'VN, aan de mensen rechten Radio Rijnmond: neus in de boter Frankeland blijft alternatief bezig 1 WAO/BUS-actie een mislukking Ingezonden brief: PvdA, 'bedankt' Middagvergadering PvdA slaat aan "J mL Video-films huren? Vanaf 4,- per dag Sch SCHIEDAM Met een hevige klap is gistermiddag een 35 ton zware vrachtwagencombinatie door de Koe marktburg gezakt. Het ongeluk ontstond toen de opleg ger met zijn rechterwielen op de houten planken van het fietspad terecht kwam. De vrachtwagen is eigen dom van de firma Hoekman Transporten in Rotterdam en was met een lading aluminium op weg naar de werf van Wilton Fijenoord. Het is de tweede maal dat een oplegger van deze firma door de brug zakt. Enige tijd geleden gebeurde hetzelfde aan de overkant. De schade bedroeg toen vijftienduizend gulden. Voordat de vrachtwagen uit het gat kon worden getild, moest eerst de la ding, 25 ton aluminium, worden over geheveld naar een andere opleggér. ilh «w m#;4' De cabine van de vrachtwagencombinatie helde sterk overMet twee achterwielen zat de vrachtwagen vast in een gat van vijf bij anderhalve meter. Super 8 speel/sexfüms, 6 voor 27,50 voor een hele week. BALY, DAM 5a, SCHIEDAM. Tei. 010-257216: Geopend van 10-18 uur. Donderdagavond koopavond. Geen borg - Legitimatie vereist Hoofdredacteur Nico Haasbroek (rechts) en eind- redcteur/regisseur Laurens Borst in de reporta gewagen. Met een luid getingel begon Simon Poot (60) gis termiddag om tien over één aan zijn laatste rit. Na zevenendertig jaar "tussen de rails" ging de trambestuurder met pensioen. Tijdens zijn laat ste rit, die naar Schiebroek voerde, werd Poot vergezeld van bijna zijn gehele familie. Speciaal daarvoor was een compleet tramstel gereser veerd. Een groot bord op de voorruit van de tram maakte duidelijk waarom er aan de voorkant van het tramstel slingers hingen: "Ik ga met pen sioen" zo stond te lezen. "Ik vind het helemaal niet erg om met pensioen te gaan," zei Simon Poot, even voordat hij voor de laatste maal de stuurknuppel ter hand nam. "Hoeveel ritjes ik in die zevenendertig jaar gemaakt hebt? Ik zou het echt niet weten. Dat heb ik nog niet uitgerekend." 4 \f, a Henk Verkerk: „Wij hebben die deur gewoon over het hoofd ge zien." Vier Molens Wilton Diefstallen Bestuurslid Henk Holmer vertoonde een dia-serie over de geschiedenis van de PvdA, tijdens een mid' I dagvergadering van overwegend oudere ledèti» '-U I HET VRIJE VOLK schiedam 14 VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 Vrachtwagen zakt door Koemarktbrug Werknemers van de firma hadden ruim een uur nodig om de wagen uit het gat te tillen. De cabine van de vrachtwagen zat met twee wielen vast in een gat van vijf meter lang en anderhalve meter breed. Door dat het gevaarte daardoor sterk naar een kant overhelde' kon het er niet uitgetrokken worden. Er moest een vorkheftruck aan te pas komen om eerst de oplegger van de cabine los te koppelen, en vervolgens de ca bine uit zijn benarde positie te tillen. Tijdens de operatie was de- Gerrit Verboonstraat alleen voor het openbaar vervoer toe gankelijk. Het overige verkeer werd via de Lange Nieuw- straat en de Rotterdamsedijk omgeleid. "De weg is veel te smal voor het zware verkeer," zei eige naar Hoekman die zijn perso neel bijstond bij de 'reddings operatie'. "Wij hebben toestem ming gevraagd om over de Burgemeester van Haarenlaan te mogen rijden maar dat mag niet. Ook de Lekstraat