14 'Nodig, er en zijn' 'Zuinigheidsrecord' nog niet gebroken oom weer i Jaarverslag OJC is sterk verouderd Brug nu beschermd tegen doorzakken DCMR zoekt gif in Steendiikpolder Inbraken hadden met elkaar te maken Automobilist schept chaos op plein v: Video-films huren? Vanaf 4,- per dag Sch T Irtrl n 1 I f B^g-* (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN De nieuw bouwplannen voor 1984 in Vlaardingen en Schiedam staan zwaar onder druk. Staatssecretaris Brokx houdt voorlopig vast aan zijn standpunt dat in het Rijnmondgebied tot en met 1987 33 procent min der woningen mogen wor den gebouwd. Rijnmond kenschetst die situatie als "dramatisch" voor Vlaar dingen en Schiedam. Een plan voor de bouw van 90 woningwet woningen aan de Stations straat voor volgend jaar staat op de wip. In plaats van in decem ber sal Schie dam pas in maart '84 de finitief uit sluitsel krij gen. Speculeren BALY, DAM 5a, SCHIEDAM, moio - as™. Geopend van 10-18 uur. Donderdagavond koopavond. Geen borg - Legitimatie vereist De 'busdienst' ziet Riet Konings als een van de be langrijkste verdiensten van de stichting. Als je ae deur uit wilt heb je vervoer nodig/' zegt ze. Sstfe AA Toerclub Nivon Ooievaars Dorpskerk At IETVRUE VOLK Schiedam VRUDAG 9 DECEMBER 1983 "1 *i Nieuwbouwplannen voor 1984 zwaar onder druk Deze gemeenten dreigen bij de verdeling van nieuwbouw voor 1984, die Rijnmond deze maand gaat maken, belangrij ke bouwprojecten te moeten la ten lopen. In Schiedam staat de bouw van 90 woningen aan de Stationsstraat op de wip, in Vlaardingen projecten aan de Kieuwelaan en de Landstras t. Hoe ernstig de situatie is blijkt uit cijfers van Rijnmond. Als de staatssecretaris zijn mening niet wijzigt krijgt Schiedam de komende tijd ge middeld 190 woningen per jaar. J. Peppelaar van Openba re Werken Schiedam: „Ik zie dan niet in hoe we volgend jaar aan de Stationsstraat kunnen gaan bouwen." Vlaardingen zou dan gemid deld 150 woningen per jaar mogen bouwen. W. C. Terpstra van Openbare Werken Vlaar dingen: „Onze gemeente zou keihard worden getroffen. Be staande plannen voor 1984 blij ven dan liggen, en op langere termijn kan braakliggende Ttg 1 wam Schiedam "Het wanfunctloneren van on ze beroepskrachten heeft ons met name in de laat ste helft in een moeilijk parket gebracht." Dit zegt voorzitter Piet Pen ning van het open Jonge ren centrum Noord in het jaarverslag over 1982. Hij doelt hiermee op het ontslag eind vorig jaar van Jaap de Graaf. "Ik denk dat hieruit ge leerd kan worden dat een beroepskracht in dlen-.i moet zijn van de sticnting waar hij voor werkt," vindt de voorzit ter. De Graaf was des tijds in dienst van de Stichting Samenlevings opbouw Schiedam Noord. Het jaarverslag heeft de tands des tljds niet doorstaan en loopt sterk achter op de actuele ont wikkelingen. Onlangs werd bekend dat de ge meente geen geld meer zal steken in een Jonge rencentrum. Ook de vrij willigers zelf hebben in een brief aan het college laten weten liever geen 'dure grootschalige voorziening' meer te wil len. Het OJC zal in de toekomst wat kleiner dan oorspronkelijk in de bedoeling lag uit de verf komen. In zijn inleiding zegt Penning het noodzake lijk te vinden dat er nog dit Jaar met de bouw van een centrum begon nen wordt Een wens die door de tijd is achter haald. grond niet worden bebouwd. Dat kan enorme verliezen voor het grondbedrijf tot gevolg hebben." De beide gemeenten specule ren er nu op dat Rijnmond reeds deze maand een uitzon deringspositie voor hen maakt De Schiedamse wethouder C. van Tilborg: „Er zijn door de overheid niet voor niets mil joenen in Schiedam gepompt Super 8 speel/sexfilms, 6 voor 27,50 voor een hele week. voor het maken van plannen voor stadsvernieuwing. Dan moet je die plannen ook kun nen uitvoeren." Terpstra: In Vlaardingen wordt traditioneel veel ge bouwd in de woningwetsector. Er liggen goeie plannen, daar moet Rijnmond naar kijken. Ze moet geen kil