J Düwvaart kan nog maar helft laden Strafbladen open boeken \htmr sjssKS-r". Korting concerten RPhO op de tocht Roteh even aan 't werk Stookteller op t.v.-kanaal Rotterdam in nood door bijstands golf Wapens en heroïne op drie adressen Taxi's blokkeren Coolsingel I W Vandaag met: Rechter krijgt klap Stukgoed Films Agenda Sport METZAP£SKA\ IEDEREEN mm «i'l 11 w (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De lage waterstand van de Rijn heeft zowel verve lende gevolgen (voor de rederijen) als positieve .(voor Gemeentewer ken) Met name de Aan- nemerij Havens van de dienst Gemeentewerken is sinds anderhalve week bezig deïèn van kademuren en bolders te herstellen dan wel bij te werken die anders onder water staan. Dit is mogelijk dankzij het feit dat de waterstand in de rivier extreem laag is. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoe diep geworteld is de ge woonte bij sommige Rotterdamse rechercheurs om vertrouwelijke persoonsgegevens te verkopen aan privé-detectives? Op die vraag hoopt de Rot- terdamse rechtbank een antwoord te krijgen door nieuwe getuigen te laten horen in de omkopings zaak tegen twee Rotterdamse hoofdagenten. Proefproces i \\x Ongebruikelijk beeld in deze tijden van acties: vuilnismannen bezig het huishoudelijk afval van een bejaardente huis en een kraamkliniek aan het Mathenesserplein op te ruimen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor het eerst sinds 7 novem ber, toen de Roteb plat ging uit protest tegen de dreigende kortingen op de ambtenarensalarissen, gingen Rotterdamse vuilnismannen vanmorgen aan het werk. Op zeer bescheiden schaal: alleen het huishoudelijk afval van ziekenhuizen, ver pleeghuizen en bejaardentehuizen werd opge haald. Stakingsbreker Registratie ROTTERDAM Het rijk helpt de gemeenten die in financiële problemen komen doordat het aantal bij standsuitkeringen enorm stijgt, onvoldoende. Dat is de reactie van het Rotterdamse gemeentebestuur op een gebaar dat staatssecretaris Koning van financiën gis teren maakte. Luid toeterend met hun claxons hebben gister avond laat enkele tiental len taxichauffeurs voor het Rotterdamse stadhuis hun eis dat de ritten eer lijker moeten worden ver deeld, kracht bijgezet. Dtvars op de Coolsingel geplaatste wagens blok keerden het verkeer voor korte tijd. Op het ogenblik zijn er tussen vertegen woordigers van de ge meente, de taxitelefoon centrale (TTC) en van dc taxivergunninghouders onderhandelingen aan de gang over die ritverde- ling. De chauffeursactie omvatte gisteren ook »>,et blokkeren van het radio grafisch verkeer met <Ae TTC. Rond 75 chauffeurs hadden hun noodoproep- systeem in werking ge- steld, zodat er gedurende enige tijd geen rit was he bestellen via de taxicen trale. iVRUDAGiS NOVEMBER 1983 Kleintjes profiteren van lage waterstand Rederijen hebben het moei lijk omdat ze minder kunnen Iaden per groot schip; de klei nere schepen hebben geen moeite. Met name de rederijen die het moeten hebben van de duwvaart zitten in het schip. Sommige lossen het op door maar de helft van de lading mee te nemen en ook aanzien lijk minder gasolie. Als het droge weer blijft aanhouden zullen de eerste problemen op de Ruhr plaats hebben. Enig moeilijk punt in Nederland is de Waal bij Nij megen.' waar volgens de direc- Deze rechercheurs, de 36-ja- rige Krijn K. en zijn 28-jarige collega Frits van E. moeten te recht staan op verdenking van het verkopen van criminele antecedenten aan het detecti ve-bureau Euroteam In Poor- tugaal. Deze onderneming wordt