9Laat rijken de crisis beta Wiltonvrouwen willen met de directeur praten HOE HAALT DE PvdA OUDE LEDEN TERUG? WERK HUURCOMMISSIE IS EXTRA VERTRAAGD GSD kost gemeente dertien miljoen 'Gif'-bewoners willen raadscommissie Bus praat met Posthoorn Pop- en Jazzagenda S:-r *4 /*i|S >3:f iÈS» r* Wê limitv ."v'j 4 I Sch j% V <Lt.« llt/UikCi 111 SCHIEDAM Piet van den Hengel (37) moest giste ren bij thuiskomst 'met een polsstok over de bloem stukken springen'. Als reactie op zijn benoeming als korpschef van de gemeentepolitie Schiedam kreeg hij talloze gelukwensen van vrienden kennissen en vooral collega's van 'zijn' korps. De telefoon op zijn werkka mer in het hoofdbureau aan de Dan ge Nieuwstraat stond de gehele dag roodgloeiend. „Ik ben natuurlijk hartstikke blij met mijn benoeming maar het is jam mer dat het onder deze omstandigheden moet gebeu ren," zei Van den Hengel gisteren. „Ik had veel liever gezien dat commissaris Van der Haagen van het mo ment had kunnen meegenieten." In zijn werkkamer in het hoofdbu reau stond gisteren de telefoon rood gloeiend voor Piet van den Hengel. Talloze vrienden en kennis sen felici teerden hem met zijn benoe ming als korpschef. Demonstratief De "actieband" Bertus en de Posters werd door ruim 50 WAO-ers in de Vier Molens met waarde ring ontvangen. t wM i IVfs %&sr*e* r si-li De opkomst voor de bij eenkomst van Wilton- vrouwen viel gister avond zwaar tegen. Scholieren SI sol 112 llu n'f ■v»i fiüf 3 december Phoenix 5 december Prfls P.' ƒ5,- j 7,80:» (3,'ir 7,50% gratiss 1 ƒ5,-- f f»a ?vJ V HET VRIJE VOLK Schiedam 18 'Jammer dal het onder deze omstandigheden gebeurt9 Het overlijden van Van der Haagen moet de nieuwbakken korpschef door het hoofd zijn geschoten toen hij maandag middag telefonisch van loco burgemeester Scheeres de blij de boodschap kreeg. „Je bent aan je gezin en aan je vrienden verplicht om feest te vieren maar ik probeer het sober te houden. Ik heb veel aan van der Haagen te danken." Met zijn benoeming ais korpschef kan Piet van den Hengel bogen op een "bliksem carrière*. Hij herinnert zich nog goed hoe hij als 'broekie' van zeventien in 1963 zijn eer ste schreden op het politiepad zette bij het korps in Rotter dam. „Ik was schoolverlater en had geen idee wat ik wilde doen. Ik had mijn Mulo-diplo ma op zak. Er kwam op een gegeven moment een brochure van de politie in de bus waar een foto van zo'n grote CIO in stond. De deur aan de bcstuur- derskant open en het bijschrift 'deze plaats staat open'. Ik vond het aantrekkelijk en heb gesolliciteerd." In Rotterdam kreeg de jonge politieman zijn opleiding tot agent. Hij haalde in '65 het di ploma A. „Door een ingeving van mijn ouders ben ik daarna begonnen met dc avond-HBS. Die heb ik in '68 afgemaakt. Ik ben in die tijd bij het Rotter damse korps blijven hangen. Ik werkte op het bureau Berg- sesingel in Noord." In '68 kreeg Van den Hengel een verklaring van 'geschikt heid' voor het inspecteurschap. Na een aantal 'colleges' in Am sterdam, die hem niet zo be vielen, ging hij naar de Neder- landse Politie Academie waar hij zijn opleiding tot inspec teur kreeg. Hij deed het daar .met zo'n goed gevolg dat Van der Haagen, toen al commisa- ris in Schiedam, zijn oog liet vallen op Van den Hengel. „Dat was In december '72. Ik moest nog zes tentamens doen maar Van der