Schiedam 14 'Dit zou elke School moeten doen' Gemeente opent eigen tv-kanaal Kantoor in Zuid We zitten in de zone makeii bezwaar Ook controle rondom oude GTB-terrein f Vrouw breekt knie 'Eis van vijftig procent barwinst is geen utopie' vj mÊÊÊ ül I li (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Alle begin is moeilijk Dat onder vonden zo'n 75 leerlingen van de Ldedewyde- LHNO gisteren bij hun eerste sollicitatiegesprek. Ze hadden één voordeel: de gesprekken waren in scène gezet. „Het gaat om de ervaring," zegt Lie- dewyde-directrice Thea cie Rijcke. „Nu weten ze wat hen straks te wachten staat." Na het telefo nisch sollici teren worden de opgenomen gesprekken gezamenlijk afgeluisterd. -4! immmumxit In kleine groepjes wordt uitgelegd wat werkloosheid voor het leerlingenstelsel bete kent. 'Eerst kijken' Door een simpele druk op de knop heeft de gemeente een eigen kanaal tot haar beschikking. Sch 'tfl %1 1 'U HET VRUE VOLK J Leerlingen oefenen 't solliciteren Volwassenen van buiten de school traden op als zakelijke werkgevers. Daardoor leek het "spel" zo echt, dat sommige meisjes er wat zenuwachtig van werden. Dat nam overi gens niet weg dat ze hun uiter ste best deden om zich zo goed mogelijk te "verkopen". Zo liet een 17-jarige sollici tante zich niet strikken door een werkgever die haar het minimum-jeugdloon bood "met een tijdelijke korting van vijf procent". Ze beet direct terug: ..Waar slaat dat nou op?" Het solliciteren werd op twee ma nieren gespeeld: gesprekken aan een tafel en het telefonisch informeren naar de vacature. De telefoongesprekken wer den op de band opgenomen en naderhand met een groep leer lingen. de "werkgevers" en do centen afgespeeld. Kritisch luisterden ze terug. „Je kunt beter zeggen dat je op een LHNO-school zit dan op een Huishoudschool." vond eeri meisje. Een ander: „Als je ver telt dat je voor een vak een vier hebt. moet je erbij zeggen dat je dat wel weer ophaalt." Onderwijscoördinator Benno van Krogten gaf de meisjes ook nog wat ideeën: „Stel je zo pittig mogelijk op en toon be langstelling voor het werk en het bedrijf. Je moet bazen nu eenmaal soms een beetje slij men!" Het oefenen van sollicitanten is onderdeel van een twee da gen durend project voor de.75 eindexamenkandidaten van Liedewyde. Directeur Thea de Rijcke: „Eigenlijk zou iedere school dit moeten doen. Wat er gaat gebeuren als je na school werk gaat zoeken, wat voor problemen je tegenkomt, is toch prettig om van tevoren te weten." Die informatie is vandaag nog eens extra aangevuld door een markt, waarbij tal van or ganisaties voorlichting gaven aan leerlingen en hun ouders. Het vormingscentrum Maas kant, de Trechter (werklozen- project), de Sociale Dienst, het» arbeidsbureau en het bureau' voor rechtshulp hadden daar een kraam opgesteld. Ook de afdeling Sport en Re creatie van de gemeente Schie dam heeft een rol gespeeld in het project. Tussen alle gefin geerde sollicitaties had deze afdeling een echte vacature gestopt. De meisjes waren wel op de hoogte; twee solliciteer den. Zij zijn. uitgenodigd voor een nader gesprek. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDLN- GEN Door een simpele in- greep in een schakelkast heeft de Schiedamse overheid een kanaal op de TV-kabel vrijge maakt. Op maandag 19 decem ber beginnen de Openbare Nutsbedrijven (ONS) met het uitzenden van "kabelinforma tie". die net als de Nederland se. Belgische en Duitse TV-sta- tions met één druk op de knop in de huiskamer is te ontvan gen. In feite mag elke kabelex ploitant (lees: gemeente) een kanaal zelf benutten. De enige voorwaarde is dat de informa tie alleen "kabelzaken" mag bevatten. Ander plaatselijk nieuws, zoals het ophalen van huisvuil tijdens de kerstdagen, mag alleen in de echter als daarvoor een speciale toestem ming is verleend. Dat is ook de reden dat buur gemeente Vlaardingen het Schiedamse voorbeeld niet snel zal volgen. Het energiebe drijf (GEWB) in Vlaardingen wacht liever totdat het een "compleet pakket kan aanbie den, waarin meer zit dan ka belinformatie alleen." aldus GEWB-voorlichtsler S. Visser. "Ook willen we eerst kijken hoe de proef in Schiedam ver loopt". De ONS-Schiedam hopen juist door het openen van een kanaal "straks snel in te kun nen spelen op nieuwe ontwik kelingen. Er zit van alles in de lucht. Wie weet geeft de minis ter straks in zijn medianotg het groene licht voor lokale te levisie," zegt ONS-voorlichter N. Dingenouts. Bovendien, aldus Dinge nouts, is kabelinformatie op «WA zich interessant genoeg. "We kunnen de kijker dan melden dat er atmosferische storingen zijn, of dat België is uitgeval len vanwege een omgewaaide zendmast. Schiedam neemt binnenkort een besluit over het plaatsen van de BBC op de ka bel. Nou, als die er komt, kun nen wij" daarover ook via de TV informatie geven." "Kanaal 3", zoals de nieuwe ONS zender gaat heten, is te ontvangen tussen de zenders Duitsland 1 en België Vlaams- De kabelabonnees hoeven geen hogere bijdrage te gaan beta len, omdat de ingreep vrijwel kosteloos was. De proef duurt in principe een jaar. Het antennewoud van het belontvangststation aan de Schiedams/Vlaardingse ka- Laan van Bol'Es. SCHIEDAM De Ver eniging van Vrije Lig gers, eigenaren van ple zierjachten die niet in een jachthaven willen liggen, heeft een be zwaarschrift bij hét rijk ingediend tegen de voor genomen verhoging van de havengelden in Schie dam. Dinsdagochtend heeft voorzitter Goof. Hendriks het schrijven persoonlijk bij het mi nisterie van Binnenland- Zaken afgeleverd. Volgens de Vrije Liggers zullen de havengelden volgend jaar met zo'n 56 procent stijgen. Onaan vaardbaar, vindt dé pas opgerichte vereniging. Niet alleen de haven gelden, maar ook een ar tikel in HW van afgelo pen' maandag, over de aanleg van een jachtha ven in de Nieuwe Haven, is de vereniging in het verkeerde keelgat ge schoten. „Daaruit zou blijken dat wij bang zijn dat wij gedwongen wor den in die haven te gaan liggen. Dat zijn we niet. Ik lig al veertig jaar In Schiedam, waarom zou ik nu ineens in een jacht haven moeten?" zegt Goof Hendriks. Volgens Hendriks is het tarief voor de nieuwe haven, twintig gulden per vierkante meter ho ger uitgevallen dan aan vankelijk was 'beloofd'. „Voorzitter Speyer van de Nieuwe Haven zei dat hij alleen met de aanleg zou beginnen als de huurprijs niet boven de ƒ12,50 zou .komen. Nou, dat zit er wel boven." In de Sportraad voor Schiedam wordt intus sen druk bekeken of de watersportvereniging Nieuwe Haven wel lid mag zijn van dit orgaan. SCHIEDAM Ook de pro jectleiding van Schiedam-Zuid zit nu in een kantoor tussen de mensen. Volgende week wordt een nieuw onderkomen aan de Leliestraat feestelijk geopend. Een groot pand, een oude school, is zodanig verbouwd dat allerlei groepen die zich met stadsvernieuwing in deze wijk bezig houden, er een plaats krijgen: de projectlei ding, de bewonersdeskundige en de bewoneraverenigingen. De verbouwing heeft 300,000 gulden gekost, maar daarvoor Is het oude gebouw praktisch „gerenoveerd". Projectleiders Jan Goed en Eddy Karrenbelt (ambtenaren die stadsvernieu wingsplannen voorbereiden en begeleiden) hebben het, samen met hun nieuwe