P|P|| RET paar uur REVOLVER WAS PETJE A f Echte kalkers in Boy mans Cineac dichtOscar open Steeds groter aantal mensen in de kou 150 zwanen dood Vandaag met: Cevdet Y* vooral bang voor TBR Kunst -f-f- Agenda Sport pen Briel jschept soep Steun voor bewoners gifpolder 1 jhet Klemgereden Alternatief Hal bezet -:y. '■Éi-V-- Bert Brehm: „Als er tumult is zet ik m'n petje altijd af, anders raak ik het mis schien wel kunjt." Gewone burgers WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 moet naar de rechter Boze buurtbe woners heb ben gisteren hun vuilnis zakken uit er gernis met de Roteb-staking voor de deur bij de Abva/ Kabo op de Heemraadsin gel gestort (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM De amb- tenarenactles In Rotterdam worden feller. Het vervoersbe drijf RET gaat vrijdag enkele uren plat. Volgende week woensdag volgt mogelijk een 24-uurs qtaking. Het loket-per soneel van het GEB staakt vrijdag ook. De stiptheidsac ties breiden zich uit over alle gemeentelijke diensten. Ook de staking bij het stads vervoer in Dordrecht dr rt voort. Het personeel heeft vai. nacht besloten de toegangs poorten tot het bedrijf on danks een sommatie van het college van B. en W. de weg vrij te maken te blijven blokkeren. Het college heeft la ten weten' naar de rechter te stappen, maar vanmiddag is eerst nog overleg gevoerd met de stakers. De RET legt het werk vrij dag om 9 uur stil. Het perso neel laat dan trams en bussen en gaat massaal naar Zuidplein voor een protest demonstratie. Vakbondsleden in het streekvervoer, waar vandaag gewoon is gereden en. waarvan nog niet bekend is ol vrijdag ook het werk wordt on derbroken, hebben zich soli dair verklaard. Bussen van het streekver voer worden vrijdag op het .Centraal Station en het Zuid plein door de RET klemgere den., Wao-comités, aangesloten bij de Dienstenbond FNV, leg gen blokkades bij de metrosta tions Capelsebrug en Hoogvliet om het streekvervoer ook daar t BRIELLE Brielse amb tenaren gaan donderdag uit ^protest tegen de korting op sa garissen langer werken. Het •wordt een werkdag - zonder onderbrekingen - van 31 uur. j Het Bureau Sociale Zaken Van de gemeente Brielle, dat (de actie voert, zal donderdag •ook soep verstrekken aan de sbevolking. Er wordt een kleine Svergoeding gevraagd. De soep actie is bedoeld als een protest tegen de verlaging van de so ciale uitkeringen. lam te leggen. De actie duurt tot 12 uur in de middag. De ambtenarenbonden pra ten maandag verder over een eventuele RET-staking aan staande woensdag. Jan van Schijndel van het actiecomité bij de RET: ,De zaak gaat of alleen 's morgens of de hele dag plat Dat moeten we nog beslissen.'* Het Rotterdamse energiebe drijf sluit vrijdag met de sta king van loketpersoneel de eer ste week van stiptheidsacties af. Alleen voor storingen kun- hei? mensen dan terecht Vol gende week gaat ook het per soneel in de centrales stipt werken. Ook de secretariemedewer kers van het Rotterdamse stadhuis komen volgende week in actie. De bodes, het perso neel in de telefooncentrale en medewerkers op diverse afde lingen zullen het werktempo verlagen door zich precies aan de regels te houden. De Rotterdamse Dienst Woonruimtezaken is nog op zoek naar alternatieve vormen van acties, omdat het perso neel het werk niet wil vertra gen. De acties van de ambtena ren in de Rotterdamse haven hebben volgens een woordvoer ster van het gemeentelijk Ha venbedrijf nog niet geleid tot ernstige vertragingen in het scheepvaartverkeer. Dinsdag zijn bij het Havenbedrijf geen meldingen binnengekomen van bedrijven die grote last onder vinden