Haagen was er van overtuigd dat ik zou sla gen. Hij wilde me in Schiedam hebben. Zo raakte ik hier dus verzeild." Het jaar 1979 ziet Van den Hengel als beslissend voor zijn carrière. „In april van dat jaar stapten de tweede en derde man tegelijk op. Dat was toe val. Ik werd daarop benoemd tot waarnemend korpschef. Ik kwam zodoende een stuk dich ter bij de keuken. Van der Haagen zag de samenwerking met mij duidelijk zitten. Het klikte voortreffelijk. Bij de be leidsbepaling zaten we in vrij wel alle gevallen op dezelfde lijn." Niet alleen in hun werk, maar ook op het persoonlijke vlak konden Van der Haagen en Van den Hengel het goed vinden. Van der Haagen zou in maart volgend jaar met pen sioen gaan en de waarnemend korpschef bedacht zich geen twee keer om naar de post té solliciteren. „Ik vond het een uitdaging. Zo'n kans kun je eenvoudig niet iaten lopen." De dood van' Van der Haa gen verspoedigde de benoe ming uiteindelijk. Als korps chef zal Van den Hengel het beleid dat tot nu toe is gevoerd voortzetten. Dat is ondermeer gericht op de decentralisatie 1 van het poiitie-apparaat en het despecialiseren van het perso neel. "Ik denk dat het belang rijk is dat politiemensen met alle facetten van het werk te maken krijgen. Dat verhoogt de arbeidsvreugde." "Ik ben als waarnemend korpschef altijd nauw betrok ken geweest bij het bepalen van het beleid. Het zou nu een miskenning zijn van mijn In breng als ik het roer om zou gooien.Ik heb alle ruimte ge kregen om mijn ideeën in da den om te zetten. Het is onzin om daar nu vanaf te wijken." Evenals bij zijn voorganger, heeft Van de Hengel het 'men selijke gezicht' van het poli tieapparaat hoog in het vaan del staan. "Contact met de bur gerij is onontbeerlijk voor het goed functioneren van een po litiekorps. Ik ben echt niet van plan om in een torentje te gaan zitten. Het is belangrijk dat de politie 'feeling* heeft met de maatschappij." (Van een onzererslaggevers SCHIEDAM Voorzitter Jo Schaap van de "WAO-groep" van de FNV-Schiedam heeft alle uitkeringsgerechtigden gisteren opgeroepen "voortaan ook aan acties deel te nemen". De opkomst bij de blokkade voor de Ingang van het Stads kantoor vorige week is Schaap wat tegengevallen. "Ik had tiemlddag," aldus Jo Schaap. Dat werd ondersteund met een optreden van Bertus en de Posters, een groep die om zijn 'teksten ook wel een "actie- band" wordt genoemd. De eer ste protestsong was direct raak. "Laat de rijken de clrisis betalen", zong Bertus vol over gave. De toeschouwers lieten met een luid applaus hun verwacht dat honderden daar zouden samenstromen." De blokkade werd uitge voerd door 39 mensen, van de WAO-groep en de Bond van Uitkeringsgerechtigden (BUS). "Als uw gezondheid dat toelaat, kom dan ook als u hoort dat er weer iets op touw wordt gezet," zei Schaap giste ren tegen ruim 50 WAO'ers, die in Dienstencentrum De Vier Molens bijeen waren. De FNV-WAO-groep houdt enkele malen per jaar een bij eenkomst voor haar leden. Gis teren droeg dat een demon stratief karakter. "Gezien de kortingsvoorstellen van de re gering is dit eigenlijk een ac- waardering voor dat stand punt blijken. Speciaal voor de bijeen komst speelde Bertus en de Posters ook het nummer "Wet telijk Arbeidsongeschikt". Daarin werd de positie van WAO.'ers afgeschilderd: "Een half miljoen gebroken wer kers, als voetveeg van de klas senmaatschappij." Later in de middag werd voor de aanwezi gen in de Vier Molens nog de film "Als een fascist ademt dan liegt hij" vertoond. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Directeur Van der Sluis van Wilton Fije- noord kan een gesprek met de vrouwen van zijn werknemers tegemoet zien. Na een zeer matig bezochte bijeenkomst gisteravond in de Amsteibron besloten de vrouwen de direc teur op de man af te vragen waarom hun mannen dit jaar geen bonus van vijf procent van hun jaarloon krijgen. Voor de meeste werknemers, er werken meer dan tweeduizend man bij de werf, betekent dat een achteruitgang van zo'n duizend gulden. Veel vrouwen hebben met hun uitgaven al re kening gehouden met het jaar lijkse extraatje dat de afgelo pen vier jaar in december werd uitgekeerd. Tot grote teleurstelling van Janny van der Ree, woord- voerdster van de vrouwen, wa ren er maar veertien mensen naar de Amsteibron gekomen. Het lag in haar bedoeling om met de vrouwen vrijdagoch tend de poort van de werf te blokkeren. De vrouwen die wel waren gekomen voelden er echter weinig voor. „Moeten we het dan alle maal maar laten lopen?" vroeg Janny zich op een gege ven moment af. De actiebe reidheid onder haax medestan ders viel wat haar betreft bar tegen. Zo'n twee weken geleden be- sliste de directie dat de bonu3 zou vervallen. Dit gebeurde op last van minister Van Aarden- ne van Economische Zaken die de werf geen rijkssteun meer in het vooruitzicht stelde, als de bonus daadwerkelijk werd uitgekeerd. Het nieuws werd op een vrij dag meegedeeld. Vorige week maandag legden zo'n duizend werknemers demonstratief het werk neer en verzamelden zich voor de deur n het di rectiekantoor. De itde haast opgetrommelde vakbondsbe stuurder Nas drukte de werk nemers op het hart dat er in plaats van de bonus, een uitke ring van vijfhonderd gulden zou komen. DU staat gelijk aan honderd gulden voor elke feestdag die er in het jaar is. Nog diezelfde week kregen de werknemers echter te horen dat ook de 'feestuitkering' niet door ging. „Van Aardenne wil niet dat wij Ardennenham op onze bo terham krijgen," zei Janny van der Ree gisteravond. „Het is nu de beurt aan de vrouwen van de werknemers om in ac tie te komen. De mannen heb ben geen been meer om op te staan." De werknemers van Wilton zijn bang dat, als zij eventueel bulten de poort tot een actie overgaan, die poort meteen op slot gaat. Zij denken dat Van Aardenne al lang van de werf, die het rijk geld kost, af wil. Na het gesprek met de direc teur zullen de vrouwen op nieuw proberen zoveel moge lijk mensen op de been te krij gen om te protesteren. SCHIEDAM De PvdA- Schiedam houdt morgen een voorlichtingsmiddag voor le den die om welke reden dan ook de avondvergaderingen nooit bijwonen. Onder andere, zal gediscussieerd worden over de vraag: "Hoe kunnen mensen die de PvdA is kwijt geraakt weer bij de partij wor den betrokken?" Verder die middag houdt af delingsvoorzitter Ruurd van der Veer een praatje en wordt de diaserie "De geschiedenis van de Partij van de Arbeid" vertoond. Ook in het voorjaar werd een dergelijke bijeenkomst gehou den. Die trok toen 30 belang stellenden. De PvdA-Schiedam wil nu ieder half jaar een mid dagbijeenkomst houden. Partijsecretaris Peter van der Stel: "Er blijken veel oude re leden te zijn, die 's avonds nooit de deur uitgaan. Zij kun nen nu ook eens komen." De bijeenkomst van morgen vindt piaats in het gebouw van de Christelijke Sociale Belan gen aan de Lange Haven 73. De aanvang is 13.30 uur. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS'Het werk van de Huurcommissie i3 door de poststaking ernstig ver traagd. Dat, terwijl de wacht tijden door het grote aantal za ken al erg lang is. Geschillen rond de huurverhoging per 1 juli 1982 kunnen naar verwach ting pas begin volgend jaar worden afgerond. De Huurcommissie doet uit spraak in geschillen tussen huurders en verhuurders van woningen. Door de poststaking zijn vier zittingen afgelast. Per zitting worden gemiddeld 35 zaken behandeld.' "Alle be trokkenen moeten uiterlijk 10 dagen voor de zitting alle pa pieren in hun bezit hebben," al dus J. Schouten van de Huur commissie voor de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Eerder dit jaar kwam een chaos rond het werk van de Huurcommissie aan het licht. Door de lange wachttijden lie pen de spanningen ter zitting vaak hoog op. Oorzaak van die wachttijden is de sterke toena me van het aantal geschillen, doordat steeds meer mensen de weg naar de Huurcommis sie weten te vinden. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 SCHIEDAM De gemeentelijke So ciale Dienst (GSD) verwacht dat de gemeente over dit jaar b!|na dertien miljoen gulden op de dienst zal moe ten toeleggen. Dit zou een stijging be tekenen van ruim een miljoen met vo rig jaar. Het geld gaat voornamelijk naar de RWW-ult- keringan. Het rijk vergoed deze uitke ringen voor negen tig procent, ca rest is voor rekening van de gemeente. Het aantal RWW'ers Is dit jaar sterk toegenomen door een wetswijzi ging. Door deze verandering werd de periode waarin mensen een WWV- uitkering krijgen, die volledig door het rijk wordt be taald, verkort en belandden er veel uitkeringsgerech tigden in de RWW. De vraag Is of het rijk, de extra geld- uitgaven voor de gemeenten, zal compenseren. In de DIVOSA, een overleg van direc teuren van sociale diensten, wordt in middels druk ge praat over de even tuele compensatie. Uit het jaarverstag van de GSO over 1982 vsit op te ma ken dat de dienst In totaal ruim 32,5 miljoen gulden heeft uitgekeerd. De gemeente heeft vorig jaar 11,6 mil joen gulden uitge keerd. De dienst heeft de kosten over dit jaar ba- groot op 54 miljoen gulden. Dit bete kent bijna een ver dubbeling van het bedrag dat in 1931 werd 'opgemaakt'. In het jaarverslag1 staat dat er vorig jaar zo'n honderd aanwijzingen voor fraude waren, tn de meeste gevallen werd, na een con trole, de uitkering stopgezet. Vijf frau deurs werden in handen van de po litie gesteld. Om hoeveel geld het gaat wil de GSD niet vertellen. De sociale dienst wil dat er een wets-' wijziging komt waardoor zij onte recht betaalde uit keringen terug kan vorderen. Tot nu toe bestaat een dergelijke regeling alleen voor de WWV en niet voor de uitkeringen krachtens de Alge mene Bijstandswet. De GSD roept schoolverlaters die dit jaar van school kwamen, boven de 18 zijn, en nog geen baan hebben, op om een uitke ring aan te vragen. Zij hebben daar per 1 januari recht op. Het gaat om zo'n 'tweehonderd schoolverlaters. Tot nu toe heeft de GSD 75 aanvragen binnengehad. Do ex-scholieren kun