buurvrouw Ni- colette van Weizen (bewoners- deskundige) modern, functio neel en eenvoudig ingericht. Karrenbelt en Goed zaten voorheen in het Stadskantoor. Onlangs verhuisde ook Jos Verbaner, de projectielder van Schiedam-Oost, naar een adres in zijn werkgebied SCHIEDAM „We zitten in de gevaarlijke zone.. Bij bezui- 'niglngen moeten we zeer te rughoudend zijn." Dit zégt de commandant van het Schie damse brandweerkorps, A. Me taal. Volgens hem moet goed onderzocht worden wat de con sequenties zijn van kortingen op het brandweerbudget. De le den van de raadscommissie voor Algemene Zaken kregen dinsdagavond een kopie van een artikel overhandigd uit het maandblad Bestuur. Onder het kopje 'Brandweer: Kosten en baten* gaat Metaal in op de be zuinigingen bij de brandweer in het algemeen. In Analyse Bestaand Beleid I moest het Schiedamse korps een stevige veer laten in de vorm van twee arbeidsplaat sen. In het tweede deel van de bezuinigingen wordt wat te rughoudender gekeken naar kortingen bij de brandweer. Op de kosten van korps moet be zuinigd worden maar er wordt nog onderzocht waar dat pre cies mogelijk is. Er is nog geen bedrag genoemd. „Als brandweerman zeg ik 'nee' tegen elke korting. Ik vind echter dat je bezuinigin gen niét zondermeer van de hand kan wijzen," aldus Me taal. De uitrukploegen zitten onder de normbezetting die landelijk is voorgeschreven. Bij het personeel gaan al stem men op dat-bij verdere bezuini gingen op het personeel, de veiligheid van de spuitgasten ernstig in het geding komt. Per hoofd van de bevolking kost het Schiedamse korps jaarlijks ƒ59,40. Zij is hiermee de op drie na duurste'gemeen te in de categorie gemeenten met tussen de vijftig- en hon derdduizend inwoners. Het korps in Vlaardingen, dat bij na evenveel inwoners heeft, kost de burger 31,90 per jaar. Vlaardingen heeft echter 29 be roepskrachten en Schiedam 45. Dit alles heeft te maken met het 'brandrisico' dat voor iede re gemeente verschillend is. Een manier om de kosten bij het korps te drukken is het in zetten van vrijwilligers. „In plaats van onder de wapenen, onder de straalpijp." zegt Me taal. „Er zit misschien iets in voor de toekomst." In zijn arti kel haalt Metaal als voorbeeld Italië aan waar de brandweer minder kost maar waar een 'brandweerpücht' bestaat. Op de laatste advertentie campagne voor vrijwilligers' kreeg het korps 27 aanmeldin gen van mensen die vrijwilli-' ger wilden worden. Nog niet bekend is hoeveel er na de se lectie overblijven. Het Schie damse korps heeft vijftig vrij willigers nodig. De laatste maanden was dat gedaald tot 42. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN De brandweerkorp sen van Schiedam en Viaar- dingen zullen - in de toe komst hun samenwerking verstevigen. Dit gebeurt met het oog op de bezuini gingen die ook de brand weer treffen. De eerste stap in de richting van een hech te samenwerking is het ge-' zamenlijk gebruik van de ladderwagens. Beide ge meenten hebben er bij el kaar vier. Het ligt in de be doeling om dat aantal terug te brengen tot drie. De wa gens zijn dan bij beide korpsen inzetbaar. Over een personele sa- menwer1 ng wordt intern overleg gepleegd. Schiedam en Vlaardingen werken al enigszins samen in de Brapdweer Gemeenschap Noordelijke Delta waar ver der ook alle andere Rijn mondgemeenten bij zijn aangesloten. Deze organisa tie zorgt ervoor dat bij een groter incident in een van de steden, korpsen uit ande re gemeenten meteen inge zet kunnen worden. DONDERDAG 8 DECEMBER 1983 •PASSAGETHEATER Het waanzinnige blijspel met in éèn van de hoofdrollen Rijk de Gooyer 'Koppen Dicht' komt vrijdag 9 december in het Pas sagetheater. Een groot aantal bekende Nederlander speelt overigens mee in het door Wil lem Nijholt geregisseerde stuk zoals Ronnie Bierman, Frederik de Groot, Dolf de Vries en Pie- ter Lutz. Toegang 15,-, 17,50 en 20.