Rivaliteit verd^ijk!^ 'Zoiets moet Je niet in huis halen' Inzameling voor Zuidkorea Weinig animo voor cursusprogramma Jaar gestart met hap boerenkool Brand in woning Studiedag over Jeugdwerkeloosheid De Schiedammers konden zaterdag in de Blauwe Brug zien wat er zoal op de cursussen gemaakt wordt. De organisatie kon de dag teleurstellend af sluiten met slechts een tiental nieuwe inschrijvin gen. SCHIEDAM Er is een verschil van mening ont staan tussen het bestuur van de PvdA-Schiedam en de fractievoorzitter in' de gemeenteraad, Gé Brou wer. Het bestuur vindt unaniem dat er een vijfde wethouder moet komen. Brouwer houdt het liever op vier. Boerenkool Vanaf half twaalf 's ochtends hadden gen aantal PvdA-dames bezit genomen van de keuken van Landvreugd. Rond half zes konden zij met gepaste trotst de jaarlijkse Boerenkoolmaaltijd op tafel zetten. Water en vuur Opgegeven De röntgenkamer van het Rooms Ka tholieke ziekenhuis „Dr. Nolet Stichting" in vroeger dagen. Het ziekenhuis werd gebouwd voor drie ton, afkomstig van dokter Nolet. Het duo Arjo de Koning en het mannenkoor Orpheus zorgden zaterdagavond voor de muzikale omlijsting vein de nieuwjaarsreceptie van de gemeente in Passa ge. - Als hoofd van het gemeentebestuur kreeg loco-burge meester Scheeres zaterdagavond heel wat handen te schudden. Op de foto is hij in gesprek niet onder meer VVD'er Prins. Vlielandse plantjes van Ina Versteeg HET VRIJE VOLK MAAND AO 9 JANUAR11934 PvdA wordt 't niet eens óver aantal wethouders SCHIEDAM De afdeling Schiedam van Amnesty Inter national gaat iedere maand honderd gulden overmaken naar Zuid-Korea. Met dit geld moeten medicijnen worden ge kocht voor prof. dr. Ahn Jae- Goo die om politieke redenen in een Koreaans gevang zit en het volgens Amnesty steeds slechter maakt. De brieven die de organisa tie regelmatig stuurt naar de Zuidkoreaanse autoriteiten ha len totaal niets uit. Volgens Amnesty is de professor zwaar gemarteld. „Hij heeft last van zijn rug en zijn nieren. Hij leidt aan bloedziekte. Toch moet hij in een onverwarmde cel slapen en krijgt hij geen medische bijstand, tenz'.j zijn familie dat zelf betaalt," aldus Amnesty. De vrouw van Jae-Goo kan de medicijnen die haar man broodnodig heeft, niet zelf be- kostingen. Via het secretariaat van Amnesty in Londen moet de maandelijkse honderd gul den uiteindelijk bij mevrouw Jea-Goo terecht komen. In de Amnesty-stand op het winkelcentrum. Spaland staat op zaterdag 14 januari een col lectebus waarin Schiedam mers een bijdrage kunnen doen. Er kunnen ook giften worden overgemaakt op giro rekening 757546 met de ver melding 'Zuid Korea'. De discussie is ontstaanna de benoeming van een van de drie PvdA-wethouders, Reinier Scheers, tot burgemeester. In de collegeonderhandelingen vorig jaar wilden de socialis ten'per se drie wethouders. In ruil daarvoor mocht de WD twee wethouders leveren en de portefeuille Stadsvernieuwing in beheer nemen. De economische situatie van vandaag laat het niet toe dat er opnieuw een vijfde wethou der komt, zo'zeggen de tegen standers van een nieuwe in stallatie. Het is een mogelijk heid om te bezuinigen," vindt ook Brouwer. „De ploeg die er'nu zit, is in gewerkt. Een inwerkperiode was destijds óók een reden om voor; een college met vijf wet houders te kiezen," zegt Brou wer.;. De fractievoorzitter is wel een mogelijke kanshebber voor de vijfde wethouderszetel. ..Ik heb een goede baan, ik sta echt niet te trappelen," zegt hij ech ter,;.' f V v' -' HeV® bestuurvan 'de PvdA vindt het niet nodig om van de geftikakte afspraak met de WD (drie wethouders voor de socialisten)' af te