in musea wm Chevron: 200 ontslagen 'Smit- Brancke- vervaging PATAT vertraagt spoortunnel' ter meulen 3975 PTT druk met post van de overheid tijger Z.G.A, Sport met ehern Zwaar gewond bij aanrijding Man steekt cel in brand m Wie betaalt veerPernis? Dick Smit overleden Pfjig- l) ra.l is mam. IB' m," mm f va x\j%r- voor, Kabelgeld voor Capellenaren (Van eer onzer verslaggevers) - ROTTERDAM Enkele honderden mensen in de Rotterdamse kunstsector dreigen hun werk kwijt te ra ken als gevolg van nieuwe bezuinigingen. Het gaat hierbij om 147 volledige banen. Omdat bij de kunstin stellingen veel in deeltijd wordt gewerkt zal het aantal mensen dat moet verdwijnen echter veel groter zijn. Klappen 'Luchtwerk' - m Wmmfc w%m |fmèpê. s p* Je hebt er die ze bruin bakken. Zoals deze onder nemer, die zich de economische verhandelingen over risicospreiding en diversificatie blijkbaar heeft aangetrokken. Hij brengt althans nogal uit eenlopende waren aan de mam Hoewel, misschien is deze combinatie zo gek nog niet. Een patatje bij het kijken naar de video, dat is weer eens iets anders dan altijd die chips en borrelnoten. Stilte Harde guldens modevoordeel... Feestelijke tweed pullover met leuke kontraststrepen. in diverse kleurstellingen o.a. grijs/zwart/rood. Maten 361lm 44 van 59^75" voor Modieuze bandplooi panta lon met steekzakken, aparte tailleverwerking en lederen ceintuur, van 100% winter- warme katoen, in zwart, grijs of lever. Maten 36 t/m 44. mam Ito M CL M DINSDAG 20 DECEMBER 1383 Honderden yerliezen baan in kunstsector i In een vorige bezuinigings ronde zijn ook al arbeidsplaat- jen verdwenen. Bovendien zijn er plannen, om het aantal ouv reuses en ander personeel van de Dienst Gemeentelijke Kunstgebouwen te verminde ren. Alles bij elkaar betekent dit een verlies van ruim 250 banen. Dat wil zeggen dat 400 tot 450 mensen op straat ko men te staan. De kunstinstellingen, zoals de musea, de Rotterdamse Kunststichting en de Dienst Gemeentelijke Kunstgebou wen, moeten dit jaar ruim 13 miljoen bezuinigen. Zij hebben hiervoor een pakket voorstel len Ingediend, waaruit blijkt dat ze 147 banen denken te moeten schrappen. Bij de vier Rotterdamse mu sea vallen de zwaarste klappen wat het aantal arbeidsplaatsen betreft: 46 in totaal. Het Histo risch Museum, het Maritiem Museum, Boymans van Beu- ningen en Land- en Volkenkun- de hadden bij de vorige bezui nigingsronde al 34 arbeids plaatsen ingeleverd. Zij zullen volgens de. voorstellen zelfs gedwongen zijn vier mensen dlrekt te ontslaan onder wie een conservator die nog maar sinds een half jaar in dienst is. De Rotterdamse Kunststich ting heeft nog forser met de hakbijl gewerkt: hier vallen 21 arbeidsplaatsen weg tezamen met allerlei afdelingen, zoal3 Lijnbaancentrum, Videowerk plaats en Grafische Werk plaats. De Dienst Gemeentelijke Kunstgebouwen (DGK) heeft in een vrij onoverzichtelijk pakket voorstellen vooral de if 1 I'S v (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Goede oude bekenden als de dres seur Corty Althoff met zijn paarden en olifanten en de dompteur Tibor met zijn ijs beren zijn van stal gehaald om Kerstcircus Ahoy* weer wat leven in te blazen. Een dringend noodzakelijke in greep, omdat het bezoekers aantal de laatste jaren met sprongen achteruit is ge gaan. De Duitse dompteur en dressuur Corty Althoff, die al vele jaren met een eigen circus door de Bondsrepu bliek toert, was in 1976 al eens in Ahoy' en in 1977 tij dens een Nederlandse toer- nee te zien. Hij brengt naast vrijheidsdressuren met 27 paarden en pony's ook een nummer met acht olifanten in de piste. Uit