3 aan CDA-dissidenten zoeken aanhang TREINEN RIJDEN WEER OP TIJD De Uiver vliegt proef Rienk K.eist uitlevering Zes doden op overwegen m ABP vreest in geldnood te raken Hasjlijn op Finland opgerold Onbekende kende gegevens patiënten De nieuwe loten liggen klaar. Laat de kurken maar vast knallen. 'Sinterklaas geen vechtersbaas'-actie Jarige Heesters (80): feest op toneel i 11. Gemeenten matigen zich mmm< Nachtportier doodgeschoten De meeste kans in de Staatsloterij. laatste voorstellingen 'SÈMrimIKm het vrije vout (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Heeft de Amsterdamse re cherche met de miljonair Robbie G. (34) het brein achter de ontvoering van Freddy Hcineken en Ab Doderer inderdaad in handen? De twijfel daaraan groeit, nu duidelijk lijkt dat G. vorige week vanuit zijn luxueuze villa in het Spaanse Benamaldena izèlf met de Amsterdamse recherche heeft gebeld, zodra hij hoorde dat de politie zijn huis in Amster dam was binnengevallen. EVP '-inda van Öyck - Willem Nijholt i. HOFPUEiNTHEATEfl 'W-W' w|é mmm Wwd 'mmm wèm De naar het model van dc historische DC 2 nage bouwde nieuwe Uiver maakt geregeld succes volle proefvluchten voor dat op 18 december de grote vlucht naar Mel bourne beyint. Gisteren was de tweede Uiver te zien in de omgeving van Apeldoorn, waar voor het vliegtuig een massale be- %/L-ai Dit bleef er over van de auto die zaterdag op een bevei ligde overweg nabij Zwolle onder een trein kwam. langstelling bestond die leidde tot files van acht kilometer in de omgeving van hel vliegveld Tcuge. 'C. is Ze zijn er weer. Staatsloten, met een kans van één op twee. Gemiddeld natuurlijk. Hen prachtkans op een prachrprijs. Van een tientje tot 'thull'miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 74 84. fc iiienlt ind Twijfelgroeit: was Hob G. we] ec it het trein? In dat gesprek, in het bijzijn vin buurman B. Kas die op dat moment bij G. op bezoek was, zou Robbie G. van de politie opheldering hebben geëist en gezegd hebben direct naar Ne derland te zulien komen om te zien wat er in in vredesnaam gaande was. De buurman had allerminst de indruk dat G. blufpoker speelde. Bij aan komst op Schiphol werd G. door de politie opgewacht, die mogelijk toch sterke aanwij zingen tegen G. heeft. Op Schiphol is zaterdag ook G.'s vriendin Nettie van S. (31) gearresteerd, nadat zij uit Spanje was komen overvlie gen. De recherche zegt "be paalde verdenkingen" tegen haar te hebben. Van het losgeld is tot nu toe geen cent meer boven water gekomen. Er zou nog zo'n 25 miljoen gulden zoek zijn. Ook van de drie verdachten die nog gezocht worden Cor van H„ Wim H. en Fred M. is nog geen spoor gevonden. Ook het tonen van hun foto's op de Spaanse televisie leverde niets op. Behalve Robbie G. en zijn vriendin Nettie zijn nu nog in arrest: Jacob K. (59), make laar en eigenaar van de tim merfabriek Jadu BV waar de ontvoerden werden vastgehou den; J. B.. (32), directeur van Jadu BV; M. de B. (46) en va der en zoon M. E., 53 en 20 jaar oud De andere verdachten zijn inmiddels allemaal vrijge laten. Alle verdachten, die handel den in onroerend goed en die verdachten BV-tjes dreven, hadden nauwe (familie)ban- den met elkaar. Velen reden in uiterst dure auto's rond, waren dikwijls op renbanen te zien en bezochten op luidruchtige wij ze gokhuizen en horecagele genheden. Allen bewogen zich in de wereld van "de vrije jon gens". De Amsterdamse officier van Justitie mr. Wooldrik