Duizenden kilo's overschrijden de geluidsnorm lJ 'Besturen is geen lolletje FRITUUR- OPAMBTENAREN DE STAD WONEN! MOETEN Woonlasten gaan beetje omlaag VETp,antaand'9 Met Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van. Vanaaag met: Beleggers zien in wolkenkrabbers Stukgoed - Sport Geleende kunst voorn miljoen ets Een héél kilo in één pak Bejaarde leefde in vuilniswoning Onderzoek naar overlijdensakte J Siervuurwerk heeft de sortering, die in China teurs. - afgelopen jaren de voorkeur gekregen in de uitgebreide ivordt gemaakt op aanwijzing van Nederlandse impor- Hoe,.,idyllisch en bloeiend het er ook uit ziet, dit stukje duin ligt in een door infil tratie aange tast water wingebied. feStOTTERDAM De nieu- EaSbe Rotterdamse hoofdcom- -Cmissaris van politie moet in de stad gaan wonen. Die eis verbindt burgemeester Pe per aan de opvolging van hoofdcommissaris Vermeij. 7:zoM#rren MldpJiS. de tweede ronde van eeti drie daags bezuinigingsdebat het matje. Met vijf ton extra voor nieuwe voorzieningen, zoals kinderopvang, is een uiterste bod gedaan.' PvdA-wethouder D$n Dunnen:** "CPN-wereld- beeld is zo grof." roor wie een moderne, progressieve krant wil lezen. Thuis tn de wereld. Thuis tn de wereldstad Rotterdam en omliggende gemeenten. Een krant die regelmatig ook 'voor de dag komt' met verrassende voordeeltjes, wie zou zo'n krant niet wiüen leren kennen? U weet vast nog we! iemand. Naam Adres: Postcode'. -Woonplaats- als beloning kies ik een handdoek of een een parkerpen De nieuwe abonnee is: Naam Adres: Postcode -Woonplaats Voorl No- Voorl.- No: betaalt per maand 20 41 betaalt per kwartaal 60 40 De eerste 14 dagen krijgt uw abonnee de krant gratis. DONDERDAG DECEMBER 1M3 uurwerk knalt og veel te hard (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ondanks strakke wettelijke bepalingen 'gaan er de komende weken duizenden kilo's knalvuurwerk de licht in die de voorgeschreven geiuidsnorm van 150 decibel •ruimschoots te boven gaan. De Keuringsdienst van Waren heeft na metingen vastgesteld dat er vier types knalkruit in de handel zijn, die volgens het Vuurwerkbesluit van novem ber '82 verboden zijn. Hoe dit vuurwerk op de markt is gekomen is nog on duidelijk. Het Korps Contro leurs Gevaarlijke Stoffen heeft er dit jaar extra scherp op toe gezien dat alle import-vuur werk aan de wettelijke bepa- ilm-gen voldoet. "Minder dan één procent van de tot dusver 2600 ton die uit China is ingevoerd moest wor den afgekeurd omdat steek proeven uitwezen dat deze knallers te veel lawaai produ ceerden," aldus een zegsman. Het Vuurwerkbesluit, een on derdeel van de Warenwet, ver biedt iedere handel in knal vuurwerk dat de 150 db te bo ven gaat. "Dat is zo'n beetje al les wat harder klinkt dan een babyscheetje", zo liet een zegs man van het ministerie van WVC destijds weten. Volgens J. Mikx, voorzitter van de Federatie van Neder landse Vuurwerkimporteurs (FNV) hebben de aangesloten importeurs samen met de Keu ringsdienst van Waren, dit jaar van alles gedaan om vuurwerk in de verkoop te brengen dat aan de 150 db- norm voldoet. "Wij hebben de specificaties van de Neder landse meetapparatuur aan de Chinese fabrikanten ver strekt," aldus Mikx. De FNV-voorzitter sluit ech ter niet uit dat er Nederlandse importeurs zijn, die buiten me deweten van de federatie, vuurwerk hebben ingekocht dat niet aan de 150 db-norm voldoet. Dit zou een reden kunnen zijn waarom er toch verboden vuurwerk op de markt is. maar ook de aanwezigheid van restanten van vorig jaar kan daarvan een oorzaak zijn. Mikx: "Bovendien hebben de Chinese hoofdfabrikanten geen goed zicht op de produktie van voetzoekers en donderbussen, die in kleine, dikwijls particu liere fabriekjes in de Chinese Volksrepubliek worden ge maakt." Naar verwachting gaat er dit jaar minder vuurwerk de lucht in dan voorgaande jaren. Deze dalende omzet heeft zich in 1980 ingezet. Ook het assor timent blijkt te