mogelijk' ftoo.- f500.- f 1000.- Alcoholgebruik bij vrouwen neemt toe KERSTDAGEN? Bij vlucht man doodgereden Voor sportieve, actieve mensen. hg* X mm, m Brandstichter had al lang wraakplannen Frits van der Molen 'sterft in harnas' JÉ Prikkeldraad moet weg Protestmars na aanslag klstigo^ l{Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De oorlog tussen het kabinet en ;de FNV lijkt voorbij. FNV-voorzitter Wim Kok heeft het afgelopen weekeinde de "uitgestoken hand" van minister De Koning aanvaard: Kok is Jweer bereid met het kabinet om de tafel te gaan 'zitten om te overleggen over het sociaal-econo- imisch beleid voor de komende jaren. Koks achter aan, de FNV-federatieraad. moest vandaag overi gens nog beslissen over aanvaarding van De Ko- nings uitnodiging. JUNGERHANS kom en doe mee. win cadeau-cheques j JUNGERHANS REGEL ALLES MET UW POSÏGJ RO' Iedereen kent 't gemak van liet gebruik van girobetaal kaarten tijdens dc vakantie. Behalve in eigen land kunt u ze ook ;nög verzilveren op de postkantoren van zo'n 35 'buitenlanden Bovendien zijn ze uitstekend gedekt bij verlies of diefstal. Tegenwoordig maakt postgiro uw reis pakket compleet: meteen reisverzekering, reischeques en buitenlands geld. [VERGEET NIET V TL VERZEKEREN! Met één telefoontje kunt u zich als postrekeninghouder goed en voordelig verzekeren. Voor Nederland al vanaf t 0,50 per persoon per dag, voor het buitenland vanat 10,90! Alle bescheiden worden u per omgaande toegestuurd en de iremie wordt automatisch van uw postrekening afgeschreven. Ditzijn de nummers vandeadministratiekantoren waar mee u kon takt kunt opnemen, op werkdagen tussen 9.00-17.00 uur: Leeuwarden: 058-44 93 33, A rnhem: 085-45 7/11 en Den Haag: 070-82 40 91 HAALLWNJHilSCFlhQlJiS: I Heeft u géén girobetaalkaarten of gaat u naar een land w|ar ze niet van toepassing zijn t Haai dan even reischeques van American Express. Op grotere postkantoren kunt u ze tegen aan tante betaling direkt verkrijgen, op alle andere post kantoren kunt u ze bestellen. Reischeques zijn net als girobetaalkaarten goed gedekt dj:verlies en diefstal.L* kunt ze bij banken overal in het buiten- arfd verzilveren. DENK A AN BUITENLA NDS GELD! r Bij de grotere postkantoren kunt u nu ook terecht voor de-aankoop van buitenlands geld. Het geld van de meest bereisde vakantielanden is in voorraad. Dat van alle andere landen kunt u bestellen en enkele dagen later ophalen. U betaalt kontant of met girobetaalkaarten. rr postgiro rijkspostspaarbank Bezwaren Om vier uur Gezagvoerder Jan Ple.sman en minister Smit-Kroes omhelzen elkaar even voor vertrek van de Uiver van Schiphol. Foto inzet: Plesman groet, de uitzwaaiers met het V-teken. Munt uit in zuiverheid. MAANDAG 19 DECEMBER 1983 - .if binnenland 3 aanvaardt aanbod weer praten Kok ziet weer heil in overleg imet het kabinet omdat uit de ïbrief die De Koning hem heeft gestuurd valt op te maken dat Ier met het kabinet is te praten !over bijstellingen van het re geerakkoord. De Koning be looft dat ook andere visies om bit het economisch dal te ko men. zoals het plan van de IFNV, bespreekbaar zijn. Het regeerakkoord is geen doel op zich maar een middel om aan herstel te werken, schrijft De Koning. "Het kabinet gaat de discussies over hoe, het beter Izou kunnen, niet uit de weg." De leiders van de regerings fracties. van de oppositie en van het kabinet hebben ver heugd gereageerd op Koks be reidheid het overleg te hervat ten. CDA-fractieleider De *n huisvol geschenken iedere week6 prijswinnaars! ROTTERDAM Vries vindt dat weliswaar de hoofdlijnen van het regeerak koord