comiïiumsten vertrouwen op partii THOR:5Het was vroeger veel GDA: 'Wat wil Kamer fractie met Wilton?' 1 'Jan nam gewoon een viool' Vogelasiel wil de lessen uitbreiden Woning brandt uit sa - - v M v^>„ ft - m WaÊMÊÊÊÊISSÊSÊMm "De gymnastiek is veel soepeler geworden", meent de voorzitter van THOR, Van Oudheusden. De leden van de vereniging maakten dat zaterdag in de demonstraties duidelijk. Door onze medewerker v r HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Voor de tweede keer in haar geschie denis houdt de Communistische Partij Nederland een congres, dat niet helemaal door de leiding ,is .voorge kookt. Dit leidt tot dramatische ontwikkelingen in de vergaderzaal. Steeds weer moet de partij de Amster damse RAI een extra zondag afhuren, omdat hét ge krakeel veel meer tijd in beslag neemt dan iedereen had gehoopt. "Bijstandsmoeder "Ik spreek liever keihard over zaken dan dat ik mee moet doen aan allerlei persoonlijke in triges, zoals we die zo goed kennen uit de PvdA", meent Ulferd Bruseker. Onderdrukking In vrijheid Ontevreden Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De op één na oudste vereniging „van Schiedam vierde za-, terdag uitbundig haar tachtigjarig bestaan. Ga degeslagen vanaf volle tribunes gaven de leden van de gymnastiekvereni ging Tot Heil Onzer Rib benkast (THOR) demon straties in sporthal Mar griet. „Er is maar één vereniging ouder en dat is Hermes DWS", zegt de voorzitter van de vereni ging, C. van Oudheusden (61), die een groot deel van zijn leven lid is ge weest van THOR, Recreatie Er bestaat volgens voorzitter Hendrik Jan Dijker- 3 man nog volop belangstelling voor het vogelasiel 3 Schiedam. Zaterdag hield het asiel open dag. De belangstelling daarvoor bleek dan ook vrij groot. Verlaten ISP?S5 HET VRUE VOLK MAANDAG 27 FEBRUARI1984 SCHIEDAM De afdeling Schiedam van het CDA heeft vandaag 'opheldering' ge vraagd aan de Tweede Kamer fractie over de houding ten op zichte van Wilton Fijenoord. Een vijf man sterke delegatie heeft een gesprek gehad met het kamerlid Van Iersel. "We willen weten wat ze van plan zijn", zegt W. van Haften, raadslid voor de christen- de mocraten. "Wilton is voor Schiedam ontzettend belang rijk. Wij hebben de sterke in druk dat er een zakelijk spelle tje wordt gespeeld met de werf." Het bezoek aan Den Haag is een reactie op de Wilton mani festatie vorige weck in de Rot terdamse Doelen. Van Iersel haalde zich toen het ongenoe gen van de CDA-afdeling Schiedam op de hals door het kabinetsbeleid te steunen.- "Wij vinden de opstelling van de Tweede Kamerfractie bepaald niet positief', meent Van Haften. fmrn SCHIEDAM Het gebouw van de kleuterschool 't Draai- tolletje en lagere school Co- menlus aan de Singel 5 zal een Ingrijpende verbouwing on dergaan. Morgen wordt de eerste paal geslagen voor een speellokaal op - de huidige speelplaats. De oudste en de jongste leerling zullen deze handeling verrichten. De leerlingen van de Come- nlusschool zullen tijdens de verbouwing tijdelijk worden gehuisvest In de dependance van hun school aan het Edl- sonplein. De kleuters van 't Draaitolletje kunnen in het ge bouw aan de Singel blijven. Het ligt In de bedoeling dat de belde scholen In augustus het dan volledig gerenoveerde gebouw betrekken. Naast de bouw van het speellokaal zal ook het Inwen dige van de school veranderd worden. De lokalen worden vergroot en verbeterd. Er ko men ruimten voor handvaar digheid en een film- en docu mentatiecentrum.' De kleuter- en iagere school moeten in '86 samenvloeien in een basisschool voor bet cen trum van Schiedam. schiedam VLAARDINGEN „Ik heb me wel eens afgevraagd of Jan de Winter nu een schilderende muzikant is of een muzikant die ook nog schildert. Jan wil de op een gegeven moment viool spelen. Hij wilde geen perfectie. Nee, hij nam gewoon een viool. Zo nam hij bij mij ook gewoon een glasbrander en nam hij stukken koper." De Schiedamse glazenier Frits Hendrlckx sprak zaterdag met enige vertedering over „zijn" Jan de Winter, de Vlaardingse kunstenaar die bij Hendrickx twee jaar iang