geleid door de 36-jarige ex-politieman uit Rotterdam, Willem van der S. en diens 33-jarige echtgenote Maria. Ook dit echtpaar staat terecht in deze zaak. De Rotterdamse rechtbank-presidente me vrouw R. C. Lensink-Bosman besloot de rechtszaak gisteren voor onbepaalde tijd aan te houden. De rechtbank zag zich onverwacht door raadsman mr. G. Szègedi geconfronteerd met een tot dusver geheim 'rapport. De Rotterdamse re cherche zou dit tijdens de huis- zoeking in het Euroteamkan- toor over het hoofd hebben ge zien. Zowel de rechtbank ais de officier van Justitie waren daarvan niet op de hoogte. Dit rapport is opgesteld door de verdachte detective Willem van der S. en zou belastende gegevens bevatten over Rot terdamse en Haarlemse re chercheurs. Het gaat Sam verklaringen van oud-politiemensen, maar ook van rechercheurs die nog in functie zijn. Vooral deze laatste getuigen willen die ver klaringen uitsluitend anoniem &Heggen> uit angst voor re- pressailles van hun superieu ren. Tijdens het eerste vooron derzoek heeft de rechter-com- missarls daarin echter niet toegestemd. De handel in criminele ante cedenten door rechercheurs aan het detectivebureau Euro team werd begin dit jaar ont huld' door de Haagse Post-ver- ®lnggever Ton van Dijk en Gert Berg. Via de Amsterdam se advocaat mr. J. Klop bestel den zij gegevens bij het detec- de mooiste garensun breipatronenuv/eige rnade-modd- tlvebureau, dat sinds septem ber '81 werd geleid door Wil lem van der S. en diens echtge note. Voor die tijd werkte Van der S. als rechercheur in Rot terdam. Hij nam medio '81 ont slag, nadat hij was veroor deeld wegens valsheid in ge schrifte. In feite betreft de zaak tegen het detective-echtpaar en de iwee rechercheurs een proef proces. Duidelijk moet worden hoe het mogelijk Is dat ver trouwelijke informatie in Ne derland handelswaar is gewor den. Iedere rechercheur in Ne derland kan zonder omwegen bij de CRI informatie opvra gen. Hoewel daarvan formeel lijsten moeten worden bijge houden, ontbreekt het aan iedere vorm van controle op de bestemming van de gegevens. In de advocatuur, de zaken wereld en bij verzekerings maatschappijen wordt volop gebruik gemaakt van detecti ve-bureau's en (handels-) infor matiekantoren. Op besteiling leveren zij, variërend in kwali teit, levertijd en betrouwbaar heid, allerhande gegevens uit strafregisters die bij de CRI in het computerbestand 2ijn op geslagen. De prijzen variëren van enkele tlentjei, tot honder den guldens per opdracht. De ongeschreven leverings voorwaarden die 'info-dealers' hanteren, beschermen voorna melijk de medewerkers van deze detective-bureau's en in- fo-kantoren. Opdrachtgevers mogen de gekochte gegevens niet doorspelen aan derden, maar daarop bestaat evenmin enige controle. De belangen van de personen over wie ge gevens worden uitgewisseld, doen daarbij niet ter zake. Strafbladen met parketnum mers, achterstallige betalin gen, belastingschulden, verze keringsclaims, zijn allemaal leverbaar. Het adres v.iii de iin:htstb<i/ijnde Zareska winkelier wuft iïi de Gouden Gids tie van de Dienst Bovenrlvie- ren van Rijkswaterstaat in Arnhem sprake Is van een toe neming van het aantal sche pen. "Maar dat is altijd wan neer met minder lading moet worden gewerkt. Dan komen er meer scheepsbewegingen." Terwijl de grote duwvaart- bedrijven in Rotterdam hun lading zien zakken onder de helft van het normaal mogelij ke, hebben de particuliere schippers opeens de hemden vol. Twee jaar lang hebben ze schraal beleg gekend, nu is er volgens zegslieden van de schippersbond ONS weer brood op de plank. "Niet dat de prijzen aantrekken," vertelde een schipper, "maar er valt weer te varen. Er Is echter nog geen tekort aan scheepsruimte en den.