Klimmers trainden twee weken m CMe^röndefinitief over naar Texaco Damen: 'Weinig respect voor Wilton-directie' Boele dreigt steun rijk mis te lopen Topadviseur Patrimonium ontslagen Stukgoed Sport ,Laat water spuiten bij marathon? Merk-actie fietsen Vrouwen op pad tegen korting Pli HVV verbouwt ROTTERDAM De Centrumpartij doet'in slechts dné deelgemeenten mee aan de,verkiezingen in mei: in Charlois, IJsselmónde eri de Prins Alexahdérpolder. In de andere deelgemeenten waar de partij had inge schreven kon men ondanks, verwoede pogingen, niet voldoende kandidatenen handtekeningen bijeen krij- H HH Actievoerders Greenpeace: net bedrijf." "BP eigenlijk een Terwijl de ME zich verscholen houdt proberen geüniformeerde agenten het eerst on de vriendelijke manier. In slaap verrast Optocht Extra Expc 28 ha. lente in Lisse wachten op U. Woensdag-Gezinsdag: Kinderen t/m 12 jaar, in gezinsverband, m gratis toegang. Vragen? bel 02521-13841. ETrein-toegang-biljetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar. Kêlik&ïlhöf is cUZQ ÓXlff CLÏIcIgIIS WOENSDAG 4 APRIL 1984 •- -- v •- 'j-, V"-1-. ent is rekker CP Het Kamerlid Janmaat kwam gisteren in zijn blauwe Jaguar persoonlijk de lijsten 'indienen. De politie reed mee, omdat "incidenten werden ge vreesd, die zich overigens niet voordeden. In IJsselmónde voert hoofd agent Willem Sparreboöm van bureau Slir ge de CP-lijst aan. Binnen de politie heeft dat tot wrevel" geleid, maar korpslei ding en bonden willen voorlo pig geen,, nadei», .commentaar gejren: Oud-korpschef Verweij had in jaiiuari,ïtoen Het Vrije Volk Sparreboonis rol binnen de CP onthulde, verklaard dat een 'politieman die CP-ideeën aanhangt 'ongeschikt is voor •zijn, vak. Nummer 2 op de lijst-IJsselmonde, F. Caster mans, woont op hetzelfde -adres als de hoofdagent.' In AleXanderpblder.bléek dat de CP, zoals HVV vorige week al meldde, op grond van-valse argumenten. handtekeningen heeft verzameld ter ondersteu ning van de drie kandidaten. Van de 40 handtekeningen ble ken er negen ongeldig: zes mensen hadden hun handteke ning teruggetrokken, drie an deren hadden een verkeerd adres opgegeven. Volgens de CP-lijsttrëkker in Prins Alexander, mr. E. Weij- gers, had hij wegens "morele terreur" en kans op "lijfelijke Intimidatie" Janmaat te hulp geroepen om handtekeningen te verzamelen. "Wanneer ge vraagd werd welke partij wij vertegenwoordigen werd uiter aard steeds de naam Centrum partij genoemd", aldus Weij- gers, die eraan toevoegt dat de CP in Prins Alexander 25 le den telt. In Charlois voert beeldend kunstenaar Peter van Es de CP-lijst aan. -Van E3, die eer der tegenover HWverklaarde tot de CP te zijn toegetreden omdathij uit de Beeldende Kunstenaars Regeling werd gezet, voerde voorheen actie tegen het; stadsvernieuwings beleid in Centrum-Noord. Ver der staan vader en zoon Van Hulst kandidaat, evenals vier anderen. De lijst zou vandaag ;-r. (Van ech onzer y*' verslaggevers) - 1 ROTTERDAM -Wanneer volgende ,,weèkV zaterdag ..de Rotterdamsemar ar. thon op miljoenen tv- schermen in de héle wereld kómt, i hoort de Rotterdamse vlag op hét stadhuis te wapperen en moet de fontein op het Hof plein haar bruisende waterstralen hemel waarts spuiten. Dat vindt het WD- gcmeénteraadsiid George van Gent. Hij heeft B. eh W. via schriftelijke vragen gewezen op deze aspecten van Rotter dam-promotie. Vorig jaar had Van Gent "tandenknarsend moeten constateren" dat stadsvlag en fon tein ontbraken. ROTTERDAM De politiein de regio .Rijm mond is deze, week in ruim 100 gemeenten be gonnen met het coderen van fietsen. lédereen kan, de komende weken bij de i politie met zijn fiets te-, récht om daar gratis •zijn postcode- eh huis: nummer in het frame te laten grafcrén. De politie zal bij deze enorme klus geholpen