Schiedam 10 Schiedams partnergemeente gaat vooruit Goudsmid, geen juwelier 2 Alle culturen komen aan bod in sociëteit Tehuis Vaartland officieel geopend PvdA-studie voorstel bijstandsvrouwen Sociale Dienst bij manifestatie Schiedam op de bres voor stadsvernieuwing Minder personeel in de uitleen Kortaf kS 19 november: feest voor jong en oud Vc RUUD KAPTEIN: t' Sch Door onze medewerker Drs. J. J. VAN DER HORST SCHIEDAM Het loopt goed in Schiedams partnergemeente Sippimaduwa op de eilandrepu bliek Sri Lanka. De werkgelegenheid neemt toe. De verschrikkelijke rassenrellen die het land deze zomer teisterden, gingen helemaal aan het dorp voorbij. Werkgroep Waterbuffels Mentaliteit Op een schilderachtig plekje aan de Veerstraat in Maassluis heeft goudsmid Ruud Kaptein (33 jaar) zich nu definitief gevestigd. Zijn ambachtelijke werkplaats trekt zo veel klanten, dat hij zijn werk voor juwelierszaken heeft laten schieten. De loop naar de goudsmid zit er kennelijk goed in. De mensen ko men bij de Maassluise goudsmid met een kapot kettinkje, ('collier' noemt Kaptein dat steevast) oude sieraden of voor een heel nieuw ju weel. Bijna alles kan, behalve even een horloge of een doublé ketting uitkiezen. Dat kan bij de juwelier, vindt goudsmid Ruud Kaptein. Parfumfles Punyawardana de Alwis, secretaris-generaal van de Swarna Hansa: „We hebben alleen nog maar de basis gelegd. Nu moe ten wij de mentaliteit van de mensen veranderen." Feest Koffer Fietsen mZ Aanrijding 1 sa png HET VRUE VOLK ZATERDAG 12 NOVEMBER 1*3 Sippimaduwa leert op eigen benen staan Vier jaar geleden was Sippi maduwa nog een van de arm ste er meest achtergebleven gemeenschapjes van heel het land. Ziekte en ondervoeding gingen hand in hand met on wetendheid en apathie Nu wordt het allemaal anders en dat kan gebeuren dankzij een Schiedamse actiegroep die zich het lot van Sippimaduwa aantrekt- Met geld uit onze stad kon de Sri Lankese stich ting Swarna Hansa een paar ontwikkelingsprogramma's starten. Onlangs was de heer Punyawardana de Alwis. se cretaris-generaal van Swarna Hansa in Schiedam om ver slag uit te brengen over de voortgang. Hij vertelde, hoe een dorp uit zijn ontmoediging is ontwaakt en nu leert op eigen benen te staan. „Swarna Hansa betekent gouden zwaan." legt De Alwis uit. „Dat is een mytische vogel uit onze cultuur die goed en kwaad van elkaar kan onder scheiden. En het doe! van onze organisatie is in achtergeble ven gebieden ontwikkeling op gang te brengen, zodat de mensen het beter krijgen. Sinds vier jaar bestaat er een Schiedamse werkgroep die op allerlei manieren - onder andere met Sri Lanka-ver- koopdagen in de Korenbeurs voor geld zorgt om de projec ten van Swarna Hansa m Sip pimaduwa te financieren. Toen het eerste contact met Sippimaduwa gelegd werd. woonden er nog een stuk of vijftig doodarme families. Hun land hadden ze al lang aan grootgrondbezitters in de buurt moeten verkopen De overheid had wel andere grond gegeven, maar niet het geld om dat te verbouwen. De men sen in Sippimaduwa moesten daarom van te voren hun oogst verkopen aan rijke men sen m ruil voor een kleine som gelds. waarmee dan zaaigoed en wat landbouwwerktuigen konden worden aangeschaft. Zo konden ze in Sippimaduwa nooit uit de schuld komen. Swarna Hansa heeft die noodlottige ontwikkeling door broken. De organisatie stelt met alleen land beschikbaar, maar ook zaaigoed en eenvou dige landbouwwerktuigen, zoals sikkels Er kwamen twee waterbuf fels om de ploeg te trekken De Alwis: „We zorgden bovendien voor boeken, pennen en schrif ten. We bouwden een nieuwe school, zodat het onderwijs op gang kwam. En we begonnen klein. Eerst met twee en een kwart hectare, nu zijn het er al twintig". Daarna wilden we een weg om het dorp uit zijn isolement te verlossen Die ligt er nu veertien kilometer lang en Sippimaduwa is nu met het land verbonden. We hebben ook een timmermans werkplaats van de grond ge holpen en een steenbakkerij,, want de klei is heel geschikt voor stenen." Overal op het