het circus van' broer Govianni Althoff komt de groep van dertien ijsberen, gepresenteerd door domp teur Tibor. Ook deze act is voor Ahoy' een reprise. Ove rigens is dit de enige ijsbe- rentroep in West-Europa. Ahoy' beschouwt deze die- rennummers als de pijlers van het dertiende Kerstcir cus in het sportpaleis. Met de grappige chimpan sees van de Küblers, een in ons land ook geen onbeken de act, is het wat de dieren betreft bekeken. Geen leeuwen, tijgers, zwarte panters of andere katachti- gen dus. Voor de vele lief hebbers van (gemengde) roofdlerendressuur onge twijfeld een teleurstelling. Vliegende trapeze is er ditmaal ook niet bij. Wel zijn er de Nock Brothers uit Zwitserland, die aan dertien meter hoge zwiepende mas ten sensationele capriolen uithalen. En voorts de solo- trapezist Rodriguez, een Ita liaanse Mexicaan, die de sensatie evenmin uit de weg gaat Uit Polen komt een groep. y/sm-. Vv7//a Het leven van een voorlichtingsambtenaar kent zo zijn bange momenten. Catrien Ketting, voorlichtster van Rotterdam Ahoy*, maakte gisteren bijvoorbeeld angstige ogenblikken door toen iemand had bedacht dat het wei aardig zou zijn als zij op de foto ging met een olifant van het Kerstcircus. Catrien stapte dapper naar voren (zie foto boven) en glim lachte. Met het lood in haar schoenen, bleek even later: zie foto onder. die onder verschillende na men twee nummers brengt: Als Babko op de trampoline en als Salve met acrobatiek op de Russische stangen. De Portugees Abilio is de man van de rola-roia, die met zijn cylinders en plankjes tot 'zes hoog' komt. Het wereldje van de jong leurs is vertegenwoordigd door Serge Perceliy, die met rackets en tennisballen ma nipuleert en daarom de 'Björn Borg onder de jong leurs' wordt genoemd. De Zwitserse clownsgroep Chicky's brengt deze keer geen 'entree', maar zes k ze ven korte acts. Zij lopen als zg. reprise-clowns als een rode draad door het pro gramma heen. Kerstcircus Ahoy'1983 kent een nieuwe spreekstal- mcester(es) en wei Patricia de Jonghe, die uit een be kend Belgisch circusge- siacht stamt en die ook deel uitmaakt van de chicky's. Voor de muzikale onder steuning van het geheel te kent weer het vermaarde orkest van circus Roncalli onder leiding van Joe Schwarz. De première Is in verband met de directe tv-ultzcndlng "Kerstshow uit Ahoy" niet op vrijdagavond 23 decem ber. maar op zaterdagmid dag 24 december om twee uur. Op 27, 28 en 29 decem ber zijn er speciale avond voorstellingen, die men voor een tientje (inclusief bezoek aan Kerstland In de Ahoy'- halleip) kan bezoeken. 3 I »v f It- i 1 ff p- 2; (Van onze sociaal- economische redactie) 2 ROTTERDAM De overna- jne van de Chevron-bedrijven in Nederland door een andere Amerikaanse oliemaatschap pij, Texaco, kost ruim 200 ar beidsplaatsen. Chevron en Texaco willen de mensen ont slaan. De vakbonden eisen dat de inkrimping wordt bereikt zon der gedwongen ontslagen. Vol gens districtsbestuurder Piet Scheele van de Industriebond FNV kan dat als wordt ge streefd naar vervroegde pen sionering en arbeidstijdverkor ting. Zolang hieraan niet is voldaan, wijzen de bonden overname af. Bij Chevron in Nederland werken ruim 800 mensen, van wie 300 op het hoofdkantoor in Den Haag en 500 op en nabij de raffinaderij in Rotterdam. De ■verkooporganisatie (voorna melijk in Den Haag) moet met 170 mensen worden ingekrom pen en het centraal laborato rium met 37. In de raffinaderij zou nog niet worden gesneden. Maar garanties op wat langere ter mijn dat dit verouderde be drijf niet wordt gesloten zijn volgens Schede niet gegeven. ROTTERDAM