14 Eerste paal is 'half werk' m Dubbel voordeel van Huis drukkerij Oliebol en appelflap zijn niet te vertalen ONS STUKJE STRAAT WORDT VERGETEN' PvdA en WD ont kennen 'deal' Hersen schudding na botsing Kortaf Gemeentemuseum Maassluis dicht Video-films huren? Vanaf 4,- per dag NMB waardeert tegen- van gemeente -hMK-'-Uê Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente gaat extra geld uittrek ken om de hoogte van de onroerend goedbelasting "nóg zorgvuldiger" te bepalen. Voor een nauwkeurige taxatie van alle Schiedamse panden is een gespecialiseerd bureau aangetrokken. Zo moet worden voorkomen dat huiseigena ren via de rechter de gemeente achteraf tot terugbetaling van teveel geïnde OGB dwingen. ■«ém - Onder het toeziend oog van zo'n vijftig belangstellen den sloeg wethouder Zijdeveld de eerste paal voor de nieuwbouw in het centrum maar voor de helft de grond in. Een bijeenkomst van Turkse en Nederlandse vrouwen, georganiseerd door de Schie damse vereniging van huisvrouwen; veel bezoekers toonden elkaar foto's van hun gezinnen. Super 8 speel/sexfilms, 6 voor 27,50-voor een hele week. BALY, DAM 5a, SCHIEDAM. Tei. 010-267216. Geopend van 10-18 uur. Donderdagavond koopavond: Geen borg - Legitimatie vereist Verplicht Verontruste bewoners van de Huis manstraat bij het hek, dat hun deel van de straat scheidt van het andere stuk. "Poli tie en ambu lance weten ons niet eens te vinden." ifsm Surfers Wilgen knotten De Flat Meiden groep GGD-verga- dering Hollandiaaiitf Vogels weg Vernield 3 Inbraak tttii ■Vf. 'deal'- '1* HET VRUE VOLK Schiedam VRUOAG 16 DECEMBER 1983 (Van een onzer vei .daggevers) SCHIEDAM - Een 36-jr.- rige fietser heeft gisteren bij een botsing met een auto êen hersenschudding opgelopen. Het ongeluk ge beurde op de kruising van de 'a-Gravelandseweg en de Burgemeester H. Grete- laan. De fietser sloeg vlak voor de ogen van een 56-ja- rige Schiedamse automobi list links af. De man kon niet tijdig remmen. De fietser is overge bracht naar het Clara-zie- kenhuis in Rotterdam, zijn woonplaats. Behalve de hersenschudding liep hij ook schaafwonden op. door dat hij enkele meters door de auto werd meegesleurd. Gemeente trekt extra geld uit voor taxatie SCHIEDAM Het was eigenlijk half werk wat wet houder Chris Zijdeveld (Ruim telijke Ordening) gistermid dag afleverde. De eerste paai van de nieuwbouw tweede fase in het centrum, sloeg hij maar half in de grond. De eerste helft kostte al zo'n twintig mi nuten. Het 'halve werk* vorm de het startsein voor de bouw van 158 huurwoningen op een terrein aan de Korte- en Lange Achterweg. De eerste fase van de nieuw bouw kwam ongeveer een half jaar geleden gereed. Ook in de tweede fase is de nodige ruim te gereserveerd voor parkeer plaatsen. In het plan zijn 53 'carports' opgenomen. Par keerplaatsen voor de bewoners onder de bebouwing. De woningen worden ge bouwd in vier blokken met elk drie verdiepingen. Er komen 148 woningwetwoningen (waarvan 27 bejaardenwonin gen en 4 aangepaste woningen voor Invaliden) en 10 eenheden voor één of twee persoonshuis- houdena. De gemiddelde huur per maand bedraagt 513 gul den voor de woningwetwonin gen en 254 gulden voor de klei nere modellen. Zijdeveld benadrukte in zijn toespraak na het slaan van de paal, de centrumfunctie die de nieuwbouw heeft. „Een goede conditie van het hart heeft in vloed op de gezondheid van het hele lichaam," vond de wet houder. „Dit bouwplan is zon der echte wanklanken tot stand gekomen." Met de bouw van de tweede en derde fase komt langzamer hand een einde aan de kaal slag die het centrum al enkele maanden siert. Het ligt in de bedoeling de perste woning eind volgend jaar op te leve ren. In de zomer van '85 moet de laatste