- Bewoners: 'We zijn het spuugzat' Ru Hartog (CDA) wordt lid van gem^eiitergiad Haast met re-enlryhuis na ex-junks Man verzet zich bij aanhouding Ravage na inbraak sssw w$ÊmêmêÉmËSê Weg dicht om gevaar voor explosie Dorp van Asterix in Beatrixpark Reumapatiënten spelen bingo Ooievaar viert 70ste verjaardag Met pensioen Huiswerkbegeleiders krljgën subsidie 'Steln, van politie neemt afscheid Kortaf (Van een onzer verslaggevers) v SCHIEDAM Het nieuwe plan voor de renovatie van 90 woningen aan het Fabriplein is te duur. Dit heeft het college van Burgemeester en Wethouders gis teren beslist. Hierdoor kwam ook vandaag de rehovatie op het plein niet op gang. Het is de vierde maal dat de werkzaamheden nu uitgesteld zijn. Het college geeft woningbouwvereniging Schiedam Vooruit geen toe stemming om twee miljoen gulden extra uit te geven aan de renovatie. „We vinden dat niet verant woord," zegt wethouder Cor van Tilborg (Stadsvernieu wing). Het college wil niet ver der gaan dan één miljoen ex tra. Bij het bekijken van de plannen viel het college over onderdelen die er "eerst niet in zaten", In zijn besluit heeft het college aangegeven hoe de "be zuiniging" van één miljoen, ^oor -het aanpassen van de plannen, gehaald kan worden. „De kan me goed voorstellen hoe de bewoners zich voelen," zegt Van Tilborg. „.maar zach te heelmeesters zorgen voor stinkende wonden." De com-: missie Stadsvernieuwing buigt zich vanavond over het'colle- gebesiuit. Tot grote woéde van de be woners wil de gemeente ook de tien gulden huurverlaging, die ■eerder was afgesproken, teniet doen. „Dat moet je zien in het licht van de situatie." vindt Van Tilborg. „Ik weet dat het geen populair verhaal is.Je kan nu tóch ook een bijdrage van dé bewoners vragen. Met de gemeente was overeengeko men dat de nieuwe huren (na renovatie) tien gulden lager zouden zijn dan het rijk wil. Voor; de gemeente Is de SSSW,'- de werkmaatschappij van de Schiedarasé woning bouwverenigingen, aan zet „Eén miljoen is niet genoeg," iigt de waarnemend directeur van de SSSW,' Cees Kammln- „De afspraken die je met de gemeente maakt, blijken niets waard te zijn," meent Bert van Kan. de bewonersdeskun4ige in West ,Jk heb het dan over het tientje hui verlaging. Dat scheelt vier ton op de extra kosten." "Een miljoen gulden is niet genoeg," vindt Cees Kamminga, waarnemend, directeur van de SSSW. Aannemer Volker is ook vandaag niet begonnen aan de renovatie van het Fabriplein (foto). Dit tot grote woede van de bewo ners. SCHIEDAM „Wij zijn de hele gang .van zaken rond deze renovatie spuug zat," zo staat in een open brief van de. bewoners van de negentig woningen aan het Fabriplein. De brief is gericht aan "iedereen die zegt betrokken te zijn bij de renovatie. De renovatie moet doorgaan, daar is iedereen"' hetover eens. Denkt u dat het nóg iukt dit jaar? Want als .het lang duurt™, wachten we nog even," zeggen de bewoners. (Van een onzer verslaggever?) SCHIEDAM Ru Hartog (55) wordt' het nieuwe lid van 'de gemeenteraad voor het CDA. Hij volgt, na veel orfenigheid binnen de partij, de eind maart plotseling overleden Jan de Koning op. Het is de derde keer dat er een opvolger, voor De Koning wordt aangewezen door het centraal stembureau van de gemeenteraad. Twee (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAMWethouder Chris Zijdeveld (Openbare -Nutsbedrijven) heeft gister middag de 500 ste f compost- container overhandigd aan de Schiedamse familie Groene- weg. De container krijgt een plaatsje op het volkstuintje van de familie op het complex Thurlede. In een. hoek je van z'n tuin composteert de heer Groene- weg al zo'n twee jaar afval. "Mijn zelfgemaakte container is hoognodig aan vervanging toe," zegt hij. Bij wijze van uit zondering kon hij de ongeveer anderhalve meter hoge, kunst stoffen, cilinder gratis mee. naar het volkstuintje nemen. De ONS verkopen de cont ainers doorgaans voor 75 gul den per stuk. Het gebruik van de