Extra opbouw werker in Maassluis Een lekker lijk gaat er wel in bij lezers9 'Boos worden en dan zand erover' GROTE ORCHIDEEEN TENTOONSTELLING 30 maart t/m 8 april 1984 Landing aan parachnte bq^WUton Programma TV 5 Nieuwbouw* maar niet voor de buurt Toneelgroep Intermezzo: Unicef-kunst bewijst: water is leven i® BLIJDORP - (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De komische, stuntelige verle genheid van de schrijver Maarten Biesheuvel heeft de boekenweekavond in het Stedelijk Mu seum geréd; Biesheuvel doorbrak een wat matte sfeer op het juiste moment, door, een grap uit te halen met een prijsvraag, zeer tegen de zin van de organisatoren. Maarten Biesheuvel: voor 't eerst, óp een kansel. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Eén kleine honderd bewoners van de wijk Schiedam-West hebben vrijdagavond in zaal De Bever afscheid genomen van de man, die ruim een jaar lkng hun steun en toeverlaat is geweest René de Jongh Is "wegbezuinigd",' zoals dat' heet. "Maar we hebbén yëel van hem geleerd. Als de gemeente dénkt dat .wij nu volgzame bewoners worden dan heeft zij hét mis," verzekerde Aad Öuweneel. van de bewonersverenigingé De volkstuintjes op het Land van Ris.worden afge broken en moeten 'plaats maken voor nieuwbouw woningen en een park je. Rene de Jongh, de ontslagen opbouwwerker van Schiedam-West, werd, vrijdagavond in wijkcentrum De Bever in de bloemetjes gezet. PvdA-afde- lingsvoorzit- ter Ruurd van der Veer: „Ver der dan te leurstelling moeten we niet gaan, want dan zitten we ja ren in de el lende." "Pure" kunst Orchideeën in niet minder dan 2000 variëteiten 'n Weeklaag te bewonderen in Blijdorp i^^pagélijks van 10.00 tot 17.00 uur-$4 vrijdag-maandag-dinsdag- 'kfvi vrijdag tot 21.00 uur. jt& HET VRUSE VOLK MAANDAG 2 APRIL 1884 ZOO SCHIEDAM Drie para chutisten hebben zaterdagmid dag de explosieve' sfeer rond om de werf Wilton FIJenoord wat.;opgevrolijkt Bij toerbeur ten zetten'zij hun voeten per fect aan de-grónd, op een af stand van nauwelijks honderd meter van de werfpoort die behangen is met spandoeken van de vakbonden. Naar schat ting zestigAoeschouwers woon den het spektakel bij. De parachutisten werden; vanuit een klein sportvlieg tuigje,op grote hoogte "losge laten". Met de, vlakke hand bo ven de ogen tegen hét scherpe: zonlicht volgden de toeschou wers hoe een onbeduidend pop petje enig tijd in vrije val was, dan zijn parachute ontrolde en keurig terugnaar de aardbo dem "fladderde". In tien minuten tijd was de show gedaan. Bij de werfpoort konden de bezoekers nog wat rond blijven hagen, luisterend, naar muziek van de blazers-, groep de Oude Bes. Directeur Sluis, die juist in zijn Citroen CX bij de poort kwam aanrij den, kreeg van menigeen een vriendelijke knik, die hij even vriendelijk beantwoordde. Maandag 2 april 19.00 Champs Elyeee# (show) 20.15 Vader Haan (serie) 21.10 Dagboek van avontuur (Magazine) - - - Dinsdag 3 april 19.00 Avonturen van Arthuro (kinderprogramma) 19.10 Laten we zingen (show) 20.05 Deze tijd (magazine) 21.05 Oex-kasteel: van onder en boven (folklore) 21.25 In vogelvlucht door de Zwitserse muziek (document.) Woensdag 4 april r 19.00 Pixl Foil (amusement) 19.20 Jack Spot (amusement) 19.45 De weglopertjes (TV- film) -•>' 21.15 Met perfecte stem (korte film) Donderdag 5 april 19.00 Babydisco (kinderpro gramma) 19.05 Sido en Reml (kinder programma) 19.18 Theedansje (show) 19.47 De laatste vijf minuten (detective-serie) 21;17 Recepten voor maaltij- v" den t j i- Vrijdag 6 april 19.00 Kinderprogramma 19,30 Tragedie In Fort Bryan (film);, 20.30 Berg Saint Michel,(docu- mentaire) 21.15 De afwezige Japanner (humor) 21.45 De locomotief (docu mentaire) c- Zaterdag 7 april 19.00 Videospel (show) 19.50 Zij, die alles wetenL (amusement) 21.15 Jacques Lacan (portret van psycho-analist) Zondag 8 april V. 19.00 Grote Studio (show) 20.00 Rechter Fontanes (serie) 21.30 Grote klassieke passen (ballet) Het begon toen Biesheuvel heuvel cn Piet Paaltjéns. Veel aanbood de-lootjes te trekken mensen verlieten in de -pauze van dé prijsvraag „Schiedam- de zaal. se auteurs". Trok hij een goede Voor de pauze las Biesheu- oplossing, maar zat de inzen- vel het verhaal „De kaarten der niet in de zaal, dan ging makers" uit zijn bundel „de het lootje terug in de mand. Zo verpletterende werkelijkheid" trok hij net zolang door totdat voor. Daarbij richtte hij zijn hij aan vijf winnaars persoon- ogen strak op het boek. „Zo lijk een prijs (een boek van wilden ze een globe maken Blesheuvel) had overhandigd, waar men niet alleen huizen De organisatie zat er wat mok- op zag, maar ook mensen, trei- kend bij, maar besloot er ver- nen en schepen, kantoren en der geen punt van te maken. fabrieken, ziekenhuizen en De sfeer kon die grappige boerderijen, hoogovens en kip-, impuls immers goed gebrui- penfokkerijen, kleuterscholen ken. De avond werd tot dat en universiteiten, bomen en moment bepaald door voor- torren," zo las hij onder meer. drachten van werk van Bies- De voordrachten van de .Schiedamse Piet Paaltjes-ken ner Pieter van Tilburg maak ten de „literaire avond" bijna tot een stichtelijke bijeen komst. Ingeklemd tussen een enbrrri houten kansel en een kerkorgel vertelt Van Tilburg voornamelijk,óver de religieu ze'aspecten uit het leven van Haverschimidt (de oorspronke lijke naam van Paaltjes). Niet de dichter Paaltjéns stond cen traal iri zijn lezing niaar de predikant Haverschmidt. Na de prijsuitreiking, die het resterende publiek in het mu seum in elk geval vasthoudt, leest Biesheuvel opnieuw voor. Hij, beklimt'de kansel 'met de woorden: „Mijn broers zijn al lemaal predikant, maar voor mij is het de eerste keer dat ik op een kansel sta. Weliswaar niet in een. kerk, maar dan toch in een museum". Hij be sluit de avond met de verhalen „Op de grote weg" en „Een ha chelijke oversteek". - MAASSLUISDe Surinaams se en Antilliaanse mensen iri Maassluis hebben vanaf van; daag een eigen 'opbouwwer ker*. Eind vorige week heeft de 'SSM (Stichting Samenlevings opbouw Maassluis) te horen ^gekregen dat John Waalring (28) per 1 april komti De op bouwwerker wordt twee, jaar- dóór :het. ministerie van, WVC betaald. - Tijdens zijn inwerkperiode wordt Waalring bijgestaan door een begeleidingscomniis-' sle, waarin vertegenwoordl-V gers van de gemeente, de SSM; en Stlgesama (Stichting Ge-* mcensehappclijkc Samenlê-.v ving Maassluis) zitten. Waal-': •ring zich zalconcentreren op de jongere Surinamers en An tilianen. {Maassluistelt? prige-5 ,yeer" duizend inwoners uït7Su-~ ri.name en de Antillen.. Waalring is opgeleid aan de sociale academie.-, In Parama ribo heeft hij gewerkt bij de Vakopleiding voor Volwasse nen. In Rotterdam heeft hij zich beziggehouden met de óp- vang van buitenlanders en met; culturele activiteiten. Tijdens zijn inwerkperiode zit' John Waalring in het stadhuis. La- ter komt hij terecht in Gilde-, huisje waar de SSM zetelt De opbouwwerker voor Tur ken en Marokkanen, Betty Gerritsen, verdwijnt per 1 mei. Zij was ook in tijdelijke dienst en werd betaald door het mi nisterie van WVC. Haar ter mijn is afgelopen. '«René de Jongh is'in West op- overigens helemaal niets van bouwwerker geweest. Het aan- zich horen. ■tal opbouwwerkers in, Schie- René de Jongh kreeg it. dam is in de gemeentelijke .be- dank voor zijn diensten een :groting voor dit jaar aanzien- sportfiets cadeau.' "Hij moet lijk teruggeschroefd. Voor Dc irrtmers een stapje terug doen Jongh betekent dat ontslag, hu,.hij in de WW gaat. Dan terwijl zijn collega's in andere moet de auto aan dê kant," wijken, hun krachten anders, „grapten de West-bewoners. Al- moeten gaan. verdelen.