.0mmÊÊm0ʧim asgmmasmmm --1, 5 - Zwemmen in Vlaardingen maar lessen in Schiedam jÉiïgdlahd \veét dat kinderen kritisch zijn Glasbak steeds populairder Politie beraadt ziek over Golden Ten DRIES izer Jan Janssen start tournooi Molen- versiermgen officieel onthuld Bromfietser raakt bekneld Caravan 'Tip on In' in Goudsbloem JÉS Dries voorprev Pf'l'- IIll mm Êta mu%8> WkW^ÊÊÊ^ÉT^mw' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bijna vergane glorie van de Sehiedamse windmolens, lijkt langzaam terug te keren in de vorm van hypermoderne windturbi nes. In oktober dit jaar wordt begonnen met de bouw van een grote windmolen op het terrein van Wilton Fijenoord. Schiedam telt nu twee windtur bines Maasboulevard Jöóp' van Broekhoven en Riet Immerzeel, het Jeugd- ndteam. De kegels die zij tonen maken deel uit van jbn - "piratenspel", één van de nieuwe activiteiten die Ut jaar op liet programma staan. Zo gaat de windturbine op het terrein van Wilton Fijenoord er uit zien. 35 Meter hoog en een rotor- diameter van 26,5 nieter. Het apparaat wordt gele verd door Strok FDO en is van het type NEWECS-25. «mm Tja, en toen bleek de Burgemeester Knappertlaan toch echt te smal. Hét be zoekje van de Belgische automobilist aan Schiedam bleek, gisteren uit te lo pen op een soort "grensconflict". De Ne derlandse vrachtwagen eiste een stuk weg voor zich op terwijl de Belgische automobilist hetzelfde deed. De uit spraakdie de vrachtwagenchauffeur di rect na het ongeval moet hebben ge daan, valt met vrij grote zekerheid te raden. I--- h, Jaar in, jaar uit, gebruikt u uw caravan. Realiseert u zich dat door tijdige controle 'uw caravan veiliger is! Dries weet precies waar hij op moet letten. SPAANSEPOLDER ':WS vandaag en morgen f/.r. MJi mmi V''.-' '#£av KET VRIJE VOLK schiedam <*\r l0@mÊ -*i* ïSiiftiiiMMi%WMÊS .•ÏA, -"iV fc/JLV 3chiedani krijgt steeds meer windturbines Eén op het terrein van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam (ONS) en een turbine op het terrein van slagerij en worstmakerij Zijdenbos. Ver der bestaan er serieuze plan nen om een kolossale molen neer te zetten op de Maasbou levard. Dit laatste werk zou dan tevens als toeristische at tractie moeten fungeren. Terwijl op de Broersvest de herinnering levend wordt ge houden aan de afgebroken, 'oude windmolens, schieten de ranke windturbines welhaast als futuristische paddestoelen de grond uit. De molen op het terrein van Wilton, die in juni volgend jaar electriciteit moet gaan leveren, zorgt jaarlijks voor 330.000 kilowattuur. Het apparaat is daarmee de op'één na grootste windmolen in ons land. Op de electriciteltstarie- ven zal de alternatieve electri- citeitsopwekking evenwel geen effect hebben. "Het is een kostendekkend project." legt Mari Dingen- houts. voorlichter bij de ONS, uit. "De windenergie "zit nog in een experimentele fase. Van daar ook dat er een subsidie van het rijk is. De "Wilton mo len" kost ruim één' miljoen gul den. Meer dan twee ton wordt door het rijk neergeteld, ter wijl een evengrote lening bij Den Haag kan worden afgeslo ten. De rest wordt door de ONS (gemeente) op tafel gelegd. De resultaten van de molen zullen nauwgezet In de gaten worden gehouden door de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN). De plannen voor een molen op de Maasboulevard verkeren nog in een zeer pril stadium.' "De tijd zal moeten leren of er inderdaad één wordt gebouwd. De formele procedure om bij- (Van een onzer verslaggevers) I SCHIED AM/VLAARDIN- GEN Wie wil zwemmen, kan het goedkoopst terecht in de Vlaardingse zwembaden Kolpa