Protest tegen hoge energierekening Raad laat verstek gaan bij discussie over werk Cursus elektriciteit Pakken koffie weg 'Bejaarden tehuizen ondingen' Bejaarden- werk levert genoeg in Gehandicapten ■moeten naar Algemene v Zaken Woonkamer brandt uit Geldkist weg uit kantoor bejaardenwerk Onverwacht Het raadslid Eef Collé, die in het gebouw van de Open bare Nutsbe drijven van de partij was, praat met de demonstran ten. Directeur Smits van dè GSD noemde de opkomst voor de dis cussie „be droevend. De raadsleden hebben een kans voorbij laten gaan." hadden vangen. Rijnmond c- W'. 'Uitkering wordt lager, maar de prijzen stijgen' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Wij ko men afsluiten," was de boodschap waarmee 25 uitkeringsgerechtigden gisterochtend het gebouw van de Openbare Nutsbe drijven (ONS) in de 's-Gravenlandspolder bin nenstapten. Daar hielden zij vervolgens een twee uur durende mini-bezet ting, in het kader van een landelijke actie tegen de hoge woonlasten. De genoemde boodschap werd op een spandoek aan twee paaltjes in de grond voor het gebouw gezet. Toch werd deze niet zo letterlijk uitge voerd. Alleen de balie waar burgers hun energierekening moeten betalen werd „afgeslo ten". Voor het overige beperk ten de Schiedamse actievoer- .ders zich tot het uitdelen van pamfletten. "Wij komen afsluiten" is ook de boodschap waarmee de ONS vorig jaar bij zo'n 170 verbruikers op bezoek kwam, omdat zij na herhaaldelijk aandringen de rekening niet (konden) betalen. Ook daarte gén richtten de uitkeringsge rechtigden gisterochtend hun actie. Zij vinden afsluiting een verwerpelijk middel om de geldnood van mensen aan te pakken. Maar het meest is de steeds hoger wordende gasrekening 'de actievoerders een doom in het oog. "Onze uitkeringen worden_ lager, terwijl de prij zen maar. blij ven stijgen. Het gas Is daar een goed voorbeeld van. Ondanks alle protesten, zelfs uit de hoek van de ener giebedrijven, heeft de minister weer drie cent op de kubieke meterprijs gedaan. Zo hollen ze je positie langzaam uit." De actie van gisterochtend - werd uitgevoerd door leden, van de Bond van Uitkeringsge rechtigden Schiedam (BUS) en de FNV-WAO-groep; twee actieve organisaties, die eind vorig jaar een reeks gemeente lijke diensten bezetten in de strijd tegen de .beruchte 3.5 procent kortingop de uitke ring. Een deel van de actievoer ders vatten post in de ingangs hal van de ONS. De ONS-amb- tenaren die overigens gewoon aan hét werk konden gaan, kregen een pamflet in de han den 'gedrukt met de eisen (geen afsluitingen meer, geen gasprijsverhoging). Een ande re groep bezette de tweede ver dieping in het gebouw in het bijzonder de toegang tot het SCHIEDAM Dc re geling geldelijke steun huisvesting gehandicap ten valt vanaf vandaag onder de verantwoorde lijkheid van de afdeling Algemene- en Burgerza ken. De regeling werd tot nu toe behandeld door de afdeling Openba re Werken. Algemene Zaken is ge vestigd in het gemeente kantoor aan de 's-Gra- venlandseweg 576, twee de verdieping. Zij zal in het vervolg ook de zorg dragen voor de volledige regeling geldelijke steun bewoners bij woningver betering en krotoprui ming. Het deel 'woning verbetering' viel tot voor kort eveneens onder Openbare Werken. Voor de beidé regelingen kan men terecht bij de balie van hetgemeentekan toor tussen negen en tien 's ochtends. Telefonisch is d<) afdeling bereikbaar tussen negen en .half elf *s ochtends op het num mer 73.21.11. v VtAARDINGENDe Woonkamer van een woning aan de Dr. „Wiardi Beekman- singel is gedeeltelijk; In de'es gelegd. De politie vermoedt dat'de, brand ontstaan is door de vonk van een brandende si garet, die op de bank - in de woonkamer terecht kwam. De bank vatte pas vlam; na dat de.bewoners het huis .had den verlaten. De 'brandweer bluste het vuur. Actievoerders staan pal voor het kantoor Incasso Beta lingen. „Komt u over eer. uurtje maar terug", kregen