woning gereed ko men. ujptp? ..De taxatie kost nu wat meer. maar als je daardoor fouten kunt voorkomen brengt dat geld zich wel weer op," aldus J. de Pater, ad- junct-hoofd afdeling financiën. De kosten van de taxatie komen nu uit op 825.000 gulden. Dat is 160.000 gulden meer dan het bedrag dat daar oorspronkelijk voor was uitge trokken. Eerder dit iaar werd bekend dat Schiedam met een ander taxatie team wilde gaan werken, nadat de gemeente een zaak tegen huiseige naren van de Meeuwcnsingel voor dc Hoge Raad had verloren. Wet houder C. van Tilborg wilde tussen die zaken geen verband leggen. „Maar we werken al sinds 1975 met (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De huisdruk kerij van de gemeente Schie dam wordt ondergebracht bij de bedrijfsgemeenschap Schie- mond (sociale werkplaats). Naast een bezuiniging van een kleine 100.000 gulden levert dat een ander belangrijk voordeel op: noodzakelijke investerin gen komen ten laste van het rijk. „We maken gewoon handig gebruik van de andere finan cieringswijze van Schiemond," aldus wethouder C. van Til borg. De huisdrukkerij heeft binnen enkele jaren nieuwe off- setapparatuur nodig. Die nieuwe apparatuur is noodzakelijk, omdat de ge meente al haar drukwerk niet langer wil uitbesteden, „Als we het in eigen beheer maken is het veel goedkoper," zei Van Tilborg in de commissie finan ciën. Dat ontlokte het CDA-raads- lid J. M. de Koning de opmer king dat „inmiddels bij een Schiedamse drukkerij al vier mensen zijn ontslagen, omdat dat bedrijf geen werk meer krijgt van de gemeente." Om het genoemde bezuini- gingsbedrag te bereiken mag echter niets meer buiten de deur worden gedrukt, aldus Van Tilborg. dezelfde taxateurs. Het kan geen kwaad als in het team nieuw bloed gaat stromen." aJdus Van Tilborg in juli dit jaar. Dc Pater wil de naam van het nieuwe taxatiebureau niet noemen „Dat is een kwestie van privacy." vindt hij. Wel wil hij uitleggen waardoor dc kans op fouten wordt verkleind: „Dit bureau levert nauw keurig uitgewerkte taxaties, je kunt precies zien waarom een pand zo veel waard is. Zij pakken de zaak gewoon zeer diepgaand aan." Dc taxatie van de ruim 20.000 Schiedamse panden zal het hele vol gende jaar duren. Iedere vijf jaar moet dc gemeente die handeling la ten verrichten, omdat periodiek ook de OGB opnieuw moet worden vast gesteld. Het CDA-raadslid A, van Lingcn pleitte er deze weck voor om de taxatie-rapporten in de toekomst openbaar te maken. „Dan kan ieder een zien hoeveel een pand waard is," zo motiveerde hij zijn voorstel in de commissie financiën. Wethou der Van Tilborg reageerde echter afwijzend. „Je loopt het risico dat een huiseigenaar niet meer het geld voor zijn huis kan krijgen wat hij wil." SCHIEDAM "Oliebollen en appelflappen", de benaming van onmiskenbaar Hollandse lekkernij, zijn niet in het Turks te vertalen. Die kleine taalbar rière stond het slagen van een bijeenkomst van Turkse en Ne derlandse vrouwen, gisteren in zaal Sociale Belangen, niet in de weg. De middag, georgani seerd door de Schiedamse ver eniging van huisvrouwen, droeg vooral een gezellig ka rakter. Het "taaiprobleempje" ont stond in het begin van de mid dag. toen mevrouw G. Egbers van de huisverouwenvereni- ging de Turkse gasten uitno digde om bij de koffie een lek ker hapje te eten. De tolk van de Turkse vrouwen vertaalde alles, behalve genoemde spij zen. De zaal. gevuld met ruim 90 vrouwen, schaterde het uit. Dat was tevens tekenend voor de sfeer waarin de ontmoeting plaats vond. Het was gisteren voor de tweede keer dat de beide groe pen elkaar ontmoetten. Eerder dit jaar is een groep van de huisvrouwenvereniging uit Schiedam bij de groep Turkse vrouwen in Rotterdam op be zoek