Eriimyloii moetMldy' vulléii BREUK IN DIJKCOMITÊ \foor sportieve, actieve mensen. mmmm Vandaag met: Shell leidt top tien zure, regen- Stukgoed Kunst Sport mm Wmm Prostituée uit raam geduwd wam Kind aangereden Nostalgie '60 in Politiek.Café irras -A Laatste keer? Beperkte keus S Smokkelen Munt uit in zuiverheid. WOENSDAG 7 MAART 1984 Damen wil biina man Ivan Wilton kwijt (Van onze soc.econ.redactie) SCHIEDAM Dé Gorkumse scheepsbouwer Kommer Da men koerst aan op zowat een bal vering van het personeelsbe stand' bij Wilton Fijenoord. Bij-dé Schiedamse werf werken bijna: tweeduizend man. Plaatsvervangend voorzitter W. van Schellebeek van de on dernemingsraad van Wilton heeft vanmorgen het personeel verteld dat er gesproken wordt over vermindering van het aantal arbeidsplaatsen met vijfhonderd a duizend man. „En dat getal ligt dichter bij de duizend dan bij de vijfhonderd," éldus Van Schellebeek. De ïo.'n-voorzitter wees erop dat er "vorig jaar al vijfhon derd arbeidsplaatsen verloren Zijn gegaan en dat de prijs compensatie: en de bonusrege- ïing zijn ingeleverd voor werk. i ÏDat waren voorwaarden voor steun--aan de reparatie-afde ling. Steun die er nog steeds niet is. «Dat is. je reinste dief stal,"aldus Van Schellebeek. Hij noemde Kommer.Damen ,;een jonge dynamische onder- nemer met een gouden voor bouw dat nu dient als gouden strop voor Wilton". „Dat is de zelfde Damen," aldus Van Schellebeek, -„die zei geen; moeitetc hebben met het aan het wérk houden van dé zeven- '""hondcrd man in de nieuwbouw en pas zaken wilde doen als het hele personeel achter de overname stond." «Ondertussen varen, omdat er leaver. een "technisch faillisse- "^jnent" jwordt gesproken, sche-" en voorbij die normaal bij gerepareerd zouden 'iJzljri. Er zijn er al twee naar iyerolme Botlek gegaan, een Jmaar.Boelé Bolnes en een naar. "^ïfiehuis en Van den Berg. Bij de reparatie-afdeling van iC •Cpen J^Wilton éreldberoemdé Ütterd^m lilharmonisch.f Orkest; eremeem le alle >er- Wilton is hoegenaamd geen werk meer. De salarissen voor maart zijn wel gegarandeerd. Over de gisteren gehouden besprekingen in Den Haag be treffende Wilton zwijgen aile betrokkenen. Ook Wilton-direc teur Sluis, die eerder had ver klaard geen zwijgplicht te zul len accepteren. Districtsbestuurder. Nas van de Industriebond FNV haalde tijdens een personeelsbijeen-" komst, vanmorgen ongewoon fel uit naar met name de poli tici. Ook de bewindvoerders gaf hij een veeg uit de pan. Over de huidige situatie zei hij: "Het is kiezen tussen actie voeren waarna een faillisse ment kan volgen en niets doen wat ook een faillissement tot gevolg kan hebben. Ik durf die keuze niet aan. Het is goor dat de hoge heren het zover heb ben-laten komen." Nas zegt van Damen te heb ben gehoord dat deze vindt dat Wilton er zeer slecht voor staat en dat er teveel perso neel in dienst is. Volgens de FNV-bestuurder spreken diverse betrokkenen elkaar dusdanig tegen dat het er niet meer om gaat wie liegt maar "wie het meeste en wie wat minder liegt". Hij noemde in dat verband de namen van Damen en Leliveld van het mi nisterie van Economische Za ken. Nas toonde zich ook bezorgd over de contacten die directeur Sluis heeft met wapenhande laars. "Als dat zo is gaan wc 'ook binnen de kortste keren aan de galg," aldus Nas. De FNV-bestuurder zei ver der te vinden dat alle drie de grote fracties in de Tweede Kamer het momenteel "er bij laten liggen" wat Wilton be treft. "Ik zeg: Tweede Kamer, doe iets. Met zulke politiek stuur je de mensen de verkeer de kant op." Ook Van Schellebeek deed een dringend beroep op de po litiek. "Desnoods moeten CDA en VVD het kabinet