PNSprc>t^ Vlaardingen wil ook Sky Channel Politiek twijfelt over stadspost Scholen doelwit inbrekers Educatief Centrum feit Kunstuurtjes in museum slaan aan RO-theater wellicht Inwonertal stad daalt minder snel 'Mevrouw, moet ik even helpen?' Kappers College: 'Het moet moderner' I Mari Din- genhouts, voorlichter bij de ONS, laat een exemplaar zien van Energie en Water. "Het blad voorziet in een be hoefte van verbrui kers." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De renovatie van 90 woningen aan het Fabriplein is voor de derde maal uitgesteld. De werk zaamheden zouden vandaag worden hervat. De ge meente zegt nog een week nodig te hebben om de nieu we plannen en de bijkomende kosten te bekijken. De bewoners kregen dit gistermiddag van wethouder Chris Zijdeveld te horen. Verslagen 120 leerlih- gen van de schölenge- t meenschap l Spierings- hoek zijn gisteren de I hele dag bezig ge- weest met "afval". Eerst kre- gen zij les over alle aspecten van het af- i val daarna gin- gén zij hun bevindin- gen "in kaart brén- gen". Grote j mallen werden be- schilderd i en beplakt. HET VRIJE VOLK schiedam (•(Van een onzer verslaggevers) i SCHIEDAM De Openbare •Nutsbedrijven Schiedam zijn 'zeer verbaasd over bezuinigin gen die het gemeentebestuur (bij deze dienst wil invoeren. De ^medezeggenschapscommissie, (waarvan directeur J. van Wll- Éligen voorzitter is, heeft inmld- t dels protest tegen de kortingen (aangetekend. Volgens de com- fjmissie moeien eerst deskundi- gen worden geraadpleegd, ^voordat het mes in bepaaide jizaken wordt gezet. - 5 Volgens voorlichter Marl (Dingenhouts, secretaris van de ^medezeggenschapscommissie, '-wist.de ONS niets van de.be- ■zuinigingén die het college van burgemeester en Wethouders •voor heeft. Onlangs werd een ■lijst met bezuinigingsposten ilgepublicecrd, .die _wordent.oe- ,;gevoegd aan de tweede bezui nigingsronde. "Ons is van tevo ren niets gevraagd", zegt Din genhouts. "Wij kwamen er pas achter toen we de lijst zagen. De ONS moeten bezuinigen op onder andere het personeel (de reinigingsdienst), de kanti ne, de kosten voor gladheidsbe- strijding en op het blad "Ener gie en Water". Vooral deze laatste post gaat voorlichter Mari Dingenhouts aan het hart. "Ik heb een hele rij argu menten om die bezuiniging teniet te doen," zegt hij. Het blad "Energie en Water" wordt uitgegeven door de Ve- gin, Vewin en Veen (overkoe pelende organisaties voor Nutsbedrijven) en wordt huis- aan-huis verspreid. De bezuini ging levert de gemeente onge veer 25.000 gulden op jaarbasis op. "Zeker met dè stijgende prij zen verwachten de consumen ten een beter service", zegt Dingenhouts. "Het is gewoon jammer dat de gemeente hier op wil bezuinigingen." In Ener gie en" Water vindt de consu ment informatie over onder meer energiebesparing, volks gezondheid en veiligheid. "De voorlichting van de ver bruikers is nu op een redelijke manier opgebouwd. Het zou zonde zijn ais dat nu afgebro ken werd," vindt Dingenhouts. Als de gemeente reageert op het protest van de medezeg genschapscommissie zal ook de bezuiniging op Energie en Water moeten worden verant woord. "Het blad voorziet dui delijk in een behoefte van de verbruikers. Dat hebben en quêtes in het verleden al meer dan bewezen," zegt Dingen houts. WOENSDAG 6 JUN11984 sen worden gegeven door de stichting ABC, Open School, VOS cn de stichting Huishou delijke Voorlichting. De ge meente stelt in de nota voor om 50.000 gulden extra voor hun werk uit te trekken. Op den duur moet het plaat selijk educatief centrum "uit groeien tot een herkenbaar in stituut", zo is in de nota te le zen. Dat