Dag van de arbeid in Weenahal Veel dans en muziek bij Turks kinderfeest Brand door kortsluiting - Kortaf Vlag in top op Dag van Arbeid Zuid organiseert zeskamp voor vrede; Kunststichting zet Antillen In de zon Politie maakt ook brokken lil r -H 5 1 8 1 WÈmFm WS '^iffflll# Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM In de middaguren is het warm en stoffig, rond de grote tent van Schiepop '84, op een oefenterrein van SVV in het sportpark Harga. Buiten tref ik één van de organisatoren, zittend op de motorkap van een auto, een biertje in de hand, schijnbaar lusteloos genietend van de zonnestra len. Mismoedig haalt hij zijn schouders op, ge vraagd naar de stand van zaken bij het festival. 300 koppen Climax De reggae- band Basy speelt lekker in het gehoor liggende, dansbare muziek, waardoor het publiek zich gewillig liet meesle pen. Het Schie- popfestival had deze keer een vredig ver loop, anders dan de voor gaande edi tie. 7mm «1. Twee Neder landse en twee Turkse kinderen krijgen uit de handen van wethou der Luub Hafkamp een exem plaar van het nieuwe boekje „Tur ken onder anderen". Originele Turkse mu ziekinstru menten be geleiden het gezang van het kinder koor, dat het bevrijdings feest opluis tert. Straatthea ter Cursus Nieuwland Oost Verkeer HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANDAG 30 APRIL 1984 iS-j^ykty&(ï >>r«*V -icv.r-./*'<■'-:'/(<r U^i&' Schiepop in ban vanj ah' en 'fight for your right "De tent moet vanavond wel barstensvol zitten, willen we nog quitte spelen. Het is niks tot nog toe. Veel te weinig mensen. Waar het aan ligt? Ik denk dat het festival een slech te naam heeft overgehouden aan de vechtpartij van vorig jaar." Binnen klinkt op dat mo ment een stevig rock and roll- deuntje van één van de Schio- damse bands, die het zaterdag- middagprogramma bevat. In de tent tien, misschien twintig mensen. De avond ervoor, met een programma vol populaire na men, trok Schiepop 500 bezoe kers, meldt Radio Rijnmona. Anderen menen dat het er nog geen 300 waren. De new-wave van The Meteors uit Engeland, de Nederlandse rock van VOF De Kunst, ze konden het festi val niet maken. Nu de Schie- damse pop zaterdagmiddag ook niet het gewenste succes brengt, is alle hoop gevestigd op de "reggae-night", het sluit stuk. Ik zet dit verslag die avond rond negen uur voort. Juist wordt de band Easy voor het eerst in dè spots gezet. Een kleurrijk plaatje. Geheel in de stijl van dé reggae, de muziek van "jah" (god) en "fight for your right", overheersen de SCHIEDAM Door kort sluiting is gisterochtend brand uitgebroken in een woning aan de Galileistraat. De kortslui ting ontstond in de slaapkamer van de 14-jarige zoon des hui zes. Voordat hij was gaan sla pen had hij een apparaatje, warmee hij een radiografische auto kan besturen, op het licht- net aangesloten om het op te laden. Door de kortsluiting sloeg ;een steekvlam uit het appa raatje, die een bankstel in vlam zette.- Spoedig stond de hele slaapkamer in brand. De jongen is uit zichzelf ontwaakt en heeft zijn kamer tijdig kun nen verlaten. Wel moest hij met zijn. moeder door omwo nenden naar het Schieland-Zie- kenhuis worden gebracht, we gens ademhalingsproblemen als gevolg van een enorme rookontwikkeling in de wo ning. De brandweer was het vuur snel meester. De woning heeft grote waterschade opgelopen. Moeder en zoon konden na een kort bezoek aan het ziekenhuis weer huiswaarts keren. kleuren rood, geel en groen. De nationale kleuren van Jamai ca, het eiland in de Caribische Zee