maar la ten vallen als er tweeduizend arbeidsplaatsen in Schiedam gered kunnen worden." Over Van Aardenne zei hij: "Om bij Wilton te kunnen wer ken heb je een stapel diploma's nodig, maar je kan blijkbaar een grote zak zijn om het mi nisterie van Economische Za ken te mogen beheren." i i Van onze verslaggever LOUIS DU MOULIN ROTTERDAM Emmy lou Harris heeft de niet ge- makkelijke taak om van; het zevende Internationale Country Westernfestival in Ahoy' een publiekssucces te maken. De Amerikaanse zangeres is van alle arties ten op de jaarlijkse reünie op Paaszaterdag 21 april de enige, die ook bulten de har de kern van liefhebbers re gelmatig tof de verbeelding zingt. Van de andere attracties is wellicht alleen GlenCamp bell in bredere kring bekend én dan nog alleen bij het oudere publiek. Billy Walker, vorig jaar. de sensatie van hetLondense zusterfestival op Wembley, B. J. Thomas, Vernon Oxford en Jim Jesse McReynolds and the Virginia Boys kunnen helaas niet bogen op algemene be kendheid. George Hamilton IV, andermaal de presenta tor; is ondertussen een vaste klant in het sportpaleis, maar ook geen zanger voor wie de gewone man dan wel vrouw spéciaal komt. Niettemin rekent de orga nisatie, dit maal Ahoy' en dé ■Engelseimpresario Mervyn Conn broederlijk samen, op een opkomst vanv-minimaal 4500 bezoekers; „Het; festival is nu eenmaal meer dan dé som van alle artiesten. De hele country-famille in Ne derland ziet die dag als dé gelegenheid om samen te ko men. Dat maakt het evene ment tot iets dat een eigen leven is gaan leiden, een niet te missen gebeurtenis," al dus perschef Jan Leupc van 't sportpaleis. Mervyn Conn, die de orga nisatie ter plaatse voor het eerst" heeft overgedragen aan Ahoy', was gistermiddag zelf voorde .persconferentie- overgevlogen vanuit Londen. De kleine Engelsman, die de komende maand weer' met een "Nashville-delegatie" op zeven plaatsen in Europa neerstrijkt, benadrukte 'nog eens de moeilijke positie van "Rotterdam" ten opzichte van andere steden als Don- den (drie dagen met Pasen), Frankfurt en Zürich. "We moeten het hier. in te genstelling tot elders doen zonder de.steun van éadio en televisie en zonder sponsors. Al enkele jaren. Dat heeft tot gevolg dat er geld bij moet. Dit jaar moeten we in Rot terdam kostendekkend wer ken anders stop ik er mee," liet Conn zonder omhaal we ten. Aan die klare taal moet Emmylou Harris: fiks. karwei op Paaszaterdag. overigens niet al tevéél waarde worden gehecht, want vorig jaar uitte de or ganisator hetzelfde dreijgé- ment. ::L y,.S V-i, Het niet kunnenbieden van een spectaculairdere, be zetting houdt volgens Conn direct verband met de hoge dollarkoers en de populari teit van de country-muziek in eigen land. "Veertien, vijf tien namen op de affiche zoals enkele jaren geleden'is niet meer mogelijk. Neder land heeft zich duidelijk uit gesproken voor één dag. Dat beperkt de keuzemogelijkhe den. Bij de samenstelling heb ik gezocht naar een zo breed mogelijk overzicht van wat'er op dit moment in. deze muziek aan belangwek kends gaande is. Ook mij spijt het als de allergrootste sterren bij de selectie dan af vallen omdat ze niet tc beta len zijn. Wc hoeven echter ook 'niet te bescheiden té zijn. Emmylou Harris komt fnet een- geheel nieuwe band. •Rotterdam krijgt de pri meur van het eerste optre den voor publick. Dat wordt echt sensationeel." Mervyn Conn was zicht baar verheugd over het nieuws (althans voor hem) dat zijn festival door de le zers van het blad Country' Gazette wederom was uit verkoren tot de "country- show van. hét jaar". "Toch een teken dat we het niet he lemaal foüt doen." Andere