12 riskras door Schiedam, Vlen Maassluis 1 4 i Wereldwinkel voert actie voor naaiateliers I i Renovatie MUWI- woningen begonnen 'Snel besluit over woonwagencentrum' Kortaf Oudjaarsveiling in Stadsgehoorzaal m wmmm. Sch Morgen is het kerst. Het Vrije Volk trok deze week door Schiedam, Vlaardingen en Maassluis om de kerstsfeer te proeven: de automobilist met een plastic kerstboom op zijn dashboard, een kerstdiner voor 200 stadhuisambtenaren en de immer drukke middenstanders die morgen en overmorgen maar één ding willen: uitslapen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS Op de Burgemeester Van Haarenlaan in Schie dam zie ik er weer eentje rijden: zo'n "man van de weg" in zijn "truck" (een Amerikaanse four- wheel-drive Blazer). Op het dashboard staat een miriiscuul plastic kerstboompje met lampjes van pakweg een centimeter in doorsnee die nog bran den ook. Tevergeefs Kerstbomen Oliebollen hoor je eigenlijk pas tijdens oudejaarsavond te eten maar tijdens de kerstperiode kan 't ook al. Bloemen Guus is van zijn 1000 bomen af. Deze week had hij tijd genoeg om kerst stukjes (deze heeft zelfs een orchidee) te maken Sterretjes zijn het hele jaar door leuk maar komen pas tegen kerst in de belangstelling. Terroristen miSM «sas mm mm Wm De kledingateliers in Mozambique liggen momenteel grotendeels stil door gebrek aan naaigaren. Autobrand Gestolen Zeer speciale (eindejaars) veiling van o.a^juwelen,künst, antieken inboedels teVLAARDINGEN, Stadsgehoorzaal. vele curiositeiten en Aziatica. VEILINGBEDRIJF H F. KAMERBEEK rt HET VRUE VOLK X T Schiedam ZATERDAG 24 DECEMBER 1933 i "Wat ik morgen ga doen? Uitslapen!" Een gesprekje met 'm aan knopen is onmogelijk. Als het stoplicht op groen springt, spurt hij weg. Het boompje helt van schrik enigszins ach terover. Dan schiet hij door rood licht naar rechts, de Nieuwe Damlaan op. Een moe der met twee kinderen steekt juist over. De kerstman draait zijn Blazer nog maar net om de voetgangers heen. Dan ver dwijnt hij over de spoorbaan. Ik geeft de achtervolging op. Merry Christmas, man. In Maassluis gebruiken de stadhuisambtenaren in de kan tine een bijzondere lunch. Bij het openklappen van de glazen deuren komen warme dampen en vleeslucht mij tegemoet. Geen bereklauw, frlkandel en zalmsalade liggen daar op de talloze bordjes maar Jam bon d' Ardennes (Ardenner ham) met als hoofdgerecht Surprème de volatile d l 'Oriëntale (kippeborst met een kerry-roomsaus) of Filet de pore d la Provengale (varkens haas met een groene kruiden saus). Als toetje een Glacé de Noel (kerstijsje). Een Bor deaux uit 1982 besluit deze in drukwekkende menukaart. Tweehonderd ambtenaren, in twee groepen verdeeld, laten zich voor een tientje eigen bij drage het kerstmenu van de gemeente goed smaken. Het pesoneel van de keuken is voor deze gelegenheid gekleed in een zwart schort en In zware kousen. De blauwe blazer is vervangen door een witte blou se. VW-dame Lilla Jansen heeft haar kerstlunch al een dag eerder gehad. Zij zit In haar eentje achter de stadhuis balie. Een beetje onthand vangt zij burgers op die tever geefs een ambtenaar willen spreken of een of andere subsi die willen aanvragen. "Tja." zegt ze beleefd. de bedoeling is dat ze om twee uur van tafel gaan. Maar ja, gisteren liep het al een beetje uit dus ik zou vandaag maar rekenen op kwart over twee." Zonder mop peren keren de burgers terug. Een kwartiertje langer wach ten maakt niet zoveel uit. "Het is nu éénmaal per jaar kerst feest," zegt Lilia Jansen. In de kantine staat na het dessert een ambtenaar op en vraagt om applaus voor het keukenpersoneel. Een flinke ovatie volgt terwijl enkele mannen achter in de zaal ex tra dank betuigen door te zin gen: "Zo'n goeie hebben we nog nooit gehad!" De ambtenaren staan allemaal op (het is in middels precies 14.15 uur) en verlaten de