-;? Vol-' ;ie sprekers-roemden zijn inzet- ;gens plan van. wethouder Haf- "Hij heeft t het vrijwilligers- kamp houden de/óudé wijken, 'werk in de wijk volwassen ge- kik nog maar een "halve"-op- maakt. We zullen hem mis- bouwwerker over, iri plaats sen."yS "Vi - van een "hele". Ouweneel voorspelde in een Overigens heeft De Jongh's afscheidsrede vóór De Jongh raadsman voor elkaar gekre- dat "wethouder Hafkamp 't gen dat de opbouwwerker toch druk zal krijgen. Wij .komen nog een maandje kan blijven, voortaan, met al onze proble- De Jongh's vertrekdatum is men naar hem toe. Hij moet verschoven naar 1 mei (was: i niet denken dat wij dat onge- april),- zo werd vrijdag als hoorde korten van hem zo- "uitsmijter" van de avond be- maar slikken." i kend gemaakt. De gemeente Hafkamp, die vrijdagavond schijnt bij de ontslagprocedure was uitgenodigd, had eerder niet geheel volgens de regels op de dag afgebeld. Zijn ver- te hebben gewerkt, hindering werd hem door de René de Jongh zal zijn reste- aanwezige bewoners 'kwalijk rende tijd in de wijk benutten genomen. Andere raadsleden om enkele vrijwilligers in {.te die waren uitgenodigd lieten [werken. SCHIEDAM "De.- afgelopen twee dat binnen enkele nieuwe woningen - [aar, nauwelijks jaren moet worden" die wij willen gaan aanvaringen tussen uitgevoerd, zal het bouwen zijn door gemeente en bewo- huidige stratenpa; de huurhoogte niet ners geweest. Wei- troon in het gé- bereikbaar voor de nlg bewoners be- biedje nauwelijks meeste bewoners twistten de uit- veranderen. Nieuw- üit.de buurt." Die? komsten van een tjes zijn een wan- noodkreet slaakt bouwkundig ónder- delroute van de het projectteam zoek. dat de staat' Singel naar de V~ stadsvernieuwing ..van de huizen - "Swindensfrigel. O Schiedam-Oost bij- .7-beoordeelde. Al- zal een aantal var, de aanbieding van leen aan het Lau- de nieuwbouwwo- het uitvoeringsplan rens Costerh'of is 'nirigén "geschikt zijn Laurens Coster- -een meerderheid voor bejaarden. straat/Land van van de bewoners Globaal is de toe- Ris. Dat plan voor- tegen sloop, terwijl komstige nieuw- ziet In de sloop van het plan daar wel bouw te verdelen in 110 woningen en vanuit gaat. 30 procent 2-ka- de nieuwbouw van Voor zo'n 50 huizen merwoningen, 40 135 woningen. zal worden onder- procent 3-kamer- "Ook al denken we zocht.of deze ge- woningen en 30 aan het bouwen in renoveerd kunnen procent 4- en „de goedkoopst mo- worden. Een meerkamerworiin- gelljke klasse, wo- twaalftal huizen kan -..gen. ningwetwoningen,zonder bijzondere Binnenkort zat de dan nog zijn de hu- maatregelen blijven gemeenteraad zich ren te hoog," staan. buigen over het uit schrijft het team. Zeer tegen de zin voeringsplan. De huren van de van de houders van oude huizen zijn in volkstuintjes wordt de regel zo laag, het Land van Ris dat verhuizing naar gedeeltelijk be- nieuwbouw altijd bouwd en groen een grote overgang gemaakt. De tuin- is. tjes. die formeel tij- Afgezien van het delijk werden ver- huurprobleem zijn huurd, worden af- er bij het maken gebroken. r .