waar de reggae volksmu ziek is. Ook in het publiek, dat op nieuw tot zo'n 300 koppen is uitgegroeid, zijn rood-geel- groerie wollen mutsen aan te treffen, alsmede vergelijkbare truien en T-shirts. De tent is voor ongeveer éénderde ge vuld. Iedereen is keurig aange schoven (staand) in de rich ting van het podium, dus als je tussen de achterste mensen gaat staan en niet over je schouder heen blikt lijkt het lekker druk te zijn. Leuk voor het publiek is dat do organisatie een dag eerder nog een "lichtkrant" heeft ge huurd, van een man die zijn produkt bij de ingang van de tent kwam aanbieden. De licht krant, een smalle bak met een lengte van een meter of vijf, hangt boven het podium. Tel- kens kun je er de titel op lezen van het nummer dat de band speelt, afgewisseld,met een herhaling van de-naam van de band. Easy speelt lekker in het ge hoor liggende, dansbare mu- ziek. De ritmes'variëren van rustig tot iets minder rustig. Echtwild wordt reggae-mu- ziek nooit, in overeenstem ming met de heupwiegende, jaknikkende Caribische aard. Een beetje draaien met je hoofd onder invloed van wat Jamaicaanse rum,.onder een warm, tropisch zonnetje. Wel begrepen door de Schiedamse reggae-liefhebbcrs, die zich za terdagavond gewillig laten meeslepen. Het programma werkt zoet jes aan naar een climax, ge symboliseerd door Desmond Dekker, door de organisatoren aangekondigd als "een oude rot uit het vak". Easy maakt rond elf uur plaats voor de Jah River Band, de Nederlandse begeleidingsgroep van Des- mond Dekker, die oen paar da gen lang op diverse plaatsen in Nederland met de Jamaicaan op het podium staat. Voordat Dekker zelf ver schijnt maakt Delroy Williams zijn opwachting, bekend van het lied "down to the boon docks". Willi'ams, gekleed in een keurig wit pak met een zwart hoedje, maakt het pu bliek zingend warm voor de "super star". Al is Schiepop '84 niet dat onvergetelijke, druk bezochte festival geworden wat het graag had willen zijn, Dekker zal een waardig ont- ROTTERDAM Voor de tweede maal -vieren FNV, CPN. PSP, PPR en PvdA in Rotterdam gezamenlijk 1 mei, de dag van de arbeid. Centraal staat de linkse samenwerking en solidariteit. Dat zullen ook de thema's zijn van de toespra ken van o.a. Jaap van der Scheur en Hans Boswinkel en de optredens van de koren van het NIVON en de Stem des Volks. Maar niet alleen socia listisch geluid zal klinken op de dag van de arbeid. Ook het salsa-orkest Bess, het dansor- kest ROHA en de muziekgroep Diskus zullen op 1 mei optre den. De dag begint al vroeg. Om half negen 's ochtends is er een herdenking bij het Spiekman monument aan het P.C. Hooft- pleln in Spangen, waar burge meester Bram Peper een toe spraak zal houden. Om elf uur is er een samenzang in wijkge- bouw de Larenkamp met het NIVON-koor. Op het program ma staan uiteraard socialisti sche liederen. Om twee uur be gint in de Weenahal een the maprogramma over 'werken, niet-werken en sociale zeker heid'. Vanaf het Schouwburgplein start om zeven uur 's avonds een demonstratieve optocht onder muzikale begeleiding van het orkest De Ouwe Be3. De tocht gaat via het Oude Westen naar de Weenahal. In deze hal begint om half acht het avondprogrammadat duurt tot een uur 's nachts. Naast het programma op het podium bledtde Weenahal op 1 mei tal van stands, markt kraam.,"jes en terrassen. De ,/N.gang is 's middags gratis. De toegangsprijs voor de avondbijeenkomst bedraagt vijf gulden. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de organiserende partijen en aan de zaal. Zij die de 1 mei viering niet kunnen bijwonen, kunnen toch een ge deelte van het programma vol gen. Radio Rijnmond zal, ais de minister .toestemming geeft, :'s middags van twee tot vijf uur een rechtstreeks pro gramma vanuit de Weenahal verzorgen. haal krijgen. Het publiek werkt volop mee en als Desmond Dekker na een half uur Williams vrolijk het podium ophuppelt, kan de avond voor de toeschouwers niet meer stuk. Uitbundig wordt de kleine neger met zijn zuivere, krachtige stem van zijn eerste tot zijn laatste nummer met dans, applaus en gejuich gehuldigd. Dekker zelf. bijna 35 jaar oud, ontpopt zich als een "entertainer" die grote indruk maakt met zijn grappi ge voorkomen (onder zijn pet je, dat het model van een halve voetbal heeft, blijven pretogen en een gulle lach de hoofdrol spelen) en zijn atletische be wegingen. Net als in het Veronica-ra- dioprogramma Countdown-ca- fé, waar Dekker vrijdagavond te beluisteren was, beëindigt hij zijn show met een lange 'uitvoering van "The Israeli tes", waarmee hij in 19G9 voor eens en altijd scoorde (miljoe nen exemplaren werden over de hele wereld verkocht). Tientallen zingen uit volle borst mee, sommige blijven zelfs zingen als de band haar spullen afbreekt, de tent rond half één in de nacht leeg stroomt en Desmond Dekker alweer op weg is naar zijn Rot terdams hotel. De organisatoren hebben de balans dan al opgemaakt. Met een totaal bezoekersaantal dat nog onder de 1000 blijft kan het verlies wel eens 4000 gulden groot worden. Zij (zes jonge renwerkers van diverse Schie damse centra) vrezen, on danks diverse garantiestellin gen,- persoonlijk voor honder den guldens in het schip te zit ten. Uiteenlopende vermoedens over de matige opkomst doen de ronde. "De tent lag te ver buiten het centrum", "de reg gae sprak alleen een klein, se lect publiek aan", "we hadden geen echte publiekstrekker op het programma", "VOF De Kunst trad te laat in de avond op" enzovoorts. Of Schiedam nu van zijn enige popfestival wordt beroofd, blijft een open vraag. Écn enkeling durft te zeggen dat "we het volgende keer weer anders aanpakken". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee dagen lang heeft de Turkse gemeen schap in Schiedam het feest van de bevrijding van Turkije in het jaar 1920 gevierd, met allerlei activiteiten voor en door Turkse kinderen. Eén middag in het Passage-theater was niet voldoende om alle be langstellenden mee te laten vieren, zodat hetzelfde pro gramma zowel zaterdag- als gistermiddag werd uitgevoerd. Al weer voor het negende achtereenvolgende jaar eerden de Schiedamse Turken de de mocratie en de vrijheid in het Passagetheater. De organisa tie was in handen van de zes Turkse leerkrachten, die aan een aantal Schiedamse scholen Turkse kinderen les geven in de moedertaal en de eigen cul tuur. De kinderen werden dan ook per school uitgenodigd, met hun ouders. Zij kregen een middagvul- lend programma voorgescho teld, dat muziek, dans en spel letjes bevatte. Zo werd in een quiz de culturele kennis van enkele jonge kandidaten ge toetst. Tussen de bedrijven door werden Turkse liederen gezongen door een kinderkoor, dat wekelijks op woensdag middag in de Schiedamse scholen oefent. Zaterdag kreeg het feest een bijzonder karakter, vanwege de overhandiging van de eer ste exemplaren van het boekje "Turken onder anderen". Dit is een uitgave in een serie, die di verse groepen buitenlanders belicht die in de loop der jaren naar Nederland zijn gekomen. De boekjes worden vooral ge bruikt in het