nu geliefd bij buitenlanders Amnesty stuurt brief naar raadsleden 'Driemaasstede-bejaarden horen erbij qp zo'n dag' Dan moet minister 't maar doen Wegwijzer Informatie oyer nieuw bouw Oost Sciiooltuinseizoen Is weer in zicht a SVO verandert naam (Van een onzer verslaggevers) •ïi SCHIEDAM De duizenden werknemers van de. werf Wilton-Fijenoordkregen gistermiddag, -vlak na hun werk, een originele steunbetuiging. De kerken van gereformeerde en katholieke grondslag .luidden vijf minuten lang de klokken, tussen tien voor vijf en vijf voor vijf. De kerken hébben verklaard deze korte "actie" voorlopig el ke dag te herhalen, totdat duidelijk is wat er met het werfpersoneel gaat gebeuren. Bezoekers neuzen rond, in een rommelmarkt in verpleegtehuis Driemaasstede. De opbrengst van de verkopen was voor de bewonersbiis. C. M. A. Bos man, lande lijk secreta ris van het Nederlands 'Christelijke Ondeme- mersver- bond. Het typische trio Drie Héren speelt zaterdagavond in QT De koster van de Julianakerk aan de Burg. Knappertlaan laat uit solidariteit met het personeel van Wilton-Fijenoord de klok luiden, een handeling die in die kerk nog niet is geautomatiseerd. HET VRIJE VOLK DONDERDAG 22 MAART 1984 •WOUDHOEK De bezoekers van het Dienstencen-:;; trumde Woudhoëk- kunnen donderdag morgen 29 maart - een modeshow 'i zien. Om 10 uur komt de firma Van de Klooster kleding laten zien, om 13 uur wordt er ver-' kocht. DC de Woudhoek, Héijër- mansplein, tel. 709555. Zondag 25 maart, wordt er van 13.30 tot 16.30 uur Open Huis gehou- den. •WETENSCHAP De Wetenschappe lijke Kring luistert maandag 26 maart naar een lezing van- prof. dr. R. F. W. Diekstra; hoogle- raar psychologie aan de Rijks Uni- verslteit te Leiden.," Hij vertelt over de'--:- diagnostische waarde van de droom in het ge- bouw van de Ne- dertandse Protes- tanten Bond, West- - vest 92, tel. 266681. Aanvang 20 uur. Inlichtingen, tel. 268031 of 262838. ZUID Zondag 25 maart wordt er in Zuid V "hardgelopen. Een Bruggentocht over- 3 kilometer start om 14 uur vanaf de Maasboulevard ter hoogte van dé Stuurhut. Er kan !n;'„ geschreven worden": 2,- voor 3, 6 of 9 kilometer. Deze loop Is voor het he- Ie gezin en het is n geen wedstrijd: In-;, lichtingen en aan- meldingen. Club huis Zuid, Dwars- straat'42, tel.1 267297. FILMCLUB pe Stichting Film-, clüb Schiedam ver toont vrijdag 23. maart de Turkse film DlismanVan.de,- Turkse cineast Yll---- maz Güney. De film!; gaat over een hard-, werkende man die zijn vrouw niet vrij- -.- laat. Zij vervreem- den van elkaar en de vrouw laat hem» vertwijfeld achter*»/---- als zij naar Istan- boel vertrekt. Aan- - vang 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. Toegang voor donateurs 3,50. Donateur worden kost 5,-per sei- zoen. Gebouw de 'i Teerstoof, Nieuws- traat 12. lOK voor rsoneel - Volgens J.de Kievit, predl- kerk aan de Burg. Knappert- kant van de gereformeerde laan. De Kievit: "Die kerk kerk, heeft de actie in de eerste moet nog met de hand worden plaats tot doel om het werfper- bediend. Normaal luidt 'ie ook soneel morele steun te geven, alleen bij rampen en feesten. "Als ze uit hun werk komen en Nu is er eigenlijk sprake van- al die kerkklokken horen, dan de noodklok. De WiUon-werk- weten ze. dat de kérk met hun nemers staan praktisch mach- problemen: bezig is. Ze hoeven teloos."- zich niet verlaten en eenzaam Het idee om de klokken da té voelen, wij leven met hen gelijks vijf minuten te luiden mee." werd maandagavond door een De eerste klok die de werk- groepje jongerenin de Kerk- nemers op de weg van het raad geopperd, vertelt predi- werk naar huis gistermiddag kant De Kievit. "Bij Wilton tegenkwamen, was de Juliana- werken ook mensen van onze (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De sterke concentratie van buitenlanders in de wijken Oost en West ne men af. Buitenlanders verhui zen steeds vaker naar andere wijken, met name naar Nieuw- land. Dat is een van de meest in het oog springende gege vens'in de nieuwe sociaal-geo grafische gegevens van de ge meente Schiedam.