Tippelen beschermd? WrnWPlKBtmBmruilhart:nadr 7~~ 54.429 man werkloos Raad van State geeft Shell gelijk I 'Ongeval met roltrap is niet te Havenoverslag stijgt Al 100.000 klanten voor Edomachi ■jKJkl "RTtTJt Kol Vandaag met: Tandartsencentrum dichtStukgoed .Film en Sport. S%% LENING 1884 PER 1990/1994 STAAT DER NEDERLANDEN jBmï] Blauwhoed én Bierkaai samen op kop V Op het podium van Edomachi treedt vrijdag avond om 20.00 uur een Japans bespeelster van de Koto (een' tokkelin- 1T* 11 UI fl J3 rrfï Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het aantal processen-verbaal wegens drugsbezit en drugshandel is vorig jaari volgens het gemeentelijk jaarverslag van Amster dam, zowel in de hoofdstad als in Rotterdam ver rassend gedaald. In beide steden zou het aantal verbalen wegens overtreding van de opiumwet mét éénderde zijn afgenomen, vergeleken met 1982. In Rotterdam werd, volgens het verslag, 1570 keer verbaal opgemaakt, in Amsterdam 1224,keer. Advies bedrag open bedrag (vaststelling'na de inschrijving) koers de koers wordt op 23 juli vóór beurs bekendgemaakt rente jaarlijks op 1 september aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 september 1990 af inschrijving 24 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 3 september 1984 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Vooral de heroïnehoertjes die opereren op de proef-tippelzone aan-de G. J. de j I Jonghweg worden regelmatig het slachtoffer van gewelddadige klanten. VRIJDAG 20 JUL11984 Aantal verbalen VRIJDAG 20 JUL11984 i ROTTERDAM De Japanse straat in Rotter* dam,: Edomachi op het .Weena, heelt niet te kla- - gen over aanloop. De 100.000ste bezoeker wordt vandaag verwacht. Hoe laat de "gelukkige" zal' 'arriveren is nog niet dui delijk, maar zij/hij zal feestelijk worden verwei- komd. - strument) op. Zij is zater dagmiddag vanaf 15 uur .weer. te zien en te horen. De Rotterdamse groep Amazing Stroopwafels verzorgt zaterdagavond ..om ongeveer 20 uur een ^.optreden in de Japanse 'straat. Zondagmiddag ■om?l4.00 uur staat er een v thee-ceremonie op het programma. De Rotterdamse politie toont zich verbaasd over die; cijfers, „Een daling met 33 procent kunnen wij nergens terug vin- Uden.": Volgens de Amsterdam se. politie kloppen de cijfers wel degelijk: „We pakken geen |<leinc .gebruikers meer, we pakken nu de georganiseerde handelaren. En daarin zit'weer een stijging van 30 procent," aldus 'de Amsterdamse'politie. De politie is echter nog niet optimistisch. „Het' is heel goed mogelijk dat de daling van het aantal verbalen ook voor een groot deel een gevolg is van de grove bezuiniging 'op het aan- -tal overuren dat we mogen "maken." aldus de Amsterdam- se woordvoerder. „Dat kan.ook ^ROTTERDAM Nog altijd voeren de Bierkaai en de Blauwhoed het deelnemers veld van de zeezeilrace Rotter dam Mid-Atlantic aan. Op weg naar de Azorcn hullen schip- per Henk Klunder vun de Bier- kaai en schipper van Leeuwen -van de Blauwhoed zich tot nu ;toe in stilzwijgen over hun pre- - ciezé positie. Wel is bekend dat de Stad Rotterdam achter beide koplo pers als derde volgt. De Stad Rotterdam heeft inmiddels ruim 666 mijl afgelegd en be vond zich bij een laatste pei ling 330 mijl ten westen van het Franse La Roebelle. De Pepsi van de Schot John Smith rvvolgt als vierde met 658 mijl.' de Sarabande van Hozee is met 563.mijl vierde. In de-klasse II van de Mid- ;.Atlantic-race voert schipper Fred Duin met zijn Samantha na 561.mijl het deelnemersveld aan. De Samantha bevond zich bij de laatste peiling 130 mijl west-zuidwest van Brest. De Annie met schipper Broeren is tweede met 480 