willige beta lers te horen. kantoortje "Incasso betalin- gen. Mensen die hun energlcreke nlng wilden betalen kregen het advies om na de actie terug te komen. Het publick reageerde uiteenlopend. Veel mensen ver klaarden zich solidair en bea imden het standpunt dat de rekeningen uit de hand lo pen. Een enkele vrouw pro beerde verontwaardigd haar rekening bij de voorlichter van de ONS te betalen. "Ik heb geen uren de tijd, mijn baas verwacht mij straks weer." Voor Marl Dingenouts, de ONS-voorlichter, kwam de ac tie gisterochtend onverwacht 'Wij wisten van niets. Maar de meeste ambtenaren hier. be grijpen het doel van de actie wel, sommigen hadden alleen wat moeite, met dat afsluiten van het incassokantoor. Ach, het is rustig verlopen, het pu bliek reageerde ook vriende lijk, dus wat zullen we kla gen..." Over de eisen van de "bezet ters": "Het aantal afsluitingen van gas of elektra stijgt in Schiedam niet zo schrikbarend als men denkt. Zo'n 170 In 1983, dat zijn er niet zoveel meer dan in het jaar ervoor", aldus Dingenouts. Hij wijst erop dat afsluiting "een uiterste stap" is. In Schiedam krijgen wanbe talers tot drie keer toe dezelfde rekening toegezonden. Dan gaat een ONS-medewerker bij de betreffende verbruiker langs. Hij wijst op de moge lijkheden tot een betalingsre geling of hulp bij, instellingen als de Sociale Dienst en de Ge meentelijke Kredietbank. Gaat de verbruiker nergens op in, dan wordt de energietoevoer afgesloten. Dingenouts: "Tja, wat de ho ge gasprijs betreft, heb Ik de actievoerders een folder gege ven met het standpunt van de VEGIN. waarbij de ONS zijn aangesloten. De VEGIN heeft ook sterk geprotesteerd tegen die drie cent verhoging." SCHIEDAM „Persoonlijk vind ik bejaardentehuizen on dingen. Het zijn produkten van een maatschappelijke verloe dering. Om plaats te maken voor jonge gezinnen, zijn oude mensen in tehuizen gedreven." Deze kritische visie op de maatschappij komt niet, zoals men misschienzou verwach ten, van een radicale actie groep. Hij Is afkomstig van CDA-jongere Marcel Faasse. Zijn mening Is afgedrukt. In het maandblad „Binnen zonder kloppen" van het CDJA-Schie- dam (CDJA Is de jongerenor- ganistic van het CDA). Wie dat blad regelmatig leest (er zijn nu drie nummers uitgekomen) komt tot de conclusie dat CDA- jongeren niet zonder meer In de conservatieve hoek kunnen worden geplaatst. Zo is naast de beschouwing op het. fenomeen „bejaardente huis" van Marcel Faasse In Binnen Zonder Kloppen ook een artikel te lezen over de be roerde positie van 23 afgestu deerde leerlingen in het Schie-, land-Ziekenhuis, die met ont slag worden bedreigd.' SCHIEDAM „Het had erger gekund. Het bejaardenwerk Is niet zo vreselijk hard aange pakt. De gemeente blijkt haar verantwoordelijk heid voor de voorzienin gen voor ouderen te ken nen," aldus Paul van Mansum, directeur van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk. Met voldoening stelt hij vast dat het college van burgemeester en wethouders zijn begro ting voor 1984 heeft goedgekeurd. Het colle- ge vindt dat de stichting "meer dan voldoende" heeft bezuinig, zodat het geen extra kortings maatregelen neemt voor dit jaar. Van Mansum conclu deert dat er voorlopig wat lucht is voor het be jaardenwerk. Dat neemt niet weg dat ook het - college wijst daarop de stichting ten opzichte van vorig jaar gas terug neemt. Zo heeft zij de activiteiten voor oude ren, zoals cursussen, gymnastiek en lezingen, wat duurder moeten ma ken. Voorts is een be drag bezuinigd op de kosten van administra tie en schoonmaakwerk. „Je stelt zo eigenlijk de klap wat uit," aldus Van Mansum. ,Als je een kopieerapparaat niet meer onderhoudt, gaat 'ie eerder stuk. Zoals de zeiken er nu voor staan dreigen we in 1985 voor het eerst activiteiten tè moeten gaan afbouwen of zelfs schrappen. Want de overheid blijft na- tuurlijk bezuinigen." Van Mansum meent dat het werk van de stichting een