vier Sommelsdijksestraat lacht om gemeente SG verbaasd over plannen gemeente rente op die voorwaarden? Klinkt interessant." bondsspaarbank s Ooievaars houden Jeneverstadtoernoól mrnmsmmsmmmm kunstwerken in StedélijtË Vrouwen rukken op in de bouwwereld Bij u in de bujurt is de bank binnen loopafstand Girospaar Extra Rekening kontant en giraal storten f 5.000,- vrij opneembaar per kalendermaand over bedragen boven de f 5.000,-wordt 2% berekend geen minimum of maximum inleg alleen girale opname mogelijk vraag voor meer informatie bij uw kantoor in de buurt Wethouder Herman Posthoorn onderwijs heeft on langs ónder- zocht waar er in het on derwijs be zuinigd kan worden. Inleveren Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER SCHIED AM/VLAARDIN GEN/MAASSLUIS Voor 25 van de 44 personeelsleden van de OBD dreigt ontslag. Alle logopedisten van de Stichting Onderwijs Begeleidings Dienst Nieuwe Waterweg Noord (OBD) moeten in ieder geval verdwijnen wanneer de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hun bezuinigingsplannen doorzetten. g Belachelijk De bewoners van de Som melsdijkse straat vin den het sloopplan van de ge meente "be lachelijk., ,J2ris hele maal geen reden voor de sloop." spaarbank Schiedam WOENSDAG 16 MEI 1S84 HET VRIJE VOLK schiedam bij dat drie vatrtJte^ basisspelers regel- matig uit moesten® komen voor de/iaf tlonale selectmen dus; door (vrij^err varen) jongerjïfepe- lers vervangen wer den. In het komende toernooi zal in twee poules worden ge speeld. De ene J poule is voor ïle ,£f eerste teams, andere voor <f®$ J tweede teamsrOm* ongeveer half zes is de prijsuitreiking. vereniging De v Ooievaars zal met twee teams in het strijdperk treden. Jammergenoeg wist het eerste team van de ver eniging zich afgelo pen seizoen niet te handhaven in de landelijke eredivi sie, de hoogste poule op het ge bied van het rol- stoelbasketbal. Geplaagd door ziektes en blessu res eindigde het team op de laatste plaats. Daar komt SCHIEDAM Tien rolbasketbalteams kómen aanstaande zaterdag uit in het jaarlijkse Jënever- stadtoernooi van Invaliden Sportver eniging De Ooie vaars. Om kwart over tien 's och tends zal het start sein voor de eerste wedstrijden gege ven worden in Sporthal Margriet. De laatste wed strijd Is om onge veer tien voor vijf afgelopen. De Invaliden Sport- Ontslag dreigt voor medewerkers HK len .voor logopedische hulp (hulp bij spraakmoeilijkhe den)'; uit-het pakket van de OBD te schrappen, ómdat deze hulp ook via het ziekenfonds verkregen kan worden. Verder vinden de drie gemeenten dat de kosten van de dienst moe ten dalen, omdat het aantal scholen en leerlingen terug koopt. Het afgelopen jaar werd al flink ingeleverd door de dienst: dependances zijn afgestoten; op salarissen werd gekort; de gemeenten stelden een vacatu restop ln en er is fors ge schrapt in materiaalkosten. Voor Schiedam alleen al bete kende dit in 1683 een bezuini ging van 100.000,--. Onlangs nog peilde Schie dams onderwijswethouder H. Posthoorn waar er gesnoeid kon worden op scholing. „In ieder geval niet op de begelei ding, die is broodnodfg, we wil len er meer van," aldus de schoolhoofden eenstemmig, .Vanavond gaat het voltallige maken ze kapot. Dit is geen be- personeel naar een vergade- zuinigen meer, dit noemen wij ring van het algemeen be- ontmantelen." ?stuur, waarin de drie onder- De gevreesde bezuiniging wijswethouders zitting hebben, houdt verband met de wet op De OBD-ondernemingsraad de Onderwijsverzorging, die stelt dan vragen over de ha- praktisch is goedgekeurd door chëlijke situatie. de Tweede Kamer. De onder- „We zijn ons te pletter ge- wijsbegeleiding komt dan vol- schrokken," aldus verontruste 'ledig voor rekening van het medewerkers van de OBD. „In rijk. Logopedische hulp wordt maart zijn we nog door de niet gesubsidieerd. Gemeenten Vlaardingse wethouder A. krijgen de vrijheid extra sub- Maar leveld gerustgesteld over sidles te verlenen, ons bestaan. Nu blijkt het hak- De gemeenten Schiedam, iblok al klaar te staan, we kun- Vlaardingen en Maassluis wil- hen ons hoofd erop leggen, len echter gelijktijdig met de -Tien jaar werken naar een effi- invoering van de wet hun bij- .ciënte onderwijsbegeleiding dragen verminderen. Ze stel- PCO en KOV; vertegenwoordi gers van alle schoolbesturen van alle kleuter- en lagere scholen. De bijeenkomst is openbaar eri begint om 20 uur in het OBD-pand, Markt 47, Vlaardingen. De drie wethouders waren niet bereikbaar voor commen taar. Ze worden op de