Auto's, dakenschurententen vernield ter meuien PSP en CPN aarzelend in Groen Akkoord D'66:Than kruisraketten' Dierenvriend •ïi 'i euzen verongelukt m Politiekogel doodt man ter meulen Honden bijten schapen dood Van Trier (57) overleden Veel mankementen aan auto's Bijspijkercursussen' voor MTS-meisJes Schilder-cartoonist Smits krijgt museum Activisten: militair vliegen storen KOORTS? MEET HET BETER... DËNÏEÜWE PHILIPS THERMOMETER! WÊÈÊSê van het jaar Él* PHILIPS H ■x vervolg voorpagina ROTTERDAM De nverwacht zware torm, die iedereen ver aste, veroorzaakte --Joor tientallen miljoe- en guldens schade. Ze- er 500 auto's werden noor omvallende bomen ernield; in Beverwijk loog een metalen plaat an een schip, waar- 1 iioor een auto op de ka- ■:i; in tweeën werd ge- ••J; liefd. 4 Op drift Kent u hem al?... Duizenden ontdekten reeds de verrassende eigenschap pen van de disko-antistat, de platenwasmachine. Gegaran deerd veilig, geen stekkers, geen motor en toch intensief gereinigde platen, die daarna ook nog lange tijd antistatisch blijven. Inklusief 1 liter filter- bare vloeistof. Wij zagen hem voor 59,- verkopen hem nor maal voor 49,- Alléén deze week voor Moderne burolamp... Een leuk kado deze moderne burolamp met pennenbakje. De lamp is voorzien van snoer, stekker en schakelaar. Ge schikt voor een reflektorlamp tot max. 60 Watt. In bruin. van .24t9S- voor Reflektorlamp van 3^5 voor (Van onze parlementsredactie) GRONINGEN/AMSTERDAM PSP en CPN hebben dit weekeinde op hun congressen beslo ten bij de Europese verkiezingen in juni vol gend jaar mee te doen aan een gemeenschappe lijke linkse' lijst, het Groen-Progressief Ak koord, van beide partijen en PPR, EVP en Groenen. Lijsttrekker van deze gezamenlijke groep wordt het PSP-Eerste Kamerlid Van der Lek. 't/s nieuw. De eiektronische koortsthermometer van Philips, 't/s veilig. Geen kwik en onbreekbaar. 't/s duidelijk. Goed afleesbaar in cijfers, 't Is handig. Eén druk op de knop .en de meter staat weer op nul.'? Is snel. Binnen één minuut is de koorts zéér precies gemeten, 't/s te koop. Bij de vakhandel. MAANDAG 28 NOVEMBER 1983 4ETVRUEVOUC binnenland 3 Stormschade loopt in miljoenen t! i f Overal In het land had de po- tie handenvol werk: daken 4t ?aaiden van hulzen, balkonne- '4 jes stortten neer, schuren en AC tallen werden uiteengerukt, akpannen vlogen door de *FÏ ucht, schepen raakten op drift I' a tv-antennes knakten bij bos- i:|! es. In Tilburg kwam het groot- uj; te deel van de stad twee uur ':'j! ander stroom te zitten door lat hoosregen een distributie- fation blank zette. Ook Deven- er en Enschede zaten uren- ang In het donker. Arnster- lam stond blank doordat de form het huisvuil door de jtralen blies, waardoor putten XL riolen verstopt raakten. Op ie Veluwe moesten wegen ('orden afgezet omdat ze vol t. ifgerukte takken lagen. [Ondervond het autoverkeer 7 li' enorme moeilijkheden door •w dndstoten, omgewaaide bo- X iien en diepe plassen bij "Reuwijk vielen drie gewon- lén toen een auto tegen de rangrall werd geblazen ook iet treinverkeer liep veel ver- raging op. Op de lijn Woer- len-Alphen-Leiden viel eerst ien boom op de rails, later viel ir een boom op een schakel kast. De NS moesten bussen t; inzetten. Bij Vlnkeveen knakte j! de storm overwegbomen door midden. Door het hele land kregen ook daken het zwaar te verdu- Eisso Woltjer «h (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Europarle mentariër Eisso Woltjer (PvdA) is zaterdag benoemd ot Dierenbeschermer van het sar. Dit gebeurde op de in Utrecht gehouden jaarverga dering van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, die deze onder scheiding jaarlijks toekent aan wensen, die zich op nationaal niveau voor het welzijn van dieren hebben ingezet. „Woltjer kreeg de onderschei ding, omdat hij herhaalde ma len als lid van het Europees Parlement de problematiek tond landbouw-huisdieren aan de orde steide. Hij wees onder andere op het wsnodig castreren van biggen vh pleitte voor een dlerwaardi- ?er transport van dieren in vrachtwagens, en brak een lans voor een betere hulsves- Ung van.fokzeugen, die nu in dividueel hun leven tussen ijzeren stangen moeten slijten. ^TILBURG Twee Neder- wndse religieuzen zijn naar al- Jf waarschijnlijkheid om het *J»'en gekomen bij de ramp vo rige week met een Phillppijnse veerboot» Het