Bij Argeloos is alles mogelijk Marjans hartewens gaat in vervulling Wilt u even de groeten doen? Woonwagencentrum over een Jaar klaar Maartje van Weegen komt naar Woudhoek Zeiiplankmarathon om meeste rondjes Dwars door ruit Spoorweg-station mmSË m WS 'm&€SSS: (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Dave, het is prima dat jij dat onbeleefd vindt. Maar zij heeft recht op haar eigen mening. Ook als.die anders is dan de jouwe. Je moet niet altijd proberen om je gelijk te ha len." Beslissingen SÉ Time Berke laar: „Je moet niet al tijd probe ren, om je gelijk te ha De zesde klas van De Gorzen Schiedam krijgt een les humanis tisch vor mingsonder wijs. Hoe willen jullie de rest van de lés door brengen?, krijgen ze als vraag voorgescho teld. Samenhangt Hoe het vereni gingsleven in Maassluis ook groeit en bloeit, de belangstelling voor het ama teurtoneel blijft op een laag pitje sudderen. De theatergroep Ar geloos bestaat al sinds 1971. De le den repeteren iedere week. Ze maken hun eigen stukken en voe ren die op. Ze oefenen onder leiding van een deskundige do cent. Toch blijft het ledental van Argeloos rond de tien schomme len. Tijdens de kortgeleden ge houden 'open avond' was er één belangstel lende en dat was de verslaggeef ster van deze krant. Toch was de repetitie van het stuk Tijd', ook zonder ver nuftige belich ting en muzikale begeleiding, ze ker de moeite van het bekijken waard. 'Tableau de la troupe' van Argeloos. Links achteraan Paul Flaton, derde van links, zittend op de rand van 't toneel, Judith Mokoginta. Inbraak Theosofie Pasen' Scholieren Energie Schiedam 14 Is prima, dat jij dat niet beleefd vindt' Aan het woord is Tinie Ber kelaar tijdens eenvan haar lessen humanistisch vor mingsonderwijs (hvo) op de Schiedamse lagere school de Gorzen. Het is betrekkelijk on bekend onderwijs. Heel simpel gezegd komt humanistisch »vormings-onderwijs eropneer dat in deze lessen wordt gepro beerd om jonge kinderen na te laten denken over waarom ze iets vinden, en waarom ze be paalde dingen doen zoals ze ze doen. „Ouders van kinderen in openbare dagere scholen kun nen 3inds een jaax of tien kie zen. Hun kind kan gewoon, tra ditioneel godsdienstles krijgen. Of het kan wat meer over zich zelf té weten komen door de hvo-lessen", aldus 'Dinie Pleu- ne. Dinie Pleune geeft eveneens hvo-lessen. Ze is geen docente, want een onderwijsbevoegd heid is geen vereiste óm deze lessen te mogen geven. Berkelaar en Pleune geven allebei zo'n jaar of vier les op diverse scholen in Rotterdam en omgeving. „Voor mij staat centraal dat kinderen Ieren hun eigen persoonlijkheid te ontwikkelen", aldus Berkelaar. Haar vriendin Dini beaamt dit en vult aan: „Ik wil dat berei ken door in het uurtje dat ik met zé werk onderwerpen te behandelen die* ze herkennen. Echtscheiding, dood, ziekte, verliefdheid noem maar op. Als je een goede relatie met ze hebt. komen ze zelf met dingen aanzetten waar ze op dat mo ment mee zitten." De verhouding tussen de schoolkinderen en de twee ver tegenwoordigsters van het hu manisme is volgens hen een andere relatie dat de gewone „meester - kind" verhouding. Berkelaar: „Ze noemen ons wel juf, maar ze vertellen ons veel meer dan hun gewone meester of juf. Een meester vertelde mij eens dat een be paald jongetje de laatste week verschrikkelijk onhandelbaar was. Tijdens mijn les bleek dat