14 Poort dicht bij Gemeentewerk Bodemsanering Tankercleaning 'Demonstrerende agenten moeten er goed uitzien' Staking vijftig Schiedamse leerkrachten 'Eénmansactie' onderwijzeres WIE 1 Halve ton OGB niet geïnd F iets-veidtoertocht Maximaal 80 miljoen lenen Nieuwe glijbaan Sportfondsenbad Kortaf Fiets-veld-toertocht Stadspost in concurrentie met PTT Video-films huren? Vanaf 4,- per dag Rubberleiding breekt 128 keer Wm. Sch Super 8 speel/sexfilrns, 6 voor 27,50, voor een hele week. BALY, DAM 5a, SCHIEDAM, ia o» - 26721e. Geopend van 10-18 uur. Donderdagavond koopavond. A 'Géén borg- Legitimatie vereist r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bodemsanering van het ter rein van Tankercleaning gaat de gemeente 1,1 miljoen gulden kosten. Dat is ruim tien procent van de 9,1 miljoen gulden die het afgraven en schonen van de vergiftigde grond in totaal vergt. Negentig procent wordt krachtens de wet Bodem sanering door het rijk op tafel gelegd. De beide overheden zullen hij het moederbedrijf van Tan kercleaning, Transol, aankloppen voot een scha devergoeding. De ervaring leert dat dit voor de rechtbank zal worden uitgevochten. Schiedam.se po- litie-ambtena- ren, vlak voor hun vertrek naar Den Haag. Met hun omgebouwde k 'ndervéagen, compleet met sirene en zwaailicht, sou den zij daar la ter op de dag "de show ste len". m "Nog even de leren jassen af stoffen", von den enkele schoonmaak sters van het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat. Gegloeid M Lerares Iris Hollaender legde haar leerlingen uit waarom ze niet staakt, maar wel actie voert "La ten we er een gezellige dag van maken". De nieuwe attractie in het Sportfondsenbad is door de jeugd enthousiast ontvangen. Soms met vijf te gelijk glijden zij het water in. DIEFSTAL Aangehouden Sinterklaas Happy Club Blauwe Brug rtETVRUEVOLK schiedam SCHIEDAM Rond half reven vanochtend hebben werknemers van de afde ling "riolering en bestra ting" de poort van het ter rein van Gemeentewerken aan de Jan van Riebeeck- weg geblokeerd. Door de ABVA/KABO is een 24-uursstaking uitgeroepen. Ongeveer 70 personeelsle den hebben het werk neer gelegd. Deze actie komt onver wacht. Eerder deze week signaleerde de ABVA/KA- BO-Schiedam nog dat de motivatie om te staken bij de ambtenaren sterk was teruggelopen. AI3 oorzaak werd genoemd het "warri ge beleid" van het college van Burgemeester en Wet houders. Bij de afdeling riolering en bestrating zijn relatief veel werknemers bij de vakbond aangesloten. Het kostte de ABVA/KABO maar een paar dagen om de staking te beklinken. „Het moest snel gebeuren, om tegenmaatregelen te voorkomen," aldus een woordvoerder. De bond heeft gisteren wel geprobeerd om afspra ken met het college var burgemeester en wethou ders te maken. „Helaas had het college daar geen be hoefte aan. We hadden graag de goede gang van zaken vooraf willen rege len. Dat hebben we nu maar met de directeur van Gemeentewerken gedaan." 1,1 miljoen voor rekt ening gemeenfte (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Als je gaat demonstreren moet je er net jes uitzien," wilden de schoon maaksters gisterochtend maar zeggen tegen de demonstreren de ambtenaren van de Ge meente Politie Schiedam. Ter- .wijl de korpsleden door de deur van het bureau naar bul ten stapten zorgden de dames voor hilariteit door "nog even de leren jassen" af te stoffen. Even later vertrok een bu3 met 40 Schiedamse agenten richting Den Haag. Daar na men zij deel aan een massale demonstratie tegen het rege ringsbeleid. Net als honderden politieambtenaren uit andere steden brachten de Schiedam mers hun protest in uniform. In Den Haag "stalen" de Schie damse korpsleden "de show", en wel met een omgebouwde kinderwagen. Het voertuigje was door politiepersoneel van de afdeling Bijzondere Wetten voorzien van zwaailicht en si rene. Met behulp van een accu, die vlak onder het wiegje was aangebracht, kon alles in wer king worden gesteld. Actfelei- der Rob van Putten: "Wij wa ren trots op dat ding, het werd tientallen keren gefotografeerd en zelfs gefilmd." Van Putten doet verslag van de demonstratiedag: "We din gen wat stil naar Den Haag. Maar daar zi jn we enorm op gepept. Het was heel indruk wekkend, massaal en solidair. Alle bonden waren er. In de loop van da dag kregen