schiedam 14 Huisvuil twee keer blijven NBB Won ingt >ouw mc ït maand vertraagd PTT wil onder handelen 2000 wandelaars komen vlot op gang Ook tweede woon- wagenplan lokt weer reacties uit ersmternaat verdeelt coalitiepartners Klopboor weg 460 gulden voor de eendenkooi t Hardrijders op de bon Brug gedoopt met snorfiets en wals Noord krijgt weer bouwspeelplaats ws O Wethouder Zijdeveld: "Kleine huishoudens pro duceren minder huis vuil." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De verontreiniging van het "GTB-terrein" aan de Dwarsstraat is ernstiger dan tot dusver werd aangenomen. Aanzienlijk meer vervuilde grond moet worden afgegraven. Dat betekent dat de bodemsanering enkele maan den langer^gaat. duren en dat de kosten daarvan zullen stijgen. Ook voorgenomen woningbouw op het terrein wordt met minimaal een maand ver traagd. Een groep van de Jan Ligthartschool gaat op pad voor het eerste traject van 10 kilometer door de stad. Deelnemers van de avondvierdaagse haalden hun stempel kaart en routebeschrijving af bij lange tafels in de Margrieihal. 1 RET-lijn 40 geen succes Met een bejaarde stoomwals opende wethouder Chris Zijdeveld de naamloze brug over de Schie. Lentefeest Afscheid Beursbrug uó f SrVV 2?e* HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Nutsbe drijven moeten twee keer per week het huisvuil blijven op halen. Dat is de strekking van een motie, die gister avond door een ruime meer-v derheid ln de gemeenteraad is aangenomen. Het college van burgemeester en wethou ders had 136.000 gulden per jaar willen bezuinigen door nog maar één keer per week het huisvuil op te halen.' Door dat te verwerpen heeft de raad een fors gat geschoten in de laatste bezuinigingsop eratie van dit jaar. "Onaanvaardbaar," zo noemde PvdA-fractieleider Gé Brouwer het voorstel. "Het is slecht voor de volks gezondheid. Als huisvuil lan ger blijft staan krijg Je, zeker in de zomer, stank en onge dierte." Voor het CDA was het voorstel onverteerbaar omdat de tarieven voor het publiek gelijk zouden blijven. "Als je minder vaak huisvuil ophaalt is het ook redelijk dat de mensen minder .gaan betalen," vond CDA-fractie- Ieider Piet Roosen. Ulfert Bruseker (CPN) voorzag dat "vooral de klein behuisde mensen gedupeerd worden. Zij kunnen straks niet lekker op hun balkonne tje zitten, want daar moeten ze de hulsvullzakken natuur lijk gaan opslaan." De motie, die werd ingediend door de PvdA kreeg uiteindelijk al leen geen steun van de WD en de twee PvdA-wethouders, die de financiële argumenten doorslaggevend vonden. Wethouder Zijdeveld zei dat het college ook had over wogen dat het vaak de kleine huishoudens zijn die kleine huizen bewonen, en dus ook minder huisvuil produceren. "Grote gezinnen wonen vaak groter en dan hebben ze meer opslagmogelijkheden," aldus de wethouder, al voeg de hij daar snel aan toe dat de bezuiniging de belang rijkste reden voor het voor stel was. Behalve de huisvuilkwestie nam de raad gisteravond ook een motie van eveneens de PvdA aan om bezuinigin gen bij de gemeentelijke ac countantsdienst nog even uit te stellen. Evenwel ging de raad unaniem akkoord met de totale ombuigingsopera tie, waarmee een bedrag van bijna drie miljoen gulden is gemoeid- GTB-terrein blijkt ernstiger vervuild In totaal moet nu 70.000 ku- worden afgevoerd. BIJ het be- bleke meter vervuilde grond gin van de sanering ln januari veronderstelde men nog dat het om 40.000 kubieke meter ging. Dat cijfer was overigens gebaseerd op een oppervlakkig onderzoek naar geur en kleur van de grond. Tijdens het sa- neringswerk stuitte de aanne mer op een oude sloot, die ge heel met verontreinigde grond was gevuld. Ook "vakken" die eerst voor schoon werden ge houden, blijken toch vervuild te zijn. Het opslagdepot, dat spe ciaal voor de GTB-grond is aangelegd, kan de grotere hoe veelheid niet aam. Momenteel wordt het depot aan de Nieuwe Waterwegstraat met zo'n 5.000 vlerkante meter uitgebreid. Die uitbreiding neemt de meeste tijd in beslag. Voordat de giftige grond mag worden gestort moet een dikke plastic achtige laag en een