e van Vlucht OBERS TOG, KLANT BLEEF vrouwen klagen hun nóód FNV steunt acties tegen kortingen Stukgoed Sport Met Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van 115 inbraken opgelost letropoolj .tëi^Lintliorst: goede vervam 1SterêVan de Pols Tl weg 'Privé-huis' Pictogrammen; vaak onduidelijk Peri nom ven. man Nieu met mer; Voor wie een moderne, progressieve krant wil lezen. Thuis in de wereld. Thuis in de wereldstad Botterdam en omliggende gemeenten. Een krant die regelmatig ook 'voor de dag komt' met verrassende voordeeltjes, wie zou zo'n krant niet willen leren kennen? U weet vast nog wel iemand...... •Naam:,— -Voorl.: Adres:'V;;/;' Nn' -Postcode:Woonplaats: als beloning kies ik een handdoek of een een parkerpen De niéuwe abonnee is: Naam:iVoorl.:_ Adres:_No.: Postcode:—Wnnnplaatc- betaalt per maand 20.61 betaalt per kwartaal 60.98 De eerste 14 dagen krijgt uw abonnee de krant gratis. DONDERDAG 26 APRIL 1984 gedoofd. V De obers waren in geen velden of wegen te bekennen en de deuren za ten op slot. Haar tafeltje was afgeruimd. Het perso neel had de laatste klant van deavond over het hoofd gezien. Mevrouw Luf belde de politie waarna zij uit het restaurant kon worden be vrijd. De opgetrommelde eigenaar, deheer Leung, bood - zijn vverontschuldi gingen.aan. - (Van een onzer verslaggevers) 5 VLAARDINGEN Licht overstuur is de 60-jarige mevrouw Luf uit Vlaardingen bevrijd uit chiheès restaurant Jumbo öp het Liesveld viaduct. Tijdens de maaltijd was ze even naar het tollet ge gaan en had zichzelf .voor de i spiegelopgemaakt. Opeens ging het. licht .uit. Toen ze de zaak weer in liep "was ook daar het licht ROTTERDAM Het Blijf- van-mijn-Lijf huis in Rotter dam verkeert in financiële moeilijkheden. Oorzaak is de weigerachtige houding van de Sociale Dienst om dé vrouwen die worden opgevangen met een voorschot te geven op hun uitkering. De heer Momberg, directeur van de Sociale Dienst aan de Middellandstraat, heeft gister ren een gesprek met een flinke groep bewoonsters en mede werksters van Blijf-van-mijn- Lijf geweigerd. Hij wilde slechts een kleine delegatie te woord staan. De vrouwen zijn woedend hierover. Vrouwen en kinderen, die in een Blijf-van-mijn-Lijf huis in Rotterdam terecht kómen, moeten een week of langer op geld wachten.: Uit een enquête onder Blijf- van-mijn-Lijf huizen in andere; plaatsen is gebleken dat be woonsters de dag van aan komst of de dag erna een voor schot van de Sociale Dienst krijgen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een handige onderhandelingstruc van de Rotterdamse wethouder Joop Linthorst schroeft de winst van het GEB nog eens met 11 miljoen gulden op. Eerder was er al sprake van een meevaller van 18 miljoen gulden bij het Rot terdamse energiebedrijf. Het GEB stelde toen voor de electri- citeitstarieven met 2 procent te verlagen. Linthorst is ertegen dit voordcel volledig naar de consument te laten terug vloeien, omdat hij het geld beter zegt te kunnen gebruiken om de gemeentebegroting sluitend te maken. Linthorst (financiën) ver ving de op vakantie zijnde wet houder Van der Pols (o.a. GEB) hij onderhandelingen met de Raad van Commissa rissen van het EZH (Electrici- teitsbedrijf Zuid-Holland). Hij Gisteren was het even de "Wild-west" in het Rotterdam se gemeente- zwembad aan het Afrikaan- derplein. Zo'n ZOOkinderen speelden in het koele nat cow- boytje en in diaantje, was er rodeo-rijden in het water en werden tiental len "waterbuf fels" gebrand merkt. Het festijn was georganiseerd voor vier kan didaten van de KNZB die exa men moesten afleggen voor hét diploma re- cratie-zwemlei- der. Op saterdag 12 mei overigens gaan in Rotter dam de ;v;ï gmeeentelijke buitenbaden weer open. wist dat door zuiniger bedrijfs voering in Rotterdam, Den Haag, Leiden en Dordrecht de reservepot van het EZH 39 miljoen gulden voller was ge raakt. Van der Pols was van plan geweest deze reserve als reserve te latèn zitten. Ook de directie van het GEB is van mening dat deze