Herstel bedrijfsleven Rijnmond Aanhang wagen Succes Bolidt tegen betonrot bij Arabieren Personeel Schouwbur Een Philips SÊ lamp bespaart energie, ook bij uw voordeur. 9 W Vandaag met: Brandweerlieden bezetten stadhuis Stukgoed .++- Sport m l P, Benzineslag in Capelle Haken kruis als symbool van geluk m Lustrum van waarnemend burgemeester J PHILIPS Knal - en sierwerk Kabel doodt man L. M P-' (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De Industriebond FNV gaat de in dustrie in de Rijnmond op papier geheel opnieuw op bouwen. ft ^ys W §lllfe W000& mm tomwmm Sinds gisteren rijdt op lijn 1 (tussen Ronin- gerdijk en Schiedameen tram met de leuze van Ra dio Rijnmond. De beschilde 'l Broeit 'Onaanvaardbaar' WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 i.,-, I-- Industriebond FNV met plan in het of fensief De kern van de Industriële activiteiten en de motorfunctie van dit gebied zijn volgens de bond de aardolie-industrie, de basischemie én de haven. Dat is het startpunt voor de bond en zijn leden om te ko men tot een herstelplan voor de industrie. Vanuit die basis maakt de Industriebond een (Van een ónzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier pompstations van Shell in Ca- i pelle aan den IJssel hebben de prijs van hem benzine met een dubbeltje verlaagd. Super kost daar nu 1,71 en normale ben zine ƒ164. Deze maatregel is genomen in overleg met het hoofdkantoor van Shell. Dat gebeurt wel vaker al3 Shell- pompstations in problemen ko men doordat concurrerende bedrijven (zoals zogenaamde witte pómpen) met veel lagere prijzen gaan werken. Sf UI' Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In het dagrapport van de politie stond het er on aangedaan: een grijs personenautootje bleek in de nacht van donder dag op vrijdag vorige week op raadselachtige wijze op het terrein van Shell in Pernis te zijn aangekomen. De man die er blij..baar bij hoor de bleek een ferme slok op te hebben. Agenten hebben hem thuis afgele verd met het advies om eerst maar eens flink uit te slapen en later de wa gen, die op het eerste ge zicht onbeschadigd was, op te halen. Onder het Shëll-perso- neel gaat echter een uit gebreidere, en aanzien lijk kleurrijkere versie van het verhaal. Het grijze autootje zou na melijk op de Groene Kruisweg een paar maal tegen een tankwagen van Shell aangereden zijn. Uiteindelijk had het zich in de achterbumper van de tankauto vastge haakt en was het aldus meegesleept naar de raf finaderij. Daar aangeko men begon de bestuur der over de motorkap te wateren, aldusnog steeds het verhaal waar van Shell-Pemls al da genlang smult. De poli tie zou de man niet heb ben kunnen oppakken, want hij reed niet, hij- hing er maar wat bij. De politie vindt het ook een mooi verhaal. „Maar bevestigen dat het zo gegaan Is, dat kunnen we niet." verkenning van allerlei activi teiten. Daaruit moet blijken waar de motor van dë Rijn mond-industrie hapert, welke onderdelen moeten worden hersteld en waaruit nieuwe on derdelen moeten bestaan. De Industriebond FNV pre senteert dit industrieel herstel plan. Projekt Regionale Indus triële Ontwikkeling Rijnmond (PRIOR) genaamd, morgen middagvoor Radio Rijnmond. „Het wordt hoog tijd, dat we als Industriebond FNV uit de defensie komen. Niet slechts werknemersplannen maken als reorganisatie of zelfs slui ting dreigt. Dat levert maar al te vaak achterhoedegevechten op. We zullen In het offensief moeten om zinnige plannen voor de industriële ontwikke ling in onze regio te bedenken en te realiseren. Opdat er per- spektlef komt om de werkloos heid terug te dringen en er perspektief blijft voor de gene raties na ons," aldus de vak bond. - In de zeven velletjes omvat tende notitie, die moet uit groeien tot een herstelplan, er kent de Industriebond FNV zijn eigen beperkte mogelijk heden. „Het maken van een al les omvattend plan gaat onze kracht op dit moment te bo ven." Met het werkgevers en de overheid wil de vakbond tot overleg komen, de knelpunten inventariseren en ze oplossen. De Industrie realiseert zich dat stimulering van de Indus trie zijn prijs vraagt.. „Het gaat werkgevers om voorspelbaarheid en: beheers baarheid van kosten-ontwikke- lingen. Dat kan bevorderd worden door zorgvuldig en konsekwent vakbondsbeleld. Succesvol' industriebeleid zal dan op termijn positieve gevol gen hebben op koopkracht voor industriewerknemers," aldus de vakbond. - <U: KINDERDIJK On- df? meer door een swastika (hakenkruis) op