lading zand zijn aangebracht. Dit om te voorkomen dat de giffen (ln hoofdzaak cyanlden en olie) opnieuw in de grond komen. Onderhandelingen met de aannemers over de extra kos ten van de sanering zijn nog gaande, aldus P. de Jong van civiele werken van de gemeen te Schiedam, Naar verwach ting wordt de sanering een miljoen gulden duurder. De kosten waren tot dusver be groot op een bedrag van 2,7 miljoen gulden. De onderhan delingen verlopen overigens via het Openbaar Lichaam Rijnmond, dat opdrachtgever van de sanering is. Naar verwachting is het af graven van het GTB-terrein, waar vroeger een gasfabriek heeft gestaan, nu half septem ber klaar. Oorspronkelijk zoü al in augustus worden begon nen met de bouw van 93 wo ningwetwoningen. Eddie Kar renbelt, ambtenaar stadsver nieuwing bij de gemeente: "Een dikke maand vertraging is op zich vervelend. Alle plan nen schuiven nu op. Maar het had veel erger kunnen zijn. Je merkt pas echt wat er in een bodem zit als je erin gaat gra ven." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De PTT wil opnieuw gaan onderhandelen met de gemeente Schiedam over de postbezorging. Dat heeft wethouder C. van Tilborg gisteravond gezegd tijdens een gemeenteraadsvergadering. Hij benadrukte tevens dat de weg terug naar de PTT niet is afgesloten. Alle gemeentelijke post met lokale bestemming wordt sinds korte tijd door ,het bedrijf Stadspost Schiedam/ Vlaardingen rondgebracht. Van Tilborg ging in op be zwaren uit de raad tegen de "overstap" van PTT naar Stadspost. Hij wees andermaal op de besparing van 60.000 gul den per jaar die de gemeente zo bereikt. „De PTT wilde tot dusver niet aan haar tarieven sleutelen, alleen desnoods de post komen ophalen. Op dat laatste bod wenst de ITT dus terug te komen. Nou, daar sta ik voor oDen." De fracties van PvdA, PSP/ PPR en CPN plaatsten kriti sche kanttekeningen bij de gang van zaken. Zij wezen met name op het personeelsbeleid bij het bedrijf Stadspost. De werknemers zouden onder slechte arbeidsvoorwaarden werken, zoals geen geld bij ziekte, geen recht op uitkering bij ontslag en 24 uur per dag oproepbaar moeten zijn. Wethouder Van Tilborg noemde die suggesties "een mythe. Ik heb dat persoonlijk nagetrokken. Stadspost werkt met 16 bestellers, waarvan de helft oorspronkelijk werkloos was. Op hun uitkering wordt keurig een stukje ingehouden." Het raadslid Bart "de Leede (PSP/PPR) bracht daar tegen in dat „dan ook de helft niet werkloos is en du» flink te lij den heeft onder die voorwaar den." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een kleine 2000 wandelaars bevolkten gisteravond rond half zeven het terrein rond sporthal Margriet, om de spits af te bijten van de 38ste avond vierdaagse van Schiedam. Een vlotte organisatie zorgde er voor dat de deelnemers snel op pad konden voor het eerste traject van tien kilo meter, dat hen vla een grote omtrekbeweglng langs de Schie en rond het Beatrlx- park leidde. Het overgrote deel van de wandelaars had zich al tevo ren ingeschreven, zodat men alleen even een kaart en eèn routebeschrijving moest op halen. Daartoe waren lange tafels in de Margriethal ge plaatst. Exact om half zeven ging één deur open; de wan delaars werden groepje voor groepje door die deur "ge sluisd". In amper een kwar tier tijd was de Margriethal weer leeg en waren alle wan delaars onderweg. De organisatie is sinds .jaar en dag in handen van een plaatselijk comité van de Nederlandse Wandelbond en de Wandelkring Rotterdam. De deelnemers kunnen ook altijd kiezen voor welke me daille zij willen lopen, één van de bond oféén van de kring. Het aantal deelnemers van de avondvierdaagse ls dit Jaar geringer dan vorig Jaar, toen nog 2560 mensen meelie pen. Opmerkelijk is voorts dat steeds meer mensen ln een groep wandelen, in plaats van individueel. „Dat vindt men kennelijk veel gezelli ger", aldus de organisatie. Slechts 600 van de 2000 wan delaars dit jaar zijn "Indlvl- duelen". Vrijwel, alle scholen hebben met een flinke ploeg Inge schreven. De Willem Gerhel- school is daarin de onbetwis te koploper met 114 leerlin gen en leerkrachten. Bij veel wandelende scholleren ls overigens de "walk-man" po pulair als "wandel-partner". Maar uiteraard behoorden ook de veldflessen weer tot de vaste uitrusting. Onder de 2000 deelnemers ls er slechts één die voor de 38ste keer meedoet in Schie dam: mevrouw Schaarloo. Vrijdagavond wordt de avondvierdaagse afgesloten met een lange optocht met muziek vanaf de Westfranke- landsedijk. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Ook de plannen voor een nieuw v.'oonwagencentrum aan de overschieseweg hebben re acties van een bewoners vereniging ontlokt De be wonerscommissie van de Delflandseweg heeft de ge meenteraad laten weten be- 'zorgd te zijn over die plan nen. Eerder mengde een an dere bewoners vereniging zich in het woonwagenbe- leld, toen de gemeente be kend maakte woonwagens aan de Koekoekslaan te wil len plaatsen. Terreinen aan de Over- schieseweg en de Koekoeks laan zijn beide in de "run ning" als permanente plaats voor zo'n 20 woonwa gengezinnen. Het plan voor de Koekoekslaan circuleert al meer dan twee jaar. Te gen een voorstel om het be stemmingsplan te wijzigen ten gunste van de woonwa genbewoners hebben 653 omwonenden bezwaar Inge diend. Zover is het bij het plan voor de Overschieseweg nog niet. Dat plan dateert uit begin dit jaar. De bewo nerscommissie vsin de Delf landseweg keurt het plan vooralsnog niet af. maar vraagt om ln de toekomst nauw bij de besluitvorming betrokken te worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Internaat voor schipperskinderen De Uitkijk is de Inzet van een me ningsverschil tussen de PvdA en de WD, de twee coalitie partners ln de gemeenteraad. Het college van Burgemeester en Wethouders wil het gelxraw- van het internaat aan de Hoog straat Opkopen en vervolgens met de grond gelijk maken. Na een ordevoorstel van de PvdA maandagavond in de raad ls de beslissing hierover tot Da de zomervakantie uitgesteld, zeer tegen de zin van de WD ln. „Wij vinden dat er eerst be rekeningen op tafel moeten ko men. De aankoop zou dc ge meente wel eens een hoop geld kunnen gaan kosten," zo vin den de socialisten. Met de aan koop is tussen de 1, 2 en 1,4 miljoen gulden gemoeid. De fractie van de PvdA had drie kwartier bedenktijd nodig om tot het voorstel te komen. Het college ging daarop bijna een kwartier in conclaaf om ver volgens schoorvoetend met het voorstel tot uitstel in te stem men. „Wij vinden dat het voorstel een breed draagvlak ln de raad moet hebben," beargu menteerde burgemeester Scheeres de houding van het college. Er ls ln principe al overeenstemming tussen de gemeente en de SintImelda Stichting die het pand beheert. Voor dc kinderen is elders ln de stad onderdak gevonden. Vraag is wat er gebeurt met •het terrein ais De Uitkijk ten prooi is gevallen van de slo pershamer. De raad kan kie zen tussen woningbouw of een warenhuis. BIJ monde van mevrouw J. Renskers- Maas zegt de WD voorkeur te hebben voor een warenhuis, hoewel er nog geen gegadigde is. „Het is niet slag vaardig om de beslissing uit te stellen." meent zij. „Het is nuttig als er al ruim te ls, voordat zich een waren- huls aanmeldt. En dat ls toch wat wij met z'n allen willen. De leegloop moet gestopt wor den." Om het uitstel te krijgen moest de PvdA wel "beloven" bij de volgende behandeling van het voorstel niet om uit stel te vragen. De WD eiste een hoofdelijke stemming. De libéralen kregen bijval van het CDA. De rest van de raad was vóór uitstel. SCHIEDAM De gemeente politie Schiedam heeft bij een snelheidscontrole op de Hor- vathweg 38 processen verbaal uitgedeeld.' De hoogste snel heid die werd gemeten was 91 kilometer per uur. Op de Schiedamse Horvathweg mag men niet harder dan vijftig. De politie maakte bij de con trole gebruik van radar. SCHIEDAM Uit een'ge parkeerde personenauto aan de Oosteratraat is een klop boormachine ter waarde van duizend gulden ontvreemd. De daders hadden een van de por tieren met een scherp voor werp opengebroken. Zij ver dwenen verder me', een kabel haspel met vijftig meter snoer. WOENSDAG 27 JUN11984 Even voor de officiële