-. Aanvang 20.15 uur. CJP/Pas 65+2.50 reductie. •TEERSTOOF Vrijdag 9 en zaterdag 10 de cember staat Nelleke Burg met haar programma 'Welleke Burg? Nelleke Burg' op het podium van de Teerstoof. Zij doet imi taties, speelt een 'toneelstuk voor één vrouw" en zingt lied jes. De teksten zijn van haar- zelf, Hans Dorresteijn en Jack Gadella, Hessel van der Wal en Flip Broekman. Toegang f 12,50. CJP/Pas 65+ 10,-. Aanvang 21 uur. Nieuwstraat 12. KINDERPROGRAMMA Het poppentheater van Rudolf Thljssings en Saskia Boelsums treedt zaterdagmiddag voor al le Schiedammertjes op in de Teerstoof. Kinderen van 5 tot 10 jaar kunnen avonturen bele ven met de poppen tijdens het programma 'De Avonturenma- ked. Aavang 14.30 uur. Prijs 3,50. Kinderen die van film houden kunnen zaterdag 10 december, zondag 11 en woensdag 14 de cember terecht in het Passage- theater. Er worden tilms vertoond van Watt Disney. Aanvang 14 uur. Toegang6,-. FILMCLUB Vrijdag 9 december wordt bij de Fiimclub Schiedam de Rus sische film 'Stalked gedraaid. De science fictionfilm geregis seerd door Andrej Tarkowski begint om half tien. De zaai in gebouw de Teerstoof is open vanaf half negen. Donateur worden van de filmclub kost 5,- per seizoen (inclusief toe gang eerste film). Toegang do nateurs 3,50. Nieuwstraat 12. DE KREEK In de Kreek, Lange Haven 92, wordt zondag 11 december een spannende kinderfilm ver toond. De film gaat over een stel kinderen die een spionage- groep ontdekken. De film is Nederlands ondertiteld. Aan vang voorstelling 13,30 tot 15 uur. Prijs/1,50. 1 QUIBUS De Schiedamse Kunststichting presenteert in Café Quibus aanstaande zaterdagavond vanaf 21.30 uur het vierde Open Podium. Cultuurwethou der H. Posthoorn zal de diver se mensen die optreden aan kondigen. De toegang is vrij. Het vijlde Open Podium vindt pas plaats op 7 januari. Met kerst wordt er vakantie gehou den. Zondagavond speelt de groep Savannah Latijns-Ameri kaanse muziek. Zangeres, zan- Kopij voor deze rub dient uiterlijk de woe: dagochtend voorafgaai aan de donderdag, w; op de aankondiging daan moet worden, in ona bezit te zijn. Ons pos tad. res Is: Hoogstraat 125b, 3111 HD, Schiedam, (j kunt u kopij ook op dit adres afgeven. S.v.p. g» post meer adressen aan ons oude adri (Hoogstraat 76). Teleto^ nisch kunt u onze redact tie bereiken onder de nummer: 736061 of 266646, an ReéT treom dr& ger en vier muzikanten komen voor net publiek optreden van af 21.30 uur. Toegang vrij. 1 Lange Haven 28. r„r MUSEUMORGEL 9], Zaterdagmiddag 15 uur speelt Kees Passchier op het orgelW de aula van het Stedelijk seum. Hoogstraat 112. Metjvo medewerking van de bas Jaap,- Blom worden er werken vanVT Pachelbel. Bach, Handel, wi$ ther Wesley en Guilmant veWb tolkt. Gratis entree. •GOUDSBLOEM Second Skin. een hardrock-J groep uit het Noorden van héld - land, komt vrijdag 9 decembéri 'f in Café de Goudsbloem. Sl.-'sq' Annazusterstraat, spelen. VaiPi af 21.30 uur zal de groep uitd#' pan swingen. De op Ameri- nafrjj kaanse leest geschoeide mu-oof ziek wordt gespeeld door: Har- ry Kwant - Zang; Luuk Vlssch& - drums; Erwin Java - gitaarpw zang en Fred de Sévrèn Jac-:w quet - bas, zang. r.et THE HAPPY CLUB De vereniging van alleenstaand den gaat vrijdagavond dansen* in zaalTivoli, Nieuwe Haven' 237. Op zaterdagavond vanaf3"! 