tweetal, zuster Antoinette Berentsen en pater S/tton Westendorp, belden uit plburg waren onderweg naar «e hoofdstad Manilla, waar zij een vergadering van religieu- 2en zouden bijwonen. Boer J. Rij vers (59) uit Zevenberg- schehoek werd ge dood toen hij tijdens de storm met zijn zoon de opengewaai- de schuur deuren wil de sluiten. Net op dat moment stortte de schuur in. De boer werd onder het puin be dolven, de 11-jarige zoon werd met verwon dingen naar het zieken huis ge bracht. ren. In Tilburg waaide een deel van het dak van een flatge bouw, evenals In Venlo, in Eer- sel woei een dak van een sport hal en in Helden blies de storm het dak van een supermarkt weg. In Vlodrop en Kessel wer den feesttenten vernield, in Scheveningen moest een deel van het dak van het circus theater eraan geloven en Sn Den Haag stortte de gevel van een kerk naar beneden. In Bun schoten waalden twee meelsl- Jo's van Van der Graafs Bak kerijen om, waardoor de pro- duktie moest worden gestaakt. In Baarle-Nassau werden 25 kalveren gedood toen de stal Instortte. Zwaar kreeg ook het vredes- kamp tegen de kruisraketten bij de vliegbasis Woensdrecht het te verduren. Vrijwel het hele kamp, op de keuken na, was door de storm wegge waaid. De vredesactivisten kregen echter snel hulp van radioluisteraars, dié na een op roep in het Vara-programma Vroege Vogels caravans en tenten brachten.- Behalve In de Rotterdamse haven werden dok elders veel schepen door de storm verrast. Op de rede van Vlissingen /Msvxrmrï I Geldig t/m raakten elf schepen op drift; twee kwamen er met elkaar in aanvaring. Sleepboten waren uren bezig om de schepen weer .voor anker te brengen. Van de Technische Bibliotheek in VHssingen werd het dak weggeblazen, waardoor de boe ken drijfnat werden. Op de rivieren sloegen bin nenschepen op hol. Dekluiken werden weggeslagen en bij Sliedrecht voer een duwbak combinatie op de dijk. Terwijl de storm, die in Zeeland onver wacht kracht 11 tot 12 bereikte over het IJsselmeer, dat ging kolken, naar de Waddenzee trok vielen overal nog bakken regen neer. De hoeveelheden liepen plaatselijk uiteen van 15 tot 40 mm. Ook in België, Frankrijk en. Duitsland richtte de storm zware schade aan. In het Bel- KERKRADE Een schot uit een politicpistool heeft za terdag in het Limburgse Eygelshoven bij Kerkrade de 35-jarige Johannes Beckers docdelijk getroffen. De man bedreigde zijn vrouw van wie hij gescheiden leefde en twee te hulp geroepen politieagen ten met een sikkel. Kort voordat de man vol gens de politie uit noodweer dodelijk werd getroffen had hij in zijn vroegere woning, waar op dat moment zijn negenjarig dochtertje en een oppas verble ven een groot deel van het huisraad omgegooid. Zijn later thuisgekomen vrouw ging naar een telefoon cel om de politie in te lichten. Toen zé weer thuis kwam be dreigde haar man haar met een sikkel. De vrouw verschool zich op straat achter een Inmiddels gearriveerde politieauto. De inzittenden, twee politieagen ten, probeerden de man tot re de te brengen, wat ook na een waarschuwinggschot niet luk te. Op een gegeven moment was hij volgens een woordvoerder van de politie een van de agenten op anderhalve meter genaderd. De agent liep ach teruit, maar struikelde. Op dat moment schoot een derde politieman, die inmid dels met twee collega's was gearriveerd, de man in de bulk. Hij overleed op weg nar het ziekenhuis. gische Heist bij Mechelen woeien twee bomen op rijden de auto's. Daarbij vielen zes doden. Ook de bestuurder van een auto die er even later bo venop reed vond de dood. In Diepenbeek doodde een vallen de boom een andere automobi list. Ook in België was de ma teriële schade enorm. De wind haalde er snelheden van 140 km/uur. Tevoren had Frankrijk met de orkaan kennis gemaakt. De meeste schade werd aange richt in Bretagne en. Norman- dië, waar de wind met snelhe den van 145 km/uur bomen knakte, bovenleidingen brak en waar door overstromingen we gen werden geblokkeerd. In Parijs werd de hele kerstver lichting op de Boulevard Hauss mann weggeblazen, In Chateau Chinon viel In één dag 75 mm regen, bij Poitiers werdl het dak van een danszaal afge blazen en In Noord-Frankrijk vielen doden en gewonden door omvallende bomen die op auto's terecht kwamen. In West-Duitsland hield de storm al niet minder huls. In de Beierse stad Kulmbach werd een dak van een school 40 meter weggeblazen en ook. el ders moesten daken en bomen het door hevige windstoten ontgelden. In het westen van Zwitserland werden spoorver bindingen door omgewwaalde bomen geblokkeerd. Voor de scheepvaart op het Meer van Genève moest een stormwaar- schuwing worden gegeven en in hoger gelegen gebieden gin gen de windstoten gepaard met zware regen- en sneeuw val. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Twee loslopen de honden hebben gisteroch tend in Tilburg een slachting aangericht in en om een schaapskool. Alle vijftien scha pen van de kudde werden doodgebeten of moesten later worden afgemaakt. Belde honden zijn er van door gegaan. Een van de twee een Mechelse herder zat nog in de kooi toen de politie arriveerde. Hij was door de eigenaar van de schapen opge sloten, Een poging om de hond te vangen liep op niets uit, want het in het nauw gebrach te dier wist te ontsnappen door dwars door een ruit te sprin gen. EINDHOVEN Oud-mi nister van Wetenschapsbe leid prof. dr. ir. A. A. Tb. M, van Trier (57 jaar) is za terdag in zijn huls te Eind hoven overleden. Hij was in het eerste kabinet Van Agt minister zonder portefeuil le belast met wetenschaps beleid van 1979 tot en met 19S1. Hij was de opvolger van Peijnenburg In mei 1979 die een maand eerder was overleden. Van Trier (CDA) wordt donderdag in stilte begraven. Sinds begin dit Jaar was hij ernstig ziek. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Óp de congressen van PSP en CPN was er overigens flink wat tegenstand tegen de samenwerking. Dé bezwaren spitsten zich toe op het ver lies van de eigen identiteit, de naamgeving progressief akkoord en op het program ma. De PSP beschouwt het ak koord als een minimumpro gramma. De partij maakt voorbehouden ten aanzien van de EG die zij in deze vorm afwijst en van zaken ais defensie en inkomensni vellering. Het programma van het Groen-Progressief Akkoord heeft volgens de meerderheid van het PSP-congres een vaag groen karakter gekre gen, waardoor een aantal specifieke PSP-standpunten niet of onvoldoende tot uit drukking is gekomen. Vooral de stroming binnen de partij, die nauwe samenwerking met andere kleine linkse par tijen afwijst, had scherpe kri tiek. Ook óp de partij-conferen tie van de CPN was er hevige kritiek. Enkele districten gin gen alleen maar akkoord om dat zij dit als opstapje zien naar brede linkse samenwer king ln Nederland. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft tien tallen gebreken geconstateerd aan ongeveer zestig auto's die zaterdagmiddag bij een verkeers- actie in de stad aan een techni sche controle werden onder worpen. Ook bleek, dat voor vijftig auto's geen wegenbelasting was betaald. De meest voorko mende manke menten waren: slechte remmen, speling in de stuurinrichting en gebrekkige ver lichting. Negen auto's ver keerden in zo'n jammerlijke staat, dat rijverboden werden opgelegd. DEN HAAG Meisjes krijgen meer kansen om de Middelbare Technische School te volgen. In het eerste leerjaar van de MTS zullen "bij spijkercursussen" worden gegeven om voor deze groep het onder wijs aantrekkelijker te maken. Hiertoe hebben de staatssecretaris Ginjaar-Maas (On derwijs) en Kap- peijne van de Cop- pello (Sociale Za ken) besloten. In de nota "Een stukje wijzer" die vanmid dag Is aangeboden aan de Tweede Ka mer staan niet min der dan 93 vooral kleine maatregelen genoemd om op school de ongelijk heid van meisjes tegenover jongens op te heffen. Zo zal er bij de bouw van nieuwe scholen in het tech nisch onderwijs voortaan beter op moeten worden ge let dat steeds meer meisjes technische opleidingen volgen. Dit vereist dus aan passingen van bij voorbeeld toiletten en douches. Extra hulp krijgen meisjes ook op de MEAO-scholen die vooral voorberei den op een werk kring in de admi nistratieve sector. Het vakkenpaket in het voortgezet on derwijs moet ten minste alle leerlin gen toelaten tot twee verschillende opleidingen bij het middelbaar en ho ger beroepsonder wijs en tot weten schappelijke stu dies. Hiervoor denkt me vrouw Ginjaar het examenbesluit te veranderen. Vol- 'gend jaar komt er een onderzoek naar de studiever traging en het uit vallen van vrouwe lijke studenten op de universiteiten. Ook wordt bekeken in hoeverre hier keuzevrgen in schooltoetsen voor meisjes slechter uitpakken