opening sprong burgemees ter Reinier Scheeres achterop de snorfiets van wet houder Herman Posthoorn. SCHIEDAM "Ook het colle ge kan zich gedragen als een stel kwajongens," grapte wet houder Chris Zijdeveld gister middag bij de officiële opening van de nieuwe brug over de Schie. Het leek dan ook net of het bijna voltallige college ge noot van een speelkwartiertje. Even voordat Zijdeveld en zijn college Luub Hafkamp met een bejaarde stoomwals de offici ële handeling verrichtten, sprong burgemeester Reinier Scheeres achterop de snorfiets van wethouder Herman Pos thoorn om het wegdek vast te testen". Met een bibberend stuur geraakte het tweetal on gedeerd aan de overkant waarna met de stoomwals alles nog eens dunnetjes werd over gedaan. "Het Industriegebied, waar geld moet worden verdiend, heeft nu een betere verbinding met de buitenwereld," zei Zij develd later in een (serieuze) toespraak. De brug over de Schie, aan het einde van de De Brauwweg, verbindt het indus triegebied 's-Gravenlandsepol- der met de Spaansepolder in Rotterdam. In de gesprekken later in het tennis- en squashcentrum Kla verstede werd al voorzichtig nagedacht over een naam voor de brug. Het idee werd geop perd om een advertentie te plaatsen waarna de straatna- mencommissie als jury zou fungeren. "L" De brug wordt afgeleverd aan de vooravond van werkzaam heden op plein '40- '45 die voor nogal wat verkeersover last zullen zorgen. Via het plein loopt de tweede ontsluitings route van het industriegebied. "De brug is net op tijd klaar," vond Zijdeveld. SCHIEDAM De verlenging van RET-lijn 40 naar de 's-Graven!andsepolder is geen succes. De bedrijven óp het industrieterrein krijgen bin nenkort een briefje van de ge meente waarin zij worden ge vraagd hun personeel te sti- muieren met de bus te reizen. De lijn werd op 19 maart dit jaar feestelijk geopend door wethouder Chris Zijdeveld. "Het is een teleurstelling," zegt hij. "We hebben het ge daan op aandringen van de bedrijven. Het gebruik blijft ver achter bij de verwachtingen." Het experiment met lijn 40 zai voorlopig nog worden vóórt- gezet. SCHIEDAM Tot grote vreugde van de jeugd in Noord gaat op 4 juli de jaarlijkse bouw speelplaats in de wijk weer open. Kinderen van 6 t/m 12 jaar kunnen da gelijks hun kunnen tonen wat betreft het huttenbouwen. Naast het timmeren en zagen staan ac tiviteiten als pof fertjes bakken, een barbecue, soep maken, schminken en een fietscrossra- ce op het program ma. De toegangs prijs is elke keer een kwartje. De bouwspeelplaats duurt tot 25 juli.' Organisator is de Werkgroep Jeugd werk in wijkcen trum De Blauwe Brug. VLAARDINGEN De stichting voge- lolieslachtoffers in 460 gulden rijker. Dat geld werd door bezoekers bijeen gebracht tijdens twee excursies in eendenkooi "Het Aalkeet Buiten". Zo'n 250 mensen, werden door vrijwil ligers van de stich ting rondgeleid door de eenden kooi, die voorna melijk wordt ge bruikt om er ge wonde vogels op krachten te laten komen. De excur sies vonden de af gelopen twee zater dagen plaats. Oor spronkelijk was het de bedoeling op slechts één zater dag bezoekers te ontvangen. Vanwe ge de grote belang stelling werd beslo ten een tweede rondleiding te hou den. De excursie werd georgani seerd door de VW Vlaardingen in sa menwerking met de stichting. De stichting Lente feest houdt don derdagavond een bingo in haar pand aan de Brbersvest 101. De zaal gaat om zeven uur open, de bingo begint om acht uur. Vrijdag is, eveneens aan de Broersvest, een rommelmarkt. Die duurt van 10-15 uur. Gemeentewerken Schiedam bieden hun medewerker L. van Eijk vrijdag een receptie aan. Van Eijk verlaat Ge meentewerken ha dienstverband van bijna 39 jaar. Hij was verbonden aan de hoofdafdeling civiele werken. De receptie, die ln het stadskantoor (Em- mastraat 1) wordt gehouden, duurt van 16.15-17.15 uur. De Beursbrug op/ de Dam is morgen de gehele dag voor alle verkeer afge sloten. Er wordt een nieuwe slijtlaag op het wegdek aangebracht. Ook voetgangers kun nen dan niet over de brug. l.» Y?-

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1