'Uitbreiding Loper dient algemeen belang niet' Benzinediefstal GGD: administratief foutje Polifiestaf compleet Vlieg in dé keel Bejaarde overvallen Zwemvierdaagse start rm mm Als' zijn oudere in 1935 niet zo "coöpera tief" waren geweest, dan was H. van der Lee nooit zo'n lange en ple- zierige carrière bij de Coöperatie beschoren geweest. Gelukkig kwam hij uit een, wat hij noemt "coöperatief nest". En dus kon hi, een betrekking die hi, fel begeerde, zonder veel moeite krijgen. Een betrekking, waar mee hij zijn hele verde re arbeidsleven onder de pannen zou zijn Want Van der Lee heeft de Coöperatie niet meer verlaten. Tot vandaag, de dag waarop - hij afscheic neemt als directeur van de "Coöp Nieuwe Wa terweg". Van der Lee gaat met pensioen. Wel is hij van plan zich te gaan bezighouden met de rijke en 'unieke ge schiedenis van de Coöp eratie, die hij groten deels zelf heeft meege maakt. Hoe de Coöpera tie begon als een orga nisatie die de arbeiders moest beschermen te gen het bedrog van de middenstanders en de kapitalistische uitbui ting.' Hoe de Coöperatie uitgroeide tot een wel varende winkelketen met20 vestigingen in Viaardingen, Schïe- damse, Maassluis en Spijkenisse. „Aan zogenaamde Bo terletter betaalt u veel Ite duur" De winkel van de Co- operatie aan de 2e Van Ley den Gaelstrdat in Viaardin gen, zoals die er kort na de'vesti ging in 1904 uitzag. -- Een vari de spreuken, waarmee de Coöperatie de arbeiders voor zich probeerde te winnen. ER ZIJN VELE MIDDELEN OM DEN TOESTAND VAN HET MENSCHDOM TE VERBETEREN, DOCH E EDELSTE VAN ALLEN IS DE COÖPERATIE De Sint-Ni- colaas-prijs- krant van de Coöp in 1929, die tot na de oorlog in Viaardingen Dé Voorloo- pér heette. De eerste broodbakkerij van de coöperatie aan de Kethelstraat in Schiedam, die in Het begin van deze eeuw werd gebouwd. H. van der Lee in het Coöp-museum, met in zijn hand Haka-stofzuiger uit 1939 („Hij doet 't nog), die hij in die tijd zelf nog heeft gedemonstreerd. Van der Lee (61,): „Als het college het alge meen belang wil dienen, dan begrijp ik die plan nen niet." „Vakbeweging liet de Coöperatie eigenlijk i vallen" Ssheur PvdA Afgesloten Gewond Aardappelen JAC V coöperatie is in wezen nóg anti-kapitalistisch Van'onze .verslaggever BART VAN LEEUWEN j SCHIEDAM, Voordat H. van der Lee vlak voor de oor-: log als jongste bediende bij de Coöperatie werd aangesteld, lichtte zijn nieuwe werkgever het koopgedrag van zijn fami lie nauwkeurig door. Of het ge zin wel braaf zijn inkopen bij de Coöperatie deed, of het in geschreven stond als lid én of het ook een goede afnemer was van de produkten van de „Co- op". Zo niet, weet Van der Lee, „dan had Ik, een briefje gekre gen met de; mededeling: in de vacature is helaas reeds voor zien.": i Maar dat.zat wel goed, aldus de energieke, 64-jarige direc teur. van de „Coöp Nieuwe Wa terweg". „Mijn vader was, al tijd op pad om leden te winnen. Als mijn ouders in een andere buurt gingen wonen waren de nieuwe buren binnen de kort ste keren lid van de Coöpera tie. En produkten van andere winkels, die kwamen bij ons de deur niet in." Van der Lee werd aangenomen en zou uit eindelijk, via allerlei admini stratieve :baantjes, in 1956 di recteur worden. Maar wat moet ik mij, als jonge verslaggever, voorstel len; bij een „coöperatief nest"? Van der Lee: „Beslist niet in de eerste plaats een socialistisch gezien, hoewel dat bij mij wel zo was. De coöperatieve, ge dachte kende geen iimict voor overtuiging en richting. Ieder een kon lid worden van de Co- operatic. De Coöperatie was wel nauw verbonden met de arbeidersbeweging, maar ab soluut niet met de SDAP. Daar ging geen cent naartoe." De Coöperatie had toch be paald socialistische kenmer; ken. Het idee achter de oprich ting in 1902 was dat dé arbei ders niet langer meer afhanke lijk zouden zijn van de op winst beluste winkeliers, die het met gewicht en kwaliteit Van hun produkten niet zo hauw namen. ..Dan kocht men éen brood in ,een winkel dat een kilo behoorde te wegen, maar in feite slechts 800 op 900 gram woog," weet Van der Lee. 9 De Coöperatie nam de pro- Jduktle en' distributie 'van leven smiddelen in- eigen handen. iWïe bij de Coöperatie kocht •wérd automatisch lid en aan deelhouder. Als er winst was •gemaakt, hielden de arbeiders ',er een aardig dividend aan •ovtr. „Met dien verstande dat !de mensen die meer kochten •bij de Coöperatie, ook meer di vidend kregen," tekent Van der ;Lee daarbij aan. -Het V kostte- de - Coöperatie weinig moeite om het gesjoe- mel van; de winkeliers aan te 'f~.