WERKGROEPPRAAT C^RmNDALISME 'Ziekenhuis draait om hete brij heen' Gemeente beoogt mïljoenëntruc FNlpiulp belastingen Bond zoekt alter nëtiéfifoor HVO Kortaf 'Middelbare scholier moet' wennen aan theaterbezoek' Bus aan de kant spaart 11.000 gld feil «H* Video-films huren? vanaf 4,- per dag BALY, DAM 5a, SCHIEDAM. Tel. 010 - 267216 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er is plaats voor woonwagens aan de Overschieseweg. Geheel onverwacht lijkt het college van burgemeester en wethouders dat idee te steunen. Tot dusver wérd aangenomen dat alleen een nieuw woonwagencentrum aan de Koe koekslaan kon worden gevestigd. Maar in een brief aan woonwagenbewoners schrijft het college de Overschieseweg "een interessante suggestie" te vinden. Het stukje grond dat nu in discussie is ligt op de westelijke oever van de Schie, inge klemd door autosnelweg A 20 en de spoorbaan Schiedam- Delft. Inbraken Auto te water vertrouwen winnen., Wethouder Van Tilborg. HET VRIJE VOLK VRIJDAG 17 FEBRUAR11984 Super 8 speel/sexfilms, 6 voor 27.50 voor een hele week Geopend van 10-18 uur. Donderdagavond koopavond Geen borg - Legitimatie vereist SCHIEDAM Oe winst, die de ge meente Schiedam hoopt te boeken door leningen ver vroegd af te lossen, kan oplopen tot meer dan een mil joen gulden. "Maar dan moet de geld markt wel meewer ken," zegt A. B. van den Bout, chef afdeling financiën.. - ;"Qnze handelswijze brengt wel enig ri sico met zich mee." Vervroegd aflossen is momenteel inte ressant vanwege de lage rentestand. De rente is thans 8,75 procent. Toen de bedoelde lenin gen werden afge stoten lag dat per- centage nog tussen de 10 en-12 pro- cent. Het af te los sen bedrag is on geveer 22 miljoen gulden groot. Om aan het geld te komen om de le ningen af té lossen 1 worden weer nieu we leningen afge sloten, uiteraard te gen het gunstiger rentepercentage. Risico is er doordat.: de gemeente een half jaar van tevo- J! ren moet aanmel- den dat zij ver-IV j vroegd gaat aflos- J sen: In de tussen-' t tijd zou de rente l[ theoretisch weer kunnen stijgen. -.i Er vanuit gaande t< dat de rente hoog-' Si uit 9 procent blijft f 1 steekt de gemeentei' dóór dié transactie toch drie ton per - f jaar,in haar zak. I" Daar is dé boete al, die banken re- kenen bij dergelijke I transacties. J; voor woonwagens aan VLAARDINGEN 't Kan verkeren. Eind 1980 wierf de scheepsreparatie- werf Vlaardingen Oost op agressieve wijze personeel met reclame-achtige kreten als "Hoe laat komt je man thuis? Vijf minuten na de fluit, want hij werk» bij Vlaardin gen Oost." Vorig Jaar ontving direc teur d. H. Blok uit Vlaardingen Pro- motieprijs op het haring- en bier feest, omdat zijn bedrijf in deze eco nomisch barre tij den creatief het hoofd boven water hield. Maar gister avond vergaderden een kleine 200 vak bondsleden In Triangel over een overlevingsplan van diezelfde directeur dat ondermeer de suggestie bevat om 75 personeelsleden te laten afvloeien. Aan hef eind van de vergadering, die eervheie enkele keer emotioneel verliep, besloten de aanwezigen om een vakbondsdelegatie carte blanche te geven bij de verde re onderhandelin gen met de direc tie. Uitgangspunt is dat directeur Blok "met de financiële billen bloot moet", zoals industrie- bond-FNV districts bestuurder Dick ter Wisscha zei. De bond wil pra ten over de slechte organisatie op de werf en eventueel de CAO-afspraken voor 1985 in de metaal naar voren halen. Dat zou be tekenen, dat HVO- werknemers 38 uur per week gaan wer ken, volgens een flexibel systeem. Is er veel werk, dan werken ze langer en wanneer er wei nig werk is. dan werken ze korter. Op deze manier zouden de overle- vings-scenario's van de HVO-direc- tie kunnen worden voorkomen. Deze behelzen behalve ontslag voor 75 werknemers ideeën als het vrijwillig in leveren van loon en vakantietoeslag. Maar garanties voor het voortbe staan van de werf geeft Blok niet iR zijn plan, dat hij het "Anti struisvogel boekje" noemde. "Ik kan