SSSW zou ruim ton hebben verduisterd museum Vlaardings blijft tot eind april bezet e Aiie partijen verrast door benoeming 'Opzien' rolt van pers in Viaardingen Hans Rikken bundelt vergader-poëzie Ruzie over secretaris: li I I MAANDAG 19 DECEMBER 1983 „Ja, hartelijk bedankt." Een zinsnede die Reinier Scheeres za terdag vele malen moest herhalen. De burgervader werd over stelpt met bloemstukken en felicitaties. SCHIEDAM On derweg, ergens in een benzinestation, kreeg Reinier Scheeres (39) vrijdagmiddag telefo nisch te horen dat hij tot burgemeester van Schiedam was be noemd. "Van zo'n mede deling sta je natuurlijk wel even te kijken. Ook al denk je dat je een grote kans maakt, je houdt de nodige slagen om de arm. Je weet dat er nog meer sollicitan ten zijn." Gezellig 'Burgemeester' Scheeres vergezeld van zijn, vrouw Hanneke, oudste dochter Korinne.en jongste telg Linda Wethouder Drukte „Vis a vis": veertig werk stukken van dertien kun stenaars met de visserij als thema tot eind april in het Visserij museum. Links: Kotter ter visvangst door Hugo Liebe. m ta A: HET VRUE VOLK Schiedam 4 'Van zo'n mededeling sta je iik wel even te kijken' la (Van onze verslaggever RONDEGKOOT) Deze houding is typerend voor de nieuwe burgervader. Op de vingers van cén hand zijn de 'opzienbarende uitspra ken' te tellen die hij in zijn loopbaan als wethouder heeft gedaan. De in Wassenaar ge boren Scheeres is bedacht- zaam en behoudend. "Voordat 'ik mijn sollicitatiebrief op de post deed. heb ik eerst gespro ken met de fractievoorzitters in de raad. Ik wilde weten hoe zij erover dachten. Het is een voorwaarde dat je ais burge meester de medewerking van dë gemeenteraad hebt." Reinier Scheeres zegt zelf dat zijn benoeming 'opmerke lijk* is. "Het is niet uniek maar het komt zelden voor dat een wethouder in dezelfde stad burgemeester wordt. Ik geloof niet-dat ik daar later proble men mee krijg. Dat ik als bur gemeester aangesproken wordt op het beleid dat ik als wethouder heb gevoerd. Ik ben zeven jaar wethouder van Fi nanciën geweest. Dat is zonder problemen overgenomen door Van Tilborg." Onlangs werden in de gemeenten Monster en Dordrecht ook wethouders be noemd tot burgemeester. In de gesprekken die Schee res met de vertrouwenscom missie en met het ministerie had over zijn (toen nog) even tuele benoeming werd hem ook gevraagd of hij er niet tegenop zag in dezelfde gemeente bur gemeester te worden. "Als wet houder voer je geen beleid in je eentje. Je hebt met het colle ge en met de raad te maken. Daar zijn goede contacten uit gegroeid. Je weet wat je aan elkaar hebt." Reinier Scheeres werd op 21 juli 1944 geboren in Wasse naar. Hij groeide op in een "erg gezellig" gezin met zeven kinderen. Zijn vader had een installatiebedrijf in Den Haag. Na de lagere school ging Scheeres naar de HBS in Al phen aan den Rijn. Hij ging daar op kamers. Na de HBS moest hij zich voor de militai re dienst melden. 'De economie zat er toen al in. Ik werd administrateur in Den Haag. Gelukkig had ik geen gedonder met oefenin gen." Na de militaire dienst besloot Reinier zich volledig op de economie te storten. Hij kwam terecht op de Neder landse Economische Hoge school in Rotterdam, de latere Erasmus Universiteit. Na zijn kandidaatsexamen verruilde hij Rotterdam voor de Interfa culteit Bedrijfskunde: in Delft om zich voor. te breiden op een functie in het bedrijfsleven. In *72 deed bij eindexamen en werd hij doctorandus in de Be drijfskunde. In 1988 raakte Reiniér Schee- ren 'verzeild' in de Schiedamse politiek, „ik was toen net in Schiedam komen wonen en wilde een beetje thuisraken in de stad. Ik zag een advertentie van D"66 