Wintersporten langs de Vtaardingerdijk Begroting 1984: 'weinig vuurwerk Huren blijft toch hétgoedkoopst GW-directeur op de vingers gèUkt 'College moet bouWvérgunnlng intrekken' Kortaf Jan Tempe laar (78) is 45 jaar lang ad ministrateur geweest aan de school. ,Met veel ple zier kon ik kijken naar wat leerlin- gen maak ten." SCHIEDAM De "Schiedamse Courant" be schreef het, op 30 oktober 1908, als volgt: "Reeds op een afstand van het ge bouw kon men ontwaren dat. daar "feest" was. De vlag is aan den gevel ont plooid, in de Fabristraat vlagt men bijna huis aan huis en een aantal nieuws gierigen staan ervoor en kijken zoo nu en dan steelswijze naar een pho* tograaf dié. gereed staat zijn opnamen te maken." Directeur N. van Vierzen: trDe viering van ons jubi leum moet iets grandioos worden". Werkloosheid Loodzwaar Lentefeest Vrouwen Lastig karwei Scouting HET VRIJE VOLK MAANDAG 23 JANUAR11384 tuurlf Jke' 'weg (ver vroegde uittreding, vrijwillig ontslag), maar uit een pas gepubliceerd on- derzoék van 1963Hï blijkt dat het resul taat van zo'n beleid tegen kan vallen. Hoeveel uren de raadsleden in het behandelen van de begroting zullen moeten steken de ze week hangt at van de hoeveelheid Wijzigingsvoorstel len van (hoofdzake lijk) de oppositie partijen in de ge- J meenteroad. Alter natieve planhen "zullen wij niet zon der meer van tafel vegen", belooft PvdA-fractieleider G. Brouwer. "Als ze serieus en reeël zijn, dan zijn wij best bereid het één en ander te veran deren." Brouwers fractie heeft in elk geval weinig kritiek op het college. Het zelfde geldt voor coalitiepartner de* WD; WD-fractie- leider G. Verhuls- donk: "Er ligt een realistische begro ting vol met bezuW nigingen. Men hoeft van ons geen vuurwerk te ver- - wachten.; Ik voorzie alléén wat geharre war met klein links." Als enige verwacht een woordvoerder van klein links, CPN-fractieJeider U. Bruseker, "de nodige verschuivin gen." HIJ denkt aan de bezuinigingen in het opbouwwerk v (halveren van ar beidsplaatsen, stelt het college voor) en de representatie kosten van het ge meentebestuur, die naar zijn mening de pan uit rijzen. De fractieleider van de grootste opposi tiepartij, het CDA, A. van Llngen: "Ik verwacht een beet je actie. Wij zuilen met reeöie wijzigin gen komen. Wij richten ons vooral op de positie vari de PvdA, die naaf - ons idee zal moe ten kiezen tussen het CDA én de V VVD. Dat zal ook ons thema zijn dit jaar." SCHIEDAM "Veel dingen liggen al vast", zo blikken politici van diverse pluimage vooruit op de behandeling van de gemeente- begroting 1984 van Schiedam. Van avond om acht uur begint het jaarlijkse marathondebat, inv de recreatiezaal van het Stadskan toor, dat enkele da gen gaat duren. Bijna niemand vér- wacht dat de be groting van het PvdA-WD-college tot "spannende"; taferelen in de ge meenteraad zal lei den. De meest drastische bezuini gingsvoorstellen zijn ai in commis sievergaderingen besproken, waarbijj PvdA en WD lieten merken bet college loyaal te zullen steunen. Eén van die voor stellen behelst het terugbrengen van het aantal arbeid splaatsen bij de ge meente met onge veer 72 Inde perio de tot 1988. Het college wil dat be reiken langs "na- Lekkersleeën van een heilinkje langs de Schie- damse Vtaardingerdijk. - Een winterplaatje, zoals die dit seizoen niet eerder kon worden gemaakt. Gis-, teren was het dan zover. Schiedam was, net als tal loze