- De gegevens, die deze week zijn vrijgegeven, stonden gis teravond ter discussie bij de tweede van vier avonden over werkgelegenheid, -georgani seerd door de Sociale Dienst en de Schiedamse Federatie. het verband tussen een eh ander wordt zichtbaar als men nagaat dat in Schiedam van alle werklozen' meer dan de helft buitenlander is. Ook dat blijkt uit de nieuwe gegevens, die speciaal voor de discussie van gisteravond zijn vrijgege ven. De gegevens schetsen voorts een somber beeld' van sterk toegenomen werkloosheid, da lende Inkomens en minder werk. Opmerkelijk is wel dat voor .1990. een aanzienlijk ge slonken beroepsbevolking voor Schiedam wordt voorspeld. Dat zou vooral te maken heb ben met de sterke terugloop van het aantal inwoners. C. M. A. Bosman, die als lan delijk secretaris van de NCOV (christelijke werkgevers) gis teravond een Inleiding voor de discussie gaf, greep de nieuwe cijfers aan om een vurig plei dooi te houden voor'een nieu we, actieve aanpak van het werkloosheidsprobleem door de gemeente. Bosman zei dat de gemeente zich vooral moet richten op "werk bij het midden- en klein bedrijf'. Hij pleitte voor een eenvoudiger vergunningenstel sel en een minder kritische beoordeling van de plek waar een onderneming zich vestigt." Ook zou de gemeentevol gens Bosman garant moeten staan voor leningen die begin nende ondernemers aangaan om een bedrijfje op poten te zetten. In de discussie wees onder anderen het .CDA-raadslid Van Katwijk op het "grote risico bij zo'n garantie". Volgens Bos man zelf zou 40 procent van de beginnende ondernemers niet slagen, dus na korte tijd fail liet gaan. Bosman hield echter vol dat "niets doen de situatie in Schiedam alleen maar: er ger maakt." ;f Voorts werd gisteravond wat gedebatteerd over - algemene vragen, zoals: moet de over heid met minder ambtenaren wérken, en moet deoverheid koste wat het'kost. haar" finan cieringstekort terugdringen? De volgende (voorlaatste) discussie over werkgelegen heid wordt gehouden op woensdag 11 april, net als gis teravond in het oude stadhuis aan de Markt. De discussies staan onder leiding van Socia le Dienst-directeur G. A. Smits. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAMZeldenheeft het verpleeghuis Drlemaassté- de zo sterk ln de belangstelling van een groot publiek gestaan als gisteren. Naar schatting 1000 mensen bezochten in de loop van de dag een instuif ter gelegenheid, van het begin van de lente. Constant was er bin nen een drukte rond de kraam pjes en het rad van avontuur, terwijl bulten tientallen men sen zittend op bankjes genoten van het fraaie lenteweer. Het succes van de instuif sloeg over op dé organisato ren, die enthousiast vertelden hoe men de hele dag ln en uit liep ln Driemaasstede. "Gewel dig voor onze bewoners," aldua activiteitenbegeleider Herman. „Ze hebben het naar hun zin, en zo'n dag als vandaag draagt ertoe bij dat ze er ge woon bij horen." In Driemaas stede leven voornamelijk, psy chisch gestoorde bejaarden, die er volledige verzorging ge nieten." Volgens Nolman was de len te-instuif speciaal bedoeld om aan het verpleeghuis meer be kendheid te geven bij de inwo ners van Schiedam. Diverse stands waren ingericht met in formatiemateriaal, zoals van de Hartstichting en het Reu mafonds. Ook werd een stencil verspreid met daarop de be langrijkste 1 wetenswaardighe den rond Driemaasstede: opna- mé, behandeling, voorzienin gen en kosten. Ook waren gisteren in Drie maasstede handwerken ten toongesteld, die door de bewo ners van het verpleeghuis zijn vervaardigd. Gebreide poppen, figuurgezaagde vormen, een zelfgebouwde boot etc., konden ook door de bezoekers tegen een zacht prijsje worden ge kocht. Opbrengst van verkopen en loterijen, gistermiddag ge schat rond de 4.000 gulden, komt ten goede van de bewo nersbus van .Driemaasstede. "Die bus hebben we al, maar er is ook geld nodig om dat ding rijdende tehouden," al dus Nolman. Het verpleegtehuis; Drie maasstede is gevestigd aan de Voorberghlaan 35. (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Amnesty In ternational Schiedam heeft de gemeenteraadsleden om per soonlijke' (financiële) steun ge vraagd. Zij moeten het goede voorbeeld geven voor de bur gers in de stad, vindt de orga: nisatie die strijdt voor de* men senrechten in de wereld. - Amnesty ging ervan uit dat tijdens de afgelopen begro tingsbehandelingen een voor- stel van Adri Reijnhout (D'66) in stemming zou worden ge bracht. Deze vroeg financiële ondersteuning van de gemeen te voor de Zuidkoreaan Ahn Jaepgoo die in zijn vaderland óp politieke gronden ln de ge vangenis verblijft. Reijnhout had echter verno men dat de raad niet unaniem vóór het voorstel zou zijn en trok het daarop ln. Hij wilde er geen politie discussie van ma ken.: Volgens