zit beter en ie mag eerder naar huis '--■■■-ï: ■<-■ V 4'" - V f jaar ings Dienst Onderwijs heeft haast, 1985 in zicht I V "isamr m 'Ik zie, ik zie wat 1U niet ziet' Kruimeldief opgepakt Amusementshal wordt geen gokpaleis Tafeltennisser Hans Huisvrouwen houden^ cent in ere Gemeentewerken maakt ook kunst m mmmm Door orize medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Suc ces zit vaak in een klein hoekje. Dat van oogarts T. S. Ong uit het Schie- landziekenhuis past op een halve pinknagel. Het ziet er uit, als een gewone contactlens, maar dan met twee vreemde lussen. Heel wat Schiedammers dra gen zo'n ding in hun oog. Hun - gezichtsver mogen was door de grauwe staar aangetast en nu vervangt dit stuk je techniek de oorspron kelijke troebel gewor den ooglens. Camera Plastic Slagvaardig mm ItiSip De Ong lens wordt geplaatst op de na tuurlijke plek van de oorspronkelijke ooglens. Oogarts T. S. Ong: „Ik heb één spreuk: Als je iets, dat zo netjes gesloten is, opent, dan moet je het weer netjes dichtmaken: respect voor het lichaam." Het lensje past op een halve pinknagel, ter vergelijking een luciferkop. (Van onze verslaggeefster Lelia Kuiper) VLAARDINGEN Dat 'aap, noot en mies' zijn ver vangen door 'boom, roos én vis' weet iedereen wel. Ook termen ais 'kringgesprek', 'project' en 'wereldoriënta tie' klinken ouders van nu bekend in de oren. Zelfs het woord 'basisschool' raakt al ingeburgerd. Wat stel je je daarbij voor? Gesneden koek Stress I m OBD-directeur Henk Spanjersberg wordt aan zijn bu reau geflankeerd door zijn medewerkers (v.r.n.l.) Jaap de Nie, Wim Burger en Annelies Leek (zittend). Raamplan Combinatieklassen Ouders ch ac De Tafeltennisser Hans Lingen (29), die jarenlang als topspeler heeft meegedraaid bij de Schiedamse vereniging Korenj* beurs, trad vrijdagmiddag in het huwelijk' met Emma Baas-I;. (25). Beiden zijn zeer actief voor hun vereniging, vooral op~T. het gebied van training en coaching, hoewel Hans Lingen competitieverband thans uitkomt voor Scylla in Leiden. HET VRUE VOLK Schiedam ZATERDAG 3 DECEMBER 1383 Oogarts ontwikkelt nieuwe voor staarlij d ers Ongs uitvinding maakte school, vooral toen de cineast Rob dé Wind een wetenschap pelijk, instructiefiimpje had ge maakt over de "Ong lens" en de bijbehorende speciale ope ratie. Dat filmpje won een prijs en wordt nu overal op bij eenkomsten van oogartsen vertoond. Dokter Ong zit een beetje met die plotseling bekendheid. „Het was helemaal niet mijn bedoeling aan de weg te tim meren," zegt hij. „Ik heb die lens speciaal voor mijn Schie- damse patiënten ontwikkeld. Ik ga er niet de hort mee op. Ik blijf gewoon oogarts. Dat is mijn werk." Dat werk betekent een niet aflatende strijd tegen de grau we staar, waar veel mensen op leeftijd mee behept zijn. Het is een ouderdomsverschijnsel. „En geen ziekte," doceert Ong. „Je moet het vergelijken met grijze haren." Het oog is een soort camera. Wie wel een3 met een fototoe stel in de weer gaat, weet. dat je scherp moet stellen door de plaats van de lens te verschui ven. Het oog werkt anders: de lens daarvan is elastisch. Je kunt de sterkte ervan wijzigen met behulp van e(en kringspier achter de iris. dié het oog zijn kleur geeft. Hoe ouder een' mens wordt, hoe meer het bergafwaarts gaat met die elasticiteit. Op den duur kan de lens zelfs troebel worden en dat is de