geweest. Zij kregen daar uitgebreid te zien hoe de Turk-, se vrouwen leven. Gistermiddag lieten de Ne derlandse vrouwen zien wat hun vereniging doet. Op grote tafels waren produkten van de knutseigroep uitgestald en het Huisvrouwenkoor zong enkele liederen. Uit het Turks ver taalde gedichten werden voor gelezen, Voorzitster van de Schie damse huisvrouwen, mevrouw W. Janse: "Wij hebben ook zul ke ontmoetingen gehad met Surinaamse vrouwen. Het is heel leuk om elkaar beter te le ren kennen, dat neemt veel vooroordelen weg." Mevrouw Egbers: "Als vrouwen hebben we zoveel gemeen, dat we niet' alleen moeten vallen over dat wat we niet gemeen hebben." Veel tijd was gistermiddag vrijgemaakt om gewoon, in kieine groepjes, wat met el kaar te praten. Daarbij Heten veel vrouwen aan de hand van foto's elkaar hun gezin zien. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een trieste gebeurtenis deze week was bij een aantal bewoners van de Huismanstraat (Sehiedam- West) de druppel die da em mer deed overlopen. „We zijn echt verbitterd dat niemand iets voor ons kan doen," zeg gen ze. „De verkeerssituatie hier is een chaos. Als er brand uitbreekt, of iemand ziek wordt, ben je doodsbenauwd of de hulpverlening er wel tijdig bij kan komen." De Huismanstraat is als het ware "in tweeën geknipt". Wie de straat vanaf de Westfranke- landsestraat binnen gaat, loopt vlak voor het einde vast op een groot hek. Zo'n vijftien meter verderop, waar opnieuw een hek staat, begint nog een aller laatste stukje Huismanstraat. Tussen de hekken voltrekken zich de werkzaamheden voor de bouw van woningen aan de Mariastraat. „Ons stukje straat dreigt et vergeten gebied te worden, vindt het echtpaar Mulder, dat achter het tweede hek woont peze week werd dat pijnlijk bevestigd. Bij het echtpaar voor de deur was een bejaarde vrouw ten val gekomen. Om wonenden die direct hulp bo den konden niet verhinderen dat de vrouw aan haar ver wondingen overleed. Eén van die omwonenden: „De politie en de ambulance kwamen hier pas lang nadat wij gebeld hebben. Nou was het voor die vrouw waar schijnlijk toch te laat geweest maar het is wel tekenend. Op een gegeven moment zag ik aan de andere kant van de hekken een politiewagen rij den. Ik heb staan roepen en fluiten, maar die afstand is veel te groot. Nou, ze reden tot het hek en gingen toen weer weg." Pas nadat de politie voor de tweede keer was gebeld, waar bij oewoners uitdrukkelijk haddei» vermeid dat „hun stuk je Huismanstraat" alleen van af het Fabriplein bereikbaar is. kwam de surveillancewa gen ter plaatse. Tussen het ♦Mdstip van melding en komst van een ambulance zat vol gens de bewoners meer dan een uur. De bewoners, die door die gebeurtenis nog sterk onder de indruk zijn, hebben naar hun zeggen inmiddels „alles en iedereen gebeld die maar iets aan die rare verkeerssituatie kan doen. Maar het lijkt alsof niemand ons kan helpen." Ook de andere straatjes, die hun deel van de Hulsman* straat bereikbaar maken, zijn volgens de bewoners regelma tig geblokkeerd door bouwver- keer. „Ook andere dingen zijn mis. Er was hier enige tijd ge leden brand in een leegstaand pand. De brandweer had twin tig minuten nodig om bluswa ter te krijgen. Die put hier. daar stond geen druk op." De chaotische verkeerssitua tie wordt door de gemeente er kend. Een woordvoerder van Civiele Werken: „Ik wist we! dat het moeilijk was, maar klachten van bewoners heb ik nog nooit gehoord. Maar er zijn duidelijke afspraken met de aannemers die met die bouw bezig zijn. Zij zijn ver plicht altijd in elke straat een doorgang van drieënhalve me ter vrij te houden." Civiele Werken constateert dat aan die voorwaarde in de Huismanstraat kennelijk niet is voldaan. „Wij