Stormscha: ƒ30.000.- Gelifpor verhuizing Schiemond ligt klaar Stijging aantal misdrijven Café H Vierkantje is terug Breakdancing Schiedam overvoert kabelnet televisie Kortaf 'CMI-scMdefU slecht onderhouden' Schotwond in hand na avondje uit 930 gaslekken gerepareerd Nieuwbouw De twee loodsen die verleden jaar bijgebouwd moesten worden, omdat het eigenlij ke magazijn al uitpuilde. K Ooievaars Vier Molens (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Ik ben blij dat de gemeenteraad ons korps in de rug steunt. Als dé politie in de toekomst gaat falen, dan weten de mensen dat wij dat zelf niet in de hand hebben." Dat zegt commissaris P.J. van den Hengel van de Schiedamse. gemeentepolitie. Hij staat óp eén lijn met de gemeenteraad als het gaat om een scherpe veroordeling van een, recente bezuini gingsmaatregel van minister Rietkerk. De "Chili-schildering" aan de Broersvest „Het wordt gewoon weer ca- fé 't Vierkantje. Het is altijd een café geweest. Ik preten deer geen restaurant te zijn," zo motiveert Wasman zijn.be- slissing om de aanduiding "pe- tit restaurant" van het raam te halen en het eet-gedeelte te be- perken tot de van vroeger be- v kende "kleine keuken".. Is het voor een 60-jarige ex- /cafébaas niet moeilijk om de - draad weer op te pikken op een moment waarop veel mensen' naar pensioen of VUT toele- ven? „Ik was liever een paar maanden naar Benldorm ge gaan," zegt Wasman. „Zonder de steun van mijn zoon had ik het ook niet gedaan." VLAARDINGEN - De storm in de nacht van 26 op 27 no- vember vorig jaar heeft de'ge meente ruim dertigduizend gulden gekost. Grootste scha-' depost werd gevormd door het omwaaien van een loods aan de Hoflaan (kosten 11.070 gul-. den). De overige kosten be- stonden uit reparaties van j. voornamelijk schooldaken. De goedkoopste reparatie •r'vond plaats aan het dak van de brandweerkazerne; deze verg- i de 10 gulden. Een en ander blijkt uit een overzicht van ge- meentewerken. Kapotte ruiten worden er niet in vermeld, om- dat. deze niet door de verzeke ring vergoed worden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Af en toe. een wand verplaatsen. Een extra deur inzetten en regelmatig ménsen naar een andere ruim te overplaatsen. Op .deze ma nier moestèn mensen van de Bedrijfsgemeenschap Schie mond (sociale werkplaats) zich de laatste jaren redden. Dat nuis bijna verleden tijd. Onlangs heeft burgemeester Scheeree verklaard dat de zes miljoen voor een nieuw pand klaar liggen. De eerste paal van hetnieuwe onderkomen gaat in maart of april van dit jaar de grond in. Het bedrag voor het nieuwe gebouw brengen de gemeente Schiedam en het Rijk geza menlijk op. Hoeveel Schiedam van de totale som moet beta len is nog niet bekend. Plannen voor een nieuw ge bouw ontstonden ongeveer vijl jaar geleden. Toen al werd dui delijk dat het pand in de Vij- gensteèg spoedig te klein zou worden. Directeur W. van der Veen hierover. "We zijn veel sneller gegroeid dan was voor zien. In 1975 werkten hier 110 mensen, nu zijn dat er 240, ter wijl het gebouw daar niet op berekend is". In de bedrijfsgemeenschap werken niet alleen, veel men sen, er liggen ook verschrikke lijk vee! spullen opgeslagen. "We hebben vorig jaar twee- loodsen van golfplaten neerge zet, omdat ons magazijn ge woon uitpuilt", zegt de direc teur van Schiemond. De noodzaak om te verhui zen blijkt verder uit de voor beelden die Van der Veen geelt. Volgens hem hebben die genen die al vanaf het begin (1975) bij Schiemond werken al overal in het pand gezeten. "Er zijn nu nóg maar twee mensen die op hun oude stek zitten, en- één ervan ben ik", ai- dus de Schiemond-directeur. Alle interne verhuizingen waren ook nodig omdat de re latief kleine ruimtes steeds voller werden door de grote machines waarmee de mensen moesten werken. Veel mensen die in Schiemond werken, doen dit in het kader van de Wet So ciale Werkvoorziening. Voordelen van het nieuwe gebouw in vergelijking met het huidige pand zijn er ge noeg. "De ruimte die de Vij- gensteeg ons biedt is niet 'doel matig. Wij moeten ons aan het gebouw aanpassen. Het nieuwe gebouw op een stukgrond tussen de Berckenrodcstraat, de Gustoweg en de