vindt dat de politie meer capa citeit moet kunnen inzetten om een einde te maken aan het verschijnsel van ontvoeringen. Dat moet volgens hem gebeu ren met alle middelen die de overheid mag gebruiken. De officier wijst erop dat na de ontvoeringen van Caransa, mevrouw Van der Valk en de heren Hcineken en Doderer nog altijd een groot deel van het losgeld weg is en dat de Caransa-ontvoerdcrs nog vrij rondlopen. Het PvdA-Kamerlid Kosto heeft minister Korthals Altes (justitie) vandaag gevraagd of het we! nodig was foto's en na men van de voortvluchtigen vrij te geven. Volgens hem mogen mensen niet op deze manier aan de schandpaal ge nageld worden. (Van onze pariementsredactic) DEN HAAG Aanhangers van de CDA-'dlssidenten' Jan Nico Scholten en Stef Dijkman gaan op 28 februari volgend jaar bekijken hoe ze nieuw po litiek onderdak kunnen vinden. Oud-programmaschrijver .van het CDA, professor Bob Goud zwaard, die dat dit weekeinde voor de VARA-radio bekend maakte, verwacht dat tegen die tijd de beide kamerleden wel uit de CDA-fractie gesto ten zullen zijn. Goudzwaard stapte al weer geruime tijd ge leden zelf uit het CDA, omdat hij het niet meer eens was met de politieke koers van die par tij, Volgens Goudzwaard wordt niet in eerste instantie gedacht aan oprichting van een nieuwe politieke partij, maar meer aan aansluiting bij bij voor beeld PvdA of EVP. Ook sa menwerking met het Groene Platform zou eventueel kun nen, maar daar zien Scholten en Dijkman zelf niet zoveel in wegens de inbreng van PSP, CPN en PPR daarin. De moelijkheden binnen de EVP rond de persoon van dr. Hans Feddema duren nog voort. Het partijbestuur trok zaterdag het royement van de man. tot voor kort vice-voor- zittcr van de partij, in. Dat vond men een te zware maat regel. Hem worden wel al zijn functies ontnomen. Een voor stel in de partijraad om alles ongedaan te maken haalde het net niet, evenmin als een voor stel om wegens de moeilijkhe den binnen het bestuur maar nieuwe bestuursverkiezingen te houden. Het partijcongres heeft komende zaterdag het laatste woord. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Het trein verkeer liep vanochtend voor hef eerst sinds zeven weken weer vrijwel normaal. Zater- tng besloten de vakbonden mét acties te stoppen nu het «oél voor-1984 toch niet meer bereikbaar is en ook andere Mibtenarenacties worden af geblazen. "We willen nu ons bruit drooghouden,. of liever gezegd ons geld in de stakings kas voor 1985 en .1986," aldus voorzitter Jan Kruse van de b Suératieve Spoorweg Vereni- g'rfg. Minister Smit-Kroes schatte zorfdag voor de AVRO-radio de 'cfiade voor de NS door de spöbrwcgacties op twintig tot dertig miljoen gulden door verminderde inkomsten. Zij verwacht dat het nog wel even UUduren voordat de trein bij .-•P"bliek weer even populair a a!s vanouds. "Het is niet vanzelfsprekend dat de vele mehsen die de afgelopen tijd 6 t/m 10 december - 20.15 u. 6 t/m 10 december - 20.15 u, Tel. kassa 662044 een ander transportmiddel hebben moeten kiezen nu meteen weer de trein zulien pakken," aldus de bewinds vrouw. De Amsterdamse stadsreini- gingsdienst is vanochtend rond half acht na vier weken staken weer aan de slag ge gaan. Verwacht wordt dat over twee weken de stad weer schoon zal zijn. Ook alle ambtenarenacties zijn met ingang van vandaag zo ongeveer voorbij. Alleen de douaniers en belastingambte naren gaan nog door tot 9 de cember. De onderwijsbonden houden morgenavond