compost- containers in Schiedam drukt enigszins de kosten die de ge meente heeft voor de verwer king van het afval."Het is maatschappelijk gezien toch eigenlijk een merkwaardige zaak dat niet altijd de waarde volle dingen uit het afval wor den gehaald, vindt Zijdeveld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Acht cx-he- roïneverslaafden. dieander halve week geleden een pand in Rotterdam bezetten, hopen binnen ongeveer veertien da gen een zogenoemd re- entry- huls aan de Lange Nieuw- straat in Schiedam te kunnen betrekken. In dit huis willen zij zich voorbereiden op hun te rugkeer Inde maatschappij. De angst om weer aan de he roïne te raken, bracht hen tot de bezettingsactie. Gewapend ;mety slaapzakken v togen zij paar,, het hoofdkantoor van de Bóumanstichting aan de Rot terdamse Esseniaan. Bij de Bóumanstichting volgen de ex- junks een programma om af té kicken. Een re- eritryhuis is de laatste fase in dat programma Drie fondsen in Schiedam hebben inmiddels toegezegd de huur voor het eerste jaar en een verbouwing te zullen fi nancieren. Hiermee is een be drag van ongeveer 1,5 ton ge moeid. In een gesprek gister middag met de gemeente, werd hen verteld dat zo snel mogelijk een procedure wordt gestart-om tot. een beslissing te komen. „We moeten kijken of het pand niet aan de woon ruimteverordening onttrokken wordt," zegt G. W. J. van Marsbergen van de afdeling Sociale Zaken en Volksgezond heid. „We zijn blij met het resul taat van de bezettingsactie." zégt psychiater J. van Buren, die de acht ex-verslaafden be geleidt. .Alles is in een stroom versnelling gekomen. Het hangt van de besllséing van de gemeente af. Wij hebben de mening van de omwonenden gepeild maar die vinden het niet erg. Sommigen - juichen het toe." De acht ex-verslaaf den worden nu nog behandeld in het pand Esseniaan aan de Nieuwe Haven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wegens explo siegevaar heeft de politie zon dagavond iaat de Buitenhaven- weg enige tijd ;afges!otén. Oor zaak was een gasfies met het sterk explosieve propaan. De gasfles was door enkele jon gens in brand gestoken. De brandweer werd gealarmeerd. Omwonenden werd verzocht binnen te blijven.* Binnen een kwartier had de brandweer het vuur onder controle en was het ontploffingsgevaar geweken. De brandstichters waren vol gens getuigen ongeveer zestien jaar oud. De gasfles stond bui ten tegen een bouwkeet. j eerdere kandidaten "zagen van h*t lidmaatschap af. -:k-iy zogenaamde fusleproto- co! gooide de eerste maal roet in het. eten. Door dit protocol kunnen raadsleden alleen op gevolgd worden door leden van dezelfde "bloedgroep". Het CDA is een fusie van -de CHU, de KVP en de ARP. De Koning was lid van de KVP en moet dusdoor een KVP'er opge volgd worden. Theo Schoenmakers stond boven aan de lijst. Hij was ech ter rechtstreeks lid van het CDA en kon, volgens de meer derheid van de partij, een op volger worden. Schoenmaker dacht daar aanvankelijk an ders over maar zag later toch ai van het raadslidmaatschap. Ook J.Th. den Brinker, de volgende op de kies'11 én KVP'er, zag af van eer in de raad. Hij kon het ra< .erk niet met zijn gewone werk combineren.'Den Brinker.is de voorzitter van de afdeling Schiedam van het CDA. AANVAARD Ru Hartog heeft zijn benoe ming met blijdschap aan vaard. Hij Is lid van de KVP en heeft nog nooit in de ge meenteraad gezeten. "Het is jammer dat ik iemand moet opvolgen, die is overleden," zegt hij. 'Ik neem wel graag plaats in de raad. Ek was van plan om me voor de volgende Ïieriode verkiesbaar te stel en." 4 Hartog is in het dagelijks le ven leraar wiskunde en na tuurkunde op de Scholenge meenschap Nicolaas Witsen in de Rotterdamse, wijk IJssel- monde." 