vergade ring verwacht. werknemers, die het er niet bij laten zitten. Vanavond begint het perso-' neei aan een serie acties. Aan het algemeen bestuur van de stichting wordt een standpunt gevraagd. In dat bestuur heb ben zitting: de drie onderwijs wethouders mevrouw E. Coe- nen, H. Posthoorn en A. Maar: leveld; de vakbonden ABOP, „En dan deze donderslag bij heldere hemel. Er is geen dis cussie gaande, helemaal niets van dat pl. Dat is de OBD de nek omdraaien door middel van gemeentelijk wanbeleid. Ze vertalen die wet verkeerd. Al die ontslagen werknemers zullen op wachtgeld gezet wor den. Daar schiet je ook niet mee op," aldus de geschrokken SCHIEDAM De Schiedamse kun stenares Marjan Veenman verkoopt van 20 mei tot 7 ju ni kunstwerken in het Stedelijk Mu seum. Haar beken de magisch realisti sche symbolenwerk hangt te koop in het kader van de verkooptentoon stellingen die het museum organi seert voor Schie damse kunste naars. De expositie van 41 tekeningen en olieverfschilde rijen wordt zater dag 19 mei om 16 uur geopend door wethouder, maar tevens familie vriend van de Veenmans, Chris Zijdeveld. Het Ste delijk Museum, J Hoogstraat yi2j ta. 269067 is van L maandag tot en met zaterdag ge opend van 10&t.(aVV 17 uur, zondaïjs van 12.30 totlïT" iO uur. Tussen del middag van 12dotqc3' 12.30 is alleen Öe >Lba1' entreezaal toégan-io-S* kelijk. Jan 'ïftK- ic.?!' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse gemeenteraad staat ko mende maandag wat te wach ten. De bewoners van de Som melsdijksestraat (Zuid) grij pen de raadsvergadering aan om-fel te protesteren tegen sloopplannen voor hun wonin gen. "Er is helemaal geen re den om te slopen", stellen zij, gesteund door de bewonersver eniging. "De woningen zijn van .goede kwaliteit; We hebben een eigen plan dat wordt gesteund door de hele buurt". "Groen" lijkt het toverwoord in de onenigheid tussen het .stadskantoor en de bewoners. 4n het kader van de stadsver nieuwing wil de gemeente de groenvoorziening in Zuid uit breiden. In de plannen moeten zodoende woningen in de Jaco- bastraat, Wilhelminastraat, Bardlnistraat en ook de Som melsdijksestraat tegen de vlakte. Er ontstaat dan ruimte voor een groenstrook (Wilhelmina straat) en een vierkant 'gras veld' op de plaats waar nu de Sommelsdijksestraat staat. Op de kop van de Sommelsdijkse straat worden zes woningen gebouwd die een parkeerruim-, te in "de achtertuin" krijgen. Er komt een doorgang tussen de woningen. De bewoners van de Jacoba- straat en de Wilhelminastraat hebben laten weten geen be zwaar te hebben tegen de sloop van hun woningen. In de Bar dlnistraat woont niemand meer. De bewoners van de Sommelsdijksestraat echter wijzen het plan resoluut van de hand en hebben, in rugge spraak met de bewonersver- èniglng. een alternatief op ta fel gelegd. In dit plan wordt al les behalve de Sommelsdijkse straat met de grond gelijk ge maakt. Een enquête heeft uit gewezen dat ook de buurtbewo ners het plan van harte toejui chen. "We hebben wat afgelachcn toen we de plannen voor ko mende maandag maakten". Zegt Thom Verlinde, een van de bewoners. Een opmerkelij ke uitspraak die kenmerkend is vóór de houding van de be woners. "Belachelijk" noemen zij de gemeentelijke plannen, dus lachen zij er om. "Het zijn zestien woningen waarvan er veertien een parti culiere eigenaar hebben. Die hebben al laten weten hun wo ning niet te willen verkopen. Eerdat de gomcente dat voor elkaar heeft en de procedure heeft doorlopen zijn we zes of zeven jaar verder", meent de opbouwwerker in Zuid, Ar- mand van Puyvelde, die vast van plan is van alle bezwaar schriften 'en beroepen gebruik te maken, dié onze wet kent. Politiek gezien' heeft het plan van de gemeente een meerderheid. De fracties van de PvdA en de WD (beiden verenigd in het college van Burgemeester en Wethouders) Zijn vóór. Wim Oomcn (PvdA): "Het is beBt pijnlijk. Het is triest dat «Se bewoners weg moeten. Dat is ons dilemma. Maar je kunt geen 1,6 miljoen gulden uitgeven voor het ge rief van bewoners van. zestien woningen.' Het Is een verbete ring voor dé hele buurt. Wc hébben afgesproken dat in het plan dé gehele buurt wordt ahngépakt. Dan kan de Som- SCHIEDAM Het ontbreken van een stopcontact in de gang voor de stof zuiger. Het toilet dat zijn ingang In de huiskamer heeft. Van die kleine on volkomenheden aan woningen, die de Vrouwen Advies Commissie (VAC) vorig jaar uit nieuw- bouwplannen heeft weten te pikken. De VAC is enthou siast over de em- dewerking die zij