of Holy. Maar wie zwemles wil nemen, kan beter naar het 'Sehiedamse Sport- .fondsenbad gaan. Dit blijkt uit een vergelijking van de zwem badtarieven in Schiedam en Vlaardingen, die is gemaakt door de werkgroep-Schiedam van de Consumentenbond. De toegangsprijzen voor het Kolpabad, Sportfondsenbad, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM '—.Jan Janssen, voormalig winnaar van de Tour de France,; lost zondag het startschot vböh een inter nationaal wielren-tournooi op de nieuwe -baan In het'sport park Harga- Het toemooi is be-- doeld voor de jeugd van elf tot '£y -■■■• - veertien jaar. Ondermeer een Belgische selectie'Junioren zal meedingen naar de prijzen. Verder doen er een-serie va derlandse jeugdkampioenen (achtervolging, klassements rijders en sprinters) aan het toernooi mee.- De start is om half elf. - Zuid (Groenoord heeft dezelf de prijzen). Holy en West be dragen resp. 2,30 - ƒ3,15 3,25 - 2,30 en ƒ3,25 (toegang volwassenen eenmalig). Voor kinderen zijn de toegangsprij zen in dezelfde volgorde ƒ2,30 - ƒ3,15 - ƒ2,50 - 2,30 en ƒ3,-. Ook bij de 10-badenkaarten is Vlaardingen goedkoper dan Schiedam. Een vergelijking van de prij zen van zwemles levert een te genovergesteld beeld op. De werkgroep rekende de tarieven om tot twee lessen van een half uur. per week, zonder kijk geld. Het resultaat (zelfde volgorde als'boven): ƒ6,50 - 1,77 - 6,68 - 9,76 en 2,56. Het rapport van de werk groep vermeldt niet, in welke plaatsen de desbetreffende zwembaden staan. (Van een onzer vérslaggevers) SCHIEDAM "Als het flink warm is, dan zitten de kinde ren in het zwembad, maar dat gééft niet," zegt Joop van Broekhoven, jeugdconsulent van de gemeente Schiedam, gemoedelijk. "Als ze maar be zig zijn. Toch zie je zomers dat nog veel kinderen In de wijken blijven hangen. Zeker als het ;wat minder warm is, dan ver- Welen ze zich rot. Maar dan is jhet Jeugdland-weer!" De achtste uitgave van fJeugdland zit eraan te komen. Maandag is het "stadserf" i(Emmaplein) het toneel van teen groot openingsfeest. In de idrie weken die volgen kunnen (kinderen in alle wijken de (Jeugdland-karavaan tegemoet zien, die.hefi komt vermaken met sport, spel, theater, film en andere attractieis. Wekelijks zijn 26 vrijwillige medewer kers In touw,- onder de ver trouwde leiding van het duo .van "bureau Jeugdland": Biet Immerzeel an Joop van Broek hoven. "We hebben een fantastische groep mensen bijeen weten te brengen," vertelt Van Broek hoven enthousiast. "Ze doen In het dagelijks leven allemaal wat anders. De een is bouw vakker, de ander leraar Frans, we hebben universitaire ge schoolden, noem maar op." Bu reau Jeugdland is blij dat dit jaar ook drie Turkse Schie dammers meewerken, die bo- vendien veel ervaring hebben in het werken met kinderen. Voor het programma van Jeugdland zijn Joop van Broekhoven en Riet Immer- zeel eerst bij zichzelf te rade gegaan. Activiteiten die de voorgaande jaren, veel succes oogstten, worden herhaald. Te denken valt aan het spelcir- cuit, de fietscrosswedstrljd, theateroptredens (Limburgs Jeugdtoneel, Theater Amster dam) en creativiteit. Maar: aan nieuwe onderde len j ontbreekt het evenmin. Een groot piratenspel, een play-backshow, een mechani sche koe die gemolken kan worden Van Broekhoven: "Het hele jaar door loop ik te snuffelen. Theaterbureau's laat ik links liggen. Die den ken: voor kinderen komt 't niet zo nauw. Maar kinderen zijn juist heel kritisch. Als ik Iets formidabels tegen kom, vraag ik gelijk of dat ik in de zomer naar Schiedam kan komen." Dat bureau Jeugdland zo veel mogelijk zelf probeert