lakboek' -letters zorgvuldig gekozen Rijnmond: vergunning! Jos Verbakei zit tussen de mensen was niet terecht m Ui Actie bij openbare Werken was 'toeval' Raad debatteert over Kethelweg 1 Vlaardingen is over 10 jaar uitgebouwd Nu al vuurwerk in beslag genomen Kortaf m 0<su II: mi Sch De Heipaal «is» - uw Idioot Uitkomst Uit de lucht nor nail* Inbraak FIVT» Schiedam 10 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 'Je wilt er toch wat van maken, nietwaar?' Van ome verslaggever BEREND SCHILDER VLAARDINGEN Een voorzitter van een wijkvereniging die een jaar doet over het juiste lettertype voor het woordje "plakboek", mag je toch wel een serieuze voorman van de 600 zielen tellende Hoevenbuurt noemen. Jos Sloot is er zo eentje. Het resultat is er dan ook naar: het 38 pagi na's tellend jubileumboek ter gelegenheid van het eerste lustrum van de wijkvereniging Hoeven- buurt mag er wezen. Het zit gestoken in een lin nen tasje, bedrukt met het Hoevenbuurtembleem. De le den aan wie het representatie ve tasje wordt uitgereikt, ra ken op aangenamen wijze be dwelmd door twee stukjes zeep. Verder heeft het tasje drie balonnen, bedrukt met ad vertenties van Vlaardingse middenstanders, een shagzak- je gevuld met een anti-rook- overeenkomst, een foldertje over woonerven, een flesope- ner en tenslotte het complete feestprogramma van de ver eniging dat vandaag losbrandt door het oplaten van talloze ballonnen. Jos Sloot en zijn mede-be stuurders hechten veel waarde, aan de promotie van hun ver eniging. „Ja, je wil er toch wat van maken, nietwaar?", erkent hij. „Op het tasje staat een le vensgrote 5, Daar hebben we ook maanden over zitten pieke ren, hè John." Hij kijkt John Numan even aan. En dan: „Het schept dui delijkheid. Nogmaals, dat vin den wij nodig." Ook intern is er duidelijk heid. Een "vertlkale structuur" schept rust, met name bij de vrijwilligers die precies weten waar zij aan toe zijn. John Nu man, Sloots rechterhand, is co ordinator van de werkgroep Recreatie. De Hoevenbuurt kent allerlei werkgroepen met coördinatoren aan het hoofd. Deze mensen zitten ook alle maal in het bestuur. Zo is er de werkgroep Buurtkrant en de werkgroep Groen, Woningen en Verkeer, „Ja, de vrijwilligers kennen •precies hun taken," zegt John Numan. „Iedereen bemoeit zich met zijn eigen werkter rein." Een korte samenwerking met buurthuis De Heipaal in Holy-Zuid is daarom in de kiem gesmoord. Tijdens Sin terklaasactiviteiten van enkele jaren terug, bleken de beroeps krachten van De Heipaal heel andere ideeën te hebben over verenigingshierarchie. „Daar doet ledereen van al les wat," zegt Sloot. „Dat gaf bij ons verwarring." Samenwerking met zuster verenigingen in de Dreven- buurt en Hoofdstedenbuurt Voorzitter Jos Sloot (links) van wijkvereni ging Hoeven buurt en co- ordinator John Numan van de werkgroep Recreatie. De voorbe reidingen voor het ju bileumboek hebben een jaar ge duurd. lijkt beter te gaan. Per 1 ja nuari krijgen de drie vereni gingen één subsidiebedrag dat onderling moet worden ver deeld. De bouwspeelplaats (nu nog resorterend onder De Hei paal) wordt bij dit samenwer kingsverband getrokken. Verder mag worden gere kend op een sociaal-cultureel werker van De Heipaal (dit-" mm Wv' vim'"**:™ maal met meer begrip voor een vertlkale structuur) en een beroepskracht uit buurthuis De Fijpelaar. Voor al dit extra personeel moet overigens nog ruimte worden gevonden in het al eivolle wijkcentrum De Deel aan de Baarnhoeve. De Hoevenbuurt met zijn 1400 ruime huurhuizen kent twee huisbazen: Samenwer king '77 en Patrimonium. Al geruime tijd ligt het bestuur van de wijkvereniging over hoop met die twee. Hamvraag is daarbij: wie moet opdraaien voor de grondverzakkingen die ook de Hoevenbuurt teisteren: de huurders of de twee hulsba zen? In de servicekosten hebben beide woningbouwverenigin- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Jos Verba kei, projectleider van Schie dam-Oost, heeft sinds kort een kantoortje in deze wijk. Zijn nieuwe onderkomen be staat uit twee oude leeg staande pandjes die zijn sa mengetrokken. Bewoners van Schiedam-Oost kunnen het adres Van Leeuwen hoekstraat 72c in hun agen da noteren. Verbakei gaat daar voortaan zijn wekelijk se spreekuur houden. De „plannenmaker voor de stadsvernieuwing" is blij dat hij eindelijk „tussen de mensen" zit. „Je kunt zeg-' gen: het Stadskantoor is hier ook niet ver vandaan. Maar het maakt natuurlijk wel verschil of bewoners mij daar of hier kunnen spreken. Het wordt gemak kelijker voor ze om zomaar even aan te kloppen. De drempel om mij te bezoeken is zo een stuk lager." Voorlopig zal Jos Verba kei er zijn handen aan vol hebben om het kantoortje „aan te kleden". „Het is nog 1 de muur hangen." Vanzelf- zo eng kaal hier, hè? Ik ga I sprekend denkt hij daarbij eerst eens wat dingen aan 1 als projectleider al snel aan tekeningen van plannen voor de stadsvernieuwing in Schiedam-Oost. Jos Verbakei, projectleider voor de ivijk Schiedam-Oost, heeft sinds kort een kantoortje in de Van Leeuwenhoekstraat. Iedereen kan nu zó aankloppen". Een projectleider vervult een soort brugfunctie tussen allerlei groepen: gemeentel bewoners, architekten en aannemers. Hij is automa tisch voorzitter van het pro jectteam, waarin alle zaken betreffende de stadsvernieu wing worden besproken: re novatie, sloop en nieuw-" bouw. Sinds zijn aanstelling ruim een jaar geleden heeft Verbakei te maken gehad met de sloop van de Sta tionsstraat en de renovatie in de omgeving van de Wattstraat en de Singel. Ac tueel is thans het gebied rond de Laurens Coster- straat. Voor het einde van het jaar moet in overleg met alle partijen een voorlo pig plan klaar zijn, waarin staat wat er met de panden gaat gebeuren. Betrokkenen kunnen met hun mening of vragen over de stadsvernieuwing in Oost voortaan elke dinsdagmid dag in het nieuwe kantoortje terecht, van twee uur tot -half vijf. gen de post "grondverz: kkin- gen" verwerkt. De bewoners betalen hiervoor een tientje per maand in ruil voor grond die Samenwerking *77 en Pa trimonium aan de huurders le veren. „Is dat niet idioot?", roept Jos Sloot vertwijfeld uit. „Voor een tientje per maand kun je om de drie jaar zelf je tuin op hogen. Die grond i3 nog van slechte kwaliteit ook. Veel be woners kopen zelf grond voor hun tuinen. Samenwerking '77 heeft daarop die tientjes-rege ling laten schieten. Patrimo nium heeft ;dat ook gedaan maar tegelijk gezegd: dan zijn jullie verantwoordelijk voor grondophoging onder de hui zen. Dat kan natuurlijk niet. We hebben er werk van gemaakt. Het ministerie heeft ons gelijk gegeven. Ja, zelfs de klok hele maal terug gedraaid. Die vindt dat Patrimonium en Samen werking '77 zowel de tuintjes 'als de grond onder de huizen 'op eigen kosten moet ophogen. Die ministeriële brief is hard aangekomen. Eigenlijk een beetje te veel van het goede want als de twee woningbouw verenigingen het allemaal zelf moeten betalen, hebben zij geen geld meer over voor an dere onderhoudswerk. We moeten oppassen dat we ons zelf niet in de vingers snijden." De problemen zijn inmiddels