Werkloosheid daalt al vier maanden of weinig leegstand Caravan controls Zijdeveld: 'Rijk laat Schiedam verrekken' Wegwijzer Driedubbel glas tégen geluid UW MODEMEESTER IN OPTIEK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „U zegt dat een minister wel ne gentig uur per week werkt? Nou, als ik ze af en toe zie gapen en hangen in de kamer. Zo kan een bankwerker ook wel de negentig uur per week vol maken," Den Haag moet ook maar eens een keertje inleveren, vond een aantal bezoekers van de discus sie gistermiddag in dien stencentrum De Woud- hoek. Twee kamerleden, een gemeenteraadslid, een wethouder en een wel zijnswerker wisselden daar van gedachten over de "verslechterde, positie van bejaarden in onze sa menleving." Ulferd Bru- seker, twee de van links op de foto, bleek het meeste ap plaus te oogsten met zijn betoog over de be jaardenzorg. Het Forum bestond ver der uitvlnr Frans Moor, gesprekslei der Emonts, Frans van der Heijden, Luub Haf kamp en Ben Droste Economie Dat burge meester Rei- nier Schee ree gister avond per soonlijk naar Keihel- Noord kwam om het be- ginsein te geven van de aanslui-. ting van die wijk op het gardgasnet, was aanlei ding voor een groot buurtfeest. Scheeres, nam sa men met en kele buurt bewoners, de schop in de hand om het begin van de aanleg van de gaslei ding te sym boliseren. De bewoners hebben ja renlang ac tie gevoerd tegen wat zij noemden de onmenselij ke situatie dat Kethel- Noord als enige in de wijk geen aardgas voorziening had. Vanaf - 7,0 nu superdun! Oogmeting Compufer-oogtesten Video Eigen atelier, da's klaar terwijl u wacht - 1500 monturen Adviezen Low-vision apparatuur OOGMERK OPTICIEJN HET VRUE VOLK DONDERDAG 19 APRIL 1884 SCHIEDAM "Groeiste den worden overbedeeld met subsidie voor woning wetwoningen, terwijl het rijk Schiedam eigenlijk maar laat verrekken." Dat zei* wethouder Zijdeveld gisteravond in de raads commissie voor ruimtelij ke ordeling. De wethouder trekt die conclusie onder andere uit het feit dat een groeikern als Hellevoet- sluis zijn woningwetwonin gen nauwelijks kan slijten. Zijdeveld: "Die gemeente moet zei f3 aantrekkelijke advertenties in kranten plaatsen am van het over schot van die huizen af te komen. I .'en vreemde zaak, a's je ziet hoe wij om sub sidie voor woningwetwo ningen zitten te springen. De vraag naar die wonin gen in een stad als Schie dam is enorm groot." Hij voegde daaraan toe dat naar zijn mening het "groeikernenbeleid van het rijk óm moet." Bejaarden moeten :ich organiseren' MUSEUM CONCERT Zaterdagmiddag bespeelt Mark Schaap het orgel van het Stedelijk Museum. De so- praan Connie de Jong werkt ook mee aan het pro gramma in de aula van het stedelijk: Vanaf 15 uur wordt er werk ten gehore gebracht van Bach, Walther, Franck, Stanley en ande ren. De entree is gratis. Stedelijk Museum, Hoog straat 112, tel. 269066. DE KREEK In de Paasvakantie is er voor kinderen van 3 tot 13 jaar van alles te doen in buurtgebouw De Kreek, Lange Ha ven 92. Vrijdag 20 april worden er de heie dag tekenfilms .vertoond. Dinsdag 24 april eveneens. Woensdag 25 april maken,de kinderen hun eigen festival. leder kind kan la ten zien wat hij of zij kan: zingen, dansen electric boogie, toneel of play backen. Voor meer informatie bellen met Rony van der Weijden, tel. 267767. Entree voor hele dag 1,50, halve dag 0,75. THE HAPPY CLUB De alieenstaanden van The Happy Club gaan vrijdag avond weerdansen in zaal Tivoli, Nieu we Haven 237. Za terdagavond is er dansen en gezellig heid in het Rotter damse Partycen trum Jansen, Vij verhofstraat 116. inlichtingen, tel. 714617. of 357985. HUISVROUWEN Donderdag 26 april vertelt de heer H. Rensenbrink over Dierenmoeders en hun kinderen aan de leden van de Nederlande Vereni- ging van Huisvrou wen. Aanvang le zing 14 uur, in zaal Soc. Belangen, Lange