In 1983 ontmoette, zo blijkt uit een jaar verslag. „Vrouwen zien vaak details die ar- chitekten over het hoofd zien," aldus mevrouw J. Snoep- Marree, voorzitster van de VAC. Die commissie telt ne gen zogenoemde „huisvrouw-woon consumenten", die vrijwillig elk Schie dams nieuwbouw- plan kritisch bekij ken. De VAC advi seert dan tijdig de bouwer, om onno dige ergenis bij de toekomstige bewo ners te voorkomen. Vijf jaar geleden is de VAC geïnstal leerd. De achterlig gende gedachte daarbij was dat de bouwwereld hoofd zakelijk uit mannen bestaat, terwijl het veelal vrouwen zijn die dagelijks in de woningen leven en werken. Uit het jaarverslag 1983 blijkt dat de VAC zich een serieuze plaats in de Schie damse bouwwereld heeft weten te ver overen. „Bij het bezoeken van gereed geko men woningen zien wij dan ook ver schillende door ons voorgestelde woon- verbeteringen aan gebracht," zo is in dat jaarverslag te lezen. Voorzitster Snoep: „Het zijn niet altijd spectacu laire verbeteringen, maar wel de moeite waard. Vooral bij de Schiedamse ambtenaren ligt het werk van de VAC goed. Wij zijn erg positief." Els Helwig-Kulpers, gemeenteraadslid voor het CDA, be kijkt de rol van de VAC nét even iets anders. Zij vindt dat de VAC meer- status moet krij gen. „Het Is een stel enthousiaste vrouwen, dat een serieuze behande ling waard is. De inspraak is nu te Leerlingen van De Woud- hoek, een school voor kleu ter- en lager onderwijs aan het Faassenplein, waren gis teren druk in de weer met het versieren van hun school. De boeken blijven deze week in de kast bij de Woudhoek, want alles staat in het teken van de viering van het 10-ja- rig bestaan van die school. De kop van de festiviteiten werd zaterdag al afgebeten met de jaarlijkse lenteloop van de school. Maar er staat nog veel meer op het pro gramma: sport en spel voor leerlingen, leerkrachten en ouders, straattekenen, dans- demonstraties in samenwer king met balletschool Feem. Als afsluiting wordt vrijdag middag en -avond een open huis in de School gehouden (van 154 5 uur - 21 uur) waar alle belangstellenden wel kom zijn. De Woudhoek telt 302 leerlingen. melsdijksestraat niet blijven staan". "Ze willen er gewoon iets doorduwen", zegt Armand van Puyvclde. "Een heerlijk open baar stukje groen waarbij ledereen staat te juichen. De gemeente zegt dat ze alles doet wat de bewoners willen. Dat moeten ze nu maar doen". SCHIEDAM De Schie damse Gemeenschap (SG) is hoogstverbaasd over de plan nen die het gemeentebestuur met de instantie heeft. In een nota pleit de SG voor een her structurering. De gemeente heeft het in haar plannen éch ter over het volledig opheffen van de SG. De SG wil dat de WV en hét Vormings- en Ontwikkelings werk (V en O) in twee aparte stichtingen worden onderge bracht. De SG zelf zou een soort "verlengstuk van de ge meente" moeten worden. „Nu is het voor de verenigingen vrij onduidelijk," zegt Henk Tiggelhoven van de SG. „Aan de ene kant zijn wij de subsi- diègever, aan de andere kant moeten wij de belangen van de aangesloten verenigingen be hartigen." De gemeente heeft echter andere plannen. Ook zij wil twee nieuwe stichtingen in het leven roepen. De SG moet ech ter verdwijnen. De verenigin gen moeten voor hun belangen en de subsidie direct bij de ge meente aankloppen. „Dit heeft niemand ver wacht" schetst Tiggelhoven de verbazing bij de medewerkers van de SG. „Het is allemaal hoogst ongelukkig. Wij zijn daar in het geheel niet tevre den over." De SG wilde een herstructu rering omdat deorganisatie voor vooral de verenigingen te ondoorzichtig was en bepaalde onderdelen (zoais de VVV) be lemmerd werden in hun werk. „Het zit allemaal te complex in elkaar," meent Tiggelhoven. Volgens hem "gammeit" de or ganisatie. In de oorspronkelijke nota van de SG is ook sprake van een Cultureel Orgaan dat naast de twee stichtingen in het leven geroepen dient te worden. Hierin zouden activi teiten voor culturele minder heden en stadsverfraaiing in onder gebracht moeten wor den. De gemeente heeft dit voorstel van de hand gewezen. De plannen moeten op 1 ja nuari '85 zijn afgerond. Dan moeten officieel een stichting WV cn een stichting V en O worden opgericht. De laatste Instantie zal met andere instel lingen samen gaan werken in het nog te bouwen Educatief Centrum. Voor dit laatste be staan al lange tijd plannen. Geruchten gaan als zou er in de 's-Gravenlandsepolder een nieuw gebouw voor het cen trum verrijzen.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1