andere plaatsen in Nederland, bedekt met een flinke laag sneeuw. :'v jV Voor velen, zoals deze kin deren, aanleiding voor een sportieve zondag. De keerzijde van sneeuw pret werd als vanouds aan dc automobilisten ge presenteerd. Door de glad heid vónden enkele aan rijdingen plaats, maar het bleef bij materiële scha de, aldus de politie. Van één tot vijf uur 's middags zijn de strooi-' ploegen vari de Openbare Nutsbedrijven volop aan het werk geweest. "Het - was wel vechten tegen dc bierkaai," aldus een woordvoerder. "Omdat er zondags weinig verkeer is wordt het zout slecht ver spreid en vermaleni" Met het inzetten van vier grotè strooiers, twee rij wielpadstrooiers en iiegen ONS-medewerkers werd gisteren de eerste "grote winterbeurt" van het sei zoen uitgevoerd. Ook van af vanochtend half vijf zou de ploeg de straat weer opgaan. 'Liefde voor 't SCHIEDAM Deskundigen van bewonersvereni ging Schiedam- Zuld hebben bere kend dat huren de komende jaren aantrekkelijker zal zijn dan het kopen van een huis, voor mensen met een in komen tussen de 30.000 en 35.000 gulden per jaar. De resultaten van een onderzoek zijn vrij dagavond op de jaarvergadering van de vereniging bekendgemaakt. Het onderzoek is voor bewoners van Schiedam-Zuid van belang, omdat in; deze wijk de ko- mende jaren hon derden woningen worden gebouwd. Als de uitkomst precies omgekeerd zou zijn (kopen gunstiger dan hu ren), dan had de wijk sneller kunnen worden volge- bouwd. Bij bouwen in d9 koopsector is de gemeente na melijk niet afhanke lijk van toestem ming van hel rijk. De deskundigen hebben drie vor men van hulsves ting naast elkaar gezet: huur van een woningwetwoning, koop in premie-A en het zelf afbou wen van een pre- mfe-A-koopwoning. Alleen die laatste vorm benaderde het huren. Maar behalve dat het zelf afbouwen iets duurder uitvalt moet men ook re kening houden met •en groot aantal uren eigen arbeid. De jaarvergadering van bewonersver eniging Zuid werd door zo'n 30 men sen bijgewoond. Gesproken werd naast hét onder zoek verder over het GTB-terreln, het terrein van Tanker cleaning en de Deltadijk. De opening van de Am bachtsschool voor Schiedam en Omstreken. Volgende maand; Jets meer dan; 75 jaar later,'" viert de Ambachts school, die nu Technische School heet, opnieuw feest De betrokkenen verwachten daar veel vain. De huidige directeur, N. van Vierzen, voorop: "Ais je de enorme hoeveelheid sponta ne reacties in de laatste weken overziet, moet die viering iets grandioos worden." Zo staat Van Vierzen, als ik zijn kantoor binnen stap. vro lijk lachend met zijn voorgan ger T. Bos, die tot twee jaar terug nog directeur van de Technische School was, oude foto's te bekijken. Geestdriftig wijzen de mannen op'beelden die herinneringen oproepen. Bos als voetballer bij een wed strijd tussen leraren en leerlin gen. Jaren geleden. "Ik heb die wedstrijd niet uitgespeeld,, want een kwartier voor tijd kreeg ik een rode kaart. Voor dc gein natuurlijk," vertelt Bos. Van Vierzen, als rechtgeaar de Limburger, houdt van feest. "Ik moet wel zeggen, dat deze school zich daarvoor prima leent. Als je hier wat wilt orga niseren, stromen van alie kan ten mensen toe die de helpende hand bieden. Alles grijpt snel In elkaar, ledereen neemt zijn deeltje op zich." Hoe zou dat komen? "Ik denkt dat de mensen in hét technisch onderwijs dicht bij elkaar staan," aldus Van Vier zen. "Behalve