Pi K law Re-entryhuis voor ex-verslaafden minstens twee maanden uitgesteld nu aan 1983 Vijf geslachten op de foto vereeuwigd 'Ze blijven maar doortimmeren' Afval-expositie komt naar Maassluis Carillon moet meer bekendheid krijgen Nieuwe verkiezingen in Krimpenerwaard Afvalwater Matex moet schoner m m m (Van een onzer verslaggeefsters) VLiAARDIN GEN Enkele leden van het' Chili Comité Vlaardin- gen en verschillende sympathisanten zijn de ze ochtend een fiets tocht begonnen met als eindbestemming Drachten. Met deze tocht wil het Comité geld inzamelen voor het Chileense gezin Janez dat 8 augustus terug keert naar hun geboor teland na een afwezig heid van tien jaar. Zwarte Lijst "I love cy cling for Chile". Zo vertrok van ochtend, het Vlaardingse Chili-comité naar het Friese Drachten. Iedere kilo meter brengt een gulden op. Ze hebben nauwelijks getraind. lÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊ - |i Jw Lamgeslagen Vijf van de zeven ex- verslaafden voor het pand aan de Lange Nieuwstraat dat ze zo snel moge lijk willen ombouwen tot een re- entrthuis. Links staat Hester Meier. Levensonderhoud iSM \.f KANTINE SPREEKUUR VORMINGS CENTRUM INBRAAK, Gezin van Florentino Janez kan niet wachten op Ghili Met zal een zware kluif wor den voor dex actievoerders om de lange tocht naar Drachten en terug uit te blijven zitten daar de fietsprestatiès van de meesten van hen zich beper ken tot de afstand van Vlaar dingen naar Schiedam. Maar, zij zullen de ongemakken van zadelpijn en dergelijke trotse ren in ruil voor één gulden per afgelegde kilometer. Alle kilo meters van hier naar Fries land en terug heeft het Comité aan verschillende instanties en particulieren verkocht. Met de opbrengst zal het Comité het vier leden tellende gezin Jafiez helpen een nieuw bestaan op te bouwen in Chili. Tien jaar geleden moest het gezin van Florentino Janez Chili verlaten wegens politieke redenen. Florentino werd ver volgd en gevangen genomen omdat hij lid was van één der links politieke partijen, die na de militaire coup van Pinochet verboden werden. Hij vluchtte naar het buurland Argentinië waar hij en zijn gezin politiek asiel kregen. In 1976 grepen de militairen ook hier de macht en alle vluchtelingen moesten het land verlaten. Op uitnodi ging van de Nederlandse rege ring kwam het gezin naar ons land. Al die jaren mocht Flo rentino Janez niet meer in Chi li komen. Vorig jaar heeft de regering van Pinochet een zwarte lijst vrijgegeven met de namen van meer dan duizend ballingen die weer naar Chili mogen te rugkeren zonder dat ze ver volgd zullen worden voor eer dere politieke acties. Volgens Florentino is deze toegeeflijk heid van Pinochet een propa gandastunt om het imago van :zijn bewind wat op te vijzelen.; Steeds meer Chilenen proteste ren tegen de dictatuur van Pi- nochet en eisen volledig vrije. ■■■■Ml Vader Flo rentino Ja nez met dochter Ber- narda. Bin nenkort te rug naar Chili. Het is er nu veilig genoeg om liet er op te wagenzo denkt hij. verkiezingen binnen afzienba re tijd. Maar ook internatio naal krijgt de Chileense rege ring steeds meer kritiek en wordt zij onder druk gezet. Onder invloed van deze druk heeft Pinochet ook toegezegd in 1989 vrije verkiezingen te zullen uitschrijven. Volgens Florentino heeft het geen zin hierop te wachten..„JDe verkie zingen die Pinochet voorstelt zullen beperkt blijven. Ik denk dat er wel eerder iets zal ge beuren onder de steeds groter wordende druk van het volk." Dit is een van de redenen naast helmwee waarom het (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Acht ex-he- ro'ineverslaafden in het ge bouw Es3cnlaan in Schiedam hebben een domper van je welste te verwerken gekregen. Zij zouden deze week hun in trek nemen in een zogenoemd re-entryhuis, de laatste fase in het afkickprogramma dat zij volgen bij de Boumanstichting. Woensdag kregen zij tot hun grote verbijstering te horen dat het re-entryhuis nog mins tens twee maanden op zich zal 'laten wachten. "We zijn nu. ge woon dakloos," zegt Hester Meier, een van de