in de leer Is ge weest. Dat was al weer lang geleden maar de Schiedamse leermeester wist zich haar scherp zijn leerling voor de geest te halen. Staande op een kratje opende Hendrickx een dubbel-exposi- tie van De Winter en Bob Kem per In galerie De Duig. Niet gehinderd door een val- partij van zijn geïmproviseerde verhoging in een eivolle galerie trok hij de muziek verder door In het huidige werk van De Winter. „Zijn werk Is puntig, vast en scherp. Als de punt van een strijkstok. Ik geloof •dat de muziek een zekere rol speelt in Jans werk." v Vlaardlnger heeft zijn kunstobjecten van metaal en glas in of voor diverse openba re gebouwen in de regio staan Jan de Winter zoals cS'e van het GEB in Vlaar- dlngen en Maassluis, de Drie Maasstede (Schiedam) en de Kamer van Koophandel In Rot terdam. in De Duig zijn werken te zien van de algelopen zeven Jaar. - Bob Kemper woont in Rotter- -3 dam. Daar heeft hij ook de Academie voor Beeldende S Kunsten doorlopen. Vorig jaar heeft hij zijn stijl omgegooid. Hij is nu geobsedeerd door bouwwerken en sloophamers.-. De Rotterdamse en Schiedam se haven met zijn werven bij voorbeeld lenen zich hier uit stekend voor. Ook is hij op groter formaat gaan schilderen en heeft hij enkele naaktschit- derijen in zijn nieuwe oeuvre. Galerie De Duig is geopend van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur Landstraat 29. 'Femin ken ik niet, Lenin wel' Aan dat congres doen vier Schiedammers mee. De CPN- raadsleden Ulferd Bruseker en Eef Collé zijn met de partlj-ac- tlvistes Lydie Braak en Riet op 't Ende door het district Rotterdam naar de RAI afge vaardigd. Ze halen een beetje hun schouders op over alle voor spellingen, dat het binnenkort gedaan is met de CPN. „Com munisten houden nu eenmaal van duidelijkheid", vindt Eef Collé. „Wij spreken onze me ningsverschillen hard uit. Dat dit zó emotioneel ge beurt, is juist een goed teken. Communisten zijn heel betrok ken bij het onrecht in deze maatschappij. Daar willen wij wat aan doen en als wij discus siëren over de beste manier, dan komen onze gevoelens naar boven." „Ik spreek liever keihard over zaken dan dat ik mee moet doen aan allerlei per soonlijke intriges, zoals we die zo goed kennen uit de PvdA", voegt-Ulferd Bruseker daar aan toe. Ruwweg valt de huidige CPN. ulteen in het Horizontaal Overleg van Communisten (HOC), de traditionele partij activisten van de oude stempel en de zogenaamde vernieu wers, waaronder je radicale fe-, minister, vindt, mensen die de CPN ht liefst zo gauw,moge lijk zien. fuseren met PPR en PSP en allerlei daartussenin. De Schiedammers willen zich bij geen enkele groep laten in delen, al staan met name Ly die Braak en Riet' op 't Ende het dichtst bij de horizontalen. „Ik ben drie jaar geleden bij de CPN gegaan omdat ik daad werkelijk wat aan de maat schappij wilde veranderen", zegt Lydie. „Juist de actieve opstelling van de CPN-ers op concrete punten spreekt mij aan. Ik wil dat dat zo blijft." Riet op 't Ende: „Die zoge naamde vernieuwers zijn vaak jongeren met weinigvscholing en weinig kennis van de ge schiedenis van de partij. Ze zitten daar te' stemmen over dingen uit hetverleden die ze zelf nooit hebben meegemaakt. En wat dat feminisme betreft, in ben nog nooit door mijn ka meraden onderdrukt. Wel door. de werkgevers. Femin ken ik niet, Lenin wel. Dat Is trou- wens een van de eersten die te gen de onderdrukking van de vrouw in het kapitalisme heeft geschreven." Eef Collé: „De feministen zeggen, dat er een fundamen tele tegenstelling is tussen alle mannen en alle vrouwen. Dat is onzin. Een Schiedamse bij standsmoeder en Neelie Smit- Kroes hebben niets gemeen. NeelieSmit-Kroes .zit in het kabinet om de belangen van de heersende klasse te dienen, En die bijstandsmoeder kan zich vanuit héér klassepositie al leen maar aansluiten bij de Bond van Uitkeringsgerechtig den Schiedam. Nu hebben ze het Marxisme en het feminis me met elkaar, gelijk gesteld. Daar ben ik tegen. Kijk, Marx heeft niet zo maar-een of ander programma verzonnen. Hij heeft iets vast