platteland in de Derde Wereld is goed drink water een groot probleem De streek rond Sippimaduwa vormt daar geen uitzondering op Swarna Hansa heeft de laatste vier jaar 57 putten ge slagen Daar komt nu een groot aantal pompen bij. Sippimaduwa is de afgelo pen vier jaar behoorlijk opge knapt. Er zit weer groei in het dorp. Er wordt wat meer geld verdient. De nieuwe school ligt er aardig bij. Toch is de Alwis nog lang niet tevreden. „We hebben alleen nog maar de ba sis gelegd", vindt hij. „We moeten nu de mentaliteit van de mensen veranderen. Ze heb ben nog te veel de neiging zich in de schuid te steken bij de rijken. Daarom gaan we nu een mo delboerderij opzetten, waar de gemeenschap een voorbeeld aan kan nemen. En voor de school wil ik een echtpaar van middelbare leeftijd met een beetje hart voor de zaak. Nu staan daar twee piepjonge on derwijzers zonder ervaring. Die mensen komen uit een ont wikkelder deel van Sri Lanka (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De Maasslui se goudsmid is bijna twee jaar geleden goed begonnen: hij heeft z'n eerste vijftig klanten een bnijantje cadeau gedaan. Die openingsstunt legde Ruud Kaptein geen windeleren- bijna alle brlljantjes heeft hij zelf weer kunnen verwerken in een sieraad. Zo leverde die investe ring hem geid. klanten en 'n goeie reputatie op. Luisteren naar Ruud Kap tein is luisteren naar een man die weet wat hij wil en die zoekt naar een goed compro mis tussen vakmanschap en commercieel werken Het lukt de goudsmid wel. „Ik bulk van het we k, ik weet met hoe ik deze wc k al les weer klaar moet knjg n Ik merk wel dat het allemaa wat zuiniger aan gaat een dut "de- re reparatie blijft langer lig gen voor hij wordt opgehaald en betaald." Of een klant veel of weinig te besteden heeft, maakt Ruud Kaptein niet uit. Iedereen mag bij hem in zijn "open werk plaats" komen kijken. Zijn toonbank is van minimaal for maat, een concessie aan de klanten. Ruud Kaptein: „De mensen willen toch iets zien, daarom ligt hier wat werk van me. Maar ik ben Op een spe ciale bnljan- tenweeg- schaal weegt Ruud Kap tein (S3) briljanten om de prijs te bepalen. geen juwelier, die de hele dag achter de toonbank staat. Ik ben goudsmid, ik maak siera den". Pratend over *t vak. komen we terecht op het subtiele ver schil tussen sieraden en juwe len Goudsmid Kaptein- "De koningin heeft juweien. de buurvrouw op de hoek siera den. Ik maak het liefst juweien met briljanten. Maar daar leent de tijd zich niet voor Briljanten zijn fascinerend ge steente, je blijft ernaar kij ken Een groen etui tevoorschijn halend, onderstreept hij zijn uitspraak. Op een opengevou wen papier flonkeren twee briljanten in de vrij donkere ruimte. Bij dat etui briljanten hoort een speciale briljanten weegschaal, die Kaptcm ook graag demonstreert. Aan de hand van het gewicht wordt de prijs van de briljant mede be paald. De goudsmid levert in prin cipe alies wat de klant vraagt „Ik kan geel. rood. wit, blauw of groen gouden sieraden ma ken, als een klant dat wil. Al leen doublé, dat verkoop ik be slist niet", zegt Ruud Kaptein. Een kiu3 dte hij regeimatig te doen krijgt is het vermaken van oude trouwringen. „Van een gouden ring kan ik een compleet ander sieraad ma ken, een broche bijvoorbeeld. En dan zo, dat aan de achter kant de inscriptie nog steeds te lezen is. Want juist die letters hebben gevoelswaarde voor de mensen. Wat zoiets kost? Nou, dat kan al vanaf 150 gulden, dan zit daar een steentje en wat extra goud bij." Het restaureren van antieke sieraden is Kapteln's echter liefhebberij Hij straalt bijna van trots als hij laat zien hoe hij een antiek parfumflesje met gouden dop heeft opge knapt. „Ik heb nu ook een Scheveningse kap liggen. Daar zit zeker een maand werk aan vast Ik doe dat tussendoor en omdat Ik het leuk vind Alle uren kan ik met in rekening brengen, want dan wordt het onbetaalbaar". Met zoveel kostbare spullen in huis is de beveiliging een belangrijke zaak voor Kaptein. Op zijn stoelleuning kloppend