Zijdeveld wordt loco-burgemeester Uien tlop van de gemeente" RECEPTIE INSTALLATIE BURGEMEESTER R. SCHEERES JSÉpil Aluminium Zwemplateau Hobby- Nare kanten Ter gelegenheid van de installatie van burgemeester R. Scheeres op nric ndag 16'januari 1984, zal er voor de burgerij gelegenheid zijn de nieuw benoemde burgemeester te feliciteren. Voor die gelegenheid zal op die dag van 18.00 tot 19.00 uur in de Rekreatiezaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1 receptie worden gehouden. j Gemeentebestuur y van Schiedam f DONDERDAG 12 JANUARI 1984 HET VRUE VOIX wegwijzer Schiedam 'Hiermee maken wij indruk in Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de .woensdag ochtend voorafgaand aan., de donderdag, waarop de aankondiging gedaan moet worden, in ons bezit te zijn. Ons postadres is; Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. U kunt uw kopij ook op dit adres afgeven. y S.v.p. geen post meer adresseren aan ons oude adres (Hoogstraat 76). Tele fonisch kunt u onze redac tie bereiken onder de num mers: 736061 Of 266646. Düsseldorf' Eén blik op het teakhou ten achterdek dat,nog met plastic is af- gedekt, ter wijl vaklieden de laatste hand leggen aan de stuur- stand éh de lieren. Tivoli, Nieuwe Haven 237. Elke zaterdagavond wordt er als vanouds gedanst-en is er ge zelligheid in het Rotterdamse Partycentrum Jansen. Vijver- hofstraat 116. Inlichtingen, tel. 357985 of 714617. KOORZANG Zondag 15 januari zingen le den van het Gemengd Koor Senectate in Dienstencentrum de Woudhoek, Heijermans- plein, Groenoord. Van 14 tot 16 uur staan op het program ma verschillende melodieën van Schubert, Verdi, Handel en Lortzing. De toegang is gratis, iedereen is welkom. DE BEVER Op zaterdag 14 jaruari wordt in Wijkcentrum de Bever, van Beverenstraat 40 het simulatie spel 'Krimp' opgevoerd. De overleggroep opbouwwerk Schiedam-West organiseert de dag in samenwerking met het werkcentrum opbouwwerk Zuid-Holland. In 'Krimp' wordt de werkelijkheid nagebootst. Voor inlichtingen of informatie bellen naar René de Jongh, tel. 266442. Ook buurtbewoners. kunnen meespelen. HUISVROUWEN Donderdag 19 januari komt de schrijver/dichter Herman Pie- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vandaag, in de vroege ochtenduren, is in de Nieuwe Haven een gloednieuw, superluxe „ple zierjacht" van Schiedamse makelij te water gelaten. Een jaar lang heeft men aan het miljoenenschip ge bouwd, verscholen voorde begerige blikken van het publiek. Binnen enkele dagen wordt het jacht opnieuw aan de ogen-van de Schiedammers onttrokken; als zij uitvaart naar Düsseldorf. om deel te nemen aan Euro pa's grootste watersporttentoonstelling. c! De eerste de beste multi-miljonair die wat in het .mc- derne zeiljacht ziet mag haar zo meenemen, wat de makers betreft. Dan laat de rest van het verhaal zich raden en ziet men met weinig fantasie, het beeld van een belegen rijkaard, die aan boord van zijn schip en kele dure gasten te logeren nodigt, terwijl het vaartuig vredig dobbert in Caraïbische wateren. - „Wij vinden dat de toekom stige eigenaar zich gelijk thuis moet voelen in dit schip," ver telt Hans van Aartrijk, sales manager van de Schiedamse werf Blue Ocean. „Wij boüwen eerst en gaan dan pas verko pen. Dan blijft het niet alleen' bij een verhaal maar kunnen we de klant direct iaten zien hoe het eruit ziet. Hij zal tot de conclusie komen dat dit jacht goed doordacht vakwerk is, ge maakt door experts." Woensdag staat het jacht nog, op een houten onderstel, in de grote overdekte hal van Blue Ocean, vlak aan het wa tier. Deels beplakt en bedekt omdat vaklieden nog in hoog tempo de laatste hand aan de „kolos" leggen. De eerste gege vens die we van de „Blue Ócean", zoals het schip voorlo pig gemakshalve zal .heten, mogen noteren zijn een om gang van twintig bij vijf meter on een gewicht van 30.000 kilo. Bouwkundig ingenieur Phi lip Brandllgt, die dit soort ob- jjecten op 24-jarige leeftijd mag bedenken, loopt al warm bij de gedachte dat hij het jacht straks met twee andere werk nemers van de werf naar Düs seldorf mag varen. „Het is Ijeerlijk om aan dit soort din gen te kunnen werken," ver kucht hij. „Vooral dit jacht zijn we trots op. Tot in de kleinste details het beste van het beste, mooi en veilig." Nog één gegeven, voordat we het jacht van dichtbij en