gesteld. Hij was een weten schapper. Hij heeft ontdekt, hoé de maatschappij iri elkaar zit; en die analyse gebruiken wij als basis om te werken aan een andere maatschappij. Ons einddoel is de communistische maatschappij." Daarmee doelt Eef Collé niet op de Sovjet-Unie of Cuba,-, In het CPN-jargon heet dat "so- cialistische maatschappij". Die moet - volgens Marx - uit draaien op de communistische maatschappij, een samenle ving, zo harmonieus, dat er geen gezag meer nodig is en ieder werkt en verbruikt naar eigen behoefte. Die socialistische maat schappijen in het Oostblok worden op het congres door de vernieuwers fel aangevallen. Ulferd Bruseker Is het daar wel mee eens. Hij constateert veel onderdrukking. "In Polen zijn de arbeiders In opstand gekomen. Die opstand is aan gepakt met een militair regi me. Dan is het duidelijk, waar je als communist moet staan: aan de kant van de arbeiders." Eef Collé Is van dit stand punt niet zo gecharmeerd. "We hebben als communisten dan ook de arbeiders gesteund. Maar daarom hoeven we onze Poolse partijgenoten niet in de steek te laten. We moeten constructieve kritiek oefenen en ze niet afschrijven. Denk eens aan de invloed van het Vatlcaan en het Amerikaanse Imperialisme die misbruik maken van het arbeidersver- zet. Waarom denk je, dat er ineens een Poolse paus In Ro me zit?" "Socialisme kan alleen ver wezenlijkt worden in volledige vrijheid, met vrijheid van me ningsuiting en alles," stelt Ul ferd Bruseker beslist. Eef Col lé: "Maar als dat socialisme er is, heb je de plicht om het te verdedigen. Kijk wat Allebde in Chili overkomen is. Die handhaafde alle democrati sche vrijheden en wat ls het resultaat? Hij ls dood. Er heerst een fascistische dicta tor en er is helemaal geen vrij heid meer. Er Is een bloedbad aangericht onder de arbeiders. Let ook op die toestanden in Frankrijk verleden week. Dat zijn de transportonderne mers en zo 13 het in Chili ook begonnen. De kapitalisten zijn bereid een heel land te gronde te richten, als het in hun kraam te pas komt. Als com munist heb je tegenover de ar beiders de plicht dat te voorko men. En dan moet je wel eens harde maatregelen nemen. Maar in Nederland zal de weg naar het socialisme natuurlijk heel anders zijn dan in Zuid- Amerika." Ulferd Bruseker is met die redenering ontevreden, maar toch is duidelijk, dat rond de tafel ondanks alle meningsver schillen kameraden zitten. "Wat er ook gebeurt, de CPN loop ik niet uit" zegt Riet op 't Ende. En Eef Collé vertelt: "Als Ik in Frankrijk op vakan tie ben, zeg ik wel eens tegen mijn vrouw: ik ga even een partijgenoot opzoeken. En bin nen een kwartier heb ik er een te pakken. Zoveel hebben de communisten op de hele we reld met elkaar gemeen. Die beweging laat ik niet In de steek. Nooit." Hij is een van de trotse dra gers van het gouden speldje dat wordt uitgereikt als iemand vijftig jaar lid is van THOR. „Het was vroeger veel stijver," meent de gymnastiek- veteraan.Je heb nu zoiets als ritmische gymnastiek. Het ls allemaal wat soepeler gewor den." De gymnastiekvereniging ls op 22 februari 1904 opgericht vanuit het toenmalige Volks huis aan de Lange Haven. „Er was In die tijd bijna niets voor de arbeiders," zegt Van Oud- heusen. „Een hoop sportvereni gingen zijn voortgekomen uit de gymnastiekverenigingen. De handbalvereniging DWS ls voortgekomen uit THOR." Ook het 'feestvieren' bij de vereniging ls door de jaren heen veranderd. „Vroeger werd er een grote optocht ge houden door de stad waaraan alle verenigingen meededen. Daar hoef je nu niet meer mee te komen," zegt Van Oudheus den. „THOR ls niet gericht op wedstrijden maar meer op re creatie," meent de voorzitter. „Het wordt de laatste tijd steeds moeilijker om mensen te vinden voor wedstrijden. Ook de voetbalverenigingen klagen steen en been over le denverlies." „De gymnastiek zal altijd wel blijven bestaan." gaat de voorzitter verder. „Je hebt al lemaal van die tijdelijke din gen er omheen. Trimmen. Aerobic-dancing. Die verdwij nen weer na verloop van tijd. Voor THOR zal er nog wel tachtig