van bijvoorbeeld het stipt werken door de douane. De actievoerende ambtenaren noemen de uitspraak -van de voorzitter van de havenwerk gevers, maandag, dat twee stukgoedbedrijven in de pro blemen kwamen, schromelijk overdreven". Het stipt naleven van de re gels door de douane zou giste ren volgens een woordvoerder van de actievoerders wel heb ben geleld tot vertragingen bij de veerdiensten naar Huil en Harwich. Schepen vertrokken één uur tot anderhalf uur later. De belastingdienst in Rotter dam onderbreekt aanstaande vrijdag ook het werk. In Ridderkerk beraden de ambtenaren bonden zich nog over een demonstratie aan staande vrijdag van het perso neel van gemeentelijke dien sten. Het college van B. en W. heeft bepaald dat voor de de monstratie, die om 13 uur i3 gepland, geen gemeentelijke voertuigen mogen worden ge bruikt. Verder moet de de monstratie in de lunchpauze worden gehouden. De bonden peilen vandaag him leden. Een groep uitkeringstrek kers heeft gisteren in Gaar dingen enkele uren' de hal van het gebouw van de gemeente lijke sociale dienst bezet Er werd namens vrouwen In de bijstand en de vereniging Men sen zonder Werk een verkla ring voorgelezen tegen korting op de uitkeringen. Bij het Rotterdamse Huis van Bewaring zijn gisteroch tend alle toegangsdeuren ge blokkeerd, zodat geen verdach ten meer bij de rechtbanken konden worden voorgeleid. De hele dag zijn er protestbijeen komsten geweest van gevange nispersoneel. Gevangenen moesten hierdoor cellulair blij ven, ze werden niet gelucht Mensen die zonder kasche ques en betaalkaarten zitten, zo melden de actievoerders bij de PTT, kunnen bij de Rotter damse postkantoren toch geld halen. De klanten moeten zich 's morgens melden bij het lo ket, de kantoorhouder gaat dan na of er saldo is en betaalt 's middags uit ROTTERDAM Twee grote bedrijven In het Bot- lekgebied hebben de ge meente Rotterdam ver antwoordelijk gesteld voor de gevolgen van een tekort aan gedestilleerd water. Stiptheidsacties bij de AVR zorgen ervoor dat Rotterdam niet meer aan deze verplichtingen kan voldoen. i Wanneer de acties dóórgaan, kan de gemeente niet anders dan naar de rechter lopen om duidelijk te maken dat de aan zienlijke schadeclaims van de bedrijven niet een gevolg zijn van de opstelling van de ge meente, maar worden veroor zaakt door de 3,5 percents-ac ties. Op dit moment brandt nog maar één ketel bij de AVR in Rozenburg. Wethouder Rles Jansen van Algemene, Perso neels- en Organisatiezaken: „Wij hebben een leverantlever- plichting aan die bedrijven. Leveren we te weinig water, dan moeten we noodgedwon gen juridische stappen onder nemen om schadeclaims van ónze nek te houden." Hiermee is B en W voor een onoverkomelijk probleem ge steld. Enerzijds wil men zich niet mengen in de acties die gericht zijn tegèn het landelijk beleid, maar anderzijds komt men zelf tussen twee vuren te zitten. Jansen en Simons (als plaatsvervanger) vormen sa men het crisisteam van B en W. Tachtig percent van het werk van Jansen bestaat nu uit overleg over alle acties, zo wel met ambtenaren,'als met vakwethouders, als roet de bonden. Ries Jansen maakt zich on gerust over het verloop van al le acties en de reacties van het publiek. „De gevolgen voor de burgers worden nu duidelijk en dit betekent een grimmiger beeld. Daarbij zijn de conflict partners, rijk en bonden, niet dichter bij elkaar gekomen. Er gloort geen oplossing en dat wil weer zeggen dat de stand punten zich verharden tegelijk met het toenemen van het aan tal acties. De zwaarte en de gevolgen worden onoverzien baar, zeker als straks het hele betalingsverkeer