^Ive zullen de prijzen niet aantrekken." Bij de grote rederijen is men duurder uit, omdat men min der kan vervoeren, "maar dat is voor ons geen reden om vrachtprijzen in het vervolg te koppelen aan de waterhoogte. Dit zijn uitzonderingen," zegt een woordvoerder. ROTTERDAM De ge meente Rotterdam over weegt de korting af te schaffen die houders van een jongerenkaart en 65-plusscrs nu nog genieten bij een bezoek aan een con cert van het Rotterdams Philharmonlsch. Een voor stel tot afschaffing is af te leiden uit een ambtelijk ad vies aan de wethouder Kunstzaken Joop Linthorst bij de jaarstukken van het Rotterdams Philharmo nlsch Orkest over het sei zoen 1982 - 1983; die giste ren werden goedgekeurd. Houders van een Cultu reel Jongeren Paspoort (CJP) en 65-plussers heb ben sinds september al be duidend minder korting ge- kregen. Tot voor kort be droeg de korting nog een derde van het concert- kaartje. Nu wentelt het Rotterdams Phliharmo- nisch een 'deel van de be zuinigingen af op bejaar den en de Jeugd door nog maar 25 percent korting te geven. In een commentaar aan wethouder Linthorst schrijft hoofd Kunstzaken Frans Hengeveld: "Beho ren de jongeren en/of de 65-plussers die het RPhO bezoeken wellicht voor het overgrote deel tot het koop krachtiger deel van de be volking?" De directeur van het Rot terdams Philharmonlsch moet volgend jaar rapport uitbrengen over de effecten van de geringere korting voor CJP'ers en 65-pius- scrs. Stichting Muzische Vor ming in Rotterdam, dat de CJP-passen uitgepit, zegt dat het Rotterdams Phil- harmonslch tot i toe de enige instelling i die de bezuinigingen vo«r een deel op de jeugd heeft afge wenteld. Het hoofd Kunstzaken Frans Hengeveld schrijft verder nog: "Dient niet ge concludeerd te worden dat de reductiercgeling ais middel tot drempelverla ging uitsluitend een theore tische optie zonder prakti sche zin is? „We hebben hiertoe bij wijze van eenmalige uitzondering besloten uit een oogpunt van volksgezondheid. De zieken huizen en tehuizen zaten tot aan hun nek in het vuil," aldus een woordvoerder van de ac tieleiding bij de Roteb. Enkele Roteb-medewerkers rukten vanmorgen vroeg uit om te strooien op plaatsen in de stad waar het door opvriezing glad was geworden. De acties van de ambtena ren gaan overigens verder ge woon door nu het overleg tus sen ambtenarenbonden en re gering nog geen resultaat heeft opgeleverd. In Gorkum, Dordrecht en Rotterdam kre gen de acties gisteren wat ex tra nadruk doordat de FNV- karavaan, die door het land trekt onder het motto "3)4 pro cent, nee/FNV-plan, ja" langs kwam. Ruim 400 Rotterdamse leer krachten die gisteren voor 24 uur het werk neerlegden heb ben korte tijd de hal van het stadhuis bezet. Zij wilden zo him ongenoegen kenbaar ma ken over het optreden van wet houder Simons (Onderwijs), die zich volgens hen heeft ge dragen als stakingsbreker. Si mons had zijn ambtenaren op dracht gegeven registratie-for mulieren voor werkwilligen met privé-auto's naar de scho len te brengen. Hij wilde de ge meente zo voor een financiële strop behoeden. Bij de vorige onderwijssta- king hadden de bonden de re gistratie niet goed bijgehou den. De gemeente wist toen niet wie er wel en niet hadden gestaakt. Het gevolg was dat de gemeente de stakingsuren gewoon moest doorbetalen. Dat kostte miljoenen guldens. De