20 uur is het dansen en gezel ligheid in het Partycentrum Jansen, Vijverhofstraat 116 ie^ Rotterdam. Informatie, tel. 357985 en 714617. 1 CJV CLUBS De Jeugdclubs van het Christe lijk Jongeren Verbond draaien op volle toeren. In alle wijken van de stad kunnen kinderen in de leeftijd van 6 tot 16 jaar terecht. Inlichtingen via: tel. 620112, 704274 of 263318. v QT A In Sociëteit QT komt zaterdag het pop-rockgroep Glenda Her man and The Biacktirm optreden Aanvang vanaf 22 uur. Entree ƒ5,-, Plaats: Gebouw de Teers toof, Nieuwstraat 12. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandzjekenhuis-aaif de Burgemeester Kriappèrtléén heeft dit weekeind EHBO- dienst, tel 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: beiien;^ - met de boodschappendienst^ tel. 206611. Spoedrecepten, te!. 261480. Tandarts: Dr. A.J. Mosk, Burg. Knappertlaan 39, tel. 734629. Spreekuur van 17 tot 17.30 uur op zaterdag erf zondag. SCHIEDAM Bij het afgraven van de giftige grond van het voormalige GTB-terrein (Hoofdstraat) zal ook de bodem in de directe omge ving worden ge controleerd. Naar verwachting begint aannemersbedrijf Van Zessen begin januari met het werk, waarvoor maximaal vier maanden is uitge trokken. De tijd dringt, want in Juni wil de ge- meerite op het GTB-terrein gaan bouwen. Er komen 93 woningwetwo ningen, waarvan er inmiddels zo'n 50 door de afdeling huisvesting zijn toegewezen. Vooral de belangstelling voor de eengezins woningen in het project (meer dan de helft) is erg groot. Het afgraven van de grond, die door het voormalige gas- station is vergiftigd, is het onderwerp van een informatie avond voor bewo ners op 15 decem ber. De grond wordt tot meer dan een meter onder het niveau van dW straat afgegraven Voor de gifgron een depot aan d naburige Water- wegstraat openge steld. Ook grond in de omgeving/die on- verhoopt is veront reinigd, zal worden^ verwijderd. SCHIEDAM Bij een aanrijding heeft de 23-jarige Schiedamse vrouw J. K. een knie ge broken. Zij raakte op de kruising van de Willemskade en de Rozenburgse- straat in botsing met een personen auto. Het voertuig, be stuurd door een 45-jarige Schie dammer, kwam haar op dezelfde weg tegemoet toen de vrouw linksaf wilde slaan. Ze wil de remmen op het midden van de weg maar gleed door, vermoedelijk o het wegdek was. De vrouw is ambulance ové bracht naar tv Schieland-Ziek huis en aldaar genomen. VLAARDINGEN „Deze eis van 50 procent is geen utopie, maar een eenvoudig te reali seren eis zonder dat absurd hoge prijzen gevraagd hoeven te worden. Dat lukt ons al een veelvoud van ja ren." Dit schrijft Henk van Goor, penningmeester van de CJV „Liefde en Vrede", in het december-nummer van Impuls over de omstreden bezuini gingsmaatregel voor de Vlaarding- se club- en buurt huizen. Zoals bekend moe ten deze installin- gen met ingang van volgend jaar mini maal 50 procent winst op de barom- zet maken. Dit be drag wordt meege rekend bij de vast stelling van dé sub sidie. Vooral Ver eniging Wijkbelan gen Vettenoordse- polder en Open Jongeren Centrum Summerstreet heb ben fel geprotes teerd tegen de maatregel. Volgens de VOP-vereniging komt zelfs het voortbestaan van de kinderclubs in gevaar. Penningmeest Van Goor tilt rite zo zwaar aan de, maatregel, alhi wel ook hij ark dat „het.huisfw boekje sluitend maken, geen voudige opga en wordt". Ai solute noodz noemt hij „e nig uitgaven troon, een wichtig pakkétraar eigen bijdragéfwï®. gelmatige budget-?.; bewaking enéëR+j evenwichtig RTÖlW beleid bij de bare*-, ploitat/e". I

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2