Bodemrapport: spelen in polder riskant Niet meer doorzakken JONGEREN BOUWEN ZELF HUN KANO'S Meer betalen asni bijstandsuitkering Bedrijven zamelen chemisch afval in Opening wielerbaan 'geweldig'gevóél Aantal banen blijft gelijk Gastvrijheid gezochtv!:'!:'!!! Kortaf WÊm Ïhet vrije volk (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, Schie dam zal weer gaan groeien. Volgens bere keningen van de ge meente zal de stad in 1990 ongeveer 73.500 in woners tellen. Dat is on geveer 3500 meer dan er eind vorig jaar bij de burgerlijke stand ston den ingeschreven. Voor al de nieuwbouw, ge schat op 650 tot 700 wo ningen per j aar, zorgt voor de bevolkings groei.; Doorzakken is er niet meer bij op de Koe- marktbrug, binnenkort. De- se maand wordt de rij weg met een kleine meter verbreed. Het smalle wegdek werd eind vo rig jaar nog dooreen vrachtwagen chauffeur ge bruikt als ex cuus voor een merkwaardig ongeval. De man schoof met zijn com binatie (met een lading alu minium) over de stoeprand heen en zakte met een daver ende knal door het houten fietspad. Dat leverde een ga pend gat van vijf bij ander halve meter op. Ten gunste van de verbreding van de rijweg worden fiets pad entroittoir nu iets smaller gemaakt. De werkzaamhe den wórden vermoedelijk op 25 mei af ge rond. Mef "gemengde gevoelens"^ opende wethouder Luub Haf-- kamp (foto) gisteravond de wié- 1 lerbaan in sportpark Harga. Canadees Taxaties WOENSDAG 9 ME11984 voor 90 procent»» door het rijk wordt betaald en vooc-,10 procent door de gemeente. De ge- meente moet dus steeds meer bijdra-^ Ook kan worden geconcludeerd dat de groep langdurig werklozen steeds groter wordt. Veelal komt iemand pas de RWW, na enige M Jaren WWV of WW fe te hebben ontvan- Mó gen. SCHIEDAM Van alle uitkeringsge rechtigden komt eèn steeds groter aantal In de Rijks- groepregeling Werkloze Werkne mers (RWW) te recht. Terwijl het aantal uitkerings gerechtigden in Schiedam in een jaar tijd met onge veer 700 is toege nomen, is het aan tal RWW'ers opge lopen met een klei ne 1000. Dat blijkt uit cijfers van de Gemeente lijke Sociale Dienst. In het eerste kwar taal van dit jaar is het aantal uitke ringsgerechtigden tot 5529 gegroeid. Dit cijfer zegt overi gens weinig over de omvang van de werkloosheid, om dat niet alle werklo zen automatisch bij de Sociale Dienst terecht komen. De enorme groei van het aantal RWW'ers Is wel van direct belang. De RWW is een bij standsuitkering, dié niet. Alleen als ze toevallig een kluitje aarde in hun mond krijgen waar bijvoor beeld net veel cadmium In zit." Cadmium is, naast olie, in te grote concentraties in de grond aanwezig. De rappor tage van de Wetenschapswin- kei wijst erop dat in elke kilo grond ,57,6 milligram Cad mium en 5050 miligram olie zit. Volgens normen in de In- terlmwet Bodemsanering geldt een maximum van 20 miligram Cadmium en 5000 miligram olie per kilo grond. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM,Het is on verstandig om kinderen van het; woonwagencentrum aan dé Schiekade te laten spelen in de aangrenzende Oostabts- poldcr. Het havenslib dat' in diverse! putten in die polder worden gestort bevat te hoge concentraties giftige stoffen. De hoeveelheden Cadmium en olie zijn zelfs dusdanig hoog, dat de grond in de pol der eigenlijk gesaneerd zou moeten worden. Tot. die conclusies kómt de Wetenschapswinkel Delft, on derdeel van de Technische Hogeschool, na het bekijken van gegevens over het ha venslib in de Oostabtspolder., De Wetenschapswinkel was daarom enkele maanden ge leden gevraagd door bewo ners van het Schiedamse woonwagencentrum en bewo ners van de Rotterdamse wijk Ovérschie, die respectie velijk ten,oosten en ten wes tenvan die polder wonen. De woonwagenbewoners zijn zeer ongerust over het storten van havenslib. „De dichtsbljzijnde put ligt hoog- De Wetenschapswinkel be veelt een goede afsluiting van de Oostabtspolder aan, om te verhinderen dat kinde ren het terrein betreden. Om dat