De 60-Jarl- ge Rotterdammer H. Bos is gisteren zwaar gewond ge raakt bij een aanrijding op de hoek Aveling-Voorweg in Hoogvliet. Zijn wagen kwam daar in botsing met die van een 44-Jarlge Capellenaar. Bos is, onder meer met hersenlet sel, overgebracht naar het Zui- dcrzlekenhuls, en van daar naar het Academisch Zieken huis Dijkzlgt. ouvreuses op het oog. In elk geval zullen er 30 ouvreuses moeten verdwijnen. Bij De Doelen wil men alle niet-cuitu- rele evenementen i&ten verval len, zodat daarmee nog eens 26 man op straat kunnen komen. De totale bemanning van De Doelen wordt hierdoor gehal veerd. Wat er met het personeel van de Schouwburg en het Pic colo Theater gebeurt, zodra de ze theaters volgend jaar ge sloopt worden, is nog niet dui delijk. Hiermee zijn minstens 27 arbeidsplaatsen gemoeid. Ook stelt de DGK voor om alle ouvreuses (zowel die in vaste dienst als de "losse") in één pool onder te brengeit, waar door opnieuw een besparing op het ouvreuse-bestand kan wor den bereikt. Verder verdwij nen er nog ruim vijf arbeids- plaaten op andere DGK-afde- lingen. Bij de momenteel in fusie verkerende Rotterdamse Mu ziek School en Stichting Muzi sche Vorming worden 17 ar beidsplaatsen opgeheven. Deze instellingen leverden tevoren al 21 plaatsen in. Bij Werkcen trum Dans en Penta staan met elkaar twee tot drie plaatsen op de tocht Van onze parlementsredactle DEN HAAG Minister Smit-Kroes vertraagt de start van de aanleg van de Willems spoortunnel in Rotterdam. Ze wil, dat ambtenaren van Rijkswaterstaat met het toe zicht op de bouw worden be last Daarmee passeert zij de specialisten van de Rotter damse Dienst Gemeentewer ken en van de Nederlandse Spoorwegen. Bovendien heeft Rotterdam nog steeds geen antwoord van de minister op de vraag, in hoeverre de stad moet bijdragen aan de zoge noemde rand- en voorberel- dingskosten voor de tunneL Dat is het oordeel van de Tweede Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat die en kele (besloten) besprekingen heeft gevoerd met de gemeen te Rotterdam en de Nederland se Spoorwegen. Enige weken geleden verbij sterde minister Smit deze Ka mercommissie, de gemeente Rotterdam én de Spoorwegen met haar mededeling, dat ze een aannemers groep had ge- vinden, die de tunnel voor een slordige 500 miljoen gulden zou kunnen aanleggen. Toen Rotterdam en de Spoorwegen vroegen welke kosten na de aanleg van de tunnel nog voor hun rekening zouden komen beloofde de mi nister dat ze daar gauw een beslissing over zou nemen. Dat Is nu vier weken geleden. Sinds die tijd is een diepe stilte gevallen rond de spoortunnel. Na het 'ruwe' bod van de aan- nemersgroep (in een informele sfeer aan minister Smit ge daan, maar nimmer in de vorm van een bestek of zelfs maar een berekening nader ge specificeerd) zijn er nooit cij fers over de bouw van de tun nel op tafel gekomen. Ook niet over de kosten, die bij de aan leg van de tunnel voor reke ning van Rotterdam zouden komen. "De minister heeft destijds zeer lichtvaardig een beslis sing genomen", zo oordeelt Piet de Visser, Rotterdamse PvdA-er in de Kamercommis sie voor Verkeer en Water staat. "Als minister Smit zo nodig haar ambtenaren van Rijkswaterstaat aan het werk wil houden, moet ze dat niet doen bij de voorbereidingen en het toezicht op de aanleg van de spoortunnel. Voor dit ty pisch Rotterdamse projekt staat een volwassen Dienst van Gemeentewerken In Rot terdam klaar, die veel erva ring heeft met dit soort werk. Bovendien staat de Technische Dienst van de Nederlandse Spoorwegen z'n mannetje. Het is uit psychologisch standpunt volkomen verkeerd om