'Ik wi! rechtstreeks betrokken worden bij het be sturen van de gemeente. En dat met het doel om verbete ringen aan te bréngen voor de bevolking van Schiedam," zegt hij. V Onderwijs eh sport zullen de terreinen zijn waarmee Hertog zich binnen de fractie zal be zighouden. De CDA'er, die zo'n twintig jaar in Schiedam woont, is nauw betrokken bij hockey vereniging Spirit en de twee Jaar geleden opgerichte Jeu-de-boules vereniging I/Es prit Hartog zal in de gemeente raadsvergadering van tien september als raadslid worden béëdigd. Op de komende raads vergadering van 25 juni wor den zijn'geloofsbrieven onder zocht. Ru Hartog wordt het nieu we CDA-raadslid: ,Jk wil betrokken worden bij het besturen van de stad." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met moeite heeft de Schiedamse politie zondagnacht een man aange houden die voor nogal wat op schudding zorgde in een café aan de Singel. De man, een 27-jarlge inwoner van Schie dam, zou andere bezoekers van het café hebben bedreigd en met bierglazen hébben ge gooid. Bij aankomst van de agenten liep de man op straat. Hij wierp bierglazen tegen ge parkeerde auto's en naar de agenten.- Toen de politie de man in de kraag wilde vatten, riep deze dat hij gewapend was. Vervol gens verzette hij zich hevig te gen zijn arrestatie. Hij werd achter in een surveillancewa gen gestopt maar trapte om zich heen en vernielde een van de portieren. In een andere wa gen werd hij vervolgens naar het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat vervoerd. Daar werd hij door een arts behandeld aan enkele wonden die hij tijdens de schermutse lingen had opgelopen. Tegen de man is proces verbaal opge maakt. Na een nachtje in de cel mocht hij maandagmiddag naar huis. SCHIEDAM Een ware ra vage hebben inbrekers achter gelaten in loodsen aan de Fok kerstraat en Calandstraat, bei den in de 's Gravenlandaepol- der. De inbrekers braken een deur open van de loods aan de Fokkerstraat. Zij doorzochten deze en maakten vervolgens een gat in de verbindingswand met de andere loods. Ook dit pand werd met "ruwe hand" doorzocht. Het Is nog onbekend wat er precies gestolen is. Abonnementen T echnische school Benzinestation Consumentenbond Spreekuur Inbraak van Fabrijplein moet miljoen goedkoper' i&t: mé v 'v -• .-v; ï'.-V; SCHIEDAM De leerlingen van de zesde klassen van het basis-onderwijs gaan vrijdag 22 juni' sporten in Sporthal Margriet en het Beatrixpark. Een srr groots dorp van Asterix' wordt het middelpunt van de ze sport- en spel- dag, die door de sportraad dé (eer krachten gymnas tiek en de gemeen telijke onderwijs- t: consulent georga niseerd is. In het park eri de sporthal is een parcours van sportievè activitei ten uitgezet. Er worden onder meer gespeeld:-' speed-play, soft- play hockey, tafel tennis, basketball, kegelroof, lijnbal, badminton; schild- padvoetbal, pa> dertennis en 'twee voor-twaalf'. Op het 'dorp van Asterix'- programma staan: haaien vangen, land veroveren, sklppywagen-race, Kop van Jut, nacht-" parcours, bezem wagen, oorbellen steken, boomstam- werpen, geheime' gang, rol-ton-stoef, Olympische baan en kruldenbulltjes gooien. - Bij alle Asterlx- spelletjés behoren de figuren uit de bekende stripboe ken, zoals de vis-: bóer Kostunrix, de smid Hoefnix, Obe- lix en natuurlijk de dorpstovenaar Pa- noramix. De sport- dag begint om 9 uur tot 12 uur. Het middagprogramma duurt van 12.30 tót 15.30 uur. Kinderen moeten een lunch pakket meenemen en sportkledlng aan. SCHIEDAM De leden van de Reu mapatiëntenvereni ging Niéuwe Water weg Noord komen dinsdag 19 juni voor het laatst dit seizoen bij elkaar in dienstencentrum de 4 Molens, Nieu we Damlaan 766. De gróte zaal van het dienstencen- trum is vanaf 19.30 uur geopend voor bingo en een gezel lig praatje; hapje of slokje. In verband met de Hemel vaartsdag zijn de data van de soos- middagen verscho ven. Er Is nog soos op 21 juni, 5 en 19 juli, 2 en 16 augus tus. Inlichtingen, tel. 348013. SCHIEDAM De speciaalzaak voor aanstaande moe ders en hun babys de Ooievaar viert morgen haar 70-ja- rig bestaan.,Oma Leusden-Engeln begon eigenlijk al op 14 juni 1913 een Verkoop in ge- maakte goederen, bedden en galante rieën óp