\ y - y-J"/'„i tonen. Zo ging men met een weegschaal langs dc deuren om het publiek zich ervan te laten overtuigen dat een brood echt te licht was voor de prijs. Ook kwaliteit hield de Coöp eratie nauwlettend in de gaten, zoais mag blijken uit een ci taat uit de prijslijst van de Voorloper, zoals de Coöperatie voor de oorlog in Viaardingen nog heette: - „Wij willen er uwe aandacht nogmaals op vestigen, dat het woord boterletter" U niet den ■minsten waarborg geeft, dat U werkelijk eerste kwaliteit ont vangt, daar de Warenwet sich niet inlaat met datgene waar mede die zogenaamde Boter letters worden gevuld, wat, in- plaats van met zuivere aman delen, meestal gebeurt met olienoten, witte boonen, mais- viokken en dergelijke surroga ten met een weinig amande lessence voor den smaak, zo dat u aan die zogenaamde goedkope Boterletters nog veel te duur betaalt." Van der Lee heeft voor het wezen van de Coöperatie een kernachtige zin voor handen: „Invloed uitoefenen, met je koopkracht," noemt hij dat. „Dat is het kardinale verschil met een BV of een NV. De Co- op is anti-kapitalistisch. Bij ons kun je geen aandelen ko pen." Tijdens ons gesprek zal hij zich nog enorm kwaad ma ken over het RSV-deb&cle, dat hij „het kapitalisme ten voeten .uit" vindt. Om andermaal zijn socialistische inslag te onder strepen. Als directeur van de Coöp Nieuwe Waterweg heeft hij een kantoor aan de Kethelstraat in Schiedam, waar in 1904 de Schiedamsc poot van de Coöp eratie is begonnen (De Schie dam se „Door Eendracht ster ker" en de Viaardingse „Voor- loper" zijn in 1965 gefuseerd). Het kantoortje is eenvoudig in gericht met een bureau en en kele kasten. Wat opvalt is de fel blauwe kleur van de vloer bedekking, ooit een eigen keu ze, aldus Van der Lee. „Ik ben wel directeur, maar ik sta onder toezicht van het bestuur dat door de leden is aangesteld," zo vertelt hij. „Nog steeds hebben de mensen die bij ons kopen Invloed op de gang van zaken. Datis over eind gebleven, almaakt het publiek niet zoveel meer ge bruik van dat recht als vroe- Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM VLAARDlN-i GEN Directeur H. van der Lee van de Coöp Nieuw Wa terweg hééft felle kritiek op- de voorgenomen uitbreiding van het Viaardingse winkel centrum De Loper. Hij vindt dat het Vlaardings PvdA/ WD-college in strijd handelt met zijn eigen beleidspro-, gramma. Daarin staat dat „nieuwe distributieve vesti gingen van enige omvang worden getoetst op hun effec ten voor de bestaande bedrij vigheid." Uit een rapport van het Ne derlands Economisch Insti tuut blijkt evenwel dat een uitbreiding van de Loper ern stige geyolgen heeft voor de overige winkelcentra in Vlaardingen-Holy, de Holiër- hoek en de Winkelhoeve. De Holiërhdék, waar de Coöp een vestiging heeft, zou zelfs in de gevarenzone komen. .Als het college het algemeen belang wil dienen, wat zijn plicht-ia,' dan begrijp ik.'dié plannen niet," aldus Van" der Lggt Van der Lee betwijfelt bo vendien of veel publiek, dat nu naar Rotterdam gaat om te winkelen, in' Viaardingen zal blijven als De Loper gro ter is. Dat is één van de argu menten van het college. Van der Lee: „De mensen die naar Rotterdam gaan hebben daar speciale redenen 'voor. Ze gaan ecrit niet omdat er in Viaardingen te weinig ver scheidenheid van winkels is, want ér is hier genoeg." ger. Er is natuurlijk veel ver- anderd." De belangrijkste verande ring is na de oorlog gekomen. De band tussen de Coöperatie ende vakbeweging kwam op losse schroeven te