dit gro te werk uit handen van direct betrokkenen te nemen. Dat wekt alleen maar Irritatie." De irritatie is neergelegd in een felle brief van de Kamer commissie aan de minister, waarin haar wordt verzocht met de grootste spoed een hel der en voor iedereen begrijpe lijk besluit over de start en aanleg van de tunnel in Rotter dam te nemen. Deze weck wordt het antwoord van de mi nister op de brief verwacht. De Kamercommissie heeft overigens ook uit Duitsland kritiek gehoord op de handel wijze van Smit-Kroe3. Een groep Duitse ondernemers meent dat de minister de aan besteding niet zo onderhands had mogen regelen, zo blijkt uit het NS-blad "Koppeling". De Duitsers verwijzen naar verordeningen van de Europe se Gemeenschap, waarin staat dat voor dit soort projekten een open Inschrijving moet worden gehouden, opdat ook buitenlandse bouwers kunnen meedingen. KERKRADE Op het hoofdbureau van politie in Kerkrade heeft een ingesloten arrestant gisteravond voor grote opschudding gezorgd door het cellenblok in brand te steken. De man kon nog net bijtijds uit zijn cel worden ge haald. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De PTT krijgt extra werk van allerlei overheidsinstellingen in de laatste weken van 1983. Oorzaak is de bezuinigingsmaat regel van het minis terie van Verkeer en Waterstaat om per 1 januari 1984 elke overheidsinstantie zelf zijn postverzen ding te laten betalen. Tot Nieuwjaar draagt nog het mi nisterie van Neelie Smit-Kroes de kosten van alle post, die door rijksorganen verzonden wordt. Veel instellingen pro beren daarom nog voor de jaarwisse ling zoveel mogelijk te verzenden. Ook geeft het stre ven om sneller belas tingaanslagformulie ren naar de mensen te zenden een toena me van het aantal poststukken van dc verschillende belas tingdiensten. In de gemeente Rotterdam zullen zo het er nu uitziet alle aansla gen nog dit jaar in de bus glijden. In de aangrenzen de gemeenten lukt dat niet omdat de re gionale afdeling van de belastingdienst in Rotterdam het niet kan bijbenen. Mo menteel moeten er nog zo'n 105.000 aan slagen verwerkt wor den. Een woordvoer der wijdt dat behalve aan de groei van het bestand, vooral ook aan het ingewikkel der worden van de aangiften. "Steeds meer men sen komen met aller lei uitzonderingen opdraven en voeren kosten op die ze an ders nooit maakten. Ook zien we een ver hoging van kilome- terprijzen, die ons dwingt tot nadere in formatie," aldti3 de woordvoerder. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "Wie be taalt de voerman?" Die vraag speelde gisteren ln dc Rijn mondhal, waar Ate Flapper (PSP/PPR) een grammofoon plaat met muziek uit de gelijk namige tv-serie aanbood aan gecommitteerde J. C. van Duin (Verkeer en Vervoer) Het bleek echter slechts om een lege hoes te gaan. "De plaat krijgt u erbij wanneer u ervoor zorgt dat het fietsveer Vlaardlngen-Pernls weer in de vaart komt," zei Flapper. Vol gens Van Duin zal dat afhan gen van de bereidheid van het bedrijfsleven om mee te beta len. CAPELLE AAN DEN US- SEL Veertig bewoners van de "Reden" buurt in Capelle- West worden door een finan ciële tegemoetkoming van 500,- van de aannemer weer aangesloten op het kabelnet De aansluitkosten voor deze voorziening betaalden de be woners niet omdat zij uit het huur/koopcontract opmaakten dat de bouwer hiervoor op moest draaien. KINDERDIJK Dick Smit oud-prcsident-dircctcur en' commissaris van IHC, is zon dag in zijn woonplaats Kinder dijk op 64-jarige leeftijd over leden. Smit heeft bijna 40 jaar de werf IHC geleld.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1