Haven 73. Inlichtingen, tel. 705971. SINGEL KWARTIER De Vereniging Het Singelkwartier heeft voor dinsdag 24 april een klaver jas/jokeren toer nooi georganiseerd in zaal Marijke, Broersveld 121. Aanvang 20 uur. Leden betalen ƒ2,50, niet-leden ƒ3,50. Inlichtingen bij Sjaan Nesse, tel. 731297. •SCHIELAND- GALERIE In de Schieiandzie- kenhuis galerie is verleden week een tentoonstelling ge opend van werk van Béla Madai, schilderijen en'van P. Kuiik, emaiile. De galerie is dage lijks geopend van 9 tot 20 uur. Toegang gratis. Schleland, Stadhouderslaan 98. •TOERCLUB Dinsdag 24' april wordt er door de Toerclub Rijnmond een Rljnmondsterrit gereden. Het ver trekpunt is bij de kantine van de wie lerbaan in het Sportpark Harga te Schiedam. Inlichtin gen, tel. 730660 ol Aat Verkade, tel. 713894. maskers en poppen heet Studies in fan tasy. Aanvang;.. 22.30 uur. Toegang ƒ5,—. FILMCLUB T Vrijdag 20 april wordt bij de Stieh- ting Filmclub Schiedam de Ame- - rikaanse film over de opkomst van het socialisme'én communismé in de Verenigde Staten 'Reds' vertoond; In de hoofdrollen zien we Warren Beaty, T- Diane Keaton, Jack Nickolson en schrij ver Jerzy Kozinsky in een bijrol. Aanvang 21.30 uur. Donateur worden kost ƒ5,- per sei zoen, inclusief en- tree eerste film. Toegang donateurs';' ƒ3,50. Filmclub, gebouw de Teer- Pp stoof, Nieuwstraat 12. Guibus V De Schiedamse *7 Kunststichting pre- 'senteed zondag- avond een optre- den van de Rotter damse reggae and rollband Tumbling Dice in Café Qui- bus. Lange Haven 28. Tumbling Dice bestaat uit oprich ter, zanger/gitarist; Jos Roedolf; drum mer - Jan Roedolf; bassist - Rob.van der Ent; gitarist- Richard Wijngaard; organist, zanger- Ton Roedolf; zang Mara Snoek; zang - Annemarie Boom gaards. Toegang vrij. Aanvang óp- treden 21.30 uur. Inlichtingen, tel. j 260566. WEEKEIND- DIENSTEN Het Schieland2ie- kenhuis aan de -Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dlenst, tel. 733733. Ambülan- ce, tel. 333300. Huisarts, bellen 'f met de boodschap pendienst, tel. 206611. Spoedre- ceplen, tel. 261480. Tandarts: Dr.'M. Handana, J. C. van Markenstraat 19, V tel. 736383. Spreekuur op za terdag en zondag van 17 tot 18 uur. Het spreekt welhaast voor zich, dat ook de ouderen onder ons de gevolgen van de econo mische crisis aan den lijve on dervinden. Minder AOW, min- SCHIEDAM De werkloos heid in de Waterweg-gemeen ten is in vier maanden tijd met 350 mensen verminderd. Vol gens de laatste stand van za ken van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Schiedam was het aantal werklozen per 1 april 10.947. Dat cijfer geldt voor de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Ro zenburg, Hoek van Holland en Maasland tezamen. Een overzicht laat zien dat de werkloosheid sinds decem ber vorig jaar geleidelijk af neemt. Wanneer men de maan den februari en maart verge lijkt lijkt er vooral in de bouw nijverheid meer werk te ko men. In die sector daalde de werkloosheid van 912 (februa ri) naar 865 (maart). Ook wer den in de bouw meer vacatures gemeld, van 12 in februari naar 27 in maart. De meeste mensen die in de afgelopen maanden een baan hebben gevonden waren schoolverlaters, aldus het Ar beidsbureau. De jeugdwerk loosheid maakt per 1 april 30,9 procent van de totale werk loosheid in de Waterweg-ge meenten uit. Dat percentage is ruim een punt gunstiger dan een jaar geleden. Een vergelijking van de Wa terweggemeenten onderling laat zien dat de meeste van de 10.947 werklozen in Schiedam wonen (42 procent van de mannen, 39 procent van de vrouwen), gevolgd door Vlaar dingen (mannen: 35 procent; vrouwen: 38 procent) en Maas sluis (mannen: 13 procent; vrouwen: 12 procent). den R. J bure meei met indn bleei gew< ze m in guld neer' in Oo hingl dami word toern laars Schij mari datei gen uitzit buun