Amnesty bleek ach teraf ook nog eens dat een der gelijke organisatie geen subsi die van. een overheidsinstantie mag aannemen, Hiermee zou de onafhankelijkheid in het ge< drang komen.. De raadsleden hebben nu elk een brief van Amnesty gehad waarin gevraagd wordt of het raadslid donateur'wil wórden. Zij kunnen dat, net ais alle an-, dere Schiedammers doen dóór een bijdrage te storten op giro nummer 757546 Lav; Amnesty Groep 65 Schiedam en, onder vermelding van "donatie 1984". Professor Ahn Jae-goo is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld omdat hij kritiek uitoefende op de regering van zijn land. De Schiedamse afde ling van Amnesty stuurt maandelijks 125 gulden naar de vrouw van de professor. Ahn ieldt aan bloedziekte en heeft last van z'n nieren en rug. Met het geld kunnen me dicijnen worden gekocht en kan de vrouw eten voor zich zelf en haar drie kinderen ko pen. •QT Het drietal Joost Belinfante, Fred Piek en Friedrlch Hlawétsch komt za terdagavond In so ciëteit QT. Vanaf 22.30 uur spelen de Drie Heren typische muziek. Na de op heffing van Doe Maar dééd Ernst Jansz als gastspe- ler mee met de Drie Heren., Leden. van QT betalen niets, niet-leden 5,V entree, lid wor den kost ƒ15,-. Ge- bouw.de Teerstoof, Nieuwstraat 12. BLAUWE BRUG Zaterdag 24 maart wordt ér inWijk- centrum dé/Blauwe Brug een badmin- ton-toèrnooi ge houden. Aanvang 9 uur in de grote zaal voor de badmin tonners die altijd op maandag- of woensdagmiddag In de Blauwe Brug spelen. Publiek van harte welkom. Nog tot 14 april zijn de kunstwerken van Evelien van.Meurs te zien aan de wan den van dé Blauwe Brug, Bachplein 590, tel. 701049. WEEKEIND- '-V DIENSTEN Het Schielandzlé-"" kenhuis aan de:*"™ Stadhouderslaan"; heeft dit weekeind EHBO-dienst, tel;-" 733733. Ambulan-"1: ce, tel; 333300: Hulsarts: bellen met de bóodschap- pendiënst, tel. 206611. Spoedret cepten, tel. 261480. Tandarts: dr. M.~* Handana, J. C. van Markenstraat 19;;" tel. 736383. Spreekuur van 'IT"*1 tot 18 uur op zater dag en zondag. SCHIEDAM Omwonenden van dé Laurens Costeratraat en het Land van Ris kunnen komende maandagavond in formatie krijgen over; dé nicuwbouwplannen die er vor dit gebied zijn. De avond, be legd door de gemeente, is een vervolg op de informatieve bij eenkomst op 16 februari dit jaar. Ambtenaren zullen on dermeer ingaan op de vraag hoe het terrein opgehoogd zal worden voordat er gebouwd gaat worden. De avond wordt gehouden ln de St. Jansschool aan de Lange Singelstraat 55. De bijeenkomst begint om acht uur en is gratis toeganke lijk. SCHIEDAM Als de Schie damse wethouders niet weten hoe ze het wonlngbouwschan- daal rond de Stichting Samen werkende Schiedamse Woning bouwcorporaties (SSSW) moe ten aanpakken, dan moet de minister dat maar doen. Met dat standpunt hebben de PvdA-raadsIeden Van Kleef én Oomen een aantal schriftelijke vragen op het college van bur gemeester en wethouders afge vuurd. Van Kleef en Oomen spreken van "een chaotische toestand, Waaraan zo snel mogelijk een eind moet komen". Volgens de sociaal-democraten lijden dui zenden bewoners onder grote onzekerhéid door de SS3W-af faire. Het college moet snel op treden. "Als het college' geen mogelijkheden;: ziet om op te treden, is het dan bereid om onze vragen en zijn antwoor den naar de minister te stu- ren?",;.; -/J SCHIEDAM -/ Het Schle- dams Vrouwen Overleg, (SVO) heeft een andere naam: Vanaf 19 maart' gaat de .instantie: door. het leven :als; Schiedamse Vrouwenem'ancipatie5AOrgahl- satiec De afkorting :vande naam. blijft zodoende' wel .-hét- zelfde; Per; l apriltreedt Lia Bérbeh/definitief-indienst van de SyÓ-i.yeirledeh jaar .werd déze ëmancipatiewerkster al" op tijdelijke basis .ingelijfd. Lia.Berben is op dinsdag, don-, derdag en' vrijdag - bereikbaar iniShëtS vrouwenontmoétings-,' centrum "Barrika aan de Lange Kerkstraat 62, teL 73.45.15. niet hebben opge geven maar toch;;' zin hebben kunneji' zich alsnog aan- melden bij A. P."! Vos op het stads- kantoor; tel. 260500, toestel 349..»r...,v/;. SCHIEDAM De lente is gisteren of ficieel begonnen en dat isvoor.de,..,.., schooltulnkinöeren in Schiedam weer het séin om aan de slag te gaan. Ko-, ménde maandag wordt begonnen met het planten én zaaien op de schooltuincöm- plexen. De kinde ren worden hierbij deskundig begeleid door vrijwillige lei ders en leidsters. Kinderen die zich.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1