zegt hij: „Er is hier nog nooit iets gebeurd. De verzekering gaat ieder jaar omhoog. Ik heb een alarminstallatie En wie ongevraagd binnenkomt, krijgt te maken met mijn Deense doggen". BS en willen natuurlijk zo gauw mogelijk weg. En onderwijs is heel belang rijk. Daarmee kun je de men sen veranderen. Het kostte ons aanvankelijk heel veel moeite om de kinderen erheen te krij gen. Nu lukt dat wel. En we be ginnen bij het begin. *s-Mor- gens gaan de kinderen eerst naar de rivier om zich te was sen. We laten ze hun nagels schoonmaken, we kam'men hun haar. En dan beginnen we pas met ze letters te leren." Want zelfs de beginselen van de hygiene waren in Sippima duwa onbekend. De mensen van Swarna Hansa ontdekten bovendien, dat bijna alle echt paren niet voor de wet ge trouwd waren. Daar krijg je later allerlei problemen mee: Je kinderen staan dan niet in geschreven bij de burgerlijke stand, je komt niet in aanmer- king voor allerlei belangrijke vergunningen. Tijdens een paar massale plechtigheden is dit alles officieel rechtgezet. Een gemeenschapscentrum gaat er voor zorgen, dat de mensen meer gaan zien in sa menwerking én zich burger kunnen voelen van Sri Lanka. Zo hoopt Swarna Hansa de mentaliteit van ons-lukt-toch- niks op den duur te verande ren. Dit allea wordt door de bui tenwereld met aandacht ge volgd. Toen Swarna Hansa dankzij het Schiedamse geid had laten zien, wat het waard was, kwam er méér hulp van allerlei organisaties in de rijke landen. Ook de Srilankese overheid toonde waardering en de heer C. Rajadurai, minister van streekontwikkeüng luis terde verschillende officiële vieringen van de organisatie met zijn aanwezigheid op. Sippimaduwa maakt inmid dels school. Inwoners van een naburig dorp Paname, hebben hulp van Swarna Hansa ge vraagd en gekregen om hun waterreservoir te herstellen. In een ander deel van het eiland begint de organisatie met opleidingen voor jongeren, zodat die later een eigen be drijfje kunnen beginnen. „Dat is belangrijk. Ais jongeren geen constructief werk kunnen doen, worden ze extremisten", aldus De Alwis. Wé Het soos-bestuur maakt het etnisch feest op pamfletten bekend. V.l.n.r.: Florien Berghout (secretaresse), Iwan Klein (voorzitter), Eric Berghout (penningmeester) en medewerker Ronald Sijpenhof. VLAARDINGEN „Wij hebben de rollen omgedraaid. De Surinamers komen niet meer op bezoek bij de Neder landse socièteiten Nee, de Ne derlanders komen bij ons op bezoek. En de Turken, Antiilia- nen en Marokkanen komen ook bij ons. Het is een gemêleerd gezelschap. Over tegenstellin gen, die er natuurlijk wel zijn, praten we nauwelijks. Maar dat gaan we met praatgroepen en thema-avonden verande ren." Iwan Klein, voorzitter van j de stichting Cultureel Werk Vlaardingen, is op zijn manier bezig met Integratie van de di verse culturen m Vlaardingen. Iedere zondag is de sociëteit van CWV in Buurthuis Oost geopend. Nu nog komen er hoofdzakelijk jongeren. Bin- henkort wil CWV de deuren ook open zetten voor ouderen en kinderen. Zo is een vrou wengroep in oprichting en komt een kinderclub op 26 no vember voor het eerst bijeen. De stichtingsnaam (voorheen Cultureel Werk Jongeren) is al aangepast door "Jongeren" te vervangen door "Vlaardin gen". Ondanks het "multiculture le" karakter van de soos, voert een Surinaams sfeertje wel de gelijk de boventoon. De muziek bestaat uit reggae-diseo en soul, waartoe volgens het stichtingsbestuur de overige etnische minderheden en Ne derlanders zich ook voelen aangetrokken. „Reggea is de trekker, dat zal in de toekomst voor wat de jongere bezoekers betreft, wel zo blijven," zegt penningmeester Eric Berg hout. Op 19 november geeft de CWV een feest voor jong en oud. Om vier uur gaat de soci- ete^srulmte in Buurthuis Oost open. De Hollandse reggea- groep "Stir" bijt de spits af, ge volgd door de Rotterdamse to neel- en dansgroep' "Skuma". Op het programma staan ver der optredens van een Turkse buikdanseres en de Hindoe- staanse dansgroep "Madra- nie", de groep "Mariene