je vak is het w erken met de je handen ook je hobby. Als ik een voorbeeld mag geven: jarenlang kwam een -oud-leraar, de heer W. Kuen, op vrijdagmiddag na schooltijd nog wat knutselen met een paar jongens die daar zin in hadden. Dat groeide uit tot een grote werkgroep. Ook docenten, die les gaven in algemene vakken, kwamen dan voor de lol wat werken. Als je zag 'wat ze allemaal maakten: kasten, tafels voor' familieleden, allerlei gebruiks voorwerpen. Meneer. Kuen heeft zelfs met twee leerlingen surfplanken gemaakt. Die man kon alles, hij was voor ieder een een grote leermeester. Tot in de vrije tijd toe. Liefde voor het vak, dat schept een band. recteur heeft In zijn rapportage onvol doende aangege ven in hoeverre hij erin is geslaagd be paalde bezuinigin gen te realiseren. De Block krijgt tot 26 februari de tijd om een volledig verslag van de be zuinigingen bij Ge meentewerken in te leveren. Pas den* zal kunnen blijken of de maatregelen in het vorig jaar zijn meegevallen dan weitegengevallen. De dienst Gemeen tewerken had In het begin van het Jaar opdracht gekregen om een bedrag ven 4,4 miljoen gulden te bezuinigen. SCHIEDAM De directeur van de dienst Gemeente- werken is door wet- houder Van Tilborg op de vingers ge tikt. Ir. H. G. de Block moet zijn huiswerk overdoen, zo blijkt uit een verslag van de uit voering van bezui nigingen In het vo rig jaar. De GW-di- den met het be stemmingsplan te negeren. "Het voorbijgaan van de artikel 19 procedure had al leen zin omdat wij nog In-1983 wikten bouwen. Het was op het scherp van de snede. Maar het had gekund.,Nu is dat niet meer nodig en heb Je de tijd voor artikel 19. Al leen zai het in 1984 ook niet meer luk ken. Het za) wel 1985 worden", ai- dus Van der Windt. Voor dit jaar heeft Vlaardingen toe stemming voor de bouw van 168 wo ningen (110 Van Kinsbergenplaats, 50 Nieuwelaan en 9 Vettenoordsepol- der). Maasslulssedijk te komen. Volgens hem kan de motie dieop5otober tot de vai het college leidde (college plus PvdA stemden te gen) nu wél worden uitgevoerd. In deze (WD)-mo- tie werd ondermeer gevraagd het om streden bouwplan volgens de artikel 19 procedure af te werken. Dit bete kent dat de ge meente aan Rljn- mond toestemming moet vragen van het geldende be stemmingsplan te mogen afwijken. Omdat deze proce dure vertraagd kan worden door be zwaarschriften, be sloten B en W vorig jaar de strijdighe- VLAAROINGEN "Mij lijkt dat het colegede bouwver gunning moet te rugnemen, als Pa- trimonium's Wonin gen daarmee In stemt. Dan kan de beroepsprocedure stop gezet worden. Vervolgens dient er op basis van het bestaande bouw plan met omwo nenden overlegd te worden om tot zo danige aanpassin gen te komen, dat er geen bezwaar schriften zullen vol gen." Dit isyolgens PvdA-tractievoor- zitter Kees van der Windt het meest ideale draaiboek om uit de impasse rond het omstreden bouwplan Markt/ overigens de school in 1908 heeft opgericht om aan goed geschoold personeel te komen. Ook voor de feestweek zijn uit nodigingen naar tientallen be drijven gegaan, die dan met eigen ogen kunnen komen zien hoe het onderwijs functioneert. Om de bezuinigingen in het onderwijs het hoofd te bieden zal de Technische School waarschijnlijk nog dit jaar fu seren met de Huishoudschool de Hargahof. Maar eerst zal de aandacht van velen zich richten op de viering van het 75-jarig be staan van de Technische School. Hier