acht. In het re-entryhuis willen de acht ex-verslaafden zich voor bereiden op hun terugkeer in de maatschappij. Ze zijn bang dat ze zonder een goede voor bereiding op de maatschappij, binnen de kortste keren weer in hun oude verslaving te rechtkomen. Het is voor de acht ontzettend belangrijk dat ze als groep bijelkaar blijven. "Een van ons is nu al wegge trokken. De vraag is hoelang dat goed gaat," zegt Hester. De zeven overgebleven ex- verslaafden zijn voor het re- entryhuis afhankelijk van de financiële giften van drie Schiedamse fondsen. Het huis, een groot pand aan de Lange Nieuwstraat. moet worden ver bouwd. Samen met de huur. komt dat neer op een bedrag van ongeveer 150.000 gulden. De schriftelijke bevestiging van de steun van de fondsen is nog niet binnen en zal tot zeker na de zomervakantie op zich laten wachten. Ondertussen zijn de ex-ver slaafden officieel "ontslagen" als patiënt In het gebouw Es- senlaaiu Sinds. 3 juli kunnen zij daar niet meer overnachten. De zeven wisten begin deze week niet beter of de verhui zing naar het re-entryhuis, zij het provisorisch, zou elke dag kunnen plaatsvinden. Des te groter was de teleurstelling toen woensdag het ontkennen de telefoontje kwam. "Door die mededeling zijn •we gewoon lamgeslagen," zegt Hester. "We zwerven al een tijdje wat rond. Ik slaap afwis selend bij vrienden en bij m'n ouders." Hester heeft bijna al haar spullen in een grote reis tas gepakt. De rest ligt nog te- wachten in het pand Essen- laan. Enkele weken geleden bezet te de groep ex-verslaafden uit wanhoop het hoofdkantoor van. de Boumanstichting in de Rot terdamse wijk Kralingen. X*e procedure om tot een re-entry huis te komen leek tot grote blijheid van de actievoerders in een stroomversnelling te zijn geraakt. Van de fondsen kwam de mondelinge toezeg ging dat het geld op tafel kwam. De gemeente Schiedam gaf bij monde van wethouder Luub Hafkamp toestemming om het re-entryhuis aan de Lange Nieuwstraat te vesti gen. De directie van de Bouman stichting heeft tot nu toe van slechts één fonds de schriftelij ke bevestiging van financiële steun. "Het is allemaal erg," zegt ook de economisch direc teur van de Boumanstichting, A. F, Schaap. "Wat mij betreft verhulzen de ex-ver3laafden vandaag nog. Hoe eerder hoe beter. We leven echter nog steeds In Ne derland en dus moeten we wachten op de schriftelijke be vestiging." De re-entry is de laatste fase die de ex-verslaafden moeten doormaken om definitief met de heroïne af te rekenen. Van vorige groepen die in het ge bouw Essenlaan behandeld zijn, en die zónder re-entry in de maatschappij terugkeerden, is bekend dat het grootste deel toch weer verslaafd is. Het Is dan ook niet verwonderlijk dat de zeven ex-verslaafden ont zettend veel waarde ««n het pand hechten. Hester Meier vraagt zich voorlopig af wat haar de ko mende twee maanden te doen staat. "Ik weet het niet meer," zegt ze. "Misschien dat we als groep nog kans zien om zelf een huis te huren." Ook een eventuele actie wordt door de groep niet uitgesloten. gezin Janez terug wil naar Chili. Zij willen hun volk steu nen in de steeds feller worden de strijd voor een vrij land, al is het maar, in moreel opzicht door hun terugkeer naar Chili. Veel actieve steun zal Floren tino niet kunnen geven. De re gering heeft aan zijn terug komst bepaalde voorwaarden verbonden. Hij mag zich niet met politiek bezig houden, op geen enkele wijze demonstre ren tegen de regering Pino chet Het gezin J&nez wil'ln Chili op het platteland gaan wonen waar Florentino een groente tuin kan beginnen, voorname lijk voor eigen consumptie. Daarnaast hoopt hij nog wat bij te verdienen als seizoenar beider. Zijn vrouw heeft- hier een breicursus gevolg; en zal met financiële steun van het Chili Comité Vlaardingen een breimachine kopen. De gebreide kleding wil zij verkopen om zo de scholen voor de twee kinderen te beta len en om in verder levenson derhoud te voorzien. Vierhonderd van de meer dan duizend politieke bannelin gen die op de zwarte lijst ver meld staan zijn reeds terugge keerd naar Chili. Florentino weet dat verschillende banne lingen niet meer in leven zijn. Van regeringszijde wordt ver klaard dat het hier om terro ristische elementen zou gaan die in confrontatie met de poli tie zijn omgekomen. Ondanks de grote onrust In het land en de onbetrouwbaarheid van de regering is Florentino ervan overtuigd dat het enigszins veilig is om naar Chili terug te gaan. Hij moet zich echter In geen enkel politiek opzicht pro fileren. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN De regionale werk loosheid is per 1 juli op hetzelf de peil beland als precies een jaar geleden. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord spreekt van „een unieke ontwikkeling. Dit ge west staat er beter voor dan de meeste andere gewesten." Als oorzaken voor het gunstige beeld wordt gedacht aan min der bedrijfssluitingen en een oplevende economie. In het najaar van 1983 ste gen de werkloosheidscijfers voortdurend naar nieuwe hoogterecords, maar rond de jaarwisseling kwam de omme keer. Januari, februari, maart en april Heten een gestage da ling zien. In mei steeg de werkloosheid weer even door de aanmeldingen van vele schoolverlaters. Maar in Juni nam de werkloosheid opnieuw af, met een aantal van 271 tot 10.675 mensen. Dat cijfer la een optelsom van het aantal werklozen ln de gemeente Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Rozenburg, Hoek van Holland en Maas land. Schiedam is van die ge-' meenten degene met de groot ste werkloosheid: 3047. Ge volgd door Vlaardingen (2480 werklozen) en Maassluis (875). De kleinste gemeente. Maas land, heeft ook de kleinste werkloosheid*. 5L In de vergelijking met 1 juli 1983 valt het het Gewestelijk Arbeidsbureau op dat de Jeugdwerkloosheid relatief kleiner is geworden. Een jaar geleden maakte de Jeugd (tot 23 Jaar) 35,3 procent van de to tale werkloosheid uit, pet 1 juli van dit jaar nog maar 32,1 pro cent. Volgens het GAB hebben zich ook minder schoolverla ters laten inschrijven. De meesten studeren door, Is de conclusie. Van de daling van de werk loosheid in juni hebben vooral de mannen geprofiteerd. Het aantal werkloze mannen daal de in een maand tijd van 7303 naar 7112, het aantal werkloze vrouwen daalde van 3643 naar 3563. VLAARDINGEN Vijf generaties "Van der Windt"- vrouwen zijn giste ren door fotograaf Albert Aandeweg vereeuwigd. De oudste mevrouw Van der Windt is 97, de Jongste is een baby van twee maanden. "Dit heb ik nog nooit eerder in mijn studio gehad," al dus een verbaasde Albert Aandeweg. Op het jongste dochtertje na zijn alle vrouwen gebo ren en getogen in Vlaardingen. De 97-jarige mevrouw Van der Windt woont in de Biliton- fiat en Is nog In goede gezondheid wat zij zelf erg jam mer vindt. "2e wii nu wei eens wat aandacht van de verzorgsters, net als de andere be woners van de Biiii- tonflat," zegt de 46-jarige heer De Bruin, getrouwd met de kleindoch ter y§p de $7-Jartge mevjrouw Van der WindtA t De heer- DèaBruin heeft zich géén mo- mem^d^t om met een van der Windt te trouwen, nu af6ljnff'25 jaar geleden. Feilloos weebhtj dé familie uit èlkaar-ite hou den; Het duizelt de buitenstaander wanneer hij vertelt over alle aange trouwde families. De Bruin:'"Ach, je groeit er vanzelf in." SCHIEDAM Ja- co Troost, jeugd werker in Schiedam Noord, gaat probe ren in de wijk een vaste bouwspeel plaats te krijgen. De tijdelijke speel plaats gaat volgen de week woensdag, tot grote teleurstel ling van vele kinde ren, dicht. "Het is gewoon onvoorstel baar. Ze blijven maar timmeren. Het is een door slaand succes waar een vervolg op moet komen," zegt Jaco. Dagelijks bezoeken zo'n 150 kinderen de bouwplaats waar zij met het ge reedschap van de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam Noord hun lusten op het timmergebied kun nen botvieren. "We hebben gereed schap voor vijftig kinderen maar dat is om elf uur 's och tends helemaal uit gedeeld. Ze heb ben zelfs een win kel in elkaar gezet waar'de afgelopen week 'zelfgemaakte patat werd ver kocht, Vaii de winst werdeh later gevul de