gevreesde grauwe staar die vroeger zoveel be jaarden van het licht in hun ogen beroofde. Tegenwoordig hoeft het zo ver niet te komen. Oogartsen hebben kunstlenzen van een plasticsoort ontwikkeld. Alleen zijn ze natuurlijk niet elas tisch, maar dat valt te corrige ren met een bril. „Dat idee is al oud," vertelt dr. Ong. „De Engelsman Ha rold Ridley heeft ontdekt, dat de plastic soort polymethylme- thacrylaat, die de Engelsen in hun Spitfirevüegtuigen ge bruikten, niet door het oog werd afgestoten. Toen dacht hij: daar maak ik kunstlenzen van. De tragiek was echter, dat men in Ridley's tijd nog niet wist, hoe je die goed in het oog vast moest zetten. En me disch gezien is zijn vinding dan ook een mislukking gewor den. Berucht zelfs. Het is de verdienste van onze landsman Binkhorst uit Terneuzen, dat hij toch op Ridley's weg door ging. Hij ontwikkelde wel een goede bevestiging. Binkhorst maakte de lens vast aan de iris. Nadeel van deze methode: daar hoort hij eigenlijk niet. De», natuurlijke ooglens rust een stukje achter die kring spier in een soort kapseltje. „Er zat te weinig ruimte tus sen Binkhorsts lens en het hoornvlies," weet dokter Ong. „Maar in zijn tijd was het wel een grote doorbraak." Sindsdien zijn er nieuwe len zen ontwikkeld die wel in dat kapsel geplaatst kunnen wor den. Maar helemaal bevredi gend waren die nieuwe model len niet. Dr. Ong Is dan ook ne gen jaar bezig geweest om zijn model uit te denken en te per fectioneren. Hij ontwierp bo vendien een apparaat om de kapsel te spoelen, voor dé lens erin gaat. Wat bezielt iemand om daar zijn leven aan te wij den? Ong: „Ik wilde altijd chirurg worden, maar ik ontdekte, dat de oogheelkunde twee dingen bood: ten eerste opereren en ten tweede omgang met de pa tiënt in de polikliniek. Om ons werk goed te doen moet je vee! geduld hebben en veel liefde voor de patiënt. Je moet een goede relatie met hem opbou wen. En je moet slagvaardig zijn in denken en handelen. Bo vendien moét je dat deel van de natuur die God in ons li chaam geeft, zoveel mogelijk eerbiedigen. Ik heb een spreuk: „Als je iets, wat zo netjes ge sloten is, opent, dan moet je hei ook weer netjes dichtma-, ken: respect voor het li chaam."- Dezè principes staan aan de basis vande Ong lens. De Schiedamse oogartsslaagde erin een model te ontwikkelen, dat precies op de plaats past, waar hij volgens de regels van de schepping thuishoort. Bo vendien ia er niet zo'n grote operatie voor nodig. Kort ge zegd komt het erop neer, dat dr. Ong door een micro scoop naar zijn instrumenten kijkend boven in het oog een snee geeft, de aangetaste delen verwijderd en zijn lens erin schuift als een dubbeltje in een automaat. Deze operatie duur vijftig minuten. Na vijf dagen mag de patiënt weer naar huis. Dat .is een week winst in verge lijking met oudere operatieme thoden. Ong: „Elke lens wordt voor elke patiënt speciaal gemaakt in de fabriek volgens mijn spe cificaties. De prijs ligt ergens tussen de drie en de zeshon derd gulden. De kosten worden overigens, helemaal door het ziekenfonds vergoed." En hij benadrukt nog eens: „Hij wordt dus geplaatst op de natuurlijke plek van de oorspronkelijke ooglens." Het succes van zijn vinding heeft Ong tot een tevredencr mens gemaakt. Nu kan hij zijn enige ambitie nog beter waar maken: in Schiedam goede oogheelkunde bedrijven. Als iets