zijn ouders in een scheiding liggen, en dat hij daarom tel kens met zijn gedachten af dwaalde. In dit geval heb ik natuurlijk aan zijn meester' doorgegeven waarom dat kind moeilijk deed. In andere geval len, als ze echt heel vertrouwe lijk met me praten, blijft alles gewoon tussen hen en mij." Het nemen van eigen beslis singen komt in de lessen dui delijk naar voren. De zesde klas van de Gorzen moet be slissen hoe ze de rest van dé les wil doorbrengen. De leerr lingen kunnen kiezen tussen een stripverhaal maken of ver der praten over het onderwerp van die middag: gedragsre gels. De rol van Tinie; Berke laar is: voorkomen dat de ene helft de andere overschreeuwt en duidelijk maken welke keu zes er zijn. Na enig overleg blijkt de he le groep voor verder praten te zijn. Tlnie probeert hen na te laten denken over „waarom het onbeleefd zou zijn om een wat oudere dame naar haar leeftijd te vragen". „Nou ge woon, omdat mijn moeder dat ook vindt", is het meest ge hoorde antwoord op de Gorzen. „Door dit soort simpele din gen te vragen, merken kinde ren vaak ineens dat ze dingen doen, denken en vinden, op de zelfde manier als hun ouders dat doen", aldus Berkelaar Slechts een enkeling kan onder woorden brengen waarom hij/ zij iets vindt. We proberen hen respect voor eikaars mening bij te brengen. Ze moeten léren luis teren naar de mening van hun klasgenootjes. en niet proberen de ander ervan te overtuigen dat hij/zij verkeerd is", zegt Pleune; Berkelaar vult aan: „Bovendien heeft niemand zich te verantwoorden voor zijn méning. Ais ze er maar over na dénken." „Natuurlijk kun je oorlogen en dergelijke in je lessen be trekken. Volgens mij is het echter belangrijker dat kinde ren doorkrijgen hoe ze zelf in elkaar zitten", aldus Pleune: „Ais iedereen eikaars stand punt zou respecteren zou' er geen oorlog meer zijn. Maar dié link moeten dë kinderen zelf zien te leggen. Ik 'geef al leen stukjes van de puzzel aan. Ze moeten zelf die stukjes op hun (goede) plaats leggen." Dé Schiedamse situatie is niet representatief voor wat el ders in het land aan hvo-lessen wordt gegeven. Dinie Pleune: „Normaal begin je in de eerste klas en stop je als de kinderen van school af gaan. Hier ïs het zo, dat we de kinderen vaak pas in de zesde klas krijgen." v t (Van een onzer verslaggeefsters MAASSLUIS 'Moeder Ar geloos' noemt Judith Mokogin ta zichzelf. Die bijnaam ont leent ze aan het feit, dat ze nu het enige lid is, dat al vanaf het begin in Argeloos mee draait. Ze weet alles en is daarom de aangewezen per soon iets te vertellen.over Ar geloos, vroeger en nu. De fotoalbums, die we sa men doorbladeren, geven een indruk van de voorstellingen in het verleden. Judith wijst en zegt: 'Zie je, dat is David, die heeft bij ons gezeten, dat is Casha en dat is Frans, wist je niet dat die ook bij ons ge speeld heeft? We hebben al verschrikkelijk veel leden ge had, zeker honderd.' Bij het verleden wil Judith niet blijven stilstaan. Ze con stateert, zonder verbazing, dat er vanavond geen belangstel lenden zijn komen opdagen: 'Jammer, dat de mensen nu niet komen. - We kunnen best uitbreiding gebruiken. Ook hebben we vanavond tijd vrij gemaakt om belangstellenden van alles te vertellen.' Elk jaar merk ik weer, dat de mensen toch niet durven. Ze bellen dan later op om inlichtingen te vragen.' Bestaande toneelstukken uit het hoofd leren en opvoeren, doet Argeloos eigenlijk nooit. Eén keer hebben de leden een echte 'dijenkletser', opgevoerd voor een groep bejaarden. 