mijl, de Red skin van Paul van Tongerloo volgt als derde met 464 mijl. verklaren dat het aantal aan giften van kleine criminaliteit die je met drugs in verband naar uit dat er in de drugswe reld een grote concurrentie slag op handen is en dat de dealers zich vast bewapenen" aldus een Amsterdamse; woordvoerder. „Tien dagen ge leden wérd er door een dealer dwars door de deur heen op onzerechercheurs geschoten en vorige week vonden wij bij een dealer een M16 Armjr Ja ger in de kast. Dat is beslist geen kinderachtig spul, het wordt nu echt gevaarlijk". In Rotterdam neemt het vuurwa penbezit onder déalers minder sterk toe. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De eerste Nederlander die in eigen land een ruilhart kreeg, de 40-jarige Ger de Keijzer uit Gouda; heelt gisteren het Rotterdam se Academisch Ziekenhuis Dijkzigt verlaten. Hij werd daar op 23 juni geopereerd en. heeft daarna bijna vier weken in een geïsoleerde kamer gele gen om te herstellen. De Keijer werd gisteren op gehaald door zijn vrouw en beide dochters. Hij verklaarde dat hij zich in prima conditie voelde en blij was dat hij naar huis mocht. De artsen in Dijk zigt hadden al eerder gezegd dt zij De Keijzer zo snel moge lijk uit het ziekenhuis wilden hebben, omdat daar de kans op infecties groter is dan thuis. Infecties vormen na trans plantaties één van de grootste bedreigingen. Dat de Gouwe naar steeds in een geïsoleerde kamer heeft gelegen was ook vooral om het infectiegevaar zóveel mogelijk te beperken. Zijn genezing is volgens de artsen voorspoedig verlopen. De komende maanden- zal Ger de Keijzer een intensieve oefentherapie moeten volgen, om te zorgen dat zijn spier- functies zich weer- volledig herstellen. Bovendien moet hij voorlo pig om de twee weken polikli nisch worden gecontroleerd. De artsen willen namelijk in de gaten houden of er signalen zijn die erop wijzen dat het ruilhart door het lichaam wordt afgestoten. De patiënt krijgt overigens medicijnen die bedoeld zijn om dergelijke afstotingsreacties tegen te gaan. De harttransplantatie die artsen van Dijkzigt (samen met collega's van het Acade misch Ziekenhuis Leiden) bij De Keijzer hebben verricht heeft nogal wat onrust veroor zaakt. Gisteren heeft een commis sie van de Gezondheidsraad, het wetenschappelijk adviesor gaan van de regering, aan staatssecretaris Van der Reij- den (Volksgezondheid) geadvi seerd in Nederland geleidelijk te beginnen met harttrans plantaties. Dat zou volgens de commissie moeten gebeuren in één, zorgvuldig gekozen,.^cen trum. Het aantal transplanta ties moet dan in drie jaar wor den opgevoerd van tien tot Ger de Keijzer verliet gistermiddag het ziekenhuis Dijkzigt. Bij de uitgang nam hij afscheid vayi hoofdzuster Elena Antonic (links). Dochter Ingrid kijkt toe. verschillende aspecten die nog I van moeten worden opgehelderd. Het gaat hierbij om de weten schappelijke onderbouwing maximaal dertig per jaar. In haar interimadvies aan de staatssecretaris zegt de commissie dat ook in Neder land de deskundigheid aanwe zig is om harttransplantaties uit te voeren. In medisch-tech- nisch opzicht zijn de trans plantaties het experimentele stadium ontgroeid, aldus de commissie. Met het oog op de problemen bij het bereiken van een even wicht tussen "vraag en aan bod" heeft de commissie aan gekondigd dat zij in het eind advies nader zal ingaan op ROTTERDAM Bij het Ge westelijk Arbeidsbureau in Rotterdam stonden eind juni 54.429 werkzoekenden inge schreven. Dat is 1450 meer dan in de maand daarvoor. Onder de werkzoekenden waren 6020 schoolverlaters (2680 jongens en 3340 meisjes). De werkloos heid