op de fiets naar Den Haag BRANDWEER VERLIEST VROUWELIJKE KRACHT Kwijtschelding is toegestaan" Sonneveld verlaat Schieland mei '84 Bewegen voor ouderen: sportief en gezellig West ls gematigd over verhuiskosten Hersenschudding na hotsing HW-wlsselbeker gaat naar De Pul De Intocht van Sint Nlcolaas Wegwijzer van Nutsbedrijven m Bejaarde overvallen Zonnehuis Vlaardingen: abstracte werken Sch SCHIEDAM/VEAAR- DINGEN/MAASSLUIS De actievoerende po- litie-ambtenaren lijken enigszins bekomen van de klap die vorig week door de rechter is uitge deeld. De actieleidingen bij de korpsen in Schie dam, Vlaardingen en Maassluis zijn er toch in geslaagd tientallen personeelsleden te mo biliseren voor een de monstratie morgen in Den Haag. Wel moeten alle demonstranten daarvoor verplicht een snipperdag nemen. SCHIEDAM Het Schiedamse brandweer korps zal binnenkort haar enige vrouwelijke kracht verliezen. Zij is een van de twee vrijwil ligers die het werk voor gezien houden. Intus sen is het korps naarstig op zoek naar nieuwe vrijwiliigers. Het aantal leden van het vrijwil lige brandweerkorps zou normaal gesproken rond de vijftig moeten liggen. Met het vertrek van de twee houdt het korps 42 vrijwilligers over. Op 2 november liet het politiekorps al zien actiebereid te zijn. In plaats van bekeu ringen werd een toelichting op het ongenoegen uitgedeeld. 55 SCHIEDAM Vol gens Ulferd Bruseker (CPN) staat het „buiten kijf' dat de gemeente bepaalde belastingen voor de mensen met de laagste inkomens kan SCHIEDAM Algemeen directeur van het Schieland ziekenhuis, F. Sonneveld, zal per 1 mei van het volgende jaar het ziekenhuis verlaten. Hij wordt directeur van de stichting Bodemkartering in Wageningen. Het vertrek komt een jaar eerder dan Sonneveld bij zijn indiensttreding in '81 voor spelde. Hij zei toen in mei '85 weg te zullen gaan. "Een fusie is altijd moei lijk," vindt directeur F. Sonneveld van het Schieland ziekenhuis. Hij zal het ziekenhuis per l mei volgend jaar verlaten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Feestelijk en sportief is giste ren in de Vier Moiens het project „Gezond en Wel" voor ouderen afgesloten. De laatste mid dag trok de enthousiaste belangstelling van bijna 300 ouderen. Ook eerdere bijeenkomsten kenden een grote opkomst, zodat van een enorm succes kan worden gesproken. ,fEven roeien" onder aanmoediging van enthousiaste ouderen; een beeld van de laatste bijeenkomst van „Gezond en Wel". kwijtschelden. In een brief aan het college wil hij opnieuw een discus sie in de gemeenteraad over dit punt aanzwen gelen. In -juni weigerde het gemeentebestuur op een dernr-r'iik verzoek in te gaan. v HET VRIJE VOLK Schiedam 16 Politie laat het hoofd niet hangen Van een onzer verslaggevers De uitspraak van de rechter, dat politie-ambtenaren geen acties meer" mogen voeren, had een verpletterend effect. De plaatselijke actieleidingen maakten een aangeslagen in druk. De acties werden opge schort, men zou zich beraden. Hun grootste probleem was om de personeelsleden op te peppen, die hun motivatie om aan acties deel te nemen op slag waren verloren. "Het aantal deelnemers voor morgen valt helemaal niet te gen," zegt J. C. Poppe van de Schiedamse politie. "In som mige gemeenten krijgen se "geen hond meer voor acties. De tendens is nu dat men lang zamerhand wat meer gemoti veerd wordt." Het Schiedamse korps verwacht tussn de 30 en de 40 demonstraten in Den Haag te leveren. Diezelfde verwachting uit J. van Teylingen van de Gemeen- "Het legt een bijzonder zware druk op het prlvéle- ven van de mensen. Er zijn vrijwilligers die 's nachts niet slapen omdat ze leder moment een alarm ver wachten," meent hoofdoffi cier Lenstra. Niet ledereen kan zomaar vrijwilliger worden bij de brandweer. "Wij stellen on dermeer de els dat Iemand iii een goede lichamelijke conditie moet zijn. Bijvoor beeld voor het gebruiken van persluchtmaskers Is dat onontbeerlijk," aldus de hoofdofficier. 