nen zich wenden tot tel. 73.21.11. io3 iter •■M 3 <m •tti m MAASSLUIS De Bewonersvereni ging Steendijkpol- der wil dat de ge meente Maassluis een aparte raads commissie opricht om de gifproble men te lijf te gaan. Dit heeft de vereni ging tijdens de be- grotingsbehande- iing, die vanavond afloopt, voorge steld. „Een bodemver ontreiniging zoals in de Steendijkpol- der stelt speciale eisen aan bestuurs kracht en deskun digheid In een ge meentelijke organi satie", schrijft de bewonersvereni ging die zelf ook een commissie Bo demonderzoek heeft opgericht aan het gemeentebe stuur. In een tweede brief stellen de bewo ners voor hun on- roerend-goedbe-* lasting voor de ko mende tijd te verla gen wegens aan tasting van hun woongenot. Tevens verzoeken zij de belasting met te rugwerkende kracht te verlagen, ZIJ willen gaan tot halverwege de ja ren zeventig toen in openbare rappor ten de gifproble men al werden be-; schreven. Wethouder Isasc van der Knaap (mi lieu) zal de stichting Bouwcentrum om advies vragen voor dat hij enige toe zeggingen aan de bewoners wil doen over een belasting verlaging. SCHIEDAM De Bond van Uitke ringsgerechtigden Schiedam (BUS) heeft vanmiddag een gesprek met wethouder Post hoorn. Het Initiatief voor dit gesprek is van de wethouder, die vooral de acties van.de BUS tegen het regeringsbeleid wil belichten. In de gemeenteraad zei Posthoorn vorige week dat "bepaal de acties niet te to lereren zijn." De Bus Is in de af gelopen tijd verant woordelijk geweest voor een aantal be zettingen. De laat ste, voor de Ingang van hst Stadskan toor, ward met een politieoptreden beëindigd. Het col lege van burge meester en wet houders vond het "onaanvaardbaar dat honderden ambtenaren het werk werd belet. 3S t iéf JB 1x3 «Jï nT 3 Cf Jt4 u-r 1,4 Jif ■t.i 1-7 !Sd tij rJt yss 30 november Parkzicht 1 december Parkzicht Café de B 2 december Hal 4 Café de B Arena Parkzicht Trefcentrum l'Esprit Café de B Parkzicht Arena 4 december Dizzy Parkzicht Parkzicht Stereo 6 december Dizzy Baroeg v 6 december Café de B 9 december Arena KCC Molshoop Café de 8 Jazzbunker 10 december TEsprlt Café de B Fire QT Hat 4 Arena 11 december Hal 4 Arena Dizzy 12 december Doelen Talentenklopjacht (pop) Kiyx (pop) Rasa Ensemble Zlmmermanner (free funk) Han Bennink e.a. Twinkle Brothers (reggae) Cheyenne (groovy) Black Sensations e.a. Partners (blues) Onder Invloed (pop) Blues Bastards Superdisco Anastasia Wynton Galnor (jazz) Sinterklaasfeest Sinterklaas-jammen Jamsessie Jaap v/d Biezen (jazz) The Klef (rock) Zuperzezzfon King Kurt (zulu-beat) Graffitti (new-wave) Niet Te Min (pop) Albert Beltham e.a. Mark Lewis (jazzworkshop Betty Gutteling (jazz) Tommy Jones Paulo Passionato (salsa) The Backline (pop) Bultenl. rock en voiksmuz. Reggae-show Buitenl. pop en roek Cabaret Voltaire Gljs Hendriks (jazz) Timeless AU Stars Aan*. 22.00 gratis 23.00 gratis 22.00 - gratis 22.00 22.00 gratis 22.00 12,50 01.00 ƒ7,50 20.00 gratis 21.30 21.30 22.00 gratis 22.00 gratis 21.30 15.30 14.30 avond 20.30 22.00 20.00 22.00 22.00 21.00 22,00 21.00 21.30 22.00 21.00 22.30 20.00 22.00 14.00 22.00 15.30 20.15 ƒ3.80 gratis gratis I ,ne< i-kir eig jwa 'sir va. do do< gratis., 5.-4 5,"s —4' s: t s» I rij ee ke be de m Vc .ge se kl. m ge hi St] ec de

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2