wij als politie steeds meer het gevoel: door het actieverbod van de rechter zijn wij aangeslagen, maar niet verslagen!" De achterblijvers in het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat werden later op de dag uitgebreid door hun collega's op de hoogte gesteld. Er is volop nagepraat," aldus van Putten. "Bij de achterblij vers waren mensen die geen verlof voor de demonstratie konden krijgen." Tot interne problemen bij het Schiedamse korps leidde dat overigens niet. "Sommige posten kun je nu eenmaal niet zomaar verlaten. Niemand heeft geprotesteerd, want we kennen onze verantwoordelijk heden." VLAARDINGEN Vorig jaar heeft de gemeente Vlaar- dingen 53.804 aan onroerend goedbelasting niet geïnd. In 1981 schold de gemeente nog 93^04 aan onroerend goedbe lasting kwijt. Sinds 1975 is het bedrag dat de gemente liet lo pen in 1981 nog niet zo hoog ge weest Een "topjaar" was ook 1980 met ƒ76.928 aan niet geïnde OGB. In 1976 heeft de gemeen te het minst kwijt gescholden, namelijk 39.225. VLAARDINGEN In sa menwerking met Toerclub Rijnmond houdt de Vlaardmg- se Raad voor Sport en Recrea tie zondag een flets-veld-toer- tocht door Vlaardlngen en om geving. Het parkoers is door spekt met hobbeipaden en zandwegen. Volgens de organi satoren moeten de deelnemers over "een dosis doorzettings vermogen" beschikken om tot de finish te geraken. Tussen tien en elf 's ochtends wordt er bij het Kolpabad gestart. Deel name kost ƒ2,50 per persoon. Informatie kan verkregen wor den bij de consulenten sportie ve recreatie, tel. 355888 toestel 164 en 159. VLAARDINGEN Dit jaar moest in Vlaardingen bij 80 gaslekken en 48 waterlekken de rubberen slang tussen wo ningen en hoofdleiding onder de straat worden vervangen. De reparaties hebben dit jaar (tot 1 november) ƒ57.600 gul den gekost. De meeste gas- en waterlei dingen steken 30 centimeter uit de voorgevel. Daarop is een een meter lange rubberen slang aangesloten om te voor komen dat bij verzakkingen van panden de leiding zou bre ken. De kosten voor de bodemsa nering komen naar voren in een voorstel van het college van Burgemeester en Wethou ders. Het voorstel zal maan dagavond in de gemeente raadsvergadering worden be handeld en ls met spoed op de agenda gezet om snel tot een beslissing te kunnen komen, Tankercleaning werd in juni dit jaar door de rechtbank In Rotterdam failliet verklaard. Volgens de curatoren was het bedrijf daarna financieel niet meer in staat om het terrein schoon en ontruimd achter te laten. Aan de hand van de wet Bo demsanering zal het rijk het afgraven en schonen van de grond voor haar rekening ne men. Het legen van zes grote tanks, de twee 'beunbakken' In de Wilhelminahaven en het verwijderen van kleinere va ten komen op conto van de ge meente. Curator Van Daalen schat de kans zeer klein dat Tanker cleaning zelf de kosten die de gemeente maakt kan betalen. „Dat wordt gezien als een con currente vordering. Dit soort schulden komt als laatste aan de beurt en doorgaans is er dan geen geld meer over," zegt hij. Door de grootte van het failliete bedrijf is er nog geen zicht op het totale bedrag dat nog aan schuldeisers kan wor den uitgekeerd. Volgens wethouder Scheeres van Economische Aangelegen heden zullen de Schiedamse burgers niets merken van de extra uitgaven. „Die komen voor rekening van het Grond bedrijf. Wij zullen in leder ge val Transol voor de kosten aanspreken." Na het afgraven wordt de grond bij ECOtechnlek in Utrecht 'gegloeid'. Het wordt in een trommeloven verhit tot 300 graden waardoor het gif vervliegt of verbrand. Na de schoonmaak wordt de grond weer teruggestort op het ter rein aan de Havenstraat. De gemeente heeft al ge sprekken gevoerd met bedrij ven die gebruik willen gaan maken van het leeggekomen terrein. De Bewonersvereni ging Schiedam Zuid heeft al voorspeld scherp in de gaten te houden wat voor soort on derneming zich daar wil vesti gen. De schoonmaakwerkzaam- heden zijn Inmiddels al op gang gekomen. Enkele kleine vaten zijn van het terrein ver wijderd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIED AM/VLAARDIN - GEN/MAASSLUIS In tegen stelling tot hun collega's in Vlaardingen en Maassluis heb ben 50 leerkrachten van het openbaar onderwijs in Schie dam gisteren gestaakt. Het be sluit om het werk neer te leg