staan. De vakbeweging had haar handen vol aan het streven naar een eerlijke verdeling van de wel vaart en goede arbeidsvoor waarden. „Ze liet de Coöpera tie eigenlijk vallen,", meent Van der Lee. Hij betreurt dat, want „met de vakbeweging was de Coöperatie nu een veel sterkere organisatie geweest." Bovendien voelt hij de Coöp eratie door de vakbeweging miskend. „De mensen die bij de Coöperatie werkten hadden altijd al goede arbeidsvoor waarden. Bij de bouw van een bakkerij in 1904 kregen de be-, trokken bouwvakkers gunstige contracten aangeboden. Zelfs in 1951 hebben wij bij de minis ter toestemming gevraagd en gekregen om ons personeel meer te betalen dan binnen de geleide loonpolitiek werd toe gestaan." -• Anno 1984 staan de zaken er vanzelfsprekend anders voor. De Coöp Nieuwe Waterweg is uitgegroeid tot een winkelke ten met 20 vestigen in Schie dam (9), Viaardingen (8), Maassluis (2)en Spijkenisse (1). De tijd dat leden dividend kregen lijkt definitief voorbij. De grote concurrentie' dwingt de Coöp haar prijzen zo scherp mogelijk te stellen. En het per soneel verdient nu evenveel als eiders. Hoe het de Coöp verder in de toekomst zal vergaan is niet langer Van der Lee's verant woordelijkheid. Hij gaat.nu mey pensioen en wordt op 1 ju li opgevolgd door C. M, Jung.. Maar het verleden van de Co- operatie zal Van der Lee niet loslaten. Hij wil een deel van zijn vrije tijd gaan steken in het Coöp-Museum, dat sinds i977 aan de Schiedamse Ke thelstraat is gevetigd, ,A1 stop ik met werken, ik kan me ge woon nog niet voorstellen dat mijn betrokkenheid bij de Co- op ophoudt." Een scheur van een meter In -X een buitenmuur bleef over na een „aanvaring" op de Nietfje Haven In Schiedam. Door no^ onbekende oorzaak liep het motorschip i.Henhy" uit Rot terdam uit haar roer. Schipper N. R. van der V. kon het schip niet meer. op koers houden en ramde de buitenmuur van een bedrijf aan de Hoolkade. De gemotoriseerde rijnaak liep geen schade op. Naast'de scheur in de muur begaf ook een regenpijp het. Niet bekend is hoe hoog het schadebedrag is. "I. De PvdA, afdeling Viaardingen houdt dinsdag 3 juli een leden vergadering in de Lijndraaier, Baanstraat 4. Belangrijkste agendapunt: diaserie en dis cussie over socialistische ge meentepolitiek. Aanvang 20 uur. De spoorwegovergang Westh. venkade is maandag 2, dins dag 3 eri woensdag 4 juli tel kens van 7.30 tot 16 uur voor alle verkeer afgesloten. Dat zelfde geldt voor de spoorweg overgang Wagnerstraat op I Westha- donderdag 5 en vrijdag 6 juli. De afsluitingen houden ver- band met onderhoudswerk aan het spoor. De 17-jarige Rozenburger O. Broere heeft bij een aanrijding op de Deltaweg zijn been op twee plaatsen gebroken. Hij werd er op de bromfie? aan- gereden door een auto,, be- stuurd door de Viaardingse C. J. N. (21). Het ongeval ont- stond toen de vrouw wegreed en zij de weg niet geheel kon overzien. Hierdoor had zij de naderende bromfietser niet in de gaten: Volkstuinder L. A. v.d. K. (44) - heeft van onbekenden'hulp' -• gekregen bij het rooien van de, aardappelen die hij gepoot had. Toen hij op zijn tuintje - kwam, trof hij een leeggehaald akkertje ter grootte van 5 vier- kante meter aan. Voor de tweede maal binnen korte tijd is ingebroken bij het -- Jongeren Advies Centrum aan' de P.K. Drossaartstraat. Dit- maal werd een bedrag van 150 gulden ontvreemd uit een geld- kistje. VLAARDINGEN/ SCHIEDAM Het politieonderzoek, •naar de vermeende diefstal van 170Ó li ter benzine bij de GGD Nieuwe Wa- .terweg Noord heeft geen strafbare fél- ten aan hét licht.: gebracht. Het be stuur van de stich ting houdt het dan ook in tegen- stelling tot drie maanden geleden op een adminis tratieve (out. Tot woede van het per soneel, dat aan een intern onderzoek werd onderworpen, ging het bestuur er begin april van uit, dat de zoekgeraak- té benzine wellicht gestolen'was door .het Viaardingse ambulance-perso neel. Waarnemend voor- zitter L. A. Haf kamp wil nog geen conclusies verbin den aan dat onder zoek, waarbij de