'Ik heb een verschrikkelijke hekel aan hét leren van een rol. We maken veel liever zelf een stuk', zegt Judith Mokoginta. De leden van Argeloos kiezen zélf een thema. Al pratend en improviserend ontstaat dan een stuk. Judith: 'Wij doen dat voor onszelf, de opvoering is niet de hoofdzaak. Het móet echt uit jezelf komen, dat is juist het creatieve.' Soms worden de thema's door anderen gegeven. Zo heeft Argeloos voor de Kinder bescherming het thema 'Kin dermishandeling' op het toneel gezet. Van dat stuk is een vi deo-opname gemaakt, die door de Kinderbescherming wordt gebruikt. Ook is Argeloos al een paar keer in het Vrouwen huis geweest. De thema's 'eet- verslaving' en 'generatiekloof' zijn daar voor een groep opge voerd. Argeloos noemt zichzelf bij voorkeur geen 'toneelgroep'. Judith: 'Bij ons is alle3 moge lijk. Het hangt van de groep af. wat er gebeurt. Maar als •iemand wil dansen kan dat en ook als iemand met muziek wil werken is dat mogelijk'. Dit jaar is Paul Flaton de docent van Argeloos. Hij is verbonden aan het Nederlands Centrum Amateurtoneel. De docent helpt de leden met al lerlei adviezen over- houding, mime en articulatie. Paul Flaton heeft de regie in handen van het: stuk dat Arge loos op 19 mei in de Ark, 'aan de Maassluise Rembrandtlaan,' opvoert. Zelf doet Flaton na de pauze ook een mime-stuk. Argeloos repeteert elke don derdagavond in de Meester' Blomschool in de Spechtstraat. Het Lidmaatschap kost tien gulden per maand. Telefoni sche inlichtingen zijn verkrijg baar bij Marja Rademakers nummer 25207. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Som mige jonge vrouwen 'dro men van een reis om de we reld, een leuke man, een mooie woning of 'zichzelf zijn'. Marjan van Mourik uit Schiedam liep daarente gen meer dan een jaar lang met het plan rond om een eigen kunst-galerie te be ginnen. Onlangs ging haar hartewens in vervulling met de opening van galerie „Foyer" aan de Smalle Ha venstraat j.e Vlaardingen. „Het was .moeilijk om tets betaalbaars te vinden", zegt Marjan over die periode, waarin ze naar een ge schikt pandje zocht. Toen ze hoorde, dat galerie „Te kunst en te. keur" er mee op zou houden, zag ze haar kans schoon en streek neer In Vlaardingen. En zo snijdt het mes aan twee kanten. Het smalle, ondiepe pandje aan de Smalle Havenstraat, waar in achtereenvolgens de ga lerieën „De Duig" en „Te kunst en te keur" waren ge vestigd, blijft behouden voor de Vlaardingse gale rie-wereld. En Marjans droom werd werkelijkheid. Het feit, dat haar beide .voorgangers wegens finan ciële moeilijkheden het bijltje erbij neer moesten gooien, schrikt Marjan niet af. „Het is een uitdaging", zegt ze. „Ik hoop. dat het be ter gaat lopen. Ik denk, dat kunstenaars meer willen 'exposeren door de verande ring van de BKR-regeling. Ik heb het pandje voor een jaar gehuurd. Ais ik maar quitte speel." De ondernemende Schie damse werkt in het dage lijks leven als medisch se cretaresse in de polikliniek van het Schieland-zieken- huis in Schiedam. Haar lief de voor de kunst werd gebo ren tijdens de schilder- en tekenlessen, die ze al jaren krijgt van de Rotterdamse 'kunstenaar Chris de Goey. „Ik vind. het belangrijk, dat kunst getoond wordt. Het belangrijkste ls, dat de mensen