belangrijke schakelIs in de zorg voor ouderen in Schie dam. „Juist nu worden ouderen al aan alle kan ten gepakt. Ze krijgen minder geld en. worden bovendien Indirect door allerlei maatregelen ge troffen. Het bedrag dat de ge meente op de begroting '84 van de Stichting Raad voor het Bejaar denwerk subsidieert is 1,2 miljoen gulden groot SCHIEDAM Het kantoor van de Raad voor het Bejaar denwerk in het Heljermanflat is doelwit geweest van inbre kers. Zij kwamen het pand bin nen door een ruit' in te gooien. Binnen braken zij een geldkist open en verdwenen zij met de inhoud: 200 gulden en een onbe kend aantal postzegels. Uit een woning aan het Dr. Wibautplein is voor"; achtdui zend gulden aan kunstwerken ontvreemd. Ook bij déze in braak wisten de dieven door middel van het ingooien van een ruit binnen te komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hoewei de discussies In de gemeenteraad anders doen vermoeden, lijken de politici vrij weinig aan dacht te hebben voor de werk gelegenheid en de problemen daaromheen. "Bedroevend" noemde G. A. A. Smits, direc teur van de Gemeentelijke So ciale Dienst (GSD) de opkomst deze week bij een discussie avond over dit onderwerp. Twee raadscommissies waren uitgenodigd. Drie raadsleden G. Verhulsdonk, P. C. Prins (belden VVD) en A. Verlinde (PvdA) hadden gehoor gege ven aan de uitnodiging. De discussie-avond was er één ln een serie van vier die wordt .georganiseerd door de Schiedamse Federatie en de GSD. Deze twee instanties gaan daarmee in op een ver zoek van de werkgroep Idéfiks die enige tijd geleden in het le ven is 'geroepen door mensen die "zich zorgen maken" over de werkgelegenheid. Ook Leo Herwig, coördinator van de federatie, toonde zich enigszins teleurgesteld door .de matige belangstelling van de politiek. "Ik weet niet hoe dat mmt. Misschien dat de belang stelling in de raad alleen maar. kretologie is. De gemeenteraad is blijkbaar interessanter. Zij. worden- daar ook voor be taald", aldus Herwig die in het verleden deel uitmaakte van. de Rotterdamse gemeente-' raad. 1 '.'Werkloosheid Is toch een vanv de i, grootste problemen waarmee een gemeente te ma- ken heeft. Jé moet allé .zeilen bijzetten om daar wat aan te doen." Directeur Smits vindt dat dei gemeenteraadsleden een mo gelijkheid om achtergrondin formatie te vergaren voorbij hebben laten gaan. "Het Is. triest. Het is een kans om niet, zoals in de raad, op het scherp van het mes te discussiëren," Ook de opkomst van andere organisaties viel tegen. In to- i -taal bestond het 'panel' uit zo'n vljtlen mensen. Onder meer vakbonden, het welzijnswerk en middenstandsverenigingen een uitnodiging ont- John Ranshuijsen, coördina tor .werkgelegenheidsbeleid van het Openbaar Lichaam Rijnmond was Ingehuurd om een inleiding ts - even. Hij liet zich vrij 'poirit' uit over het beleid dat c - meente voert om de werkgelegenheid in de stad te handhaven en te ver groten. "Ik neem in andere ste den' vaak Schiedam als voor beeld", vertelde hij. Hij doelde daarmee op de moeite die vooral de afdeling Economi sche Aangelegenheden op het Stadskantoor zich getroost pm' de stad bij het bedrijfsleven aantrekkelijk te maken. "Het is een taak van de ge meente om de infrastructuur te ontwikkelen en te zorgen dat er bedrijfsterreinen zijn", al dus Ranshuijsen. "Schiedam doet dat goed. Je doét'er goed aan ih ,te spelen öp de noden van het bedrijfsleven." De afdeling Economische Aangelegenheden heeft maan den geleden een enquête onder bedrijven gehouden waarin zij vroeg hoe deze dachten over het functioneren van de ge meente. Daarin kwam onder meer naar voren dat de ge- meente'goëd aanspreekbaar en bereikbaar is voor bedrijven die zich hier .willen vestigen. "Je moet je als gemeente be- drljfsvrlendelijk opstellen. Be drijven moeten weten waar zij kunnen aankloppen als zij zich ergens willen vestigen", aldus Ranshuijsen. PASSAGE Simone Rooskens en Gerard Cox spelen de hoofdrollen in het toneelstuk 'Momentopna- men' dat zaterdag wordt opge- voerd in het Passagetheater. Aanvang 20.15 uur. Toegangs prijzen 20,-, 16.