.14 1 Zuid krijgt ^mini-sporthal' 1 En wel hierom (2) Wmmsmm m "Te vroeg slopen geeft gaten en frustraties" Vrouw ligt uren op de grond Vlaardingen uit brandweer-verband Bus 40 rijdt ook Ksar industriewijk L:- Namaak ski-piste op Grote Markt Expositie In hal ziekenhuis PiliPail ws SCHIEDAM De bom is gebarsten bij de :SSSW, de werkmaatschappij van vijf Schieda'mse 'woningbouwverenigingen. Een diepgaand onder- jzoek naar misbruik van overheidsgelden heeft het bestuur in twee kampen verdeeld. De inzet lijkt ihet ontslag van SSSW-directeur G. W. Prins. Na een verhitte discussie hebben vier van de tien be stuursleden hun biezen gepakt. Discussie m im "Het herstel van Schiedam wordt teniet gedaan door sluiting van Wilton," meent burgemeester Scheeres. Spiraal Veel vraag Ruurtactiviteiten wwMmmmA De mini-sporthal annex wijkvoorziening in Schie- dam-Oost staat volop in de steigers. Eind vorig jaar werd de eerste paal geslagen door wethouder C. van Tilborg. ÉSIr Welke ideeën houdt ge gemeente Schiedam erop na over vrachtrijders? Die jongens weten meestal de weg wel te vinden, dus hoeven wij niet zoveel aandacht te besteden aan de bewegwijzering, moet men in het Stadskantoor denken. Bijgaand knipsel is uit onze krant van 10 februari. Toen konden wij melden dat Cor van der Laak, kritisch AVRO-lid uit het TV-programma Van Kooten and De Bie, zich groen en geel zou hebben geërgerd aan de nonchalante wijze waarop men in Schiedam de spel lingsregels hanteert. Van der Laak had zich juist de avond ervoor beklaagd over de gebrekkige beheersing van de Nederlandse taal in het land. Van der Laak kan zich misschien ook een keertje opwinden over de route die vrachtrijders wordt opge drongen. Eerst moeten zij rijden naar een stad die niet bestaat (Shciedam), vervolgens worden zij over slecht begaanbare wegen gestuurd (zie foto) Video-f ilms huren? vanaf 4,- per dag BALY, DAM 5a, SCHIEDAM. Tel 010 - 267216 Garantie - 5 HET VRIJE VOLK schiedam VRIJDAG 2 MAART 1984 Bom is gebarsten bij S S SW-bestuur (Van een onzer verslaggevers) Het conflict is ontstaan na <het verschijnen van een voor lopig onderzoeksrapport, uit- gevoerd dóór de Nationale Wo ningraad (NWR). De NWR kreeg' begin januari de op bracht uit te zoeken of de di rectie ten onrechte 123.000 gul ben heeft opgestreken. Dit werd bij het rijk in rekening gebracht voor architectkosten bij renovatie van woningen in .'West. Het bedrag zou echter j gebruikt zijn voor aankoop van apparatuur. Het bestuur hult zich in stil zwijgen over de inhoud van het rapport, ai bestaan sterke vermoedens dat meer aan het licht is,gekomen. „Het rapport is een zuiver interne zaak", meent voorzitter De Keijzer van Volkshuisvesting, die woordvoerder van het bestuur is. De vier 'dissidenten' willen dat er rigoureuze maatregelen worden genomen naar aanlei ding van de voorlopig rappor tage. „Dit kun je niet over je kant laten gaan", meent voor zitter A. van Loenen van Schie dam Vooruit. „Je moet flinke maatregelen nemen. De meer derheid van het bestuur zag daar de noodzaak niet van in", aldus Van Loenen. Volgens voorzitter Zeeman van St. Jozef, de vereniging die in december het balletje aan het rollen bracht, wordt het hoog tijd dat de SSSW opening van zaken geeft. „Alle zaken moeten naar buiten worden ge bracht. Ik ben uit het werkap paraat gestapt omdat ik niet verantwoordelijk wil zijn voor wat daar gebeurt. De SSSW functioneert niet goed, ook op financieel gebied. Hoewel ik het dan niet over malversaties heb." Volgens De Keijzer moet de hele discussie over het reilen en zeilen binnen de SSSW nog op gang komen. „Ook het be stuur heeft zo haar falen. Er moeten dingen bij de SSSW veranderen en ik heb daar zo mijn ideeën over. Ik vind het niet nodig om die aan de grote klok te hangen." Volgens De Keijzer bevat het rapport geen „schokkende" gegevens en is het niet nodig rigoureuze stap pen te ondernemen. Volgende week wordt een de finitieve beslissing van het be stuur verwacht. De vier leden die zijn opgestapt worden waarschijnlijk vervangen door vertegenwoordigers van hun verenigingen. Het is een voor waarde van de NWR dat de be stuursleden niet uit de school klappen en informatie naar buiten laten uitlekken. Het on derzoek duurt intussen nog voort. Scheeres waarschuwt voor laatste keer i. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemees» ter Reinier Scheeres van Schiedam heeft Den Haag j „zijn laatste waarschuwing" laten horen over Wilton-Fijen- oord. „Een faillissement van i de werf gaat de gemeente mil- i joenen guldens kosten", denkt i.: hij. In een memorandum dat j gisterochtend bij het ministe- rie werd afgeleverd rekent Scheeres uit dat ide .werkloos- heid in Schiedam tot 25 pro- cent zal stijgen als Wilton in- l derdaad uit de stad verdwijnt. „Door een gehele of gedeelte- lijke sluiting, van de werf wordt Schiedam sociaal en economisch in een labiele evenwichtssituatie gebracht", aldus het memorandum. Volgens Scheeres heeft de overheid in eerste instantie meegeholpen aan het „herstel" van de stad na de faillissemen- ten van werven als Gu3to en Nieuwe Waterweg Noord. De stadsvernieuwing in de binnen stad, de trambaan naar Woud- hoek en de woningbouw in het noorden van de stad zijn daar volgens de burgemeester dui delijke voorbeelden van. „De werkloosheid - neemt minder snel toe, de teruggang van de werkgelegenheid is tot stilstand gekomen en de wo ningvoorraad groeit weer", geeft Scheeres de positieve ge volgen hiervan aan. „De sluiting van Wilton zal het door het gemeentebestuur op gang gebrachte herstel, '«ÏSS3É waarvóór grote (financiële) Iri- volgens Scheeres de werkloos spanningen zijn verricht, vol- held van 4.500 naar 6.000 stij- iedig teniet doen", aldus het gen. De mensen die dan op memorandum. Als eerste zal straat, komen, zuilen over twee jaar bij de sociale dienst aan kloppen. Zij krijgen dan een uitkering waaraan de gemeen te tien procent zal moeten bij dragen. Daarnaast is er de derving van inkomsten via de Openba re Nutsbedrijven (electriclteit, gas en water) en de Onroerend Goed Belasting (ÖGB) die niet meer geïnd wordt. „Terug 'naar, af?" vraagt Scheeres dan ook. „De Schiedamse samenle ving raakt in een neergaande spiraal die vrijwel niet meer doorbroken kan worden." De •burgervader verwacht dat Schiedam In de ergste sociaal- economische crisis die zij ooit in deze eeuw heeft gekend te recht zal komen. Intussen wacht hij nog steeds op een beslissing van de regering over de fusie van de werf met Damen scheepswer ven. „Ik denk dat dat nog wel even zal duren", zegt hij. De minister van Economische Za ken, "Van Aardenne, had aan vankelijk toegezegd dat giste ren de definitieve beslissing zou vallen. Rond het midden van deze maand wordt een uitspraak verwacht in het beroep dat Wilton heeft aangetekend te gen de beslissing van het rijk om geen; exportvergunning voor duikboten aan Taiwan te verlenen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De wijk Zuid krijgt, net als de wijk Oost, een nieuwe mini-sporthal. Dat ge bouw komt in de plaats: van een oude gymnastiekzaal aan de Dwarsstraat, die in verval len staat verkeert. Het voor deel is dat kleine zaalsporten in competitieverband kunnen worden gespeeld. Dat heeft in Oost al de basketbaivereniging Juventus en de volleybalver eniging VCS gelokt. Beide verenigingen spelen ai jarenlang in de Margriethal. Vraag aan directeur L. van der Kraan van de Margriethal of hij niet bang is dat hij steeds minder zaalruimte kan verhuren: „Daar ben ik niet bang voor. Er zijn nog een he leboel grote zaalsporten, zoals voetbal en tennis, die nu nog niet bij mij terecht kunnen, maar straks wel. De