op elf plaatsen in het land demon stratieve bijeenkomsten. In Rotterdam gebeurt dat in ge bouw Palace. Een aantal uitkeringsge rechtigden heeft zaterdagmor gen gedemonstreerd bij de wo ningen van de Friese CDA-Ka- merleden S. Faber in Hardega- rijp en J. Nijland in Steggerda. In discussies hielden zij de ka merleden voor dat het beleid van de regering in schrille te genstelling staat tot de ook door het CDA beleden christe lijke beginselen van gerechtig heid cn solidariteit. Van een uitkering van 1400 gulden per maand kan geen gezin worden opgebouwd aldus de demon stranten. Faber liet weten dat hij persoonlijk vindt dat de mi nima niet verder achteruit kunnen. DEN HAAG Voor het eerst sinds jaren voeren de ge meenten volgens directeur Bert Donia van het Konsumen- ten Kontakt een sociaal tarie ven- en belastingbeleid.' Voor de VARA-radio constateerde hij, na een onderzoek bij hon derd gemeenten, dat de lasten worden gematigd, hoewel het kabinet de geldkraan naar de gemeenten voor een flink deel heeft dichtgedraaid. Rotterdam vormt overigens een uitzondering wat dat be treft. Wethouder Van der Pols zou volgens Donia hebben ge zegd dat een kwijtscheldings- beleid niet uitvoerbaar is en dat daarmee bovendien twee derangs-burgers worden ge creëerd. '"/4}>. '//AVA///////A/','/A- 'As/*////'/./'«A éMlÉtm DEN HAAG Dc Neder landse zakenman Rienk K. (40), die sinds begin oktober in België wordt vastgehou den in verband met groot scheepse zwendel, wil vla een kort geding woensdag tegen de Nederlandse staat bereiken dat Neder land zijn uitlevering vraagt. De Belgen houden K. vast op verzoek van de officier van Justitie in Dos Angeles, die wil dat K. aan de VS wordt uitgeleverd. Rienk K, wordt zowel in de VS als In Nederland verdacht van enorme zwendel met beleg gingen in onroerend goed. De Belgische rechter heeft al bepaald dat K. aan Ame rika kan worden uitgele verd. Rienk K. was op 11 okto ber in Baarle-Ilcrtog gear resteerd, waar hij zaken deed vanuit een pand dat half op Belgisch, half op Ne derlands grondgebied staat. Volgens zijn advocaat had den de Belgen K. op Neder lands grondgebied gekaapt. Protesten bij de Nederland se ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken le verden niets op en daarom is nu tot het kort geding be sloten. Zoals bekend ziet de Am sterdamse fraude-officier mr. De Bruin K, liever eerst voor de Amerikaanse rech ter verschijnen. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Binnen 24 uur zijn dit weekeinde in Zwolle zes mensen bij twee botsingen op spoorwegovergangen om het Seven gekomen Er waren twee zwaar gewonden. Het eerste ongeval gebeurde zoals we zaterdag meidden vrijdagavond. Op een onbe waakte overweg op de route Kampen-Zwolle werd een per sonenauto met vier inzittenden gegrepen door een trein, die de wagen duizend meter mee sleurde. De bestuurder van de auto de 48-jarige F. Finkc, zijn 22-jarige zoon Hendrik en pas sagier Grietus Roosing waren op slag dood. Finkes tweede zoon Gerard (20) werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar hij gisteravond overleed. Allen woonden in Zwolle. Een tweede botsing tussen trein en auto ontstond zater dagavond op een met knipper lichten beveiligde overweg op de lijn Zwolle-Roosendaal. De 73-jarige mevrouw B. Kappert en haar 53-jarige dochter Hii- ligje beiden uit .'t Harde kwa men daarbij om het leven. De bestuurder van de auto de 50-jarige J. A. Japin en de 78-jarige G. Kappert ook uit 't Harde raakten zwaar gewond. Het spoorwegverkeer op bei de lijnen raakte door het op ruimen van de enorme ravage urenlang ontregeld. (Van onze soc.