onder de schoolverlaters nam in vergelijking met mei toe met ruim 600. Door automatisering is nauwkeuriger registratie van werkzoekenden mogelijk. Ge bleken is dat de cijfers die er nu uitrollen lager zijn dan de huidige werkloosheidscijfers, die tot nu toe met de hand wer den verwerkt,aangeven. Bij het CAB wordt geprobeerd om er op korte termijn achter te komen waaraan dat ligt en hoe groot de verschillen exact zijn. maatstaven die worden gebruikt bij het selecteren van kandidaten voor een trans plantatie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Raad van State heeft het schorsingsver- zoek van Shell, tegen het vrij geven van het verweer in de Gouderak-zaak door minister Winsemius. ingewilligd. Het verzoek om schorsing diende dinsdag voor mr. Kapteijn, voorzitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Om het verweerschrift van Shell was gevraagd door twee journalisten, van Het Vrije Volk en De Volkskrant, minister Winsemius. Zij deden daartoe een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur. De bewindsman wilde de gege vens van Shell vrijgeven, maar Shell kwam hiertegen in verweer. De toelichting op het inwilli gen van het schorsingsverzoek zal pas over drie weken wor den vrijgegeven. Een woord voerster van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke ordening en Milieu (vrom) kon vanmorgen nog geen commentaar op de uit spraak van de Raad van State geven. "Ook wij wachten op de toelichting." aldus de woord voerster. Shell had bij de Raad van State aangevoerd dat "stuk ken" in een civiel proces niet openbaar zijn. Bovendien stel de dc multinational dat hier gaat om bedrijfsgegevens, die niet onder dc Wet op de Open baarheid van bestuur zouden vallen. kunt brengen hier stabiel is ge bleven." Dat laatste is in Rotterdam niet het geval. „Die kieine cri- minlaiteit door drugs neemt hier juist explosief toe. Alleen worden er wat minder fietsen gestolen." De Amsterdamse politie: „Het nieuwe beleid:, vooral handelaren aanpakken heeft duidelijk resultaat. Die pakken we liever dan verslaafden die één shot bij zich hebben en tóch ge\yoon doorgaan. Boven dien zijn veel kleine gebrui kers die ook- handelen slimmer geworden: ze hebben het spul niet meer op zak, maar leggen het bij voorbeeld onder, een stoeptegel. Je moet nu meer observeren om ze met kans op succes te pakken." - In Rotterdam tekent zich een soortgelijke ontwikkeling af. Ook hier worden nu vooral de handelaren aangepakt, dik wijls het als in Amsterdam door wijkgerichte acties, zoals deze week in Kralingen. De politie is vooral veront rust over'het toenemende bezit van professionele vuurwapens onder de dealers. „Het ziet èr- had met een vertegenwoor diger van de bond en daar bij was de positie van de heroïne-hoertjes al aan de orde geweest. Volgens een woordvoerster van de ge meente zou een nieuw ge sprek voordat de gemeente besluiten heeft genomen weinig zinvol zijn. Of die besluiten binnenkort geno men worden kon zij nog niet zeggen. (Van een onzer .verslaggevers) ROTTERDAM De toe nemende agressie tegen (heroïne) prostituees in Rotterdam verontrust het gemeentebestuur. B. en W. beraden zich op dit mo ment over maatregelen die de vrouwen meer bescher ming moeten geven. Ook Nico Adriaans van de Rot terdamse Junkie Bond heeft bij wethouder van der Have (volksgezond heid) aangedrongen op be tere registratie en opvang van de prostituées. Het zijn vooral de tippe laarsters vai) de "proefzo- ne" bij de G. J. de Jongh weg en die van dc Claes de Vrieselakn die makkelijk dc prooi worden van mis dadige klanten. Begin deze week werd bij de Maastun- 'nel