-, 12,50. CJP/Pas 65+/ 2,50 reductie. Zaterdag, zondag-middag en de hele volgende week, behal ve maandagmiddag draait de Walt Dfsneyfilm '101 Dalmatlers' in de filmzaal van het Passage. Aanvang 14 uur. Toegang f 6,—. Passagetheater. Passage 9-13, tel. 262987. TEERSTOOF Vrijdag 2 en zaterdag 3 maart treedt Joke van Leeuwen op met haar show 'Lappendag', een try-out. Aanvang 21 uur, zaal de Teerstoof is open om -20 uur. Toegang 12,50, CJP/ Pas 65+10,—Zaterdag 3 maart komt Clown Woudi voor kindertjes van 4 tot 10 jaar het sprookje "Het Ezeltje" opvoe ren. Aanvang 14.30 uur, zaal open 14 uur. Toegang ƒ3,5C. Gebouw de Teerstoof, Nieuw- straat 12, tel. 269455. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen kaarten vrijdagavond in de Sporthal Margriet. Dan is er een Parenhjidgedrive. Inlich tingen, mevrouw Co van Ipe- ren-Bazen, tel. 738110. Zondag 4 maart gaan de dames de ra dio-opnamen van het program ma 'Kom eens langs bij Karei Prior"- in het Haagse Hotel Des Indes bijwonen. 4 MOLENS Ook in het Dienstencentrum de 4 Molens wordt Carnaval ge vierd. Vrijdag 2 maart begint het feest om 20 uur, zaal open 19.30 uur. Muzikale omlijsting door de boerenkapel van Am broses. Toegangsprijs ƒ2,50. Géén confetti. AMNESTY Elke eerste dinsdag van de maand wordt er in Wijkcen trum de Blauwe Brug geschre ven. Op deze avonden, nu dinsdag 6 maart, van 19 tot 21 uur worden er brieven ge schreven ten behoeve van ge- wetensgevangenen die door /Amnesty international geadop teerd zijn. Plaats: Blauwe Brug, Bachplein 590, tel. 701049. GROENOORD De wijkvereniging Groenoord viert Carnaval in Boerderij Landvreugd op zaterdag 3 maart. Levende muziek en een versierde zaai moeten het feest tof en succes maken. Leden f 10,—, niet-leden 15,—. Boer derij Landvreugd, Sweelinck- singel 7. MUSEUM Dinsdag 6 maart Is er in het Stedelijk Museum weer een kunstuurtje van 10 tot 11 uur. Er gaat gepraat worden over 'Grote stromingen, grote namen.' In de kunst wel te verstaan. Graag even opgeven: Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, tel. 269066. Deelname Is gratis, evenals de koffie. •BLAUWE BRUG Tot en met 12 maart Is er in Wijkontmoetingscentrum de Blauwe Brug kunst te zien van Tatja Abrahams en Steve Woerdenbach. Van hen hangt respectievelijk staan: schilde rijen, maskers en beelden. Toegang vrij. Bachplein 590. DE WOUDHOEK De ouderen In Bejaardencen trum De Woudhoek gaan vrij dag 2 maart Carnaval vieren in samenwerking met de Schie damse Carnavalvereniging De Rietzeilers. Aanvang 20 uur. Toegang 2.50. Donderdag 8 maart wordt er gebingo'd. Aanvang 13.30 uur. Toegang f 2,50. DC Woudhoek, Heljer- manspleln, tel. 709555. ♦CONCERT Elke eerste oensdag van de maand wordt er in de aula van het Stedelijk Museum een gra- tls lunchconcert gegeven. Woensdag 7 maart komen de pianisten Marinus Fllpse en Tjitte Weber quatre main spe len. Op het programrfta staan werken van Bach, Beethoven, Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdag ochtend voorafgaand aan de donderdag, waarop de aankondiging gedaan moet worden, in ons bezit te zijn. Ons postadres is: Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. U kunt uw kop'i ook op dit adres afgeven. S.v.p. geen post meer adresseren aan ons oude adres (Hoogstraat 76). Tele fonisch kunt u onze redac tie bereiken onder de num mers: 736061 of 266646. Brahms en Moszkowski. Koffie staat klaar. Aanvang 12.30 uur. Museum, Hoogstraat 112. BINGO De invalidensportverenlging De Ooievaars houdt elke woens dagavond bingo. De opbrengst komt ten goede van de sport vereniging. Deelnemers kun nen prijzen winnen. De eerste balletjes gaan om acht uur val len, zaal open 19 uur. Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73. •FILMCLUB De Stichting Filmclub draait vrijdag 2 maart twee films, die als gemeenschappelijk onder werp 'kijkcijfers' hebben. De ene film is die van Bedrand Tavernier 'Deathwatch' over een stervende actrice, die een micro-camera krijgt ingeplant om haar dood vast te leggen en 'live' uit te zenden. In de hoofdrol speelt Romy Schnei der. In 'Network' de tweede film gaat het om de alles vernieti gende strijd achter de scher men tussen programmama kers, met Faye Dunaway en William Holden. Aanvang 20.30 uur. Toegang 5,— voor dona teurs, donateur worden kost ƒ6,50. Nleuwstraat 12. •RENNERSCLUB De Rennersclub Schiedam houdt woensdag 7 maari Kam pioenschappen op de Home trainer. De wedstrijden worden verreden in het gebouw De Jeugdhaven, Westfrankeland- sestraat 40. Inschrijving open. Aanvang 19.30 uur. Inlichtin gen, tel. 739201. KOETSHUYS Vrijdag 2 maart wordt er een nieuwe expositie geopend in Galerie 't Koetshuys. Maria Ri- getti zet er keramiek neer. In de door haar vervaardigde va zen en schalen wordt tijdens de opening om 20 uur Ikeba- na-bloemschikkingen gemaakt. Wout van Heusden exposeert met schilderijen. Openingstij den: donderdag van 18 tot 21 uur, vrijdag van 13 tot 17 uur, zaterdag van 11 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur. En na afspraak: Galerie 't Koets huys. Lange Haven 78, tel. 739950. QUIBUS Zondagmiddag kunnen alle Schiedamse kindertjes terecht In Café de Quibus om Gooche laar Careliny Ie zien. Deze kin dermiddag is gratis. De ouders hebben toegang onder bege leiding van hun kroost, 's Avonds komen de ouderen aan hun trekken, want dan treedt Martyn Travis and Friends op. Martyn zingt Ierse liedjes'. Hij wordt begeleid op banjo, man doline, gitaar, viool en bouzou- ki. Aanvang 21.30 uur. Toe- gang gratis. Quibus, Lange Ha ven 28. •TOERCLUB De Toerclub Rijnmond heeft voor zondag 4 maart twee fietsritten georganiseerd. Er kan een rit over 50 kilometer verreden worden: een TCR- propagandatocht. Verder is er de mogelijkheid een Rijn- mondsterrit te rijden. Vertrek en afmelden: Schiedam, Kanti ne Wielerbaan, Sportpark Har- ga. Inlichtingen, tel. 730660. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeind EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: bellen met - de boodschappendienst, tel. 206611. Spoedrecepten, tel; 261480. Tandarts: Dr. H. B. Er- kelens. Van Rijpad 3. tel. 712802. Spreekuur van 17 tot 18 uur op zaterdag en zondag. SCHIEDAM De stichting de Trech ter gaat vanaM 2 maart de cursus 'Electriciteit in en om de woning' ge ven. „Er zijn nogal wat vragen over electriciteit bij ons binnengekomen", meent een van de medewerksters van het werklozenpro- ject. „Dat was naar aanleiding van een curaus over alge mene klusjes In de woning." De lessen zijn be doeld voor uitke ringsgerechtigden tot 65 jaar. In de lessen wordt ver teld hoe een stek ker moet worden bevestigd, wat een aardedraad is en dergelijke. Aan het eind van de cursus staat er een bezoekje aan":' de Openbare Nuts bedrijven op het programma. Deel- name is gratis. In- lichtingen kunnen worden verkregen via de telefoon-"; nummers 26.35.69, en 26.52.55. VLAARDINGEN De aangekondigde prijsverhoging van koffie én thee heeft in Viaardingen al een slachtoffer ge maakt. In een pand aan de Energieweg werden 48 pakken koffie ontvreemd. Ook buitenlands geld verdween bij deze inbraak. Een boormachine. twee koffers en een squash racket vormdén de buit van een inbraak in een kelderbox aan de Holysingel. Een winkel aan de Flo- ris de Vijfdelaan kreeg ook onge wenst bezoek. Hier verdwenen sigaret ten en shag ter waarde van 5000 gulden én een geldbedrag van 450 gulden. Voorts werd ingebroken in de LTS aan de Del taweg. De buit be stond uit een televi sietoestel, drie mi crofoons, muntgeld en postzegels. Bij een Inbraak in een woning aan de Mr. Verschuurstraat werden gouden sie raden ontvreemd en een geldbedrag.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 2