'Daarnaast wordt .de voor keur gegeven aan mensen met een technische oplei ding. 'Iemand die zich als vrijwilliger aanmeldt moet in ieder geval tussen de achttien en dertig jaar oud zijn. Per maand ontvangen de vrijwilligers een vaste ver goeding van 150 tot 250 gul den. Elke keer als er alarm wordt geslagen, worden zij voor minstens twee uur werk uitbetaald. Het Schie- 'damse korps ziet het liefst dat er voor de helft beroeps en voor de helft vrijwilligers In dienst zijn. Zo telt het korps 45 be- roepsspuitgasten. Daarmee zit de brandweer op het ab solute minimum. Volgens een landelijk geldende norm zou een uitrukploeg (direct inzetbaar bij een brand) op z'n minst acht man moeten tellen. Een uitrukploeg op de kazerne ln de Breed- straat wordt bezet door zes man. Een g"volg daarvan ts bij- voorbeei.': dat de ladderwa gen bij een alarm wordt be mand door één man. Bij een 'normbezetting' zorgt de bij rijder voor de 'navigatie'. Bij de afgelopen acties die de brandweerlieden hebben gevoerd Is ook de perso neelsbezetting aan de orde geweest. tepolitle Vlaardingen. "Zo'n 30 tot 50 leden op een korps van 120 is toch heel wat. Vooral als je nagaat dat de deelnemers aan de demonstratie verlof moeten nemen. Wij laten de kop niet hangen." Van de 52 leden van het poli tiekorps in Maassluis ver wacht de actieleiding er ten minste 30 op de been te bren gen morgen. Maassluis over weegt zelf3 nog om op de fiets naar Den Haag te gaan. "Eerst dachten we dat er niets meer kon,* na de uitspraak van de rechter," zegt J. Kramer, "Maar naderhand bleek t we wel mogen demonstreren. Nou, wat we kunnen doen, dat doen we." Uit alle drie korpsen (Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis) meldt men dat de de monstranten zich in uniform in Den Haag presenteren. "Dit is misschien één van de laatste kansen dat we ons protest te gen de inkomenskorting kun nen laten horen. Dan moet het publiek ook duidelijk kunnen zien dat we van de politie zijn." De belangrijkste taak die de directeur bij zijn aanstelling meekreeg was het in goede ba nen leiden van de fusie tussen het Nolet- en hét Gemeentezie kenhuis. Een opdr acht waar Sonneveld in geslaagd is. "Ik denk dat we in mei volgend jaar kunnen zeggen dat de fu sie voor het grootste deel ge realiseerd is", zegt de schel dende directeur. "We hadden natuurlijk liever de twee zie kenhuizen in één gebouw ge had maar dat is in deze tijd van bezuinigingen niet haal baar. Er moet nieuwbouw ko men, vergunningen moeten worden afgegeven enzovoort. Het bljélkaar brengen in één gebouw blijft uiteraard het einddoel waarnaar wij stre ven". Sonneveld noemt de fusie een "bediende aangelegen heid". "Elke fusie is moeilijk., Iri dit geval was er misschien wel sprake van twee zieken huizen die concurrent van el kaar waren. Het 13 een moeilij ke taak om daar één geheel van te maken. Het directeur schap van -het Schielandzte- kenhuis is een baan die een hoop energie vergt. Ik kom in Wageningen in een wat rusti ger functie". De stichting Bodemkarte ring houdt' zich bezig mét het in kaart brengen van de 'bo demgesteldheid'. Sonneveld is afgestudeerd in de Landbouw kunde en zijn werk in Wage ningen ligt zodoende meer in de üjn van