stakende leerkrachten verhinderen het rondbrengen van post met privé-auto's dins dag door het bureau van de ge meentelijke afdeling Onder wijs te bezetten. Het ging hier volgens hen om "besmet werk", dat normaal door de PTT had moeten worden ge daan. Simons wilde daarop een bestelauto van het bureau Leermiddelen inschakelen. Na tussenkomst van gemeentese cretaris Bannink werd de post ROTTERDAM Deelne mers aan de stookproef van het GEB in Rotterdam kunnen sinds gisteren de stand van de stookteller ook vinden op hun televisie. Het GEB heeft on langs van Burgemeester en Wethouders toestemming ge kregen om de stand door te ge ven op het speciale informatie kanaal voor kabel-abonnees. Het energiebedrijf is in okto ber begonnen met de stook proef. De proef Is bedoeld om mensen een beter inzicht te ge ven in hun gasverbruik en be sparingen te stimuleren. Het energiebedrijf is in okto ber begonnen met de stook proef. De proef is bedoeld om mensen een beter inzicht te ge ven in hun gasverbruik en be sparingen te stimuleren. Het idee is overgenomen uit Briei- Ie. Daar bleken deelnemers aan de stookproef veel gas (15 procent) en dus geld te bespa" ren. Tot voor kort kon men wel het aantal verbruikte kuubs af- lezen op de gasmeter, maar dit zei niet of men veel of weinig had verstookt. Waait het, is het koud of warm, heeft het veel geregend, deze factoren bleven buiten beschouwing. Met be hulp van de stookteller kan men uitrekenen of men. afge zien van het weer, net zoveel heeft verstookt als die week er voor. Belangstellenden kunnen nog steeds meedoen aan de proef. uiteindelijk door een bode dienst bezorgd. De bonden vin den het optreden van Simons "beschamend". De staatssecretaris beloofde dat hij volgend jaar tweederde van de onverwachte extra kos ten die de gemeenten op zich af zien komen, zal vergoeden. Rotterdam vindt dat veel te weinig. De gemeente wijst er op dat de verliezen bij de So ciale Dienst jaarlijks met twintig tot dertig miljoen toe nemen. Gemeenten betalen tien pro cent van de bijstandsuitkerin gen die hun burgers krijgen (het Rijk neemt 90% voor zijn rekening). Het aantal mensen dat in de bijstand terechtkomt is groter dan tot nu toe was ge raamd. De Tweede Kamer had Koning daarom gevraagd de gemeenten een compensatie te geven voor de dreigende extra kosten. Koning wil dat wel doen. maar aiicen in 1984. Hij wil zich niet vastleggen op een structurele compensatierege ling. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij huls- zoekingen op drie Rotterdam se adressen hebben recher cheurs van het Bureau Verdo vende Middelen gisteravond vier mannen aangehouden. Bij de invallen stuitte de politie op 135 gram Turkse heroïne, een pistool en een replicageweer met munitie. Ook werd een personenauto in beslag geno men. Na voorafgaand onder zoek besloot de politie invallen te doen in woningen aan de Wolphaertsbocht, de Mathe- nesscrlaan en dc Noordmolcn- straat. De 23-jarige Z.E., diens 19-jarige broer R.E., de 31-Jari- ge IJ.C. en dc 24-jarigë A.B, zijn daarbij gearresteerd. De heroïne vertegenwoordigt vol gens de Rotterdamse politie een handelswaarde van 47.000 pilden. In het pand aan de Noordmolenstraat werd 50 gram heroïne in beslag gener men. Daar vonden recher cheurs ook het pistool met pa tronen. Op de Mathenesserlaan werd de personenauto In be slag genomen en het replicage- wcer met munitie. In de wo ning aan de Wolphaertsbocht vond de politie 85 gram heroï ne. f«fÉ£&É WJlr - J

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1