zaai. Achter het duimdikke glas van de afdeling Burgerlijke Stand en Militaire Zaken hangt een met de pen beschre ven papiertje met de tekst: "Wij wensen u prettige kerst dagen en een gelukkig nieuw jaar". Vlak daarboven hangen wat giitterdraden. Het is kerst op het stadhuis in Maassluis. Op straat is van de kerst niet veel. te merken. De negen ge- meentelijke kerstbomen die eens sfeer brachten in negen Maassluise wijken, zijn ver vangen door slechts één offici ële kerstboom. Deze staat langs de Westlandseweg, schuin tegenover het politiebu reau. "Reuze gezellig hoor," zegt een agent. "Op het bureau hebben we er zelf drie neerge zet. Die hebben we gekregen van de Politie Sportvereniging. Een sportieve kerstboom dus." Vlaardingen heeft al langer 1 MrJ-m slechts één kerstboom, voor het stadhuis op de markt. De middenstanders hebben hier, meer dan in Maassluis, werk gemaakt van de kerstdagen. Iedere winkel heeft kerstpoe der op de soms met biczen af gezette etalageramen, kerst boompjes bij de Ingang of kerstballen In de winkelruimte zelf. Kruldenwlnkel Te Hooi en Te Gras heeft niets in huls. Twee in verlegenheid gebrach te vrouwen achter de toon bank: "Ja, 't is er dit Jaar niet van gekomen. Meestal hebben we wat takken tegen de muur. Nee, we hebben er gewoon geen tijd voor gehad. Het is ook zo druk." Bloemen Guus op de Westha venplaats is door zijn 1000 kerstbomen heen. Het echt paar "Guus" (ze heten gewoon Rodenburg): "We zijn precies uitgkomen. We hebben de in druk dat sommige collega's dit Jaar te veel bomen hebben in gekocht. Dat komt omdat er vorig Jaar te weinig is inge kocht. Dan krijgen de handela ren iets over zich van: dat zal ons volgend jaar niet meer overkomen." Hoe viert mevrouw Guus de kerst? "Eh... een klein beetje uitslapen. Niet te lang want wij zijn gewend vroeg op te staan. En natuurlijk wat later naar bed, anders heeft het geen zin uit te 'slapen." Op de Schledamse Hoog straat maakt een middenstan der zonder omhaal duidelijk wat de kerstdagen voor hem betekenen: "Veel geld verdie nen". Naam ln de krant? Nee, lieve*:- niet. "Maar ook heel hard werken." vergoelijkt hij snel. "En een hoop onkosten aan die mallotige kerstversle ring. Ergens moet je wel mee doen, hè. Je kan het niet ma ken om niks te doen." De eigenaar van eethuis De Stal kijkt reikhalzend uit naar 2e kerstdag, al was het alleen maar om eens lekker uit te rusten. Op le kerstdag ls hij nog geopend. Zijn collega van een tijd schriftenen strlphandel is met de kerst dicht. Hij heeft zijn filiaal aan de rechterkant van de Hoogstraat (komend vanaf de Koemarkt) versierd met kerstattributen. De bijwin kel van zijn moeder aan de overkant blijft bijhet oude. "Ach, je bent toch al gauw 100 gulden kwijt wil je het een beetje gezellig maken. Als je aan belde zijden van de Hoog straat zit, loopt dat aardig op," zegt hij. De ollebollenkraam aan het Spinhuispad (tussen de Park weg en de Vljgensteeg) heeft geen ruimte voor een kerst boom. "Met oudejaar staan we hier met vier man. Een boom zou in de weg staan," zegt SJaak. Hij staat nu alleen ach ter de manshoge toonbank. Sjaak komt uit Groningen. Hij heeft hier in de buurt een cara van. "Ik moet hard werken. Als lk 's avonds om tien uur klaar ben, help lk de baas met het opknappen van zijn nieuwe woonwagen. Ik hoop dat mijn ouders een kerstboom hebben gekocht want zondag en maan dag zit lk in Groningen. Wat ik daar ga doen? Oh, lekker uit slapen." Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM De Wereldwin kel is aan een nieuwe actie begonnen. Deze maand wordt geld ingezameld voor naaiga ren. Dat gaat naar kledinga teliers in Mozambique die momenteel grotendeels stilli- gen door gebrek aan dit be langrijke materiaal. De bevolking van Mozambi que een arm en door oorlog geteisterd land in Zuidelijk Afrika kan steeds moeilij ker aan behoorlijke kleding komen. Die moet worden geïmporteerd én is een stuk duurder dan hier. De socialis tische regering van de bevrij dingsbeweging FRELJMO probeert vrouwen er dan ock toe aan te brengen om samen kleine naaiateliers op te zet ten. Dat bleek in de praktijk een goede gedachte. De nieu we mini-onderneminkjes kon den de vraag niet aan. Vooral klnderkleertjcs blijken een gezocht artikel. Nu gooit dat gebrek aan naaigaren echter roet in het eten. Mozambique mist het geld om nieuwe voorraden te Importeren. Andere zaken hebben prioriteit. De voedsel voorziening ligt in de war en ook de steeds maar voortdu rende oorlog slokt steeds meer energie van dit ongeluk kige land op. Dit leed wordt veroorzaakt door blank Zuid-Afrlka. Toen de Portugezen er nog aan de macht waren, vormde Mo zambique een prachtige buf fer tegen de zwarte staten van het continent die alle- - maal hun bloedsbroeders van het Afrikaander juk willen be vrijden. De onafhankelijkheid van dit land was dan ook een zware kiap voor de blanke heersers in Zuid-Afrika. De regering daar besloot, dat het onder geen beding een aan trekkelijk alternatief mocht worden voor de onderdrukte massa's in Kaapstad, Johan nesburg en Pretoria. Daarom bewapende zij vroegere colla borateurs met de Portugezen, zodat de nieuwe socialistische regering van Mozambique nooit vrede zou kennen. Aan de andere kant is het ook weer niet de bedoeling, dat deze terroristen aan de macht komen. HeSls de Zuid- afrikaanse hlanken er slechts om te doen zo veel mogelijk chaos en verwarring te stich ten in het buurland. Dat ge beurt er, al3 je een linkse re gering krijgt, kunnen ze dan zeggen. Die politiek lijkt aardig te lukken. Nog maar één Mo- zambiquaanse provincie blijft verschoond van de terroristen en de regering in Maputo krijgt steeds minder gelegen heid om te werken aan de daadwerkelijke opbouw van het land. Wiië&i gfW# «few®» En die is nodig. In de drie honderd jaar van hun kolo niale bewind hadden de Por tugezen nauwelijks iets aan onderwijs en gezondheidszorg gedaan. Dat moest allemaal van de grond af aan worden opgebouwd heel letterlijk. Bij dat proces zijn nogal wat Nederlanders betrokken. Via de overheid en de Mond- iane-stlchting een soort vriendschapsvereniging Ne- derland-Mozambique wor den zij Ingezet op velerlei ter rein. Ze geven les. Ze helpen mee aan de organisatie van de gezondheidszorg, ze leren de boeren, hoe ze betere oog sten binnen kunnen halen. Vandaar dat de Mozambi- canen hun probleem met het naaigaren aan Nederland hebben voorgelegd. Ook de Schiedamse wereldwinkel is gevraagd zijn steentje bij te dragen. Dit project ls méér dan lief dadigheid. De naaiateliers ga ven vele handen werk. Nu dreigen de arbeidsters kun in komen te verliezen. De wereldwinkel hoopt dan ook, dat de Schiedammers de ze Mozambicaanse vrouwen niet teleur zullen stellen. Ten slotte weten zij zelf maar al te goed. wat werkloosheid be tekent. En hier krijg je on danks alle kortingen tenmins te nog een uitkering. VLAARDINGEN Voor Vlaardings meest bediscus sieerde en omstre den renovatiepro ject (694 woningen achter de Van Ho- gendorplaan) is gis termiddag het startsein gegeven door Simon Rijn- aard, voorzitter van de kerngroep, en wethouder Gou- driaan (stadsont wikkeling). "Eindelijk zijn wij zover", verzuchtte Rijnaard tijdens een bijeenkomst in wijkcentrum 't Nieuwelant. Hij kenschetste de ja renlange periode van actievoeren voor een zo laag mogelijk huur en zo veel mogelijk ver beteringen aan de huizen met de woorden: "Het was helemaal niet leuk. Wel zinvol." Wethouder Gou- driaan erkende, dat gemeente en bewo ners in die periode "rollend over straat gingen". "Ik denk dat hier over an derhalf twee jaar 694 tevreden gezin netjes wonen", al dus de wethouder, die over het vervolg van de renovatie opmerkte: "Simpel