niet verder dan 4 tot 6 weken SCHIEDAM Ook dit jaar helpt'de FNV haar leden bij het invullen van het belastingformulier. Leden die problemen heb ben met hun aangiftebil jet kunnen zich opgeven voor hulp. Op zaterdag 25 februari kunnen zij zich aanmelden bij het FNV- gebouw aan de Stadhou derslaan 119. Zij moeten dan wel een bewijs van lidmaatschap meebren gen. De inschrijving duurt van 10 tot 12 uur 's ochtends. In maart zuilen medewerkers van de vak bond de diverse aangifte biljetten meehelpen invul len. kijken", zou hij gé-/ zegd hebben vol- gens Bas Diepstra- ten, voorzitter van J de ondernemings- - raad. Piet Boogaard, -1« voorzitter van de bedrijfsledengroép, meende dat het personeel met de rug tegen de muursT" staat. "Vele 'jT- HVO'ers hebben ten onrechte ge dacht dat de eco nomische crisis aan onze poort voorbij zou gaan." Hij hoopte dat de bond "het boekje" zo ver en zo lang mogelijk van het personeel af kon houden. Maar hij waarschuwde te- gelijk: "Als het tijdstip daar is, doet de directie toch waar zij zelf zin in heeft." Afgesproken werd dat zoveel .-.Sf- mogelijk HVO'ers hun reactie op het overlevingsplan via de onderhande lingsdelegatie bij de directie zullen inleveren. Daarna stroomde de zaal leeg. "Het barst bij ons van de boten", mompelde een en keling nog ongelo vig. De bewoners van het woon wagencentrum aan de Schle- kade, die de suggestie verleden maand hebben geopperd, zijn verbaasd over de "omme zwaai" van het college. „Wij krijgen al jaren te horen dat alle mogelijke plekjes in de stad zijn onderzocht, maar dat alleen aan de Koekoekslaan woonwagens kunnen komen," aldus enkele bewoners. Zij willen dolgraag weg van de Schiekade. Het woonwagen centrum, waar 44 standplaat sen zijn, ligt ver buiten de stad. De bewoners voelen zich geïsoleerd. Bovendien zijn de omstandigheden van het cen trum slecht. De wagens staan dicht op elkaar, aan voorzie ningen als water mankeert van alles en bovendien is de grond in de omgeving sterk verontreinigd. Het plan voor een nieuw en kleiner - centrum aan de Koekoekslaan ligt al twee jaar klaar. De gemeente zit echter met 635 bezwaarschriften van omwonenden in de maag. Daarover is nog steeds geen De bewoners van de Schieka de beschouwen de plek aan de Overschieseweg als tweede mogelijkheid, naast de Koe- kockslaan. „Aan de Koekoeks- Jaan kunnen maar zo'n twintig wagens komen. Die andere vij fentwintig kunnen dan mis schien naar de Overschiese weg". Een plan van de ge meente om de overige bewo ners te plaatsen in (nog te bou wen) huizen aan het Schutters veld zien zij niet zitten. Het college heeft aangekon digd de plek aan de Overschie seweg te gaan onderzoeken. „Als zich daarbij geen onver wachte problemen voordoen, dan zijn wij bereid de procedu- res te starten," schrijft het col-' legé. Vestiging van woonwa gens vereist een wijziging van het bestemmingsplan, dat in dustriële bebouwing aangeeft. Het stukje grond dat wordt onderzocht ligt direct aan de Schie, ter westelijke zijde, in geklemd door de autosnelweg A 20 en de spoorbaan Schie- dam-Delft. - -• besluit genomen, ofschoon dat formeel al anderhalf jaar gele den had moeten gebeuren. On langs beloofde het college wel aan de raad dat men nog hoog uit tot 1 april moet wachten. Maar M. Smit, ambtenaar Ruimtelijke Ordening, zegt dat "men dergelijke termijnen niet ai te precies moet nemen. La ten we het erop houden dat er spoedig duidelijkheid komt." Volgens hem heeft het nieuwe idee voor woonwagens aan de Overschieseweg daar geen in vloed op. SCHIEDAM Om de kosten te drukken wil de gemeente Schiedam het. aantal verkeers borden in de stad zoveel moge lijk beperken. "Het onderhoud van de borden begint een rampzalige zaak te worden," meent wethouder Chris Zijde veld (Ruimtelijke Ordening). Hij zei dit bij de behandeling I van een plan voor het verbete- j ren van fietspaden in het Bea- l trlxpark in de commissie Ruimtelijke Ordening. Raads- lid De Koning (CDA) vroeg zich af of er geen