Mathenes- serstraat-daar 'en tegen is maatwerk. Alles wordt ge bouwd zoals wij dat willen", al-, dus Van der Veen. Een ander voordcel is dat er een parkeerterrein naast de ni euwe "hulsvesting" komt. Bovendien is het pand uitste- .kend met het openbaar ver voer te bereiken. Belangrijk ls verder dat er bij het nieuwe gebouw moge lijkheden zijn om uit te brei den als dat nodig mocht zijn. Verwacht wordt dat het nieuwe pand in mei 1985 klaar is. Dat moet ook wel, want het tienjarig huurcontract van Schiemond loopt'in juli '85 af. De Bedrijfsgemeenschap heeft dus hooguit twee maanden om alle spullen over te hevelen. Volgens Van der Veen geen en kel probleem. "De vorige ver huizing naar de Vijgensteeg deden we in twee dagèn. HET VRIJE VOLK WOENSDAG 1 FEBRUAR11984 SCHIEDAM De jaarcijfers over 1983 van de Gemeentepolitie Schiedam vertonen een stijgende tendens bij de aantallen misdrijven en overtredingen. In het vo rige jaar werd 4679 maal aan grif te gedaan van een misdrijf, tegen een aan tal van 3870 in 1982, Overtredingen werden 5911 keer geboekt, ten opzichte van 5398 geval len in 1982. Dat zijn de meest op vallende conclusies na dat de balans van 1983 is opgemaakt. De cijfers werden gisteren tijdens een persconferentie ge presenteerd v door com missaris P. 3. van den Hengel en hoofdinspec teur J. P. van Hoff. Te genover het groter aan tal misdrijven staat een hoger percentage "opge loste zaken". De "pak kans" is van 23,8 procent in 1982 gestegen tot 27,4 procent in 1983. Bij de misdrijven sco ren diefstallen, inbraken en ontvreemding van fietsen het hoogst (re spectievelijk 2025, 1106 en 1135 gevallen). De po litie heeft 1184 verdach ten in verband met mis drijven aangehouden. Van dat aantal werden 376 mensen in verzeke ring gesteld en 79 men sen voorgeleid bij de of ficier van justitie. In het vorige jaar 13 door vernielingen een schade van 230.000 gul den aan scholen en open- bare gebouwen aange richt. Door de afdeling Bij zondere Wetten is 15 keer opgetreden in ver band met de vuurwapen- wet (22 wapens werden in beslag genomen, ais- mede 1628 patronen), drie keer bij overtreding van de wet op de kans spelen (illegale loterijen en dergelijke) en 15 keer op telegraaf- en telefoon- gebied. Dat laatste cijfer bevat de uitschakeling van zes commerciële ra diopiraten, waarbij ra dio Atlantic twee keer en radio Dokaal één keer werd getroffen. In tegenstelling tot de meeste andere cijfers loopt het aantal ver keersongelukken in 1983 terug naar 1552, tegen 1682 in het jaar ervoor. Het -meest verheugend daarbij Is dat vorig jaar geen verkeersdoden vie len te betreuren. In het algemeen lijkt die terug loop te danken het aan het geringe aantal onge vallen in de binnenwlj- ken. Van de doorgaande wegen scoort de Burge meester Van Haaren- laan met 106 aanrijdin gen het hoogst. SCHIEDAM Schiedam lijkt zijn kabelnet met TV- stations te overvoe ren. Dat heeft de aanschaf van een speciaal apparaat, dat storingen voor komt, noodzakelijk gemaakt. Burge meester Scheeres zei deze week in de gemeenteraad dat het grote aantal zenders op één ka bel hinder kan ver oorzaken. Op zijn voorstel ging de raad akkoord met het kopen van een "spectrum analy ser" voor een be drag van 40.000 gulden. De spectrum analy ser 'bekijkt" de kwaliteit van het beeld en signaleert eventuele storin gen, zodat kabel- personeel snel kan optreden. Schee res: "Vooral zen ders die in frequen tie vlak bij elkaar zitten kunnen el- De Invaliden-sport vereniging De Ooievaars houdt vanavond een bin go in de grote zaal van „De Belangen" aan de Lange Ha ven 73. De aanvang is 20 uur, de zaal gaat open om 19 uur. De opbrengst komt ten bate aan kaar nadelig beïn vloeden." Het ap paraat heeft overi gens als bijkomend voordeel dat storin gen in het bejaar denalarmeringssys teem (dat eveneens via de kabel gaat werken) worden ontdekt. Op de Schiedamse kabel zitten mo menteel Nederlan ders, Duitse en 8el- gischè stations. Ook kunnen Schie damse kijkers nog dagelijks afstem men op de Franse zender TV5, die Schiedam sinds en kele weken van de satelliet betrekt. Of TVS nog lang op de kabel zal blijven is uiterst onzeker. Schiedam is door de advocaat van