volgt het feestprogram ma: Zaterdag 11 februari: 13 uur opening, 15 uur receptie en van 17.30-24 uur een reünie voor le raren. oud-leraren en oud-leer lingen. Maandag 13 februari: 10-15 uur. sportgebeuren voor eerste en tweede klassen In Sporthal Vlaardingen; 20-24 uur feest avond voor. die leerlingen in het Passage-theater. Woensdag 15 februari; 8A0 uur sportgebeuren voor derde en vierde klas se rs In sporthal Vlaardingen; 20-24 uur feest avond bestuur, personeel en ouders in "Lommerdijk". Donderdag 16 februari: 20-24 uur feestavond, derde en vier de klas se rs In bet Passage; theater. Vrijdag 17 februari: 15-21 uur Oude ambachtmarkt en braderie In het schoolgebouw aan de Mgr. Nolensloan 3. tweede jaar.van haar middel bare schoolopleiding de over stap van de LEAO (admini stratief onderwijs) naar de Technische School. „Mijn broer zat daar al, en lk wilde .'ook heel graag. Nou, ik kreeg alleen maar positieve reacties. Iedereen vond dat lk gewoon moest doen wat ik wilde." „Kijk, je doet je hele leven al dingen die een meisje .behoort te doen. Maar waarom zou de Technische School alleen leuk zijn voor Jongens? Ik heb er nog geen dag spijt van gehad. De jongens hebben mij gewoon opgenomen als een normale klasgenoot. Tegen meisjes In de school doen ze helemaal niet raar. Maar als er een klas van de huishoudschool voorbij komt, staan ze wel allemaal voor de raam." Voor Annemiek en haar klasgenoten zal de toekomst niet zonder problemen zijn. De grote werkloosheid eist nu al zijn slachtoffers onder de jon geren met een voltooide LTS- oplelding. Directeur Van Vier zen vindt de cijfers voor het technisch onderwijs voorals nog "meevallen ten opzichte van andere opleidingen. We zien nu ook leerlingen van HA VO en MAVO naar ons komen. Met die opleidingen kom je al leen maar verder als Jé daar* naa nog drie jaar naar school gaat. Terwijl de LTS nog steeds een gerichte beroepsop leiding is." Momcnteol zoekt dc school weer op allerlei' fronten con tact met het bedrijfsleven, dat Over zijn eigen sollicitatie, in 1925, weet hij zich te herin neren: ."Dat was een loodzware procedure. Je moest drie be stuursleden aflopen, die je echt het hemd van je achterste Vrienden van Scou ting roept belang stellenden op om een "Waterweg-af deling" te vormen. Het gaat hierbij om oud-ieden van al lerlei padvinder-or ganisaties. Op 22 februari zitten drie mensen achter dé telefoon om de re acties In ontvangst te nemen. De num mers zijnvoor Schiedam: 722961; voor Vlaardingen: 743503 en voor Maassluis: 01899-20902. "j De Stichting Lente feest houdt don derdagavond een bingo. Dit gebeu ren vindt plaats in het gebouw van de «stichting aan de Broersvest 101. Een dag later, op vrijdag, wordt in hetzelfde gebouw een mini-rommel- - markt georgani seerd. De bingo begint om 20 uur. de rommelmarkt duurt van 10-15 uur. De Nederlandse Christenvrouwen Bond (NCVB) houdt dinsdag een infor matie-avond. Het doel hiervan is de oprichting van een nieuwe NCVB-afde- ling in Schiedam. De bijeenkomst wordt gehouden in een school aan het Faassenplein 199. De aanvang is 20 uur. Het is een.lastig karwei om 'driekwart eeuw geschiedenis gedetailleerd op papier te krij gen. De feestcommissie van de .Technische Schoolheeft - toch een poging gewaagd. Om de viering, compléét te maken Is 'momenteel een' boekje in voor- De Vereniging

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1