internationale winnaars van de Gram Parsons Award, de nieuwe', populariteitsprijs, zijn onder anderen Don Wil liams (zanger). Dolly Par- ton (zangers), Alabama (groep), Willy Nelson (lied jesschrijver) en Ricky Skaggs (instrumentalist), al len helaas afwezig in Ahoy'. Als meest geliefde Neder landse zanger is uit de bus gekomen- Ben Steneker. Bij de zangeréssen won Hanne- ke Bergsma van New Deep. Tulsa, eerder zo goed als op geheven, werd de beste Ne- dercountrygroep. De country uit eigen land is vooralsnog op Paaszater dag niet vertegenwoordigd in Ahoy'. "We zijn nog in on derhandeling," aldus Ahoy's coördinator Hans van Ame- rongen. De voorverkoop voor het festival, dat zoals gebruike lijk wordt geopend met een countrymarkt (om 16.00 uur, twee uur voor de aanvang van het programma), ia in middels begonnen. Kaarten kosten 30 tot 65 gulden per stuk. ALBLASSERDAM Het verkeer op rijksweg 15 is gis termiddag ter hoogte van de brug over De Noord twee uur lang volledig gestremd geweest. De stremming was. een gevolg van een ongeval, waarbij drie vrachtwagens en een personenauto betrok ken waren. Het ongeluk gebeurde na een, uitwijkmanoeuvre van een vrachtwagen op de rij-: baan richting Gorkum. Een tweede vrachtwagen ramde' door een technisch manke ment aan de remmen een personenauto en kwam ver-* volgens op de rijbaan voor het verkeer richting Rotter dam terecht. Daar botste de vrachtwagen frontaal op een tegemoet komende combina tie. - Er deden zich wonder bo ven wonder geen persoonlij ke ongelukken voor. De ra vage was enorm. Fo to: de bestuurder van de per sonenauto kon gewoon uit stappen! Badmeesters praten met j onge vandalen ROTTERDAM "De agres siviteit in het zwembad ver schilt van dag tot dag. Vaak hebben Turken en Nederlan ders een handgemeen. De 13-, 14- en 15-jarigen uit deze buurt zijn wat agressiever dan el ders. Toch is hier al een half jaar geen politie geweest. Maar ik sluit niet uit dat ze volgende week wel nodig zijn." Dit zegt W. H. A. Dielwart over de agressiviteit in het zwem bad West. De Nederlandse Vereniging van Zwemonderwijzers, die af gelopen zaterdag in Utrecht een congres hield, maakt zich zorgen om de toenemende agressiviteit in zwembaden. De zwemonderwijzers klagen vooral over jongelui die zich niet aan de regels houden. Wangedrag ,van jongelui zou oudere mensen ervan weer houden de baden te bezoeken. In het Oostelijk zwembad valt het met dat wangedrag van jongeren nu wel mee. ROTTERDAM Milieugroepen en bewoners willen, niet langer meewerken aan de plannen voor dijkverzwaring in de Alblasserwaard-Vijfheerenlanden als Rijkswaterstaat zich niet soepeler opstelt. Zij hebben dit aangekondigd in een brief aan het provinciebestuur van Zuid-Holland. ruimte meer. Rijkswaterstaat stelt zich onder druk van de De heer F- Muller, die deel uitmaakt van de coördinatie commissie dijkverzwaring na mens het centrum voor milieu beheer Zuid-Holland heeft dit gisteren bekend gemaakt. Muller, onderzoeker aan de Erasmusuniversiteit, zegt dat de belangen van bewoners en milieu niet meer.aan.bod ko; men in de coördinatiecommis sie. „Voor redelijke suggesties van onze kant, waar voorheen naar werd geluisterd, is geen hoogheemraadschappen slechts op het standpunt dat de dijken zo hoog en zo zwaar mogelijk moeten zijn." Volgens Muller smokkelt Rijkswaterstaat met de cij fers. „De dienst gaat uit van veel te hoge waterstanden, die in geen verhouding staan tot de realiteit. De dijken worden hoger en zwaarder gemaakt dan de Deltawet voorschrijft Dat accepteer ik niet." Doordat waterstaat veel te hoge normen hanteert, lopen de kosten uit de hand, stelt econoom Muller. Er