-econ. redactie) HEERLEN Het ambtena- renpensioenfonds ABP ver wacht volgend jaar weliswaar weer ccn positief resultaat te zullen behalen, maar de alge mene reserve van enkele mil jarden guldens zal toch te wei nig blijken. De ABP-directie schrijft dat in het jaarverslag 1982. Gezien de verplichtingen van het fonds, die worden be groot op 132 miljard gulden, is de reserve te laag, vindt de di rectie. Het fonds moet volgens haar de gelegenheid krijgen de reserve de komende jaren te verhogen tot ccn aanvaard baar niveau. Vorig jaar noteerde het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds, het grootste pensioen fonds in ons land, een negatief resultaat van vijf miljard gul den en in de algemene reserve kwam het fonds 3.6 miljard gulden te kort. Als oorzaken van de ongun stige ontwikkeling vorig jaar worden in het jaarverslag ge noemd: stop van de groei van het aantal deelnemers in het fonds, waardoor de gemiddel de leeftijd steeg (vergrijzing), en onverwacht grote belang stelling voor de VUT. boven dien trok de overheid geld te rug en werden pensioenpre mies verlaagd. AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft H. van E. (43), een nachtclubeigenaar, gearresteerd nadat de portier van de club, Piet Brochard (40) dit weekeinde was overle den aan de gevolgen van een schotwond. De politie hoorde zaterdag pas van de schietpartij toen een zwager van het slachtoffer informeerde hoe het met hem was. Navraag bij ziekenhuizen leverde op dat de man de avond tevoren op de operatie tafel was overleden. De eigenaar van de club. Van E., verklaart dat hij met de portier in de club was toen er werd aangebeld en de por tier open deed. Even later zou die. door een kogel getroffen zijn teruggekeerd. Van E. had hem daarna met een taxi naar het ziekenhuis gebracht. Getui gen zeggen een schot te hebben gehoord, waarna ze vijf man nen zagen wegrennen. De nachtclubeigenaar heeft volgens de politie zulke tegen strijdige verklaringen afge legd, dat tot zijn arresi werd bevolen. (Van een onzer verslaggevers) HELSINKI De politie van het Finse Helsinki heeft een grote bende op gerold, die sinds 1979 voornamelijk vanuit Ne derland hasjies naar Fin land smokkelde. In totaal zijn 38 mensen gearres teerd. Volgens de politie heeft de bende de afgelopen vier Jaar ruim veertig ki lo hasjies in speciaal om gebouwde personenwa gens Finland binnenge smokkeld. De verkoop waarde zou meer dan 600.000 hebben bedragen. De leider van dc bende is een jonge advocaat, wiens kantoor zich gespe cialiseerd heeft in het verlenen van bijstand aan mensen, die vervolgd worden wegens bezit of verkoop van verdovende middelen. MAANDAG 5 DECEMBER 1983 EINDHOVEN De directie van het Ca- tharina-ziekenhuis in Eindhoven steit een intern onder zoek in naar een mogelijke inbraak in het secretariaat van de aldeiing cardiologie. Daarbij zouden medische dossiers zijn ont vreemd. Zaterdag zijn enke le mensen, die on langs in het zieken huis waren onder zocht gebeld door een onbekende vrouw, die zich uit gaf als secretares se van de betref fende afdeling. Zij vertelde de betrok kenen, dat uit het onderzoek was ge bleken, dat zij een ernstige hartafwij king hadden en zich maandagmor gen in het zieken huis moesten mel den om een spoed operatie te onder gaan. De