huis. tuurl waar mijn belan Va: denkt plsch „De besta werk' maar Tel sluiti: de be inkon Je somb uitzie we w die z schrij want De wonli volg gerni' Wat bouw meer ting i wonii der subsidie voor activiteiten, en alles wordt daarentegen wel duurder. Onder leiding van een discussieleider mocht het vijftal haar gedachten over de problematiek uitdragen. „De gemeente moet minder afhankelijk worden van de overheid," meende wethouder Luub Hafkamp (Welzijn). Vol gens hem doet het gemeente bestuur er alles aan om in ieder geval de bestaande voor zieningen voor bejaarden in Schiedam in stand te houden. „Een moeilijkheid is om de kosten te laten dalen." In de ogen van Ulferd Bruse- ker, namens de CPN lid van het discussieforum, kan het ge meentebestuur veel meer voor de bejaarden doen. „Er zijn nu al berichten dat bejaarden naar een verzorgingstehuis gaan, omdat zij de vaste las ten, zoais de huur, van een eigen woning niet meer op kunnen brengen. De gemeente moet In verzet komen tegen de bezuinigingen op de uitkerin gen. Zij moet" opkomen voor haar inwoners," meende de communist. Met zijn betoog oogstte hij een enthousiast ap plaus van het ongeveer hon derd mensen tellende publiek. -.De economie speelde een be langrijke rol in de redevoerin gen die de beide Tweede Ka merleden, Frans Moor (PvdA) en Frans van der Heijden (CDA), hielden. Volgens Moor was het belangrijk dat het aantal werklozen wordt terug gedrongen. „Dan krijg je min der mensen die een uitkering hebben. Zodoende daalt de druk op de sociale voorzienin gen en is er ook meer geld voor de bejaardenzorg." Volgens Van der Heijdén kan er best nog wel wat bezui nigd worden. „Het is een finan cieel probleem. Als je ziet wat er aan voorzieningen wordt aangeboden. Iedereen heeft wel door dat je nog goed voor jezelf kan zorgen als je 65 bent geworden." Ondanks de woorden van de kamerleden, bleef Ulferd Bru- seker met zijn betoog toch de "populairste" spreker van het vijftal. „De bejaarden moeten zich allemaal organiseren en zich actief met de politiek be moeien. Kom op voor uw recht." was de boodschap die Bruseker uitdroeg. De discussie werd gehouden, in het kader van het tienjarig' bestaan van het dienstencen trum dat is gevestigd aan het Heijermansplein in Schiedam Noord. April is uitgeroepen tot feestmaand. Voor maandag staat er êên "flatdag" op het programma. Deze is alleen toegankelijk voor de bewoners. Dit "onderonsje" duurt van vijf tot negen uur *s avonds. OT De Australische poppen- en mlme- spëler Neville Tran ter treedt zaterdag 21 april op in de sociëteit QT, ge bouw deTeerstoof, Nieuwstraat 12. De one man show.van Neville heet The stuffed puppet theatre. Hij richtte het theater op in 1976 en trad ermee op in Melbourne, bij bekende thea tergroepen als La Mama, Last Laugh Theatre Restau rant, universiteiten en voor de tv. In '78 kwam Neville en zijn theater te recht in Amster dam, waar hij speelde voor het Festival of Fools. De voorstelling met eigengemaakte (Van een onzer verslaggevers) de geluidshinder, die de toe komstige bewoners kunnen on- SCHIEDAM Een groot dervinden van de verkeers- deel van de 178 woningen die drukte «op de nabij gelegen de gemeente wil gaan bouwen Horvathweg. aan de Stationsstraat (Schie- dam-Oost) worden voorzien In Nederland wordt glas nog van driedubbele beglazing. Die maar zelden in drie laeen aan- maatregel moet dienen tegen gebracht. Gemeentelijk Wo- ningbeheer, de opdrachtgever, heeft.daarom bewust gezocht naar een architekt die daar mee ervaring heeft. Dubbel glas wordt al wel enkele jaren toegepast. Hierbij gaat het niet zozeer om bescherming van de woning tegen geluid, maar om isolatie. SCI terna Dag schri; schri de Bi neger ven i ringe nlë er Ideale, degelijke dameslees bril van kunststof Half transparante bril met modieuze verlopende kleur