onderwijs, waar Nederlandse leerlingen iets kunnen leren over hun buiten landse klasgenootjes. Na een korte toespraak van de schrijver, Ruud Spruit, overhandigde de Schiedamse wethouder Luub Hafkamp en kele exemplaren aan twee Ne derlandse en twee Turkse kin deren, onder luid applaus uit de volgepakte zaal. Terwijl het feest in de zaal vervolgens vol op werd voortgezet werd in een bijzaaltje nog een kleine receptie gehouden rond het verschijnen van het boekje. Twee acteurs van het Rotterdamse Krochttheater zijn donderdag tjd£ ns de koopavond her en der in het Schie damse stadscen trum aan te treffen. Op verzoek vah de winkeliersverenigin gen zullen zij straattheater op voeren, voor de ogen van het win kelend publiek. Ze spelen delen uit hun voorstellingen "de Verzamelaars" en "de Hamletma- chine". Eerder de den zij reeds straattheater in Schiedam uit het stuk "Diplomatieke vergissingen". De cursus Vrou wengeschiedenis in het ontmoetings centrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62 wordt herhaald, vanwege de grote belangstelling. De cursus is verspreid over drie avonden, waarbij verschillen de thema's cehtraal staan. De data zijn 11, 18 en 25 mei. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij Barrika, tel. 734545. De maandelijkse bingo avond van wijkvereniging Nieuwland wordt donderdag gehou den in de grote zaal van diensten centrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan. Het is de laatste bingo van het sei zoen. De aanvang is 20 uur. Er wordt gespeeld In zes ronden, waarbij een bingo lot een gulden kost. Ouderen in de wijk Oost kunnen don-' derdagmiddag in ,-v het clubhuls post terecht voor eün cursus bloemschik- ken. Deze cursus zal voortaan «ke eerste donderdag van de maand wor den gehouden. Be langstellenden moeten zich van wege de beperkte deelname tevoren opgeven. De aan- vang donderdag is-s,- 13.30 uur. 2 In verband met de aanleg van gaslei dingen In Kethel- Noord is vanaf morgen een aantal straten in die wijkpp voor weggebruikers-, afgesloten. Het be treft de Joppelaan, de Kerklaan en de. Polderweg. De stremming duurt vermoedelijk tot 21'v juli. Vla oranje'bor- -: den worden omlei- dingen aangege- ven. Fietsers kun nen wel door de af- -• - gesloten straten. ;t SCHIEDAM Tra ditioneel worden vanuit de Partij van de Arbeid diverse activiteiten georga niseerd om de in ternationale Dag van de Arbeid op 1 mei te vieren. Over dag hebben de feestelijkheden vooral een ont spannen karakter, 's avonds is het de politiek wat de klok slaat. De organisa tie in Schiedam is in handen van de stichting De Eerste Mei, waarin Arie Vertinde, Wim Huisman en Hans van der Vlist zitten. Het volledige pro gramma van mor gen is als volgt: 10.30 uur verzame len bij de Ssluis aan de Hoofd straat. Na een kop koffie varen de aanwezigen naar de Oolevaarsbrug achter het stadhuis aan de Markt. 12.00 uur voor het stadhuis wordt de vlag gehesen. 14.00 uur Voetbal- westrijd tussen een elftal uit de Partij van de Arbeid en een elftal van De Trechter, op het terrein van SVDPW stan de Sportlaan In het Hargapark. In zet Is de "meibo kaal". In de pauze wordt een boom- zaagwestrijd ge houden. Het avondprogram ma vindt In zijn ge heel plaats in wijk centrum Nieuwland aan het Wibaut- plein: 19.30 uur Zaal open i 20.00 uur toe spraak voorzitter 20.10 uur toe- spraak burgemeesy ter R. Scheerés van Schiedam flj. 20.30 uur muziek van Schiedamse i.".""" groep Translators, bestaande uit Peter Frings. Ton Bos- boom en Reqé Moscou. \-<y, 21.00 uur