SG WIL MARS VOOR WILTON Tintte Lëèh onbetwist rmddelpü^ Paarden richten grote schade aan voor ae Nestor raad op straat overleden Programma TV 5 Eendenkooi na 12 eeuwen opgeknapt Amnesty wil executie van Libiërs voorkomen Kinderen niet papierprikker de duinen in Onderzoek korte kinderopvang m êMÊÊÊÊÊÈMÉ&ÊB r .vu - v (Van een onzer verslaggevers) - SCHIEDAM De ren°vatie van negentig woningen aan het Fabnplein is ernstig in gevaar gekomen. Na Igonderzoek in de administratie van de bSSW, de werkmaatschappij van vijf Schiedamse wo ningbouwverenigingen, is gebleken dat de geraamde kosterrmet 0,7 tot 1,5 miljoen overschreden zullen wor- den. „Een ramp," noemt voorzitter Arie van Loenen van de; verantwoordelijke woningbouwvereniging, Schiedam Vooruit, de uitkomsten van het onderzoek. De renovatiewerkzaamheden, die begin deze maand, zijn begonnen, zijn voorlopig stopgezet. Koude douche. „We hadden de ijdele hoop dat Schiedam Vooruit bui ten de proble men sou kun nen blijven," segt voorzit ter Arie van - Loenen van de woning bouwvereni ging. ,J)it is voor mij een koude dou che." 20.30 Vader haan (serie) - 'AAA v ;y Nog voordat zij haar een te noot had gezongen, had Tante Leen zater dagavond al het publiek in vervoering gebracht. Publiek genoeg zaterdagavond in de Passage. De wedstrijd ,fPlat Am sterdams Pratenwerd echter, wegens gebrek aan deelnemers, afge last. -: V:' men." Geen vetpot V-'- iSTARTï Soms rillend van de kou stonden gistermiddag zo'n 75 deelnemers te wachten op het startschot voor de eerste "Bruggenloop" in Schiedam Zuid. Als "opening van de lente" had het clubhuis Zuid een „parkoers door de wijk, of eigenlijk eromheen; uitgestippeld. De 'deelnemers Konden kiezen uit drie, zes en negen kilometer. "Dit is' een eerste sportevenement in een serie die we dit jaar organiseren," zegtiJstarter' André Wouterse die coördinator is in het clubhuis. "We zijn van plan ieder jaar een Bruggenloop te Houden." Binnenkort wordt er, net als vorig jaar, een Zeskamp gehouden. Vorig sjaar werd dit evenement aangegrepen voor een verlate 5 mei viering. h; t em is ernstig in gevaar Uit een eerder onderzoek een van de Nationale Woningraad (NWR) ia gebleken dat de SSSW miljoenen guldens over heidsgeld teveel aan aanne mers heeft uitgekeerd bij an dere renovatieprojecten. Ver der zou de administratie aan alle kanten rammelen en Is er van veel financiële transacties geen schriftelijk bewijs terug te vinden. Op last van dit on derzoek is de directeur. G. Prins, op non actief gesteld en is het bestuur van de stichting een ontslagprocedure tegen hem begonnen. In het rapport van de NWR, dat enkele weken geleden uit lekte, werd de woningbouwver- eniging Schiedam Vooruit niet genoemd.. Het bestuur van de vereniging wilde echter zeker heid hebben en gaf de op dracht .om de renovatie van de negentig woningen aan het Fa- bripiein te onderzoeken. De renovatie zou voor zo'n 5.5 miljoen gulden worden uit gevoerd. Voor dit bedrag heeft de woningbouw vereniging ook rijkssteun gekregen en heeft de gemeente zich garant ge steld. Nu blijkt er in diverse woningen vocht in de keuipkel- der3 te zitten, zijn er manke menten aan de funderingen en zijn er problemen'met de ko zijnen. Om dit alles in orde te maken zal de prijs yan de re-, novatie""mëf minstens Jiêvén ton stijgen.'; „Toen ik ervan.hoorde was: het - net een koude douche," zegt Arie van Loenen die don derdag op de hoogte werd ge bracht „We hebben>al die.tijd: gehoopt dat Schiedam Vooruit buiten de problemen zóu blij ven. Het blijkt ijdele hoop te zijn geweest. Het