binnenkomen", zo Marjan van Mourik: „Het belangrijkste is,- dat de mensen binnen komen." formuleert Marjan haar ideeën over „Foyer". „Ik zoek exposanten met kwali teit, mensen die hoogstaand werk maken, géén fröbe- laars. Ik wil proberen een beetje moderne kunst te to nen, maar het hoeft niet persé abstract te zijn. Van alles wat...." Een aanwijzing in welke richting ze het zoekt, geeft de openingsexpositie met werk van Marjans leer meester De Goey en gebor duurde zijden kussens van de Belgische Yoün». „Dat niveau, wil ik proberen te handhaven", aldus Marjan, die zelf een voorkeur heeft voor de impressionisten. Voorlopig heeft ze er in ieder geval veel zin in. „Ik vind dit pandje heel erg leuk", zegt ze. Gaat ze zelf ook exposeren? „Ik hoop het, misschien eind van het jaar." Schilderijen van Chris de Goey en zijden kussens van Youm. Galerie Foyer, Smalle Havenstraat 13, Vlaardingen. Openingstij den: vrijdag 19-21 uur, za terdag 11-17 uur en zondag 14-17 uur. Tot en met 12 mei. ZATERDAG 21 APRIL 1984 Uit een fabrieksgebouw in de Komiezenlean in Schiedam hebben onbekenden kans ge zien een personenauto te ste- ien. Zij forceerden een achter deur en vernielden flink wat binnendeuren en ramen. De - b'raakschade bedraagt 1000 gulden. Op een bouwplaats - aan de Westvest in Schiedam hebben dieven voor 2000 gul den aan gereedschappen mee genomen. De spullen lagen in een in aanbouw zijnde woning. Ten slotte is uit het gebouw van de Katholieke Stichting voor Sociale én Culturele Ar beid in de Dwarsstraat een tel machine ontvreemd. Het appa raat heeft een waarde van 250 gulden. In de Koningshof (Uiverlaan 20 in Maassluis) organiseert het Theosofisch Genootschap op dinsdag 24 april de laatste le zing van dit seizoen. De voor drecht heeft ditmaal de titel "Broederschap, de weg naar de vrijheid". De lezing begint om acht uur en is gratis toe gankelijk. De gebruikelijke openlngstij.- den van het Sleepvaartmu- seum (woensdag en zondag van 14 tot 17 uur) in Maassluis zullen door de paasdagen slechts één wijziging onder- gaan. Op zondag. Eerste Paas dag, is het museum dicht. In plaats daarvan is het museum op maandag. Tv'e Paas- dag, geopend van 14 tot 17 uur. Het huisvuil in Vlaardingen zal op maandag niet worden opgehaald. De vuilnismannen zullen hun maandagroute op 'woensdag afleggen. Op maan dag 30 april zijn in Maassluis alle gemeentelijke diensten en bedrijven gesloten. Dan is het Koninginnedag. De maandag route van de vuilnismannen wordt gereden op dinsdag 1 mei. Het scholierenbank, een afde ling van de CJV Liefde en Vre de in de Fransenstraat 12 In Vlaardingen, is tijdens de paasvakantie op dinsdag open. Dit op verzoek van de scholie ren. 's-Middags kunnen zij on der andere muziek makén, schaken, tafeltennissen.en met een computer spefen. Toegang bij wijze van uitzondering gra tis, ook voor nlet-leden. De Hoekse stichting Energie Anders organiseert vanaf 25 april een cursus energiebespa ring. De léssen zijn vooral be doeld voor opbouwwerkers en leiders van buurthuizen. Zij zijn na de cursus "voorlichter ener giebesparing". Meer informatie bij Martin Molenaar, tel. 01747 -5241; SCHIEDAM „Wilt u even de groeten doen?" Een onschuldige vraag uit een luid sprekertje op de Hoogstraat. Mid den op straat staat een microfoon. „Ach meneer, doet u ook even de groeten!!" „En u mevrouw, doet u ook nog de