1 10 Schiedam West wacht tot 't kouder wordt -Mm* 'mm en op ti I WÊÊKm te Maatschappelijk vreest voor ontslag Jan en Frans in Zonnehuis Surfers snel moe Joy-riding: 8000 gulden schade Merkwaardige dood zorgt voor raadsel Jongen (7) aangereden Video en geld gestolen Bromfietser overleden WM. M Éiii 'm Het ene renovatleproblecrm lijkt dit jaar het andere te verdringen. In een soort zig-zag^ bewe ging springt de „aandacht" door Schiedam. De meest recente moeilijkheden: De slopende reno vatie van woningen aan het Fabriplein en de slechte verbeteringen aan woningen in en rond de Wattstraat in Oost. Door het verspringen van de aandacht lijken andere „probleemgebieden" in de vergetelheid te raken. Gebieden waar de eerste golf van verontwaardiging allang is ver stomd maar waar de ellende voor de bewoners allerminst verdwenen is. ONGENOEGEN K - JL MAASSLUIS „Kaasmaken is ge- duld hebben", vertelt Siem van der Kooi. Hij en zijn vrouw Riet hebben een kaas boerderij, Maeslantsluys, aan de Zuid- vliet tussen Vlaardingen en Maassluis. |De kaasboerderij is de enige in de verre omtrek. „Het is een echt familiebedrijf", vertelt mevrouw van der Kooi. Met zijn zestig koeien heeft boer Van der Kooi een middelgroot bedrijf. Afge- lopen woensdag werd de veestapel uitge- breid met een tweeling; een stier en een •kuis (vrouwtje). „Dit was een grote ver- rassing", vertélt mevrouw yan der Kooi. „Het gebeurt niet vaak dat een tweeling wordt geboren. Bij ons was dat voor het laatst in 1978." 'Schalen Kaasma ker Van der Kooij en zijn vrouw bij een pas ge boren twee ling. Een zeldzaam gebeuren De kalveren staan apart om ruzie met andere koeien te voorkomen w* I Hf Wvl;. HET VRIJE VOLK Schiedam Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Afwachten. In hun krakkemikkig gereno veerde huizen zijn de bewo ners van 200 woningen van de bouwvereniging Sint Jozef in West gedwongen dit werk woord in praktijk te brengen. De renovatie van hun wonin gen bleek begin dit jaar een regelrechte fiasco. Het wach ten is nu op een rapport van het Rotterdamse Bouwcen trum waarna de woningen aan een nieuwe opknapbeurt onderworpen kunnen worden. Nadat de woningen rond de Antony Muysstraat waren op- geléverd, regende- het klach ten van de bewoners. De mu ren waren vochtig evenals de krulpkelders. Verder waren er ondermeer puien' aange bracht die niet pasten. Bij hun klachten werden de be woners gesteund door het Bouwcentrum. Datzelfde Bouwcentrum probeert nu de renovatie te redden. Nadat de „misluk king" algemeen was-aan vaard, werden vijftien wonin gen aangewezen voor een nieuwe renovatie.. Zo'n 10.000 •gulden per pand werd ervoor uitgetrokken. Alles wat in de eerste* renovatie verkeerd was gegaan, werd in de twee de renovatie rechtgebreid. Voordat echter de rest van 'de woningen kan worden aan gepakt, moet eerst op een rij tje staan of de resultaten van de proefwoningen goed zijn. y >rDe pro blemen in West staan in schril contrast met de beslissin gen die door de gemeen teraad wor den geno men," vindt Bert van Kan (foto). JDle resultaten zijn nog niet binnen'dus moeten de bewo ners wachten," zegt Bert van Kan, de bewonersdeskundige in West. Volgens hem moet de SSSW, de werkmaatschappij 'van de vijf. Schicdamse wo ningbouwverenigingen, nog ■een onderzoek doen. „Het gaat om een gevelonderzoek dat nog niet verricht is," zégt* hij.".Dat kan pas gedaan wor den als hét wat kouder wordt, aan het eind van de herfst." De bewoners zijn tot hun gróte ongenoegen genood zaakt om nog tot minstens hét eind van dit jaar in de slecht gerenoveerde wonin gen te vertoeven. Daar komt bij dat nog niet bekend is wie moet opdraaien voor de extra kosten die worden geraamd op zo'n twee miljoen gulden. „Dat is de grote vraag," zegt ook Bert van Kan. De renovatie van St.