de Oostabtspolder Rotter dams grondgebied is kan de gemeente Schiedam hier niets aan doen. Toch is er wellicht een taak voor Schie dam weggelegd. Van de Vus- se (gezondheidswinkel): „Als je de polder afsluit, wat het verstandigst is; zou het wel zo aardig zijn dat je de kin deren vervangende speel ruimte biedt." uit tweehonderd meter van het centrum verwijderd. On ze vrees is dat dat onze ge zondheid aantast. Op het cen trum klagen opvallend veel mensen over oog- en hoofd pijn. Die ervaring hebben de bewoners van Overschie ook," aldus enkele bewoners van %het woonwagencentrum aan de Schiekade. Hun vrees wordt in een rapportage van de Weten schapswinkel Delft echter niet bevestigd. De Weten schapswinkel vindt het "te riskant om zo'n verband te leggen," aldus drs. A. van de Vusse. „Je zou .pas wat van effecten op de gezondheid kunnen zeggen ais je langdu rig veel mensen onderzoekt en hun klachten inventari seert.Zelfs dan blijft het maar statistiek." Wel schrijft de Weten schapswinkel dat "er geen ri sico-vrij leven mogelijk, is" op het terrein waar de putten staan. Van de Vusse: „Kinde ren die óp het terrein spelen lopen de kans dat ze teveel giftige stoffen binnen krijgen. Maar vanzelfsprekend is dat ling voor chemisch' afval. Vanaf het' Schiedamse inza melpunt zullen de ingeleverde midde len worden afge voerd naar de Af valverwerking Rijn mond (AVR) in Ro zenburg. Daar wordt het afval ver nietigd.- Van Heekstraat 15. Boeren In en rond Schiedam zijn af zonderlijk aange schreven om van die kans gebruik te maken. Het gaat om een landelijke actie, die door het rijk wordt gesteund. Er is nog geen goede rege- SCHIEDAM Chemisch afval, zoals landbouwgif en dierengenees- middeien, kan apart bij de Open bare Nutsbedrijven worden ingeleverd. Op woensdag 23 mei houden de ONS een inzame ling bij het ONS- gebouw aan de Schiedam zal De afdeling Sociografie ver wacht dat de eerstkomende ja ren het aantal inwoners nog verder, zal dalen. Een daling werd zo'n twaalf Jaar geleden ingezet. Aan het begin van de zeventiger jaren telde de stad nog ruim 83.000 Ingezetenen. Eind .1983 werd da "magische" grens van 70.000 inwoners ge passeerd.. Als'voornaamste, reden, voor de daling vanhet inwonertal wordt de achterblijvende nieuwbouw in de zeventiger ja ren gezien. Uit de cijfers blijkt dat de mensen, die Schiedam de rug toekeerden naar nieuw bouwwijken, in steden als; Ca- pelle aan den IJssel en Spijke- nisse zijn verhuisd. Met haar prognoses is Schie dam veel positiever dan; het Openbaar Lichaam Rijnmond dat ook in het koffiedik heeft gekeken. Rijnmond komt tot de slotsom dat Schiedam over zes jaar ongeveer 70.000 inwo ners heeft; Het inwonertal zal de komende jaren wel eerst on der de 69.000 mensen komen. "Wij vonden die prognose te pessimistisch," zegt drs. A. W. Kalis vaart van de afdeling So ciografie. Deze afdeling heeft al de cijfers over de bevolking verzameld in de Sociaal Geo grafische Schets 1983 die on langs is verschenen. "Wij den ken dat er véél meer gebouwd gaat worden dan Rijnmond voorspelt," zegt hij. Het Open baar Lichaam denkt dat Schie dam jaarlijks zo'n 350 wonin gen uit de grond stampt. De gemeente gaat er echter van uit dat ook zonder rijks- steun, dus buiten het zoge noemde eontigent om, nieuw bouw zal worden gepleegd. Een voorbeeld daarvan is het Schienokó-gebied waar eerst gemeentewoningen met rijks-! steun zouden verrijzen maar waar nu een particulier aan het werk gaat. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het werkge legenheidsbeleid van de ge meente begint enigszins haar vruchten af te werpen. Deze conclusie kan verbonden wor den aan. de Sociaal Geografi sche Schets die-onlangs is ge publiceerd. Volgens de onder zoekers van de afdeling Socio-: grafie zal het aantal arbeids plaatsen rond de 24.000 blijven hangen. De daling van de afge lopen jaren zal zodoende wor den gestopt. De wat vrolijker kijk óp de gang van zaken is ondermeer te danken aan meer arbeids plaatsen in de kantorensector. De gemeente verwacht hierin een stijging van het aantal ar beidsplaatsen met 1200. „Dat is gebaseerd op de kan toorruimten die nu en in de ko mende jaren beschikbaar ko men", zegt drs. R. P. Wark van de afdeling Sociografie. Vergeleken met '71 is het aantal arbeidsplaatsen in Schiedam tot '81 gedaald met 7000. Het - spreekt welhaast voor zich dat de scheepsbouw in ongunstige zin wat de grootste teruggang betreft mét de eer gaat strijken. Van 1977 tot 1981 daalde in deze sector het aamtal arbeidsplaatsen met 2655. De totale daling bedroeg in deze. periode 3135 arbeids plaatsen. De onderzoekers gaan ervan uit dat Schiedam er jaarlijks tot 1996 5000 vierkante meter kantoorruimte bij- krijgt. Op dit moment is er in totaal nog 22.500 meter kantoorruimte in de aanbieding voor de ver huur. Deze laatste "meters" zijn vólgens de gemeente goed voor zo'n negenhonderd ar beidsplaatsen. Tot 1990 zouden er dan nog driehonderd banen bijkomen door nieuwe kantoor ruimten. „Wij gaan er van. uit dat die ruimten inderdaad bezet wor den door bedrijven", zegt on derzoeker Wark. Een voor beeld: van. eengrote kantoor ruimte is het complex Kla verstede dat nu al enige tijd leeg staat. De vooruitzichten om dit binnen afzienbare tijd té verhuren, zijn volgens insi ders goed te noemen. Een groot bedrijf Zou al met de ge meente in onderhandeling zijn. SCHIEDAM "Geweldig" voelde Klaas van der Geest zich gister avond, De voorzit ter van de stichting Wielerbaan Schie dam zag door de officiële opening van de baan door wethouder Luub Hafkamp (sportza ken) de kroon op z'n werk gezet. „Het is allemaal ge lukt," sprak Van der Geest gelukkig. „En dat binnen een maand tijd." „ik wil wel voorzit ter worden maar dan moet die baan wel snel geopend worden," waren de woorden waarmee Van der Geest zijn "functie begin dit jaar aanvaardde. Vanaf die tijd is een team van vrijwilli gers druk in de weer geweest onv de baan op te knappen. Maar liefst acht jaar had de wielerbaan in sportpark Harga stil gelegen. Geen wonder dat bij de renovatie de wor tels van bomen móesten worden weggehakt. „Nu hoeven de ren ners tenminste niet tientallen kilome ters te reizen om op een baan te kunnen rijden," gaf Van der Geest een van de belangrijk ste voordelen die de baan de wielrij ders in de buurt geeft. In de wijde omtrek van Schie dam is er geen tweede wielerbaan te vinden. Het spreekt dan ook voor zich dat de wielrenners zich gisteravond vol enthousiasme op de wedstrijden wierpén die bij wij- "gemengde gevoe- ze van feestviering lens" te openen, tu.4' werden verreden. De wethouder had Het toeval wilde nog een verrassing^ dat wethouder Haf- .voor de stichting - h kamp, die met een wielerbaan in petto. startschot en een De renovatiewerk- "rltje op de home- zaamheden zijn watjw trainer" de officiële de financiën betreft,; handelingen ver- begroot met een richtte, vlak na zijn tekort van 341000 Br~r benoeming als wet- gulden. „Ik kan houder een subsi- geen enveloppe jy die van drie ton met geld uit m'n voor de renovatie zak halen," zei, Haf-;^g van de baan tegen- kamp. „Ik kan, u Héot hield. „Het was een wei verzekeren dat si: van mijn eerste wij er als gemeen-, handelingen als tebestuur alles aan. wethouder. Ik kon zuilen doen om het;. dat bedrag In mijn tekort aan te zuive-., begroting niet ver- ren." Met een tota-; antwoorden. Ik ben Ie begroting van ~,r nu achteraf blij dat zo'n zestigduizend;» f het tot een eigen gulden waren Klaas» initiatief is geko- van der Geest en - men en dat de de zijnen ten slolte- baan toch nog is stukken goedkoper.;»:; opgeknapt," aldus uit dan de drie ton Halkamp ietwat die Hafkamp voor verontschuldigend. het karwei nodig ,;Ls-,- Hij zei de baan met dacht te hebben, - sar ROTTERDAM De AFS Interkultu- rele Jongerenuit- wisseling zoekt voor de week van 2 tot en met 13 okto ber gastgezinnen voor achttien Jonge roensen. De jonge ren komen uit En geland, Ierland, Frankrijk