Normoo/ sterk minusglas Doublé herenbril notitie luidt: „Op 1 oktober 1983 stond van de 868 lege woningen bijna de helft korter dan vier maanden ieeg." „Misleidend en manipula tief." vond Van Kleef dat aan vankelijk. HIJ meende dat de conclusie dat "meer dan de helft van die woningen linger dan vier maanden leeg staat" meer óp zijn plaats was. „Als jè het zo formuleert, dan zeg je niet zo gauw'dat 't met de leeg stand wel meevalt in Schie dam," aldus de sociaal-demo craat. Het is een feit dat Schiedam zich beroemt op een kiein leeg standsprobleem. Wethouder Zijdeveld onderstreepte dat gisteravond nog eens met een aantal argumenten. „In Schie dam staat drie procent van de woningenvoorraad leeg. Maar statistisch heb je al 2,5 procent nodig voor alle verhuisbewe- gingen. Bovendien is ons per centage veel lager'dan in om liggende gemeenten." Na Zijdeveld's parallel met de jeheverfles slikte Van Kleef zijn aantijgingen ("misleidend en manipulatief') in. Maar dat er in Schiedam honderden wo ningen langdurig leegstaan verdient volgens het raadslid de volle aandacht. „Wellicht moeten we actiever gaan vor deren," aldus Van Kleef. gisteravond in de raadscom missie ruimtelijke ordening, als de optimist. Het PvdA- raadslid Hans van Kleef daar entegen als de pessimist. Al thans in de beeldspraak van de wethouder. - Van Kleef had zich gestoord- aan de presentatie van de om vang van de leegstand in Schiedam, in ee.n ambtelijke notitie die gisteravond ter dis cussie stond. De slotzin van'dle (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Heeft Schie dam nu een groot of een klein leegstandsprobleem? Wethou der Zijdeveld trekt een paral lel met de jeneverfles, die voor de helft is leeggedronken. "De optimist zal zeggen: die fles is half vol. maar de pessimist zegt: die fles is half leeg. Ge lijk hebben ze allebei." Zijdeveld nu^ ontpopte zich 'Argus V wit .metalen bril met vaste neusbrug 'Sucer Lenti' met dezelfde sterfte! Isuper dun] Dankzij de nieuwste uilvinding 'Super Lenti'kan iedereen met sterke minusgiazen (vanaf 7,0) nu ieder montuur dragen wat hij wil, zelfs randloze, Hoe? Super Lenti heeft geen flessenbodem-effekt, de glazen zijn werkelijk super dun, en dat zie je! Vraag ernoor, we vertellen uer graag meer over. Speciaal opgeleide mensen verrichten bij Argus oogmelingen. Verantwoordelijk wérk omdol ogen een kostbaar bezit zijn. De hoogwaardige apparatuur geeft een extra waarborg voor een goede meting. Voor olie zekerheid óf om in seconden vast te stellen of een bril nodig heeft, is er de oogtestcomputer. Bij Argus natuurlijk. Een grandioos hulpmiddel bij het kiezen van een bril is de video von Argus. U kunt precies zien hoe een bepaald montuur u Stoot. Da's nieuw bij Argus. Uw glazen worden ter plekke geslepen in ons eigen atelier, door onze eigen vakopticiens. Klaor terwijl u wacht. Toch moor makkelijk, zo' vakopticien in de buurt. {ols uw alaze-i besfeld moeten worden, o.cr. muliifocus en dubbelfocus, don belten wij u als ze huis 2ijh. En don <s Het kloar terwtjl u woenf (prijzen ol vonaf f 45.-). Kiezen uit zo n hoeveelheid is niet makkelijk. Maar als u gekozen heeft weet u zeker dat u de bril bezit die 100% bij u past. Klassiek, tijdloos of op en top mode..: Argus is er sterk in. Zoals nu mei de nieuwste trend: glasbrilien geheel- of bijna zonder rand. Licht von 'uiterlijk en licht van gewicht. Argus adviseert deskundig. Maar alieen als u dal op prijs steil. Want een bril is een hoogstpersoonlijk deel van uw uiterlijk. Voor mensen die hele speciale glazen nodig hebben is er de low-vision apparatuur. Zodct u. ook met slechte ogen, hel uiterst mógeli|ke gezichtsvermogen verkrijgt-. ■y Koopcentrum Koningshoek. Maassluis, 01899-.19057 Oranjestraat 19. Schiedam. Tel. 010-738700

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1