is een kwes-, tie van mismanagement Wij hebben de renovatie in handen van de werkmaatschappij, de SSSW, gegeven. Dat zijn de deskundigen maar die zijn dus niet deskundig genoeg," vindt Van Loenen. Hij wijst zonder meer in de richting van de SSSW-directie als het gaat om - het aanwijzen van een schuldi- ge in de voorbereidingen op de renovatie heeft Schiedam Vooruit eralles aan gedaan om de hureö zo voordelig mo gelijk te houden. Uit eigen middelen werd per woning zes duizend gulden uitgetrokken om de huurprijzen te drukken. Per woning kost de renovatie, volgens de oude calculatie, 62.000 waarvan 56.000 gulden door het rijk op tafel wordt ge legd. „We zullen nooit de huur prijs die wij eerst met de be woners hebben afgesproken, verhogen," zegt Van Loenen. „Dan verlies je Je geloofwaar digheid als woningbouwvereni ging." toch heeft de voorzitter nog geen pasklare oplossing gevonden. „Wij kunnen als Schiedam Vooruit het bedrag liet op tafel leggen," zegt hij. „We hopen dat er bij de aanne mer nog iets van de prijs af te knabbelen valt." - Ai in begin februari hebben het bestuur van Schiedam Vooruit en directeur Prins een gesprek gehad met wethouder Cor yan Tilborg (Stadsver nieuwing) over de problemen met de negentig woningen. „Wij hebben meermalen ge klaagd bij Prins dat er Iets mis was. Hij luisterde niet naar ons en wij hebben tenslot te de wethouder erbij gehaald. Het gesprek vond plaats een dag nadat het rapport van de NWR op tafel was gekomen maar Prins zei daar totaal niets over," herinnert Van Loe nen zich. Ook de bewonersdeskundige in Oost, Bert van Kan, en de projectleider (van de gemeen te) Han de Kluyver hebben, meermalen de problemen bij de renovatie onder de aan dacht van het bestuur van Schiedam Vooruit gebracht maar deze kon daarmee niets beginnen. „Er werd niet naar ons geluisterd," zegt Van Loe nen. Volgens de voorzitter treft de aannemer. Volker, geen blaam. „Hij stelt zich zakelijk op en dat is volkomen begrij pelijk." Hij schat dat het werk- voorlopig; een week stil zal lig gen. Morgenavond is er in dienstencentrum de 4 Molens een avond.waarln de bewoners van de negentig woningen zul len worden ingelicht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse Gemeenschap (SG) wil dat de gezamenlijke muziek- korpsen ln de. stad een pol Ida- riteitsmars voor Wilton Fije- noord houden. Komende woensdag zullen dé muziek korpsen in een vergadering be slissen of het tot een dergelijke mars komt. De wandeling zal het motto „Er zit muziek in Wilton" hebben. Wat de muziek betreft heeft de SG nog meer noten op haar zang. De gemeenschap heeft het gemeentebestuur geadvi seerd het plein voor het-Plan- tage Podium te egaliseren en zodoende geschikt te maken als terrein voor optredens van Schiedamse muziekkorpsen. .JEr is dringend behoefte aan een evenementenplein," zegt de SG. Er hebben zich al vrij willigers aangemeld die willen meehelpen als het terrein ge ëgaliseerd word. De Gemeenschap heeft ver der 3000 gulden subsidie be schikbaar gesteld voor èen Open Podium dat ln het Bea- trixpark gehouden moet wor den. Het ligt in de bedoeling om ln mei en Juni vijf zondag middagen een „mengeling van Turkse. Marokkaanse, Surf-, naamse en Nederlandse cultü- rele activiteiten" ite presente ren. Het Open Podium is een initiatief van in Schiedam-! Maandag 29 maart .19.00 Champs Elyseós (show) V k 21.26 Dagboek van avonturen (magazine) Dinsdag 27 maart 19.00 De avonturen van Arthur (kinderprogramma) 19.10 Laten we zingen (show) 20.05 Tessip zingt en danst (folklore) 20.25 Onze tijd (magazine) 21.30 Zwitserse populaire muziek Woensdag 28 maart 'V 19.00 Pixy Foly (amusement) - i;' i V 19.20 Jack Spot (amusement) 19.45 Pablo's dood (film) 21.25 Broca straat vertellingen (korte film) Donderdag 29 maart 19.00 Baby disco (kinderprogramma) 19.10 Sido en Remi (kinderprogramma) 19.18 Thee dansant (show) I 19.50 De laatsteyijf minuten (serie) ,Y 21.15 Recepten voor maaltijden Vrijdag 30 maart - 19.00 Kinderprogramma 19.30 Dé zwarte stad (film) 21.30 Bedankt Bernard (komedie) Zaterdag 31 maart 19.00 Superkoud (show) 20.00 Kunst en de tafel (documentaire over eten) 21.10 Concert (klassieke muziek) 1 Zondag 1 epril Een avondprogramma over carnaval 19.00 Carnavals (documentaire) 19.25 Carnavals (show) 20.45 Braziliaanse ster (show) v SCHIEDAM "Oh Sjonnie, sing het lietje for mèn alleen." Met een heldere blik in de ogen een glimlachrond haar wat gerimpelde mond, was de Ara- sterdamae Tante Leen zater dagavond het onbetwiste mid delpunt van het Jordaanfeest in het Passagetheater. Zodra zij, even na twaalven, in het lang aan haar eerste nummer begon, was het gedaan met de betrekkelijke rust die er in de zaal had geheerst. De bejaarde zangeres, 72 al weer, had niét'eens een po dium nodig om haar publiek op haar hand te krijgen. Dat was pas echt' Jordaan. Met een onvervalste Amsterdamse tongval werkte zij vrijwel alle klassiekers, die door haar be kend werden af. "Mijn oude Amsteistad", "Rode Rozen", enz. En alles werd uit volle berst meegezongen door het heen en weer deinende publiek. Het optreden van Tante Leen bracht de sfeer die tot die tijd een beetje ontbrak. Tijdens haar optreden, maar ook daar na, vierde het publiek pas echt feest Hoewel. Uit de animo voor de wedstrijd "Plat Am sterdams Praten" blijkt wel dat de Jordaan en z'n sponta niteit niet echt te vergelijken is met de Gorzen ln Schiedam Zuid, zoals Passage ons wil doen geloven.. Hoe valt het an ders te verklaren dat er geen gegadigden waren voor deze competitie? Het kaartje voor een optre den van Tineke Schouten, de eyrste prijs, bleef zodoende binnen passage en het feestvie ren beperkte zich verder tot drinken en een polonaise op de muziek van het Amsterdamse trio Wlm van de Velde. Een po lonaise die duurde tot in de kleine uurtjes, dat wel. De Schiedammers krijgen van passage trouwens nog vol- óp de.gelegenheid om feest te vieren. Het Jordaanfeest was de 'derde grote happening op rij die het theater sinds de vie ring van het vijftig jarig .be staan heeft georganiseerd. Een 'traditie' die zij, gezien de be langstelling die ervoor bestaat, graag wil voortzetten. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Eén van de oudste eendenkooien van Nederland, die langs de rijksweg tussen Vlaardingen en Maassluis, is na 1200 jaar gemoder niseerd. Op 1 april zal deze eenden- - kooi voldoen aan de nieuwste eisen die het rijk stelt.'- Eeuwenlang streek hier de talingeend f neer in het ondiepe 'plasje, verscholen tussen bosschage. Nu de plas is ver groot en uitgebag gerd zullen er an- V dere eendensoor- tn komen. 