dan voor jongens. Bij toetsen mogen eigenlijk ook geen teksten en illustra ties worden ge bruikt die vrouwen in hun traditionele rol van moeder en verzorgster uitbeel den. Verder is er op scholen veel voorlichting nodig over het doorbre ken van deze ouderrollen. Bij het onderwijs als be drijfstak wil het mi nisterie meer aan dacht besteden aan deeltijdbanen. EINDHOVEN In het huis in Eindho ven, waar hij vanaf 1957 tot zijn dood in 1931 woonde en werkte, wordt op 15 december een "mini-museum" geopend dat zal zijn gewijd aan het werk van cartoonist en schilder Ton Smits. Van Smits, die ooit de bijnaam "de stenograaf van de humor" kreeg, ver schenen tussen 1949 en 1975 vele honderden car toons en getekende grapjes in grote Amerikaanse tijd schriften als The New Yorker, The Saturday Evening Post, Collier's Look en This Week Ma gazine. Als kunstschilder toonde hij zich een schepper van won derlijke, sprookjes achtige taferelen met vrouwtjes, die ren en bloemen, waaruit een ver wantschap sprak met de wereld van de naïeve en de surrealistische h kunst. Gemeen met zijn cartoons heb ben ze dat ze getui gen van een onver woestbaar optimis tische levensvisie. In zijn vroegere huis, dat de naam "Ton Smits Huis" krijgt (Jacob Re- viuslaan 25. Eind hoven) worden car toons zowel als schilderijen geëx poseerd; in de be neden- en boven hal van de blauw- roze woning han gen zijn schilde rijen. in zijn voor malige atelier wor- den zijn cartoons tentoongesteld. Tijdens zijn leven hij was zestig jaar toen hij over leed had Ton Smits de wens geuit dat zijn werk, althans een belang rijk deel ervan, als een vaste collectie zou worden be waard en zo moge lijk tentoongesteld. Met dit doel is de Ton Smits Stichting in het leven geroe pen. Het Ton Smits Huis is in de vakantiepe riodes, rond Kerst mis en Pasen én in de maanden juli en augustus geopend, van donderdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Belangstellen den kunnen buiten deze periodes ook terecht na een tele fonische afspraak via 040- 114786. De toegangsprijs bedraagt ƒ2,50. WOENSDRECHT Vredesactivisten gaan proberen het vliegverkeer op de militaire bases In Nederland lam te leggen door het storen van de ge sprekken tussen vliegers en ver keersleiding. Dit zal gebeuren met klei ne zenders, die in de omgeving van de verschillende bases zullen wor den opgesteld. Dit is zaterdag meegedeeld op een In Woensdrecht ge houden symposium over kruisraketten, waaraan verschil lende actie-groe pen deelnemen. Met hun acties willen de vredesac tivisten voorkomen, dat de 48 kruisra ketten In ons land zullen worden ge plaatst. Actievoerder Dirk de Vroome zei op het symposium, dat niet geluisterd wordt naar men sen, die demon streren of petities ondertekenen. Hij noemde het storen van militair radi overkeer verant woord nu het om een zulke belangrij ke zaak gaat als het weren van oor logsmateriaal. IKV-voorzitter Ben te Veer keerde zich tegen actievormen uit het buitenland, waarbij de privé- sfeer van politici wordt bedreigd. (Van onze parlementsredaktle) DEN HAAG Het Haagse D'66-congres van afgelopen weekeinde heeft zich met be trekking tot de plaatsing van kruisraketten in Nederland ge houden aan de lijn die het hoofdsbestuur al op eerdere congressen had uitgezet: „On der de huidige omstandighe den geen plaatsing van mid- dellange-afstandsraketten," Moties die een definitieve uitspraak wilden, werden alle verworpen. Het pleidooi van oud-minister van Defensie van Mierlo "om als enige oppositie partij een geloofwaardige rol te spelen" zal daaraan niet vreemd zijn geweest. Overigens werd ook besloten dat vóór fracties in de Tweede en Eerste Kamer een besluit tot plaatsing van de regering moeten goed- en afkeuren, er eerst een congres wordt gehou den. Dat zo'n congres "ja" zal zeggen tegen de plaatsing ligt, gehoord de discussies, niet erg voor de hand. Het D'66-congres besloot voorts zelfstandig de Europese verkiezingen in te gaan en niet deel te nemen aan een "groen platform" met de kleine linkse partijen. De Hagenaar Doeke Eisma werd gekozen tot lijsttrekker. Hij zit nu al in het Europese, Parlement, waar hij met oud staatssecretaris De Goede de tweemansfractie van D"66 uit maakt. Compleet met Philips mimcel batterij. Afgebeeld op ware grootte.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1