borden "niet brommen" konden worden op gehangen. "We moeten probe ren de mensen zover te krijgen dat zij zich zonder verkeers borden gedragen zoals het hoort," vond Zijdeveld. "Het is niet het ophangen al leen, Zodra er maar een bord scheef hangt bellen de mensen op. Het gevolg is wel dat er twee lieden met een laddertje op af gaan. Het onderhoud is duur," aldus Zijdeveld. Per Jaar geeft de gemeente ruim 100.000 gulden uit aan het on derhoud van de verkeersbor den. "J SCHIEDAM De Werk groep Ruimtelijke Ordening en Milieu in Schiedam Noord buigt zich maandagavond over "vandalisme" in de wijk. Om wonenden van het Sem Dres- denplein hebben bij de werk groep geklaagd over een groep jongeren die zich regelmatig op het plein verzamelt en ver nielingen aan zou richten. '"Het is op zeer bescheiden schaal," meent H.P. Ravens- bergen, secretaris van de werkgroep. "De omwonenden hebben overlast." De werk groep v is aangesloten bij de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam Noord (SSSN). Ook Edgar Kerssenberg, jon gerenwerker in Noord, is op de, hoogte van de problemen op het plein. Hij heeft al meerma len -geprobeerd de jongeren, die gemiddeld rond de dertien jaar oud zijn, bij zijn jongeren honk te betrekken. "Maar daar zijn ze bang voor. De jongeren die hier komen zijn over het algemeen wat ouder en dat schrikt blijkbaar af. Ze vallen een beetje tussen de wal en het schip." Edgar zal binnenkort weer contact met de groep op- nemen.-,- Wat het vandalisme betreft valt het volgens de jongeren werker wel mee. ."Het. is tijd verdrijf. Ze trekken naar het plein uit verveling. Niet omdat ze zo nodig iets willen vernie len. Ja, en als er een groep'jon geren bij elkaar is gaat er wel eens wat kapel." hadden een ruit in- geslagen. Uit het filiaal van Zeeman aan de Broersvest hadden **- inbrekers het vóor-T?^ zien op een aantal'"* betonscharen. De buit had een waar--" de van zo'n 600 gulden. Een kom- piete campingset vormde de buitvait^- een inbraak in eeriWv woning aan de Ma-V,-' riastraat. De waar- de is onbekend. wagen Polo) verla ten. De brandweer takelde de wagen op dé kant. Door nog onbeken de oorzaak is woensdagavond een 22-jarige Schiedammer met zijn personenauto in het water van de Buitenhaven te recht gekomen. De automobilist kon zonder verwondin gen zijn vervoer middel (een Volks- Uit de kantine van voetbalvereniging SVDPW aan de Olympiadeweg ver dween na een in braak een lading snoepgoed en een tweetal geluids boxen. De daders "Ze zijn gewoon niet gewend om naar een theatervoorstel ling te gaan," meent Connie Eggink. "Ze zijn niet op de hoogte van de theater-etiquet- ten. - v,,-V Vooral toen Jeroen Krabbé, die naast de regie de rol van de vader Otto Frank voor z'n rekening neemt, op het podium verscheen kwam de zaal 'los'. "De scholieren herkennen in hem een idool en weten niet hoe ze op een dergelijk geval moeten reageren," meent Eg gink. "Achteraf bleek dat de le raren in de lessen het stuk wel hadden doorgepraat maar dat er over het bezoeken van een theater niets is gezegd. Mis schien was het toneelstuk ook wel niet levendig genoeg voor scholieren die niet gewend zijn aan theater." -.v. Zowel Connie Eggink ais de afdeling Onderwijs van de ge meente, die de schoolvoorstel lingen aan de scholen aan biedt, zijn geenszins uit het veld geslagen door de reactie van het jeugdige publiek. "Na afloop hebben we de voorstelling doorgepraat met de leraren. Die vonden dat we toch zeker niet moeten stoppen met de voorstellingen," zegt Lex Tigges, onderwijsconsu- lent op het stadskantoor. "We moeten ons niet laten afschrik ken. De Interesse van da jeugd ligt tegenwoordig anders m~ar dat is geen reden om de schoolvoorstellingen'af te las sen. "Ik denk dat we meer naar de school toe moeten werken," gaat Tigges verder. "Niet al leen een bezoek aan de voor stelling maar ook achter grondinformatie over het thea ter." Deze week bezocht een groep leerlingen van de lagere schooi het Passagetheater