,12 ez oei i; ff BEETJE EENZAAM Bernhardschool 'n buitenbeentje Fietsenstalling kan beginnen Inloop-ochtend mavo: voor volwassenen I m - T. - Samenvoeging wordt een zware dobber Edücatiéf c^lfurif gaat de boer op Spaaroverschot stijgt gestaag Bond is blij met Kammiitga In ziekenhuis na val Kortaf tta\ v mV Minder woningzoekers mm&M IUL~ J msm WS Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS 7 Zon, windstil en ruim twintig graden Gelsius. Bij na (smachtend kijken de' beheerders van open luchtzwembaden in de regio uit naar dit weertype. E)e bèzoekersstatistieken laten een triest beeld zien. Het .grote publiek heeft zich de afgelopen maand nog niet eenmaal echt.massaal in het bad pak gehesen. Angstvallig wordt het weerbericht van het KNMI in de gaten gehouden. Verlaten Kolpa De (onbewaakte) fietsenstalling van het Vlaardingse Kolpa: op een mooie dag tot de nok toe gevuld, nu griezelig leeg. MémêSBBI Bad Groen oord in Schiedam trekt een magere drie honderd be zoekers per dag. Deze leerlin gen van de Prins Bern hardschool worden straks 'klas genoten' van die van de Prinses Christina- school. „Goed on derwijs ge ven is an ders bijna onmogelijk," weet Max Manuputy. Het nieuws ligt op straat,wordt wel in de media-we reld gezegd. Een bewijs van deze uit spraak vormt bij gaande foto die genomen werd in Oostwijk te Vlaardingen. Een Turks jongetje zit in de zand bak. Hij lijkt het er zo in z'n eentje best naar z'n zin te heb ben. En waarom ook niet? Met een beetje fantasie waant hij zich aan het strand... M l "Kt- De meerder heid van de leerlingen is anderstalig Vernieling Oiie Tennis i Wilton HET VRI JE VOLK Schiedam j. Cr- "W A J f 5 yy, He A- s. J f f ^rv />-. jA - -jy. yc.'yV -■ V-.';-'^c." v --•' "-.v.. vv-> ï-;v Slechts een ehkeling neemt 'n ferme duik .king voor .een trieste aanblik en hebben de grassprieten alle ruimte om té groeien. „Het bezoek valt eigenlijk nog mee." zegt J. P. van den Nouwelant, de beheerder. „We hébben ontzettend veel abonne menten verkocht. Ondanks'het koude weer komen vrij veel houders daarvan toch binnen. Tja, het zijn bepaald geen. dui zendtallen." /*- „Vorig jaar begonnen we ook ontzettend slecht. Nu hebben we gerekend over de maand mei al drieduizend bezoekers meer dan vorig jaar," aldus een optimistische beheerder Van den Nouwelant. Zwembad Dol-Fijn heeft be paald geprofiteerd van de uiterst mooie zomer van vorig jaar. De abonnementen zijn als verse broodjes de deur uitge vlogen. Met drieduizend verko pen hebben zich dit jaar zo'n duizend Maassluizenaren méér een abonnement aange schaft. Toch blijft ook in Dol- Fijn de duikplank bet meren deel van de dag ongebogen. „Het is vreselijk jammer voor het publiek. We zijn per jaar maar drieëneenhalve maand geopend. Dan wil je het publiek iets! bieden,":.vindt Van den Nouwelant. „Als het zonne tje schijnt, het over de twintig graden is en er geen wind waait, stroomt het publiek toe. Dat is mijn stelling. Dat is ooki de reden waarom we het bad tot en met september open houden." „Iedereen wordt er sjagrij- nig van," zegt H. Wertheim, beheerder van Bad Groeitoord in Schiedam. Vanaf 5 mei, de 1 dag waarop het bad vol moed haar poorten opende, zijn er zo'n'tienduizend bezoekers ge weest. Vorig jaar waren er in dezelfde periode 41.000 mensen binnen geweest. 