Waal and the Singing Sisters" en tot slot een vleugje Surinaamse muziek. Tussen de bedrijven door speelt "Electric Boogie- dancers". Iwan Klein: ,3ijna alle cul turen komen aan bod. Zoiets geeft grote bevrediging. Ver gelijk het met een Surinamer die een oud Hollands café bin nenstapt en opeens een poster aan de muur ziet hanger van Bob Marley. Door die ene pos ter kan hij zich een beetje thuis voelen in een voor hem toch vreemde omgeving. Ik ge loof dat alle mensen in den vreemde dat hebben. Er zijn mensen die roepen dat we moeten integreren. Nou, dat doen we dus de hele dag. Laat ons nou es één keer per week weer Surinamer voelen." CWV begon met bijeenkom sten in de Harmonie. Al vanaf het prille begin bestond de helft van de bezoekers uit Ne derlandse jongeren. De komst van CWV naar Buurthuis Oost, ongeveer een jaar geleden, kwam goed uit. In het buurt huis gebeurde, behalve een we kelijks disco-avondje, niets voor de jongeren uit de wijk. De jeugd heeft nu naast de Joost-societelt (Jongeren uit Oost) het bonte publiek -van CWV over de vloer. Volgens de leiding van het buurthuis een "uniek gebeuren". VLAARDINGEN Alhoewel de 135 bewoners van ver zorgingstehuis Vaartland aan de Holysingel al in april hun groter ge maakte en opge knapte kamers hebben betrokken, werd het gereno veerde tehuis pas gisteren officieel heropend. Dat ge beurde in de re creatiezaal, waar burgemeester Van Lier een gordijn wegtrok voor een muur met drie prenten Deze to nen de ontwikke ling van de Rust huizen der Her vormde Gemeente: het Diaconiehuis aan de Emmastraat (1898-1966), Vaart land (1966-1983) en het gerenoveer de Vaartland „Er zijn vele onge makken geweest, zowel voor de be woners als het per soneel", zo blikte voorzitter L. Stapel terug op de periode januari 1982 tot april 1983, waarin de bewoners in woonumts op het terrein woonden en het tehuis grondig onder handen werd genomen. Belang rijkste wijzigingen waren het vergro ten van de kamers door van twee ka mers een te maken, het inrichten van een mei we keuken en recreatiezaal en het verplaatsen van de hoofdingang. Stapel sprak de wens uit dat de vervangende nieuwbouw voor de bij renovatie verlo ren gegane plaat sen alsnog kan plaatsvinden. De bedoeling is dat er •op de hoek van de Oosthavenkade en Van Leyden Gael- straat een nieuw tehuis gebouwd wordt, dat wordt geëxploiteerd door Vaartland en De Wetemq (inmid dels ook gereno veerd? tezamen. Door de rijksbezui- nigingen stagneren de voorbereidingen echter. Directeur A Btan- kestijn zei het te betreuren, dat dit nieuwe tehuis niet voor de renovatie gebouwd kon wor den. Dat zou de he le operatie met de tijdelijke huisves ting in woonumts overbodig hebben gemaakt En het was goedkoper ge weest Het ver-' nieuwde Vaartland noemde hij een ge bouw „dat gezien mag worden en warmte en sfeer heeft" Zowel Blankestijn als Van Lier gingen kort in op de bezui nigingen waarmee ..ook het bejaarden- werk geconfron teerd zal worden. Blankestijn. „De tijd lijkt gekomen, waarin wij met min der mensen meer werk zullen moeten verzetten." Volgens Van Lier is een her bezinning nodig, omdat de kosten in de gezondheids- en bejaardenzorg de pan zijn uitgerezen Voorts becijferde Van Lier dat Vlaar dingen ,,nu en in de „toekomst" de 7-procents norm niet haalt Volgens deze norm moet een gemeente voor 7 procent van haar bejaarden verzor gingsplaatsen heb ben Omdat het aantal bejaarden sterk stijgt (nu 9 333, in 1990. 