zo hoog opgelopen dat de Na tionale Woningraad en de staatssecretaris van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu zich ermee zal gaan bemoeien. Sloot: „Ik heb gehoord dat er binnen het ministerie ook over die harde brief wordt gediscus sieerd. Ze schijnen daar iets te haxd van stapel te zijn gelo pen. Laten we hopen dat het goed afloopt." Rix Roest onthaart met de Blend Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER MAASSLUIS Een kalende man zal flinke last hebben van zijn tekort aan haar, maar een vrouw met een baard of haar op de borst is een ramp. „Zoals veel mannen hun kaalheid be treuren, zo hebben vele vrou wen grote psychische proble men over overtollige haar groei, ook wel hypertrichose genaamd. Zolang 't haar maar op het hoofd zit is er niet3 aan de knikker." De Maassluise schoonheids specialiste Rix Roest-Kerk- laan (48) kan overbahaarde vrouwen helpen. Ze mag zich Blendtherapeute noemen. Met deze Blend methode kan zij elektrisch alle overtollige ha ren wegnemen zonder dat deze weer terugkomen. „Door de eeuwen heen is er onthaard met het pincet, hars, was, scheerapparaat en met crème of vloeistoffen. Op al de ze manleren blijft het haar te rugkomen,"vertelt Rix Roest, die één van de Anbos (Algeme ne Nederlandse bond van Schoonheidsspecialisten)le den in Nederland is die deze ontharingsmethode kan toe passen. Zij wil de Blend-methode be kend maken aan publiek, art sen en vooral cok ziekenfond sen, want uitkeringen via de ziekenfondsen verlopen niet soepeitjes. Vaak moet de cliën te zelf voor de kosten op draaien en dat kan in de dui zenden guldens lopen. Vaak hebben de vrouwen het er voor over. De zogenaamde Biendme- thode werd ontwikkeld door de Amerikaan Arthur Hinkel. De methode is een samenvoeging van twee systemen om haar weg te halen, namelijk de elec trolyse en'de therroolyse (ge lijkstroom en wisselstroom). Van de twee afzonderlijke me thoden zijn de resultaten niet voldoende gebleken, ze zijn pijnlijk, kunnen makkelijk lit tekens nalaten en duren langer per haartje. „De Blend, dat kan niet, is je eerste reactie, als je hoort dat i er twee soorten stroom tege lijk gebruikt worden. Nu, dat kan wel. Arthur Hinkel zegt in zijn boek 'Thermolysis, Elec trolysis and the Blend, dat je je de gelijkstroom moet voor stellen als eer. trein die zich in één richting voortbeweegt. In die trein nu staan twee mensen te pingpongen, het balletje gaat heen en weer. Zo 'draagt' de gelijkstroom de wissel stroom," aldus Rix Roest over het ingenieuze apparaat, waar mee zij aanzienlijk effectiever en minder pijnlijk haren uit trekt. „Vooral voor vrouwen met te veel haar in het gezicht ia deze wijze een uitkomst. Zelfs de al lerfijnste donshaartjes op de bovenlip, de kin, of gevoelige plaatsen zoals de schaam streek, de armen en benen, buik of rond de tepels (overi gens alleen na consult huls arts) kunnen behandeld wor den. Vooral bij de ontharing in het gezicht is de 'blower' erg verzachtend. Via een holle slang wordt er koele lucht langs de naald geblazen," ver telt Rix in haar gezellige schoonheidssalon aan de Rönt- géndreef. - Rix Roest, die soms les geeft aan leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en cursisten van de Volksuni versiteit over huidverzorging, verduidelijkt nog: „Oorzaken van overtollige haargroei kun nen zeer. uiteenlopend zijn, zoals een verstoring van het hormonale evenwicht, over gang, ziekelijke aandoening van de bijnierschors en erfe lijkheid. Ér moet ook altijd overleg zijn met de huisarts. Toen ik begon