-Jozef- woningen is niet het enige probleem in de wijk. Een twintigtal woningen aan de Huysmanstraat wacht al ge ruime tijd op een opknap beurt. De SSSW lijkt een huurvoordeel voor de bewo ners te hebben verspeeld door niet adequaat van een nieuwe regeling van het rijk gebruik te maken. Het gaat om een bijdrage die alleen gegeven wordt als de werkzaamheden niet duurder zijn dan 30.000 gulden per woning. „Volgens de laatste bereke ningen kost de renovatie 35.000 gulden per woning. Als de SSSW de werkzaamheden aanpast, scheelt dat de bewo ners dadelijk zo'n 750 gulden per jaar aan huur," rekent Bert van Kan voor. „De plan nen moeten begin september worden ingediend maar dat halen ze al niet meer." „De gemeente moet maar wat doen", vindt Van Kan. „Al deze problemen staan in schril contrast met sommige beslissingen die er worden ge nomen door de gemeente raad. Er wordt bijvoorbeeld een fonds voor de minima in gesteld van 50.000 gulden. Maar aan deandere kant wordt niets gedaan aan de el lende van andere minima." t VéJ- X - - V Van der Kooijkaas met melk Ivan 60 koeien f De zestig koeien zorgen voor ongeveer 300 liter melk per dag. Daaruit wordt ongeveer S0 kilogram kaas gemaakt. Verhouding 1:10 dus. De sa- I menstelling van de melk is er j; de oorzaak van dat de hoeveel- heid kaas per dag verschilt. •J Melk is de basis van het •t kaasmaken. „Rauwe melk", verduidelijkt boer Van der Kooi. Rauwe melk wordt aan- gevuld met zuursel (bacteriën en stremsel). Aangezien boer Van der Kooi een dagmelkin- 'stailatie heeft, gebruikt hij melk van de avond ervoor (die gekoeld wordt) en melk van 's .morgens. I De rauwe melk gaat in een •mengmachine. De melk moet "nu 29 graden C zijn. Tijdens -het proces tot aan de drukper sen wordt deze geleidelijk ver- 'hoogd tot 36 graden C. In de ^mengmachine wordt het over- •bodige vocht (wei) van de vas tte bestanddelen (wrongel) ge- scheiden. Roterende messen zorgen ervoordat de vaste •brokken kleiner worden. Met zeven wordt tenslotte zo veel mogelijk wei afgeschept. Er I blijft een dikke brij achter. I De massa gaat in plastic •schalen die de vorm hebben Ivan een ronde kaas. „Vroeger gebeurde dit in -houten vor- Imen", vertelt boer Van der jKooi, „maar die tijd ligt achter' Ions." De schalen worden afgedekt Jmet een deksel en onder druk- j persen gezet. De persen wer- .ken met luchtdruk. Het laatste )wei dat er nog inzit'wordt er Inu uitgedrukt. Na een tweetal uren wordt de inmiddels inge- dikte brij omgedraaid en voor- Jzien van een merkje met num- .mer voor de keuringsdienst Jvan waren. De kazen worden nu weer onder de persen gezet. JNa nog eens twee tot drie uren kunnen"de kazen er uit. De. I kenmerkende gele kleur ont- «breektnóglZe zijn 'nóg wit. Mevrouw Van der. Kooi ver telt inmiddels dat ze, ondanks het geduld wel genoodzaakt zijn op tijd te werken. Het kaasmaken met de eierwekker in de hand onderstreept dit nog eens. Na het persen gaan de kazen in een pekelbad. Dit bad zorgt voor de 'licht zoute smaak. Echter, het onderscheid tus sen jong, belegen en oud is een kwestie yan liggen (het rij pingsproces), Respectievelijk één maand, drie tot vier maan den en een half jaar. Een heel jaar i3 eigenlijk wel beter voor oude kaas. Ook het keren speelt hierbij een rol. Het pe kelbad zorgt ook voor de sterk te van de kaas. Afhankelijk van de grootte van de kazen blijft de kaas twee of drie da gen in dit bad. Na het bad worden dé droge kazen voorzien van een plas* .ticlaagje om schimmeien te gen te gaan. Deze laag wordt er als een soort verf opge smeerd. Na het rijpingsproces worden de kazen zelf verkocht in een klein winkeltje. Ook ver koopt boer Van der Kooi een kaas die aansluit op het Dok ter Moerman-dieet (jong; geen salpeter; weinig zout) Bentu van origine niet eigenlijk veehouder, mijnheer Van der Kooi? - x Van der Kooi: ,Dat klopt. Zo'n 25 jaar geleden namen wij het bedrijf over van een oom en tante. Sinds 1974 maken we kaas. Overigens, de veehoude rij zit écht in onze familie. Dit gaat wel terug tot in -.de 15e