11.000), komt Vlaardingen m 1990 in de buurt van de 5 procent uit. Bezuinigingen en de toenemende zorgbehoefte, om dat de groep 80-plussers toe neemt, doen nog eens een schepje bovenop deze pro blemen, aldus de burgemeester. VLAARDINGEN "Dat gaan wij nauwkeurig bekij ken". Deze belofte doet PvdA-fractie- voorzitter Kees van der Windt naar aanleiding van een voorstel van de Vereniging Vrou wen in de Bijstand. De bijstandsvrou wen willen, dat de gemeente Vlaardin gen het voorbdeld van Qpsterland volgt om kwijt schelding van ge meentelijke belas tingen te verlenen aan mensen met een laag inkomen. Volgens de bij standsvrouwen heeft Opsterland in juni van dit jaar be sloten één lijn te gaan trekken met het afschrijvingsbe- leid bij de onroe- rend-goed belasting (OGB). Op dezelfde manier wil deze ge meente te werk gaan bij de hon denbelasting, het rioolrecht en de af valstoffenheffing. "Het Is duidelijk dat de echte mini ma gebaat zijn met een dergelijk be sluit", aldus de ver eniging in een pers bericht. "Het is im mers de taak van de gemeente om de zwakste groep in onze samenle ving extra te hel pen. Dit kan inhou den, dat van de overige groepen iets hogere belas tingen moeten wor den gevraagd. Hieruit zou de vrij stelling van de ech te minima kunnen worden gefinan cierd" Overigens wijst Van der Windt, die het jp voorstel van de bij- standsvrouwen nog niet onder ogen heeft gehad, erop dat Vlaardingen al vrijstellmgsmoge- lijkheden kent voor de CAI (kabeltelevi sie) en de reini gingsheffing. In hun persbericht schrijven de bij standsvrouwen, dat ze de Vlaardingse gemeenteraads fracties wilier ver- zoeken om een mo-i tie in te dienen voor het Opster- lands "minimabe leid". SCHIEDAM Een "delegatie" van het personeel van de Schiedamse Socia le Dienst zal maan dag aanwezig zijn bij de grote plaat selijke manifestatie in het Passage theater. Diejnani- festatie wordt geor ganiseerd door de Bond van Uitke ringsgerechtigden Schiedam (BUS), m samenwerking met de FNV-Schiedam. De medewerkers van de Sociale Diens? zijn met van plan om deel te ne men aan landelijke demonstraties. Wel zal steeds worden geprobeerd om de-t legaties te sturen, om zo toch blijk te geven van solidari teit. Ze vrezen dat massale acties van personeel van de -- Sociale Dienst nare- gevolgen hebben voor uitkeringsge-,.F* rechtigden, die zij - juist willen steuneiy" El elc ver! Itie •old. silo leer BC Ovei giste de i tract test dorp gen De door en won SCHIEDAM De gemeente Schie dam is met 17 an dere steden bezig het rijk tot andere gedachten te bren gen over bezuini gingen op stads vernieuwing Door die bezuinigingen worden met name de grote steden en de zogeheten "ISR- gemeenten" getrof fen. Dit deelde wethou der C. van Ttlborg deze week mee aan de fracties in de gemeenteraad Schiedam is ook een ISR-gemeente; dat betekent dat het rijk meebetaalt aan de stadsver nieuwing in Schie dam. Die bijdrage dreigt te worden verlaagd "Er wordt bij de ^j" Tweede Kamer me- menteel druk ge- lobby'd om het rijk tot inkeer te bren-, gen," aldus Van t Tilborg. "De stads vernieuwing is een groot goed, dat ge waarborgd moet blijven." SCHIEDAM Alle filialen van de Ge meente Bibliotheek Schiedam waren gisteren normaal geopend. Dat tn te genstelling tot an dere bibliotheken in het land, die met een sluiting van een dag protes teerde tegen het regeringsbeleid. Wel werkte de Schiedamse biblio theek met minder mensen aan de uit leenbalies. Daar door ontstonden wat langere rijen. Het bibliotheekper soneel maakte VLAARDINGEN Uit een Ci- troén personenauto, die gepar keerd stond in de Landstraat, is een bruine diplomatenkoffer ontvreemd. In de koffer zaten bouwpppieren en een bedrag van 440 gulden. De afgelopen dagen zijn in daarvan gebruik jj- om het publiek way* te vertellen over dej* inkome/ispositie g2 van het personeel j*- Spandoeken aan ja de muren maakten™* ook duidelijk hoe j*. het personeel over™* de inkomenskortin#- denkt. *2 Vlaardingen vijf fietsen gestel len Ze stonden bij het statloij», Vlaardingen-Oost, op het Veejjj_ plein. Floris de Vijfdelaan, in een overdekte fietsenstallingij£ aan de achterkant van hei H<Ff« ly-ziekenhuis en op de Van Hg* rionH^rrtlaan gendorplaan. SCHIEDAM De 13-jange A*2 v. A. is op het Nieuwlandpletrêp op zijn fiets door een auto aaw- gereden. Dit gebeurde omdatSJ hij door het rode licht reed. W' de tu hc er dc di Hi di cc ra E de tii de nl le te V{ Pi di kaan< triot-! fenbl Pensa raket ket. E »ersc kant, fends "an c Pensa

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2