te regelen; heeft een financiële oorzaak. Het budget ls, na be zuinigingen vorig Jaar, danig verkleind. "We hebben vorig jaar 8.000 gulden ingeleverd op een bedrag van 74.000 gulden- Alles kan nog maar net," aldus Van Broekhoven. Tot zijn ge noegen heeft Jeugdland dit jaar niet opnieuw hoeven be zuinigen, en vindt wethouder Luub Hafkamp (welzijn) dat Jeugdland ook in de toekomst "in zijn huidige vorm in stand moet worden gehouden." Wethouder Hafkamp overi gens verricht maandag, -tij dens het grote kinderfeest bij het Emmapleln, een openings handeling voor Jeugdland. De wethouder wilde wel een po ging wagen om die mechani sche koe te melken. Het feest begint die dag om .11 uur. Met de play-back show, die dan ook op het programma staat, doen behalve 16 Sehiedamse kandi daten, ook drie winnaars van de KRO-play-backshow mee, dié op de televisie te zién zijn geweest voorbeeld alle vergunningen te krijgen moet nog in gang wor den gezet," aldus Dingenhouts. De Sehiedamse gemeenteraad zal zich nog moeten uitspreken over een voorstel ln die rich ting. Uit de woorden van Dingen houts valt op te maken dat de ogen van vele vaderlandse ge meenten op de Schfedamse energieprojecten gericht zijn. "De windturbines in Schiedam hebben een nationaal belang. Als de ervaringen goed zijn kan dat- gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. De export van windmolens groeit" aldus Dingenhouts. De molen op het terrein van de ONS, een stuk kleiner dan dle op het Wilton-terrein, draalt nu naar volle tevreden heid van de nutsbedrijven. In het eerste jaar werd de electri- citeitopbrengst verstoord door "kinderziektes" die volgens Dingenhouts, nu verholpen zijn. (Van een onzer verslagge vers)-. SCHIEDAM De secreta ris van de Stichting Sehiedam se Molens, F.L Geerdes, za! zaterdagochtend elf uur een molenpaneel op het Hema- plein onthullen. Hiermee wor den de versleringen die doen terugdenken aan de molens die vroeger op de Broersvest stonden, aan. het publiek ge presenteerd. Na de onthulling wordt er een wandeling gemaakt langs de plaveisels in de trambaan, de plakaten in de muur en de stenen kubussen langs de Broersvest. Natuurlijk zai ook. de gevelversiering van kun stenaar Arie Casteiijn, die he rinnert aan de molen De Mey- boom, van dichtbij worden be keken. De stichting Sehiedamse Molens probeert de herinering. aan de molens die vroeger de Broersvest sierden levendig te houden. De onthulling vindt om elf uur plaats. UPS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De glasbak ken in Schiedam winnen nog steeds aan populariteit. Steeds meer lege flessen en potten worden ln de containers ge dooid en zodoende van het an dere huisvuil gescheiden. In 1983 zorgden de glasbakken in "i&i- 'i'- K (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Sehie damse politie Vberaadt zich nog" over eventuele stappen tegen het spelen van het spel Golden Ten ln het Rijnmond Hotel. Regelmatig lopen agen ten, van het korps de speelzaal in de kelder van het hotel bin nen. "Om te controleren of al les wel goed verloopt",zegt een medewerker' van Club Rijnmond die de speelmidda gen organiseert. Volgens een richtlijn van de (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de secun daire weg langs de Nieuwe Damlaan Is een bromfietser ln de verdrukking gekomen door een verkeerde manoevre van eén automobilist. De bestuur der van de auto reed de brom fietser, bij het oprijden van de secundaire weg, klem tegen een geparkeerde wagen. Met onbekende verwondingen, werd de bromfietser, een 18-jarige Schiedammer, in het Schie- land ziekenhuis opgenomen. Officieren van Justitie ln ons land is een politiekorps ver plicht tegen het spel op te tre den.'