rekensomme tje maken en zeggen: Rijn mond krijgt zoveel minder, dus moet Vlaardingen evenre dig veel inleveren." Zekerheid krijgen de ge meenten pas in maart volgend jaar, als Rijnmond en staats secretaris Brokx opnieuw pra ten. Rijnmond is daarover op timistisch gestemd. Gecom mitteerde A. P. van der Jagt: „De staatssecreraris heeft on ze problemen begrepen en 13 bereid gebleken daarover ver der te praten en knopen door te hakken." SCHIEDAM Met een 'encrm feest' zal de stichting Lentefeest volgende week woensdag haar twaalfeneen halfjarig bestaan vieren in het Passagetheater. Nationa le helden als Vader Abra ham en Imca Marina zulten een optreden verzorgen. Het behalen van de mijlpaal be tekent geenszins dat de stichting nu op haar lauwe ren zal gaan rusten. „Zolang er gehandicapten zijn, is Lentefeest broodnodig," meent Rietje Konlngs, stu wende kracht en voorzitster van de stichting. Op 1 juli 1971 werd de stichting officieel opgericht De naam werd verzonnen door.de notaris. In de lente van dat jaar hadden Rietje Konings en haar medestan ders een grote manifestatie, speciaal voor gehandicapten, in de Margriethal georgani seerd. Naar aanleiding daar van werd vervolgens het werk ondergebracht in een stichting. Als een van de grootste verdiensten van de organisa tie ziet Riet de bussen die welhaast niet meer weg te denken zijn uit het straat beeld van Schiedam. „Daar keek het bestuur destijds raar van op. Ik zei dat er een bus moest komen maar nie mand wist wat we daarmee aan moesten. Ik denk dat vervoer voor gehandicapte mensen ontzettend belang rijk is. Als Je de deur uit wilt moet Je toch vervoer heb ben". Lentefeest heeft door de jaren heen welgeteld vijf bussen versleten. Met acht chauffeurs wordt nu een "busdienst" onderhouden die beschikt over twee voertui gen. Vorig Jaar nog bleek de busdienst goed voor een klei ne ruzie met Euro tax. Dit bedrijf dacht dat haar omzet door de activiteiten van Len tefeest zou dalen. „Met Lentefeest hebben we een plaats willen creëren waar gehandicapten en ge zonde mensen zich kunnen treffen," zegt Riet. „Het is hier zo dat men zich aan moet pa ren aan de gehandi capten. Dat is het omgekeer de van wat er buiten de deur gebeurt." sen rijden al is deze organi satie gericht op de wed strijdsport. „Ik vind het jam mer dat er geen goede sa menwerking tussen de orga nisaties Is," vindt Riet „Ik zie dat niet als concurren tie." De stichting kan voorlopig bogen op een vaste kring van bezoekers van zo'n tweehon derd mensen. Vijf dagen per week kunnen zij meedoen aan activiteiten als een bin go, gymnastiek, naailessen en boottochten. Het team van vrijwilligers bestaat uit ongeveer 24 mensen. Riet Konings zou graaf zien dat ook gehandicapten en bejaarden van bulten Schiedam het gebouw aan het Broersvest 101 met een bezoekje komen vereren- «Ik krijg wel eens mensen aan de telefoon die niet durven. Die denken dat zij er niet in komen." Lentefeest is In Schiedam niet de enige organisatie die zich het lot van gehandicap ten aantrekt De Invaliden Sportvereniging Ooievaars heeft bijvoorbeeld ook bus- Het feest in Passage om half twee 'a middags. Naast de genoemde corifeeën tre den ook Jonina (buikdanse res), The Family en de Son ny Boys op. Als gastheer zal Jac Hölsken fungeren. Al de ze artiesten hébben belange loos hun medewerking toege zegd. De festiviteiten worden s avonds verlegd naar het Lentefeestpand waar „leder een die wel eens iets met Lentefeest te maken heeft gehad" welkom is een bor- reltje te komen drinken. SCHIEDAM Schiedam kan nog steeds bogen op de meest zuinige woningen in ons land. De bewering als zou de Noordhollandse gemeente Am stelveen met een complex su- pergeïsoleerde woningen het 'zuinigheidsrecord' hebben ge broken lijkt een^slag in de lucht. De nieuwe huizen ver gen naar verwachting acht honderd kubieke meter gas per jaar. De ME-(Minimum Ener gie) woningen in Woudhoek- Noord verbruiken naar schat