jaar bijkomen," aldus Van Oudheusden. De vereniging telt ongeveer vierhonderd leden waarvan een groot deel zaterdag mee deed aan de demonstraties. De brug, de evenwichtsbalk, op de geijkte gymnastlektoestellen lieten de over het algemeen jongere dames hun kunsten zien. Het vieren van het tachtigja rig bestaan zit er voor THOR nog niet helemaal op. In april wordt er een officiële receptie gehouden terwijl de jeugdle den nog een feestbezoekje aan theater de Teerstoof in het ver schiet hebben. SCHIEDAM „Er bestaat ontzettend veel belangstelling voor het vogelasiel. Als je meer infor matie over het asiel geeft ontstaat er meer begrip voor jiit soort zaken." Volgens Hendrik Jan Dijkerman (30) is het Vogelasiel Schiedam aan de Sehiedamsedijk ze ker geen overbodi ge luxe. Dijkerman is voorzitter van de stichting Vogeiasiel Schiedam en ls van huis uit bioloog. „Het loopt allemaal prima maar we zouden het educa tieve deel wat wil- len uitbreiden. Op, de iagere scholen X worden lesbrieven: verspreid en krij gen de kinderen les over het werk hier. Je zou dat uit kun nen breiden naar verenigingen voor volwassenen," J meent Dijkerman. Aan de oever van| t de Poldervaart heeft het asiel de beschikking over ongeveer een hec tare rietland waar de zieke en gewon de vogels kunnen rusten en verzorgd kunnen worden. Op het terrein staan di verse volières. „Je f moet sommige vo gels apart behan delen. Je kan een roofvogel niet vrij rond laten vliegen of bij tropische vo gels zetten." Het vogeiasiel be staat sinds '79. Grote drijfveer ach ter het asiel is vol gens voorzitter Dij kerman de beheer der, Gerrit van de Hoek, die in een woning naast de voormalige Bab- bersmolen op het terrein van het asiel woont. „Hij heeft alles hier opge bouwd," zegt DIJ- kerman. De mensen komen de vogels om uit eenlopende rede nen bij het asiel brengen. „In de lente heb je vaak jonge vogels die door hun ouders verlaten zijn. Ten minste; dat is wat de vinders denken. Het lijkt mij altijd het beste om die vogeltjes te laten liggen," vindt Dij kerman. In de maand augustus wordt het asiel doorgaans over spoeld met slacht offers van de ge vreesde vogelziekte botulisme. „Als Je daar snel bij bent kun je zo'n dier nog redden. Ais je de vogel in schoon water doet, en schoon water laat drinken, geneest hij vanzelf," legt Dij kerman uit. Vastgevroren een den, uitgehongerde trekvogels, ver dwaalde houtsnip pen, allen vinden zij hulp in het vogeia siel. „De vogels worden door leder- een hier gebracht.' J De politie, dieren- ambulance en na- J tuurlijk de burgers die zieke of gewon- de vogels vinden. We worden ook wel~ eens te hulp geroe pen. Twee jaar geleden gebeurde er een ongeluk met een tanker in de 5e Pe troleumhaven. In die haven vertoe ven nogal wat vo- geis. Dat was ver schrikkelijk. Het lag er bezaaid met fu ten, eenden, meer koeten, allemaal onder de olie. We waren gewoon ge dwongen die vogels at te maken. We hebben er een stuk of dertig meegeno men naar het asiel." De stichting Vogel asiel Schiedam prijst zich gelukkig dat onlangs de ver bouwing van de molen werd vol tooid. De "toren" op het asielterrein is bedoeld voor de vogels die niet in de open lucht ver zorgd kunnen wor- den. Binnen is een bassin ingericht en zijn diverse'volières- gebouwd. Op de bovenste verdié- ping is eén educa tief centrum ingè- richt. Bezoekers kunnen daar een diasecie zien en een" groot aantal opge- zette vogels van dichtbij bekijken. SCHIEDAM Ter wijl de bewoners niet thuis waren is vrijdagavond een benedenwoning aan de P. K. On- neslaan volledig uitgebrand. De be nedenwoning van het pand liep wa terschade op. De brandweer kan nog geen uitsluitsel over de oorzaak van de brand ge ven; een onderzoek is gaande. De bewoners van de uitgebrande wo ning zijn later op de avond de brand woedde tussen ne gen uur en half Ilea door buren op gevangen. Zij en de bewoners van de benedenwoning kunnen voorlopig niet terugkeren in hun huis. Omlig gende panden lie-' pen lichte rook schade op.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1