vastloopt" De verscherping van de tegen stellingen blijkt uit enkele ge beurtenissen in Rotterdam. Een boze passagier schopte woedend tegen een metro die leeg voorbijreed, hoewel werd omgeroepen dat deze naar de remise ging en er direct nog een volgde. In het postkantoor was gistermiddag even paniek bij een valse bommelding. Woedende automobilisten be stormden het brugwachters huisje van de Van Brienen- oord, terwijl de brugwachter 'daar gewoon zijn werk deed, het openen van de brug. Het niet ophalen van het vuil heeft geleld tot een schade claim van de werkgevers in de Horeca en de Horecaf Rotter dam. "Ook daarin moeten we bekijken hoe we, ondanks ons begrip voor de acties, als werkgever met die aansprake lijkheden omgaan," aldus Jan sen. s>: <«- ÜV- w u*>» (van een onzer verslaggevers) CAPELLE A/D IJSSEL 'Revolver- held' Bert Brehm (19) uit Capelie aan den IJssel wist niet wat hem overkwam, toen hij gisteravond thuis kwam van zijn werk: „Stond ik me daar ineens in vol or naat op de voorpagi na van Metropool af gebeeld al3 scherp schutter, terwijl ik alleen m'n pet in m'n handen hou." Verbouwereerd heeft Bert gisteren z'n eigen familie moeten overtuigen van z'n onschuld. M'n moeder vroeg: „Wat heb je me nou geflikt. Sta je daar met een revolver in Vak S. Je lijkt wel gek." Bert wil dit mis verstand voorgoed de wereld uit helpen door met zijn 'wa pen" op de foto te gaan. „Kijk," zegt hij. Ik draag bij iede re wedstrijd een bei ge geruite pet, waar aan ik altijd herken baar ben. Maar als er stront Is in het vak, zet ik hem af. Overigens ontkent de politie ten stelligste geprobeerd te hebben de spraakmakende relienfoto's, negatie ven incluis, in beslag te nemen. Dat donke re gedeelte op de foto is waarschijnlijk ge woon de binnenkant vani mijn pet, die ik opgerold had, en ver moedelijk door de lichtval op de foto als een revolver te zien was. Maar iedereen moet me ge loven, als ik zeg dat het géén wapen was,' aldus Bert. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het Roter- damse museum Boymans van Beunlngen heeft gistermiddag óp de tentoonstelliong Graffiti ongewenst bezoek gehad. Naar schatting twintig mensen met spuitbussen verf, spoten eerst buitenmuren vol, kwamen daarna naar binnen en beklad den vervolgens ook daar mu ren met teksten. De schilde rijen bleven gespaard. De actie, die ongeveer een kwartier duurde, werd gevoerd door de "Bond van Rotterdam se Straatgraffici', die in een persverklaring meldde van mening te zijn dat graffiti op straat en niet in een museum thuishoren. De actievoerders, volgens een anonieme woordvoerder zeker geen kunstenaars maar "gewone burgers," hebben vol gens museumdirecteur dr. W. A. L. Beeren voor een paar dui zend gulden schade aange richt De tentoonstelling werd na de actie enkele uren geslo ten, om muren opnieuw te wit ten. De spuitgasten van Boy mans verlieten al snei na hun aankomst op aandrang van het personeel van het museum het gebouw. Bij de terugtocht ont stonden enige schermutselln- ROTTERDAM Begin volgend jaar heropent het filmbedrijf Tuschinski de Rotterdamse bioscoop Ci nema Oscar aan de Meent Tegelijkertijd gaat het filmtheater Cineac Beurs aan de Coolsingel dicht. Het theater, eigendom van de Beurs van Koophandel,- krijgt een nieuwe bestem ming. „Vermoedelijk ko men er winkels," aldus de directe van die Beurs van Koophandel, de heer Van Engelenburg. Tuschinski onderhandelt ook met de gemeente Rot terdam over de sloop en herbouw van het- grote Thalla theater. Zoals be kend bestaan er zeer om vangrijke bouwplannen voor het Weena. Tuschinski wil graag een