toe-, spraak van Andrè. ,1, van der Louw,:, voorzitter van de Rijnmondraacfr Van der Louw zal met name spreken over de solidariteit - tussen de mensen mét en de mensen zónder werk. SCHIEDAM - Een zeskamp voor de vrede staat op het programma voor zaterdag 5 mei (be-f vrijdingsdag), geornji ganiseerd door het clubhuis- en op bouwwerk in Schle- dam-Zuid. Ook In eerdere jaren is zo'n zeskamp ge houden, die de meest uiteenlopen de wedstrijdsoor ten kent. Zo zullen de deel nemers elkaar kun nen bestrijden op de zeephelling, op een hindernisbaan, in het kussenvech- ten en dergelijke. De zeskamp vindt plaats aan de Westfrankenland- sedijk, tegenover Zwembad Zuid bij clubhuls De Dijk. De aanvang is 12 uur. De organisatoren van de zeskamp voor de vred'é'wil-' len eraan bijdragen' dat de herinnering aan de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog voortleeft. Zij ho-" pen dat mensen zo worden gewaar schuwd tegen "een dreigend, nieuw oorlogsgevaar". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse Kunst stichting gaat haar activiteitenaanbod uitbreiden. In café Quibus zal op een vijftal woensdag avonden geduren de de maand mei "landenavonden" worden gehouden. Tevens vraagt de stichting het pu bliek om zelf met een toepasselijke bijdrage te komen. Woensdag 2 mei (overmorgen) wor den de Nederland se Antillen In het zonnetje gezet. Een week later staan Rusland en Ameri ka centraal, öp 16' mei Nepal, op' 23 mei Kenya eh bp 30 mei, tenslotte,"' Holland. Tijdens de Antillen-- avond worden An tilliaanse hapjes uitgedeeld, muziek uit die streek live. opgevoerd en dia's vertoond. VLAARDINGEN Bij de Vlaardlngse politie gebeuren heel wat kleine on gelukjes die op vro lijke wijze In het korpsblad worden vermeld. In de rubriek "Er wordt getokt dat..." wordt in het laatste nummer smakelijk verteld over twee Vlaardlngse recher cheurs die voor een onderzoek naar het hoofdbureau moes ten In Rotterdam. In de buurt van het Haagse Veer kon den zij aanvankelijk geen parkeerplaats vinden voor hun auto, Na lang zoe ken vond hot re chercheursduo een vrije plek. Enige uren later kwamen zij terug en en za gen tot hun schrik dat de auto, een dienstvoertuig nota bene, spoorloos was verdwenen. Hun Rotterdamse collega's hadden de auto wegge sleept, zo bleek, omdat de parkeer plaats alleen be doeld was voor trouwauto's en dus niet voor politiewa gens. Tegen beta ling van ƒ200 boete konden de Vlaar- dingers hun auto terug krijgen. Verder verhaalt de rubriek over een praatgrage dame in het korps die al "tokkend" vergat haar flets voor het bureau op slot te zetten. Een uit het bureau vrij gelaten arrestant was zo brutaal om het rij wiel te gappen. Toevallig keek de eigenaresse naar buiten en zag het gebeuren. Pas In Schiedam konden agenten de man weer arresteren, y- En als uitsmijter——^- prijst "Er wordt ge tokt dat..." de vriendelijkheid van alle korpsléden.' Een brigadier In burger rijdt met s zijn eigen aüto over* straat en ziet twee-1 agenten, eveneens" in burger, op het fietspad. Zwaaiend en roepend rijdt de* brigadier voorbij,. De twee diëtist-.. 1. kloppers op de "'j:;.";" fiets gebareft vrleo-^ delijk terug maar v '>Y zien tot hun ont-",rï j steltenis débriga-YT":' dier bovenop een voorganger knallen. - De beste man had al zwaaiend en roe- - pend geeft QQQ& voor het verkeeiv *1^ De twee colleges v*'Ü reden opqiëüwtyrp^ lijk zwaalénd langs, zo meldt dë*schrij-t'ix-' ver van dit'amü- ?y,'J santé korpshieuws"

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1