veranderen. Het import-vuurwerk bestaat nog slechts voor zo'n dertig procent uit rotjes en donder bussen, het leeuwedeel is sier vuurwerk. In Rotterdam is er in één week tijd 13 kilo vuurwerk in beslag genomen. Winkeliers in de Louwerssestraat en de le Middellandstraat verkochten vuurwerk zonder vergunning. Op 26 oktober maakte de poli tie 25 kilo buit bij een winke lier in de Platostraat. Kinderen in de leeftijd van vijf tot vijftien jaar vormen de meest kwetsbare groep voor vuurwerk, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek be cijferd. Jaarlijks komen onge veer vijftig mensen in het zie kenhuis terecht na een vuur werkongeval, van wie de mees ten met oogletsel. De oorzaken van ongelukken komen meestal voort uit expe rimenten met vuurwerk. LEIDEN „Er is zeker iprake van een acuut gevaar. Nu de Raad van State van me- ging blijkt te zijn dat drinkwa- grleidingmaatschappijen zon- uer voorafgaande vergunning yan de provincie kanalen mo len graven in de duinen is in beginsel de situatie ontstaan dat grote delen van het Hol landse duingebied zó op de schop kunnen, zonder dat daar veel tegen te doen is." Dat zegt een woordvoerder van de in Leiden gevestigde Stichting Duinbehoud. Volgens hem geldt voorlopig voor de aanleg van de kanalen die worden gegraven ten behoeve vp de drinkwatervoorziening slechts één beperkende voorwaarde: aan de oppervlak te mogen ze niet breder zijn dan 10 meter en op de bodem niet breder dan 5, en de diepte mag niet meer bedragen dan 2,5 meter. De lengte is echter niet aan een maximum gebonden. Dat Jietekent in uiterste consequen tie-dat de kanalen net zo lang "mogen worden gemaakt als de waterleidingmaatschappijen góed lijkt. De Stichting Duinbehoud vindt deze toestand onaan vaardbaar. „Gelukkig", aldus de woordvoerder, „is de strijd 'nog niet gestreden. We zijn ir de zaak in gesprek met de vincie." e waterleidingmaatschap- ■n hebben voor de Holland- uststreek plannen gemaakt er niet om liegen. De dui- tussen Monster en Hoek Holland blijven daarbij tlsch buiten schot, en voor uinen op Voorne (voor een >t deel beschermd natuur- ed) hoeft ook niet ge- id te worden. iders ligt het echter op ingebieden gereali- d zou moeten zijn die goed r 1.6 miljoen kubieke me- ater per jaar meer dan In vergelijking met de and zoals die halverwege aren '70 was betekent dit oename van ruim, 100 pro- iltratie heeft voor natuur en landschap dramatische ge- 71 volgen Die worden zichtbaar vanaf het moment dat de voor het 'ombouwen' tot infiltratie- gebied noodzakelijke werk zaamheden beginnen. Natuur lijke ontwikkelingen worden verstoord en er ontstaan blij vende ontsieringen van het landschap. Later komt als gevolg van het inbrengen van het rivier water een proces op gang waardoor het duin langzaam maar zeker van een natuurlijk in een onnatuurlijk milieu wordt omgezet. De samenstel ling van de bodem en het grondwaterpeil veranderen. Vochtige duinvalleien kunnen daardoor uitdrogen. Planten en dieren met een voorkeur voor zo'n omgeving moeten daardoor het veld rui men voor andere soorten, die <in het duin eigenlijk niet thuis horen. Hoe snel zulke verande ringen zich kunnen voltrekken laat zich illustreren aan de hand van de ontwikkeling die een stuk duin in de omgeving van Zandvoort heeft doorge maakt: in nog geen tien jaar daalde daar het aantal plan- tesoorten met circa 50 procent. •(Van een onzer verslaggevers) Rotterdam zal er een ge woonte van maken om top ambtenaren dringend te vragen zich binnen de ge meentegrenzen te vestigen. Daarbij zal volgens wethou der Jansen van personeels zaken niet op een paar kilo meter worden gekeken. De gemeente komt daar mee tegemoet aan de wens van fractievoorzitter Bertus Bohré van het CDA, die vindt dat topambtenaren in de stad moeten wonen. "Zij moeten op eik uur van de dag aan den lijve ondervin den wat het betekent Rotter dammer te zijn. Het zal hun oordeelsvorming in gunsti ge zin