- van de plannen, de Volgens het plan, - - VLAARDINGEN "We mopperen meer wannéér we 3 procent salaris moeten inleveren, dan wanneer er mensen in de Sa- hellanden omko men." Deze wrange constatering deed burgemeester Van Lier zaterdagmid dag bij de opening van de tentoonstel ling "Water is le- ven" In het Hollan- dia-gebouw. Hij zei 'het een erg goedi idee te vinden van Unicef, het kinder fonds van.de Ver- enigde Naties, om een rondreizende tentoonstelling over water te. maken. "Wat jé ziet, maakt meer indruk dan wat je leest of hoort." "Water is leven" bestaat uit beelden van Alex Garcia en monotypes van Ka rin Campfens. De tentoonstelling reist al sinds 1982 door het land. De mono types vormen illus-' traties bij gegevens over water. Aan de orde komen onder meer de water- kringloop, vuil en schoon water, wa terzuivering en wa ter als ziekteoor zaak. De beelden van Garcia zijn wat vrijer. Waterdans, waterdraagster met kind, visvangst en kind bij waterpomp zijn enkele titels. Garcia werd in 1938 in Grenoble z: geboren. Hij is autodidact en kwam In 1969 naar Nederland. Eerder exposeerde hij in het Gemeentemu seum van Maas sluis. Inmiddels zijn alle Vlaardingse scho len per brief uitge^ nodigd om de ten toonstelling te be zoeken. Vrijwilligers van de plaatselijke Unicef-afdeling zijn beschikbaar om toelichting te ge- ven. met een marine man in Nederland terecht kwam, toont etsen en te keningen van land schappen en men sen. Lokatie: haar geliefde Sardinië. Gepensioneerd chemisch ingenieur Dick Duburg toont etsen en litho's met landschappen en bomen. "Gedroom de beelden'.', aldus? Moritz. .v "Water Is leven", beelden van Alex Garcia en monoty pes van Karin Campfens. Galerie/ artoteek, Oostha- venkade 42. Ge opend: dinsdag t/m vrijdag 9-12.30 en 13-17 vrijdag tot 18 uur en van 19-21 uur, zaterdag 12-17 uur. tot en met 21 april. Tekeningen en et sen van Giovanna ten Raa en etsen en litho's van Dick Duburg. Galerie De Duig, Landstraaf 29. Geopend: maandag t/m za terdag 13.30-16.30 uur, tel. 359151. Tot 26 april. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drie luide klokslagen en het licht gaat uit; in de bomvolle aula van scholengemeenschap Spie- ringshoek. 200 toeschou wers houden de adem in en wachten benieuwd wat ach ter de gordijnen op het to- neel vandaan komt. Maar de schijnwerper richt zich op een telefooncel in de hoek van de zaal. Een' vrouw loopt erheen, draait een nummer, stelt zich voor als verslaggeefster en vraagt blijkbaar aan de po litie of er nog nieuws is. "Een lekker lijk of zo, dat gaat er altijd wel in bij de lezers". Dra gaan de gordijnen open en het publiek krijgt een twee uur durend to neelstuk van de vereniging Intermezzo voorgeschoteld. "De mooie moordenares" heet het stuk, dat geduren de- een half jaar door 11 amateuractcurs is ingestu deerd. Het luchtige drama gaat er bij de toeschouwers in als koek." blijkens de re acties in de zaal. Zoals een "lekker lijk" bij de lezers. "De mooie moordenares" vertelt het verhaal van een jonge verkoopster, die door het kopen van een revolver in .dc problemen komt. .Spoedig wordt zij ervan "verdacht haar eigen man te '.hebben vermoord. Geduren de het onderzoek zit zij vast {iri een cel. Haar stadsgeno ten,'die zijn overtuigd van haar onschuld, pikken dat niet en komen in opstand. De acteurs blijken in staat om hun rol zo goed te spelen, dat de personen in het stuk echt gaan, leven. Daar moet bij worden aan getekend dat de karakters tamelijk stereotiep zijn. We zien een inspecteur van po litie, een starre beambte die nooit zijn emoties toont. De verkoopster wordt aange duid als een "kindvrouw tje", lief en onschuldig. En de" verslaggeefster heeft overal maling aan, "als 't maar leest". Een paar vertolkingen springen eruit, gezien de .nogal fantasieloze karak ters in het stuk. Huishoud ster Albana (Loes Bis schop) krijgt regelmatig de lachers