reserve nodig is voor nog slechtere tijden. Linthorst daarentegen vindt dat deze reserve ais pure winst moet worden aangemerkt en dus terug moet vloeien naar de gemeenten. Hij vond de andere gemeenten aan zijn zijde. De meevallers voor het GEB komen juist in een periode waarop door onthullingen van Het Vrije Volk beken.d, is ge worden dat op~de stadsverwar ming veel grotere verliezen worden gemaakt dan was be groot. De eerdere meevaller van 18 miljoen vloeit voort uit betere bedrijfsvoering in het lopende jaar. De nieuwe 11 miljoen gul-, den is een bezuinigingsresul-;' taat over het vorige jaar. GEB-directeur Zandbergen jntkent dat de 39 miljoen gul den in de pot van: het EZH ge heel is ontstaan door bezuini gingen op de produktiekosten. "Zeker de helft van die mee valler is veroorzaakt, doordat de kolencentrale in Dordrecht en andere investeringen niet zijn doorgegaan. ROTTERDAM Met de aanhouding van een 29-jarige vrouw uit Rotterdam is de po litie op het spoor gekomen van een 19-jarige inbreker. Hij heeft bekend voor ongeveer 600.000 gulden aan goederen te hebben gestolen. De man, die al vastzat wegens een: andere zaak en schoon schip wilde maken, heeft vanaf '81 in to taal US inbraken gepleegd ih Rotterdam. De 29-jarige vrouw werd aangehouden omdat ze che ques had verzilverd die uit een woning aan de Zwarte Paar denstraat waren gestolen.Ze had de cheques gekregen van een 33-jarige vrouw, die ze op haar beurt weer van de 19-jari- ge man had ontvangen. (Van SCI van het F hervi dat v mer dag i kan 1 ruim gen. ren t van waar zoude met dens. Vai duurt geen Rijk dels inged wordi moet keure Er der a gezas trimo Rotte jectie te dri rond gaten ROTTERDAM Film In ternational is weg uit 'Rotter dam. Samen met Fugitive Ci nema Holland heeft de Rotter damse importeur en producent van kwaliteitsfilms zich per 1 mei onder de naam Centrum voor Cinematografie in Am sterdam gevestigd. Een vertragende factor is ook dat minister Van Aarden- ne (Economische Zaken) niet zelfstandig een beslissing wil nemen over steun aan Wilton. Van Aardenne wil zich eerst verzekeren van steun van het kabinet. Joop; R. een.soort melkkoe- De of de fiscus meldde." Rotterdammer knoeide er in Mr. Schoonaard zei zijn efs de boekhouding lustig op los, te moeten beperken, omdat er bij, voorbeeld door reguliere door allerlei omstandigheden uitgaven tweemaal te boeken. inmiddels twee jaar zijn ver streken. Hij uitte ernstige be denkingen tegen een door raadsman mr. Chr. Veen voor gestelde alternatieve straf, waarvóór als diehstverlenings- project aan één of andere vorm van jongerenwerk was gedacht. „Dat lijkt me onder de - gegeven omstandigheden geen gelukkige keuze", merkte rechtbankpresident mr. W.D. Meeter op. De rechtbank zal op - 9 mei uitspraak doen. gon in de loop van 1979 met het verduisteren van gelden voor privé-doeleinden. Hij volstond aanvankelijk steeds met enke le honderden gulden, maar naarmate de tijd verstreekt werden die bedragen als maar hoger. Controle was er niet of nauwelijks, omdat de Adminis tratie Welzijnszorg belast met één en ander met een grote achterstand worstelde. De stichting" Zonnehoek. die subsidies en bijdragen van on der meer het- ministerie van Justitie, de Sociale Dienst, di verse gemeenten en- enkele speciale fondsen ontving, was volgens mr. Schoonaard voor (Van een onzer verslaggevers), ROTTERDAM Smijten met geld was zo'n beetje dage lijks werk in het inmiddels op geheven tehuis voor problema tische jongeren „Zonnehoek" te* Rotterdam. In circa drie jaar tijd verduisterde direc teur-coördinator Joop R. (46) ruim 400.000 gulden om dit geld voor het overgrote deel door te spelen naar. enkele „pu pillen", die er met de aankoop van drugs, gokken en andere zaken goede sier van maakten. - „Ondanks - deze - gebeurtenis sen vind ik mezelf nog steeds één van de betere maatschap pelijk werkers", zei Joop R. gisteren bij - de rechtbank. Dit als reactie op de - stelling van officier van Justitie mr. J. Schoonaard, dat