zi. opleiding. „ftust roest, meer bewe gen voor ouderen", was het thema gisteren. Urenlang kenden ouderen zich verma ken met demonstraties van gymnasUekgroepJes, volks dansen, stijldansen en yoga. Alle activiteiten werden ge daan door mensen vati vijf tig Jaar en ouder. De toe schouwers konden zelf actief zijn door bijvoorbeeld te „roeien", te fietsen (op een home-trainer) en de diabolo te hanteren. Plezier en humor voerden de boventoon. Omstanders schaterden bet uit, toen be geleider Melndert Witsel van een groep ouderen van clubhuis-Zuid verkleed aK Sinterklaas de maat aangaf bij gymnastiek. Op swingen de disco-muzlek dansten de ouderen ln een grote kring achter hem aan, waarbij ze Instructies opvolgden zoals: „draalen met de armen" en „door de knieën zakken". Wat serieuzer gaven men sen hun mening over de voorgaande bijeenkomsten. Het project „Gezond en Wel" ls uitgevoerd door de Stich ting Raad voor het Bejaar- denwerk. „Gezond en Wel" be£on op 1 september met een grote gezondheld- smarkt. Nadien werden the mamiddagen gehouden, over onderwerpen als medi cijngebruik, thuiszorg en voeding. „De opzet was uitstekend, de onderwerpen zeer leer zaam," aldus een drietal da-, mes, dat bij elke gelegen heid aanwezig is geweest. Vooral de middag over al ternatieve geneeswijzen ls hun goed bevallen. Een vrouw: „Het was voor het eerst dat Ik daarvan hoor de." Informatie over medi cijnen was naar hun oordeel vooral nutUg „voor die men sen die last hebben van drempelvrees, om wat aan hun arts te vragen". Ook de medewerkers van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk blikken po sitief terug. „Uit de grote op komst kun je afleiden dat de opzet ls geslaagd. Het ls leuk om te zien dat je crea tief, met weinig geld, iets met succes op poten kunt zetten". Het project ls voor herhaling vatbaar, zo me nen ze. Met name over het onderwerp buis vesting, zijn belangrijke vragen blijven staan. Ook de drie bonden voor ouderen hebben aan het pro ject „Gezond en Wel" mee gewerkt. Zij hebben via stands geprobeerd om ande ren voor hun activiteiten te interesseren. Het college beriep zich toen op een beslissing van het rijk dat een gemeente niet op eigen houtje „inkomens-afhankelijke tarieven" mag invoeren. „Het ls een onjuiste veron derstelling dat een kwijtschel- dingsbeleid hetzelfde is als In komens-afhankelijke tarie ven," zegt Bruseker ln zijn brief. Hij haalt daarbij een ar tikel uit de Invorderlngswet aan waarin staat dat belastin gen kwijtgescholden kunnen worden als de betaler niet in staat ls deze te voldoen. In de Prieache gemeente pp- sterland werden ln Juni dit jaar de laagste inkomens vrij gesteld van rioolrechten, reini gingsrechten en hondenbelas ting. Dat scheelt de mensen uit deze Inkomensgroep zo'n 250 g alden per jaar, In zijn brief noemt Bruseker nog meer voorbeelden van ge meenteraad waar bepaalde be lastingen zijn kwijtgescholden. Zo betalen de minima in Alme- re 50 procent van de hondenbe lasting. In Zeist besparen hon derden mensen met een mini mum inkomen 200 gulden per. jaar door lagere tarieven op hondenbelasting en reinigings rechten. Bruseker noemt tien gemeenten waar een kwijt- scheldingsbeleld wordt ge-' voerd. Er zijn volgens de commu nist ln Schiedam bijvoorbeeld 4000 mensen die in aanmer king komen voor kwijtschel ding van de reinigingsrechten. Dit scheelt de gemeente ruim 1,3 miljoen gulden per jaar aan inkomsten. De laagste inko mens houden daardoor tachtig gulden meer in hun portemon nee. „De hele zaak moet meege nomen worden in de discussie over de tweede bezuinigings ronde en de