René's blessure tijd is verstreken Tuinders moeten huisvuil composteren meubels in brand Televisie steekt Toerclub 'steett' ambtenaren-puzzel Hond en man door hitte bevangen Dief slaat z'n slag Ook proef voor bakken oud papier diversen Haring- en bierfeest: film/video-wedstrijd vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMGEVING SCHIEDAM „Niet kijken joh, niet kijken." Twee meisjes van ongeveer twaalf jaar zwemmen heimelijk- langs de kant van het diepe in Bad Groenoord. Drie jongens van dezelfde leeftijd lij ken het damesduo niet in de gaten te hebben. Het is een welhaast typisch tafereel op een doorde weekse dag in het enige Schiedamse openlucht zwembad. Jongens kijken naar meisjes, en meis jes kijken naar jongens. Kringetjes Marieke (links) en Anja belden gisterochtend eerst 008 om te horen of het strandweer zou worden. "Als het mooier was geweest, hadden we daar gelegen" zeggen de Schiedamse dames. Met een beetje zonnen en een beetje zwemmen vullen zij hun vakantiedagen. Een tafereeltje dat in een zwembad de gehele dag te zien is. En natuurlijk ontbreekt het spel niet, waarbij Jantje Pietje het water intrekt en andersom natuurlijk, (foto boven). Rapport VLAARDINGEN Een actie om tuinbezitters te bewegen hun huishoudelijk afval te composte ren en als mest te gebruiken is in voorbereiding bij de Vereniging tegen Milieubederf. Dit schrijft voorzitter Hiep Boerma in het juli-nummer van de D'66-Nieuwbrief. In buurgemeente Schiedam zijn met deze manier van compost-bereiding al goéde ervaringen opgedaan. Een maand geleden werd er. hét 500e compostvat verkocht. Voor de tweede maal in successie nam de bewoners- vereniging gisteren afscheid van opbouwwerker René de Jongh (midden). Hij keert in september terug als vrijwilliger, ."v;v;.'./-v Blik Het VAM-vat waarmee 300 kg tuinmest per jaar ge maakt kan worden. Battrex-actie I HET VRIJE VOLK Groenoord is net WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 Het zwembad is de grootste ontmoetingsplaats voorde jeugd in de vakantie. Het bad beleeft indeze dagen momen ten van pieken en dalen. Hoe wel er niet direct te klagen valt, lagen de speelweides er. gisteren aanzienlijkrustiger bij dan maandag. De week be gon dan ook met een dag vol tropische temperaturen die er voor zorgden dat je „bijna over de hoofden kon lopen". Welhaast heel Schiedam werd dé poorten van het bad inge jaagd. Gisteren „deed het zon netje" het slechts een halve dag. Het was: voor de Schiedamse dames Anja (20) en -Marieke (19) echter geen reden om thuis te blijven, hoewel ze lie ver naar Hoek van. Holland waren gegaan. „Als het mooier weer was. geweest, waren we naar het strand gegaan," zegt Marieke.„Vandaar dat we hier 'zitten." De twee vriendinnen genie ten er niet minder om. „Wat we zo'n hele dag doen? Beetje zonnen, beetje zwemmen, wat koffiedrinken op het: terras. Tja, zo gaat je dag om," zegt Anja. Toch kijkt Marieke, wat mistroostig naar de hemel als het zonnetje verdwijnt achter een sluier van wolken. Net te rug van een vakantie In Spanje valt het haar toch enigszins te gen. „Ik had beter daar kunnen blijven," zegt ze. - Een speelweide van een zwembad lijkt op zomerse da gen op een kamp van noma den. Her en der verspreid lig gen „kringetjes" in het goed bijgehouden gras. De frisbie's vliegen vrolijk in het rond. Af en toe krijgt iemand, veelal per ongeluk, een voetbal tegen z'n hoofd. ,iHét Is'In veel opzichten één uniek zwembad," meent' „bad-' meester" Martin Baron. Dage lijks krijgt hij de gevleugelde vraag „ben Ik al bruin" tiental len keren naar hethoofd ge- sllngerd. „Het is voor een stad als Schiedam toch een vrij groot bad," vindt hij. „Ik heb h'lèr een 14.000 bezoekers mee gemaakt. Vandaag mogen we blij zijn met zo'n 1900 zwem mers." Baron loopt er geen rondje minder óm. Zijn taak is het on der meer te voorkomen dat peuters te dicht bij het diepe komen. „Die worden linea rec ta terug gestuurd, ook. al lopen ze aan de hand van hun moe der," zegt