waarin mensen wer den gevraagd voor de afdeling Schiedam. Dat was een nieuwe partij en daar heb ik me bij aangesloten. Het programma sprak me aan. Het leek me een groot voordeel om een partij van het begin af aan mee te maken. In een partij die al lan ger bestaat begin je aan het achterkantje." In de begin jaren zeventig ontstond het idee om de PvdA, D'66 en de PPR op te laten gaan in de Progressieve Volks partij. Scheeres kreeg het ver zoek zich bij alle drie de par tijen als-lid in te laten schrij ven. Het idee verdween van het toneel maar Reinier Schee res bleef lid van de PvdA. Hij was in die tijd ook lid van de Werkgroep Schiedam welke zich het lot van de binnenstad sterk aantrok. Daar leerde hij mensen als Chris Zijdeveld en Herman Noordegraaf kennen. „Het was min of meer een toeval dat een heleboel leden van de werkgroep later in de gemeenteraad terecht kwa men. Ik werd in '74 lid." Het vertrek van de toenmali ge wethouder voor Financiën, Bolmers, opende voor Reinier SCHIEDAM De Slichting Samenwerkende Schiedamse Woningbouwcorporaties (SSSW) zou ruim een ton over heidsgeld in haar eigen zak hebben gstoken. Dit beweert de woningbouwvereniging St. Jo zef. Ulferd Bruseker. raadslid voor de CPN. zal vanavond in de gemeenteraadsvergadering vragen stellen over het reilen en zeilen van de SSSW. Volgens St. Jozef heeft de SSSW een architectennota bij de overheid in rekening ge bracht waar niets voor gedaan is. Het gaat om een bedrag van 123.000 gulden bedoeld voor de renovatie voor 213 woningen in West. Tien procent daarvan is daadwerkelijk bij het architec tenkantoor terecht gekomen. De rest zou door de SSSW on der andere zijn gebruikt voor het kopen van audio-visuele middelen (ruim 9000 gulden). riool afstopmiddelen (ruim 23.000 gulden), een kopieerma chine (ruim 20.00G gulden), een mobilofoon (ruim 26.000 gul den) en een tafel van 550 gul den. St. Jozef heeft wethouder Van Tilborg en het ministerie van Volkshuisvesting op de hoogte gebracht van de ver meende malversaties bij de woningcorporatie. Ulferd Bruseker zal van avond het college vragen een diepgaand onderzoek te doen bij de SSSW. „De onderste steen moet bovenkomen," vindt de communist. Ook uit Schiedam-Oost heeft hij signa len over malversaties gekre gen. Het gaat daar om een "plotselinge" verhoging van de bouwsom van nieuwbouw. St. Jozef overweegt gerechtelijke stappen tegen de SSSW te on dernemen. Scheeres de deuren van de wethouderskamer. „Ik was nog geen jaar iid van de gemeen teraad toen ik gevraagd werd voor het wethouderschap. Dat was één beetje toevallig door het vertrek van Bolmers." Als wethouder van Financi en hield Scheeres het zeven jaar vol. Vorig jaar kwam de post, na de college-onderhan- handen van de van Tilborg. In delingen, in WD'er Cor ruil daarvoor mocht de PvdA drie wethouders leveren waar van Scheerens er op Economi sche Zaken en Personeelsza ken een was. Op 16 januari zal hij deze functie verruilen voor de burgemeesterszetel. Wet houder van Tilborg zal hem (in de functie van loco-burge meester) in een buitengewone raadsvergadering installeren. Ondanks zijn sterk op de economie gerichte achter grond vindt Scheeres niet dat Schiedam een 'linkse zakeri- man' aan het hoofd krijgt. Als wethouder is hij het afgelopen jaar druk doende geweest be drijven binnen de stadsgren zen te krijgen. Op dit moment komen er meer bedrijven bij. dan dat er weg gaan. Iets wat in veel andere gemeenten juist omgekeerd is. „Ik ben geen zakenman," zegt Scheeres. „Ik zie het bur gemeesterschap als êen be stuurlijke functie. Het is na tuurlijk wel een groot voordeel als je over een zakelijk inzicht beschikt." De