eeuw. Mijn voorouders woon den ook al hier in het Delf land." U maakt sinds 1974 kaas, hoe bent u op het idee "geko men? „Mijn vader was boer in Maasland. Hij maakte ook kaas. Bovendien dacht ik dat het maken van kaas "eén "góede bijverdienste zou zijn. Dat is. ook zo. Het kaasgèbëuren. komt u dan ook nog uit de kos ten? strekt zich overigens alleen uit van 1 mei tot il november. In de winter gaat de melk naar de fabriek. Dan krijg ik een be tere prijs voor mijn melk. Ver der. smaakt de kaas in de win- Van der Kooij gaat met zijn ar men in de natte kaas- brij. Een paar bacte riën meer of minder maakt niets uit. ter slechter. Dat komt door het andere voedsel." Welke zijn uw Inkomsten en „In de winter heb ik inkom sten uit de melk en in de zo mer uit de opbrengst van de kaasverkoop. Melk en boter verkoop ik niet want dat bete kent extra kosten vanwege speciale voorzieningen. Ook verkoop ik ieder Jaar oud vee om de veestapel jong te hou den. Ieder jaar komen er nieu we kalveren bij. De kaasverkoop loopt goed, en ik krijg hier ook wel bezoe kers die ik een bescheiden bij drage vraag. Ook komen er hier wei schoolklassen. Het gaat dus beat redelijk." Heeft u extra onkosten? „Dat is een verhaal apart. Mijn grond is een strook van 100 meter breed en 2,5 kilome ter lang. Daar dwars doorheen loopt rijksweg 20. Dat betekent een kilometer omrijden. Daardoor is de arbeidsproduc tiviteit lager dan zou kunnen. Maar daar zijn we al meer dan 20 jaar over bezig. De boer heeft weinig te zeggen. Die ambtenaren doen maar." Tijdens het kaasmaken blijft veel overbodig vocht (wel) over. Wat gebeurt daar mee? „Mijn buurman heeft enkele honderden varkens. De wei wordt gebruikt voor varkens- voer. Ik raak die dus wel kwijt, In de fabrieken wordt de wei V gebruikt voor grondstoffen voor onder meer de bakke rijen. Ook wordt er rivella van gemaakt." En gereedschappen? Kunt u daar gemakkelijk aankomen? „Er zijn in Nederland nog twee fabriekjeB die de benodig de gereedschappen maken. De ze zijn echter vooral gericht op de export. Voornamelijk Canada en Australië." Tot slot proven wc nog een stukje kaas. Een waar genot! De kaas Is van harte aan te be velen, zelfs voor wie er niet van houdt. ZATERDAG 28 JUL11984 SCHIEDAM De Stichting Maat schappelijk Werk verkeert in onze kerheid of één van haar medewerk sters, Jolanda Goe- merl-Wolters, nog lang kan aanblij ven. Formeel loopt haar conlract op 1 okto ber af. De vrouw is, bij wijze van proef, bijna drie jaar gele den aangesteld als maatschappelijk werkster voor cul turele minderhe den. Volgens de stichting is Jolanda Goemeri voorlopig nog onmisbaar. Geprobeerd wordt nu om de vrouw minstens een jaar ■langer te laten blij ven. Jolanda Goemeri kan ais enige bij de stichting goed overweg met bui tenlanders, vertelt Hanny Rennen, co ordinator bij maat schappelijk Werk. "Buitenlanders hebben vaak hele specifieke proble men, rond de ge zinssituatie, de ge zondheid of inge wikkelde papier- en regelzaken. Jolan da heeft met veel mensen een goede band opgebouwd, ze komen het liefst bij haar." Van de gemiddeld 1100 hulpaanvragen die de stichting jaar lijks moet verwef-»-» ken, is een kwart afkomstig van.bui- tenlanders. Of Jolanda Goeme* ri een jaar ianger^ mag blijven hangt-, af van de instanties die haar salaris'tot dusver vergoed den. Dat zijn het ministerie van WVC en de gemeente Schiedam (beide voor 50 procent). Schiedam heeft een nieuwe bijdra~ ge afhankelijk ge steld van het minis terie. Het ministe rie beslist naar ver wachting in het na jaar. In het verzorgings tehuis Zonnehuis in Vlaardingen wordt op dinsdag 7 augustus een expo sitie van de Haagse kunstenaars Jan en Frans de Leef ge houden: Tot 2 sep tember hangen er olieverfschilderijen, acrylschiiderijen. zeefdrukken en zinkplastieken van het duo. Jan de Leef studeerde aan de koninklijke aca demie voor grafisch ontwerpen en de coratie. Frans leer de zich