1 dé maanden juni, julf en augustus zal het publiek het met eigen ogen kunnen zien; Vrijwilligers V van de stichting Vogel Olieslachtof fers, die de een- j&denkool beheren, hébben zich "dei a?; blaren" gewerkt -om alles voor 1 april klaêr tè heb- - - ben. Het rijk wil allé eèndenkooien in Nederland registre- ren en aan dezelfde wetten laten vol- .doen. f'A'Av-;;v Het doet Aad van Vliét, secretaris van de stichting, een beetje pijn. De oude vertrouwde talingeend zal bin- nenkort wel een zeldzame verschij ning worden. Deze eendsoort heeft on diep brak water no dig. „De wetten worden gemaakt door mensen die er geen verstand van hebben," zegt hij. „Misschien laten we de plas minder vol lopen zodat er toch weer ondiep water staat. Dan blijft de talingeend tenminste terugko- :r Er is weinig bekend over de geschiede nis van de eenden kooi, zo halverwege tussen Vlaardingen en Maassluis. Ken ners vermoeden dat de kooi heel lang geleden met vloed onderwater- liep. Aad van Vliet is er na een speur tocht in de.archie- ven van Vlaardin- gen achtergeko men dat dé kooi in de vorige eeuw van ene familie Naut was. Deze ménsen bouwden een koól- kerhüisje dat er nu; nog steeds staat. De vrijwilligers drinkjen er koffie, gezet op eértöudé' kolenkachel.: De laatste vader Naut had geen zo- nen die de kooi van hem wilden overne men: Toen ook nog de prijs voor wildé eend daalde be-; sloothij in ónge-, yépr 3S55 dp-jtooi. over té doéir aan r:; dé familie De;Hoop die er financieef ook al weinig wijzer van werd. Deze ménsen bouwden er een kippenhok en een varkens-: schuurtje bij om zo toch wat te verdie nen. In'62 kocht de gemeente Vlaar dingen de kooi, evenals de kooi van Hogendam dié Iets verderop stond. Deze kooi heeft de gemeente Vlaardin gen, begeesterd door ambitieuze bouwplannen, me teen met de grond gelijk gemaakt. Er is op die plek nog steeds niet ge bouwd De rijks stichting Bureau Landbouwgronden is nu de eigenaar van de overgeble ven eendenkooi. Geen vetpot dus, zo'n kooi. Aad van Vliet heeft voor een gevangen eend nooit meer gekre gen dan 1,50. Ter wijl de onkosten er niet om liegen. Een legertje tamme eenden eet behoor lijk wat graan. Deze i'scharreleenden" lopen dikwijls door de polder en trek- ken de wilde een- den aan. De tamme eenden keren re gelmatig terug naar de plas en zwem- T mén door een soorl vangpijp die steeds smaller wordt, ge volgd door de wilde eenden. De kooiker staat achter-riet matten en komt te voorschijn zodra de eenden achterin'de luik zwemmen. Van schrik vliegen de eenden in een ge spannen net. De kooiker doodt de .dieren door hun 'nekken om te -draaien. Dit tafereeltje komt tegenwoordig zel den voor. Het gaat de vrijwilligers niet om de jacht maar om het in stand houden van de kooi. Er is genoeg te doen. Na.een beetje storm zijn de rietmatten meestal bescha digd en moeten af gewaaide takken worden verwijderd. Een enkele keer treffen de kooilief- hebbers vernielde vangpijpen aan. De jeugd kan ook hier niet van afblijven. In de drie zomer maanden is de eetv - denkooi op zater dagmorgen te be zichtigen om elf uur. Grote groepen moeten reserveren bij Aad van Vliet. tel. 01899 - 16810. SCHIEDAM Twee op hol geslagen paarden hebben zaterdag voor een fikse schade gezorgd in de slachthuisbuurt. Door het dolle heen lie pen de dieren over ge parkeerde auto's en trapten zij ruiten in. De Schiedamse politie riep de assistentie in van -haar Vlaardlngse. colle ga's «ra de dieren'te kal meren. - Op de Molensingel hadden de paarden hun gemak verloren én wier- pen zij hun berijders af. Vervolgens begonnen zij aan een wilde ren rich- ting slachthuis. In de Slachthuislaan raakten zij buiten hun krachten en. kon de politie het duo 'bij de teugel pakken. Het is niet bekend waarvan de, dieren zijn geschrok* - ken.