14 ët problemen voor de deur de vroege kroeg Scholen geven voorlichting Debat over Schiekarton Geen overige bestemmingen Nu weet Groninger wat Schiedams archief kan bieden ïznui Vuist tegen kettingslot Cineast vliegt laag over SJOP krijgt voorschot Kortaf .1 I I i mm Hl mm Sch (Van een onzer verslag gevers) SCHIEDAM De be woners van het woon wagencentrum aan de Schiekade hebben drin gend een opbouwwerker nodig. Die man of vrouw zal de bewoners terzijde kunnen staan bij de grote verhuizing naar een nieuw terrein aan de Koekoekslaan. De gemeenteraad kan voor zo'n kracht bin nenkort het groene licht geven, zonder dat er al te hoge kosten aan zijn verbonden. III» fgüÉ^ mm Het woonwa gencentrum aan de Schiekade; de bedoeling is om het te verhuizen naar de Koe koekslaan, maar hon derden om wonenden van die straat pro testeren. Puinrijden mmm. wrnmk 1 Aan de kof fie in dé Stormhoek van links naar rechts: Hannes van Vossen, W. Walchli en Arie 't Hart Vroeg wakker l i: t: Club Zuid HET VRIJE VOLK i »ctiiedair# DINSDAG B NOVEMBER 1983 *v "i - Woonwageneen trum 'Opbouwwerker erbij De noodzaak van een op bouwwerker wordt door direct betrokkenen en door het colle ge van burgemeester en wet houders onderstreept. Op de achtergrond speelt de belan genstrijd mee die is ontstaan rond de vestiging van een nieuw terrein aan de Koe koekslaan. Honderden omwo nenden hebben bezwaarschrif ten ingediend. De woonwagenbewoners zelf (ruim 100 in getal) willen graag naar de Koekoekslaan. De huidige plaats van het cen trum aan de Schiekade is naar hun oordeel tamelijk geïso leerd. De Koekoeksla&n biedt voorzieningen zoals winkels en openbaar vervoer in de directe omgeving. Hoe de 653 bezwaarschriften van omwonenden en de wens van de woonwagenbewoners worden gewogen is nog niet De kring van zes hoge lichtmasten, die op één voetstuk staan. „Een puur omgevingsontwerp..." (Van een onzer-verslaggevers) SCHIEDAM Zijn die zes lantarens in het midden van het Rubensplein nu alleen ter verlichting of is hier sprake van kunst, zo moeten veel Schiedammers zich de laatste dagen hebben afgevraagd. Vooral 's avonds vormen de lantarens, eenmaal ontstoken, een opmerkelijke verschijning. Zes lange palen in een klein kringetje; je zou haast zeggen dat de gemeente er enkele „over" had! Dat vermoeden is echter be slist ongegrond, vertelt de „kunstenaar", de Schiedam mer Arie Castelijn. „De ONS hebben wel degelijk moeite bekend. Twee raadsleden heb ben onlangs schriftelijk aan het college gevraagd wanneer daarin duidelijkheid komt. Tot dusver hebben zij nog geen antwoord gekregen. Een opbouwwerker zou in die verwikkelingen een welko me steun zijn voor de woonwa genbewoners, vindt Eilen Pat- tenier. Zij Is momenteel de eni ge beroepskracht die aan het centrum is verbonden, echter niet als opbouwwerkster, maar als sociaal-cultureel werkster. Ellen doet vooral activiteiten met de kinderen in het cen trum. „Mijn werk komt behoorlijk in de knel door het ontbreken van een opbouwwerker," ver telt ze. „Nu komen de bewo ners naar mij toe met vragen over hoe ze formulieren moe ten invullen en al dat soort za ken." Volgens R. Vredenbregt, die als ambtenaar speciaal met woonwagenzaken is belast, is vrijwel zeker dat het Rijk een aanzienlijk deel (95 procent) van de kosten van een opbouw werker voor zijn rekening wil nemen. De gemeent zou dan een bedrag van ten hoogste 2500 gulden per jaar moeten betalen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ook bij de PTT-kantoren in Schiedam worden sinds gisteren acties gevoerd tegen het regeringsbe leid. De beambten maken een scheiding in de post die wél en niet wordt afgehandeld. Alleen de correspondentie tussen Schiedammers onderling blijft buiten schot. Brieven met „overige bestemmingen" wor den niet meer bezorgd. Klan ten van de postkantoren kre gen gisteren het- advies o'm hun post „voor te sorteren", al dus een PTT-woordvoerder. „De mensen kunnen hun brie ven voor buiten de stad beter zelf vasthouden." Het werk achter de loketten gaat voor alsnog gewoon door. moeten doen om aan die din gen te komen." Castelijn heeft het „object", als je de verza meling palen zo mag noemen, ontworpen. Dus toch kunst, als je Arie Castelijn moet geloven. Dat neemt niet weg dat het gaat om doorsnee straatverlichting, dat wil zeggen lichtmasten met een lengte van 11,5 meter met natrium-lichtbronncn. Castelijn: „Het is een puur omgevingsontwerp. Ik heb eerst de sfeer van het Rubens plein goed op mij laten inwer ken. Ik vond het een echt pro vinciaal pleintje, zo op de door- gaande weg van Viaardingen via Schiedam naar Rotterdam. Daar hoort iets hoogs te staan, dacht ik. Ik zie die verzamelde lantarens als een soort vlag- genvertoon." De kunstenaar van' oor sprong beeldhouwer draagt^ overigens niet in zijn eentje de verantwoordelijkheid. Hij ont wierp in opdracht van de be wonersvereniging West en de afdeling Stadsontwikkeling. Daarbij was Castelijn extra gehandicapt door een beperkt budget. „Nou, dit is een niet zo dure oplossing. Sommigen zullen wel kritiek hebben, maar er is nooit iets gemaakt waarover geen discussie kwam. En over niets kun je niet van mening verschillen." Door REIN WOLTERS "We werken ons deze we ken werkelijk te pletter. Ik snap niet dat de regering het werk niet beter Indeelt." Niemand rond de koffieta fel geeft antwoord na deze opmerking van Wim de Jong (42). De robuuste Rotterdam mers is eigenaar van het ge lijknamige transportbedrijf in zand en asfalt. Vervolgens geeft hij een aantal van zijn chauffeurs werkopdrachten en behandlt tussendoor ook nog enkele te lefoontjes. Wie denkt dat een en ander zich afspeelt in zijn kantoor heeft het mooi mis. Wim de Jong is iedere werk dag (dus ook op de vroege ochtend van deze dinsdag) te vinden in de Truckstop Stormhoek aan de Butaan- weg bij Pernis. Nagenoeg heel chauffeu rend Nederland weet deze houten keet van Gerrit Vink (31) te vinden. Vanaf 's mor gens half zes tot 's avonds ne gen is het er een gezellige boel. "Hier komen voornamelijk beroepschauffeurs en men sen van onderaannemers bij Shell. Maar van de laatste categorie is er de laatste ja ren stukken minder," vertelt Gerrit onder het genot van een kopje prima koffie. "Er overnachten ook veel chauffeurs in hun truck op de parkeerplaats. Die worden door ons op de gevraagde tijd gewekt. In onze zaak kunnen ze zich opknappen en bovendien een uitsmijtertje of anderzins nuttigen. Mijn ouders zijn deze zaak 23 jaar terug gestart." - "Drie jaar terug heb ik de zaak overgenomen. Aanvan kelijk stond ik er alleen voor, maar sinds één week heb Ik 'n kelner in dienst" De klok wijst 05.51 uur ais Arie 't Hart binnenstapt "Nou effe niet zeuren, éérst "n bak koffie," zegt hij quasi hu meurig. Dan: "Vaste prik hè, altijd eerst koffie'consumeren voor ik aan de slag ga- Vandaag moet ik met mijn kiepauto naar Den Haag voor het rij den van puin naar Zoeter- meer. Ik schat dat ik een v racht of negen zal doen. tot een gewicht van zo'n 160 ton. Ik vind dat ik leuk werk heb. Ik doe het dan ook al een jaar of tien," aldus de 44-jarige Pemlsser. "Deze zaak is onder chauf feurs en bazen zo bekend als de bonte hond. Ais er wat bij zonders aan de hand is, bel len zij altijd hierheen. De Stormhoek is een belangrijk contact- en trefcentrum," al dus W. Wüichli (31). Sinds zes jaar werkt en woont de Zwitser in Neder land. Hij spreekt volstrekt accentloos Nederlands. "Vandaag rijd ik asfalt tus- Truckstop Stormhoek wekt u tanu mmmmmmmtmmmm sen de