Hoqg- straat nummer .140. Maar omdat dé winkel in baby-arti- keien verleden jaar afbrandde kon het feest toen nlet door gaan. Maar nu gaat de familie Leusen het inhalen. Gedurende vier weken krijgen de klanten bij elk besteed bedrag een jubileumche- que overhandigd. De 80-jarige A. van Asten van de Dam 38b schreef een ju bileumgedicht voor de jarige winkel. "Op de hoek van de Zwaansteeg ge- eerd, Moderne win kel steeds ge- waardeerd. Als waardering het ge dicht, voor de Ooievaar modern ingericht Huismoe^ ders wil ik aan dacht vragen Koopt voordelig een kin derwagen", aldus de op 1 juni ver- Jaardag vierende Schiedammer Van Asten enthousiast. SCHIEDAM De directeur van de Coöp-Nieuwé Wa terweg H. van der Lee gaat met pen sioen; Hij neemt op zaterdag 30 juni af scheid tussen 13.30 en 15 uur in het hoofdkantoor aan de Kethelstraat 10. SCHIEDAM Vijf werkloze onderwij zers gaan in het Passagetheater mensen helpen bij huiswerk. Op dé trap naar Passage- Pioword; een "huiswerk'-rulmte ingericht. Hst ligt in de bedoeling óm in september met de begeleiding te be ginnen. De ge meente wil het vijf tal ruim achtdui- zend gulden subsi- .die geven. Dit geld komt uit dé pot van 100.000 gulden die de gemeenteraad heeft gereserveerd voor vervangend werk. Het gemeentebe stuur heeft ook be sloten het fietsveer Vlaardlngen-Pernis een subsidie van 5000 gulden te ge ven. Deze veer- dienst werd on langs door een aantal werklozen weer in de.vaart gebracht. - Deze twee subsi dies zijn de eersten die in het kader van het vervangend werk worden ver strekt. Naast de 100.000 gulden uit eigen zak, heeft de gemeente vijftigdui zend gulden bij het rijk aangevraagd. Ook dit is bedoeld voor vervangend werk. SCHIf JAM Eigenaars van scanners in Schie dam zullen binnen kort een vertrouw de stem moeten missen. Na jaren lang de microfoon op de meidkamer van de gemeente politie Schiedam te hebben bediend, neemf hoofdagent A. P. van den Berg met ingang van 1 juli afscheid van het korps. Op vrijdagmiddag 29 juni is er in de kantine van het hoofdbureau aan de Lange Nieuw straat een receptie van kwart voor drie tot vier uur. De hoofdagent krijgt functioneel leef tijdsontslag. Zo'n negentig selzoenabonne- menten zijn gestolen uit een kantoorruimte van Bad Groen- oord. Hoe de inbrekers binnen zijn gekomèn Is niet bekend. Er werden door de politie geen sporen van een inbraak gevon den. Kasten, laden, het administra tiekantoor en het kantoor van de conciërge werden door zocht bij een inbraak in de Technische School voor Schie dam en Omstreken aan de Mgr. Nolenslaan. Een kluis bleek bestand tegen de inbre kers. Deze werd verschoven maar niet opengebroken. Nog niet bekend is wat er weggeno men is. i Een schade van duizend gul- den bl(eef over na een kraak In een benzinestation aan de Vlaardlngerdijk. De daders gin gen er vandoor met tabaksarti kelen ter waarde van achthon derd gutden. Twee ruiten wer den vernield. y De werkgroep Schiedam van de Consumentenbond verga dert morgenavond In diensten centrum de 4 Molens. Op het programma staan ondermeer een onderzoek naar telefoon aansluitingen en de consumen tengids. Oéze'maand heeft de bewo nersvereniging Schiedam Zuid elke dinsdagavond van zeven tot acht uur spreekuur over de huurverhogingen die per 1 juli worden ingevoerd. In Zuid zal de verhoging voor het grootste deel drie procent bedragen. De verhogingen zijn vorens de vereniging een duidelijke aan leiding om eens langs te ko men. Zij Is gevestigd in een schoolgebouw aan de Zwarte- waalsestraat 16. Ds fotowinkel Huize Brabant aan de Tuinlaan is slachtoffer •van Inbrekers geworden. De onbekenden gingen er vandoor met een aantal camera's met een gezamelljke waarde van 3000 gulden. De etalageruit werd ingegooid. Uit kleuter- schoort Startblok aan de Mi nister Donkerstraat werd een pick-up met boxen ontvreemd. De bult had een waarde van ongeveer 400 gulden.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1