de man volko men ongeschikt' voor dit werk is gebleken. Kaast een gevan genisstraf van negen maanden (waarvan vierr voorwaarde lijk) eiste mr. Schoonaard dan ook, dat de Rotterdammer een verbod wordt opgelegd zijn be roep gedurende een door de" rechtbank vast te stellen perio de uit te oefenen. Joop R., die zich veel meer hulpverlener dan directeur voelde en ook zo handelde,- be- inlichtingen- spoorkaartjes bureau uitgang ingang Nadat'de affaire uiteindelijk aan het licht was gekomen, was de ontslagen"Joop R. een „privé-huis voor' de opvang van jongens" gestart. Reactie van mr. Schoonaard: „Dat was gewoon een schandknapen-bor deel. De jongens ontvingen hiet 'clanten. Zij moesten van de verdiensten 40 A 50 percent aan R. afdragen. Inkomsten, die deze man niet bij het GAK ROTTERDAM De ver warring over grafische symbolen die bij brand moeten aangeven waar men kan ontsnappen, is groot. Waren de woorden UIT en NOODUITGANG in het verleden duidelijk, sinds er in Europees ver band gebruik wordt ge maakt van plaatjes is de herkenbaarheid bedroe vend. Weliswaar is het taalprobleem opgelost, maar herkent men niet de betekenis van de zoge noemde pictogrammen. Een onderzoek bij de-Ne derlandse Spoorwegen gaf een zeer bedroevend resul taat te zien. Wat stellen die rennende mannetjes en vallende bakstenen voor? vroeg men zich af. Is dat "richting atletiekstadion"? Of moet men per definitie gaan hardlopen als er brand is? Is de rechthoek met een pijl eronder, werd .bagage- bagage- geen doorgang fietsen kluizen verzending verzending gevraagd, een verzoek voe- Tijdens het congres, ten te vegen, of geeft het de kwam naar voren dat het richting van een brieven- gevaarlijkste bij brand de bu3 aan? Als jé in een bran- rook is. Bij 90 procent van dende omgeving bent, waar de branden komt rookver- kijk je dan naar uit? spreiding voor. Het opmer- "Het menselijk gedrag kelijke is dat, hoewel ln 46 bij brand" was één van de procent van de gebouwen aspecten die gistermiddag waar brand was een nood- aan de orde kwamen bij uitgang aanwezig was, hier het congres '"Ontsnapping slechts sporadisch gebruik aan brandramp" in Rotter- van werd gemaakt (3%). dam. Ir. L. Haffmans, een Enkelen (2%) verlieten het van de onderzoekers die gebouw via een raam maar heeft meegewerkt aan het de overgrote meerderheid lijvig rapport over gedrag (95%) ging via de normale bij brand voor de Stichting uitgang naar buiten. Bouwresearch, was onom- Het aantal slachtoffers wonden in -zijn mening bij branden dat direct door over de modegevoelige pic- rook valt mag volgens de togrammen: Dé veiligheid onderzoeker worden ge- is er niet mee gediend. schat op meer dan 50%. De plaat: volgc: Shell walt 1 plaat) clale i van h de Be drijve Vul in. knip uit en stuur op in een open envelop naar Het Vrije Volk. afd. Oplage Zaken. Antwoordnummer 1579.3000 VB Botterdam. De postzegel betalen wij. Red 1982 vaart over d het o[ houd der dr Voorn fiasco ogen lichter materiaal. Bovendien zullen onder sommige huizen nieuwe funderingen moeten worden aangebracht. Gemeen tewerken -schat1 de kosten op ruim; een miljoen gulden. De 'vraag is echter wie deze maat regelen moet betalen. Tot nu toe hebben zowel de gemeente Rotterdam als het waterschap Delfland iedere aansprakelijk heid afgewezen. over vijf jaar zijn," aldus een woordvoerder' van' Gemeente werken. Volgens hem ontstaat dan wel een zeer gevaarlijke 'situatie)' "Waarschijnlijk zullen de be woners de huizen dan direkt moeten verlaten." Er zijn mogelijkheden om; het gevaar te keren. De zware grond van de kadé zal dan ver vangen moeten worden door op de Kade zou worden aange legd. Aan de-hand van oude foto's én metingen bleken de huizen aan'de noordkant, één zelfs 2,35 meter, te zijn opgescho ven. De deelgemeente Over- schie heeft inmiddels de bewo ners ingelicht. r~; Onduidelijk is nog op welke 'termijn de palen zullen bezwij ken. "Dat kan morgen, dat kan codöHA

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 2