ting 450 kubieke meter per jaar. Toch werd het nieuwbouw project in Amstelveen in publi caties aangekondigd als het "absolute record op het gebied ven energie zuinige woningen'. De staatssecretaris van Volks huisvesting, Brokx, was giste ren naar het plaatsje afgereisd om met een zaag een nage bootste gasmeter door te za gen. Symbolisch werd hiermee tweederde van het gasver bruik, die de woningen zullen besparen, duidelijk gemaakt. De nieuwbouw is een initia tief van de Stichting komfort optimalisering en kasko (SKOOP). Alleen het kasko van de woning wordt geleverd. De eigenaren maken hun be huizing zelf af. "Met ons ontwerp hebben we echt het minimum dat er te verkrijgen is, bereikt," zegt ar chitect Schepers van het archi tectenbureau dat de woningen in Woudhoek heeft ontworpen. "De publiciteit is een stunt die bepaalde mensen uit willen ha len. Ik kan me niet voorsteilen dat er nog zuiniger woningen ontworpen zijn." "Er wordt met name op het gebied van energiebesparing nogal wat ketelmuziek ge maakt," zegt wethouder Zijde veld, die de energiebesparing hoog in het vaandel heeft staan. Hij was destijds de eer ste die reageerde toen het ar chitectenbureau op de markt kwam met de ME-woningen. "Als we de cijfers mogen gelo ven zit het ministerie ver keerd. Ik weet niet of een reac tie op z'n plaats is en of Je daar iets mee bereikt." Hij zou wel een eventuele telex aan het ministerie in overweging ne men. Ook de heer Verdoes van de afdeling Wonlngbeheer fronst de wenkbrauwen als hij hoort van het 'record' in Amstelveen. "Dat kan toch niet. De zuinigs te woningen staan toch In Schiedam?" Bij het ministerie van Volks huisvesting weet de afdeling voorlichting niet precies welk type woning er in ons land het' zuinigst omspringt met de gasvoorraad. SCHIEDAM Ter wijl kindervriend Sinterklaas nu zo ongeveer bij de Golf van Biskaje dobbert, richten al le ogen zich al op het komende kerst feest. De zwartepie ten zijn in de etala ges vervangen door kerstklokken en dennetakken, het gehijg van de Ren dieren voor de arre stee is al bijna hoor baar. Loco-burge meester Scheeree heeft gisteravond met een simpele druk op de knop de traditionele kerst boom in de stad ont stoken. Ditmaal niet op de Koe markt maar "voor de deur" van de ruï ne aan de Huis te Rivièreweg. Ook dit jaar is de boom, IS meter hoog, een geschenk van Sandvik-Neder- land dat is geves tigd in Schiedam. De S3 jaar oude boom is gekapt op een steenworp af stand van het hoofdkantoor van het bedrijf in Sand- viken, Zweden. Het ontsteken van de verlichting werd gisteravond muzi kaal omlijst door Harpe Davids. Na de officiate daad werd het gezel schap een borrel aangeboden in de foyer van het Pas sagetheater. Sand- vik schenkt Schie dam al tientallen jaren een kerst boom. -a-sA VWK 'A m V SCHIEDAM Na dat vorige week voor de tweede keer een vrachtwa gen door de Koe- marktbrug zakte, is deze voorzien van hekken. Zo hoopt de gemeente dat chauffeurs van zware voertuigen niet snel meer van hun baan zullen af wijken. Het fietspad direct naast de rij baan is, door de houten constructie, niet bestand tegen zware belasting. Een vrachtwagen, beladen met alumi nium, kwam vorige week even met de rechtervoorwielen op dat fietspad te recht, toen de chauffeur moest uitwijken voor een RET-bus. Het ge volg: een harde, doffe knal die tot - op de Broersvest hoorbaar was. De voorwielen zakten tot de as door de brug en maakte zo een gapend gat van vijf bij anderhalve meter. Een uur had het betreffende trans portbedrijf nodig om de vrachtwagen uit het gat te lich ten. Eerst moest het aluminium wor den overgeladen. Werknemers van de gemeente tim merden het gat vervolgens met een grote plaat hard board dicht. Om herhaling te voor komen zijn nu lan ge, rood-wlt ge blokte hekken ge plaatst. Een hoek van één van die hekken is er overi gens alweer afgere den. De Koemarkt- brug schijnt echt te smal te zijn. MAASSLUIS In de