is afge sloten. Daardoor moet je door het centrum." Volgens de chauffeur van de combinatie, de heer Van der Vlie3, moest hij wel over het fietspad omdat er een bus ver over het midden van de weg helft stond. "Ik zakte ineens weg," zegt hij. "Ik reed niet hard. Ik kon er anders gewoon niet langs." Op de brug liggen sinds eni ge tijd drie rijbanen. Eén is er voor het verkeer richting Oranjestraat. De andere twee rijbanen zijn voor het verkeer naar het centrum (Broersvest) en naar Rotterdam (Rotter damsedijk). Dit laatste deel was, voordat men begon met de reconstructie van de Broersvest, één rijbaan. Volgens de heer Hamersfeld van openbare werken, is het ongeval niet te wijten aan een eventuele slechte conditie van de brug, "Dat fietspad Is een voudigweg niet berekend op zware vrachtwagens. Het is aangelegd als fietspad en dan wordt daar ook geen rekening mee gehouden. De vrachtwa gens moeten gewoon op de rij baan blijven." De firma Hoekman was met drie vrachtwagens 'uitgerukt' om de combinatie te bevrijden. Met de vorkheftruck werd eerst de lading overgeheveld naar een andere oplegger. Een van de andere vrachtwagens trok de oplegger naar achteren nadat deze was losgekoppeld. De derde vrachtwagen zorgde voor het vervoer van de vork heftruck. Het is niet bekend hoeveel schade de brug heeft geleden. Verwacht wordt dat dat hoger zal zijn dan de vorige keer toen het gat een stuk kleiner was. «wnbH* ér ''4 7 iÖSiilll; vy' xV (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Amnesty In ternational heeft in Schiedam 750 handtekeningen verzameld tegen de schending van de mensenrechten in vele landen. De handtekeningen zijn inmid dels, vergezeld van een petitie, opgestuurd aan de Verenigde Naties in New York. Amnesty- Schiedam voerde de actie uit in verband met het feit dat de mensenrechten 35 jaar geleden door de VN zijn vastgesteld. „Meer dan bij andere acties is ons nu gebleken dat de Schledamse bevolking gevoe lig was om hun naam onder deze petitie te plaatsen," aldus Wim Swiiste van Amnesty- Schiedam, die zeer tevreden Is met het resultaat. Zaterdag 10 december heeft Amnesty een stand in de Schle damse Hoogstraat, bij het Ste delijk Museum. Daar kan het publiek informatie krijgen over het werk van de organi- stie, die zich met name inzet voor de belangen van politieke gevangenen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onzekerheid over naderende bezuinigingen door het rijk spelen het verzor gingstehuis Frankeland par ten. "We weten nog helemaal niets," aldus directeur W. J. B. Huckriede. "Maar we gaan door op de ingeslagen weg." Frankeland is in 1979 begon nen met een alternatieve ma nier van werken met kleine leefgroepen. "De invoering van die werk wijze kost veel tijd," vertelt Huckriede. "En niet alleen het personeel moet eraan wennen. Ook de bewoners liggen wel eens dwars. Zij zien de verzor gers bijvoorbeeld liever in een uniform, terwijl wij juist tegen uniformen zijn." In zijn Jaarplan voor 1984 schrijft Huckriede dat Franke land "aan inslapen nog niet toe is". Wat de bezuinigingen be treft meent hij dat "de rek er uit is. Wij doen alles al zo goedkoop mogelijk." In Frankeland werken 200 personeelsleden. ZIJ verzorgen 275 bewoners, die in sterke ma te hulpbehoefend zijn. VLAARDINGEN "Ra dio Rijnmond, meer dan muziek alleen". De nieuwe regionale omroep Rotter dam-Rijnmond deed giste ren tijdens een proefuitzen- ding