van binnen: gaan bekijken. Het be drag dat de enthousiaste koper ervoor zal moeten neerleggen Senadcrt de twee miljoen gul- en. Wat krijgt hij dan voor 4ijn geld? Den varend apparte ment, zou je bijna zeggen. J De ruwbouw van het schip Is ?emaakt van aluminium, dat crgeleken met andere, mate rialen weinig weegt. Als basis- kleur.hebben dé makers gebro ken wit gekozen. Het jacht (trijgt een ;,snel" aanzien, doordat de afgeronde (•amen van de stuurhut zo schuin aflopen 1 dat ze bijna vlak liggen. Bij een auto zou dat als doe! hebben om de luchtweerstand te verkleinen, fiij de Blue Ocean is het .louter om het „esthetische" gedaan, jfertelt Philip Brandllgt. De schipper kan zijn vaar tuig zowel binnen als In de bui tenlucht besturen. Door een staaltje van moderne techniek is de stuurkolom een klein blokje met wat knopjes. Het roer én de versnelling zijn tè bedienen met twee korte palle- tjes, van nauwelijks zeven cen timeter lang. Via hydrolische systemen is het mogelijk met een lichte vingerbeweging een êroot mechanisme in werking te stellen. Zo kan men vanaf het ach terdek al alles bedienen wat De "top" van de Schiedam se werf Blue Ocean, direc teur Hans Brugman (links) en sa les-manager Hans van Aartrijk, voor hun nieuwste plezierjacht: "Wij zijn een jonge ploeg..." SCHIEDAM "Het is een flop van de gemeente," meent de neer D. Gonlag van de Alge mene Bond voor Ouderen (AN- BO). Hij reageert op de plan nen van het college van Burge meester en Wethouders om de bejaardensociëteit aan de Lan ge Nleuwstraat te slopen. De onderhoudskosten zijn zo hoog, dat de gemeente het pand lie ver met de grond gelijk maakt en de bejaarden ergens anders onderbrengt. Per jaar kost het onderhoud aan het voormalige schoolge bouw een halve ton. In' de Ana lyse Bestaand Beleid II is een bezuiniging opgevoerd van 25.000 gulden. "Er blijft 25.000 gulden over die we gaan ge bruiken voor de verhuizing naar een nieuw onderkomen," zegt de heer G. W. J. Marsber gen van de afdeling Volksge zondheid waar de bejaarden zorg onder valt. "De bejaar densociëteit heeft de belofte gehad dat er een nieuw pand voor hen komt. Je kan ze na tuurlijk niet zomaar op straat zetten." De bejaarden van de ANBO, een van de drie organisaties die gebruik maken van het huidige onderkomen, zijn bang dat zij een nieuw pand niet kunnen bekostigen. "De ge meente heeft tot nu toe altijd de huur cn de gas- en lichtre- kening betaald. Daar zijn wij nu aan gewend. We vrezen dat we dat dadelijk zelf moeten be- 'talen en dat kunnen we niet," zegt de heer Gonlag. De ANBO maakt al ruim dertig jaar gebruik van de so ciëteit aan de Lange Nieuw- straat. Eind deze maand heb ben zij een gesprek met wet houder Hafkamp over de ver huizing en de gevolgen daar van. "Onze leden betalen 21 gul den j>er maand aan contribu tie. Daar krijgen zij elf krant- jes per jaar voor zodat er maar weinig overblijft In de afdelingskas. We hebben alle maal een AOW-uitkerlng. Wc kunnen gewoon niet méér op brengen." zegt Gonlag. Hij is diegene die de gymnastiekles sen in de sociëteit geeft. "Die zijn ook gratis omdat de men sen er gewoon n'et voor kun nen betalen." In haar debatten over ABB II moet de gemeenteraad be slissen over het al of niet slo pen van de sociëteit. "Er zijn volgens mij toch nog wel een hoop mensen met veel geld. Die zijn, alleen al in Ne derland, echt niet op een paar handen te tellen. Maar uiter aard zijn wij een internatio naal bedrijf. En in Düsseldorf, daar komt de rijke Amerikaan en de rijke Italiaan." Met hun zesde zeiljacht in successie (de eerste vijf zijn al verkocht) hopen de mannen van Blue Ocean op de grote In ternationale tentoonstelling in Düsseldorf hoge ogen te gooien. Philip Brandllgt is daarvan overtuigd: "Dit schip bezit een perfecte schoonheid. Alles bij elkaar genomen is het uniek, nog nooit vertoond. Het is niet het oude verhaal, het is gedurfd. We weten zeker dat we een goed figuur zullen slaan." De achtdaagse tentoonstel ling duurt van 21 tot en met 29 Januari. Zatcr 'ag vaart de Blue Ocean (waarschijnlijk) voorgoed weg uit de Schie damse Nieuwe Haven. straat, vertelt even later dat ook aan de vakmensen "de hoogste eisen" worden gesteld. 