verbeteren," aldus Bohré. ROTTERDAM De woon- las-ten van huurders in Rotter dam gaan iets omlaag. De ge meente is van plan de electra- kosten van lift, hydrofoor en blokverwarmingspomp kwijt te schelden. Deze maatregel zal waarschijnlijk alleen voor huurwoningen in stadsvernieu wingsgebieden gelden. Het be spaart de huurder 8 50 per maand. Gekeken is ook naar het wa tertarief. Nu betalen huurders watergeld voor de openbare ruimte als portiek en galerij. De bedoeling is om deze open bare ruimten niet meer in re kening te brengen. Dit scheelt de huurder ongeveer 2.50 per maand. Wethouder Vermeulen (stadsvernieuwing) heeft bij wethouder Van der Pols (be drijven) erop aangedrongen het watertarief zo snel moge lijk te wijzigen. Bewoners in Het Oude Noor den en Cool met stadsverwar ming zullen ƒ7.77 minder gaan betalen voor de warmwaterap- paratuur. De Gemeenteraad zal binnenkort het voorstel hierover behandelen. De administratiekosten zul len bij sommige woningbouw corporaties omiaag gaan. Over stookkosten mag niet meer dan 2.65 procent administratie kosten worden berekend. Wat de bijkomende kosten (servi ce) betreft is het maximum gesteld op vijf procent. Het Gemeentelijk Woningbe drijf zal de glasverzekering voor huurders verlagen. Voor dubbel glas wordt nu 3.25 per maand in rekening gebracht. De bedoeling is om deze kosten te beperken tot 2.- per maand voor dubbel gla3 en ƒ,1.50 voor enkel glas. Containerruimten voor huis vuil worden niet meer ge bruikt. Het schoonmaken van deze opslagruimten kostte ƒ2.50 per maand. De vuilnis zakken worden nu weer op straat gezet zodat de riks kan worden bespaard. DORDRECHT De politie heeft aan de Dordtse Haas- wijkweg Oost een zwaar ver vuilde woning aangetroffen waarin een 72-jarige vrouw leefde temidden van een enor me bende van vieze kleding en rottende etensresten. Door tus senkomst van de GG&GD werd een begin gemaakt met de schoonmaak van de woning. Ondanks de rommel bleken de huisdieren van de bejaarde vrouw, drie honden, 15 konij nen. 20 kippen, tien katten en twee gelten in een goede condi tie te zijn. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De breuk in de linkse samenwerking in Rotterdam is met meer te lij- mem De stap van de CPN een streep te zetten onder de coali tie met PvdA, D'66 en PSP/ PPR in de gemeenteraad is voor de partners een voldon gen feit. Pogingen om de sa menwerking te herstellen zijn niet te verwachten. De PvdA is niet bereid om nog meer water bij de wijn te doen. Het compromis om 3,8 inplaats van 4,8 miljoen gulden te bezuinigen op wijk welzijn De kritiek van de CPN op het linkse programcollege werd gisteren door de PvdA gepareerd. „Onze partijen heb ben overeenkomstige karak tertrekken, maar onze uit komsten zijn vaak verschil lend. U heeft gisteren een soort requisitoir gehouden. Uw we reldbeeld is zo grof, dat leidt tot vertekening van de werke lijkheid. U geeft Den Haag de schuld en daarmee klaar," al dus wethouder Roel den Dun- nens PvdA-lijsttrekker bij de vorige verkiezingen en woord voerder van het college. De gemengde gevoelens bin nen de PvdA-fractie over het vertrek van de CPN uit de coa- litlewerden verwoord voorzit ter Johan Henderson: „Ik vraag Roel van Veldhui zen goed te luisteren. Er dreigt in Rotterdam geen links pro gramakkoord over te blijven. Stel dat ook andere partners, uw voorbeeld kan inspirerend werken, opstappen. Heeft Van Veldhuizen goed geluisterd naar de WD en het CDA? Dat zijn wellicht onze nieuwe coali tiepartners." Wethouder Joop Linthorst (Financien) deed een minder emotionele duit in het zakje: „De CPN heeft als enige partij niets gezegd over het dreigen de permanente tekort van de gemcentq Rotterdam, het komt in die kraam niet te pas..." En: „Een gemeente be sturen is geen lolletje. Je kunt niet simpel achter belangen gaan staan. Het is niet leuk, maar nodig. Het is nog nooit zo nodig geweest om belangen af te wegen." W Fractievoorzitter