fabriek aan de Keile- haven en de wijk Zeven kamp. Dat spul gaat op een temperatuur van 160 graden in de bak en dan is het zaak het zo spoedig mogelijk kwijt te raken. Per keer heb ik zo'n zeventien ton asfalt bij me." De Zwitser blijkt ook de clown van de zaak. Hij gaat gevat in op de vraag die Han nes van Vossen (56) beant woord- "Ja, ja, ze hebben je Wim de Jong (rechts) re gelt zijn werk en andere za ken 's och- tends aan de tafel in de vroege kroeg. Ondanks het vroege uur schenken kel ner (links) Aad Slokkers en Storm hoek-eigenaar Gerrit Vink met vaste hand koffie in. wei opgedragen om in Spijke- nisse te gaan rijden, maar of je dat ook doet is voor mij nog allerminst zeker," grapt Walchli. Van Vossen in chauf feurskringen beter bekend als Hannes de Doper "Saai werk vandaag. Ik moet een dijk verplaatsen bij de metro in Spijkcity. Elke tien minuten een vrachtje, je wordt daar tureluurs van. Ik denk vandaag zo'n keer of vijftig op en neer te moeten. Op het laatst voel je je net een heen-en-weer-bootje. Ik zit dertig jaar in dit werk. Voor mij hoeft dat kie- perwerk niet meer. Eigenlijk ben ik het kots- en kotszat. Maar ja... ik zal de tijd tot mijn pensioen toch moeten volmaken," zegt de 56-jarige oprecht. "Ik ben hier bij ongeluk. Mijn wekker stond te vroeg, vandaar." Kees Sterrenburg (44)^ zegt het ais een boer die kiespijn heeft. "Ik werk in de wegen bouw, best leuk werk. Waar Ik vandaag heen moet weet ik pas als ik straks het kan toor heb gebeld. Ik kom van Oud-Beijerland én benut dus voorlopig de tijd met het le zen van de krant en het drin ken van koffie." De Stormhoek (het is Intus sen 06.31 uur) wordt bevolkt door zo'n 25 chauffeurs. Op 'n enkel flesje limonade na wordt er uitsluitend koffie geconsumeerd. "Néé, voor ons geen alcohol," lacht een van hen. "Natuurlijk zijn er wel chauffeurs die" op koude da gen één enkel cognacje nutti gen, maar vandaag volstrekt niet. We verwachten extra verkeerscontrole door stipte politiemannen. We kijken dus wei uit om ook maar iets te riskeren wat bij de politie niet door de beugel kan," al dus een andere chauffeur. Kelner Aad Slokkers tot slot: "Ik vind het hier een bij zonder gezellige zaak. Er heerst altijd een toffe stem ming en vaak is hét ook la chen geblazen. Wat kan je je als werknemer nou nog meer wensen: lachen en nog geld toe." SCHIEDAM De PvdA-raadsleden A. Verllnde en L. H. van der Stel willen dat het college van burgemeester en wethouders spoe dig "opening van zaken geeft over de dreiging van een groot aantal ontsla gen bij het bedrijf Schiekarton". De beide socialisten willen met name weten of het colle ge iets heeft onder nomen om de werkgelegenheid bij Schiekarton in stand te houden. Verlinde en Van der Stel vragen - zich verder af of het college weet f heeft van "een ze-, j kere dwang waar- mee een klein deel zou zijn benaderd I voor overplaatsing j naar Hoögerheide "t SCHIEDAM De Schiedamse scho len voor voortgezet onderwijs denken alweer aan het cur susjaar '84/'85. Voor de oudste leerlingen van het lager onderwijs en hun ouders worden deze en volgende maand voorlich tingsavonden geor ganiseerd. Het Ste delijk Gymnasium geeft informatie, op 21 november, de scholen gemeen schap Schravenlant op 22 november, de Technische School Schiedam op 29 november, de Huishoud- en Nijverheidsschool Hargahof eveneens op 29 november, de Prins Wiliem-AI-i exander MAVO op j 1 december, de Rehoboth-MAVÖ op 30 november. De onderwijsinstel lingen die hier niet s worden genoemd j geven wel informs-! tleavonden, maar J doen dit in overleg» met lagere scholen! i SCHIEDAM Sinds kort bestaat een boekje over het werk van het Gemeente-archief Schiedam. "Een handleiding voor wetenschappers en amateurs," zo ver telt J. M. M. Jan