'En ook toen begon het zwemseizoen met een zware wolk voor de zon. „Het is allemaal erg triest. Ik houd het bezoekersaantal van vorig jaar als leidraad. Ook toen begonnen we slecht en werd het toch nog een goed seizoen met 185.000 bezoekers," zegt Wertheim. Het Bad Groenoord trekt bij "normale" zomerse dagen ge middeld elf- twaalfhonderd zwemmers per dag. Nu moet men genoegen némen met zo'n driehonderd per dag. „Ik vrees dat het slechte weer ook 2'n invloed heeft op de abonnementsverkoop vol gend; jaar," zegt Wertheim. „De mensen zijn nu teleurge steld. Ze hebben hun abonne ment voorlopig voor. niets ge kocht.'' Mét ruim vijfduizend vérkopen heeft Bad Groenoord goede zaken gedaan. De weer goden gooien echter roet in het eten.. De speelweiden in het' bacl Dol-Fijn in Maassluis doen de naam geen eer aan. Ook hier zorgt de laaghangende be wol- Gemiddeld heeft zwembad Dol-Fijn de afgelopen maand zeshonderd, bezoekers per dag mogen begroetend Op goede da gen mag het bad zich verheu gen in bezoekersaantallen tus sen dé zeven- én achtduizend per dag. Voor het personeel geeft de lage opkomst geen en kel probleem. De werknemers zijn op afroep beschikbaar. De vaste medewerkers houden zich voorlopig bezig met on derhoudswerkzaamheden "die toch gedaan moesten worden". Het Vlaardingse "zwembad Kolpa vormt geen uitzonde ring op kleine "zwemmalaise". Dit bad heeft het geluk dat het bok nog een vrij groot binnen bad heeft. „En daar zijn de af gelopen maand heel wat meer bezoekers gekomen," zegt be drijfsleider A. J. Troost. „Ik schat; dat daar nu zeker twee keer zoveel mensen komen." - Tot nu toe heeft Troost het nog maar één dag "druk" ge had.; Vorige week dinsdag was het even mooi weer. Toen'wa ren er drieduizend bezoekers. „Ik schat dat er in het bui tenbad nu gemiddeld zo'n hon derd mensen per dag komen. Dat is jammer." Het hele zwembad trok per week gemiddeld zo'n 8500 men sen. Het hoogste: gemiddelde van vorig jaar bedroeg 32.000 bezoekers terwijl het gemid delde over het hele jaar rond de 15.000 zwemmers per week »gt- „het Is voor ons én voor het publiek niet prettig,zegt Troost. „Je kimt er wel kwaad om worden maar dat lost niets op." De weersvooruitzichten die voor dit weekeinde werden ge geven, moeten de drie beheer ders: toch enigszins gelukkig hebben gestemd: Droog en vrij zonnig, temperaturen' rond de negentien graden. -i. 1 •■-.S'-fe'W.f, y.'i. (Van onze verslaggeefster Lelia Kuiper) MAASSLUIS Tegen wil en .dank zullen de openbare lagere scholen Prins Bern- hard én Prinses Christina met hun kleuterscholen per 1 augustus 1985 één basis school gaan vormen. Voor buitenstaanders lijkt de zaak zo klaar als een klontje: de ene school heeft te weinig leerlingen en de andere te veel. De afstand tussen de scholen is nauwelijks een ki lometer, dus lijkt samenvoe ging logisch. De zeer emotionele verga deringen die de laatste tijd over de samenvoeging zijn gehouden geven echter een heel ander beeld. De raads commissie voor( ■onderwijsza- 'ken heeft zich nu twee keer met de samenvoeging bezig gehouden, .Het aantal inspre kers tijdens deze vergaderin gen was ongekend groot. De argumenten van de in-, sprekersnamens de Christi- naschool hebben er niet om gelogen. Zij hebben zich zeer negatief over de Bernhard school uitgelaten. Dat de Prins Bernhardschool vóór samenvoeging is, wordt door de Christinaschool be schouwd als. gebrek aan vechtlust voor het behoud vaneigen school. Wat is er eigenlijk aan de hand In de Prins Bernhardschool? S Het woord dat iedereen in openbare discussie voorzich tig omzeilt, neemt mevrouw Nijk, hoofdleidster van de Woelige-' Roef, de kleuter school