ontvolking van de stad ziet Scheeres ais het grootste probleem waai- Schiedam mee kampt. „In de komende tijd zulten we daar zeker de finan ciële gevolgen van voelen. De uitkering uit het gemeente fonds zakt, als de bevolking te rug loopt." Het gezin Scheeres, vader Reinier,. moeder Hanneke (39) en de dochters Linda (7) en Korinne; 1(9), wérd zaterdag overspoeld met een drukte van jewelste.. De jongste telg van het gezin.' belast met het ope nen van de voordeur, liep af en aan met bloemstukken van on dermeer de politie, brandweer en de hoofden van dienst van het Stadskantoor. Een aantal fractievoorzitters kwam per soonlijk de 'gelukkige' felicite ren. Meteen na het grote nieuws stond de telefoon in huize Scheeres 'op tilt'. „Ik heb de stekker er op een gegeven mo ment maar uit gehaald," zegt Hanneke Scheeres. „Misschien heb ik in mijn hart wel ge hoopt dat hij niet benoemd zou worden. Ik ga ervan uit dat het dadelijk allemaal; wel wat rus tiger wordt. Wie had dit ooit gedacht." De drukte komt op een mo ment dat het gezinsleven toch al aardig heeft geleden onder de dubbelfunctie (loco-burge meester en wethouder) die 'pappa' de laatste maanden heeft gehad. „Ik ga vrijwel nooit meer uit omdat ik toch al zo vaak van huis ben." Dit wordt beaamd door oudste dochter Korinne die vindt dat ze 'pappa veel te weinig ziet". Reinier Scheeres is éën fer vente natuurliefhebber. Hij trekt er graag gewapend met een verrekijker op uit om vo gels te bespieden. Als voor naamste sport noemt hij sur fen en tennissen. In de vrije uurtjes is hij vaak te vinden in de kelder, bezig met allerhan de knutselwerk. Het gezin Scheeres zal bin nenkort haar woning aan de Van Leeuwenhoeckstraatver ruilen voor een andere behui- zig. „Maar dat heeft niets te maken met de benoeming. We waren al lang van plan wat an ders te zoeken." Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Het Vis- aerijmuseum is tot eind april volgend jaar bezet. Maar in te genstelling tot de andere beel- dende-kunstcnaarsacties el ders in het land la het museum niet gesloten. ..Die acties zijn fout. want het muzeum is niet de vijand. Ze werken drempel- verhogend. Daarom doen wij het anders. Aan onze actie komt geen slaapzak te pas", al dus Hans Eschauzier zater dagmiddag bij de opening van de tentoonstelling „Vis a vis" in het Visserijmuseum. Eschauzier haakte op deze originele manier op de kun stenaarsacties in, waarvan hij het doel (protest tegen de gro ve bezuinigingen op de Beel dende Kunstenaars Regeling) wél kan onderschrijven. „Wij zouden al een gat in de lucht springen als er op de BKR 3 of zelfs 30 procent bezuinigd zou worden", aldus Eschauzier. Op dc tentoonstelling is werk te zien van dertien kunsten aars die lid zijn van de Neder landse Vereniging van Zee schilders. Het werk bestaat uit olieverfschilderijen, aquarel len, tekeningen, grafiek en en kele beeldhouwwerken. De ma kers zijn; Hans Blank, H. Bos boom, Hans Eschauzier, Maar ten Groot, Wim Heijting. Hens de Jong. Reint de Jonge, Hugo Liebe. GertJan van Meurs. Louk van Meurs. Piet Mulder en A. van der Veer. De meest exposanten zijn professioneel kunstenaar. Burgemeester Van Lier. die de feitelijke opening verricht te. signaleerde dat in hun werk boten en water meer de boven toon voeren dan de mensen die in de visserij werken. „Wel dc omgeving, waarin de mens werkt. En dat is op zichzelf ook leuk", aldus Van Lier. Overigens was het Visserij museum al jaren geleden van plan om de Vereniging van Zeeschilders, die dit jaar 30 jaar bestaat, ln de gelegenheid te stellen om een expositie te houden. De wens dat het werk in overwegende mate de visse rij tot onderwerp