prioriteitenafwe ging voor de komende jaren," vindt Bruseker. Het is volgens - de CPN'er niet noodzakelijk dat de kwijtscheldingen vla ta riefsveranderingen op de ande re Schiedamse belastingbeta lers worden verhaald. SCHIEDAM Een 73-Jarige vrouw ls op de Nieuwe Dam- l&an door een nog onbekende jongeman aangevallen en be roofd van haar handtasje. Even. daarvoor had de vrouw geld gewonnen uit een gokkast Toen zij op haar bromfiets op weg was naar huis, sprong de jongen uit de bosjes en dwong de vrouw te stoppen. Hij graai de het handtasje uit haar hand en vluchtte. De politie heeft een signalement van de dader. In het tasje zat ongeveer 250 gulden. SCHIEDAM De bewonersvereni ging van Schie- dam-West heeft gematigd positief gereageerd op de uitkomst van de discussie over de vergoedingen van verhuizing en herin richting aan bewo ners van renovatie panden. Eerder liet de vereniging we ten het "uitstapje" van wethouder Van Tilborg, die met "halve" vergoedin gen wilde werken, niet argusogen te w Igen. G evreesd werd dat het besluit, dat be trekking had op re novatie in Schie- dam-Oost, ook voor West gevolgen zou hebben. Daar staat de renovatie van 90 woningen aan het Fabriplein voor de deu'. Sinds de commissie Van Tilborg heeft terug gefloten krijgt iedereen bij verhui zing uit renovatie- panden weer 4000 gulden. "We hebben feite lijk binnengehaald wat ons recht al was," zegt J. G. Coster van de be wonersvereniging West. "Maar als je de houding van Van Tilborg nu ver gelijkt met zijn starre opstelling van een maand ge leden, zijn wij toch tevreden." Coster vindt echter dat de wethouder "wel wat verder had mogen gaan". Er is nog steeds geen regeling voor bewoners van aan staande slooppan- den In West (met name Brugman straat en omge ving). Zij krijgen' geen verhuiskos tenvergoeding om dat officieel nog geen sloopbesluit voor hun woningen is genomen. Wel staat in de plannen dat de huizen tegen de grond gaan. maar die worden"" pas van kracht als het ministerie zef" goedkeurt. Door het ontbretfèfi van een vergoeding zouden enkele be,, woners al een aan bieding voor een nieuwbouwwoning hebben moeten la ten lopen, aldus Coster. Volgens"-: projectleider van West Han de Kluy." ver kan de ge- s meente daaraan niets veranderen. "Die mensen zitten in koopwoningen.' Ze kunnen pas een vergoeding krijgen als hun huis door de gemeente 13 ge-s kocht. De gemeen te kan dat pas doen als de plan- nen door het rijk zijn goedgekeurd, en dat kan nog een paar maanden du ren." SCHIEDAM De 72-jarige fietser M. P. is'met een her senschudding op genomen in het Schieland-zieken- huis nadat hij was aangereden door een personenauto. Het ongeval ge beurde op de krui sing Burgemeester Honnerlage Grete- laan en de Nieuwe Damlaan. Over de toedracht is nog weinig bekend doordat het slacht offer zich na de klap niets meer van' het voorafgaande herinnerde. De per sonenauto werd bestuurd door de 33-jarige C. v. N. SCHIEDAM Bij een sportief evene ment voor Schie damse horeca-be- drijven heeft café Da Pul deze week de wisselbokaal ge wonnen, die door Het Vrije Volk be schikbaar was ge steld. Het ging om een meer dan zes uur durende bow lingwedstrijd, waar aan ruim 60 men sen deelnamen. Gezien dat succes is organisator Peter Harts van plan om het evenement vol gend jaar te herha len. Naast een wissel beker werden ook enkele HVV-boka- len uitgereikt aan individuele spelers die het hoogste aantal gamepunten behaalden. Bij de heren kwamen twee winnaars naar voren, te weten R. de Rover ('t Schut tertje) en S. Rodi (De Pul). L. Hübner (Mon Ami) was de i winnares bij de da-, mes. De volledige uitslag van de bowling- wedstrijd luidt: 1, i De Pul; 2. 