vanuit het Vlaardlngse café De Steeg zijn slogan alle eer aan. De uitzending van een uur bevatte niet al leen populaire muziek van Dolly Parton en Vanessa, maar ook serieuzere onder werpen als de college-on derhandelingen in Vlaar- dingen. Nu viel de 12 man sterke redactiestaf wat dat laatste betreft met de reus in de boter, want de avond tevo ren hadden PvdA en WD een voorlopig akkoord be reikt over het aantal wet houders (drie van de PvdA en twee WD) en de porte feuilleverdeling. Marlètte Hoogendijk (WD) en Kees van der Windt (PvdA) vertelden er voor de microfoon over. Van der Windt: "Wij hebben alles geprobeerd om tot el kaar te komen." Hoogendijk verdedigde het laten vallen van de WD-eis om een col lege van vier in plaats van vijf wethouders te vormen met: 'De PvdA heeft bear gumenteerd dat er erg veel werk is." De 3—2-verhou- ding In het college (terwijl belde partijen in de raad slechts 1 zetel schelen) ver dedigde ze met: 'Dat is ge compenseerd in de zwaarte van de portefeuilles." De nieuwe regionale om roep ging 's ochtends om half acht voor het eerst de lucht In vla 93.4 MHz op de FM met muziek en jingles. Om half vijf volgde een tweede soortgelijk halfuur tje. Daarna toonden de ver slaggevers voor het eerst op wat voor manier zij ra dio willen gaan maken. De uitzending bevatte Vlaar- dings nieuws, een quiz en vraaggesprekjes met schil lenboer Peter van Reeven, Annet Braad van Het Grootste Schilderij van Viaardingen, alsmede win kelier Harry Dijkman en verkeersdeskundige Theo Eliasberg over het omstre den Vlaardingse verkeers circulatieplan. "Het ging niet geheel vlekkeloos", erkende eind redacteur/regisseur Lau rens Borst na afloop. Hij zat tijdens de uitzending in een buiten voor het café ge parkeerde reportagewagen, terwijl zijn collega's binnen de kastanjes uit het vuur haalden. "Maar ik ben er van overtuigd dat vanaf 21 december (de eerste offici ële uitzenddatum) alles goed gaat." De proefultzending lever de gisteren één boze reactie op. Na afloop kwam Bram Vlasblom van Vereniging Wijkbelangen Vettenoordse- polder op hoge poten het ca fé binnen. Hij wilde weten waarom een vraaggesprek met hem en andere VOP- mensen over de barwinsten in de Vlaardingse buurthui zen niet was uitgezonden. Het kostte regisseur Borst een kwartier om uit te leg gen, dat het uitgelopen vraaggesprek met Hoogen dijk en Van der Windt de boosdoener was. Tijdens de straatinter views reageerden enkele Viaardingers nogal nuchter op het nieuwe station. "Voor mij hoeft het niet", zei er één. "Ik ben hardho rend." Een ander vond: "Ja, leuke films op de televisie." Ook de reacties van de vas te Stceg-bezoekera waren verdeeld. "Trek je er maar niets van aan", aldus een stamgast tegen zijn vriend. "Het is ons café." SCHIEDAM Een blokkade gister ochtend van het districtskantoor van de Belastingen door de Bond Uit keringsgerechtig den (BUS) en de WAO-groep is falie kant mislukt. Rond half acht hadden zich zo'n twintig ac tievoerders voor de hoofdingang van het gebouw aan de Lange Nieuwstraat verzameld. De ambtenaren kon den echter via een zij-ingang het ge bouw in. "We hebben die deur gewoon over het hoofd gezien," zei een laconieke Henk Verkerk (BUS) na de mis lukking. "We laten ons hierdoor be- paalo niet uit het veld slaan. Tot nu toe zijn alle acties gelukt. Dit is de eerste keer dat het verkeerd loopt en dat doet ons wei nig." Volgens Verkerk reageerden