gen viel pas op het laatste mo ment; er is een wekenlange discussie binnen de afdelingen van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) aan vooraf gegaan. De Schiedamse onderwijs- stakers zijn gisterochtend di rect naar Rotterdam gegaan, waar zij zich aansloten bij de ruim 300 leerkrachten die eveneens in staking waren ge gaan, Na een gezamenlijke vergadering gingen de onder wijzers, bij wijze van ludiek protest, naar de politie om aangifte te doen van "de dief stal van drie-en-half procent van ons loon". Het aantal van 50 stakers stemt actielelder Peter Stad houders (ABOP) tot tevreden heid. „Er waren allerlei rede nen om niet deel te nemen. De belangrijkste was dat we eerst dachten dat met de komst van de FNV-karavaan het hele on derwijs in de regio plat zou gaan. Dat viel tegen." „Dat vele Schiedamse onder wijzers toch het werk hebben neergelegd moet werden ge zien als solidariteit. Vooral met de uitkeringsgerechtig den, die machteloos staan. Zij kunnen met hun acties de sa menleving niet echt ontrege len," aldus Stadhouders. Ook speelde mee dat de ABOP-Schiedam niet achter wilde blijven bij andere amb tenarenbonden, die plaatselijk al enkele acties hebben uitge voerd. Van talloze leerkrachten die niet staakten heeft de ABOP- Schledam de toezegging gekre gen dat zij een deel van hun salaris overmaken naar de stakingskas. „Ze storten het bedrag dat zij meer verdienen dan een stakingsuitkering, die per dag 73 gulden ls." De leerlingen van de staken de onderwijzers werden giste ren opgevangen door leer krachten die wel werkten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Iris Hollan der, onderwijzeres van de tweede klas van de Jan Ligt- hartschool (Schiedam- West), voerde gisteren op geheel eigen wijze actie. Ze staakte niet, maar stak even min haar sympathie voor de stakers onder stoelen of ban ken. „Maar een deel van mijn salaris van vandaag maak ik over naar de weer- standskas van de vakbond,'-' aldus Iris. Onder haar leerlingen deelde ze gisteren een eigen handig gemaakt stencil uit voor de ouders. Daarin legt Iris uit waarom ze niet staakt. Staken betekent di rect salaris inleveren, zo is haar redenering, en dat geld gaat naar een kabinet dat ik niet vertrouw. „Door te wer ken blijft mijn geld in eigen kring." Dat hun lerares gisteren doorwerkte betekende voor de leerlingen van klas 2 niet dat ze hun gewoonlijke les sen kregen voorgeschoteld. „Om het kabinet de les te le zen" had Iris Hollander na melijk een speciaal pro gramma in petto, met ais hoofdmoot: gezelligheid. Dus gaf ze geen instructies en keek ze geen werk na. „Maar kinderen die wilden werken kregen daar gewoon de kans voor," aldus Iris. Wel legde ze ook de kinde ren uit wat haar tot haar „éénvrouwsactie" heeft ge wogen. Dat deed ze In het dagelijkse kringgesprek. „Ik heb de Indruk dat ze het een beetje hebben begrepen." VRIJDAG 1> NOVEMBER 19*3 SCHIEDAM De gemeente mag vol gend jaar niet meer dan tachtig miljoen gulden aan langlo pende leningen af sluiten. Het saldo aan kortlopende le ningen mag niet boven de 29,5 mil joen uitkomen. Dit staat in een voor stel van Burge meester en Wet houders aan de ge meenteraad. Elk jaar wordt In november bepaald hoeveel gfeid er op de kapitaalmarkt geleend mag wor den. De kortlopen de leningen worden gebruikt om de ga ten te vullen die ontstaan als er geld uitgegeven wordt, voordat de maan delijkse uitkering van het rijk binnen is. De langlopende le ningen, meestal met een looptijd van 25 jaar, zijn be doeld voor de fi nanciering van on dermeer woning bouw, scholen en de ONS. Vorig jaar werd het maximum aan langlopende Ie- ningen bepaald op zestig miljoen gul- den. Het college wil dat er maximaal 7,5 miljoen 'uitgeleend' wordt. "Maar dit komt zelden voor," zegt de heer De Pater van de afde ling financien. "Dit gebeurt alleen als er tijdelijk geld over Is. Als je dat uit leent krijg je daar rente over. Het is echter niet zo dat wij geld lenen om het vervolgens weer uit te lenen." i/'A/-*/# SCHIEDAM In het Sportfondsen bad aan de Burge meester Knappert- laan wordt druk ge bruik gemaakt van de nieuwe hydrauli sche glijbaan. Het plyester gevaarte, ontworpen door Frans Goorbergh, Is vorige week in gebruik genomen. "Het grote voor deel is dat hij cm- hooggeklapt kan