moeten worden uitge voerd. maar dat er na 1984 minder moet worden bezui nigd. Oppositieleider Den Uyl meent dat net kabinet wel een aantal plannen moet herzien. De eenzijdige bezuinigingen op de uitkeringen moeten van ta fel. die op de ambtenaren moe ten uitdrukkelijk worden ge koppeld aan korter werken en meer banen, aldus Den Uyl. De Koning wil al begin ja nuari met de werkgevers- en werknemerscentraïes praten over de ingrepen in de uitke ringen per 1 juli. Zoals bekend wil het kabinet de bovenmini- male uitkerngen verlagen tot 70 percent van het laatstver diende loon. Die verlaging kan nog even worden uitgesteld in ruil voor verlagingen van de ziektewet-uitkeringen. Kok is ook bereid te praten over het heffen van sociale premies over deze ziektewet uitkeringen. waardoor de lang lopende uitkeringen (WAO c.d.) iets kunnen worden ge spaard. Het is overigens nog lang niet zeker dat kabinet en FNV het hierover eens wor den. Kok voelt er in ieder ge val niets voor de in de CAO's geregelde aanvullingen op het ziekengeld tot het normale loon te bevriezen: De werkge vers betalen die aanvullingen. Bevriezing zou alleen kunnen via een ingreep in de CAO's. WOENSDRECHT Eén ki lometer prikkeldraad dat door luchtmachtpersoneel was ge legd langs een deel van de ba sis Woensdrecht, woraen verwijderd. De prikkeldraadversperring was vorige week aangebracht nadat vredesdemonstranten bij dc hoofdingang van de ba sis hadden betoogd. Enkele da gen later hield de marechaus see drie onbevoegden aan die 's nachts de basis waren bin nengedrongen en met rode verf qen stafbureau van het op leidingscentrum Mobiele Een heden hadden beklad. In een reactie noemde de plaatsvervangend comman dant van de basis, majoor Wïj- nants. de maatregel om de rol len prikkeldraad op te ruimen gisteren „teleurstellend". DEN HAAG Vrouwen ondervin den steeds vaker problemen als ge volg van overmatig drankgebruik. Dat blijkt uit een onderzoek van de Apeidoornse Hen- riette Hartsenkli- niek die vrouwelijke alcoholisten onder behandeling heeft. Volgens de kliniek zien ook huisartsen steeds meer vrou wen met alcohol problemen op hun spreekuur. In 1970 betrof elke zesde ziekenhuisopname een vrouw die over matig drank ge bruikte, in 1980 was dit verschijnsel gestegen tot elke vierde ziekenhuis opname. Uit het onderzoek kwam naar voren dat vrouwelijke al coholisten die bui ten de deur drin ken, veelal alleen staande vrouwen zijn met weinig so ciale contacten. Ze bezochten vrijwel dagelijks cafés om in een contactbe hoefte te voorzien. Vrouwen zijn meer dan mannen stille drinkers, aldus één van de andere con clusies. De meeste vrouwen verbergen hun drankgebruik voor de buitenwe reld en zelfs voor hun geen zin én drinken in het me rendeel van de ge vallen binnenshuis. De onderzoekers ontdekten ook dat het patiëntenbe stand onder de vrouwelijke alcoho listen zich heeft verjongd. De mees te opgenomen vrouwen blijken nu tussen de 31 en 40 jaar oud. Ze drin ken gemiddeld ze ven jaar en meestal om relatie of finan ciële problemen of vanwege angsten. De helft van de vrouwen die in de Henriëtte Hartsen- kliniek werd behan deld bieek enkele maanden na ver trek uit de kliniek niet meer te drin ken. Deze vrouwen hadden ook verbe terde gezinsrelaties en een betere stemming. De rest van de vrouwen dronk opnieuw overmatig. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De Uiver heeft gisteren al meteen te kampen gehad met tegenslag. Na een probleemloze start van Schiphol, een triomfante lijke vlucht langs de Neder landse kust, en een behouden aankomst op het officiële ver trekpunt Mildenhal! in Enge land, is De Uiver op de eerste etappe Mildenhall-Marseille ir. de problemen gekomen. Bij Lyon moest de machine landen vanwege benzinege- brek. Een onverwachte hevige tegenwind zorgde ervoor dat de benzinetanks sneller leeg- raakten dan was verwacht. Eerder op de dag, net voor het vertrek van Schiphol, had Frankrijk ook al roet in het eten gegooid. De Franse lucht vaartautoriteiten maakten op het laatste moment grote be zwaren tegen het overvliegen van Frans grondgebied door de Uiver. De papieren van de Uiver de enige nog vliegen de DC-2 ter wereld met een Amerikaanse registratie en een Amerikaans bewijs van lucht vaardigheid zouden niet voldoen aan de Franse eisen maar overleg tussen de Nederlandse. Franse en Ame rikaanse luchtvaartdiensten zorgden toch nog voor een happy end. Op Schiphol deden "maar" 10.000 belangstellenden (er was op enkele tienduizenden gerekend) De Uiver met ge zagvoerder Jan Plesman en thousiast uitgeleide. Op Schiphol waren ook de weduwe en de dochter van Koene Dirk Parmentier aan wezig, de KLM-gezagvoerder die in 1934 de Uiver van Mil- denhall bij Londen (nu een Amerikaanse basis) naar Mel bourne bracht. Om vier uur 's middags begon de Uiver in Mildenhall aan de trip naar Marseille die voortijdig in Lyon eindigde. De KLM-be- manning maakt de reis naar Melbourne in 52 trajecten en zal per dag niet meer dan 4,5 tot 5 uur vliegen. VA'//// AMSTERDAM De bekende Am sterdamse journa list. Frits van der Molen is zaterdag op 75-jarige leeftijd overleden op het Canarische eiland Fuertaventura. Hij was daar samen met een tiental col lega's op een toeristische verken ningsreis. Van der Molen was vele jaren verbon den aan het week blad Elseviers Ma- 'gazine, waar hij ook na zijn pensio nering nog elke dag een paar uur werkte. Frits van der Mo len, die wel de nes tor van de Neder landse journalistiek werd genoemd, werd 's ochtends in zijn slaap door een hartaanval of een hersenbloeding verrast. Van der Molen ge noot grote bekend heid in journalistie ke en literaire kring. Hij was een opvallende ver schijning die over een ongewone hu mor en belezenheid beschikte en door een jarenlang ver blijf op Curacao en in de Verenigde Staten en door vele buitenlandse reizen een enorme kennis sen- en relatiekring had opgebouwd. Hij was oprichter van en medewerker aan verschillende letterkundige tijd schriften als ,.De Stoep" en „Man dril" en schreef ge dichten, literaire essays, diverse boeken en talloze journalistieke re portages. Van der Molen heeft oorspronke lijk een opleiding gehad voor recht bankgriffier en is enige tijd als hulp griffier werkzaam geweest. De dag na zijn pensionering zat hij weer gewoon achter zijn bureau. Hij wilde blijven werken tot zijn dood om zoals hij zelf altijd te kennen heeft gegeven „in het harnas te ster ven". HEERLEN Ongeveer 300 mensen hebben zaterdag in Heerlen deelgenomen aan een mars die bedoeld was als pro test tegen een recente aanslag op het huis van een Marok kaans gezin met negen kinde ren in die stad. In de stoet lie pen enkele politici mee. onder wie het PvdA-Kamerlid Hum'- mei. ALKMAAR Twee gedetineer den die zaterdag ontsnapten uit de gevangenis Schut- terswei in Alkmaar hebben tijdens hun vlucht een lesauto geramd waarbij de bestuurder, de 40-jarige rij-in- structeur R. v.d. Hout pp slag werd gedood. De twee. de 31-jarige A. H. (diefstal en openlij ke geweldpleging) en de 26-jarige W.S.C. (doodslag) vluchtten na de aanrijding een wei land in. Korte tijd later werden ze in gerekend door een groep van onge veer tien politie mensen. Bij