biedt grote voordelen aan mensen die een cursus wil len volgen; zij hoeven niet meer allerlei organisaties langs, maar kunnen zich ge woon bij het centrum aanmel den. De vorming van het centrum lijkt zelfs noodzakelijk in ver band met plannen van het rijk. Het vermoeden bestaat dat het rijk zo'n centrum in alle ge meenten verplicht wil gaan stellen bij de verdeling van de subsidiepot. Hierop heeft de gemcenteraadsfractle van de PSP/PPR al vorige maand ge wezen. Die fractie drong toen aan op een snelle reactie van de gemeente. SCHIEDAM De Trech ter, een instelling ten be hoeve van werklozen, vreest geen ontslagen. De Trechter wordt ingrijpend gereorganiseerd als gevolg van de plannen voor een plaatselijk educatief cen trum. Een deel van de ar beidskrachten plus ccn stuk subsidie zal de Trechter aan dat centrum moeten gaan afstaan. „Het Trechter-bestuur is een groot voorstander van het educatief centrum," al dus Trechter-coördinator Hans Verlinde. „Wij hebben van het begin af aan mee gewerkt aan die plannen. Dus aanvaarden we ook de consequenties." Verlinde is niet bang dat de gemeente van de reorganisatie "mis bruik" zal maken door ex tra op de Trechter te bezui nigen. Eén van de taken van de Trechter, het geven van cursussen aan werklozen, wordt naar het educatief centrum overgeheveld. Hierdoor wordt ook de toe komst van die cursussen veilig gesteld. (Van een. onzer verslaggevers) SCHIEDAM De maandelijkse "kunstuurtjes" In het Stedelijk Mu seum wekken bij het publiek groot enthousiasme. Die Indruk heeft direc teur Hans Paalman van het museum, na een enquête on der de vaste be zoekers van de uurtjes. Via de en quête is aan de mensen ook ge vraagd of ze nog speciale wensen hebben voor het volgende seizoen. De resultaten daar van moeten nog worden uitgewerkt. Deze week worden de laatste kunst- uurtjes van het sei zoen gehouden. De groep belangstel lenden is van het begin af aan zo groot geweest, dat zij moest worden verdeeld in kleinere groepjes die het museum apart be zoeken. Elke maand wordt een bepaalde stroming uit de beeldende kunst onder de loep genomen. Tij dens de kunstuur tjes krijgen de be zoekers dan uitge breide toelichting en na afloop dis cussiëren zij nog even onderling over hun ervaringen. Zo zijn sinds no vember onder an dere de stromingen Amerikaanse pop art, expressionisme en impressionisme aan bod gekomen. Deze week staat de moderne kunst in Nederland centraal, waarvan hut mu seum deze maand een uitgebreide ex positie houdt. Mor gen van 10-11,uur en van 14-15 uur--** kunnen genodigden daarvoor in het mu seum terecht, za terdag is er nog een kunstuurtje (van 11-12 uur) voor andere be langstellenden. Directeur Paalman Is beslist van plan om het vólgende ;-:, seizoen door te gaan met de kunst uurtjes. Afhankelijk van de definitieve uitslag van de en quête zal hij beslis sen of het museum zich ook wat meer op de avonden en de weekeinden moet gaan richten:- Zo zouden ook mensen met een baan actiever blf het museum kun- - nen worden betrok ken. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Er bestaat een goede kans dat het Rot terdamse RO-thea ter gaat repeteren In het Schledamse Passagetheater. De toneelgroep is op zoek naar een an dere oefenruimte nu de Schouwburg In Rotterdam, haar huidige onderko men, zal worden gesloopt. „Er is nog niets ze ker," zegt Connie Eggink, directrice van Passage. Als er overeenstemming wordt bereikt komt het RO-theater twee weken oefe nen in Passage waarna in dat tiiev ter een première voorstelling wordt gegeven. Vervol gens gaat het ge zelschap met de produktle, waarvan de naam nog niet bekend Is, het land in. „We kunnen het in ons programma in passen," zegt Con nie Eggink. Zij vindt het wel wat „raar" dat Passage op het punt staat te ptofi- teren van de sloop van de Schouw - burg.Het heeft Iets weg van 'de een z'n dood is de ander z'n brood"- vindt ze. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het inwonertal van Schiedam Is in de maand april iets minder sterk ge daald dan in de voorafgaande maanden. Het gaat maar om kleine verschillen. In april daalde het aantal Inwoners van 69.665 naar 69.621 inwoners, oftewel met 44 mensen. In januari, februari en maart gingen er telkens circa 65 in woners af. De daling in april Is vooral veroorzaakt doordat meer men sen uit Schiedam weggingen dan er zich vestigden (res pectievelijk 234 en 185). Er was die maand namelijk wel een geboorte-over schot van 5 men sen. Een en ander blijkt uit cijfers van de afdeling burgerza ken van de ge meente. SCHIEDAM Een 78-jarlge Schle damse Is de dupe geworden van een jongeman die haar „hielp bij het over steken". De vrouw ging op de Oranje straat in op het aanbod van de jon gen. Deze droeg haar boodschap pentas en vergezel de haar naar de overkant van de straat. De vrouw, die bijziend is, stemde er ook in toe dat de jongen haar naar haar wo ning bracht. Daar aangekomen nam de jongeman vrien delijk afscheid. Hij bleek echter wel de portemonnee van de bejaarde vrouw te hebben meege nomen. Er zat on geveer zestig gul den in. VLAARDINGEN Er is In Vlaardingen een regionaal Kap pers College opge richt dat In septem ber met een ver nieuwde dag- en avondopleiding- voor kappersbe dienden van start gaat. Schoolverla ters, jongens en meisjes, worden op de cursus klaarge stoomd voor het van rijkswege Inge stelde examen voor kappersbediende in de eigentijdse kap salon. „Er worden steeds meer en hogere eisen gesteld aan de vaktechnieken van de moderne kapper of kapster," aldus het Kappers College, dat een in itiatief l9 uit het kappersbedrljf. Het College gaat er op toezien dat de vak bekwaamheid in de regio Rijnmond niets te wensen over laat en niet ouderwets Is. De vernieuwde kapcursus op de dag duurt een jaar. De cursisten moe ten minimaal zes tien jaar zijn en tien jaar onderwijs ge noten hebben. Voor de avondop- lelding, duur twee jaar, die twee avon den les In de week omvat gelden de zelfde toelatings eisen. Over hun vorderingen krijgen de leerlingen een rapport. De lessen zijn op de praktijk gericht, kleinschalig en indi vidueel. Belangrijk Is ook dat vooral de haarmode van het moment wordt onderwezen. Het Kappers College is gehuisvest in een pand aan de Hoog straat 159, tel. 343181. Begin sep tember gaat het College officieel beginnen. VLAARDINGEN Hoe zit 't nu met Sky Channel, vra gen de drie wijk- verenlglngen In Ho ly zich af. Kunnen de programma's van deze commer ciële zender pro bleemloos worden doorgegeven, zoals wethouder Quast vorige maand zei óf heeft het gemeen tebestuur toch al lerlei bezwaren, zoals een ambten aar onlangs via de pers suggereerde. De wljkverenlgln- gen Hoevenbuurt, Drevenbuurt en Hoofdstedenbuurt leggen deze vragen aan burgemeester en wethouders voor in een brief. Zij wij zen het college er op, dat tijdens een wijkbijeenkomst In Holy-Noord alle aanwezigen er vori ge maand voor wa ren Sky Channel aan hot Vlaardlng- se kabelnet toe te voegen. Volgens wethouder Quast (mediabeleid) zou dit 130.000 gulden gaan kosten, een bedrag dat pro bleemloos uit de reserve van 150.000 gutden ge haald kan worden. De wijkbewoners raakten echter in verwarring toen zij eind vorige maand lazen, dat een ambtenaar niet enthousiast is over het doorgeven van de programma's. Ze bestaan (jroten- dóëls uit herhalin gen van films en series, die al op an dere zenders ver toond zijn. Hij vond dat overbodig. Bo vendien voorzag de ambtenaar een taalprobleem. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De link se partijen in de gemeen teraad hebben hun twij fels over een samenwer king tussen de gemeente en de Stadspost Vlaardin- gen/Schledam. Deze par ticuliere organisatie brengt goedkoper dan de PTT post rond binnen de stadsgrenzen. "Het is van de gekke.dat de ene over heidsinstantie de andere om zeep helpt," vindt Bart de Leede (PSP/ PPR) die problemen voor de PTT ziet, als gemeen ten massaal van particu liere po8tbedrljfjes ge bruik gaan maken. 'De stadspost zet de ta rieven van de PTT voor de langere afstanden op den duur sterk onder druk. Ik wil in de toe komst nog wel voor ze ventig cent een brief naar Den Haag kunnen stu ren," vindt De Deede. Hij bracht het onderwerp gis teravond naar voren tij dens de vergadering van de commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken. De gemeente denkt met het overhevelen van de post naar de Stadspost zo'n zestigduizend gulden per jaar te kunnen bezuinln- gen. Volgens Gé Brouwer, fractievoorzitter van de PvdA, moet ook de perso- nelè situatie bij de stads post onder de loep geno men worden. "Het ls lo gisch dat de stadspost goedkoper is dan de PTT. De werknemers van de PTT hebben veel betere arbeidsvoorwaarden en zijn daardoor duurder." Burgemeester Scheeres vond de stadspost een ge zonde concurrentie voor het "monopolie van de PTT. Gemeenten moeten het recht hebben om voor hun eigen huishouden te zorgen. Het is voor ons gewoon goedkoper." De eigenlijke discussie over de stadspost zal bin nenkort in de commissie Financiën plaats vinden. De gemeente heeft nog geen contract met de Stadspost Vlaardingen/ Schiedam gesloten. Renovatie Fabriplein is weer uitgesteld Volgende week dinsdag zal het college van Burgemeester en Wethouders beslissen of Schiedam Vooruit, de woning bouwvereniging, twee miljoen gulden extra aan de renovatie mag uitgeven. Van dit geld worden verbeteringen in de woningen aangebracht, die in het oorspronkelijke plan niet waren genoemd." Ditlaatste was in februari voor de SSSW, de werkmaatschappij van de vijf Schiëdamse woningbouw verenigingen, aanleiding om de werkzaam heden te stoppen. De subsidie van het rijk komt door het uitstel niet in gevaar. Aanvankelijk zou de rijkssteun vervallen als van daag het werk niet zou worden hervat In een persoonlijk tele foongesprek met het ministe rie heeft wethouder Zijdeveld gisteren twee weken respijt ge kregen. „Een stunt", noemt hij dit. De waarnemend directeur van de SSSW, Cees' Kammin- ga, toonde zich verrast door de houding van Burgemeester en Wethouders. „Wij zijn klaar, onze plannen gemaakt. Wat on3 betreft kan de renovatie op ieder moment weer beginnen. Het hangt geheel van de ge meente af*. Kamminga is in dienst van de Nationale Woningraad. Hij was degene die de beslissing nam om de renovatie stil te léggen. Met woede en verslagenheid hebben de bewoners gerea geerd op de mededelingen van Zijdeveld. „Het is onvoorstel baar wat de gemeente de be woners aandoet", vindt de be- wonersdeskundige in West, Bert van Kan. l „Het is onzin om té zeggen' dat de gemeente tijd nodig (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vijf scholen zijn-, de afgelopen dagen het doelwit geweest van inbrekers. Dé grootste buit werd wegge- - haaldbij 'de Dominicus Savlo- schoöl aan de Dr. Schaepman- singel. Hier verdwenen, iribre- kers met een stencilmachine en een