op haar hand, door haar spontane, plat Rotter damse uitdrukkingen. Ook sterk zijn de rollen van de officier van justitie (Wout Pols) en zijn vrouw (Anne ke van Groningen). Er.ont staat een belegen, rijk en deftig echtpaar dat gedis tingeerd afstand houdt van het "gewone" volk. Intermezzo hoopt "De mooie moordenares" de ko mende maanden op te voe ren bij verenigingen, tehui zen en dergelijke. Het is nog afwachten voor de to neelvereniging of zij na de première veel respons zal krijgen. "Onze klanten za ten in de zaal," aldus de voorzitster van dé, vereni ging. Zaterdagavond werd het in Spieringahoek in elk geval een gezellig gebeu ren, omlijst door een tom bola en "bal na", verzorgd door de jolly Players. ring zeiden de PvdA-raadsle- den Brouwer en De Jong al dat zij met de instructie niet uit dé voeten kunnen. De achter grond: de beide kandidaten, Van Kleef en Van der Stel, kunnen niet bogen op voldoen de steun van hun fractiegeno ten. - - Donderdag wordt dat dan, aan de hand van een stuk van fractieleider Brouwer, formeel aan de leden bekend gemaakt. De reactie van de leden laat' zich raden. Wat afdelingsvoor zitter Van der Veer betreft "mag iedereen zijn gevoelens natuurlijk kenbaar maken. Maar verder dan teleurstelling, i moeten we niet gaari, dan zit ten we een paar jaar in de el lende." Geen motie van wantrouwen 'dus, wat trouwens technisch niet kan. Geen lid kan een raadsfractie ergens toe dwin gen. Staan leden eigenlijk maar machteloos? Van der Veer: "Zeker niet. Ais we straks in 1986 een nieuwe kan didatenlijst „voor de raadsver kiezingen gaan maken, kun je als lid laten meewegen: hoe, zwaar tilt een bepaalde kandi daat aan een uitspraak van de leden?" De .PvdA-ledenvergadering wordt donderdagavond vanaf 20 uur;gehouden in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De discussie, die de PvdA-Schiedam intern alweer enkele maanden in be roering brengt, krijgt deze week haar einde. De partijle den mogen het nóg een keer zeggen: is de PvdA-gemeente- raadsfractie hun vertrouwen waard of niet? Of, zoals afde lingsvoorzitter Ruurd van der Veer het zegt: "De leden mo gen zich nog een keer vreselijk boos maken, maar dan is het afgelopen." Inzet blijft wethouderspost, die vacant is sinds Reinier Scheeres van wethouderbur gemeester is geworden. De partijafdeling, is in twee kam pen verdeeld. Leden willen een' nieuwe PvdA-wethoudcr, de raadsfractie: ziet dat niet zit ten. Met dit verschil dat de fractie zijn standpunt al door de gemeenteraad heeft laten bekrachtigen. De leden buigen zich donder dag voor dc tweede keer over de onbuigzame houding van de fractie.Die houding werd op een extra ledenvergadering op 14 maart "teleurstellend" ge noemd. De fractie kreeg de in- structie om alsnog een nieuwe wethouder, te zoeken. De teleurstelling van de le-, den heeft op de fractie maar weinig indruk gemaakt. Nog tijdens de extra ledenvergade- Bevindt de exposi tie in dé Galerie/ar- toteek zich in het grensgebied tussen zuivere en toege paste kunst; bij een expositie in galerie De Duig, die ook zaterdag werd ge opend. is deze rela- tiè er niet. "Werkt én weest gelukkig", zei inleider Ben Moritz tegen de twee exposanten Giovanna ten Raa en Dick Duburg. De wens is een citaat van Paul Citroen. Moritz gebruikte hem aan het eind van oen openings toespraak, waarin hij nauwelijks op de aard van het geëx poseerde werk in ging. Giovanna ten Raa, die op Sardinië werd geboren en via haar huwelijk De ze tentoon stelling is georganiseerd in samenwerking mei de :>-kring Groöt Rotterdam van de Ned. Orchideeën Vereniging,

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1