. - "Het ls allemaal nog in on derzoek", zegt politiewoord voerder Van Hof. "Wij kunnen natuurlijk een richtlijn van Of ficieren van Justitie niet nege ren. Je moet. wel de goede be wijzen hebbeii wil je .iets tegen het spel aanvangen. Misschien is het Wel geen Golden Ten wat er gespeeld wordt." Het spel is al in diverse ge meente in ons land verboden. de stad wederom voor een, re cord. Maar liefst 702 tón af valglas vond z'n weg naar, de bakken. Dat was 96 ton ipeer; dan het jaar daarvoor. „Vele Schiedammers hebben hiermee aangetoond de weg naar de glasbak gevonden te hebben," zo concluderen:de Openbare Nutsbedrijven Schie dam tevreden. „Zij leveren een bijdrage tot het nuttig bestem men van afvalglas." Dat juist Schiedam warm; blijkt te lopën voor de glasbak- ken heeft ook nog z'n n,ut voor de werkgelegenheid in de stad. De grootste afnemer van af valglas, de Vereenigde Glasfa brieken,; is tenslotte ln Schie dam gevestigd. Hier worden' jaarlijks tonnen afvalglas als grondstof voor nieuw glas ge bruikt. De Openbare Nutsbedrijven zullen voorlopig nog blijven doorgaan om mensen te stimu-' leren de glasbakken te gebrui ken. Glas vormt nog steeds zo'n acht procent van het huis houdelijk afval. Jaarlijks ver dwijnt 1440 ton naar de afval verwerking ln Wijster. Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam, tel. 010- 154540. DONDERDAG 12 JULI 1954 S3 ROTTERDAM EN OMGEVING Alhambra 1, tel. 330293: Bui- terij op de Mo(u)nty (12), 2. 7 en 9.30 uur. Alhambra 2, tel. 330293: Yèntl (al). 2, 6.45 en 9.30 uur. Calypso 1, tel. 131855: De li quidator (16). 2, 7 én 9.30 uur. Calypso 2, tel. 131855: MGM Diamanten Jubileum Festival, 1.45 en 8 uur. Calypso 3, tel. 131855: Break dance (al), 2, 7 en 9.30 uur. .Centraal, lel. 138210: Ondeu gende schoolmeisjes (18), 12.15, 1.45, 3.15, 4.45, 6.15, 7.45 en 9.15 uur. Cinema Oscar, tel. 121139: Monty Python Festival 2,7 en 9.30 uur: Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Indiana Jones and the temple óf doom (12). 2,6.45 en 9.30 uur. Cinerama 1, tel. 115300: Krull (al), 1.45, 6.45 en 9.30 uur. Cinerama 2, tel." 115300: Ben (16), 2, 7 en 9.30 uur. Cinerama 3, tel.' 115300: Clske de Rat (al); 2. 7 en 9.30 uur. Cinerama 4, tel. 115300:' Terms of endearment (al), 1.45, 6.45 en 9.3Q uur. Cinerama 5, tel. 115300: Koyaanisqatsi (16), 2, 7 en 9.30 uur. Corso, tel.. 121110: Friday the 13th (16), 2,7 en 9.30 uur. Kriterion, tel. 128615: A wed ding (16), 8 uur. Lumiére 1, tel. 117755: Can- nonball run 2 (al), 2, 7 en 9.30 uur. Lumiére 2, tel. 117755: Against all odds (12), 2, 7 en 9.30 uur.' Lumiére 3, tel. 117755: Maak je borst(en) maar nat (16), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. Lumiére 4, tel. 117755: Le Marginal (12), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. Rex, tel. 772793: Partnerruil (18). Modellen op het porno pad (18), 10-24 uur. Thalia, tel. 111555: Indiana Jo nes and the temple of doom (12), 2, 6.45 en 9.30 uur. 't Venster 1, tel. 364998: Merry Christmas mr. Lawrence (16), 7.30 en 10 uur. 't Venster 2, tel. 364998: De meesterwerken van Kozintsev, 8 en 10.30 uur. 