Martin. „Verder zorg ik ervoor dat het rustig blijft. Dat ze niet met z'n allen op de duikplank gaan staan en bovenop andere mensen sprin gen." Gisteren had de zwemlustige jeugd de ruimte en vielen;er niet.' veel onderwaterongeliik- jes cp te tekenen. Tussen "het gewoel van de. spelende kinde ren ln zwemt af en toe een wat ouder Iemand rustig zijn of haar baantjes. Voor de rest is het zwembad één grote speel tuin;. v SCHIEDAM De "blessure tijd" van René de Jongh, op bouwwerker in Schiedam West, is voorbij. Tenminste, zo ziet hij het zelf. Gistermiddag nam de- bewonersvereniging in .wijkcentrum de Bever af- scheid van René. Onder in vloed van de gemeentelijke be-, zuinlgingen moet René het veld ruimen. Helemaal zal hij niet van het toneel verdwijnen. „Ik begin in september een beetje ais vrij williger", zegt hij. „Het is voor - 'mij niet belangrijk of ik daar mee het beleid van het ge- mcentebestuur in de hand twerk. Ik heb nu eenmaal de verplichting op mij genomen om het werk in de wijk op te zetten en te begeleiden", zegt •René. ''V v"-' "i Het was gisteren niet de eer- ste keer dat de bewonersver eniging onder hét genot van een .'drankje en een hapje af scheid nam van haar opbouw- werker. Eind maart was er een -zelfde "plechtigheid". Door een verkeerd advies, van de ge- meente, had de.SSWO, werkge- r v' ver in het opbouwwerk, echter "s eenfout gemaakt in de ont- slagprocedure, vRené kon daardoor nogdrie maanden J i; blijven. V v>Met steim van de FNV is Re- né de Jongh nog gewikkeld in een juridische strijd met de SSWO. „Ik heb de laatste vier maanden nog geen loon gehad. Ik leef op dit moment van voorschotten die ik van de So ciale Dienst krijg", zegt hij. „Ik verwacht dat de SSWO wel met dat geld over de brug moet komen." Van de moeilijkheden met de betalingen schijnt ook wet houder Luub Hafkamp (Wel zijn) danig geschrokken te zijn. De SSWO hanteert het ar gument dat er geen geld is om René uit te betalen. De ge meente heeft deze instantie ten slotte geen subsidie gegeven om de opbouwwerker langer ln dienst te houden. De gemeente kan overigens een rapport tegemoet zien waarin de bezuinigingen die het Schiedamse welzijnswerk te slikken heeft gehad vergele ken worden met die ln de stad Gouda. „Ik heb bij het Cen trum voor Opbouwwerk ln Dordrecht op een dergelijk on derzoek aangedrongen", zegt René de Jongh. Eén uitkomst van het onder zoek durft René nu al prijs te geven. „Er komt duidelijk naar. voren dat de politiek in Schiedam niet in staat Is een samenhangend beleid ten aan zien van het welzijnswerk te voeren. SCHIEDAM Er be staat "een gerede kans" dat na de zomervakantie in' Schiedam vijf oud-papier bakken worden geplaatst. Het gaat om een proef voor één jaar, waar B. en W. nog het groene licht voor moe ten geven. De reinigings dienst wil bekijken of dit systeem beter werkt dan het eenmaal per maand op- halven van oud papier. Een proef hiermee beschouwt de dienst als mislukt, om dat de kosten niet tegen de baten opwogen, aldus de heer F. Hendriks, chef van de reinigingsdienst. De reinigingsdienst treft momenteel weinig oud pa pier in het huisvuil aan. Dit komt omdat de prijs per ki lo thans 12 cent bedraagt. Er zijn perloden geweest, waarin de kilo-prijs 3 4 cent bedroeg. Toen kwa men de vuilnisophalers veel vaker doosjes met oude kranten tegen dan nu. Op het gebied van het op- halen van oud papier heeft de reinigingsdienst eerder coördinerend opgetreden. Er is met vemigingen ge praat, die op deze manier hun clubkas spekken. Ge probeerd is verenigingen niet ln dezelfde wijken.te laten opereren. Van dwang was geen sprake, aldus Hendriks: "Wij hebben ze zoveel mogelijk vrijheid gelaten." Omdat de stad niet geheel door de vereni- gingen wordt "gedekt", is het plan voor de oud-pa- j plerb&kken gemaakt. Het is een idee van PPR-raadslid Noordegraaf. In Schiedam gebeurt de ver koop van compostvaten sinds 2 ■jaar door de reinigingsdienst. Zij koopt de vaten voor 110 gulden per stuk van de VAM in Wijster