de organisatie BUMA- Stemra in Amster dam gesommeerd met uitzenden van TVS te stoppen, omdat daarvoor geen BUMA-rech- de vereniging. Bin gospelers kunnen uiteenlopende prij zen winnen. in dienstencentrum De Vier Molens wordt zondag 5 fe bruari een zogehe ten „Vrij-Entree" gehouden. Daaraan werkt de Harmonie ten worden be taald. Die discussie lijkt zich naar een einde te worstelen. BU MA eist in steeds scherpere bewoor dingen stopzetting. In de loop van deze week moet het be sluit vallen, aldus een woordvoerder. Of Schiedam be- taalt gewoon de rechten (een dub beltje per abonnee tot 1 juli dit jaar), of deze gemeente wordt door BUMA voor de rechter ge daagd., Schiedam op zijn beurt blijft volhou den dat "allerlei ontwikkelingen" worden afgewacht. De Haagse kabel maatschappij heeft inmiddels wel een contract gesloten met BUMA, waar door Den Haag in ruil voor betaling van rechten TV5 mag uitzenden. Ambrosius mee. In de gang exposeert de heer Zomer vrucht zijn schilde rijen. Bovendien is er een ruilbeurs van postzegels en munten. De zaal Is geopend van 13.30-16 uur, de Vier Molens is ge vestigd aan de Nieuwe Damlaan 766. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het gerenom- meerde café 't Vierkantje is weer terug. Gisteren ging het bijna 60 jaar oude etablisse- ment aan de Koemarkt open na een "winterslaap" van drie maanden. Achter de tapkast staat kastelein Barend Was- man, wiens vader op 23 april de zaak opende. Berry Was- man, zoon van Barend, helpt zijn vader vier dagen per week. Alhoewel de oude vertrouw- de Vierkantje-sfeer groten- deels in tact ls gebleven, ls er toch sprake van een nieuwe start. Het café 2al alleen nog maar overdag open zijn en tij dens de koopavonden. Zondag is het gesloten. Tijdens de slui- ting is het café geverfd, werd l het tapijt vernieuwd en kreeg dé serre ondermeer een nieuw plafond. De bekende staande schemerlampjes, die om de haverklap omvielen, zijn ver- vangen door hanglampjes. Nieuw, is ook het'personeel, met wie Barend (60) een frisse start wil maken. Alhoewel hij liever niet praat over de afge- j lopen twee en een half jaar, er- kent hij dat het geen prettig gezicht was het café te zien af- •r glijden. In deze periode pacht- te een ander het café tot hij be- gin november failliet ging. „Maar ja," wij komen terug. Ik - begin rustig en bescheiden. I Netjes en proper." men waarom Als de politie faalt, weet Van den Hengel: „Ik ben niet positief óver die maatregel en dat kan ik ook niét .zijn. Er wordt een zware claim gelegd op het politiepersoneel." Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft onlangs bepaald dat het Schiedamse korps in drie jaar tijd moet inkrimpen van 138 naar 127 personeelsle den. Dat is het gevolg van het teruglopende aantal inwoners van Schiedam, dat onlangs de grens van 70.000 is gepasseerd. „Minder inwoners, oké. Maar wie merkt daar wat van? De politie in elk geval niets. In Schiedam is voor ons niets veranderd. Hooguit, in negatie ve zin: wij krijgen steeds meer werk", aldus Van den Hengel. Gisteren maakte hij op een persconferentie de jaarcijfers van 1983 bekend, waaruit een duidelijke sti j ging van het aantal, misdrijven en overtre dingen blijkt. „De jaarcijfers bieden kei harde gegevens waar niemand omheen kan. Wc zullen dit as pect zeker betrekken in de dis cussie die Wij nog met het mi nisterie, gaan voeren." Op die cijfers vestigt de korpschef nu zijn hoop. De regering over- weègt namelijk -om de -perso neelsbezetting naast het aantal SCHIEDAM De stadsschlldering, die een groep Chi- lenen een aantal ja ren geleden heeft vervaardigd aan de Broersvest, is in slechte staat. Dat constateren de Schiedamse kun- stenaars Bram Uil en Tony van Was- sem, die hierover bij hét college van burgemeester en wethouders aan de bel hebben getrok ken.',;. „Of de ondergrond van het schilderij is niet goed voorbe reid, óf de verni slaag is niet regel matig gecontro leerd, zo schrijven de kunstenaars. Uil en Van Wassem hebben de indruk dat machines, die zijn gebruikt bij de herinrichting van de Broersvest, de iaklaag mogelijk hebben ge- schuurfd. „Een aantal kleuren is beschadigd." De kunstenaars klagen ook over het matige onderhoud van beelden in de stad. „Omdat het college niet elke dag opziet naar schaarse stads-.