zo netjes versloten is, moet je het ook weer netjes dichtmaken. Meer wil Ong niet van het leven. De Onderwijs Begeleiding» Dienst Nieuwe Waterweg Noord viert deze maand zijn 10-jarig bestaan. De O.B.D. springt bij als er problemen zijn met individuele leerlin gen in de regio Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, Twintigduizend leerlingen kunnen in aanmerking ko men voor de hulp van de OBD, De andere belangrijke taak van de OBD is het bege leiden van "schoolteams". Op twee na hebben alle scho len in het gebied Waterweg Noord een "contract" met de OBD van Henk Spanjersberg feh zijn vijftig medewerkers afgesloten. ZIJ rekenen op de hulp van de OBD, die daar elk jaar drie miljoen gulden voor krijgt. Van der Rijk komt per leerling 33 gulden per jaar. Het resterende be drag het leeuwedeel wordt bijgepast door de ge meenten Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. HVV praat met directeur Spanjersberg en drie van zijn medewerkers, de school- begeleiders van de drie "zul len"; openbaar, protestant- christelijk en rooms-katho* Hek. Gespreksonderwerp: Het schoolwerkplan, dat op alle basisscholen in 1985 aan wezig moet zijn. Bijna al het werk van de schoolbegelei- ders heeft direct of Indirect met dit schoolwerkplan te maken. Alle onderwijsveran- deringen van de laatste ja ren krijgen daarin gestalte. De OBD tekent er meteen bij aan: een schoolwerkplan Is nooit af, dat blijft verande ren, net als de maatschappij. de kleuters komen op de ba sisschool, weten enkelen. Nog maar heel weinig mensen van buiten het onderwijs zelf, heb ben ooit van het 'schoolwerk plan' gehoord.; Het hele school gebeuren, van doelstelling tot inventaris, staat daarin. On derwijzers werken hard om zo'n plan voor hun eigen school op te stellen. Als het schoolwerkplan, kortweg swp, voor 1985 niet klaar is, krijgt de school geen geld. Haast is dus geboden. Ouders hebben zich tot op heden nog maar sporadisch met het schoolwerkplan bezig gehouden. Ze laten het kenne lijk graag aan de onderwijzers over, die daarvoor ook in eer ste instantie verantwoordelijk zijn. Toch hebben ouders er wel iets over te zeggen. Vol gens de wet moeten volgend jaar de 'medezeggenschapsra den' (de "ondernemingsraden" van scholen) aan de slag. In die raad zitten ouders en per soneel. Samen stellen zij het schoolwerkplan voor 'hun' school vast. Bij het uitwerken van een schoolwerkplan helpt de OBD de schoolteams in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De materie van het swp is voor de schoolbegeleiders gesneden koek. Zij hebben zich in alle lijvige pubiikaties hierover Verdiept. De mensen in het veld, de onderwijzers, moeten het swp na schooltijd schrij ven. Daarbij hulp bieden is een uitgelezen taak voor de OBD, waarbij Spanjersbergs favorie te motto 'laat niet iedereen op nieuw het wiel uitvinden' in de praktijk wordt gebracht. 