koeken aange- schaffc:Ze;zijn alle maal wild enthou siast^*, Op 4 augustus gaat een deel van de jeugd in Noord op een zomerkamp In Loon .op Zand, "We hebben minstens - een week nodig om op te ruimen. Van daar dat we woens dag dicht gaan," zegtJaco, •itii w' MAASSLUIS De Vereniging tegen Milieubederl komt In oktober naar Maassluis m^t een tentoonstelling over afval. Wie aan de expositie wil mee werken kan contact opnemen met Dick Brand, tel. 350696. De tentoonstelling was in mei te zien In de Vlaardingse Stadsgehoorzaal onder de noemer. "Afval, hoop voor de toekomst". Toen werkten mee de AVR, het minis- terieyan Volkshuls- vesting, Ruimtelijke Ordeningen Milieu beheer; de ge meente Vlaardin- en, .het Landelijk teunpunt Milieu Educatie en diverse recycling-bedrijven. SCHIEDAM Het carillon in de toren van de Grote of Sint Janskerk aan de Grote Markt in Schiedam moet meer bekendheid krijgen onder toe risten. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft de VVV dan ook verzocht om in folders het carillon onder de aandacht te brengen. "Het carillon is toch iets dat de interesse van toeristen heeft," zegt een medewerkster van de gemeentelijke afdeling voor Cul tuur. Het ligt in de be doeling om onder begeleiding van de stadsbeiaardier A. de Jong excursies naar de top van de to ren'té órganise- ren.yérder zouden er op gezette tijden concerten kunnen worden gegeven. Het bijzondere van het Schiedamse ca rillon is dat het ge luid slechts één kant óp kan. Caril- lons'hangen door gaans in een zo open mogelijke ruimte. T i DEN HAAG In de vier nieuwe ge meenten die zullen ontstaan door de herindeling van de Krimpenerwaard zullen op 24 okto ber gemeente raadsverkiezingen worden gehouden. Hetzelfde geldt voor de nieuwe ge meente Albrands- waard. Dit heeft een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland vrij dag meegedeeld. In de Krimpener waard ontstaan vanaf 1 januari vol gend jaar de nieu we gemeenten Ouderkerk, Neder- lek, Bergambacht en Vlist. Zij komen if in dekplaats van tien'öude gemeen ten. De gemeente Albrandswaard ontstaat door sa menvoeging van de gemeenten Rhoon en Póortugaal. De kandidaatsstelling vindt plaats op 11 september. kortaf Uit de kantine van korfbalver eniging Succes in Schiedam zijn llmonadefiessen, een kook plaat en cassettebandjes ge stolen. De buit had een waarde van zo'n 300 gulden. De da ders lieten een schade van on geveer 150 gulden achter. Zij hadden ondermeer een ruit in geslagen om binnen te komen. Wethouder Elly Coenen-Vaes- sen van Maassluis houdt maandag om 9 uur "s morgens haar maandelijks spreekuur voor bejaarden. Zij doet dit In het dienstencentrum De Vliet. De wethouder is verhinderd op woensdag 1 augustus. Het Vormingscentrum aan de Louis Raemaekersstraat Is het ROTTERDAM Het Rotterdamse tank-opslagbedrijf Van Ommeren-Ma- tex moet zijn afval waterstromen bin nen drie jaar gesa neerd hebben. Een plan daarvoor moet binnen een jaar In gediend zijn. Dit heeft Rijkswater staat bepaald in de WVO-vergunning (lozingsvergunning) die het bedrijf on langs, na een aan vraag uit het voor jaar 1980, is ver- doelwit van inbrekers gewor den. De onbekenden wisten door een niet goed afgesloten raam het pand te betreden. Ze gingen er uiteindelijk vandoor met enkele spelletjes. De scha de bedroeg zo'n 50 gulden. Geluidsapparatuur ter waarde van 268C gulden is gestolen uit een pand In de Oosterstraat In Vlaardingen. De. dieven kwa men binnen door een schuif raam open te breken. Tevens namen zij een geldbedrag van 486 gulden mee.'Een winkelen de vrouw op dé weekmarkt aan de Broekwëg In Vlaardin gen is van haar'portemonnee beroofd. De vrouw merkte niets toen haar portemonnee werd gerold. Verspreid over de hele stad Vlaardingen werden afgelopen donderdag maar liefst 13 fietsen èn een brom mer van 5200 guldén gestolen. teend en die giste ren is gepubliceerd. De vergunning geldt*voor de lozing van'bedrijf safval- water, verontrei- nigd hemelwater en huishoudelijk afval water -3

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1