nieuwe blo- scoop op de plaats van het bestaande theater bouwen met vier zalen ln plaats van één, zoals nu het geval ls. Wanneer het bestaande theater sluit staat nog niet vast, omdat het Amster damse filmbedrijf en de ge meente Rotterdam nog on derhandelen over de voor waarden. De nieuw te bou wen bioscoop moet in elk geval voldoen aan allerlei eisen die verband houden met de overige bebouwing die in de directe omgeving tot stand komt De sluiting van Cineac Beurs en de heropening van Cinema Oscar vindt plaats op 2 februari 1984. Personeel vdn Boymans verwijdert op de panelen de graffiti die actievoerders uit protest hierop aange bracht hadden. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG/DOR DRECHT - Eigenaars van koopwoningen in de ernstig vervuilde Mer- wedepolder bij Dor drecht maken aan spraak op schadevergoe ding als zij willen ver hulzen. Minister Wlnse- rolus (Volkshuisvesting en Milieu) zegt dat het kabinet ln principe be reid ls tot zo'n regeling. De Tweede Kamer sprak zich gisteren in meerderheid voor zo'n regeling uit. De kleine rechtse fracties steun den een motte van CDA en VVD. Winsemlus zegt dat de regeling eigenlijk een zaak van de gemeen te Dordrecht is. Het rijk zal echter financieel bij springen. gen, waarbij volgens Beeren een aantal muaeumbewakers meppen kregen. De politie, die inmiddels bij Boymans was gearriveerd nam zes actie voerders mee naar het bureau. Ze mochten later weer ver trekken. Onder hen was Jan Voshol die gedwongen werd het rolletje uit zijn fototoestel af te staan. Het werd officieel in beslag genomen. "Om de waarheid aan het licht te bren gen," aldu3 een politiewoord voerder. "Ik kan de actie best begrij pen. Er zijn verschillende me ningen over graffiti," aldus di recteur Beeren over het motief van de Bond van Rotterdamse Straatgrafflcl," maar ik heb geen begrip voor het gebruik van spuitbussen en het mep pen van mensen." De tentoonstelling bestaat volgens Beeren uit schilde rijen, gemaakt door mensen die vroeger graffiti op straat maakten. "Nu schilderen die mensen op doek, zowel voor hen als voor ons zijn het schil derijen. Natuurlijk hebben die schilderijen veel te maken met graffiti, de stijl zit er in. De be trokken kunstenaars zaten ln de underground, maar zijn ouder geworden en maken nu schilderkunst" e ROTTERDAM Tussen de 150C 1800 cliënten van het Gemeenleek Energiebedrijf Rotterdam zijn constant afge sloten wegens betalingsachter stand. Het GEB sluit per maand honderd cliënten af van licht of gas. De meesten voldoen dan onmiddellijk hun ■rekeningen en worden binnen één maand weer aangesloten. Een kwart blijft echter in de kou en zonder verlichting zit ten. Het aantal afsluitingen neemt nog steeds toe. Met na me de groep die permanent verstoken blijft van energie. groeit. Er kwamen dit jaar 500 cliënten bij op de lijst van uit- geschakelden. Onder hen zijn middenstanders cn failliete af nemers die ook bij de klein verbruikers horen. Het GEB Rotterdam moet steeds vaker herinneringsno ta's sturen. Steeds meer men sen komen een betalingsrege ling overeen met de energiele verancier om afsluiting te voorkomen. Het GEB ver wacht dit jaar met 18.000 cliën ten een betalingsregeling 'te moeten treffen. Vorig jaar wa ren dat er nog 16.000. WILLEMSTAD Op een plaat in het Grevellngenmeer zijn rond 150 dode zwanen aan getroffen. De vogels zijn ver moedelijk het slachtoffer van een vorm van cholera. De ziek- te ls zeer besmettelijk en ver- spreidt zich daardoor snel. De f kadavers van de dode vogels zijn inmiddels geborgen.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1