'Wij zijn ervoor om die lawine van informatie en wetenschappelij ke onderzoeken te vertalen naar de scholen toe, aldus Henk Spanjersberg. Wim Burger, schooibegelei- der van de protestants-christe lijke scholen In de regio, ver telt over zijn ervaringen: Tachtig percent van mijn werk heeft te maken met het schoolwerkplan.; Ik adviseer scholen nu om vóór '85 een swp-boekje te maken om zo aan de subsidievoorwaarden te voldoen. In de kantlijn komt dan alles wat de scholen nog verder willen uitwerken. Je komt toch nooit klaar met een swp, dat kan helemaal niet. Je moet niets opschrijven wat je niet waar kan maken'. De begeleider van de open bare scholen in het Waterweg gebied, Jaap de Nie, valt zijn collega bij: 'Inderdaad, een schoolwerkplan is nooit af. Maar ik ben bang dat diverse mensen bij de gemeenten, die de schoolbesturen zijn van d"e openbare scholen, daar nog niet achter zijn. Daarover zie Ik straks problemen ontstaan.' De OBD-ers zijn het roerend met elkaar eens dat onderwij zers ln deze tijd erg veel hooi op hun vork krijgen. Jaap de Nie: 'De stress voor onderwij zers is groot. In de 17 jaar dat ik in deze regio werk heb ik maar één schoolhoofd gekend dat normaal op z'n 65ste is ge pensioneerd. De rest is alle maal vervroegd opgestapt. Ik denk ook dat als ze nu weer aan de salarissen van onder wijzers gaan sleutelen, het he lemaal mis gaat.' Met het invullen van het schoolwerkplan lijkt men bij de openbare scholen het verst Die scholen beschikken in deze regio over een raamplan, dat Is goedgekeurd door alle drie de gemeenten. Dat raamplan kan dienen als leidraad en houvast bij het maken van een eigen swp. Iedere school kan het swp gebruiken om de eigen identiteit duidelijk te maken naar buiten toe. Ouders zouden daarmee in de hand voor of te gen bepaalde scholen kunnen kiezen. Annelies Leek, begeleidster van de R-K scholen,- onder streept het belang van een goe de integratie van de kleuters ln de nieuwe basisschool. Ook dat moet in het schoolwerk plan te lezen zijn. Zij zegt: 'Er is een groot verschil in aanpak van kleuters en iagere-school- kinderen, 'En, toch moet er straks één lijn .zichtbaar zijn voor alle leerlingen van 4 tot 12 jaar op één school. Dat is een hele kunst.' Combinatieklassen zijn op steëds meer scholen in de re gio schering en inslag. Overal loopt het aantal leerlingen te rug. Ouders kijken er argwa nen tegenaan. Voor leerkrach ten Is het een hele toer. En ook voor leerlingen is het nieuw. Jaap de Nie: 'Een combinatie klas is geen ramp. Zoiets zou straks in de basisschool nor maal moeten zijn. Dan werk je met verschillende niveaus bin nen één groep. Onderwijzers hebben daar niets over geleerd in hun opleiding. Het is echt een misverstand, dat zoiets verschrikkelijk is.' De OBD vindt het vanzelf sprekend dat ouders meepra ten over de ontwikkeling van het schoolwerkplan op 'hun' school. De schoolbegeleiders stimuleren dat binnen hun eigen 'zuil' op eigen wijze. Jaap de Nie heeft in Maas sluis, op uitnodiging van de Vrouwenraad, twee informa tiebijeenkomsten gehouden over het school-werkplan: 'Ouders kunnen vanuit hun eigen deskundigheid mee-pra- ten. Je moet dat niet verwar ren met onderwijskundige ken nis. Het is noodzakelijk dat ouders meedenken over het on derwijs,' aldus de Nie. MAASSLUIS „Ik zie. ik zie wat jij niet ziet". Zo heet de lezing die me vrouw Buurman op woensdagavond 7 december zal hou den in gebouw Klei en Kleur. Mevrouw Buurman is voormalig educa tief medewerkster van het museum Boymans-Van Beu- ningen in Rotter dam. Zij vertelt over kunst en crea tiviteit aan de hand van dia's. Zoals de titel van haar lezing al doet vermoeden zal zij enkele voor beelden geven van alledaagse dingen waar de meeste mensen overheen - kijken. De creatieve en educatieve vereni ging Klei en Kleur heeft onlangs een nieuw