zelt de kunst van het schil deren aan. De ope ning van de exposi tie Is om kwart over drie 's middags.: Qe werken zijn dage lijks van tien uur 's ochtends tot ach.t uur 's avonds te zien in het Ontmoe tingspunt van net z Zonnehuis, aan de-. Diilenburgsingei 5. VLAARDINGEN De surfcursus van het bureau sportie ve recreatie Vlaar dingen is voor veel beginners te hoog gegrepèré Het bu reau heeft ontdekt dat een dagcursus, die zeven uur duurt, te zwaar is. „Gebleken is dat veel deelnemers na ongeveer vijf uur geen kracht meer hebbe-' om onder andere het zeil uit het water te trek ken, een handeling; diè door beginnen de surfers vaak moet worden her haald," schrijft het bureau In een pers bericht. Besloten Is om de dagcursussen uit het zomerprogram- ma te schrappen. In de plaats komt vanaf 2 augustus een weekcursus, die op twee manie ren kan worden ge volgd: ofwel dins dag van 18—21 uur en zaterdag van 10—15 uur, of- wet donderdag van 18—21 uur en zon dag van 10—15?"*! uur. Met die opzet hoopt het bureau zich enigszins aan - te passen aan dé fysieke mogelijkhe den van de vér-" -"™ moeide surfers. Aanmelden kan bij" het bureau sportie ve recreatie op het - stadhuis in Viaar- dingen, tej. 355888, Deeiname aan een weekcursus kost 55 gulden. Deelne-'-[? mers moeten mini maal 12 jaaróüd Zijn. SCHIEDAM Twee 8-jarige Schiedammers hebben het garage bedrijf landman aan de Schiedamse Noordmolenstraat flink op kosten ge jaagd. Op donder dagavond was het Ijeugdlge duo de zaak ingeslopen en was daar met en kele gloednieuwe auto's gaan rijden. Het toeval wilde dat de directeur van het bedrijf rond zeven uur nog even terugkwam naar zijn zaak. Daar aangekomen hoor de hij tot z'n grote verbazing een autoradio spelen. Een van de jongens kon hij In dé kraag*, vatten. E£ ander, -: werd later door, de, politie opgespoord. Met het "rijden"..., had het duo voor eer» schadepost'.^, van 8000 gulden gezorgd. Verderf." .waren sommige wagens besmeurcJ." MAASSLUIS De merkwaardige dood van een 55-jarige vrouw stolt de Maassluise politie voor een raadsel. Het lijk werd donderdag ochtend aangetrof fen In een sloot langs de Zuidbuurt, vlakbij de woning van de vrouw. Een misdrijf lijkt uilge sloten. De politie vermoedt dat de vrouw over de ho ger gelegen Zuid- buurt wandelde, onwel werd en in het water is gerold. Uit het eerste on derzoek is geble ken dat de vrouw woensdagavond rond tien uur door een taxi aan de- - Zuidbuurt is a(ge-^ zet. Vanaf die plek is het nog enkele tientallen meters lopen naar haarl woning, waar zij al leen woont. Eén buurvrouw heqft donderdagochtend, nadat zij het lijk ontdekte, de politie gealarmeerd, I SCHIEDAM De 7-jarige Ricardo K. is donderdagmid dag in het Schie- land ziekenhuis be land na een ver keersongeluk op de Mozartlaan in Schiedam Noord. Dejongen kwam uit wijkcentrum De Blauwe Brug en wil de naar zijn ouder lijk huis aan de overkant van de Mozartlaan. Zon'der goed op te letten stak hij het fietspad over. De 32-jarige bromfietser H. H. kwam uit de rich ting van Woudheek aanrijden en kon de Jongen niet. I meer ontwijken -Ri cardo hield aan dé kfap die volgde een hersenschudding over. De vrouw viel met haar brommer- maar bleef onge deerd.- SCHIEDAM Uit een woning aan de Schiedamse Talma- laan zijn een be drag van 1800 gul den, een videore corder, een casset terecorder en een aantal gouden arm banden ontvreemd. Om binnen te ko men sloegen de daders een ruit-van de voordeur in. Dé waarde van de goe deren is onbekend. Oe Inbraak werd-op klaarlichte dag ge-, pleegd. -v HOEK VAN HOL LAND Ce 72-ja- rige W. A. Bos uit Hoek van Holland is overleden aan zijn verwondingen in het Haagse zie kenhuis Leijenburg. De man werd op zondagmiddag 8 juli op zijn brom fiets aangereder door een automo bilist bij dekrürsing Dirk van dén Blirg- weg/Nleuwlandse- duinwég in Hoek van Holland.: wr.4

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1