en België en zijn tussen de 18 en 28 jaar oud. Deze uitwisseling wordt gesubsi dieerd door de EG. Overdag volgen de jongeren een pro gramma onder het thema: 'verschillen de aspecten van de Rijn'. Dit doen zij door bedrijven en Instellingen te be zoeken; Van een gastgezin (hieron der worden ver schillende samenle- virgsyormen ver staan) wordt ver wacht dat deze tien dagen onderdak verleent aan één van deze jongeren. Het gastgezin draagt ook zorg voor een slaap plaats en maaltij den,;; •v;;;;:'';;' Het is wel van be- lang dal u egge, kennis van En- ***'$*- gelse taal héét. - AFS betaalt de «s**» reiskosten, verzeg jjgjjg! keringen grammakosten éh; draagt zorg voor dè#*"** begeleidingvan ze jongeren eri hét S?-*» gastgezin, meer informatie wil hebben kan'óellef» schrijvervnëiar Saskia Hermans, Koninginnelaan 9 i'riPSfc Rijswijk. Tel.; 070-901570.iÉSS*; nog naar een binnenschipper die de kano's naar Zuid Frankrijk wil vervoeren. De kano's worden naar Canadees ontwerp in elkaar gezet. Een kenner zal in de vaartuigen een kayak herkennen waarin vroeger de Huron indianen op oorlogspad plachten te gaan. In die tijd was het echter nog een echté dierenhuid waarvan de wand van de kano was gemaakt en niet het hedendaagse hout. "We zijn voorlopig van plan om er ze3 te bouwen. We hebben daarna nog de mogelijkheid om tot twaalf door te gaan," zegt Johan. Al voordat het startsein voor de vakantiereis wordt gegeven willen de jongeren hun kano's ten doop houden. "Ik ben van plan om toestemming te vragen om de kano's te verhuren aan mènséfi die er mee de Schie op willen," doet Johan de jongste plannen uit de doeken, -yv- De ligging van de Doele biedt voor dit plan in Ieder geval een ideale mogelijkheid. Op een steenworp afstand lokt het water van de Schie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het varen blijkt de Schiedammers nog steeds goed in het bioed te zitten. Dé'Jongeren van de St. Joris Doele zijn op dit moment druk bezig met het fabriceren van een tiental kano's.Aan de hand van een aantal professionele bouwtekeningen worden de voor- en achtersteven, de "huid" en de steunbalken van de kano's in elkaar gezet. En tot groot r. genoegen van de jongeren kan dit alles nog met subsidie van hét rijk ook. "Dat is natuurlijk geweldig," meent Johan Janssen, de jongerenwerker in de Doele. "Wethouder Posthoorn gaf ons in het begin maar weinig kans op de subsidie. Hij is er persoonlijk voor naar het ministerie geweest. Uiteindelijk is de toestemming toch gekomen." De jongeren hebben nu.bijna achtduizend gulden gekregen voor de bouw van de vaartuigen. Ook de jongeren van clubhuis De Dijk in Zuid zijn nu in de weer met de bouw van een aantal kano's. ?Het ligt in de bedoeling óm eind juni met de vaartuigen af te reizen naar Zuid-Frankrijk; "Daar vandaan willen we dan Aan de Hand van professio nele tekenin gen worden de kano's door de jongeren zelf in elkaar gezet. De zol der van de Doele is voor dit doel omge bouwd tot werkplaats. Met een de- coupéerzaag wordende vóór- en ach tersteven uit een plaat be- tonplex ge zaagd. "De jongens leren direct hoe ze gebruiksarti kelen in el kaar moeten zet teil," zegt jongerenwer ker Johan Janssen. "In de toekomst gaan we meu belen maken." Vanaf 15 mei wordt de Hoofdstraat tus sen de Willem Brouwersstraat en de Nieuwe Haven afgesloten voor verkeer. Deze 'maatregel geldt al leen tussen 7.00 en 17.00 uur op werk dagen. Ook de'Wil lem Brouwerstraat is vanaf het Wllhel- mlnaplein op die uren niet bereik baar. Bedrijven In de Hoofdstraat kunnen hun pand alleen vanaf de Lange Nieuwstraat bereiken. - Taxateurs zullen de komende maanden de waarde van alle panden in Schie dam bepalen: Die Bij Limburg komen we dan Nederland weer binnen," maakt Johan de route wereldkundig. Het zoeken is terugvaren. Via de Loire richtiug Parijs, daar een dag blij ven hangen en dan verder via dé Seine naar het noorden.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1