wijken. De PvdA heeft meer zetels in de gemeenteraad dan de WD en dat moet volgens het bestuur ook in het college tot uiting ko men. Van enige rivaliteit binnen de partij was gistermiddag en ravond tijdens de traditionele Boerenkoolmaaltijd niets- te merken. Elk jaar begonnen de socialisten met' een gedegen "Hollandse hap'. Dit keer was de Boerderij Landvreugd in Gróenoord het decor vaii het' eetfestijn. Vanaf ongeveer half twaalf 's ochtends had een aantal PvdA-dames in de keu ken-van Landvreugd gestaan om de stamppot te bereiden. Het -bestuur had al eerder beloofd dat 'de nieuwe burge-' meester' bij deze gelegenheid een toespraak zou houden, on geacht wie'er voor de functie zou zijn gekozen. .Iri zijn praatje streepte Bei nier Scheeres nog eens aan wat Schiedam kan verwachten als 'Wilton-Fijenoord inder daad ter ziele gaat. „De werk loosheid .onder de beroepsbe volking stijgt dan tot een kwart," rekende Scheeres voor. Het aantal werklozen in Schie dam zou. volgens hem van 4500 naar. 6000 kunnen stijgen. 'Naast Wilton bracht dé toe komstige burgemeester naar voren dat bezuinigingen bij het gemeentelijk apparaat, opge legd door de overheid niet pas sen. „De werkgelegenheid bij de gemeenten daalt met spron gen. Bij de ministeries groeit het aantal arbeidsplaatsen nog steeds. De gemeenten krijgen de rekening in de schoenen ge schoven", vond Scheeres. SCHIEDAM De economische crisis lijkt ook de Blauwe Brug in Noord niet onge moeid te laten. Op de Open Dag zater dag, bleek de ani mo voor de diverse cursussen die er in het gebouw worden gegeven danig ge daald, in de hal van het centrum was in diverse kramen te zienwat er zoal aan cursussen wordt gegeven. Bloem schikken, poppen- maken, glasgrave ren enzovoort. De inschrijvingen voor de nieuwe ren," meent een lid van de activiteitqq- commissié. „Eén. r cursus Is iets ex-, tra's, We hebterr nu ongeveer het'*? zelfde programma als in september:," dus daar kan het volgens, ons niet? aan liggen." Ook het Rock and Roil- duo Bob en4" Bob kon zaterdag niet voorkomen dat het vrij stil bleef in de hal van De Blau we Brug. Tot vrijdag kunnen geïnterresseerdèn zich nog opgeven- voor een van de? cursussen. cursussen, die vol gende week maan dag beginnen, vie len echter zwaar te gen. Slechts een ♦iental Schiedam mers gaf zich op. Het totaal aan in schrijvingen voor de komende cursu speriode komt daarmee op zo'n vijftig. Vorig jaar september lieten nog ruim honderd mensen zich in schrijven voor cur- susl SCHIEDAM De brand weer moest er zaterdagnacht aan te pas komen om een bin-. ner.br and op de tweede etage van een pand aan de Boter- straat te doven. Het viiur was' ontstaan nadat kleding' door nog onbekende oorzaak op een gaskachel terecht .kwam. en vlam vatte. De bewoners van het pand waren niet thuis. De brandweer sloeg aanvankelijk middelalarm omdat aangeno men werd dat er mensen in de woning waren. Omwonenden waren ge schrokken van 'grote vlam men' in de woning. „De mensen heb ben gewoon min der geld te spende- gastsprekers zaler een bezoek worden gebracht aan het Bureau Alternatief werk aan de Oost zeedijk. De jongeren van het CDA maken zich sterk voor een zo groot mogelijke, solidariteit, tussen werkenden en niet- werkenden. Dat. f móet dan in de ar beidssfeer tot J uiting komen. Duo- banen voor jonge ren zien de jonge Christenen bijvoor beeld ais een van SCHIEDAM/ROT TERDAM Her man Noordegraat. fractievoorzitter van de combinatie PPR/PSP in de Schiedamse raad, is een van de gast sprekers opeen studiedag over werkloosheid van?. déCDA-jongéren Zuid Holland. Dé dag begint om tien' uur 's ochtends