bij de Bernhardschool, wel in de mond: 'Turken- school wordep.we genoemd' Inderdaad 'is de meerder heid van de leerlingen 'an ders-talig', op de Woelige Roef voornamelijk Turks en Marokkaans. De toename van het aantal anderstaligen blijkt uit de cijfers, die me vrouw Nijk noemt: 'In het cursusjaar 81/82 was 30% van de leerlingen andersta lig, in 82/83 was dat percen tage 82, vorig Jaar hadden we 71% anderstaligen en van de Samenvoeging van scholen roeptaltijd emoties op, dat is ook in Maassluis al eerder gebleken. De nu voorgestelde samenvoeging van de Prins Bernhardschool met de Prinses Christina en hun bijbehorende kleuterscholen ligt heel gevoelig. Al op 23 mei. toen de raads commissie voor onderwijszaken de samen voeging op de lange baan schoof, bleek vooral de Christinaschool tegen de samenvoeging gekant. Deze week bleek de meerderheid van de raadsleden in de commissie van mening te zijn veranderd, nu vrijwel vaststaat dat de Bernhardschool volgend jaar niet meer dan 60 leerlingen zal hebben. De school is dan niet levensvatbaar, vinden de WD- en PvdA-frac- ties. In hun kwaadheid over de nu onafwendbare samenvoeging hebben enkele insprekers zich in het openbaar zeer grievend uitgelaten over bepaalde personen. De commissieleden heb ben de aantijgingen verontwaardigd aange hoord. Op de beschuldigingen van insprekers aan het adres van de Bernhardschool is niet gereageerd door de commissieleden. Al met al een kwalijke gang van zaken, die zeker gedeeltelijk voorkomen' had kunnen worden. De gemeenteraad vormt het bestuur van alle openbare scholen. De situatie op.de Bernhardschool was bij iedereen bekend: de school tobt al jaren met een evenredig aantal anders-talige leerlingen. Dok het aantal leerlingen daalde gestaag, dat wist iedereen, al is de daling de laatste maanden nog sneller gegaan dan voorheen. Het gemeentelijke onderwijsbeleid is tekort geschoten. Het is nu aan de commissie voor onderwijszaken om de zo slecht gestarte sa menvoeging tot een goed eind te brengen. Dat zal voor alle betrokkenen raadsleden, teams en ouders van alle scholen een zwa re dobber zijn. LELIA KUIPER 19 aanmeldingen voor vol gend jaar zijn drie kinderen Nederlands sprekend." Mevrouw Nijk heeft wel be grip voor Nederlandse ouders, die hun kinderen lie ver op een andere school la ten gaan: 'Gewoon kleuteron derwijs geven is hier vrese lijk moeilijk. Ik heb veel hulp van de Turkse onderwijzers, maar een normaal kringge sprek is hier nauwelijks mo gelijk, omdat de meeste kleu ters geen Nederlands spre ken. Ook als ze hier twee jaar hebben gezeten is het Neder lands van de Turkse kinde ren minimaal. Je kan wel zeggen dat de voertaal hier Turks is.' Op de Prins Bernhard school is de verplichte voer taal Nederlands. De meer derheid van de leerlingen spreekt thuis Turks of Ma rokkaans. -Max Manuputy, hoofd van de Bernhard school, roeit met de riemen die hij heeft. Hij laat 'zijn' school graag aan belangstel lenden zien, in de wetenschap dat de Bernhardschool in veel opzichten een buiten beentje in Maassluis is. Er zitten nu 78 kinderen op de school en er zijn vier vas te leerkrachten. Noodge dwongen werkt de school met individuele aanpak. Door het grote aantal anderstaligen geniet de schooi allerlei ex tra faciliteiten. Het documen tatiecentrum is opgezet door werkloze jongeren, zodat de leerlingen er gemakkelijk ge bruik van kunnen maken. Er is veel lesmateriaal voor zelfstandig werken aanwezig, Als één van de weinige