en verkoopt ze voor 75 rlden. Het verlies wordt in 2 3 jaar terugverdiend, door dat de hoeveelheid afval af neemt. Het VAM-vat heeft een .deksel met regelbare luchttoe voer, een' geperforeerde bo demplaat en een schuif om de compost aan de onderkant uit het vat te kunnen halen. Boerma vertelt in zijn arti kel, dat huishoudelijk afval voor de helft uit organisch af val bestaat. Dit deel van het afval (bij een gezin met 2 kin deren: 300 kg. per jaar) kan men ln het vat laten verteren - tot mest voor de tuin. Het sys teem is niet alleen voordelig voor particulieren, maar ook voor de gemeente, omdat zij minder afval hoeft te (laten) verwerken. In zijn artikel, geschreven, naar aanleiding van een ten toonstelling van de vereniging in de Stadsgehoorzaal over af val, doet Boerma nog meer suggesties voor het schelden van huisvuil in Vlaardlngen. Naast de bovenvermelde com- postberciding noemt hij het ophalen van schillen, oud-pa pier, kleding en vodden, glas, grof vuil, blik, plastic, medicij nen en afgewerkte olie en bat terijen. In sommige gevallen ge-, beurt er in Vlaardingen al het' een en ander. Zo haalt het Le ger des Heils al 50 jaar oude kleren op. Sinds' kort heeft on ze stad een schillenboer en twee kringloopwinkels. Maar er kan nog meer gebeuren, vindt Boerma. In Vlaardingen zou 500 ton blik apart opge haald kunnen worden, becijfert hij. Boerma stelt dan ook voor om blikbakken bij de al be staande glasbakken te plaat sen. Verder vindt hij, dat het pa- plerophalen verbeterd ban worden. De stad zou in distric ten moeten" worden verdeeld, die door verenigingen bewerkt worden. Men kan dan afspre ken dat op zaterdagochtend het oud papier bulten wordt gezet, en wordt meegenomen. De gemeente zou dit moeten organiseren, vindt Boerma. Tenslotte kondigt hij aan, dat zijn vereniging op korte termijn een Battrex-actie wil beginnen. Battrex is een Delfts bedrijf,, dat oude batterijen verwerkt. Ze worden opge haald via gele emmers bij win keliers. In Vlaardingen zou op deze manier 20 tot 40 ton bat terijen opgehaald kunnen wor den. „Dat Is goed voor het mi lieu", aldus Boerma, omdat bij verbranding van batterijen veel schadelijke stoffen vrijko men. een hele grote speeltuin VLAARDINGEN Kortsluiting in het televisietoestel heeft in een woning aan de Hëndel- straat het meubilair ln lichterlaaie ge zet. Dat gebeurde toen de bewoon ster, mevrouw V-, even haar woning had verlaten en zij de televisie aan had laten staan. Toen zij een kwar tiertje later terug kwam, stapte zij In een brandende huiskamer. De brandweer had de brand snel onder controle. Mevrouw V. is tegen brand verzekerd. ALHAMBRA 1, tel. 339293: Bulterij op de Mo(u)nty (12) 7 en 9.30 uur ALHAMBRA 2, tel.'330293: Le Bal (a.l.) 7 en 9.30 uur CALYPSO 1, tel 131855: Hot Bubblegum op herhaling (a.l.) 7 en 9.30 uur CALYPSO 2, tel. 131855: Foot loose (a.l.) 7.15 en 9.45 uur CALYPSO 3, tel.. 131855: MGM Diamanten, Jubileum Festival 8 uur y CENTRAAL, tel. 138210: 12.15, 2, 3.45, 5.30, 7.15 en 9 uur: Hot Babies(18) CINEMA OSCAR, tel. 121193: Friday the 13the laatste deel? (16)7 en 9.30 uur CINEAC NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Indiana Jones and the temple of doom (12) 6.45 en 9.30 uur CINERAMA 1, tel. 115300: Po lice Academy (a.l.) 7 en 9,30 uur CINERAMA 2, tel. 115300: Es cape from the Bronx (16) 7 en 9.30 uur CINERAMAS, tel. 115300: Cis- ke de Rat (a.l.) 7 en 9.30 uur CINERAMA 4, tel. 115300: 'Springbreak (16) 7 en 9.30 uur CINERAMA 5, tel 115300: Terms of endearment (a.i.) 6.45 en 9.30 uur CORSO, tel 121110: Emanuelle 4 (16) 7 en 9.30 uur: KRITERION, te! 128615: Twee pechvogels in de rimboe (a.l.) 7 en 9.30 uur LUM1ÈRE 1. tel. 117755: Can- nonball run 2 (a.l.) 7 en 9.30 uur zo. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur LUMIÉRE 2. tel. 117755: Police Academy (a.l.) 7 en 9.30 uur LUMIÉRE 3, tel. 117755: Maak je borst(en) maar nat (16) 6.45 en 9.15 uur. LUMIÉRE 4. tel. 117755: Against all odds 12) 6.45 en 9.15 uur REX, tel. 772793: Emilia jong en heet (18) 10-24 uur. Jacht op pornopoesjes (18) THALIA, tel. 111555: Indiana Jones and the temple of doom (12) 6.45 en 9.30 uur 't VENSTER 1. tel. 364998: Filmzomer '84, dag. 21.30 uur 't VENSTER 2, tel. 364998: Pauline a la ptage (16) dag. 22.00 uur 't VENSTER 3, tel. 364998: Koyaanisqatsi (16) dag. 21.30 uur V LANTAREN, tel. 364998; Joe's bed-stuy barbershop (16) dag. 22.00 uur EURO (Spijkenisse), tel. 01880-24144, zaal 1: Hot Bub blegum op herhaling (12) 6.45 en 9.15 uur. Zaal 2: Police Academy (a.l.) 6.45 en 9.15 uur. Zaal 3: Terms of endear ment (a.l.) 6.45 en 9.15 uur TIVOLIE (Hellevoetsluis), tel. 01883-12608: zaal 1: Scarface (16) dag. 7.30 uur. Zaal 2: Don Camillo slaat door (a.l.) 9.30 uur Ciske de Rat (a.l.) 7 uur LUXOR, tel. 138326: Bassie Adriaan, do. 14.30 uur BEURSTRAPPEN: Youth for Christ, do. 15.00-16.00 uur DE DOELEN, tel. 132490, Klei ne Zaal: Hosho-Noh-theater in het kader van japan in.Rotter dam. wo. 20.15 uur KRALINGSEBOS: prestatieloop wo. 19.00 uur WEENA: Japanse straat in Rot terdam, dag. 11.00-22.30 uur AHOY', tel. 812122: Jeugdland, dag. 10.00-16.30 uur - -s STELLENDAM, visafslag: "Del ta Flora", dag. 10.00-22.00 uur SCHIEDAM/ VLAARDINGEN De toerclub Rijn mond Schiedam, die dit jaar haar'i'j 5-jarig: bestaan viert, test in het ju-: li-nummer'van haar clubblad de aard rijkskundige kennis van haar leden. Zij moeten 15 zinnen afmaken door een plaatsnaam In te vullen. Zin luidt: S "Er zijn veel wegen die naar Rome....". De puzzel wordt besloten met zin 15: "Ik schaak slecht, maar ik weet dat ik nog......" Met de puzzel, die alleen voor leden .bestemd Is, zijn -K aardige prijzen te winnen, zoals een racefiets, wlelerkle- ding en een verzor gingsset. Tijdens de viering van het 1e lustrum op 26 augustus worden de gelukkige win naars bekend ge maakt. Tot zover Is er niets onregelsmatigs. Maar wat de toer club verzuimt te vermelden is dat deze puzzel sto len' is uit het) iii- nummer van de To renkijker, het per- soneelsblad van de gemeente Vlaardin gen. Samensteller Is Arie Troost, be drijfsleider van het Kolpabad. Rest de volgende vraag: maakte Troost delpuzzel nu echt zelf zoals De Torenkijker be weert, of putten hij en de toerclub uit dezelfde bron? VLAARDINGEN Een Schiedammer en een hond zijn maandag bevangen door de hitte. De man (58) zat in de trein van Hoek van Holland naar Rot terdam. Als gevolg van de hitte werd hij onwel. De GGD heeft de man voor behandeling over gebracht van het station Vlaardln- gen-Oost naar het Schiedamse Schié- land ziekenhuis. Een hond had een soortgelijk pro bleem. Het beest, een 5 maanden oude bouvier, zat in een auto, die ge parkeerd stond op de Westhavenkade. Door de zeer hoge temperatuur in de auto werd de hond bevangen door de hitte. Tegen de eigenaar zal pro ces-verbaal Worden opgemaakt wegens dierenkwelling. VLAARDINGEN Een prijzenpakket van 1300 gulden is verbonden aan de film- èn videowed strijd, die de stich ting Haring-en Bierfeest in Vlaar dingen dit jaar heeft uitgeschre ven. De wedstrijd wordt dit Jaar voor het eerst gehou den. Het bestuur kwam op het idee omdat veel ama teurs tijdens het haring- en bierfeest filmen of met een vide-camera in de weer zijn. Wie aan de wedstrijd wil deelnemen dient zich via telefoon nummer 347481 of 342288 op te ge ven. Een deskundi ge jury beoordeelt de inzendingen. De winnende film wordt op de slot- avond van 18 sep tember vertoond. Het feest zëlf is op 1 september. SCHIEDAM Ter- wijl de bewoners op vakantie waren hebben onbeken den een ongewild bezoekje afgelegd aan een woning aan de Oostsingel. Om binnen te ko men sloegen de in brekers een ruitje van de voordeur kapot. Eenmaal binnen gingen zij aan dè haal met een antieke klok en een tweetal bijbe horende vazen. De waarde van deze goederen is onbe kend. De Schiedamse po litie weet nog niet of er meer is gesto len. De buren had den de inbraak niet opgemerkt.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1