zullen probe ren daar snel verandering in te brengen. Belangrijk ver keer, '-als een ambulance, moet e» toch door kunnen." Zeilplankvereniging Delfland te Maas sluis houdt vrijdag 16 december haar jaarlijkse ledenver gadering. Om acht uur begint de ver gadering in gebouw Sursum Corda aan de Fenacoliusiaan te Maassluis. Na het formele deel wordt een surffilm vertoond. Vrijwilligers kunnen zaterdag 17 de cember wilgen knotten in de Zuid- buurt. De werk groep Maassluis/ Maasland verza melt om tien uur bij de boerderij Zuid- buurtseweg 40 te Maassluis, ledereen is welkom om te theipen. "Tij! Uilenspiegel" heet het toneelstuk dat 14 kinderen van wijkvereniging De Flat zaterdag vanaf 14 uur op voeren in het wijk- gebouw aan de Burg. Schwartz- iaan. Acht van hen spelen een dubbel rol. Het stuk is in gestudeerd onder leiding van de leid sters van de kin derclubs. Het is de eerste keer dat de kinderen wier leef tijden van 9 tot 12 jaar variëren, het podium betreden. Het Vlaardings Vrouwenhuls aan de P.K. Drossaart- straat 65-67 in Vlaardingen gooit iedere zondagmid dag de deur open voor meiden. Vanaf twee uur komt daar de "meidengroep" bijeen voor een muziekje, zelfver dediging "enz. Maandag 19 de cember vergadert het Algemeen Be stuur van de GGD Nieuwe Waterweg Noord in het oude stadhuis van Schie dam. Aan de orde komen onder meer de jaarverslagen over de jaren "81 en '82 en de stand van zaken betref fende de nieuw bouw anr.bulance- centrum Schiedam. Voor de behande ling van de agenda bestaat er voor niet-leden de gele genheid te spreken over onderwerpen, die op de agenda staan. Agenda plus stukken liggen ter inzage op de afde lingen voorlichting van de gemeenten Schiedam, Vlaar dingen en Maas- sluis. De vergade ring, die openbaar is, begint om 16.1 uur. Sportvereniging 1„. Holiandiaan meldt dat de jaarlijkse Hollandiaanloop Ju volgend jaar wordt gehouden op 28 ja nuari. Er zijn vier afstanden: 2%, 5, 10 en 15 km. Dat alles ais vanouds in park 't Nleuwelant^, te Vlaardingen. 9 Uit een volière in park 't Hof zijn 15 grasparkieten en 2 goudfazanten ont vreemd. De waarde van de vogels be- r, draagt 105 gulden. Het hangslot van de deur werd ge- %j forceerd. „4J, Onbekenden heb- ,1(-- ben van twee wo ningen aan de Waalstraat de re genafvoerpijpen vernield. Schade bedraagt 350 gul den. In een woning aan de Fannius Schol- J tenstraat is inge- broken. Er werden**» goederen ter waar- de van 10.000 gul-.?!' den ontvreemd. 'i6 ►S- Ï8 SCHIEDAM De Partij van de Ar beid en de VVD ontkennen ten stel ligste dat zij in de besluiten overhet crematorium en de. nota Opbouwwerk een 'deal' hebber) gemaakt. Uit de mond van vooral de CPN waren dit soort 'aantijgingen' aan het adres van de coalitiepartners te beluisteren. In de ogen van de CPN en PSP raads leden maakte.de PvdA dinsdag avond een opmer kelijke ommezwaai door de Nota op bouwwerk van wet houder Hafkamp (VVD) goed te keu ren, "Heel merk waardig," noemt Ulferd Bruseker (QPN) de houding van de socialisten. "De PvdA heeft drie jaar geleden, bij de begrotings behandelingen, een motie ingediend om het opbouwwerk uit te breiden." Na afloop van de vergadering van commissie Welzijn kreeg Bruseker van zijn collega Collé te horen dat de VVD akkoord was met de bouw van het crematorium. „Je kan het niet hardop zeggen, maar de indruk dat er een deal is gemaakt hebben wij wel sterk," zegt Bruse ker. Raadslid Prins (VVD) wijst van te voren gemaakte af spraken resoluut van de hand. „Daar is pertinent niets van waar. Wij zijn een partij die wel zorgvuldig met de financiën om willen gaan maar zijn het niet met de cijfers van Reijnhout eens." aldus Prins. De 'specialisten' binnen de fracties hebben wel overleg