'Het bedrijf Blue Ocean be staat tien jaar. Pas de laatste jaren bouwt het kostbare ple zierjachten. "Pas .vanaf een lengte van een meter of vijf tien, zestien, wordt het voor ons Interessant," zegt sales manager Hans van Aartrijk zonder blikken en blozen, die zijn werk "voor meer dan vijf tig procent hobby" noemt. De top van Blue Ocean gaat niet gekleed in drle-delige kos tuums, maar in een vlotte trui, waaruit de halsboord van een overhemd steekt. Geen strop dassen maar sjaaltjes. "Wij zijn een Jonge ploeg," zegt Van Aartrijk. "Ik ben 38, Hans Brugman, de directeur, is 41 en Philip Is 24. Zo kun je je produkt beter verkopen, denk ik. Gewoon gezellig, tralala." Hoeveel mogelijke klanten denkt Blue Ocean te hebben voor een "plezierjacht" van twee miljoen? Van Aartrijk: het Jacht laat zeilen. "Het zei len Is volledig geautomati seerd," vertelt Brandllgt. "Iedereen kan het hiermee, we noemen dat single-handed zei len. Een druk op de knop en de zeilen worden gehesen. Veel Is elcctrlsch ,of hydrolisch. De kiel, de boegschroef, de lieren, noem maar op."" Opvallend aan het exterieur van het kapitale jacht is ver der een automatisch uitklap baar "zwemplateau". Dat ver schijnt met een druk op de knop aan de achterzijde van het schip. In tropische omge ving kan afkoeling gewenst zijn! Een schot van een vler kante meter, waarop je kan zitten met je benen in het wa ter of kan staan om een duik te nemen. Dan het Interieur. "Het moet hier nog worden afgewerkt, met wijnrode bekleding," ver ontschuldigt Br&ndligt. Een zitkamer met één ronde tafel en een keuken. In de wanden zijn overal gebrulksapparaten weggewerkt. Een deurtje gaat open en achtereenvolgens ver schijnen: een koelkastje, een vaatwasmachine, een kléuren- televisie, een stereo-installatie. Vier electrische kookplaten "want gas op zee is gevaar lijk". Twee slaapvertrekken voor gasten met achterin een deur tje die toegang geeft tot een ronde doucheruimte. Alle ver trekken hebben zij- en boven- raampjes, die het verblijf wat minder benauwend maken. De slaapkamer van de eigenaar ademt dezelfde soepele, luxe sfeer als het jacht van de bui tenzijde ademt. Een inge bouwd bed, een fraaie bad- ruimte. Het spreekt vanzelf dat heel wat vakmensen aan de bouw, die een jaar heeft geduurd, hebben gewerkt. Brandllgt noemt timmerlie den, lassers, schilders, pijpen- fitters, tuigers en ingenieurs. De directie van Blue Ocean, die een bescheiden kantoor heeft aan de Lange Nieuw- SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) wordt vanaf volgende week maandag loco-burgemeester van Schie dam. Na de installatie van Rei- nier Scheeres als eerste bur ger, mag Zijdeveld de tweede vioo! gaan spelen. Toch is het Cor van Tilborg (WD) die de eer tcbeurt valt om de ambtsketen aan Schee res uit te reiken. Hij is op dat moment namelijk de loco. De gewoonte wil dat deze de amotsketen overhandigt en een toespraak houdt. Er gingen aanvankelijk stemmen op dat Zijdeveld geen oren had naar het loco- burgemeesterschap. "Er zitten nare kanten aan," meent frac tievoorzitter van de PvdA Gé Brouwer. "Als de burgemees ter er niet is kun je 's nachts uit je bed gebeld worden om bijvoorbeeld een krankzinnig heidsverklaring te tekenen. Daar is nu eenmaal spoed bij vereist." (Van «en onzer verslaggevers) V 6CHIBDAM D« gemeente Schiedam keert In 1984 een be drag van 267.527 gulden uit aan wachtgelden en pensloe-, neri voor gewezen wethouders. Dat staat In de begroting. Ook worden de namen van de be treffende'personen opgesomd. De communist Eef Collé, die acht jaar lang wethouder Is geweest, spant nog steeds de kroon. Hij ls goed voor een uit- kering.van 66.271 gulden. Volledigheidshalve dient daarbij te worden vermeld dat Collé, naar eigen zeggen, "een aanzienlijk deel van dat inko men afdraagt aan de partijkas van de CPN". In de CPN ls het de gewoonte dat leden die poli tiek werk gaan doen het geld dat zij méér verdienen dan in hun oude baan rechtstreeks af staan aan'de partij. "Loco-burge meester" Zij develd: "Ik vind het niet vervelend om loco te wor den." langste ambtsperiode loco wordt. Daarnaast ls het de grootste partij in de raad die er min of meer recht op heeft." Zijdeveld ligt daar echter nici van wakker: "Ik vind het helemaal niet vervelend,"'zegt hij. "Het- is een ongeschreven wet dat de weihouder met de Collé is alweer zes jaar wet- houder-af. Thans is hij een "gewoon" raadslid.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1