< J"\; -mh - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nestor van de Schiedamse gemeenter aad. Jan de Koning, is vrijdag middag tijdens een werkbe zoek aan Zuid door een beroer te getroffen en op straat overr leden. De Koning, die lid was van de CD A-fractie, is 69 jaar geworden. Hij was meer dan twaalf jaar lid van de gemeen teraad, aanvankelijk voor de KVP en later als vertegen woordiger van het CDA. De Koning stierf op weg naar een particulier gereno veerde woning aan de Som- melsdijksestraat. Samen met zijn fractiegenote Els Heiwig wilde hij daar een kijkje gaan hémen omdat de woning op de nominatie staat te worden ge* sloopt. Tijdens de wandeling naar de woning werd De Ko ning plotseling onwel en over leed hij ter plaatse. Sinds het vertrek In IV van raadslid Lansbergen, eveneens van het CDA, was De Koning het oudste lid van het gemeen tebestuur. „Hij was een zeer goed frac tielid," zegt de huidige fractie voorzitter van de Christen-de mocraten, Piet Roosen, die tien jaar in de raad heeft sa mengewerkt met De Koning. „Hij deed zijn raadswerk met een niet aflatende ijver en hij was daarmee een goed voor bood voor de jongere raadsle den." aldus Roosen. De Koning stond bekend als iemand die "strak" overkwam. Iets dat wellicht voortkomt uit zijn strenge geloofsovertui ging. „Hij was niet zozeer de vader van de fractie maar meer degene die de* zorg over de fractie op zich nam. Het was een vent uit één stuk. Ik zou met de beste wii van de wereld niets negatiefs over hem kunnen zeggen," aldus Roosen. HOEK VAN HOLLAND Tientallen kinderen hebben het natuurgebied tussen de .Bad- weg en de Strandboulevard schoon gemaakt. Zij verzamel den papier, plastic, blikjes en flessen ln vuilniszakken met papierprikkers en speciale knijpers. VLAARDINGEN Amnesty Internatio nal in Vlaardingen wit de executie van twee Libiërs voor komen. De twee mannen, Salih Ali Al Nawal er» Mu- hammed Al Sadiq Al Tarhouni, zitten al enkele jaren om .godsdienstige re denen gevangen in hun land. Zij zijn onlangs ter dood veroordeeld. De subgroep Libië van de Vlaardlngse Amnesty-afdeling gaat In april naar de Libische ambas sadeur in Brussel. De Vlaardingers zullen kinderteke ningen overhandi gen, als variant op .de protestbrieven die al vele malen aan de Libische lei der Gadaffi zijn ge stuurd. Kinderen hebben een halve maand de tijd gehad om tekeningen te ma ken van gevange nen die om politie ke of religieuze re denen vast zitten. De Vlaardingse cartoonist en teke naar Len Munnik heeft de inzendin gen beoordeeld en zaterdag beloond met zes prijzen. De tekening van de 9-jarige Robert Van der Giessen kreeg de ere-onderschei- ding van Munnik. Hijnoemde.de prent van de jon- gen „zeer indruk wekkend". De een zaamheid ei» de on macht had Robert gestalte gegeven door een stel tra lies te tekenen met daarachter een so ber figuur. Henk Blomberg (14) kreeg met zijn te kening van een achterwand in de vorm van een open geklapte briefkaart de tweede prijs. MAASSLUIS Is er behoefte aan be perkte kir. Jerop- vang In Maassluis? Deze vraag stelt de stichting Kinderop vang Maassluis.ZIj gaat dit binnenkort onderzoeken. Met „beperkt" be-' doelt de stichting v een paar uur per dagen niet zes aaneengesloten uren zoals r>u het geval is bij r'ar- does, net enige kin derdagverblijf in - Maassluis. Bij Pardoes Is plaats voor 15 kin deren die daar mi nimaal zes uur ach ter elkaar verblij ven op een dag. De stichting vermoedt dat er ook behoefte is aan kortere op vang, bijvoorbeeld alleen tijdens een deel van de och tend. Vooral voor alleenstaande vrou wen en mannen met een parttime baan zou dit goed uitkomen. De stichting Kin* deropvang Maas sluis heeft Pardoes en zes peuterspeel zalen onder haar hoede. Zaterdag hield de stichting open huis ln alle zalen. I

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1