met de behande lingen heb ik ook direct con tact gezocht hierover met alle Maassluise artsen". Rix Roest tot slot: „Als na verloop van tijd alle overtolli ge haren zijn verwijderd moe ten de vrouwen toch na enkele maanden terugkomen. Want zogenaamde 'rustharen' kun nen terugkomen. Slechts enke le malen per jaar een korte be handeling Is dan meestal vol doende. We moeten niet belo ven dat dat haar nooit meer te rug komt. Maar minder Is het zeker." VLAARDINGEN De bouwvergun ning voor de bouw van 15 woningen aan de Maassluis- sedijk/Markt is ten onrechte verleend. .Dit schrijft het da gelijks bestuur van Rijnmond in een brief aan het Vlaar- dings collega van burgemeester en wethouders. Ook vindt Rijnmond het "verre van ideaal" dat voor ontwikke lingen in de bin nenstad nog steeds een bestemmings plan uit 1942 ge hanteerd wordt. Het college, dat naar aanleiding van deze affaire ten val kwam, krijgt van Rijnmond de raad om voor de binnen stad een zogeheten voorbereidingsbe- sluit te nemen, waardoor via artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke orde ning het omstreden bouwplan toch kan worden gereali seerd. Rijnmond is het niet eens met de vi sie van het college dat het bouwplan niet in strijd zou zijn met het be stemmingsplan. Volgens dit be stemmingsplan mo gen ter plaatse al leen eengezinswo ningen met een maximale hoogte van 7 meter ge bouwd worden. Het bouwplan gaat uit van meergezinswo ningen met een (goot) hoogte van 8.75 meter. Zoals bekend is de bouwvergunning twee weken gele den geschorst door de Raad van State. De commissie be zwaarschriften van de Vlaardingse ge meenteraad zal zich volgende maand over de door omwonenden ingediende be zwaarschriften bui gen. Het bouwplan leid de op 5 oktober tot de val van het col lege, omdat de CDA-fractle (met uitzondering van de twee CDA-wethou- ders) een VVD-mo- tie steunden, die -het college 'onaan vaardbaar' had ge, noemd. Met uitzoritt* dering van de Pvd|p kreeg het college j*. veel kritiek van deF' overige partijen, omdat het bouw plan buiten de raadscommissie voor stadsontwik keling en de pro--tij' jectgroep stadsver nieuwing centrum was gehouden en vanwege de strij digheid met het be stemmingsplan. Alhoewel volgens Ri jnmond-gecom- mitteerde Lex van der Jagt de 15wo-®r ningen volgend jaat*5" met Vlaardingen verrekend zullen worden (voor dit 2? jaar gaan zij naar Schiedam), hield "ffi- wethouder Gou- ?iif driaan (stadsont- --I1}' wikkeling) deze week tijdens de b& grotingsbehande- ling door de ge- meenteraad voi, dat Vlaardingen de 15 woningen niet terugkrijgt. Hij zou dit gehoord hebbén op het ministerie. SCHIEDAM Geen stratenma kers en geen werk zaamheden aan de riolering gisteren !n Schiedam. In de vroege ochtend wa ren de zeventig werknemers van de afdeling Openbare Werken in staking gegaan. Het hek van het be drijfsterrein aan de Jan van Riebeck- straat ('Graven- landsepolder) bleef gestoten. De sta kers kregen steun van een brand weerdelegatie en enkele leden van de Bond Uitke ringsgerechtigden Schiedam (BUS). De Abva/Kabo, de ambtenarenbond, kon vijftig mensen als staker inschrij ven. Tien medewer kers wilden wel aan het werk en moes ten dat op het Stadskantoor gaan melden. De tien overige ambten aren hadden giste ren verlof. "Het is gewoon toeval dat we juist deze dienst voor een staking hebben uitgezocht," zei de heer Krop van de afdeling Schieddam van de ambtena renbond. "De ac- tiebereldheid is hier niet minder of meer dan op andere af delingen." Omdat de afdeling riolering en bestra ting (en een stukje technische dienst) uit veiligheidsover wegingen altijd al 'stipt werkt' wa sgekozen voor eeni staking in plaats van een stiptheids actie zoals bij de meeste andere acr ties. "Het gemeen^/ tebestuur was vans j tevoren Ingelicht, fi, dat is normaal bij .v»> stakingen. Het .