z'n aanhou ding bleek C. een gebroken enkel te hebben. !n het zie kenhuis werd ook nog een zware her senschudding ge constateerd. H. was vrijwel onge deerd. Beiden ontsnapten zaterdagmiddag tij dens het luchten. Ze konden wegko men omdat een derde gedetineerde een touw over de gevangenismuur had gegooid. Een maal buiten sleur den de gedetineer den een 75-jarige man uit Bergen uit z'n wagen en gin gen ermee van door. Even ten noor den van Alkmaar reden ze met hoge snelheid door een rood stoplicht waarbij ze de les auto van de heer. Van Hout uit Alk maar in de flank ramden. Het slacht offer was bezig via de radio opdrach ten te geven aan een voor hem rij- dende motorrijder. Casa Rosso was een maffia-paleis' (Van onze verslaggever NICO POLAK) AMSTERDAM Het Paleis van Liefde en Geluk is in vlammen opgegaan. In toom gehouden door de politie staan Amsterdammers en buitenlui op de Oudezijds Achterburg wal te staren naar het na- smeulende monument van prostitutie, goklust en corrup tie: de internationaal befaam de Casa Rosso. Zij. die beweren het te weten, zeggen dat het Rode Paleis daar zeker dertien jaar heeft gestaan; dertien doden zijn er gevallen. In overgrote meer derheid moeten zij voor de rookontwikkeling zijn gevlucht en zijn gestuit door een deur, die niet openging. 'Ja, nogal lo gisch', zeggen zij die beweren het te weten, 'daarachter was toch de Black Jack-kamer die kon natuurlijk nooit wor den opgensteld'. Tijdens de persconferentie in het bureau-Warmoesstraat vertelt hoofdinspecteur Evert Jagerman zijn verhaal. Een jonge verslaggever dramt door over de vraag of de brandveiligheidsvoorschriften we! zijn nagekomen. Wat hij niet vraagt is of de wetten ten aanzien van de prostitutie en het kansspel ter plaatse wel zijn nageleefd. Een ieder wist immers dat de Casa Rosso eigendom was van de Cosa Nostra, oftewel de Amerikaans-Italiaanse Mafia. Zetbaas Maurits de Vries on derhield volgens de buurtgeno ten nauwe relaties met de poli tie. Jarenlang beheerste hij met een eigen legertje de wal letjes. Verslaggevers, die de misstand in de openbaarheid wilden brengen, werden met een misdrijf tegen hun leven bedreigd. Zo heeft het in het belang van de toeristenindus trie jarenlang aan de Oude zijds kunnen voortbestaan Ja nü komen de verhalen boven water. Hoe in de week ends zeker een kleine duizend mensen zich in de Casa Rosso verzamelden om deel te nemen aan het bingospel, dat voor een tientje entree de kans bood op een hoofdprijs van twintig mil le. Hoe de deuren zich gewoon lijk omstreeks half twaalf een half uur later dan vrijdag avond de brand uitbrak openden naar de Black Jack- en roulettetafels, waar alles kon wat de Nederlandse over heid had verboden. Dat de brand tegen elven is gesticht is nog een geluk geweest, zo zeg gen de kenners. Was het een uurtje later ge beurd dan was zeker een vijf voud van de dertien doden ge vallen. De aanstichter was volgens de politie de 36-jarige Israëli J. L., die korte tijd als 'schoon maker' in de Casa Rosso had gewerkt en een liefdesrelatie had aangeknoopt met een 24-jarige caissière van de club. Herhaalde malen was de brandstichter reeds uit de Ca sa Rosso geweerd en twee da gen voor het fatale gebeuren had de caissière de verhouding verbroken. Dit had bij de Israëli de knoppen doen doorslaan. Met een jerrycan benzine was hij de Kabalaelub in het seks- en gokpaleis binnengekomen. Achteruitlopend en dreigend met zijn pistool sprenkelde hij de benzine over de vloer. Daar na 'schoot' hij de benzine in brand. Samen met twee Israëlische kameraden vluchtte hij naar