zou hebben én bezuinigingen leidden ech ter tot uitstel tot nu. Vis a vis, tentoonstelling van de Nederlandse Vereni ging Vereniging van Zeeschil ders. Visserijmuseum, West- havenkade 53/54. Geopend: maandag tot en met zaterdag 10-17 uur, zon- en feestdagen 14-17 uur (le kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten). Tot eind april. SCHIEDAM Alle politieke partijen in Schiedam zijn verrast door de benoeming lot burgemeester van Reinier Scheeres. De algemene verwachting was dat Elizabet Schmitz met de eer zou gaan strijken. In de vertrouwenscommissie waren het de kleine linkse partijen en het CDA die aan Schmitz de voorkeur gaven.. De ex-wethouder van Rotterdam prijkte uiteindelijk ook bovenaan het lijstje dat de commissie naar Commissaris van de Koningin*. Vrolijk, stuurde. zgt-" deling. Er is nu wé een mogelijkheid om géén nieuwe wethouder te be noemen." i I i GE BROUWER, fractievoorzitter van de PvdA zegt "verheugd" te zijn met de keuze die minister Rietkerk van Binnenlandse j Zaken heeft ge daan. „Het is een knappe prestatie om binnen de eigen gemeente be noemd te worden. Jé moet dan wel wat in huis hebben. Het kan een nadeel zijn. De raad zal Scheeres als bur gemeester direct tegen het licht hou den. Een burge meester van elders zou nog een in- workperiode van, zeg, twee jaar ge had hebben. Die zou zich wat meer hebben kunnen permitteren." AAD VAN LINGEN, fractievoorzitter van het CDA, noemt dé benoe ming "positief" voor Schiedam. „Ik ben blij dat Schee res het is geworden al hadden wij mis schien iemand an ders op het oog. De keuze zal vopr Riet kerk erg moeilijk zijn geweest. Het waren stuk voor stuk goede kandi- daten. Ik ben wel benieuwd wat pre cies de doorslag heeft gegeven. Scheeres moet af--' stand nemen van de afdeling van de PvdA. De afdeling moet hem ruimte geven. Hij staat nu boven de partijen in de raad." ULFRED BRUSE KER, fractievoorzit ter van de CPN ziet door de benoeming eeij mogelijkheid om het aantal wet houders terug te brengen van vijf naar vier. „Ais je een beetje reëel denkt zou je kun nen beslissen om een wethouder- spost te laten ver vallen én de porte feuilles over de an dere te verdelen. Wij stonden niet te dringen om Schee res. als burgemees ter te krijgen. Je mist nu nieuwe im pulsen. We hadden liever iemand gé- zien die het op de poot zou spelen it)et Den Haag. Die in verzet zou ko men tegen het re geringsbeleid naar aanleiding van de protesten van de burgers. Ik zie Scheeres dat niet zo snel doen. Door de benoeming waait er geen frisse wind door de raad." ADRI REUKHOUT, fractievoorzitter van.D'66, is "vol strekt verrast. Ik had een vrouw (Schmitz - red) ver wacht. Dat past in de emancipatie. Er zijn veel te weinig vrouwelijke burge meesters. Ik vind het best voor Scheeres. Door de ze benoeming mis je de ervaring die iemand van elders mee had kunnen nemen. Scheeres is niet iemand die zijn nek. uit wil steken en risico's wil lo- pen. Hij zat dat-als burgemeester wei vaak moeten doen. Vers bloed in de raad kan nooit kwaad. Scheeres zal afstand moeten nemen van de af- HERMAN NOOR. DEGRAAF, fractie- voorzitter van de combinatie PPR/; PSP dacht dat Eli- zabeth Schmitz t "hoger genoteerd" stond. „Ik vind hei op zich een goede B zaak maar hu mis 1 je een frisse wind. I Wij hadden lieve'c iemand die minder vergroeid is met de gemeente gezien; Iemand die niet ge- toonden is. Die kan nieuwe impulsen: geven aan het be leid. De vraag is of lde fractie van de PvdA Scheeresrt .ruimte zal gunnen. Te meer als de PvdA hem zal cl& men als lid van de ze partij. Je be hoort als burge- meester boven dè politiek te staan. !k ;vind het wet