*3 spreekt voor zich dat het niet stond te juichen." j Aan de poort van het terrein hingen "4. de hele dag span-''^; doeken die dulde- l! lijk maakten dat dé'T" stakers de 3V4 pro- cent korting niet - ,;j zomaar nemen. Het plain werd af eh \oef omgetoverd in één 'voetbalveld' om da;.! tijd te doden. Maandag gaat de afdeling weer ge- i:; woon aan het werk.!,' VLAARDINGEN De raadscommissie voor verkeer en vervoer gaat vol gende week dins dag praten over de verkeerssituatie op de Kethelweg. Dit gebeurt naar aan leiding van een on geluk, dat vorige week het leven kostte aan een 16-jarlg meisje. Het debat vindt plaats pp verzoek van Wil lem Kwakkelstein (PvdA), die hierom vroeg tijdens de behandeling van de begrotng. Drie jaar geleden praatte de commis sie ook over het zelfde onderwerp naar aanleiding van een ongeluk op het kruispunt Kethel- t> weg-Burg. Verka- deslngel. "De com- missie heeft toen besloten niets te doen," aldus wet houder Goudriaan "Ik hoop, dat wij dit keer besluiten wél iets te doen." i,. VLAARDINGEN Vlaardingen is over 10 jaar uitge bouwd. Deze me ning gaf wethouder Goudriaan (stads ontwikkeling) deze week tijdens de be handeling van de begroting door de gemeenteraad. Vol gens hem zal Vlaar dingen dan circa 3000 woningen meer telien dan nu. Hij meent dat een bouwproductie van vier- vijfhonderd woningen per jaar voor de gemeente "te behappen" is. Na die periode van 10 jaar resteert slechts het op peil houden van wonin gen. De wethouder gaat ervan uit, dat er in de Broekpol der geen woningen hoeven te worden gebouwd. In januari zal een plan worden gepre senteerd om 240 woningen in de vrije sector en pre mie-koop te bou wen in het midden gebied van Holy, i aldus Goudriaan. Deze aankondiging verleidde SP- I raadslid Reml Pop- j pe tot de uitspraak, i dat "de PvdA nu- reeds door de bocht gaat". Een motie van hem om niet meer bouw- plannen in de vrije sectof te ontwikkü' len dan ai gepland zijn, werd met de stemmen van PvdA, CDA en WD tegen verworpen.-^ \Rix Roest, met bril aan haar behandelstoel piet cureisten van de Volksuniversiteit. SCHIEDAM Hoewel de jaarwis seling nog ruim een maand op zich laat wachten heeft de Schledamse politie al vuurwerk in be slag moeten ne men. Een 26-Jarlge Schiedammer werd bij een routinecon- De Vlaardingse po litie heeft donder dag de radiopirat Radio Delta uit de lucht genomen. Dat gebeurde na een inval in een woning aan de Kamerlingh Onnesstraat. Tegen trole op de Koe markt betrapt met 26 kilo vuurwerk, bestemd voor de verkoop. De koop waar die in de kof ferbak van zijn auto lag, werd in beslag genomen. Op het Hemaplein greep een aantal •ifli!'- ,155" jail" ¥i*,Vv ■agenten ln, toen ;een stel tijdens koopavond baldaf 'dige jongens vuuf-p„ werk afstaken. De;;: de eigenaar van de zendapparatuur, die in beslag werd genomen, is proces verbaal opge maakt. Uit een woning aan de Van Limburg jongens sloegen de vlucht. Even la ter speelde hetzef^„ de zich af op de s,; Hoogstraat. ...ion- uit" ïïM" ■not' iniv' Stirumstraat is eefi postzegelverzam®*?; Ilng ontvreemd. De» verzameling hadiiw; een waarde van zo'n 2000 guldernaf De daders hebben»*3 gebruik gemaakU«T; van een valse staak te). wr

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2