gehad met elkaar, maar dat heeft vol- r'<£ fin1 ain gens Prins niets van doen met het maken van een Gé Brouwer noemt de aantijgingen "onlogisch. Het is naief om te veron- ff derstellen dat wij afspraken hebben ff. gemaakt. De nota over opbouwwerk was al weken bij ons bekend. Het crematorium is van de laatste twee we-™,! ken. Het is pure waanzin." „Ik heb in mijn be-' toog drie jaar gele— den gevraagd om twee nieuwe op bouwwerkers. Dat moet je in z'n tijd bekijken. Nu gaat het om het behou den van de moge lijkheden om op bouwwerk te ple gen in het licht van*** de financiële pro- blemen." Brouwer vraagt zich ook af 'STi hoe een 'deal' lot stand moet zijn ge-Al komen. VLAARDINGEN Een waterverfschil derij van wethou der Bas Goudriaan (gesigneerd "Bas") was het cadeau dat burgemeester Van Lier gistermiddag de Nederlandsehe Middenstandsbank gaf ter gelegenheid van de ingebruik neming van het nieuwe kantoor pand aan het Ver- ploegh Chassè- plein. Het schilde rijtje toont de nieu we situatie die met financiële steun van de NMB zal ont staan, nadat de noodvestiging ?an de Binnensingel zat zijn afgebroken. Er komt daar een platsoentje en een vijver. "Als de in spraak het ge doogt". zei burge meester Van Lier er wijselijk bij. Het nieuwe kan toorpand dient ter vervanging van de villa waar de bank sinds de veertiger jaren in gehuisvest was. Omdat met name de commis sie stadsherstel te gen afbraak van de beeldbepalende vil la (bouwjaar 1905) was, duurde het ja ren voordat de bank het groene licht kreeg voor zijn nieuwbouwplannen. "Achteraf zijn wij er de gemeente er kentelijk voor, dat u nee gezegd heeft", zei districts directeur H. Schut te bij de opening, "want wat er nu gerealiseerd is, is een stuk beter." Van Lier grapte: "De gemeente heeft met u "mee gedacht." Het nieuwe kantoor heeft twee verdie pingen en is verge leken met het oude zo'n kwart groter, "f De bank heeft nu de beschikking over enkele spreek kamers en krijgt in januari een balie- terminal die direct verbonden is met de computer op het hoofdkantoor. Voorts heeft het kantoor een auto- matische nachtkluis" die onmiddellijk een lege cassette iv* teruggeeft als meni'L er een volle ingooit.,r In de nieuwe vesti-f ging werken 25 personeelsleden, waaronder het per soneel van het ka^yj kantoor Holy dat vandaag is opgehe ven. De NMB Vlaardingen maakt/ deel uit van een net circa 480 kantoren in Nederland. De NMB is de derde handelsbank van Nederland en teit fn, totaal bijna 11.309,!,. medewerkers. MAASSLUIS Het Gemeentemu seum in Maassluis blijft in ieder gevat tot volgende week gesloten. Het stadsbestuur heeft dit gedaan omdat kunstenaars die het Stedelijk Museum in Schiedam tot gisteren bezet heb ben gehouden, dreigden het mu seum in Maassluis ook te bezetten. Jan Deursen is na mens het college met de kunste naars overeen ge komen dat siuiting een "afdoend mid del" is om te pro testeren tegen de bezuinigingen van minister Brinkman. Deursen: "We had den de keuze tus sen sluiten of be zetten. Die keuze was voor de ge meente niet moei- lijk." Conservatrice Mar jan Groen van het Gemeentemuseum zegt de actie te be treuren, vooral voor exposante Jeanne Bieruma-Oosting die door de actie het hardst wordt T7f ffnVti «W 1 olf T riov.'" getroffen. Zij heeft»*}! vorig jaar haar werk aan het mu»3~. seum geschonken;-4. Een collectie vanT haar schilderijen; aquarellen en II- tho's hangt nu in',n2 het gesloten mu*"® seum. s s Deursen: "Mis- schien kunnen ws de expositie vertel gen. Maar als dei ia? sluiting te lang <i" duurt, wordt dat* steeds moeilijker*'-^ In het vroege voor jaar beginnen met een verbou5-"1" wing van het mö3!,< seum."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2