sommi ge ambtenaren "noga) aggresslef" toen zij merkten dat hun kantoor doelwit was gewor den van een actie. "2e begonnen op gelopen," aldus Henk Verkerk. De belastingamb tenaren die via de zijdeur het gebouw binnenkwamen openden van bin nenuit de deur voor hun collega's. De hele actie heeft zo'n twintig minu ten geduurd. ment met lijfelijk geweld. Dat was voor ons het teken om de actie stop te zetten. Het gaat bij ons vreedzame ac ties. Een van de le den van de WAO groep werd door boze ambtenaren bijna onder de voet kortaf Woensdag 7 de cember geeft yoga- leraar M. Simon in de Vier Molens een demonstratie van zijn vak. Dit is spe ciaal voor ouderen. Simon hoopt hen voor de yogalessen te interesseren. De demonstratie be gint om 15 uur en duurt tot 16 uur. De Dok- en Werf- maatschappij Wil ton Rjenoord is klaar met een grote klus. Het gaat om de reparatie van de bulkcarrier Marco- na Conveyor, een Amerikaans schip met een laadver mogen van 71.600 ton. Wilton heeft staalreparaties uit gevoerd in de rui men van het schip en aan de hoofd motor en de bui tenboord-afsluiters. Uit twee tuinhuisjes op het volkstuinen- complex Thurlede zijn een radio en een fiets ont vreemd. De daders hadden de deuren geforceerd. Uit een geparkeerde perso nenauto aan de Ha- gastraat is een ste reo-installatie met een waarde van veertienhonderd gulden gestolen. De autokrakers hadden een ruit in geslagen. Tachtig langspeelplaten, geluidsboxen, cas settes en radio-ap- paratuur vormden de buit van een in braak in een wo ning aan het Broersveld. De buit had een waarde van 3300 gulden. Wat de mening Is /van Gé Brouwer is duidelijk te lezen in het Interview dat Het Vrije Volk met hem had (HVV 28-11). Hand in hand met de VVD naar de rechter lo pen. Dat is de be langen van de minst draagkrachti- gen verdedigen. De PvdA is toch de partij die opkomt voor de minder draagkrachtigen in de samenleving? Loco-burgemeester Scheeres behoeft geen mening te hebben, maar het zijn wel de minst draagkrachtigen die om zijn mening vragen. De heer Posthoorn .hoor ik helemaal niet, maar die zal het wel te druk hebben met zijn re cepten voor heerlijk eten. Ik heb altijd PvdA gestemd, maar dat is nu voorbij, ik noem dit verraad aan de kie zers. Bedankt he ren, drink maar een pilsje met de WD, dat kan toch tegen woordig. Wij ne men wel een kop thee, dat is nog ge zonder ook. H. V. D. WETE- RINGH, Schiedam SCHIEDAM Vooral voor de wat oudere PvdA-leden is het 's middags vergaderen een uit komst. Dat bleef gisteren, toen de PvdA-Schiedam voor de tweede keer eens niet in de avonduren bijeen kwam. Ruim dertig leden kwamen naar het gebouw van de Chr. Sociale Belan gen; de meeste van hen missen niet zeiden de avond vergaderingen van de partij. "Ik volg allerlei cur sussen," aldus een oudere vrouw. "Dus dan komt de partijvergadering vaak in de knel." Anderen vonden het prettig omdat zij 's avonds niet graag over straat gaan. De bijeen komst hd vooral een gezellig karak ter; veel mensen hadden elkaar ge ruime tijd niet ge zien. De tijdsbesteding was overigens se rieus; gediscus sieerd werd over de vraag hoe de PvdA in contact kan blijven met zijn leden. Ter illustratie Vertoonde be stuurslid Henk Hol- mer een diaserie over de aanhang van de partij door de jaren heen. Al- delingsvoorzitter Ruurd van der VeeC hield een kort inlei-" ding. m i 4

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2