worden. Zodoende heb je er bij bij voorbeeld waterpo- lowedstrijden geen last van," legt Goorbergh, chef van de technische dienst, uit. Het is /olgens hem de eerste hydraulische glijbaan in ons land. Dat verklaart dan ook de belang stelling die diverse zwembaden in ons land voor de glij baan hebben. De baan is drie me ter breed en een meter of zeven lang. Aan de on derkant Is In het midden een me chanisme beves tigd waarmee de baan omhoog ge drukt kan worden. De glijbaan heeft ongeveer twintig duizend gulden ge kost. De technische dienst in het zwem bad zit niet stil. In een hoek is men druk bezig met het aanleggen van een 'bubbelbad' dat in de toekomst ge bruikt kan worden voor massages En ook het zonne tje is in huis ge haald. Voor een gulden per tien mi nuten kunnen de badgasten gebruik maken van het so larium in de andere hoek. "We hadden vorige week zo'n 250 gulden dus er wordt druk gebruik van gemaakt," zegt Goorbergh. "Als je niets doet is het hier alleen maar een bak met wa ter." VLAARDINGEN/ SCHIEDAM Een particulier postbe drijf heeft de strijd aangebonden met de PTT. De stads post Vlaardingen- Schledam, die van af 5 december aan de slag gaat, zegt poststukken voor 20 tot 50% onder de PTT-prijs bin nen de twee Water weggemeenten te kunnen bezorgen. Vennote mevrouw F. Osinga: „Het heeft niets met de staking bij de PTT te maken. We lie pen al veel langer met het Idee rond. De stakingen ko men ons wel goed uit Als de PTT op 5 december nog steeds niet volledig werkt, zal het bij Uit een woning aan de Fuitonstraat zijn twee geluidsboxen, een fototoestel en een filmcamera ge stolen. De daders zijn het pand met een valse sleutel binnengekomen. De waarde van de bult bedroeg 2250 gulden. De politie heeft een 37-Jarige man aan gehouden die on danks een njver- bod, toch achter het stuur was ge kropen. BIJ zijn eer ste aanhouding bleek dat de man ons kantoor aan de Parkweg in Schie dam storm lopen." Brieven en pakke tjes kunnen over dag bij het kantoor worden afgeleverd en. voorzien van een speciale stem pel of stadspostze gel, de volgende ochtend bij de ge adresseerde wor den bezorgd. De particuliere postbe- stellers zullen op fietsen en brom mers door Vlaar dingen en Schie dam rijden. Ook wil Stadspost Schledam-Vlaar- dlngen de post bij bedrijven ophalen. Het bedrijf komt voorrijden bij be drijven met 50 of meer poststukken. De bestellingen zul tevee! alcoholische dranken genuttigd had. Hij kreeg een rijverbod. Later op de avond werd de man wederom staande gehouden. Hierop kon hij mee naar het bureau. Met een proces verbaal maar zon der rijbewijs kon de man naar huis. De leerlingen van de kleuter- en lage re scholen krijgen op maandagmid dag 5 december vrij ter ere van de sinterklaasviering. De Happy Club len dan met auto's worden gedaan. Mevrouw Osinga: „Wij berekenen voor bedrijven 18 procent BTW DAt is weer aftrekbaar van de belasting De Stadspost zegt ook speciaal koe- nerswerk als servi ceverlening te ver richten. Hiervoor is een koeriersdienst opgericht. „Ons bedrijf heeft vele voordelen, vergele ken met de PTT," aldus mevrouw Osinga. „Wij sta ken niet, werken veel goedkoper en de post raakt nooit zoek. Omdat ons bedrijf overzichte lijk is, welen wij al tijd waar de post zich langs de route bevindt. houdt vanavond haar wekelijkse contactavond in zaal Tlvoli aan de Nieuwe Haven 237. Morgenavond is er een dansavond in Palace aan de Vij verhofstraat in Rot terdam. De beide avonden beginnen om acht uur. Tot 24 november hangen er schilde rijen en tekeningen van de heer Bam- belt in wijkontmoe* tingscentrum de Blauwe Brug aan het Bachplein. De kunstwerken han gen in de hal. De toegang is gratis. VLAARDINGEN In samenwerking met Toerclub Rijn mond houdt de Vlaardlngse Raad voor Sport en Re creatie zondag een fiets-veld-toertocht door Vlaardingen en omgeving. Het parkoers is door spekt met hobbei paden en zandwe gen. Volgens de or ganisatoren moe iten de deelnemers over "een dosis doorzettingsvermo gen" beschikken om tot de finish te geraken. Tussen tien en elf-is och tends wordt er bij het Kolpabad ge start. Deelname kost ƒ2,50 per per- soon. Informatie kan verkregen wor den bij de consu lenten sportieve re creatie, tel. 355888 toestel 164 en 159.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2