het 'lijkgevonden van de 39-jarige prostituée Co- by Toet. Zij was door wur ging met een r.ylonkous om het leven gebracht. In dit geval ging het echter niet om een heroïnever- slaafde. Drie dagen daarvoor, zo blijkt nu uit een politicver klaring, poogde een 24-jari ge man uit Capelle op de Aelbrechtskade een 19-ja- rige heroïneprostituée met een strop te wurgen. De in paniek geraakte vrouw kon zich na een worsteling bevrijden. De man is later aangehouden en inmiddels voorgeleid aan de Officier van justitie. Afgelopen weekeind ar resteerde de Rotterdamse zedenpolitie nog twee an dere mannen die op de tip pelzone aan de G. J. de Jonghweg een hoertje op pikten en haar later op de Aelbrechtskade verkracht ten. Het extra onderhoud met ;het gemeentebestuur dat de Junkiebond deze week eiste, isdoor wethouder Van der Have afgewezen. Begin deze weck had hij een periodiek gesprek ge- De Junkiebond wit dat er in het gebied rond dc Claes de Vrieselaan waar de he- roïneprostituées tippelen, en de door de politie ais proefgebied aangewezen G. M. de Jonghweg een op vangvoorziening voor dc straatprostituées komt. Ook moet er een soort re gistratie komen die de „verplaatsing" van deze vrouwen beter kan bijhou den. Volgens de bond be staat driekwart van de zes tig prostituées die in dit gebied tippelen uit heroï- neverslaaldcn. mi (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het onge val op één van de roltrappen van het metrostation Beurs, dat een driejarige jongen een aantal tenen kostte, vormt voor de gemeente Rotterdam geen aanleiding extra te waar schuwen bij het gebruik van roltrappen. Volgens een woord voerder van gemeentewerken, de dienst die de roltrappen in beheer heeft, was een ongeval in dit geval niet te voorkomen. Uit een onderzoek van de dienst Bouw- en woningtoe zicht is inmiddels gebleken dat het voetje van het slachtoffer gekanteld is doordat z'n dunne plastic schoen in contact kwam met de zijwand van de roltrap. Hierdoor schoof het voetje aan het einde van de roltrap tussen de laatste trede en een zogenaamde kam. Deze beweegbare kam vormt de automatische bevei liging van de roltrap. Wanneer de kam door een storing, in dit geval een voet, naar achteren schuift, stopt automatisch de roltrap. "Bij een licht voor werp, zoals een kindervoetje, duurt dat natuurlijk iets lan ger, dan bij een zwaarder voorwerp." aldus de woord voerder van gemeentewerken. "De hulp van die zogenaam de EHBO-er is natuurlijk fa taal geweest. Op eenvoudige wijze had die kam losgemaakt kunnen worden, waarna in het ziekenhuis, onder verdoving, het voetje had kunnen worden gered." Het is niet waarschijnlijk dat op korte termijn het ge bruik van de roltrappen door mensen met rubber-plastic schoeisel wordt verboden. "Op het moment dat wij dat verbie den," aldus een woordvoerder, "dan is het eind zoek. Volgens dc voorschriften zijn we ver plicht te waarschuwen voor gevaar voor honden en mensen met schoenen met naaldhak ken. Dat doen we dan ook, meer niet." ROTTERDAM In de eer ste heift van dit jaar is in de Rotterdamse haven bijna 125 miljoen ton goederen overge slagen. Dat is ruim acht mil joen ton meer dan in de over eenkomstige periode in 1983; een verbetering van 7,2 pro cent. Vooruitgang was er in bijna alle ladingcategorieën. Alleen de overslag van minerale olie- produkten en het zogeheten 'overige massagoed' viel tegen. In de laatste sector zijn het vooral de landbouwprodukten waarvan minder werd overge slagen. Opvallend is de verbetering bij de ruwe olie, waarvan ruim vijf miljoen ton meer werd ge lost.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1