worden door een groot aantal werklo ze vrijwilligers. In de re gio Rijnmond hoopt de politie 40 procent van de 700.000 fietsen te mer ken. "Loopt dit op tot 60 procent dan is dat voor de politie al een: enorme meevaller", aldus coör dinator C. Oosterom. Grote afwezige in deze massale anti-diefstal campagne is de gemeen te Rotterdam. Oosterom: "Om organisatorische reden wordt er in de Maasstad voorlopig'niét' gecodeerd. Het kost te veel mankracht." lijst, waardoor deze partij niet, kan meedoen. Het deelraadslid Hijmans, die de lijst op zak had, verklaarde vanmorgen te lang thee te hebben zitten drin ken bij een vriend. Wel doet in Kralingen evenals in Charlois en Cen- trum-Noöfd de Islamitische Belangenorganisatie Hakyol mee. Nieuwkomers zijn ook de Rotterdamse Bejaarden Bond (Centrum Noord), Groenen IJsselmónde, Huurdersvereni ging IJsselmónde, Wijkbelan gen IJsselmónde en Hoekse Belangen (Hoek van Holland). Deze laatste partij is inmid dels razend op de Rotterdamse Anti Discriminatie Raad (Ra dar), die volgens lijsttrekker Aad Spaans het gerucht in de wereld zou hebben geholpen dat de partij in feite een voor post van de Centrumpartij zou zijn. Spaans: "We zijn een puur lokale groepering die niets met de CP te meiken heeft en geen enkele vorm van discriminatie in het vaandel voert". Sjaan Langenberg, ex-CPN en nu nummer 3 op de lijst Hoekse Belangen: "We tarten Radar om de geruchten nu ook hard te-maken, het is misse lijk.',' Radar ontkent overigens het gerucht de wereld in te hebben geholpen. "Nadat Jan maat voor de radio had gezegd dat hij een voorpost in Hoek van Holland had, hebben we inderdaad even gedacht, aan Hoekse Belangen, omdat de CP er niet geregistreerd was en we op deze nieuwe groepe ring stuitten. We hebben ech ter geen enkel gewijs dat die partij iets met de CP te maken heeft,"; aldus een woordvoer- 'ster. Voor.de nieuw te vórmen deelraden hebben vrijwel alle thans zitting hebbende deel raadspolitici zich weer kandi daat gesteld. René van Sluijs, voorzitter van Centrum Noord keert echter niet terug. ROTTERDAM „We heb ben één fikse tegenslag geïn casseerd", grapt de Nederlan der Leo Snellink (26), één van de drie Greenpeace-beklim- mers van de schoorsteen van BP. Vanochtend om tien uur is hij met zijn twee makkers weer naar beneden gekomen. "We speelden een spelletje po ker met vijf dobbelstenen. Maar omdat het op het plat form zo nauw was, viel er eentje naar beneden. Dus moesten we ophouden." De enige andere moeilijk heid hadden de actievoerders met hun natuurlijk afval. „Naar beneden komen was geen doen. Daarom hebben wé voor de uitwerpselen een grij ze huisvuilniszak gebruikt. De urine stuurden we in straaltjes langs de buitenkant van de pijp 80 .neter naar beneden," zegt Snellink. De drie hadden zich goed voorbereid. Voordat maandag morgen in alle vroegte de tocht werd ondernomen, had Snellink er samen met de Deense Birgit Seffmark en de Oostenrijker Michael Frosch een trainingskamp in Wcst- Duitsland opzitten. Daar kre gen zij veertein dagen lang les in klimmen. „Het klimmen was dus niet erg. De kou vreesden we het meest. In onze bagage hebben we dan ook warme deken3 en slaapzakken en we hebbes, dik ke wollen truien en een dikke jas aan. Kleding, die je ook op straat aandoet in de winter. We zijn niet versteend. Geluk kig waait de wind van ons af en geeft de schoorsteen na tuurlijk ook nog warmte af. De kou is meegevallen. Alleen maandag, toen er natte sneeuw viel, moesten wij in onze wa terdichte „overlevingspakken" kruipen. Want als je dan nat wordt, ben je niet meer wam te krijgen", zegt Snellink die slechts „eventjes last heeft ge had van koude voeten." Bij de bevestiging van het spandoek aan de schoorsteen moesten zij gebruik maken van hun gasmaskers. In de