groeten?" De vrouw in kwestie lijkt medelijden te hebben met de stem en wenst door de microfoon het allerbeste aan haar familieleden. Haar stem schalt over de Hoogstraat. Ze schrikt er even van. Matthijs van Rorije en Henk van Bracht van radio Boeme rang hebben zich verstopt in een ge bouw in de Hoog straat. Boemerang is al enige jaren be zig met de voorbe reiding om een le gale Schiedamse omroep te worden. Om het begrip „lo cale omroep" te verduidelijken ma ken Van Bracht en Van Rorije een dia serie met geluids band waarin alle facetten van locale radio uit de doeken worden gedaan. Een onderdeeltje van de 10 minuten- durende dia- en bandvoorstelling is het fameuze „de groeten" doen. De enkele waag hals die iets door de microfoon durf de te roepen werd onopvallend gefo tografeerd door 'Henk van Bracht. Even werd het spannend toen en kele collega-ether- pirateri zich rond de microfoon ver- zamelden en „boos" de groeten deden aan hun eigen illegale radio stations. MAASSLUIS De voorbereiding voor een woonwagen- centrumpje in het noordelijk deel van de Steendijkpolder is begonnen. Maas sluis moet voor vol gend jaar vijf standplaatsen klaar hebben. De provin cie heeft dit in een woonwagenplan aan de gemeente Maassluis opgedra gen. Het halve ambtelij ke apparaat op het stadhuis gaat er zich mee be moeien. De "coör dinatie" is bij de afdeling Stadsont wikkeling onderge bracht. De "zorg voor het.woonwa- genbeleid" is on langs overgedragen van wethouder Elly Coenen-Vaessen (sociale zaken) naar haar collega Mees Duimelaar (ruimte lijke ordening). Ook de Raad voor de Volkshuisvesting is met de vijf standplaatsen be zig. Want een aan vraag voor een plekje wordt op de zelfde manier be- - handeid ais de aan- vraag voor een huurhuis. SCHIEDAM Me dewerkster Maartje van Weegen van de KRO-omroep komt woensdag naar dienstencentrum De Woudhoek in Schiedam. Naar aanleiding van eén film over oud wor den zal zij samen met Keetje Ruize- veldénRiavan Pelt praten over oud zijn, alleen zijn en over de vraag "wat doe Je met je gevoelens als je oud bent?" Aanvang 14 uur. tot 16.30 uur. De entree bedraagt één gulden. MAASSLUIS De zeilplankvereniging Delfland houdt zon dag 23 april een wedstrijd om het Westland surf kam pioenschap. Deze surfmarathon wordt gevaren op de vlie ten tussen Schiplui den en Maassluis. Het startsein wordt gegeven om één uur bij het café Vlietzicht in Schip luiden. Inschrijven is mogelijk vanaf half twaalf In Vliet zicht. Het is de be doeling om binnen twee of drie uur zo veel mogelijk ron des te zeilen. Op Koninginnedag organiseert Delf land een surfevene- ment in de Vlaar- S; dingse Vaart. Daar wordt een wedstrijd! gevaren over een afstand van onge- veer twee kilome ter. Deze zellplan- 'T kenrace begint om één uur. Tot half één kunnen de •*- deelnemers zich la--' ten inschrijven. SCHIEDAM Een 71-jarige man is dwars door een ruit gevallen op het NS- statlon aan dë Hor- vathweg. Het slachtoffer, dat de trein wilde nemen naar zijn woon plaats Utrecht, zegt zich 'niet meer te herinneren of hij werd geduwd of dat hij ergens over struikelde.'De'man kwam er nog goed van af. Hij hield er slechts enkele snij- wonden aan over. een hersenschud- f. ding en vermoe- ,,,-f delijk rugletsel. Hij werd naar de EH- BO-post gebracht in het Schielandzie-^ kenhuis.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1