't Venster,3, tel. 364998: Film- zomer '84: iedere dag een an dere film. dag. 7.30 en 10.30 uur. Lantaren tel. 364998: Cat people (16), 8 en 10.30 uur. Weena: Japan in Rotterdam/ Edo Machi: Japanse straat aan het Weena, tot 22.30 uur. Bluetiek-ln, tel. 332067: Optre den van de Amerikaanse zan geres "Shannon", do. 22.30 J' uur. isiï si MS ÖS SCHIEDAM De Sehiedamse vijfti ger jaren rythm and bluesgroep 'Tip on in' met zanger Rini van Willigen doét het goed. Zaterdag 14 juli treedt de vijfmans formatie op tijdens het Haagse North Sea Kopij voor deze ru briek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan dé donderdag, waarop de aankon diging gedaan T moet worden, in TOERCLUB Dinsdag 17 juli rij den de fietsers van de Toerclub Rijnv mond de twintigste Rijnmondsterrit van het jaar. Ze ver trekken vanaf de kantine van de .'wie-' lerbaan, sportpark I Harga. Inlichtingen, Aat Verkade, tel. 713894 of 730660. HAPPY CLUB De alleenstaanden van The Happy Club gaan vrijdag avond weer dansen in zaal Tivoli, Nieu we Haven 237. Za terdag vanaf 20 uur is er dansen en ge zelligheid in het Rotterdamse Party centrum Jansen, Vijverhofstraat 116. Inlichtingen, tel. 357985 of 714617. BRIDGEN De jaarlijkse brid- ge-instulf wordt op de maandagen 16, 23 en 30 juli ge speeld in de boven zaal van sporthal Margriet. Aanvang 19.45 uur.. De orga nisatie is in handen van de Sehiedamse bridgeverenigingen West, Gusto en Schiedam '59. In schrijving per paar 's avonds aan de zaal ƒ3.- p. paar. Inlichtingen, T. Brussé, tel. 706078, W. Hermans, tel. 376426. C. Wever, tel. 738543" WOUDHOEK In het dienstencen trum de Woudhoek, Jazz festival. Vrij dag 1S juii zijn zij te zien in Café de 5 Goudsbloem, Sint Annazusterstraat/ Noordvest. Voor ƒ3,50 kun je de blues-Jongens uit hun bol zien gaan^ want dat doen ze gegarandeerd. De groepi bestaat uit Carlo - zang en mondharmonica,- Lex - Bas, Willem gitaar en zang, Harry - drums en Rini - zang en gl- ;taar. Aanvang on geveer 21 uur. ons bezit te zijn. Ons postadres is: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schie dam. U kunt uw ko pij ook op dit adres afgeven. S.v.p. Heljermanspleln 36, wordt maandag 16 en vrijdag 13 en 20 juli gekaart. Van 13.30 lot 16.30 uur zijn er klaverjas- concoursen. het in schrijfgeld be draagt ƒ5.-, INIich- tingen, mevr. Lan- geveld, tel. 715017: LENTEFEEST Vanavond rollen de bingoballetjes bij de stichting Lente feest in het pand aan de Broersvest 101. Er zijn prijzen, te winnen en dub belspelen is niet' duur. Aanvang 20 uur, zaal open 19 uur. Vrijdag 13 juli wordt er in het Len- tefeestpand een rommel- en mini- markt gehouden van 10 tot 15 uur. De opbrengst komt ten goedé aan het werk dat Lente feest doet voor alle gehandicapten en een betaalbaar aangepast vervoer. JORIS DOELE Zaterdag 14 juli wordt de afsluiting van het seizoen ge vierd In het ont moetingscentrum de Sint Joris Doele aan het Doeleplein 1. Om 13 uur kun nen de kleintjes al ballen komen gooien, touwtje trekken, grabbelen in een ton of op speurtocht gaan door oud-Schie- dam. Voorde géén post meer adresseren aan ons oude adres (Hoog straat 76). Telefo nisch kunt u onze redactie bereiken onder de nummers: 736061 en 266646. ouderen staat de groene zeep helling klaar, zijn er kus sengevechten bo ven de Schie, auto slopen, kano wed strijden en's avonds zitten ze rond de barbecue. Op het plein voor het buurthuis wordt een rommelmarkt gehouden. Ze kun nen nog handel ge bruiken. We! opge ven als je blijft eten, ƒ7,50 per persoon, tel. 268338. WEEKEIND- DIENSTEN Het Schlelandzie- kenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulan ce, tel. 333300. Hulsarts: bellen. met de boodschap pendienst, tel. 206611. Spoedre- cepten, tel. 261480. Tandarts: Dr. R. J. van den Berg, Bo- ferstraat 76, tel. 264062. Spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 18 uur.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1