Steendijkpolder zijn ambtenaren van de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) deze week begon nen met grondbo ringen. Die boring In de met haven- bagger vervuilde grond maakt deel uit van het nader onderzoek waar voor de minister vorige week toe stemming heeft ge geven. Dit is in een brief van Rijnmond mee gedeeld aan alle bewoners In deze wijk. Zij worden verzocht zo veel mogelijk mee te werken aan 70 bo ringen in tuinen. Tevens zullen de DCMR-ambtenaren in groenparkjes en speelplaatsen 10 grondmonsters ne men. Afhankelijk van de resultaten kan het aantal monsters nog wor den opgevoerd tot 150 in de tuinen en 30 "~r!ngen in o; aar groen. C L -vil de DCMR de diepe onder grond bekijken. Op een loswal zullen de ambtenaren op tien plekken tot ze ven meter diepte (de oorspronkeljke hoogte van de pol der) boren evenals op twee plaatsen ten oosten van de loswal waar bagger is gespoten. Het nader onder zoek zal zich verder richten op de kwali teit van het drink water, de lucht en de bodem in krui- ruimtes onder de huizen en de ver spreiding van even tuele vervuiling in het grondwater. De bewonerscom missie die zich met de gifzaken bezig houdt, heeft aan het gemeentebe stuur gevraagd geld uit haar eigen potje van 5000 gul den vrij te mogen maken voor (iet volgen van een cur sus toxicologie. Wethouder Isaac van der Knaap geeft hiervoor geen toestemming. SCHIEDAM in de afgelopen dagen Is een reeks van in braken gepleegd die de politie met elkaar in verband brengt. Vier wonin gen, alle aan de Laan van Sple- ringshoek, warén het doelwit van die ven. Sieraden, si garetten, videore corders en andere apparatuur werden gestolen. In enkele woningen werden tevens vernielingen aangericht. Vernielingen zijn ook in een winkel aan de Broersveld aangericht. Een deur aan de ach terzijde werd gefor ceerd. Volgens de politie hebben de daders een „ware ravage" veroor zaakt. Met behulp van een> valse sleutel is in- - gebroken in de kleuterschool Tie- relier. Daar werden t twee cassetterecor- ders en een schrijf- machine gestolen. SCHIEDAM Een onbekende auto mobilist heeft gis ternacht op het Ru- benspfein een ware chaos aangericht. Met zijn auto reed hij een zestal ge parkeerde auto's aan, die zwaar be schadigd raakten. De dader liet zijn voertuig achter en koos het hazepad. Uit een onderzoek naar het kenteken blijkt dat de auto is gestolen. De automobilist moet via de Burge meester Knappert- laan onderweg ge weest zijn van Vlaardingen naar Schledam-centrum. Sporen wijzen uit dat hij de bocht van het Rubens plein niet heeft kunnen houden. Hij raakte eerst de trottoirband en reed twee auto's aan. BIJ zijn poging om weer macht over het stuur te krijgen schampte hij nog vier gepar keerde auto's. De politie tast in het duister omtrent de identiteit van de automobilist. kortaf De toerclub Rijn mond organiseert zondag aanstaande een veldtoertocht In de omgeving van Schiedam. De route gaat over moeilijk begaanbare wegen, velden en zand vlakten. De afstand die wordt afgelegd is 30 kilometer, ledereen kan mee doen; er Is geen speciale fiets voor nodig. Men moet echter rekenen op een zware Inspan ning. Startplaats: de kantine van de wielerbaan Schie dam in sportpark Harg, tussen 10 en 11 uur. Het NIVON-Schie- dam gaat weer kerststukjes ma ken. Liefhebbers van die bezigheid kunnen zich tot 15 december daarvoor opgeven. Woens dag 21 december om 14 uur zal het dan zover z'jn.Jn de Marljkeschooi aan de Dr. de Vis serlaan 1. Opgeven bi) het secretariaat van het NIVON, tel. 738486. Deelname kost twee gulden vijftig. Vanavond houdt de Invaliden-Sportver eniging Ooievaars een bingo-avond. Dit vindt plaats In de grote zaal van "De Belangen" aan de Lange Haven 73. De aanvang Is 20 uur, de zaal gaat een uur eerder open. In de Schiedamse Dorpske-k wordt zondag aanstaands de laatste "open deurdienst" van het jaar gehouden. jwiru

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2