Roel van Veldhuizen (CPN) ontkende dat het begrotingstekort zijn partij niet ter harte zou gaan. „Wij zitten hier niet goedkoop hobby's na te streven En over die zogenaamde simpele eco nomische visie, dat is een vooroordeel. Communisten ba seren zich niet op boekjes die lang geleden geschreven zijn, hoewel er waardevolle dingen in staan. Zo ongecompliceerd denken wij niet." De CPN handhaafde de mo tie om het bezuinigen op wijk- welzijn te schrappen. „Het is geen goedkope onderhande lingstruc. Het gaat niet goed in Rotterdam. Mensen verliezen hun vertrouwen in de politiek. Het is een arme stad, voi men sen die al gepakt zijn en die hechten aan welzijnsvoorzie ningen in hun wijk. Wij willen die mensen niet helemaal in de kou zetten." Ook de andere coalitiepart ners lieten zich gisteren horen over de breuk. Guus Faasen van D'66; „De CPN is met een destructief verhaal gekomen, zo verwoestend zou je het zelfs van de oppositie niet verwach ten. Deze partij heeft zich overschreeuwd. Een misstap is menselijk en we zuilen wel zien wat een handtekening van de CPN onder het programak- koor waard blijkt te zijn." Nelis Oosterwijk (PSP/ PRR) noemde de stap van de CPN "betreurenswaardig" maar pleitte ervoor op hoofd punten samen strijd te blijven voeren. „Wat ons betreft gaan we verder met de PvdA en zij het in een andere construc tie met de CPN. Het blijft gezien de verschillen tussen partijen balanceren op het slappe koord. ROTTERDAM Bij elkaar 123 kunstwerken uit de Rotterdamse arto theek zijn gevonden bij een Hagenaar, die door heel Nederland voor meer dan een miljoen gulden aan geleende kunst verzamelde. De 31-jarige man, die zich uitgaf voor "ambassa deur van de Verenigde Arabische Emiraten" en oplichtingen op zijn ge weten heeft is voort vluchtig. Wel heeft de politie zijn "chauffeur" aangehouden en zijn huis aan de Benoorden- houtseweg doorzocht. Bij stichtingen voor beeldende kunst en arto theken in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Haarlem hebben de twee mannen in de afge lopen maanden tiental len kunstwerken ge leend. Daarbij werd van allerlei namen gebruik gemaakt. De politie ver onderstelt dat de kunst werken gebruikt werden als relatiegeschenk van de "ambassadeur". De voortvluchtige P. N. trok de aandacht van de politie nadat een bank in Den Haag zwendel met cheques had ge meld. De man had een groot aantal bankreke ningen geopend en onge dekte cheques uitgeven. Nader onderzoek bracht aan het licht dat behalve de bank (voor 40.000 gul den) ook twee vrouwen ra Den Haag waren op gelicht voor 350.000 gul den. Met zijn "chauf feur", de 22-jarige J. P. M. uit Bentveld, had de m Rolls Royce of auto met diplomatiek kente ken voorrijdende "am bassadeur" het geld ge kregen voor een gunsti ge belegging. Bij huiszoeking vond de politie vele kunstwer ken van artotheken. In een boerderij in het Bra bantse plaatsje Zeeland zijn 97 stukken gevon den. In de Rotterdamse artotheek was de ver- missing van de werken nog niet geconstateerd omdat de uitleentermijn nog niet was verstreken. Op de vrije markt zijn de kunstwerken overi gens niet gemakkelijk of tegen de verzekerde waarde te verkopen. DORDRECHT De keel-, neus- en oorarts J. M. de K., die de amandelen, knipte van de driejarige Kelly van der Plank, heeft drie dagen later op de overlijdensakte ingevuld dat het meisje een natuurlijke dood is gestorven. Volgens de regionaal inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Hol- land kan de KNO-arts om die reden worden vervolgd voor valsheid in geschrifte. Tegen zijn collega W. F. die dienst deed in het rooms-katholieke ziekenhuis toen het meisje overleed is inmiddels een ge rechtelijk onderzoek gestart. Vul in, knip uit en stuur op ineen open envelop naar Het Vrije Volk afd Oplage Zaken Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam 0e postzegel Betalen wij

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1