top is de uitstoot zo sterk, dat nie mand de giftige dampen kan inademen. De actie was in het diepste geheim voorbereid. André Viergever, écn van de Green- peace-ledcn voor de poort van het gebouw: „Pas zondag wis ten we wie waar en wanneer zouden klimmen. Het is slechts in kleine groepjes bekend ge weest om ingrijpen van buiten af te voorkomen." Het oorspronkelijke plan van Greenpeace was om een schoorsteen van Shell te be klimmen. Van dit idee zagen zij af, toen bleek dat het niet mogelijk was voor een mens om daar een tijdje door te brengen. De uitstoot van zwa- veldioxyde is vele keren erger dan bij BP. Viergever: „De BP is verge leken bij Shell een schone raf finaderij. Deze actie is dan ook niet bedoeld om de maatschap pij in een kwaad daglicht te zetten. Wij dringen aan op een Europees beleid met betrek king tot zure regen. Maar BP is eigenlijk een net bedrijf met aardige mensen. Zij hebben gezegd, dat ze geen klacht tegen ons zullen indie nen wegens erfvredebreuk. Dat scheelt weer een boete." mét groep nader worden gecontroleerd. Naast de Centrumpartij heb ben, behalve de CPN, vrijwel aile bekende partijen lijsten in gediend voor de deelgemeente- verkiezingen.^ In Kralingen was D'66 momenteel twee zetels -— echter 20 minuten te laat met het. indienen, van de (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM/DEN HAAG T- De Amerikaanse oliemaat schappij Texaco heeft defini-, ■tief de Europese belangen van Chevron (Standard Oil Compa ny of California) overgeno men. "In Nederland gaat het om de verkooporganisatie in Den Haag en de olieraffinaderij in Pernis. Verdér neemt Texaco de Chevron-bedrijven over in België, Luxemburg, Denemar ken, Groot-Brittannië en West- Duitsland. De overeenkomsten zijn maandagavond laat in Zürich ondertekend, aldus gisteren de "voorzitter van de raad van be stuur van Texaco, John McKinley. Texaco heeft daar mee haar concurrentiepositie in Noordwest-Europa duidelijk kunnen versterken, aldus McKinley. In Nederland betekent de overname, zoals al eerder be kend was geworden, ontslag voor zo'n tweehonderd men sen. De grootste werkgelegen- hcidsklap valt bij de verkoop organisatie in Den Haag. Ont slagen bij de raffinaderij in Pernis zijn vooralsnog niet aan de orde. Begin dit jaar moesten de vakbonden teleur gesteld constateren dat een so ciaal plan voor de mensen die moeten afvloeien er niet Lu zat. ROTTERDAM Rotter damse vrouwen In de bijstand hebben gisteren aan de bel ge trokken bij de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) over de komende kortingen per 1 juli op uitkeringen. Het Komitee Vrouwen in de Bijstand eistè recht op een uit kering beneden de 23 jaar, geen kortingen op het zakgeld van vrouwen in opvanghuizen tot het afschaffen van controle, waarbij mensen verplicht zou den worden te vertellen in wel ke emotionele relatie ze tot an dere mensen staan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanoch tend is het tot een harde con frontatie gekomen tussen een groep krakers in Rotterdam- Noord en de Mobiele Eenheid. De krakers hielden de ag.nten op afstand door "ammoniak- bommen" te gooien. Ongeveer honderd politiemannen zijn op de been om de fietsenfabriek in het Oude Noorden te ontrui men. Twee van hen zijn inmid dels afgevoerd, één totaal overspannen, de ander omdat hij gewond is geraakt aan zijn oog. Inmiddels is het gemeente raadslid Nelis Oosterwijk (PSP) in de fabriek om te be middelen. De ME, die zich heeft verschanst In een woon huis vanwaaruit ze de fabriek direct binnen kunnen, wacht de ontwikkelingen af. In de fabriek heeft zich een kleine groep krakers ver schanst. Ze werden om tien over negen in hun slaap ver rast door de deurwaarder. De krakers zijn zeer verbol gen over de ontruiming. Ze hebben verklaard al het moge lijke te zullen doen om de poli tie buiten de deur te houden. Ten teken van verzet wapper de op de schoorsteen van de fa briek een zwarte krakersvlag. Eén van de krakers heeft zich inmiddels aan de schoorsteen verankerd. Aanhangers van de krakers- groep uit andere delen van Rotterdam verzamelden zich in de loop van de ochtend in de omgeving van de fabriek. Ze trokken in optocht door de wijk, maar werden op afstand gehouden van de fabriek door de bereden brigade en agenten in uniform. Alle toegangswe gen tot de buurt waren afgezet. (Van onze soc.