is 500 tot 600 miljoen gul den voor dijkverzwaring uitge trokken, maar de helft is in Mul Iers visie voldoende. Rijkwaterstaat is bezig met een herberekening. Maar vol gens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is nog niet geble ken dat de berekeningen van Muller, die zijn vastgelegd in een rapport, kloppen. Het'Hoogheemraadschap Al- blasserwaard-Vijfheerenlan- den heeft grote bedenkingen tegen het rapport van Muller. De uitgangspunten voor zijn berekeningen zouden niet klop- pen. Muller beticht Rijkswater staat van spilzucht. De reden hiervoor zou volgens de onder zoeker kunnen liggen in de. be hoefte van de ambtenaren van het departement om de eigen werkgelegenheid ria afloop van het Oosterscheldepróject te be houden. 'V De econoom wordt In zijn kritiek gesteund door de stich ting Lek en Merwe, het In- 'spraakcomité Dijkverzwaring en bewoners uit Papendrecht. "Maar dat was anderhalf jaar geleden wel anders" zegt chef S. Dekker. "Jongelui gooiden asbakken in het water en maakten het zwemmen voor de overige baders bijna onmo gelijk. Dat gebeurde vaak op dinsdagavond tussen negen en tien uur. We hebben dat uur gesJoten voor vrij zwemmers, omdat het personeel er niet meer tegen op kon." Zwembad Oostervant heeft het probleem anders aange pakt. A. G. van der Toorn: „We 'hebben het hele gebouw mooi aangekleed met luie stoelen, palmen en tafeltjes langs het bad. Als er iets vernield wordt, herstellen we dat direct. Bij de start van het zwembad hebben wc de raddraaiers begeleid. Een personeelslid ging met hen praten, aanmoedigen: om te gaan sporten. Het wordt hier steeds drukker. Daardoor corrigeren mensen elkaar meer." Ook het Sportfondsenbad Zuid probeert met de agressie ve jongelui te praten. Chef. G. Brinkman („dezelfde naam als de minister, alleen ligt het sa laris wat lager") hoort van collega's dat ze bijna met de jongeren op de vuist moeten. „Bij ons is het niet zo erg", zegt hij. „Het ligt er natuurlijk 'ook aan hoe je ze benadert." Wel heeft het Sportfondsenbad Zuid te maken met inbraken en het stelen van kleren. Zelfs onderbroeken zijn niet veilig, v Veel zwembaden zetten een gedeelte van het bad af en gooien daar 'speelmateriaal' in. De jongelui kunnen daarop hun agressiviteit botvieren. Mensen die rustig baantjes willen trekken, kunnen terecht in het andere deel van het bad. Op dezè manier slagen de- meeste Rotterdamse zwemba den erin de agressiviteit in te Oammen. ROTTERDAM Een 25-; rige prostituée uit Rotterda is afgelopen nacht door e klant het raam van haar w ning op de derde verdiepi uitgeduwd. Bij haar val br zij haar bekken en beide p sen. Het ongeluk gebeurde de Thorbeekestraat op 'r .Noordereiland. De 32-jarige A. H. uit Rott< dam wilde gebruik maken v. de diensten van de vrou maar kreeg ruzie met ha over de prijs. De prostituée is opgenom in het Zuiderziekenhuis. 1 man is aangehouden op v< denking van poging tot doe slag en zware mishandeling. ROTTERDAM Een vljfj rige kleuter is bij een aanri ding op de Mathenesserlaan de nabijheid van zijn ouderli; huis ernstig gewond geraah Vermoedelijk stak Murat K. zanci plotseling de weg ove Het kind is met gebroken reel terarm, gebroken rechterbec en een hersenschudding opg nomen in het Sophia kinderzl kenhuis. ROTTERDAM Het Pol tiek Café van de PvdA in Ro terdam opent vanavond eve de oude doos. Er zullen herii neringen worden opgehaal aan mensen, acties en ander gebeurtenissen die het beel van de zestiger jaren in Rol terdam hebben bepaald. D avond is bedoeld om ideeën o te doen voor een grotere man: festatie later in het jaar.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 3