Haarlem. Wat de brandstich ter in Haarlem te zoeken had is tot op dit moment niet be kend. Wat personen van Israëli sche nationaliteit met de Cosa Nostra te maken hebben, is eveneens een raadsel. Alge meen bekend is dat Maurits de Vries zich noemende 'Zwar te Jopie' ten tijde dat hij in Nederland werd gezocht is ge- In deze ka mer kwa men zes mensen door mok ver stik king om het leven. Roet dwarrelde op dc slacht offers neer ivaa rdoor het silhouet van één van hen op het tapijt achter bleef. vlucht naar Israël. Hij doet zich voor als iemand van jood se afkomst, hoewel zij die hem kennen aan de juistheid van deze mededeling twijfelen. 'Jo pie', ex-havenarbeider en Zee dijk-ondernemer. vernoemt zich naar zijn broer en hult zich t.a.v. zijn familierelaties in stilzwijgen. Algemeen wordt aangeno men dat Amsterdam een z.g. 'shoarma-onderwereld' kent van geflipte ex-Israelische mi litairen. lijdend aan een oor logssyndroom. Het beeld dat door Israëlische personen van deze mensen wordt gegeven beantwoordt aan het beeld dat hoofdinspecteur Jagerman op riep over de brandstichter. Be trokkenen kunnen zeer goed omgaan met wapens en vuur Zij mogen worden beschouwd als psychiatrische patiënten. Het meisje van de brand stichter. de 24-jarige caissière H. W, B., bevond zich onder de vijf zwaargewonden en was volgens de politie 'niet aan spreekbaar'. AMSTERDAM De Israëli J. L. (36) liep al weken met plannen voor een wraakactie tegen het sex- en gokpaleis Ca sa Rosso op de Walletjes rond, voordat hij dit weekeinde over ging tot de afgrijselijke brandstichting die aan dertien mensen het leven kostte. Vijf zwaar gewonden liggen nog in ziekenhuizen, 24 anderen wer den lichter gc-wond. Edith de Vries, de dochter van Casa-Rosso-baas "Zwarte Joop", waa tien dagen geleden al voor L's wraakplannen ge waarschuwd door L.'s ex- vriending Ria B. (24), caissiè re bij Club 26, een onderdeel van het Rode Paleis. Vrijdag middag had Ria Edith, die de club tijdens haar vaders win tersportvakantie runde, nog gewaarschuwd dat L. mogelijk naar Edith op zoek was. De politie heeft Ria B. nog niet kunnen verhoren: bij een panieksprong uit het raam liep de caissière hersenletsel op. Verder lijdt zij aan shock en koolmanoxide-vergiftiging. In haar woning vond de politie een aan L, gerichte brief, waarin de caissière volgens Edith de Vries schreef dat zij "niet kon doen wat L. van haar verlangde, omdat zij nog geen vlieg kwaad kon doen." De elf gasten vijf vrouwen van 37 tot 58 jaar en zes man- nerf van 36 tot 62 jaar die om het leven kwamen, hadden het pand uit kunnen vluchten ais zij aan het begin van de gang niet links, maar rechtsaf waren geslagen. Nu waren zij, in de waan naar buiten te komen, door een ruit een afgesloten speelhol in gevlucht waar zes van hen door de giftige rook stikten. Ook twee personeelsleden, een 20-jarige vrouw en een 35-jari- ge man. vonden de dood. Burgemeester Van Thijn noemde het "hartverscheu rend, afgrijselijk en misdadig dat één man zoiets op zijn ge weten durft te nemen." Vol gens de brandweer was de brandbeveiliging van Casa Rosso wel optimaal, "maar te gen benzine begin je niets". De brand, die het Rode Pa leis geheel verwoestte, bete kent voor Amsterdam ook een economische klap wegens het wegvallen van de vermakelijk heidsbelasting. Maurits de Vries, de grote man aehter de Casa Rosso, is dit weekeinde hals-over-kop van vakantie te ruggekeerd. De politie had vanmorgen nog geen contact met hem gehad. De hoofdver dachte L. was nog te overstuur om te worden verhoord.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1