sen. archivaris. "Het boekje is vooral gemakkelijk voor mensen bul- tén de stad. Zij kunnen erin zien wat het Schiedams archief precies te bieden heeft." "Neem iemand in Groningen die be zig is met een his torisch onderzoek op het terrein van de ziekenzorg. Als hij van te voren weet wat het ar chief daarvan heeft, dat hoeft hij niet voor niets te ko men." De gids, een gedrukt werkje van 63 pagina's, bevat een Inventaris van de inhoud van het Schiedamse ar chief, van gegevens over oude bedrij ven tot een doos met spullen over de Armenfondsen die begin deze eeuw Archivaris J. J. M. Jansen toont de handleiding, die onlangs door het Ge-} J meente-archief Schiedam is uitgege- j ven. bestonden. Maar ook inwoners van Schiedam kun nen in de gids wel licht iets van hun gading vinden. Ar chivaris Jansen meent dat vooral de inleiding interes sant is voor Schie dammers. Daarin wordt uitgebreid uit de doeken gedaan hoe het de plaatse lijke archiefeorg door de jaren heen is vergaan. j Het Gemeente-ar- j chief, zo vertelt j Jansen, krijgt re- i gelmatig bezoek f van allerlei onder- zoekers. Amateurs j komen vooral om de stamboom van i hun familie uit te zoeken. Maar ook studenten gebrul- j ken soms Schie- dams archiefmate-^ riaal bij het maken van een scriptie. i I, SCHIEDAM De 47-jarige Schie dammer J. V. heeft profijt getrokken van zijn verleden als bokser. Zo kon hij een woedende stadgenoot, die hem met een ket tingslot te lijf ging, van zich afhouden. Wat had de woede van zijn belager op gewekt: deze werd op zijn fiets bijna door V., die een auto bestuurde, omver gereden. V. SCHIEDAM/ VLAARDINGEN De Rotterdamse ci neast Pim Korver zal met een vlieg tuigje vlak over Schiedam, Viaar dingen, Maassluis en Hoek van Hol land vliegen om op names te maken voor een film over het Rijnmondge bied. Korver zal op 100 meter hoogte vlie gen. Hiervoor is toestemming nodig van de Rijkslucht vaartdienst. Deze dienst maakt geen bezwaar mits de gemeentes langs de Nieuwe Water weg ook geen be zwaar hebben te- zag de fietser, de J 21-jarige R. B., te laat terwijl hij vanaf de Parkweg rechts» af sloeg. B. nam j dat niet, maar mee» dan een dikke hand; hield V. daar niet aan over. J gen de vlucht van de cineast. Dege-j meentes zullen bin|I nenkort op Korvera verzoek reageren. I De minimale vlieg-f hoogte van sport- L vliegtuigjes Is nor- maai gesproken 300 meter. Pim Korver maakt de film in opdracht van Rijkswater- staat. SCHIEDAM - De Stichting SJOP heeft van wethou der H. Posthoorn een voorschot ge kregen van 5000 gulden. Met dat geld is SJOP. een werklozenproject dat is opgericht door particulieren, direct aan de slag gegaan. „We hebben eerst de telefoonreke ning voldaan. Nu zijn we bezig het dak dicht te ma ken, en andere ga- De theatergroep Diskus geeft op donderdag 17 november een optreden in clubhuls Zuid aan de Dwarsstraat 42. Het ten die de kou ia- ten binnendrin gen," vertelt John Swart van SJOP. „We gaan ook ver warming aanleg gen." Middels enkele ac ties SJOP be zette twee keer de zesde etage in het Stadskantoor hebben de werklo zen een regeling af gedwongen. Deze Is tijdelijk. Volgende week maandag doet het college van burge meester en wet- houders een voor- stel aan de raad over subsidie voor SJOP. De stichting! heeft voor dit jaar* gevragd om 25.000 gulden, voor voM, gendjaarom 1 44.000 gulden. Hiermee wil zij aP lerlei activiteiten bekostigen. Gisteren konden ambtenaren nog niet meedelen met; hoeveel geld het college maandag over de brug zal komen. r-s stuk is getiteld „Morgen koiri Mira" en gaat over het thema, „ouder worden". De aanvang- is 14 uur. Kaarten kunnen w«' den besteld via het tel.num-a. mer: 267297. s.i

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2