vraag om sportruimte is nog groot ge noeg om hoop te hebben." Voor clubs als Juventus en VCS, is een zaaltje als in Oost ideaal. Het wordt compleet 'met. kantine opgeleverd, zodat bezoekende clubs wat meer dan sport alleen kan worden geboden. De sportzaal, die ove- rigéns nog volop in aanbouw is, wordt door de gemeente ook meer gezien als „wljkvoorzie- ning." zij gaat ook plaats bie den voor buurtaciviteiten. mimm Zo zal ook de opzet aan de Dwarsstraat worden. Het oude gymnastiekzaaltje, waarvan do gevel bouwvallig is, werd hoofdzakelijk gebruikt door scholen. Omdat de nieuwe hal twèe keer zo groot wordt, kun nen ook hier weer kleine zaal sporten terecht. De gemeente Is blij met de komst van de twee wijkvoór- zienlngen in Oost en Zuid. Zij zijn onderdeel van de groot scheepse stadvernieuwings- plannen voor de twee oude wij ken. - "i - Super 8 speel/sexfilms, 6 voor 27.50 voor een hele week Geopend van 10-18 uur. Donderdagavond koopavond Geen borg - Legitimatie vereist (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Plannen ma ken voor nieuwbouw in stads- vernlewingsgebieden heeft pas zin, als er zekerheid is dat er daadwerkelijk snel gebouwd kan worden. Zo wordt de kans verkleind op het ontstaan van grote, gapende lege plekken in de stad. Bovendien kan frus tratie bij plannenmakers (waaronder buurtbewoners) worden voorkomen. Dat schrijft een ambtelijke werkgroep aan de gemeente raad. De werkgroep consta teert een toenemend risico dat nieuwbouwplannen worden voorbereid, terwijl pas jaren later kan worden gebouwd. Le vende voorbeelden daarvan zijn in Schiedam de Stations straat (eind vorig jaar ge sloopt, nieuwbouw op zijn vroegst in1985) eri de Brug manstraat (slóopbesluiten voor slechte huizen genomen, geen datum van nieuwbouw •bekend). r. J. W. van der Noll, voorzit ter van de ambtelijke werk groep: 'Tn.zo'n situatie merk je dat de motivatie van buurtbe woners, om mee te denken in de nieuwe plannen, danig af neemt. Zij vragen zich af waar zij eigenlijk mee bezig zijn. Le ge gaten in de wijk. zoals aan de Stationsstraat, tasten de leefbaarheid aan. En wat te denken van de onzekerheid van een winkelier, die weet dat zijn pand wordt gesloopt maar niet wanneer." Slopen zonder directe nieuw bouw op een plek heeft een groot aantal vervelende gevol gen. Zo wijst de werkgroep ook op vermindering van hét aan tal inwoners in een wijk; bewo ners van slooppanden verhui zen naar andere delen van de stad. Dat benadeelt winkels, bedrijven en scholen. Ook neemt (tijdelijk) de woning voorraad af. "Het beleid zou omgegooid kunnen worden," suggereert de werkgroep aan de gemeente raad. Overigens verwijt de werkgroep het stadsbestuur niets. De problemen ontstaan,, zo schrijft zij, doordat de mi nister aan Schiedam enerzijds opdracht geeft om de oude wij ken grondig te saneren en an derzijds steeds minder subsi die voor woningbouw ver strekt. De werkgroep stelt voor om voortaan te wachten met het maken van stadsvernieuwings plannen, tot een bouwdatum kan worden gegarandeerd. Een aantal projecten in de stad is voor zo'n nieuwe rege ling overigens net een stapje te ver. Het gaat om de Hoofd straat, Fabriplein en de Lau rens Costerstraat. "De raad zou kunnen beslissen om die plannen tijdelijk aan te hou den," aldus werkgroepvoorzit ter Van der Noll. ;Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 's-Gr;-«elandsepol- der wordt ontsloten voor openbaar ver voer. Buslijn 40 zal spoedig worden doorgetrokken. Na een mislukte po ging in 1981 tieeft de gemeente Schiedam nu over eenstemming be reikt met de RET.' In de polder zijn tientallen bedrijven en enkele gemeen telijke kantoren (zoals de Openbare Nutsbedrijven) ge vestigd. „De bedrijven roe pen ai jaren om 'openbaar vervoer," aldus Hans van der Vlist van de ge meentelijke ver keersdienst. „Ze hadden