pand aan de Burgemeester Wesselinkstraat 2 betrokken. De ver eniging beschikt nu over drie leslokale#" en een grote hal 7 die geschikt is voor dia- en filmvoor stellingen. Deentree voor de lezing van me- -' vrouw Buurman be draagt ƒ2.50 (inclui sief koffie). Aan-.jj vang acht uur... ,;1j Plaatsen' zijn telefor nisch te reserveren; tel. 01899 - 17310., VLAARDINGEN De 36-jerige Vlaar- dinger M.F.H. is in een warenhuis op het Veerplein in Vlaardingen be trapt op het stelen van een gereed schapset van 25. De kruimeldief kreeg proces-ver baal en werd heen gezonden. Een inbreker heeft een ruitje in het huis van een 44-ja- rige Vlaardinger in geslagen met het doel om bij hem in" te breken. Het bleef echter bij een poging. De inbre- ker zag geen kans" om binnen te kó~ men. De breekr t schade bedraagt echter 125 guldemj t MAASSLUIS De Maassluiser Jac ques van der Vlugt onderneemt serieu ze pogingen in zijn stad een amuse mentshal in te rich ten. Ondanks een afwijzende reaktie van de politie, die hiervoor eenwer- gunning moet ge ven, wil Van der Vlugt doorzetten. Onlangs is hij voor de commissie voor de bezwaarschrif ten verschenen om de negatieve hou ding van de politie aan te vechten. De commissie heeft in middels haar visie aan burgemeester J. van Es kenbaar gemaakt. Binnen kort zal de burger vader zijn oordeel ,over de amuse mentshal geven. Jacques van der Vlugt houdt er ern- stig rekening mee dat ook Van Es zijn plannen niet ziet zitten. Daar is vol gens de Maasslui ser geen enkele aanleiding toe. "Het wordt heus geen enkele aanlei ding toe.: "Het wordt heus' geen gokpaleis waar ww-ers hum laatste centjes ver gooien," zegt hij. 5 "Er komt geen gokautomaat. Wei allerlei computer-J spelletjes en flip- - perkasten. Het gaat dus om puur amua sement." Als ook Van Es ne gatief oordeelt over zijn plannen, zal de Maassluizer het "hogerop" zoeken, zo kondigde hij gis teren aan. I ;zij jzèj ;zoi da i mc zói opl ge; dei zie ga; all blu koi dot mc zin C G.' ge; Sp; gei pa: ha: A ge' gel mi vai ge: Wi gei tor Sp: op. I vri arr iaa me ont dei Jai dei MAASSLUIS De cent is weliswaar afgeschaft als wet- v tig betaalmiddel, zo zegt de Maassluise afdeling van de Ne derlandse Vereni ging van Huisvrou wen, als rekeneen heid in het beta lingsverkeer wordt de cent echter nog steeds meegeteld. Wie bij de kassa in de supermarkt af rekent met een gi ro- of bankcheque, hoeft het eindbe drag niet naar bo ven of beneden af te ronden. Dit staat in het afdelingsblad van de vereniging. Alleen bij contante betaling moet wor den afgerond. Winkels die bij klanten met bet kaarten wel afro den zitten dus fo zo beweert de v: eniging. "Hét ar; ment dat dé kaf automatisch af rondt gaat niét Bovendien heeft klant daar niets mee te maken," dus het blad. (V: hef wee dag mé! doé: beb VLAARDINGEN - Personeel van Ge meentewerken in Vlaardingen heeft kunstwerken ge maakt die binnen kort worden geex- poseerd in het ge bouw van deze dienst aan de Hof- laan 27. De collectie be staat uit aquarel len, zeewiercompo sities, houtsnijwerk, keramiek, penteke ningen, natuur steenbewerkingen en foto's. Wethouder Bas Goudriaanzaf maandag de ten toonstelling oml twee uur 's mid-l dags openen. VJ het publiek is djf expositie alleerr zaterdag 17 de cember toeganl lijk, van 10 tot uur.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2