scholen heeft de Bernhard school al een gedetailleerd uitgewerkt schoolwerkplan. Max Manuputy is beste te vreden over het resultaat: "De kinderen leren hier zelfstandig te werken. Ik ga randeer dat een kind aan het eind van de zesde klas weet wat hij voor zijn niveau moet weten. Ik pak het wel anders aan. Aardrijkskunde is bij mij geen 'ver-van-mijn-bed- show'. De sfeer op de Prins Bern hardschool is anders dan op andere openbare scholen in Maassluis. Waar dat precies aan ligt is moeilijk te bepa len. Misschien is de zeker heid dat de Prins Bernhard school in geen geval als zelf standige school kan blijven voortbestaan, er niet vreemd aan. 'Samenvoeging met een an dere school is de enige ma nier om onze leerlingen toe komstperspectief te bieden. Met twee of: drie leerkrach ten en minder dan zestig leerlingen, die voor het grootste deel anderstalig zijn, is goed onderwijs geven bijna onmogelijk. Het is heel jammer dat het zo gelopen is. We hebben al vaak in het verleden aan de bel getrok ken. Toen de 25%-regeling werd opgeheven viel bij ons de grote klap', zegt Max Ma nuputy berustend. VLAARDtNGEN Het Plaatselijk Edu catief Centrum (PEC) in Vlaardin gen gaat de ko mende week de boer op. Op een aantal weekmark- ten in de stad kun nen de Vlaardin- gers dinsdag, woensdag en don derdag een kraam pje van het cen trum aantreffen. Daarin ligt informa tie over alle cursus sen en opleidingen voor volwassenen, die bij het PEC worden gegeven, klaar. Een groot aantal plaatselijke organi saties voor volwas senenonderwijs doen aan het pro-^ ject mee. Deze maand zal de kraam van het PEC ook nog op de „an dere markt" in:;VT' Liesveld staan, op" zaterdag 30 juni. VLAARDINGEN Het Vlaardingse Veerpiein krijgt nu spoedig een be waakte fietsenstal ling. Het college van burgemeester en wethouders heeft ingestemd met dit idee Van de Vlaardingse werk loze M. Spork. Het college is bereid om geld uit te trek ken voor een schaftwagen voor de bewaker van de fietsenstalling. De bestaande flets- klemmén op het Veerpiein worden' van een afrastering voorzien. Spork is enige tijd geleden na een uit gebreid onderzoek tot de conclusie ge komen dat er veel behoefte is aan een bewaakte fietsens talling. Samen met zijn zoon heeft hij honderden winke lende mensen in het Vlaardingse centrum geïnter viewd. De meesten waren zelfs bereid om voor zo'n stal ling iets te betaleo, aldus Spork. Het college heeft de verwachting uit gesproken dat meer mensen zon der werk in het project kunnen fi deelnemen. Bovenf dien hoopt het dat nu ook elders in dë stad bewaakte stal lingen tot stand zullen komen. MAASSLUIS De dagmavo voor vol wassenen houdt op maandag 18 juni inloop-ochtend in de Van Egmond- mavo aan de Burg. van Reestraat In Maassluis, ledereen die ouder is dan 16 jaar kan worden In geschreven voor de vakken Neder lands, Frans, En gels. Duits, biolo gie, geschiedenis en economie. De lessen worden ge geven op maandag, dinsdag- en don derdagmorgen van 8.50 uur tot 12 uur. Alle vakken kunnen apart worden ge daan en de behaal de deelcertificaten kunnen tenslotte worden ingeruild voor een officieel mavo-diploma. Ook de leerlingen die dit jaar voor bepaalde vakken gezakt zijn op de 'normale' p mavo, kunnen op 3 de 'volwassenen-'-' mavo' deze vakken overdoen. De Inloop-ochtend duurt van negen tbt elf uur. Telefoni- sche Inlichtingen kunnen yvorden irf- gewonnen bij Rien Slot, telefoonnumï mer 18796 en Karin Leeuw, telefoon-'^ nummer 