een] goede zaak, hij was een van de kans-; hebbers Namens de fractie van de VVD zegt PIET PRINS dat del •ze partij zeer tevre-g den is over de bë- noeming. „We had den al min of meer rekening gehouden mei mevrouw Schmitz. Zeker toen bekend werd dat zij niet in Voor ;bürg wasbe- noemd. De VVD heeft zich altijd in gespannen om Scheeres als bur gemeester te krij* gen. Het is een man die de partijen bij elkaar weet le. houden: Iemand die bindt. Hij zal de - boel niet uit de 5 hand laten lopen,. Hij kent Schiedam Hij kent de achter- gronden en kan de 'unctie.aan VLAARDINGEN „Opzien", het nieu we informatiebulle tin van de geza menlijke Vlaarding- se culturele instel lingen, is in een op-1 lage van 5000 exemplaren van de persen gerold. Het eerste nummer van het blad, dat drie maal per jaar zal verschijnen, bevat behalve een voor woord van wethou der Maarleveld (culturele zaken) een overzicht van de activiteiten van de betrokken in stellingen en een uitgebreide Uit- agenda. Qua vormgeving (verzorgd door Rob van der Loos, die eerder de Stadsge- hoorzaal/Harmo- nie-folder ontwierp) ziet het blad er pri ma uit. De lay-out is duidelijk, conse- quent en rustig, waardoor het blad zich gemakkelijk laat lezen. De in houd van het blad kan daarentegen nog wel een face lift gebruiken. Het in cultureel jargon geschreven voor woord is onlees baar en.de overige bijdragen zijn met uitzondering varv die van het Ge- meente-archief in nogal saai proza, gesteld. „Opzien" is gratis verkrijgbaar bij ar chief, bibliotheek, streekmuziekschoë Nieuwe Waterweg- Noord, Visserijmu séum, Stadsge- hoorzaal, Vrije Aca demie, Galerie/ar- toteek-, WV en bu reau culturele za ken in het stadhuis VLAARDINGEN „Invasionele orga nisaties van zelfbe- kieving" heet de eerste bundel van de Vlaardingse dichter/performer Hans Rikken die woensdag wordt gepresenteerd in de Melkweg te Am sterdam. De bundel is een eerste uitga ve van de Vlaar dingse Kunststich ting en de stichting One World Poetry. Hans Rikken kwam in de afgelopen ja ren in de belang stelling met zijn voordrachten, door medewerking aan onder meer de Po- ezienacht van Am sterdam, het Lees- en Luisterfestival, het Art Initiative Festival in Eindho ven en het VPRO- programma,,,Aan vallen van uiter sten". Rikkens „poëzie" kenmetkt zich door een taal gebruik waarbij hij vergadertaai in stukken breekt. De bundel wordt gepresenteerd tij dens een program- ma waaraan ookfd dichters Barbars Baumgarten. Diani Ozon en Harrie i Hoogstraten mede s werken. De bunt1-' (41 biz.) is vanaf woensdag 1CL- in Viaardingen vér krijgbaar bij Boek huis Den Draak én Aart Pontier. t 4 VLAARDINGEN De PvdA-fractie is verdeeld over de vraag wie gemeen tesecretaris Duin kerken in januari moet gaan opvol gen. Zes PvdA'ers, onder wie wethou der IJsbrand van der Velden, maken zich sterk voor het hoofd van de afde ling financiën en belastingen. De overige vijf hebben een voorkeur voor het hoofd van de afdeiing juridische- en kabinetszaken, die de oudste rech ten heeft. Zoals bekend is over de opvolgings- kwestië grote on enigheid ontstaan tussen Burgemees ter en wethouders, het seniorencon vent (vergadering van fractieleiders) en de medezeggen schapscommissie van de gemeente secretarie. De PvdA-fractie probeert nu op één lijn te komen. Wan neer dit niet lukts houdt zij een cogo- promis-voorsteLj achter de hand f waarbij een buit®1* staander (oud 8S1 rnond-gecommlG teerde Van 't Mf® naar. voren worg geschoven. In fw PvdA kringen wordt het hoofd van afdeling jurid» che- en kabinets® ken als de mdpst waarschijnlijkèop- volger genoemd T« aft

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2