werknemers ge vraagd werd schrif telijk te verklaren dat ze onschuldig waren. "Toen we zen de feiten in een bepaalde richting", zegt hij. "Wij heb ben het zekere voor het onzekere genomen. Wij heb ben niemand be schuldigd. Achteraf kan ik alleen maar blij zijn, dat het personeel geen en kele blaam treft." Hafkamp (wethou- dèr van volksge- zondheid in Schie dam) zegt, dat er nog een gesprék met de politie zai volgen over de ad ministratie. "Die moet zodanig wor- w den opgesteld, dat...,,' dit soort zaken niet"1' meer voorkomt:, - Met de benzinepas--" jes kunnen gemak- kelijke vergissingen; gemaakt worden;': .4» Overigens heeft de politie, die 200 manuren in het on- ',i: derzoek heeft ge- - stoken, "positieve: kritiek" op hef stichtingsbestuur.:-, "De GGD had wat- meer voorwerk --" kunnen verrichten. Dan had het onder-/ zoek oris niet zo- veel tijd gekost"; zegt hoofdinspëé- teur Bierling. "Dat1-" is'ook onze les Vöo?° de toekomst." - VLAARDINGEN De staf van de Viaardingse ge meentepolitie is weer compleet. Met ingang van 1.juli wordt de heer G. Laurens (30) be noemd tot inspec teur. Na een in- werkperiode zal hij dienst gaan doen als chet van de af deling algemene surveillance. Hij volgt hiermede in specteur Meijer op, die sinds 1 juni is belast met alle werkzaamheden van de geünifor meerde dienst. Met de benoeming van de heer Laurens is de staf van de poli tie weer compleet, die sterk was uitge dund na het vertrek van enkele (hoofd)- inspecteurs. De heer Laurens woont thans nog in Ede. Hij is werk zaam geweest bij de politie van Utrecht en Ede, resp. in de rang.. X' van agent en hoofdagent, in augustus 1981 be gon hij zijn inspec-C teursopleidingaan de Nederlandse Politie Academie in Apeldoorn. In juni van dit jaar degd^ hij er met goed ge volg eindexamen. De nieuwe VIaar-" dingse inspecteur: is gehuwd en heeft— twee kinderen: een jongen en een- meisje. SCHIEDAM/ VLAARDINGEN De 16-jarlge brom fietser D.A. uit Viaardingen is don derdagmiddag in het Holyziekenhuïs behandeld aan ademhalingsmdei- lijkhéde" nadat hij een insect In z'ri mond had gekre gen. Hij reed met open mond op de Vlaardingerdijk toen een groot in sect zijn mond én keel Inschoot. Voorbijgangers, die de onfortuinlijke bromfietser naar adem zagen hap pen, alarmeerden '- vervolgens de GGD" die de jongen naar -" het Holyziekenhüis" bracht. De arts,kon geen'Insect vinden."; De aderrihalingè/;""' moeilijkheden wa ren' echter na kórte" tijd wei verdwenen:-5 SCHIEDAM Een 77-jarige Inwoon- ster van het Zwa luwflat aan de Zwa- luwlaan is .het slachtoffer gewor den van een over val. Een ongeveer 25-Jarlge man viel haar, even voordat zij haar woning wil de binnenlopen, aari.en griste haar handtasje weg:'In het tasje zat onge veer 1000 gulden. een paspoort en enkele persoonlijke bescheiden.: De man bleek de bejaarde vrouw al een tijdje te heb ben achtervolgd. Hij had op weg naar de Zwaluw laan dezelfde metre en bus genomen als zijn latere - slachtoffer. De overval vond rond twaalf uur plaats in de nacht van don derdag op vrijdag. Een uitgebreid-on- derzoek door de - politie bracht geen duidelijke aanwij- zingen omtrent de -'1 dader boven water? Mensen die een aanwijzing denken te hebben kunnen zich telefonisch in -verbinding stellen met de afdeling re cherche van dé ge-' meentepolitie, tel.1»' 260760. >v SCHIEDAM Wethouder Luub Hafkamp (sportza ken) schiet komen de maandagmid dag om zes uur de deelnemers aan de jaarlijkse zwemvier daagse weg. De vierdaagse wordt gehouden in Bad Groenoord. De deelnemers zullen elke avond een af stand van vijfhon derd meter moeten afleggen om aan het eind van de week in aanmer king té komen voor een medaille. Kin deren kunnen het op 250 meter hou den. Zwemlustigen kunnen zich aan melden bij Bad Groenoord en het VW-kantoor. Naast de opening van de zwemvier daagse is er maan dagavond ook een motortrail. Deze begint om half ze- ven en wordt bege leid door het mu- ziekkorps Harpe Davids.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1