- schilderingen of f beelden, maar deze kunstwerken welL uw aandacht ver dienen, hopen wij dat u maatregelen zult nemen. Juist h met het Chileense werkstuk had u v'i zo'n band," aldus hun brief, die overi gens voor het grootste deel Is ge wijd aan kritiek op recente aankopen van kunstwerken door de gemeente. MAASSLUIS Een 26-jarige Maasslulzer heeft een avondje uit in Rotterdam moeten bekopen met een schotwond aan zijn hand en vermissing van zijn portemon nee en Jas. De man miste in Rotterdam de nachtbus naar Maassluis. Hij kreeg een lift van drie jongelui in een auto. Het trio stop te op een parkeer plaats en probeer de hem zijn geld af handig te maken, onder bedreiging van een pistool. Daarop ontstond een worsteling. Het pistool ging af en de kogel bleef In de hand van de Maas slulzer achter. De jongelui namen hem zijn geld en zijn jas al en sme ten hem uit de wa gen. Oe man wist een taxi naar huis te nemen en besloot pas thuis de politie te bellen. „Jammer dat hij zo laat ons informeerde," al dus een woord voerder van de Maassluise politie. „Anders hadden we de jongelui nog misschien kunnen achterhalen." Woensdag 8 fe bruari begint het bureau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardln- gen met breakdan- clng/electrlc boo gie voor jongeren van 13 t/m 17 jaar. Rob Bosma uit Maassluis heeft de leiding van deze „cursus,, die elke woensdag van. 20.30 to 22 uur tot en metlHLapril in sporthal Ooster straat, wordt gege ven. Kosten 2 gulden inwoners van een stad ook af hankelijk te stellen van de om vang van de criminaliteit. VLAARDINGEN-- Van de vanaf eind 1982 1714 gevon den gaslekken hebben de Gemeentelijke Energie- en Water leidingbedrijven (GEW8) er inmid dels 930 gerepa reerd. Hiermede was een bedrag van ruim 4 ton ge moeid. Deze kosten werden gedekt vla de eigen begroting van de GEWB. De lekken die als eerste zijn gerepa reerd behoren tot de zogeheten geva- renklasse 1 en 2: per keer. Gemak kelijke zittende kle ding en zaalschoe nen zijn voldoende als uitrusting. Aan melden is niet no- dig. .,.vv? Inlichtingen: tel. 355888/tal 159/199. resp. lekken die onmiddellijk gevaar opleveren voor per sonen en/óf eigen dommen én lekken die niet tot een on middellijk gevaar lelden, maar waar van reparatie bin-' nen korte tijd ge boden is ..'„Het is maar een sprankje hoop", zegt Van den Hengel. „De /discussie; óver de formule, waarmee men het aantal korpsledenf berekent, is al ja ren gaande. Er gaan oók stem men op om mee te tellen of een stad sterk verstedelijkt is. Dat zouook in ons voordeel zijn. Maar een besluit daarover wordt op z'n vroegst pas in 1985 genomen. Tot die tijd zul len we de teruggang als een feit moeten aanvaarden." 'f; De Schiedamse commissaris wil nog niet zeggen welke poli tietaken de komende jaren worden ingekrompen. „We moeten prioriteiten gaan stel len. Maar dat doe je niet in een kwartier. We willen Iedereen daarbij zoveel mogelijk be trekken. Er zuilen beslist ta ken uit moeten. Het kan niet zo zijn dat het werk zich zo hoog opstapelt dat er geen beginnen "Commissaris P.J. van den Hengel: „Een mens wil toch minstens één keer per jaar een schóón bureau heb-, ben?" De oude ver trouwde Vier kantje-sfeer is grotendeels intact geble ven. met minder personeel komen te zitten. Dit kantoor moet geen lege huls worden." Het is zeer de vraag of het mét de personeelsbezetting blijft bij een teruggang naar 127. Van den Hengel: „Dat aan tal is gebaseerd op de bevol king per 1 oktober 1983. 1 ja nuari moeten ze nog tellen, dus het kunnen er nog 126 worden. En hoever loopt Schiedam nog leeg? Ik hou mijn hart vast met het inwonertal." meer aan is. Een mens wil toch minstens één keer per jaar een schoon bureau heb ben?" Van den Hengel neemt een voorschot op de uitkomst van die afwegingen. „Recherche en assistent-surveillance moeten op huidige sterkte blijven. Maar het is zeer de vraag of je de wijkposten in Noord en aan de Markt nog wel kunt hand haven. Ik wil in het hoofdkan toor geen open kamers, als we

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1