voor een rondleiding met toe lichting. "Op de lagere scholen bestaat wel duidelijk interesse. Waarom op de middelbare dan niet," denkt Connie Eggink. "We moeten de kinderen Ieren hoe ze naar een theater moe ten gaan. Zij zijn tenslotte de volwassenen van de toekomst. (Van een onzer verslaggevers), SCHIEDAM Het rumvar rond de voorstelling van- het toneelstuk Dagboek van Anne Frank deze week heeft het Passagetheater toch niet ge heel onberoerd gelaten. "We ^zullen de zaal in het vervolg niet alleen vullen met middel bare scholieren," zegt Connie Eggink, directrice van het theater. Jeroén Krabbe, regisseur van het stuk, zag zich dinsdag middag tot twee keer toe ge noodzaakt de zaal tot stilte te manen. De prestaties van de .acteurs werden overstemd door gegil en geschreeuw van de scholleren. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDIN' Eifduiz: :den houdt de gemeente in eigen zak door de vorig jaar inge voerde bezuiniging op het busvervoer van schoolzwem men. De afstand school-zwembad (Kolpa of Holy) moet sinds septem ber ten minste 1250 rpeter bedra gen. Eerst was de ze grens 1000 me ter. De lagere scho len Speekwerkhoe- ve, De Singel, De Hoeksteen en 't Anker zijn hiervan de dupe. Ook de daling van het aantal leerlin gen levert een forse besparing op. Sa men met de busbe spreking heeft de gemeente in 1983 45.000 gulden min der uitgegeven aan schoolzwemmen dan was geschat. „Schoolzwemmen is onmisbaar," -o stellen de hoofden P. Zoutendijk en J. van der Lugt van de afdeling Onder wijs en Sport en Recreatie. „Vooral voor de kinderen uit de minder draagkrachtige mi lieus. Onder de derde klassertjes die op die leeftijd voor het eerst met schoolzwemmen te maken krijgen, kan de helft van de kin deren uit de Oost- wijk, het Centrum en de Westwijk niet goed zwemmen. Zij hebben in ieder ge val geen A-diplo- ma," schrijven de beide afdelings hoofden aan het college van Burge meester pn Wet houders. In de wijken Holy en Ambacht/Ba:.- berspolder heeft slechts 30 percent van de derde klas sertjes geen A-di ploma. In het begin van het tweede schooljaar ligt de verhouding respec tievelijk 71 en 52,3. Eigenlijk zouden dus de tweede klassertjes al moe ten beginnen met schoolzwemmen, zo stellen Van der Lugt en Zoutendijk. Toch raden zij dit af. Het zou de ge meente te veel geld kosten. De tweede klassertjes krijgen zwemles bij vereni-*.. gingen en zwem-gj scholen. Dé clubs*» huren het Kolpa-^ bad en het Holy- bad. De huur is een belangrijke inkonret^.-- voor de twee bé-|ï den (resp. 65.00i> - en 82.000 per jaar)' Wanneer de nog jonge kindertjes het schoolzwergr men diploma's kurr-.,„ nen halen, zou de gemeente concör- reren met ,4¥Lr. zwemverenigingen" ff* Wel experimentë-^„ ren sommige scrip-J- len samen met .'tfc'; gemeente mSr.-"- zwemlessen éénS* kleuters. De "prCF;^^ bleemkleuters" de Pro'er^oQ.; KohnstammschpïjJ beginnen per augustus aan "wa- tergewenning" !n groepsverband. En incidenteel krijgen groepjes buitén-j- landse leerlirigelra" van het middelD|aff~ onderwi's zwemles. Zo maxen enkeles- Turkse jongeétSJ van de LTS aan de- Deltaweg hiep(qp gebruik. Zij heb%9f) vroeger nooit zwemmen. e'anof'- tebgö' Jri ar- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Inwoners van Schiedam kunnen vanaf vol gend jaar te weten komen hoe veel hun pand en dat van ande ren waard is. Voorheen wisten alleen ambtenaren van de ge meente dat. die aan de hand van die waarden de onroerend goedbelasting (ogb) vaststel len. Wethouder Van Tilborg 'wil met het openbaar maken van die gegevens "het vertrou wen winnen dat de ogb eerlijk wordt bepaald." Dat is de tweede stap die het gemeentebestuur doet in de richting van de burgers, op het punt van de ogb. Eerder stelde de 'gemeente een nieuw er. duurder "taxatieteam" in, dat de vijfjaarlijkse klus van het taxeren van alle 20.000 Schie- damse panden op zich gaat ne men. Het idee daarbij was om het aantal fouten in de taxaties te beperken. De gemeente