is het niet, als je ziet hoe de kortin gen naar de ge meenten toege speeld worden." De renovatie wordt uitgevoerd door een combinatie van zeven Vlaardtngse aannemers. De eer ste 240 woningen worden onder han-, den genomen door Henk van der Waal plus twee andere aannemers uit de combinatie. Gepro beerd zal worden leerlingen-en werk loze bouwvakkers aan te trekken. Overigens heeft het rijk nog geen toe stemming gegeven voor het renoveren van de overige 454 woningen. SCHIEDAM - Bin nen drie maanden weten Schledamse woonwagenbewo ners en bewoners van huizen aan de Koekoekslaan waar zij aan toe zijn. Het college van burge meester en wet houders geeft te kennen nu snel knopen te willen doorhakken. Ai an- Mogelijk door kort sluiting is gister ochtend aan de Schiedamse Hor- vathweg een auto in de brand ge raakt. De bestuur der, de 26-jarige Schiedammer A. G. W„ kon tijdig uit derhalt jaar liggen bij de gemeente 653 bezwaarschrif ten tegen een plan om aan de Koe koekslaan een nieuw woonwagen centrum in te rich ten. Het college erkent dat de betrokkenen "toch wel erg iang" hebben moeten wachten op ant- het voertuig stap pen. Hij hielp de brandweer bij het blussen. Dat kon niet voorkomen dat de wagen gehee! uitbrandde. Een aanhangwa gen, die was ge- woord. "Maar wij hebben heus niet geprobeerd om het ongelijk van de be zwaarden aan te tonen." Het college wijst er voorts op dat er in Schiedam geen andere plek is waar een plan voor een woonwagen centrum minder protesten zou op roepen. koppefd aan een VW-bus aan de Vlaardingse Johan nes Poststraat, is gestolen. Het voer- - tuig is eigendom van een aannemer, die in de omgeving woont. :«i! k Veilingbedrijf H. F. Kamerbeek uit Den Haag houdt van 27 tot en met 30 de cember een grote veiling In het Stadsgehoorzaal- complex. In de foyer en zaal van de Harmonie en de wandelgang van de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen staan 1800 kavels uitge stald: een bonte verzameling meu belen, schilderijen, juwelen, klokken (op de foto brengt een medewerker een Fries kantoor- of notarisklokje in orde) en juwelen. De kijkdagen zijn op 26 (11-17 uur) en 27 december (11-16 uur). Er wordt geveild op 27, 28, 29 en 30 december, telkens vanaf 19.30 uur. Er zijn zes zittingen onder leiding van veilingmeester Ka merbeek: vier voor meubels, één voor juwelen en één voor schilderijen. Volgens Kamer beek is zijn derde veiling in Vlaardin- gen er één „voor elke beurs". „Ik veil alles door el- kaar. Van een bie- dermeier trekpotje van een paar tien- "l tjes tot stukken van enkele tienduizen den guldens." Wie op de veiling Iets - koopt, dient er re- Jj,» kening mee te hou-««| den, dat bovenop de afgeslagen prijs 25 procent veiling- kosten (inclusief BTW) worden bere- kend. Vanaf dinsdag 27 decembet a.s. en i volgende dagen zullen ten overstaan van de Weledelgestrenge Heren R. Fontijne en j W.J.M. Dolk, gerechtsdeurwaarders te Schiedam, publiek bij opbod aan de i meestbiedenden worden verkocht, j goederen uit diverse nalantenschsp- pen sn particulier bezit, o.a.| EEN ZEER SPECIALE COLLECTIE GOUD. ZILVER EN JUWELEN, ALLES VOORZIEN VAN RIJKS^EUR. i VEEL KLASSIEK EN ANTIEK MEUBILAIR PERZISCHE EN ANDERE HANDGEKNOOPTE OOSTERSE TAPIJTEN KLOKKEN, PENDULES EN BAROMETERS PORSELEIN, AARDEWERK, KOPER, BRONS, TIN OUDE EN MODERNE SCHILDERIJEN, AQUARELLEN EN TEKENINGEN Catalogus f 3,-(niet verplicht) tijdens de kijkdagen. TOEGANG V£UJ. Kijkdagen 2e Kerstdag van 11.00-17.00 uur 27 december van 11.00-16.00 uur. Veilingdagen Dinsdag 27 december t/m vrijdag 30 december a.s., telkens vanaf 19.30 uur. Adres veiling Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51 a, Vlaardingen. Alle Inlichtingen: telefoon 010-34 59 81 Loenehsestraat 203, 2574 RMs-Gr avMïhé'gö,-Te1070-64 84 ÖO i

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2