in de Pr. Rege Kerk aan de Oudedijk in Rotterdam Kralin gen. Na eendrietat de oplossingen voor de werkloos* held onder de jdp- geren. "f. Verder bepleiten zij steun aan nieu we bedrijfjes die" door jongeren wor den opgezet en vrijwilligerswerk met behoud van-; uitkering. Nadere inlichtingen over de studiedag kunnen worden verkregen bij Sjoerd Veerman: (01807-16573) ep Ton Seis -}. (010-705939). r: Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM r'Met direc teur Sonneveld Vertrekt ook zijn collega Vlootman uit het Schielandziekenhüis. Daar mee is de oude scheiding tus sen het Gemeenteziekenhuis en de dokter Nóletstichting uit de top van de gefuseerde Schiedamse hospitalen ver dwenen. De socialistische leider Piet de Bruin en de liberale dokter Ris maakten zich sterk voor een nieuw en beter ziekenhuis, maar dat hielden de katholieke voormannen in de stad consequent tegen. Zij zagen het niet zo zitten, dat Schiedam een goed zieken huis kreeg, waar patiënten van alle gezindten door el kaar lagen. Zo probeerden een eigen katholiek hospitaal op de been te helpen en tot zolang mochten de toestan den aan de Laan vooral niet beter worden. Deze schanda lige situatie duurde tot 1913, toen de katholieke doktër No- let drie ton naliet om zo'n ka tholiek ziekenhuis tot stand te brengen. een eindeloze gang rijdt, waarin alleen een klok wat sper ling brengt in dèj. taps toelopendelij- nen en een marfin een toilet. Marjannè de Boer heeft iange tijd in ziekenhuizen ge werkt. Vandaardat zij de sfeer genade loos heeft weten, vast te leggen. Zo genadeloos dat. haar werk niet air tijd. gewild is. Eep bezoeker van de. expositie: „Ik viqd het mooi maar zou het voor geen goud aan mijn muur wil len hangen. Ik wil niet telkens aan jlie ellende worden A herinnerd. Zoiets moet je niet in huis halen. Misschien, wil een arts, een? zuster of een chj? rurg dat wel. OU misschien past haar werk prima, aan de muur in een ziekenhuis." t Galerie Te Kunst en Te Keur, tot an met 28 januari, t» Smalle Havenstaat 13. Geopend opi vrijdag van 19 lot 21 uur en op zater dag van 10 tot 13 uur en van 14 to) 17 uur.v. tèn. De bij is ;eèn belangrijk onder deel van haar ten toon gestelde werk. Nu kun je denken dat je niet speciaal naar Vlieland hoeft om inspiratie voor het tekenen van bijen en plantjes op te doen. Toch schijnt dat anders te liggen. Zoals de galeriehouder zegt:, „Het maakt wel de gelijk uit of je een bij op Vlieland be- i kijkt of in de Rijn- mond. Het gaat om de omgeving." Het werk van Mar-' janne de Boer is in dringend. Zjj heeft de kille, efficiënte ziekenhuissfeer treffend weergege ven. De rol van pa tiënt en personeel komt op een bijna pijnlijke manier naar voren. Details in de operatieka- mers van een chi rurg en zijn assis tenten bij beade mingsapparatuur. Een vrouw in een rolstoel met een si- garettenhouder voor haar gezicht omdat zij het roken niet kan laten. Ver der beelden van een man in pyjama met een catheter,, een man in een rolstoel die door (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De een raakte be vangen .door de na tuur van Vlieland?: de ander door dé sfeer in ziekenhui zen en operatieka mers. Het werk van respectievelijk Ina Versteeg en Mar jannè de Boer (bei den exposeren in galerie Te Kunst en Te Keur) mag op merkelijk worden genoemd. Ina Versteeg heeft een half jaar in een hotel in Vlieland gewerkt en kwam zo voor het eerst in aanraking met de spectaculaire flora en fauna van dit Waddeneiland. In haar grafieken is weinig te'zien van Vlieland als geheel. Geen uitgestrekte zandplaten, verla ten duinpartijen, kwelders en