-econ. redactie) GORKUM/SCHIEDAM De Gorkumse scheepsbouwer Damen haakt af bij het over leg over overname van Wilton- Fijenoord. Er valt geen over eenstemming te bereiken over de mate waarin de Schiedam- se werf zal móeten inkrimpen. Damen zei vanochtend dat hij, nadat de gemeente Schie dam zich bereid toonde veertig miljoen in dé werf steken, met de directie van WF een ak koord wist te bereiken over een imkrimping met 485 ar beidsplaatsen. Hij zei er echter 'weinig respect' voor te hebben dat de directie dat later introk met het argument 'ja, maar toen bekeken we de zaak door de Damen-bril'. De directie had toen consequenties moeten trekken, meent hij. Damen wilde toen akkoord gaan met een inkrimping met 485 banen, omdat de RSV-hol- ding met de winsten die op de onderzeeboten worden ge maakt een soort 'vangnet' wil de creëren om de eerste twee jaar de verliezen op te vangen^ in de rcparaticsector. Eind februari had hij al overwogen af te haken, toen hij voor het eerst de cijfers over 1983 voor de reparatie-af deling onder ogen kreeg. Hoe wel steeds was gezegd dat quitte zou worden gespeeld", bleken er zware verliezen aan te komen. Met een inkrimping met 922 arbeidsplaatsen meen den Damen niettemin toch winstgevend te kunnen gaan werken. - Dat kan nóg, meent hij, maar dan moet worden geko zen voor een inkrimping mé.t 4S5 mét vangnet of 922 zonder. Als Wilton bereid is over dié twee mogelijkheden te praten,, dan wil Damen ook wel weer praten. Voorlopig wacht hij de ontwikkelingen af. De bewindvoerders van WF concentreren zich nu op de mogelijkheid om met het geld van Schiedam de werf over eind te houden. ~m Keukenhof. (Van onze soc.-econ, redactie) ROTTERDAM De werf Boele in Bolnes dreigt ƒ25 mil joen overheidssteun mis té lo pen. Dat gebeurt als de zeven reparatiewerven in bet Rijn mondgebied zich niet voor 1 juli binden,aan een gezamen lijk plan tot sanering van de hele schecpsreparatie in het gebied.- - a--,. Deze voorwaarde staat in het saneringsvoorstel van het college van advie3 voor her stelfinanciering. Het voorstel is inmiddels door minister Van Aardenne overgenomen en naar de Tweede Kamer-com missie voor Economische Za ken gestuurd. De Industrie bond FNV is het volstrekt niet eens' met de koppeling die wordt gelegd tussen het totale saneringsplan en de herstelfi nanciering voor Boele. "Er hoeft maar één werf af te haken en Boele loopt het ri sico helemaal geen steun te krijgen," aldus districtshoofd Herman Berkhout van de In dustriebond FNV in Dor drecht. "Wij zijn helemaal niet tegen stringente voorwaarden maar dit is bij overheidssteun, te gek." Het saneringsvoorstel bevat ook een mogelijk verbod tot steun van lagere overheden, waardoor de "Schiedam-optie" voor Wilton-Fijenoord wellicht wordt bedreigd. - ROTTERDAM - Mor gen. 5 april, is het ge bouw van Het Vrije Volk aan de Witte de With- straat 25 in Rotterdam in verband met verbou wingswerkzaamheden voor het publiek geslo ten. Het publiek kan voor alle zaken terecht in het Infomobiel. dat op £!e.,daS vo<"" Het Vrije Volk is geparkeerd. Het Infomobiel zal dus niet lnRotterdam-IJssei- monde. Ridderkerk en Dordrecht staan.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1