17011. - VLAARDINGEN Het spaarverschil bij de Bondsspaar bank Vlaardingen stijgt gestaag. Ver geleken met de corresponderende: maanden in 1983 ging het overschot van januari tot en met mei 1984 om hoog met een half miljoen gulden tot 2,4 miljoen gulden. Eind mei bedroeg het tegoed van de inleggers 237,4 mil joen gulden (mei '83:233.1 miljoen). Er werd in met 1984 37.8 miljoen gulden ingelegd en 33.9 miljoen terug betaald, hetgeen- resulteerde in een spaarverschil van 3.9 miljoen gulden. In mei '83 bedroe gen deze cijfers resp,: 33.8 miljoen, 30.4 miljoen en 3.4 miljoen. Het aantal inleggers steeg vo rige maand met 744 tot 85.237. Aan het schoolsparen werd onverminderd deelgenomen door 35 scholen; de leer lingen spaarden t. 7.462 gulden. Het aantal jeugdspaar- rekeningen te- - droeg vorige maand 2.430 met een gespaard be drag van 4.9 mil-1" joen gulden. SCHIEDAM De Bouw- en Hout bond FNV blij met Cees Kamminga als waarnemend direc teur van de SSSW, de werkmaatschap pij van vijf Schle- damsewening- bouwverenigingen. "In overleg met de pas geïnstalleerde ondernemingsraad is de waarnemend directeur voortva rend bezig," zegt de bond in het in- - formatieblad 'Vlug schrift'. "Succes in het belang van be woners en werkne mers. "Kamminga geeft zich tot eind dit jaar de tijd ord de SSSW tereor-' ganiseren. Hij is in dienst van de Na tionale Woning- ~i raad. -w SCHIEDAM Het aantal woningzoe kenden in Schie dam is Iets gezakt. Op 31 mei stonden 7611 woningzoe kenden bij het Bu reau Huisvesting- geregistreerd. Eind april waren dat 7690 mensen. Het merendeel van de zoekers blijkt al voldoende gehuis vest: 2692. Een an dere grote groep Is het aantal alleen staanden dat op zoek Is naar woon ruimte: 1608. Het Bureau Huisvesting kreeg over de maand mei bijna 2500 bezoekers te verwerken. Er von den zes gedwongen verhuizingen plaats in verband met sa nering en krotop ruiming. SCHIEDAM Een 36-jarige bouwvak ker uit Schiedam is donderdag in het Schlelandzieken- huls opgenomen na een ongeval op z'n werk. De man, Her man de J., werkte mee aan de reno vatie van woningen aan de Schiedamse Joppelaan. Op een ongeveer drie me ter hoge stelling wilde hij een balk Onbekenden hebben over een geparkeerde auto aan de Hof singel in Vlaardingen gelopen. Het voertuig werd beschadigd .aan het dak, de motorkap en de linkerzijkant. Vermoedelijk hebben de vernielers ook te gen de auto geschopt. De tota le schade bedraagt 1.500 gul den. De Marathonweg In Vlaardin gen was gisteren over een af stand van 200 meter met olie bevuild. Het wegdek is door de brandweer schoongemaakt. Dé vervuiler is nog onbekend. De Schiedamse tennisvereni ging TSN bestaat 10 jaar. Op zaterdag 23 juni wordt dat Ju- vastspijkeren. HIJ. verloor z'n even-/ wicht en viel. Hijh hield aan de vali* verwondingen aap het hoofd en rug< over. r;j- "4 blleum gevierd met een recep tie In het tennispark KetheK haghe. De receptie duurt vap 14—16.30 uur. Rond half ykjr Is een „sportief Intermezzp" gepland. V(-5 «i>3 iW Ook J. van der Hoeven is voor zijn 40-jarig dienstverband 6lj de werf Wllton-Fljenoord keA nlnklijk onderscheiden. Giste ren meldde deze krant reëda de onderscheiding van U. yan der Marei. Zl) kregen de onder scheiding gisteren uit handen van de Schiedamse burge meester R. Scheeres. Andefe jubilarissen bij Wilton zljgid.A. Hejee, L. Roctus {belden ,4Q aljaar in dienst), J. Embden/w. Kluit, R. yan der Kolk, L.A Si-

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1