stran den. Ina Versteeg is af gegaan op hef de tail. Op een me- loenplant met bij, een boomgaard met bijenkasten, honingpotten in een doos, een bij enkorf, anemonen, vogelschedeltjes en stenen mei pian- Het is heel lang water en vuur geweest tussen het Ge meenteziekenhuis en de dok ter Nóletstichting. Je kunt zelfs stellen, dat een hele ge neratie patiënten" het slacht offer is 'geworden van dc ri valiteit tussen de katholieken en de algemenen, maar dan hebben we het wel over een jaar of zeventig geleden. Schiedam beschikte toen over een verzwakkend stads ziekenhuis aan de Laan, dat met allerlei zó goedkoop mo gelijk timmer- en stuca-- doorswerk zo'n beetje over eind gehouden werd'. Elke Schiedammer pro beerde zo veel niogelijk bui ten dit hol van infectie, te blij ven. Alleen dc armen die geen cent in hun zak hadden voor goede medische verzor ging, brachten er hun laatste maanden door. Toen mócht een voor die tijd groot en modern ge meenteziekenhuis aan de Nassau!aan gebouwd worden, want dc katholieken de drie ton in hun zak gaven het verzet eindelijk op. En de katholieke Nieuwe Schiedam se Courant juichte: „Wat een heerlijke voldoe ning sal't sijn de bedienende priester het ziekenhuis te zien binnentreden, niet langs den sluipweg van een zij deurtje, maar als de ware Christofoor in den vollen hei- d, X, Zssketthv!» „Or. Nalat SflchSioj?' Schielandziekenhüis aan de basis ai lang bestaat, ook doordringt tot de top. Dan is na zeventig jaar het Ideaal van De Bruin en Ris verwezenlijkt: een zieken huis, waar iedere patiënt zon der onderscheid van rang, stand "of geloof de beste ver zorging krijgt. ligen zin van het woord door de koninklijke poort van een RK ziekenhuis." De. rivaliteit tussen Vloot man en Sonneveld 'was een late echo van die strijd aan het begin.Wellicht zal een nieuwe directie er voor zor gen, dat de eenheid, die in het kelijk. op kosten van de ge meente wel te verstaan. Zoais ieder jaar, waren het vooral de vertegenwoordigers van het verenigingsleven en de politiek dfe de receptie bevolk ten. Dat de foyer van het thea ter een volle aanblik had, was niet in de laatste plaats te dan ken aan de aanwezigheid van mannenkoor Orpheus. De rest van de muzikale om lijsting bestond uit het duo Ar- jo de Koning, dat meteen werd ingehuurd voor de festiviteiten rond de benoeming van Rei nier Scheeres tot burgemees ter op de zestiende van deze maand. De politiek wasmaar ge deeltelijk aanwezig. Partijen als CPN en PSP mijden nieuw jaarsrecepties van de gemeen te uit principe. Geldverspil ling, zeker in déze tijd, vinden deze partljënl De fracties van PvdA, WD, D'66 en CDA wa ren bijna voltallig naar. Passa ge gekomen. SCHIEDAM De nieuw jaarsreceptie van het college van Burgemeester én Wethou ders is zaterdagavond volko men rustig verlopen. Geruch ten als zou het gemeentebe stuur 'kleerkasten' hebben in gehuurd om kwalijke geesten van het feestterrein te weren, bleken op niets te berusten. De deur "van het Passage-theater, waar de receptie werd gehou den, werd "bewaakt' door Vriendelijke medewerkers van het-theater die in ieder geval "niet?-gespecialiseerd .zijn in Oosterse' vechtsporten. Een herhaling van de tafre- len die zich vorig jaar op de receptie voordeden bleef uit. Geen: ^protesterende burgers, géen'politie omordeverstoor ders buiten dé zaal te zetten. Wel alcohol dii jaar. Wellicht •onrdié?redéh had het college yoqr;.de Passage gekozen. Vo rig Jaar/wérd tijdens 'de nieuw jaarsreceptie' in het. Stadskan toor: geen alcohol "geschonken. Het bier vloeide zaterdag rij-

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1