het voorschip te ver ven heeft de echtgenote van premier Lubbers gisteren bij de werf van IHC in Kinderdijk de sleephopperzuiger ,J)CI Dredge IX" gedoopt. Dit schip is gebouwd in op- p dracht van de Dredging |f Corporation of India. Anders dan in West- Europa, waar het ha kenkruis in de Jaren '30 en '40 een onheilspellen de betekenis heeft ge kregen, is de „swastika" In India een symbool van welzijn en geluk. De feitelijke doop plechtigheid bestond overigens niet, zoals ge- brulkeiijk, uit het stuk gooien van een fles drank tegen de scheeps huid, maar uit het bre ken van een kokosnoot. De sleephopperzuiger was de vijfde die IHC In Nederland voor DCI heeft gebouwd. In totaal heeft deze werf al 37 baggerwerktulgen aan India geleverd. Verder zijn er tien in India zelf gebouwd, in samenwer king met een Indiase werf. ring ts een „ge schenk" van de gemeentelijke voorlichtings diensten van Rotterdam aan de regionale omroep. ROTTERDAM Radio Rijnmond is vanmiddag om één uur. begonnen met de fees telijke openingsuitzending van zijn regionale programma. Liesbeth van der Kruit en Henk van Hoorn kondigden het speciale openingsprögramma aan. waarin een uitgebreid verslag is opgenomen van het startfeest van het Rotterdam se radiostation in De Doelen. Een groep jongeren liet onder leiding van Leontlen Ceuie- mans papieren zakjes knallen voor de officiële openlngsklap. Koos de Gast, voorzitter van de Stichting Regionale Om roep Rotterdam Rijnmond, on derstreepte de onafhankelijk heid van Radio Rijnmond. Ja renlang hebben particulieren zich verzet tegen invloed van de gemeente Rotterdam in de programmering. Kortgeleden nog benadrukte de regionale omroep zijn onaf- hanke.'Jkheid door het afwij zen van het aanbod van de ge meentelijke voorlichtings dienst in het stadhuis een klei ne studioruimte te laten bou wen. „Wethouders en raadsle den van Rotterdam moeten maar net als die van andere gemeenten naar onze studio komen," was de reactie vol gens een Rotterdamse voor lichter. Koos de Gast wees in zijn ALBLASSERDAM In an derhalve maand beeft list kunststofbedrijf Bolidt in Ai- blasserdam voor een bedrag van 9 miljoen gulden opdrach ten gekregen. Een groot deel hiervan gaat zitten in werken om betonrot in Saoedl-Arabië tegen te gaan. In dat land hebben beton constructies te lijden van een bepaald soort kevers, die het beton aanvreten. Het beton wordt uitgehold, het vrijgeko men wapeningsstaal gaat roes ten, waardoor de constructie niet veilig meer is. Bolidt bekleedt aangetaste betonconstructies met een po lyester mantel, waardoor ze volledig luchtdicht worden. .Daarna is het euvel voorgoed verholpen," «gt Bolidt-direc- teurPlalsir. Het bedrijf maakt in het Midden-Oosten verder kunst sportvelden en kunststoffen be kleding voor scheepsdekken. Bij Bolidt werken nu ongeveer 100 mensen. Het bedrijf denkt ondanks de gestegen hoeveel heid werk niet aan person,, els- uitbreiding, maar geeft de voorkeur aan het tijdelijk in dienst nemen van hulpkrach ten uit de landen waar de wer ken worden uitgevoerd. toespraak vandaag behalve op de onafhankelijkheid ook op de steun die Rotterdam had gege ven in de vorm van één mil joen gulden. „Daarmee konden we tenminste beginnen." Ook roemde hij de ijver waarmee directeur henk Tiesma sinds eind 1979 de regionale radio in Rijnmond van de grond heeft gebracht. Tiesma zelf, speciaal voor deze gelegenheid opgepept door zijn arts na enkele dagen zware griep, memoreerde de moeizame weg die was afge legd. Namens minister Brink man van WVC, die uiteindelijk de zendtijd gaf na 75 jaar, DEN HAAG De afwikke ling van de herindeling van de Alblas' :rwaard, Vijfheeren- landr an Krlmpenerwaard verlo ff., zo traag dat het pro vinciebestuur van Zuld-Hol- land ambtenaren su wil staan om de collega's op het ministe rie bij te staan. Volgens gedeputeerde Boorse heeft de provincie het advies voor de herindelingen ai jaren geleden ingediend bij het rijk. Als gevolg van de vertraging worden de burgemeesterspos ten In de betrokken plaatsen uitgeoefend door waarnemers. De waarnemend burgemeester van Berkenwoude zal binnen kort zelfs zijn lustrum vieren. sprak secretaris-generaal dr. J. Verhoeve. In plaats van de oorspronke lijk gecontracteerde Three Jacquets bracht de Rotter dammer Rlnl van der Lee een parodie op de lijdensweg van het nieuwe station. Flitsen vanuit De Doelen worden van daag op de regionale zender afgewisseld met informatie uit alle Rijnmondgemeenten en veel muziek. Elk uur is er een nieuwsuit zending en vanaf morgen 's-ochtends (van half acht tot half negen) en 's-middags van half vijf tot tien voor half ze ven) een Infomagar'ie te ho ren op 93,4 mhz of via de kabel. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De bijna uitverkochte kerstvoorstellin gen van het ballet "Giselle" van het Nationaal Ballet drei gen niet door te gaan als ge volg van een staking van het Schouwburgpersoneel. De veertig medewerkers van de Schouwburg hebben aangekon digd dat zij vanaf morgen avond het werk zullen neerleg gen tenzij ze voor die tijd dui delijkheid krijgen over hun toekomst. Ze willen antwoord op de vraag of ze eind mei 1984 op straat worden gezet of niet. Dan worden, zoals bekend, de Schouwburg en het Piccolo theater gesloopt. Een verte genwoordiger van de veertig technici, ouvreuses en andere personeelsleden: "Dat Giselle niet doorgaat als wij gaan sta ken vinden we minder erg dan dat wij de feestdagen moeten ingaan met de martelende on zekerheid over wat ons vol gend jaar te wachten staat" Een eventuele actie van het Schouwburgpersoneel (dat in dienst is van de Dienst Ge meentelijke Kunstgebouwen DGK) zal de steun krijgen van het pers icel van de andere DGK-t1" .ters en de ambten arenbond AbvaKabo. Het broeit al geruime tijd bij het personeel van de DGK. Evenals bij de vier Rotter damse musea en bij d Rotter damse Kunststichting is het personeel bij de DGK bang voor ontslagen, gezien de forse bezuinigingsaanslagen bij deze gemeentelijke kunstinstellin gen. Volgens de bij wethouder Kunstzaken Joop Linthorst in gediende bezuinigingsplannen kunnen er bij de DGK niet minder dan 61 ontslagen wor den verwacht. Het ziet ernaar- uit dat daar in elk geval nog eens 27 arbeidsplaatsen van de Rotterdamse Schouwburg bij moeten worden opgeteld. In de begroting van de bouwkosten voor de nieuwe Schouwburg naar een ontwerp van archi tect prof. Quist worden name lijk besparingen op de perso neelskosten gedurende de drie Jaar die de nieuwbouw zal ver gen, meegerekend. De Schouw burg-medewerkers leiden hier- uitaf. dat hun ontslag te wach ten staat. Of zij na deze drie jaar weer opnieuw bij de Schouwburg mogen komen werken, staat vs. or hen even min vast. Een woordvoerder van de medezcggenschaps commissie (een soort ondernemingsraad voor de ambtenaren van de ge meentelijke diensten) zegt: „Herplaatsing binnen de DGK Num9.13. leen 25 wan Owal tn fnsmi 75 Walt ta**! lf.frtuai Een Slflamp verbruikt maar een kwart van de energie van 'n gewone gloeilamp en gaat vijf maal zo lang mee. Die lamp brengt dus dik :'n geld op. Bij de voordeur, maar ook in de hal. boven de eettafel en in de leeshoek. Philips JU LX' Limp tilC U VCRllCHt, of elders bij de gemeente is zo goed als onmogelijk. Dat bleek al bij de vorige bezuinigings ronde." Bij de DGK werken onge veer 280 mensen. Negen van hen werken er met behoud van een uitkering. Bij ontslag van in totaal 88 mensen zou het personeelsbestand van de DGK met een derde worden terugge bracht. De medezeggenschapscom missie noemt dit een onaan vaardbaar sociaal beleid. Te vens vindt het DGK-personeel dat er daardoor een afbraak van deze dienst plaatsvindt. „Met de sluiting van het Hof plein-theater, afbraak van Pic colo en tijdelijke afbraak van de Schouwburg vindt er enkele jaren lang een forse verar ming van het culturele aanbod in het centrum van Rotterdam plaats. Onze angst is dat het publiek na die drie jaar niet meer terugkomt en dat onze arbeidsplaatsen daarmee voor goed verloren gaan." Bij het personeel van de DGK leven grote herwaren te gen het het feit dat deze dienst een vrij zware top heeft van 20 bedrijfsleiders en afdelings chefs. De in totaal 88 ontslagen betreffen alle het midden- en lagere personeel. ROTTERDAM Opnieuw zijn door de politie grote hoe veelheden vuurwerk in beslag genomen bij kleine handelaren verspreid over de stad. Op vijf verschillende adressen werd in totaal 99,5 kilo knal- en sier vuurwerk in beslag genomen. De politie deed een inval in panden aan de Hoogstraat, In- suiindestraa. Hofmanplein. Beljcrlandselaan en Roer domplaan. ZWIJNDRECHT In een constructiehai van De Groot Constructie B.V. te Zwijn- drecht is de 23-jafige J. van der Spoel door een ongeval om het leven gekomen. Hij werd getroffen door een kabel die uit een kraan naar beneden viel. De man kreegfcde kabel op het hoofd en was op sk> dood.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1