't Koet siertje; 3. Klein Duimpje; 4. Cartou che; 5; Klaverstede; 6. Thurlede; 7. Mon, Ami; 8. Thalia; 9. 't Paardje; 10. Day light; 11.. Nieuwe Brug;. 12. 't Schut tertje. SCHIEDAM Het geduld van de kin deren wordt zater dag beloond. Sint Nic Maas zal rond halt twee. natuurlijk vergezeld van de nodige zwarte Ple ten, voet aan wal zetten op Schie damse bodem. Hij komt nan bij het «- geveertwee uui oegintdeSInt met een wandeling naar het Stadhuis aan de Grote Markt waar hij zal worden ontvangen door lo co-burgemeester Scheeres. Na de ontvangst zal de goedheiligman een ronde maken door de stad. De route is: 's Gra- venlandseweg. Burg. Honnerlage Gretelaan, J. v. Zutphenstraat, Jo- tian Braakensiek- straat, Henri Polak straat, Klaas Kater straat, Falckstraat, Van Maanenstraat, Van Oldebarne- veldstraat. Park weg, Mgr. Nofens- laan. t De kldneren in Noord krijgen op drie december de speciale aandacht van de Sint. Op dié dag zal hij de kin deren aldaar ver blijden met een be zoek aan de Blau- we Brug. Hij zal zo-' doende de Blauwe Brug niet aandoen tijdens zijn ronde door de stad van aankomende zater-j dag. SCHIEDAM Mensen die in Schiedam komen wonen krijgen bin nenkort een bro chure van de Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). In de ONS-Wegwijzer staat alle Informatie over de levering van de nutsvoorzie ningen. Ook wordt aandacht besteed aan het hergebruik van huisafval, nacht- en week- endstroom, huur en onderhoud van gei sers en de beta lingsmogelijkheden. Bij het aanvragen of toekennen van een woonvergun ning krijgen de nieuwe bewoners de Wegwijzer van het bureau Huis- vesting. Mensen die al in Schiedam wonen kunnen de brochure krijgen bij het voorlichtings- centrum van de j ONS aan de Van Heekstraat 15. VLAARDINGEN De Amsterdamse kunstenares Ingrid Dingemans zei gis teren verbaasd te zijn dat er tegen woordig nog steeds mensen bestaan die abstracte kunst niet" waarderen. Zij deed deze uit spraak na de ope ning van haar ex positie in het Vlaar- dingse Zonnehuis. Niet dat zij zich di rect aangevallen voelde door de be woners van het Zonnehuis die gis teren toch In groten getale naar de re creatiezaal kwamen om het werk van Ingrid Dingemans te zien. Maar wie zijn oor goed te luisteren legde bij het publiek merkte dat veel Zonnehuis bewoners het met deze tentoonstel ling wat moeilijk hadden. Haar schilderijen en grafieken zijn gevuld mat felle kleuren. Zelf zegt ze stillevens in haar werk te zien. Over drie schilderijen die bij elkaar horen zegt ze: „Ze stellen een Hollands land schap voor waar een trein doorheen raast. Ik doe veel inspiratie op In de natuur. Da dingen die Ik zie beeld ik op abstracte ma il. En dat spe- ciuio zien heb Ik geleerd op de Aca demie voor Beel dende Kunst en Vormgeving In Den Bosch. Je doet er een tijdje over om de dingen echt te zien." Voor het maken van haar grafieken, die dezelfde stijl hebbemals haar schilderijen, reist Ingrid Dingemans leder jaar naar hel: Belgische Kasler--' lee. Zij sluit zich daar twee weken op In een grafisch» centrum. Kunste-" naars uit de hele wereld komen daar samen. Zo'n centrum is ■- volgens mij uniek, aldus Dingemans... „Het geeft mij een. enorme stimulans als Ik met het werk van anderen word geconfronteerd.' De recreaties*®' van het Zonnehui* Is dagelijks ge opend van 10 lm 20 uur aan de Bi" lenburasingtl 5 ut Vlaardingen. Do tentoonstelling duurt tot en met 13 december.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2