dat al veel eerder verwacht. Eerst hebben we het eens tevergeefs geprobeerd met de RET. later zijn we nagegaan of de be drijven wilden mee- betalen. Ook dat 1 leverde niets op." De verbinding komt bij nader inzien-nu— toch gratis tot w» stand. Buslijn 40^ hoeft er niet al Mu ver voor om te tifê den. De fijn zaLéen ommetje gaan ma ken via de Nfeuw- poortweg en de Overschieseweg te rug over de 's-Gra- velandseweg. In-de spituren zal de pps twee keer per uur in de polder stóp pen, overdag mini- maai één keer in het uur. SCHIEI AM Een namaa.. ski-piste zai een plaats krij gen aan de Grote Markt, tijdens de Oostenrijkse feest- week die de winke liers van de Hoog straat gaan houden in de week voor Moederdag. Dat is nog maar één van de attracties, die de kersverse win keliersvereniging heeft bedacht. Ook staan op het pro gramma optredens van Oostenrijkse muziekgezelschap pen en het consu meren van schnit zels, knödels, jö- gerthee en Glüh wein. Het samengaan van twee winke liersverenigingen is met de bekendma king van dit pro gramma een feit. Jarenlang kende de binnenstad de ver eniging Hoogstraat- Koopstraat en de vereniging Van Mu seum tot Stadhuis. „Door samen te., werken kunnen wij zo sterk mogelijk als één gezellige -•- winkelstraat van Schiedam naar bui ten treden," a'dus het nieuwe bestuur. Met vereende krachten werkt de - vereniging nu aan de voorbereidingen voor de jaarlijkse feestweek in sep-- - tember en activitei ten in de decem bermaand. SCHIEDAM Twee wijkagenten zijn in de Laurens Costerstraat een bejaarde vrouw te hulp geschoten, die volgens omwonen den geruime tijd in haar'huiskamer op de grond had gele gen. De vrouw, die bleek te lijden aan suikerziekte, had zich niet tijdig een injectie toegediend. De agenten hebben de vrouw overge bracht naar het Schieland-zieken- huis. Daar wordt zij nog steeds behan deld. VLAARDINGEN De gemeente Vlaardingen verlaat de Brandweerge meenschap Noor delijke Delta. Met algemene stemmen heeft de gemeen teraad hiertoe deze week besloten. Vol gens Vlaardingen heeft Rotterdam een te sterke in vloed op de BND en zijn de kosten te hoog. De brandweerge meenschap Noor delijke Delta (BND) is een samenwer kingsverband van twintig brandweer korpsen van Rijn mondgemeenten en gemeenten op de Zuidhollandse eilanden. De korp sen assisteren el kaar bij rampen en calamiteiten en hebben een ge meenschappelijke opleiding. Vorig jaar betaalde Vlaardingen 62.500 gulden voor deel name. Volgens brand weercommandant P. de Jong is niet zeker of Vlaardin gen te zijner tijd weer verplicht zal worden tot de BNC toe te treden. De nieuwe Brandweer wet zou deze ver-." piichting kunnen bevatten. „Dat weet ik niet", aldus De Jong. „Vermoe delijk wordt in de wet opgenomen., - dat iedere gemeen te zich bij een regio moet aansluiten," maar of dat de BND wordt, weet ik niet." De Jong weet ook niet, wanneer de wet van kracht wordt. „De invoe ring wordt steeds uitgesteld", zegt hij. „Het kan dit jaar zijn. maar het, kan ook langer du ren." '•V*cfw In de hal van het Schieland-Zieken- huis (ingang Stad houderslaan) is de ze week een expo sitie ingericht. Het gaat om werk van een tweetal oudere kunstenaars, G. Kulik (62) en J. Sefl (72). Door de tech nieken die zij ge- bruiken worden de ze heren ook wel "ambachtskunste naars" genoemd. Kulik is een gepen sioneerde ambte naar van de ge- meente Schiedam, die emaiile-werk- stukken op koper maakt. Sefi is een Tsjech; hij maakt werkstukken van hout, dat hij met een figuurzaag op maat maakt en op nieuw op een bord vastlijmt (zoals bij het „Twee Paart den, zie foto). Sefl is overigens ziltt"! moederland in 1970 ontvlucht j'eg- kele jaren na dé"~ Russische interven tie. ■- De expositie, gedurende de^jj maand maart gratis te bezichtigen*!^"*

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1