vrouw vertel de zoveel details, dat het vermoeden bestaat, dat zij dossiers heeft inge zien. Volgens een woordvoerder neemt het zieken huis de zaak erg hoog op, omdat de privacy van patiën ten in het geding is. HEERLEN On geveer honderd le den van vredes groepen uit de oos telijke mijnstreek, in hoofdzaak jonge ren, hebben zater dagmiddag in Heerlen actie ge voerd tegen oor logstuig als speel goed. Onder het motto 'Sinterklaas geen vechtersbaas" deel den zij bij verschil lende speelgoedza ken in het centrum van de stad pam- ■fletten uit met tek sten tegen het ko pen van speelgoed in de vorm van oor logstuig. Daar waar de actie voerders er de kans voor kregen stopten zij brieven van Sint Nicoiaas in het betrokken speelgoed, waarin de goedheiligman waarschuwt tegen speelgoed, waar van kinderen het idee kunnen krij gen, dat conflicten alleen met wapen geweld opgelost kunnen worden. WENEN De van oorsprong Neder landse theater- en filmster Johan(nes) Heesters in bin nen- en buitenland geprezen voor zijn artistieke kwalitei ten maar bij ons nogal omstreden vanwege zijn weinig kritische houding tegenover het Hit- Ier-regime viert vandaag zijn tach tigste verjaardag. Hij doet dat zoais gewoonlijk in het theater. Heesters staat vanavond in de Gartnerplatz- schouwburg in München op de planken als Honoré in de musical "Gi- gi". Elegant in rok- kostuum, zoals al tijd... Johannes Heesters is oud geworden, maar zijn charme en zijn kwajongens achtige lachen heeft hij behouden. Twintig jaar gele den schreef men met hem voor ogen al over jongensach tige mannelijkheid en mannelijke jon gensachtigheid. Zo is het, breed ge zien, gebleven. Ook toen "Joopi" af scheid had geno men van de Hoch- zeitsnachte im Pa radies en de Da- men von Maxim. Heesters, die zijn Nederlandse ac cent heeft behou den (een recept voor succes dat na volging heeft ge vonden), is in zijn privéleven altijd oerdegelijk ge weest en heeft nooit stof geleverd voor roddel en ach terklap. Hij voedde, samen met vrouw Luise, zijn twee dochters. Wiesje en tF»!, TW- Johan Heesters: niet tc tellen. Nicole, verstandig op. Op het toneel schuimde de cham pagne, maar thuis leefde Heesters so ber. Johannes Heesters werd op 5 decem ber 1903 in Amers foort geboren. Na zijn schooltijd werkte hij eerst op een bank en ging toen naar Amster dam om er toneel en zang te stude ren. Na een paar loneeijaren in Ne derland stapte hij over op de operet te. In 1934 zong hij bij de Wiener Volksoper en in 1936 bij de Komi sche Oper Berlin. In het Berlijnse Me tropoltheater en in het Admiralspaiast werd hij de lieveling van het publiek. Hij werd toen al gauw ontdekt door de film. In 1935 speelde hij in We nen in "Die Leuch- ter des Kaisers", in 1936 de titelrol in "Der Bettelstu- dent". Later volg den o.m. „Das Hof- aantal rollen konzert', "Gaspa- rone". "Nanon", "Hallo, Janine", "Rosen in Tirol" en "Jenny und der Herr im Frack". Na de oorlog werkte hij als Oostenrijks staatsburger eeist in Wenen als film acteur, daarna ook als toneelspeler. Het is onmogelijk alle film- en toneel rollen van Heesters op te sommen. Mo menteel reist Hees ters op en neer tus sen München en Praag, waar een te levisiefilm wordt gemaakt. In 1945 was hij voor het laatst in de Tsje- choslowaakse hoofdstad voor Duitse filmcamera's opgetreden in "Die Fledermaus". '.'Gigi" staat al sinds 1974 op Heesters' repertoi re.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1