heeft al eens het hoofd gestoten met ver keerde taxaties. De Hoge Raad besliste vorig jaar na een lang durige procedure dat aan huis eigenaren aan de Meeuwensin- gei te veel ogb in rekening was gebracht. De gemeente moest het geld aan hen terugbetalen. Door de taxatiegegevens openbaar te maken volgt Schiedam het voorbeeld .van de gemeente Maastricht De Limburgse hoofdstad heeft daarvoor speciaal toestem ming gevraagd aan het minis terie, omdat de wet dat niet leek toe te staan. Maar het mi nisterie antwoordde dat open- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Volgens de Patiënten Belangen Vereni ging (PBV) wordt het na vijf Jaar wachten, hoog tijd dat er een onafhankelijke klachten commissie in het Schielandzie- kenhuis komt Directeur^" F. Sonneveld heeft beloofd dat hier op de volgende vergade ring over gepraat zal worden. De afgelopen jaren is er al di verse maten over vergadert, maar steeds weer bleken ande re dingen, naweeën van de fu sie. belangrijker te zijn. JDe klachtencommissie is maar één van de vele punten die onze aandacht vragen", .zegt Sonneveld. Dat beseft ook de voorzitter van de Schie- damae PBV. de heer Van Bwijk. „We hebben het nu al vijf jaar aangezien. Het wordt nu toch echt hoog tijd dat er eens serieuze atappen onderno men worden": „Natuurlijk la het een gigan tisch karwei om van twee zie kenhuizen, één te maken. Het om de hete brij hééft blijven draaien, wat nu gebeurt, werkt echter ook door in het peil van de hulpverlening, terwijl het in ieders belang la om dat peil zo hoog- mogelljk te houden", al dus Van Ewijk. v Om Schiedammers een zo goed mogelijke gezondheids zorg te geven, hebben de ge meente en het 8chlelandzle- kenhuis een overeenkomst op gesteld, waarin ondermeer gesproken werd over het in stellen van een onafhankelijke méldingscommissie. Sindsdien hebben leden van de PBV re gelmatig bij Sonneveld naa. voren gebracht, dat zij vinden dat er haast achter zit. Er ia ook al diverse keren zonder re sultaat over gesproken. Vandaar ook dat Van Ewijk niet echt enthousiast reageer de toen' hij hoorde dat er. 21 maart weer overlegd zal wor den. „Ik verwacht niet dat er veel gaat veranderen. Het be stuur is tevreden met de huidi ge situatie. Volgens haar is het voldoende dat er een belangen vereniging en een (interne) werkgroep bestaan, die de klachten van patiënten en ex- patiënten verzamelen." Van Ewijk wil echter een on afhankelijke klachtencomms- sie die geen verantwoording aan het ziekenhuisbestuur be hoeft af te leggen, zoals de in terne werkgroep dat nu wel moet. „De commissie zou de personen waar klachten over .binnenkomen, zelf moeten aan pakken zonder toestemming van hoger hand te moeten vra gen". Het blijft nog even afwach ten of Van Ewijk zijn zin wel of niet .krijgt. „Voorlopig zou het bestuur het wel 'eens druk ker kuninenhebben met het zoeken naar nieuwe directiele den. Een opvolger voor Sonne veld bijvoorbeeld." meent Van Ewijk. voor niets kan krijgen. Men moet zich even op 't' achter hoofd krabben bij de vraag: hoeveel taxaties zal ik eens op vragen?" Eind dit jaar worden de 20.000 Schiedamse panden weer getaxeerd. baarheid de inzichtelijkheid en de geloofwaardigheid van de belastingheffing ten goede komt Deze week bleek tijdens een vergadering van de raadscom missie voor financiën dat alle fracties positief zijn. Alleen werden kanttekeningen ge plaatst bij de kosten voor de burger. In het voorstel van Van Tilborg staat dat voor el ke verstrekte taxatiewaarde een geldbedrag moet worden betaald. Van Tilborg verdedigde dat standpunt door aan te voeren dat "openbaarheid niet zegt dat iedereen alles gratis en VLAARDINGEN Nep-schoorsteen- vegers proberen in Vlaardingen weer hun slag te slaan. Verscheidene ge dupeerden hebben aangifte gedaan bij de politie. De mannen zeggen dat zij voor een be paald bedrijf wer ken en komen vol gens de slachtof fers vertrouwelijk over. Do benadeel-

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 2