inbrander met een- ge- zaménlijkéwaarde van 3500 gulden. Uit Streekschool Rijnmond Noord aan de Louis Raemae- kersstraat verdween een hoe- veelheid gereedschap. Onbe kenden hadden een ruit ver- f nield om binnen te komen. De buit had een" waarde van zo'n 250 gulden. In de Notenkraker aan het Faasënplein vond de politie een hoeveelheid postzegels die weer was gestolen uit de school De Woudhoek aan het- i, zelfde plein. De dieven werden bij hun tweede karwei waar- schijnlijk gestoord en namen j in paniek de benen. Uit de Wln- j das verdwenen een rekenma- chine en een stel honkbalhand- I schoenen. Ook de Onderwijswinkel aan de Hoogstraat werd door in- brekers bezocht. De wetsver- brekers profiteerden van een deur die niet op slot was ge- draaid. Zij gingen er. met een rekenmachine, enkele speile- tjes en koffiegeld vandoor. v heeft om de stukken te bekij ken. Het merendeel van de in formatie is al langer in hun be zit." Een delegatie van bewoners overhandigde gistermiddag een lijst met 45 handctckenin- gen en eén petitie aan Zijde veld. Dit moet de teleurstelling en frustratie duidelijk maken, die zich zo langzamerhand meester maken van de bewo- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De veelbe sproken oprichting van een plaatselijk educatief centrum wordt op 1 januari 1985 een feit. Dan zal voorzichtig wor den begonnen met het bunde len van alle educatieve instel lingen op één punt in de stad. Dit blijkt uit de nota Volwasse neneducatie van de gemeente, die gisteren is gepresenteerd. De extra kosten die de oprich ting van het centrum met zich i meebrengt zijn 150.000 gulden. Het eerst krijgen de cursus sen van de Trechter en de Schiedamse Gemeenschap (SG) een plaats in het cen trum. Die twee organisaties zullen ingrijpend worden gere organiseerd. De Trechter blijft bestaan, maar met minder ta ken: het runnen van het ont moetingscentrum en de zorg voor vervangend werk ten be hoeve van werklozen. De SG wordt opgeheven. De VW, die in de SG was opgenomen, gaat op eigen kracht verder. Het educatief centrum moet ook direct steun gaan geven aan organisaties die het moei lijk hebben. Vooral de cursus sen voor minderheden en voor vrouwen blijken moeilijk van de grond te komen. Die cursus- Bert Osnabrug, Fabripleinbewoner, bood wethouder Zijde- ■veld een lijst met handtekeningen en een petitie aan. Inzet„Het ligt dan de gemeente", meent Cees Kamminga, waarnemend SSSW-directeur. ners. Mensen die al hun spul len al drie keer hebben inge pakt. In de veronderstelling dat zij ieder moment de sleutel van een wisselwoning krijgen. Van. de negentig woningen staat er nu 25 leeg. „De men sen verhuizen omdat zij de re novatie zat zijn en er niet lan ger op willen wachten", zegt Bert Osnabrug, één van de be woners. Volgens de petitie is de "rek" er bij de bewoners al aardig uit. Er zit voor de bewoners niet veel anders op dan af te wach ten wat de gemeente beslist. Het college wil nagaan of Schiedam Vooruit genoeg" re serves heeft om de twee mil joen gulden zonder kleerscheu ren te boven te komen. De wo ningbouwvereniging denkt daar geen moeite mee te zul len hebben. Zij gaat ervan uit dat zij het beheer van de nieuwbouw in de Mariastraat, eveneens in West, krijgt toege wezen. Dit zou een behoorlijke financiële injectie betekenen. Voor de het gemeentebe stuur staat deze overdracht nog lang niet vast „Wij zijn vooralsnog niet van plan om aan dit verzoek tegemoet te komen", zegt zij in een brief aan de woningbouwvereniging. „Ook niet onder druk van het wel of niet doorgaan van de re novatie". S i

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1